GEBR.TEN HOEVE Plv. Hoofdred.t J. W. de Vries, Den Haag: Red. Buitealandj Mr. H. Geise, Lelden; Red Binnenland, Stad en Sporti M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv. C. de Heiden. Leiden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartan x 2.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartaa 2..73; per week 21 cent. Franco per post 13.10 Losse nummers 5 cent. J. W. de Vries, afwezig. VERDUISTERINGSTIJDEN Van 27 Aug. tot en met 2 Sep tember van 20.30 tot 6.45 uur. Zon od en onder: Zond. 27.8: 6.42 op. 20.40 onder. Mnd. 28.8: 6.43 op, 20.38 onder Dins. 29.8: 6.45 op, 20.36 onder. Woensd. 30.8: 6.47 op. 20.34 ond. MAANSTANDEN: Zond. 27.8- 0.27 onder, 15.41 op. L. K. Mnd. 28.8: 0.27 onder, 16.30 op. Dinsd. 20.8: 1.08 onder, 17.53 op. Woensd. 30.8: 2.02 ond.. 18.50 op. wen van het heden, dan zult u zeggen', gelukkig, dat er ook in de hachelijkste tijden voor baby Nutricia teas, zoo goed, zoo zuivef en zoo voe dend. Denken de plattelandsbewo ners ook om de verduistering van stallen en schuren en gaan ze niet met een niet-afge cherm- de lantaarn naar buiten? BINNENLAND Lombok-strijders ter herden king bijeen. Op initiatief van eenige oud-Lombok strijders werd gistermiddag in Krarna- polsky te Amsterdam een bijeen komst gehouden ter herdenking van de expeditie naar Lombok. 50 iaren geleden. Speciaal was juist deze dag gekozen, wijl in den nacht van 25 oï> 2ö Augustus 1894 de verraderlijke overval door de Baliërs ip het bivak te Tjakranegara geschiedde, waar bij meer dan hondera onzer mi litairen het leven lieten. Nadat de voorzitter der voorlooipe com missie welke later door de vergaderden werd gesanction- neerd de heer M. van Santé, een woord van welkom had ge sproken, gaf de heer G. Vrijdag oud-officier van het K. N. 1. L., een historisch overzicht van den krijg op Lom ook, waarin hij tal rijke -bijzonderheden aanhaalde. Een cherpe aanklacht tegen de vroegere regeering vormde het betoog van den secretaris, den heer G. Eekhof, die een schril beeld gaf van den nood, waarin dk oud-Lombok strijders verkeeren. Er zijn er bij. die gedecoreerd zijn met de Mili taire Willemsorde, menschen die ten gevolge van de toen opge- loopen verwondingen, met kruk ken moeten loopei), maar die niet naar deze bijeenkomst kon den komen, omdat.zij geen pak meer hebben, waarin zij fat soenlijk voor den dag kunnen komen. Het moest toch niet noo- drg zijn, dat deze helden, die al les voor het vaderland hebben gegeven, nu van de philantropie moeten leven. Dat de commissie niet stil zit, bewees de mededeeling. welke na de pauze waarin den aan wezigen dank zij een goede geste van enkele firma's een sigaret en twee consumpties kon worden aangeboden werd gedaan, dat nl. de eerste grondslag voor een particulier fonds was gevormd, dank zij een gift van 5000, welk fonds men spoedig hoopt te kunnen uitbreiden en waaruit althans de ergste nooden van de meest behoeftige oud-strijders met een maandelijksche bijdrage kunnen worden gelenigd. Deze weg moest wel worden ingesla gen, nu blijkens de recente me dedeeling welke men van den secretaris-generaal van koloniën had ontvangen, van regeerings- wege vooralsnog niets in deze materie kon worden gedaan. Het adres van den secretaris is