ekfriotuven, Panho^HoohOm Plv, Hoofdred.: T. W. de Vries, Den Haag: Red. Baitenland: Mr. H. Gelse, Lelden; Red- Binnenland, Stad en Sport: M, Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozcn. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden. Leiden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartaa 2.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartaa 2.73; per week 21 cent. Franco per post f3.10 5 cent. VERBUISTERINGST1JDEN van 30 Juli tot en met 5 Augus tus van 21.30 tot 6.uur. Zon od en onder: Vrijd. 4.8: 6.03 op, 21.27 onder. Zat. 5.8: 6.05 op, 21.26 onder. MAANSTANDEN. Vrijd. 4.8: 5.35 onder, 21.45 op. Zat. 5.8: 6.56 onder, 22.18 op. Is de eerste stap op den weg naar herstel I eiNIISMlOOIllN l EEN GOEDE RAAD VAN MINA BAKGRAAG I Wijt u. dat met PANKO en ROER- OM ook „Jan in de lak" j gebakken kan worden 7 Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat de bakker niet langs komt U bent dan gered met PANKO en ROER-OM, die gist vervangen. _i ma rtoouCEH. DtviNita TIEN TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN. Met het doel het aanschaffen van de noodzakelijkste reparatie middelen mogelijk te maken, zijn met ingang van heden de punten 41 tot en met 50 van de textieJkaart „V 115 voor man nen en jciigens van 15 jaar en ouder" en van de textielkaart „V 215 voor vrouwen en meis jes van 15 jaar en ouder" en de punten 1 tot en met 10 van de textielkaart „V 715 toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar" geldig verklaard. In het algemeen kan de winkelier niet uit voorraad leveren. Voorts wordt nog eens onder de aandacht gebracht dat het den winkelier in het algemeen niet mogelijk is textieigoederen, welke onder inlevering van spe ciale vergunningen kunnen wor den gekocht, uit voorraad te le veren. De productie is n.l. niet voldoende voor het in voorraad geven van textieigoederen bij de vele winkeliers. In de gevallen, dat de winke lier het gevraagde artikel niet in voorraad heeft, neemt hij de vergunning in ontvangst; hij le vert echter het artikel eerst af, nadat hij op de vergunning is bevoorraad. Het spreekt vanzelf, dat men hierdoor eenigen tijd en, wanneer de productie op dat oogenblik onvoldoende is om aan de vraag te voldoen, zelfs gerui- men tijd op de levering van het gevraagde artikel zal moe ten wachten. Indien een winkelier een ver gunning niet zou willen aanne men, wende men zich tot een anderen winkelier. In elk geval zal men, indien men zich daar toe eenige moeite getroost, bin nen den geldigheidsduur van de vergunning zeker een winkelier vinden, die de vergunning gaar ne in ontvangst neemt. De ver gunningen zullen daarom in het algemeen niet verlengd kunnen worden. Wanneer men gegronde rede nen heeft om aan te nemen, dat een bepaalde winkelier, die wei gert op de vereischte distributie bescheiden een textielartikel af te geven, dat artikel wel in voorraad heeft, kan men zich met een klacht daarover wen den tot de Centrale Textiel In spectie, Jan Willem Brouwers- plein 20 te Amsterdam. Geen rekening met bijzondere wenschen. De textielpositie laat niet toe, dat met bijzondere wenschen of eischen ten aanzien van kwali teit of soort rekening wordt ge houden. De winkelier kan slechts die goederen leveren, welke hij in voorraad heeft of zelf ont vangt. Het publiek zal dus ge noegen moeten nemen met die kwaliteit of soort van het arti kel, die de handelaar kan leve ren. Indien men b.v. een ver- funning voor een deken heeft, an men, indien slechts dekens van een andere soort voorradig zijn, dus niet verlangen, dat men een gestikte deken ont vangt. De vermelding op een vergunning „een deken naar keuze" beteekent, dat de win kelier die deken mag leveren, welke hij op dat oogenblik