Als u een ring koopt THEE Plv. Hoofdixd.1 f. W. de Vries. Den Haag. ,'ed. Boitenlnnd: Mr. H. Gtlse, Leiden; Red binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden, 'ed. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor- elijic voor de adv. - C. de Heiden. Leiden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartaa '.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartaa -.73; per week 21 cent. Franoo per post f 3.10 ^0890 nommen 5 cent. VERDUISTERINGSTIJDEN van 23 tot en niet 29 Juli van 21.45 tot 6 uur, Zon op en onder: Dond. 27.7: 5.51 op, 21.40 onder. MAANSTANDEN. Dond. 27.7: 0.27 onder, 13.13 op kunt JU op de keur afgaan. Bij verpakte levensmiddelen kunt U niets keuren. Ga dan af op den naam W. A. SCHOLTEN. Een kwa liteitsgarantie, die o.a. voorkomt op w. A. SCHOLTEN'S Albumona, Butaroma, Transparanta, Sago en verpakt Aardappelmeel. De directeur laat zich hier uit de cantine een kopje NETTIE net echt tjrengen. En hij èn zijn personeel zweren later bij HET POOLSCHE COMITé TE MOSKOU. De zender te Moskou heeft een manifest gepubliceerd van het door Moskou aangestelde Pool- sche comité, voor de belangen der Polen. Het comité wordt daarin „het eenige wettige or- Êaan" voor de Polen genoemd. lit „uit Poolsche patriotten in de Sovjet-Unie'' bestaande comi té, zoo wordt o.m. gezegd, is de eerste wettige machtsbron. De emigrantenregeering in Lon den echter heeft zich, volgens dit manifest zelf aangesteld, waar bij zij zich gebaseerd heeft op een onwettige grondwet. De le den dezer emigrantenregeering worden avonturiers genoemd, die Folen dicht bij de catastrophe hebben gebracht. De wetgeving gaat thans over op het „Poolsche comité der nationale bevrijding". Als programpunt behelst het ma nifest o.m. de „verdrijving der landverraders van September 1939, opheffing van het groot grondbezit, herstel van de Jo den in hun rechten en „wraak oefening jegens de Duitschers en de landverraders". Voorts wordt een uitbreiding van de Poolsche grens tot aan de Oder, de inlijving van belangrijke kustgebieden, van Oost-Pruisen en Silezië geëischt. Als waar borgen voor de uitvoering van dit program wordt „de bond der Slavische volken" aangegeven. Uit New York wordt gemeld, dat, volgens berichten uit Wash ington, staatssecretaris Hul! ge weigerd heeft zich uit te laten over de instelling van een nieuw ,,Poolsch nationaal comité". Het is echter in de Vereenigde Sta ten bekend, dat dit comité ge vormd is tegen den wil van de Ver Staten en door de regeering van Roosevelt niet wordt er kend. Naar de Britsche berichten dienst in een officieele verkla ring van Maandagmiddag zegt. noemt de Poolsche uitgeweken regeering te Londen de vorming van een „Poolsch comité voor de nationale bevrijding" in het door de bolsjewieken bezette gebied een „poging van den kant van een handvol usurpatoren om de Poolsche natie een politieke lei ding voor te schrijven, die in te genstelling staat tot de overwel digende meerderheid van de natie". In welingelichte Poolsche krin gen te Londen wordt de procla matie van een Poolsch bevrij dingscomité „door Moskou ten zeerste betreurd". De officieele Poolsche kringen onthouden zich voorloopig van iedere verkla ring; zij leggen echter den na druk op de wettigheid der „Pool sche regeering" te Londen in verband met de in de Poolsche taal door radio-Moskou gepubli ceerde 'verklaring, dat het be vrijdingscomité de eenige legale Poolsche regeering is. Er moet op gewezen worden, dat zoowel Londen als Washington en de meeste andere geallieerden en ook enkele neutrale regeeringen de „Poolsche regeering te Lon den" als de eenige rechtmatige regeering hebben erkend en dat hieraan, zooals Churchill en ook Eden in het Lagerhuis hebben verklaard, niets veranderd is. Ook wijzen de Poolsche kringen op het officieele bezoek van den „minister-president" Mikoleit- sjik als erkend chef van de Poolsche „regeering" aan presi dent Roosévelt. Daar zoowel de Sovjet-Unie als Polen, zoo verklaart men voorts, bondgenooten zTjn van Groot-Brittannië, aan wie Groot- Brittannië door de Alliantiever dragen gebonden is, wordt de veronderstelling geuit, dat de oprichting van het nieuwe z.g. „bevrijdingscomité" een