G. Eekhpf. Sluisstraat 2Öhs. Am sterdam-Zuid. Loonregeling Dorschbedrijf. De gemachtigde voor den Ar beid heeft, naar gemeld, een re geling van arbeidsvoorwaarden ui het dorschbedrijf uitgevaar digd, die voor de provincie Zuid-Holland de volgende loon regeling bevat: Het vaste loon voor vaste en seizoen-arbeiders bedraagt: van 1 Maart t.m. 15 October 17.50 per week; van 16 October t.m. 15 November 16.per week; van 16 November t.m. 31 Jan. 14.50 per week; van 1 Februari t.m. 28/29 Februari 16.per week, voor losse arbeiders over dezelfde perioden resp. 3.25, 3, 2.75 en ƒ3, per dag. Voor machinisten wordt het vaste loon met 2.50 per week ver hoogd. Voor overuren wordt 50 ct. per uur betaald, onvermin derd den toeslag van 20 ct. per werkuur, die boven het vaste loon wordt uitgekeerd. Voor de instekers kan op de vastgestejd loonen en toeslag worden gegeven van ten hoogste ƒ2.50 per week, indien dit tot dusverre gebruikelijk was, of in dien zij regelmatig den machinist bij diens werkzaamheden als zoodanig behulpzaam zijn. De arbeiders worden, voor wat het loon betreft, onderschei den in: volwassen arbeiders dat zijn arbeiders van 21 jaar"en ouder; jeugdige arbeiders, dat zijn arbeiders van 17 t.m. 20 jaar en leerlingen, dat zijn alle arbei ders beneden 17 jaar en ook die genen, die ouder zijn en bij schriftelijke overeenkomst als leerlingen zijn aangenomen. Wat verder de loonen betreft, dient te worden opgemerkt, dat het tijdloon op volwassen arbeiders van toepassing is. Het tijdloon voor jeugdige arbeiders bedraagt op 20- resp 19-, 18- en 17-jajri- gen leeftijd 35 resp. 85, 75 en 60 Evangelie-verklaring DERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN (ILuc. XVII, 11-19) Wie rekening houdt met de dankbaarheid van de menschen, rekent bijna altijd verkeerd. Ja, men moet zelis blij zijn, wanneer degenen die men extra goed ge daan heelt, ons achterai als in dringer beschouwen. Dat men ons geholpen heelt, vergeten wij; dat men onzen nood gezien heelt, ver geten wij niet. Negen van de tien die van meiaatschheid werden ge reinigd, denken er heelemaal niet over terug te keeren; waarom dan ook? Zij zijn immers kerngezond. Ja, in de toekomst zullen zij zelis den Heiland pijnlijk mijden om niet aan hun meiaatschheid te worden herinnerd. Misschien hebben zij la ter voor het rechthuis van Pilatus bijzonder hard geschreeuwd: „Krui sigt Hem", opdat niemand hun zou vragen: „Waarom wensch ie dien proleet ook niet den dood toe? Heb ie soms wat aan Hem te dan ken?" Het is injammer, dat er zoo wei nig dankbaarheid bij de menschen wordt aangelroifen. Tusschen ds regels van dit evangelie door, drukt de heilige Kerk ons op het hart om aan de dankbaarheid een belangrijke plaats in hel ziele/even te geven, omdat juist de dankbaar heid een van de overvloedigsle en zuiverste bjonnen van levensvreug de is. Nu beslaan er verschillende vormen van deze deugd. Vooreerst de geestelijke dankbaarheid. Door deze aesteite- nis toonen wij, dat wij de verschil lende genadegaven van God die Hij ons uitdeelt in Zijn oneindige goed heid buiten onze verdiensten, we ten te waardeeren. Het bovenna tuurlijk leven, dat in onze zielen is qestort, is niet iets vanzellspre- kends, neen, het is een gave die men met geen