in staat is af te leveren of welke hij ter aflevering toegezonden krijgt. BINNENLAND Houten sandalen zonder ver gunning verkocht. Recher cheurs van de economische af- deeling der Velser politie heb ben wegens het verkoopen van houten sandalen en sandaalzolen tegen te hoogen prijs proces-ver baal opgemaakt tegen een te Limmen wonenden en te Vel- sen zaken doenden fabrikant. Gebleken is, dat ongeveer 24.000 houten sandalen zonder vergun ning van het Rijksbureau voor huiden en leder zijn vervaar digd en in den handel gebracht. Ook een te Hoorn en twee te Alkmaar wonende grossiers in deze artikelen werden bekeurd. Tegen een aantal v/inkeliers en houthandelaren wordt nog een nader onderzoek ingesteld. IN INDIë GEÏNTERNEERDE NEDERLANDSCHE BURGERS. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederiandsch-Indië ge- interneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere belang hebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. F. H. Feitkamp, 50, employé sui ker mij.; G. E. Ferguson, 50, han delaar in toiletartikelen; L. W. Hoekstra, 45, employé bij een mij.; A. H. Just de la Paissiere, 37, boekhandelaar; F. J. Lamfers, 52, handelsman; Jan van Oude naarde, 46, scheepskapitein; J. M. Oudkerk, 35, ambtenaar; Hendrik Ouwehand, 38, zonder beroep; T C. Ouwehand, 53, beroep onbe kend; J. N. Ouwerkerk, 37, ma chinewerkman; A. J. W. Over- eem, 33, werkzaam bij een mij.; H. A. Oyen, 53, gepensionneerd; W. van Oyen, 55, werkzaam bij hotelbedrijf; Bertus Paap, 25, zonder beroep; J. H. Padtberg, 61, dokter; J. J. Paehiig, 52, werk zaam bij een mij.; J. J. Palmen, 57, employé bij een mij.; W. J C. Pare, 52, directeur van een mij; Abraham Parmentier, 58, em ployé informatiebureau; P. C. J. Passier, 52, fabrieksemployé; L. van der Pauw, 55, werkzaam op kweekerij: W. J. Pauw, 51, han delsman; F. M. Peeters, 27, on dermanager bij een mij; J, G. Peppinck, 57, directeur van een mij.; J. Peeters, 31, employé bij een mij.; N. J. A. Peperzak, 58, topograaf; A. Perret, 36, werk zaam bij recherche; A C. van Peruis, 50, handelsman; G. G. Pe ters, 58, bouwkundig ingenieur; J. Peters, 55, hoofd spoorwegwer kers; J. R. F. Peters, 18, dagloo- ner; J. J. Petit, 55, directeur han. delshuis; Jacques Petrie, 58, ho teldirecteur; Peuschgens, 54, re parateur; Juda Pezaro, 54, han delsman; J. G. Piederiet, 54, zon der beroep; Jacob Piet, 50, be roep onbekend; Gerrit Pieters, 50, werkzaam bij cultures; P. H. J. Pistoor, 54, klerk; A. W. van der Plas, 50, winkelier; T. A. Plenckers, 57, gepensionneerd; F. Piinck, 51, werkzaam bü gevan genis; L. J B. Schipper, 31, elec- tricien; Bartholomeus Schirbach, 61. gepensionneerd; Gerard Schmale, 18, student; J. C. Schoen, 54, hoteldirecteur; A. Schoenmaker, 51, zonder beroep; F. H. A. Schoenmakers, 44, han delsman; J. P. Schol, 18, zonder beroep; Johannes Scholten, 58, electrotechnisch ingenieur; J. H. Scholten, 54, zonder beroep; H. J. Schoo, 50, werkzaam bij cultu res; J. C. van der Schoor, 58, werkzaam bij bakkersbedrijf; Bram van der Schoot, 19, stu dent; Pieter Schotvanger, 44, werkzaam bij een gevangenis; H. S. Schoute, 54, gepensionneerd; H. J. Schouten, 19, zonder be roep; J F. Schouten, 37, fabrieks- ingenieur; K. L. Schouten, 46, ge pensionneerd; H. Schra, 22, zon der beroep; Wouter Schram, 60, werkzaam bij hotelbedrijf; J. van Schravendijk, 63, zonder beroep; H. Schreuder, 16, student; N. H. E. Schreuder, 50, leeraar; C. F. Schroder, 50, gepensionneerd; A. G. Schrijner, 55, werkzaam op postkantoor; J. A. Schrijver, 51, verpleger; H. Schut. 