politiek- diplomatiek probleem in een acuut stadium brengt. De „Poolsche ambassadeur" te Washington Jan Chienchanows- ki heeft, naar de Britsche be richtendienst uit Washington meldt, verklaard, dat het „Pool sche comité voor de nationale bevrijding" een „typische mario- nettenregeering" is. Het comité, zoo zeide hij, bestaat voorname lijk uit communisten en heeft „zoo goed als geen aanhangers in Polen". BINNENLAND Begrafenis van landwacht-kom- paniechef M. H. Elferink. De Beweging, zijn familie en vele kennissen hebben gistermiddag de laatste eer bewezen aan den landwacht-opperstormieider, chef der kompanie Zuid-Holland Mar- tinus Elferink. die vorige week te Rijswijk door een terrorist werd vermoord, en thans op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag werd ter aarde besteld. Achter den lijkwagen volgden tal van autoriteiten. Ook op de begraafplaats was de belangstel ling groot. Terwijl de kist de aula werd binnengedragen, werd op het orgel het „Andante" uit de Vijfde Symphonie, de z.g. noolotssymphonie van Beetho ven ten gehoore gebracht en ver volgens „Ik had een wapenbroe der" en bij het uitdragen het Largo van Handel. Aan de groeve, waar de land wacht-formaties bij het neerla ten der kist de officieele eer bewijzen brachten, voerde aller eerst de commandant dei W.A. tc Den Haag, heermancomman dant Henken, het woord. Hij herinnerae er aan, hoe El ferink, voormalig onderofficier van het regiment jagers, na 1940 werd opgenomen in de W A. en aldra als soldaat-in-hart-en- nieren, de aangewezen man blees om de militaire instructie van de mannen ter hand te nemen. Hierna spraken de gewestelijk kommandeur der landwacht van der Heyden en inspecteur-gene raal van Geelkerken. Vervolgens werden door de of ficieele genoodigden aan de groeve de kransen neergelegd en strooiden de familieleden bloemen op het graf. Begrafenis H. M. C. Holdert. Op de begraafplaats ,,Zorgvlied" te Amsterdam is gisteren het stoffelijk overschot van den heer H. M. C. Holdert, eigenaar van het dagblad „De Telegraaf", ter aarde besteld. Velen hadden zich op de begraafplaats verzameld om een laatsten groet te brengen aan den overledene, die een be langrijke figuur was in de kran tenwereld. In de aula van „Zorg. vlied" zag men enkele oud-hoofd- gedacteuren, en oud-redacteuren eb vele vertegenwoordigers van de huidige redactie, administra tie en het technisch bedrijf van „De Telegraaf". Er werden geen toespraken gehouden. De heer H. Holdert Jr. dankte voor de be langstelling. Ncderlandsche militairen in Japansche krijgsgevangenschap. Het Ned. Roode Kruis deelt het volgende mede: Aangezien gebleken was, dat op de uit Japan ontvangen lijs ten van krijgsgevangenen nog vele namen ontbraken vooral van de officieren zijn tot dusver nog betrekkelijk weinig namen bekend werden in Japan in lichtingen gevraagd. Van het officieele inlichtingen bureau te Tokio werd thans be richt ontvangen, dat de verzen ding der lijsten van krijgsge vangenen vertraging heeft on dervonden, doch dat de toezen ding daarvan thans zal worden bespoedigd, zoodat binnenkort wederom nieuwe opgaven kun nen wprden verwacht. Daar de publicatie der namen in verband met de beperkte ruimte in de dagbladen veel tijd vordert, verdient het aanbeve ling. dat de belanghebbenden voorzoover zulks nog niet is ge schied thans reeds gegevens verstrekken aan de le afdeeling van het informatiebureau van het Ned Roode Kruis. Korte Voorhout 14 te 's-Gravenhage. Vermeld dient te worden: naam, volledige voornamen, geboorte datum en -plaats en z.m. rang, onderdeel, stamboeknummer, laatste standplaats en burgerbe trekking van den vermoedelijken krijgsgevangene, zoomede het adres en de familiebetrekking van den aanvrager. Indien reeds eerder aanvra gen aan bovengenoemd bureau zijn gezonden, dan wel reeds kennis is gegeven van een rechtstreeks van den krijgsge vangene ontvangen bericht, be hoeft geen aanvraag meer te worden ingediend. Petroleum voor kookdoelein- den. Van 27 Juli tot en met 14 Augustus '44 geeft elk der bon nen „29" van de bonkaart U 403 voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één liter petro leum. Burgemeesters ontslagen. Bij