goud kan betalen. Alleen kan men God daarvoor aan bieden een klein beetje dankbaar heid. Vervolgens de sociale dank baarheid, de dankbaarheid je gens menschen die voor ons wer ken. Menigeen zal bij zichzeli zeg- gen: „Nu, maak ie je daarvoor nu 7,00 druki Die worden er toch voor betaald?" Ja zeker, als men de diensten van een ander redelijk en rechtvaardig honoreert, dan heelt pet. van het tijdloop voor vol wassen arbeiders. Het loon voor leerlingen wordt in onderling overleg vastgesteld, met dien verstande, dat dit loon in geen geval het loon van een 17-jari- gen arbeider mag te boven gaan. De nieuwe regeling is van toe passing op alle ondernemingen of bedrijven, die tegen eenigèr- lei vergoeding land- of tuin bouwproducten dorschen met gebruikmaking van stoom- of motorische aandrijfkracht. De arbeiders worden, voor wat de dienstbetrekking betreft, onder scheiden in 3 groepen: vaste ar beiders zijn zij, die zijn aange nomen voor den tijd van 1 jaar. Seizoenarbeiders zijn arbeiders, aangenomen voor een dorsch- sgizoen Losse arbeiders zijn zij, die aangenomen worden voor 'bepaalden tijd van tenminste 1 dag, doch korter dan een dorschseizoen of voor onbepaal- den tijd. De werkgever dient met zijn arbeiders, behalve met de losse, schriftelijke. arbeidsovereen komsten aan te gaan. Deze moe ten o.m. bepalingen bevatten t. a.v.: den duur van de overeen komst, begindatum en eventuee- len afloopdatum van de dienst betrekking en het loon. dat aan den arbeider betaald zal worden. T.a.v. den normalen wekelijk- schen arbeidstijd zijn 4 perio den onderscheiden, n.l. 1 Maart t.m. 15 October, waarin 60 uren per week; 16 October t.m. 15 No vember. waarin 54 uren per week; 16 November t.m. 31 Jan., waarin 48 uren per week wordt gewerkt. De dagelijksche rust- poozen van 10 minuten en kor ter worden geacht in den ar beidsduur begrepen te zijn. die van langer dan 10 minuten daar entegen niet. Uren, waarin ge werkt wordt boven de genoem de wekelüksche arbeidstijden, worden als overuren beschouwd indien in tijdloon wordt ge werkt. De regeling bevat verder nog bepalingen inzake Christe lijke feestdagen, vacantie, kort verzuim, enz., enz. men zijn plicht gedaan, maar niet alles wat van den mensch ver wacht kan worden. Want - Sint Paulus heelt er verschillende kee ren in zijn brieven op gewezen -: „Boven alles de Helde!" Daarom moeten wij de sociale dankbaar heid beoeienen, waardoor de soli dariteit tusschen hoog en laag, de schoone eenheid tusschen werkge ver en werknemer tot stand komt. Tenslotte de persoonlijke dankbaarheid, de tevredenheid met de levensomstandigheden waarin wij zijn aeplaatsl, de levensblijheid, waardoor wij alles aannemen uit de hand van God en geen enkele reden vinden om te mopperen, wanneer Hij ook aan ons een deel van Zijn kruis op de schouders legt. Deze dankbaarheid doet ons steeds besellen, hoeveel wij toch wel bezitten en hoeveel wij nog meer hebben dan anderen die door het lijden zijn bezocht. Wanneer wij onze Helde tot God en de evenmenschen volkomen willen beleven, dan moeten wij al deze vormen van dankbaarheid be oeienen. Het doet den Meester zoo góed wanneer Hij een mensch aan- trelt die Zijn gaven weet te waar deeren. De Samaritaan die na zijn genezing terugkeert