62, belasting ambtenaar; J. J. Schut, 52, kap per; H. A Schutt, 52, politie agent; J. M. Schutte, 49. werk zaam bij inspectie ondern.; J. F.' T. Schuur, 55, directeur gevan genis; C. M. Schuurmans, 62, zonder beroep; J. J. A. Schuur- mans-Stekhoven, 55, werkzaam bij cultures; C. L. Schwarze, 59, tuïnemploye; J. H. Schijfsma, 52, werkzaam bij gemeentehuis; J. H. C. Schwencke, 27, werkzaam bij een mij A. W. G. Seegers, 50, handelsman; L. Seegers, 44, be roep onbekend; A. A. J. Sens, 45, werkzaam bij kleermakersbedryf; A. J. H. Servais, 53. accountant; J. van Seters, 54, zonder beroep; F. D. Seuneke, 49, boekhandelaar; A. F. Sewald, 54, ambtenaar; Sip- ke Simon Snijders, 54, muziek leeraar; W. F. Sirag, 46, missio naris; K. Sjollema, 51, electro technisch ingenieur; H. J. Sjouke, 48, journalist; E. Slaaf, 50, joli- tie-agent; Pieter Slagter, 53, ma chinewerkman; Gerard Sleyfer, 26, machinewerkman; T. H Slot, 60, secretaris bij een mij.; Philip van der Sluis, 60, gepensionneerd; T. van der Shiys, 49, werkzaam bij spoorwegen: Abraham Sluy- ter, 47, schoolhoofd; Gijsbertus Smit, 43, restaurateur; H. van Sijtveld, 24, werkzaam bij politie; Pieter van der Zee, 36, winkelier. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadeer in lichtingen te wenden tot de 5e af. deeling van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 29, 's Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gege vens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkge ver en laatst bekende adres der geïnterneerden. De uitvoering van de Ziekte wet. Van de zijde der federa tie van bedrijfsvereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid wordt verzocht het vol gende bekend te maken: Teneinde te voorkomen, dat ziekengeld wordt uitbetaald aan Eersonen, die daarop geen recht ebben, is het noodig gebleken de controlevoorschriften te ver scherpen. In hoofdzaak komt de wijziging hierop neer, dat de arbeider, na dat h« zich heeft ziek gemeld, onder alle omstandigheden thuis moet blijven, totdat de eerste controle heeft plaats gehad. Dit geldt ook voor dengene, die. ten gevolge van ziekte, geen gehoor kan geven aan een oproep om op het spreekuur van den contro leerend geneesheer te verschij nen. Ook in dit geval dient mén thuis te blijven, totdat er con trolebezoek komt. Gemengde Berichten Tragisch verdrinkingsgeval. Bij het zwemmen in het Staal- bergven te Oisterwijk is de 30- jarige mej. G. van Wezel uit Goirle verdronken. Het tragi sche is, dat mej. v. W.. die zich met eenige kennissen uit Til burg te water had begeven, in het ondiepe gedeelte is verdron ken, vermoedelijk wijl zij in het water onwel géworden is. Nie mand schijnt dit bemerkt te hebben. Visscher verdronken. Woens dagmiddag is de 18-jarige schok- kervisscher W. Schobben uit Waden^yen, terwijl hij werk zaamheden verrichtte op den even beneden Tiel in de Waal liffgenden schokker van zijn va der. overboord geslagen en ver dronken. Doodelijk ongeluk. Tijdens werkzaamheden aan den zee dijk van den Karelpolder te Krabbendiike, geraakte de werk man J. H. onder een locomotief. De man werd naar het zieken huis overgebracht, waar hii aan de bekomen verwondingen is bezweken. Doodelijk ongeluk. Gister avond stond ter hoogte van de boerderij van R. Noot te Barsing- singerhorn een melkwagen van de zuivelfabriek „West-Fries land" rechts van den weg te la den, toen een vrachtauto, komen de uit de richting Schagen, .het dorp binnenreed. De bestuurder daarvan wilde den melkwagen links passeeren. Op dat moment naderde vanuit tegenovergestel de richting een tandem, bereden door den heer D. Duinker en zijn echtgenoote, beide uit Barsinger- horn. Waarschijnlijk heeft het tandempaar even geweifeld doch evenals de autobestuurder nog gedacht te kunnen passeeren. De tandem werd door de vrachtauto gegrepen met het noodlottig ge volg, dat de berijder vrijwel op slag overleed. Zijn echtgenoote bekwam geen letsel. LITURGIE Zaterdag 5 Aug. Mis v. O. L. Vrouw ter sneeuw: Salve. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Maria (in vullen: En U op het feest). Kleur: Wit. Wat gaat er in den vluchtkof- fer? Voor ieder der huisgenooten een stel ondergoed, de familie- paiperen, de distributiebeschei den, polissen, het spaarbankboek je, geld sieraden en kostbaarhe den, zeep, toiletartikelen, een of meer handdoeken, messen, lepels en vorken. RECHTSZAKEN De noodlottige aanrijding een ziekenauto te Heemstede Op het kruispunt Lanckho laan-Heerenweg te Heemstedi op 23 Februari een ziekenai afkomstig uit Zierikzee, aan reden door een met zand bela vrachtauto. De ziekenauto sl om en geraakte in brand. zieke dame, die op een branc lag, kwam in de vlammen om later overleden in een ziek huis te Haarlem nog twee mes, die bij de zieke hadden zeten. De chauffeur van vrachtauto, de 25-jarige T. uit Amsterdam, had zich ve tien dagen geleden voor Haarlemsche rechtbank te vi antwoorden wegens het vero zaken van dood door schuld. had met zyn auto den Heere weg willen oversteken, toen ziekenauto naderde. Toen remde bleken de hydraulisi remmen te weigeren, zoodat een botsing niet meer kon vo< komen. De rechtbank heeft d chauffeur vrijgesproken. DE VOEDING VAN ONZE KONIJNEN. Reeds meermalen is gewez op de beteekenis van onkruid als voedsel voor de konijnen. I halve onkruiden zijn er nog v< andere gewassen, die men a zijn dieren kan geven. Zij, die aanwijzingen van den Rijksvoi lichtingsdienst voor de Pluimve teelt hebben opgevolgd en 11 verloren stukjes grond gewi sen, zooals aardpeer, zonnebloe mergkool, boerenkool en selde hebben verbouwd, kunnen daa van thans profiteeren. De aardpeer kan men evens de zonnebloem in haar geheel dus stengel en blad opvoere De aardpeer, die veel overee komst vertoont met de zonn bloem, vormt knollen, die e uitstekend konijnen voer oplev ren. De groote knollen kan m oogsten, doch daar zij gemakk lijk rotten zyn zij in groote ho veelheden moeilijk te beware men kan ze daarom beter in d grond laten zitten en al naar b hoefte oogsten. De zonnebloe levert een flinke hoeveelhe groenvoer; daar de zonnebloei pitten veel olie bevatten, vorm zij een bijzonder goed krach voer, dat bij uitstek geschikt voor jonge dieren en zoogeni voedsters. Zij kunnen daarom b ter tot het voorjaar worden b waard. Van de mergkool kunnen overlangs doorgesneden stel gels, nadat de bladeren zijn 0) gevoerd, eveneens aan de kon nen worden gegeven. De koni nen eten deze planten graa Daar zij echter niet winterhai zijn, moeten zij vóór het intri den van de vorst zijn opgl voerd. Boerenkool daarentegs kan men rustig laten staan en tenzij er zeer strenge vorst i treedt den geheelen wint door voeren. Met wat overleg ks men dus ook in den winter beha ve het kruidenhooi altijd ook no wel wat groenvoer geven. Wanneer men het nog ni heeft gedaan, dan mag men r niet langer meer wachten met elk beschikbaar stukje grond bo renkoolplanten uit te zetten. Se derij kan men meer als een artsi nijmiddel beschouwen. Zoodi men bemerkt dat er ook maar ie aan de spijsvertering van het dil hapert kan men door het voero van selderij misschien grooti onheil voorkomen. Onze konijnen behoeven di ook in den winter geen gebrek lijden, doch het aantal konijno dat men wil aanhouden mo men aanpassen aan de hoevee heid voedsel, dat voor de diere beschikbaar is. Men moet dl straks met niet meer konqne den winter ingaan dan men z kunnen voeren. Wilt U iets weten? Vraag: betr. verkrijgbaa stelling voetbalboekje Wim Al deriessen. Antwoord; Wend u tot fa. H. C. M. Roelants, Schiedam Vraag: Hoe oud is de bekei de looper Wim Slijkhuis.. Antwoord: 21 jaar.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2