om aan den Zaligmaker Zijn werk te laten zien, wordt door Hem openlijk gepre zen. Heelt men iemand anders te rug zien keeren om eer te brengen aan God dan deze vreemdeling? En daarom is een van de schoonste gaven, die wij God kunnen aan bieden onze onrechte, welgemeen de en lieidevolle dankbaarheid. Dan kunnen wij ook echt met de Kerk mee opdraaen de heilige Mis die een Eucharistia. een woncler- dankoiler is. Dan vervullen wij on ze natuurlijke verplichtingen tegen over God. zooals het opgeleekend staat in de psalmen. „De volkeren moeten U danken, o God. Alle na ties moeten U loven, omdat Gij de wereld rechtvaardig regeert, met gerechtigheid de volkeren richt en de naties op aarde bestuurt." Loosduinen. Kapelaan B. VOETS. LITURGIE Dinsdag 29 Aug. Mis v. d. onthoofding v. d. H. Joannes den Dooper: Loquebar. Gloria. 2e gebed v. d. H. Sabina. Martela res: 3e voor den vrede. Credo, (alleen in de kerken v. d. H. Joannes den Dooper) Gewone Prefatie. Kleur: Rood. Vijftigjarig bestaan Nederl. Scheepsbouw Mij. Onder bij zonder groote belangstelling uit kringen van Scheepvaart, Nij verheid en Handel heeft gisteren een der meest populaire indu strieën in de hoofdstad, de Ne- derlandsche Scheepbouw Maat schappij, haar gouden feest ge vierd. Vijftig jaar lang heeft deze bij uitstek Amsterdamsche Maat schappij schepen gebouwd tot roem van stad en land. De heer D. Goedkoop Dzn., die vijf en twintig jaar mede de di rectie heeft gevoerd, heeft zich gisteren teruggetrokken en de leiding van het bedrijf komt nu uitsluitend in handen van zijn zoon P. Goedkoop Dzn., die reeds directeur is. De N.S.M' heeft haar gouden feest op sobere ei) waardige wijze gevierd. Gistermorgen is een vergade ring van commissarissen gehou den. waarin de zonen van den heer D. Goedkoop het bedrijf een portret van den scheidenden di recteur aanboden, geschilderd door Bart Peizel. In de cantine vond vervolgens een bijeenkomst plaats met vertegenwoordigers van het personeel. Namens het personeel bood de heer N. J. Ver dam een fraai beeld aan, een klinker voorstellende. Vervolgens voerden de heeren D. Goedkoop en P. Goedkoop het woord. In den voormiddag werd op het terrein van de werf voor het kantoorgebouw een fraai ge- denkteeken aangeboden door het personeel, onthuld. Namens het personeel sprak ir. A. A. van Donkelaar, waarna ir P. Goed koop het geschenk namens di rectie en commissarissen aan vaardde. De directeur deed daar bij een verheugende mededeeling voor het personeel. Commissaris sen hebben nl besloten het per soneel deelgenoot te maken in het bedrijf. Na 10 dienstjaren kriigt ieder lid van het personeel naar gelang van het aantal dienstjaren een of meer certifi caten van aandeel. Voorts ont ving ieder lid van het personeel een of meer weken extra salar ook al weer afhankelijke van 1 aantal dienstjaren In. de middaguren werd e zeer drukbezochte receptie houden. Voor het personeel y ren sportfeesten georganiseei Heden werd e^n feest gegeven de Apollohal. GEÏNTERNEERDE BURGEE IN NED.-INDIë. I Het Nederlandsche Roo Kruis ontving wederom opgav van in Nederlandsch-Indië gei' terneerde burgers van Nedt landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnte neerden konden tot op heden adressen der naaste familiel trekkingen of. van andere belaii hebbenden hier te, lande n worden opgespoord. Achter de namen vindt m een korte aanduiding omtrt leeftijd en beroep. Cornells, 52. machinerepai teur; Dieben, 37 ingenieur; Di Dirksen. 52, onderwijzer; C Disco 41 employe bij cultur C. Doeiman, 48* schoolhoo: Adrianus van Doorn, 18, amb naar bij bank; H. van Doornu 61, zonder beroep; J. H. v Dranen. 51, werkzaam bij bat C. L Drievoet, 28, werkzaam politie; L. Drievoet, 58, ond( inspecteur van politie; N. Drost, 42, lo-ods; J. Drijfhout, i hoofd afd. weeskamer: Otto Du belman, 43, klerk; W. A. Dui bar, 55, hoofd lokale rechtbai D. Duaue, 42, werkzaam bij M J. F. van Duuren, 43, ass. re dent; T. W. H M. Duysings, handelsman; B. H. van Dijk, onderwijzer; K. S. Eckardt, werkzaam bij maatschappij Edens, 55 directeur; F. W. H. L. Edixhoven, 48, hoofdinspi teur van politie; Johannes Eldf mans, 27, onderinspecteur v politie; J. Elion, 48, ambtena: Harm Entjes, 46; Evert Eshg 49, inspecteur spoorwegen; A. Esschoten, 48, onderwijs Evert van Essen, 37, werkzai bij politie; T van der Ei.jnden, werkzaam bij maatschappij; H. den Exter. 35, werkzaam politie; J. E. C. Ezerman, 42 am tenaar; Willem Flach, 48, ïnsp teur douane; A. J. J. Franken, schoolhoofd; J. J. Fijn van Dn 54, ambtenaar; Hyltje Galen 33 ambtenaar; G. A .M, Garr sen, 44, beheerder postkanto J. J. de Gee, 38, werkzaam maatschappij; J A. van der Ge 46, werkman; F. E. J. van G der, 43, hoofdagent van polit J. Gerhard. 42. ambtenaar; J. Gerichausen, 46. onderinspeeti van politie; R. Geus, 36, offic v. h .Leger des Heils; H. T. Giese, 53, werkzaam bij gevanj nis; Jan van Giffen, 59, wei zaam in apotheek; Paulus Ginkel. 52, werkzaam bij gew genis, L. R. van Ginkel-Fievez Malines, 49. ass. resident; D bertus Gotzen, 49, hoofdkanti financiën; E. A. van de Graaf, ambtenaar; J. P. de Graaff, douane-inspecteur; Hendj Grasmeyer, 43, werkzaam bij litie; F. J. Groenveld, 36 stuurscontrole inspectie; Alex der de Groot, 53, spoorwegin nieur; Jan de Groot, 49, we: zaam bij watervoorziening; de Groot, 41 leeraar; Sin Groot, 58, schepeling; F. Groot-Simon, 36, ziekenhuisd ter; Wiebo de Haan, 56, amb naar; V. G. F. Haans. 43, ond wijzer; K. P. Hagenaar, 48;- derwijzer; Samuel Hamburg, werkzaam bij gezondheidsdie Soerabaia; W. A. Hamel, werkzaam bij bank; H. M, Hart, 49, ambtenaar; P. C. Hl 42, leeraar hoogeschool; C, Harteveld, 53, directeur gevanj nis; C- M. Hartman, 52, wei zaam op kantoor; C. J. den H tog, 48, tuinemploye; G. ten 1 ve, 37, werkzaam bij politie; M. Haver, 55, onderwijzer; J. F. W. Havinga, 43, klerk; J. ter Heege, 49, techniker; A. H. A. Heerden, 41, missional A. P. Heesterman, 50, hand* man; J. G. P. Heitkoonig, 51. ministrateur onderneming; O. A. Helfrich. 23, ass. officier 1 politie; Willem Helms, 51, we zaam bij politie; A. P. G. Hf 53, werkzaam dep. van financi D. W. J. van Hensbergen, kelk: Gerrit Hensbroek. 57, pensionneerd; J. T, Herfkens, eigenaar zweminrichting; Herklots, 49. ambtenaar; B. van den Heuvel, 57, bouwkun ingenieur; A. J. van der Heyd 54, ambtenaar; J. S. Hiemsl FR1ESCH ROGGEBROOD van nature xoet ROTTERDAM DEN HAAG Telef. 38427 Telef. 333299 y xnmzCTznssu1

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2