besluit van den commissaris-ge neraal voor bestuur en justitie zijp ontslagen: met ingang van 8 Juli 1944: J. Ermerins als burge meester van Hoedekenskerke, W. G. C. F. Wijtvliet als burgemees ter van Bakel en Milheeze, rar. M. Ch. O. M. R. Magnee als bur gemeester van Bergeyk en Luyk- gestel, K. L. H. van der Putt als burgemeester van Geldrop, jhr, mr. Th. W. Serraris als burge meester van Heeze, G. J. A. Man- ders als burgemeester van Leen. de, J. W. A. Smulders als bur gemeester van Oost-, West- en Middelbeers, R. H. van Schaik als burgemeester van Maarheeze, F. H. M. Schram als burgemeester van Reusel, A. J. van Hooff als burgemeester van Veldhoven; met ingang van 11 Juli 1944: W. van Leer als burgemeester van Leerdam; met ingang van 12 Juli 1944: mr. J. Ch. A. M. van de Mortel als burgemeester van Til burg. Arbeidsvoorwaarden voor schoonmaaksters. De Neder- landsche Staatscourant van 25 dezer bevat een beschikking van den gemachtigde voor den ar beid, waarbij deze een regeling van arbeidsvoorwaarden voor schoonmaaksters, in dienst van schoonmaakbedrijven en andere ondernemingen, vaststelt. De regeling blijkt van toepas sing allereerst op iedere onder neming, die deel uitmaakt van de ondervakgroep schoonmaakbe drijven, met uitzondering van de zgn. ontsmettings- en zuiverings- bedrijven en vervolgens boven dien voor wat betreft de arti kelen, die het loon en de bijzon dere verplichtingen van den werkgever regelen op iedere onderneming, waar voor het schoonmaken en/of schoonhou den van bedrijfruimten één of meer werkneemsters in totaal 20 uren per week als zoodanig werkzaam zijn. De schoonmaak sters in fabrieken, magazijnen, kantoren, winkels e.d„ die daar genoemd aantal uren per week werkzaam zijn, vallen dus onder de bepalingen van deze nieuwe regeling. Wat betreft de arbeidsvoor waarden zij vermeld, dat ten hoogste 48 uren per week ge werkt wordt. De schoonmaak sters hebben per vijf uren onaf gebroken arbeid recht op een half uur rust met behoud van loon. De dagelijksche arbeidstijd valt tusschen 6 en 21 uur. Met het oog op de vaststelling van het loon, zijn de gemeenten in Ne derland in vier klassen ingedeeld, met dien verstande, dat de plaats waar de arbeid verricht wordt, beslissend is. De uurloonen voor schoonmaaksters van 21 jaar en ouder bedragen, naar gelang van de gemeente-klasse ten minste 30-35 ets. en ten hoogste 35 a 40 ets. Ook de uurloonen van voor vrouwen zijn nader vastgesteld. De uurloonen van werkneemsters beneden 21 jaar bedragen voor ieder jaar, dat zij jonger zijn, 3 ets. minder dan de loonen van de volwassenen. Voor overwerk wordt boven het- uurloon een toeslag van 25 pet. betaald. Loonen; die boven het voor de onderneming vastgestelde maxi mum liggen, moeten tot dit be drag worden verlaagd, behou dens dispensatie van den gemach tigde voor den arbeid. Verzoeken tot dit laatste moeten uitvoerig worden gemotiveerd. Voorts bevat de regeling nog bepalingen, die betrekking heb ben op: het doorbetalen van loon op feestdagen, nachtarbeid en ar beid op Zon- en feestdagen, ver zuim wegens huwelijk of overlij den van bloedverwanten, uitkee- ring bij ziekte of ongeval, de wij ze van betaling van het loon, de vacantiedagen, bijzondere ver plichtingen van den werkgever ten aanzien van de schoonmaak. benoodigdheden, dienstschorten e.d., de opzeggingstermijn enz. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Vrijdag 4 Augustus valt, met uitzondering van het artikel, dat de vacantiedagen regelt. Dit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Maart 1944. Dameshoeden. In de Staats courant van 13 Juli j.l. werd af gekondigd een prijsvoorschrift 1944 dameshoeden. Belangheb benden kunnen zich voor nadere inlichtingen hieromtrent wenden tot de vakgroep, waarbij zij zijn aangesloten. Arbeidstijden bloembolleiil) drijf. Tusschen den Gemat: tigde voor den Arbeid en langhebbenden in het bloemtxjg. leriibedrijf zijn besprekingen j „t voerd inzake een eventues wijziging van de arbeidstijd |^t in dit bedrijf. Naar aanleidii ov hiervan kan worden medeg g deeld, dat de Gemachtigde hi v{ op grond van de belangrijklRe van de voedselvoorziening vo in ons volk, niet verantwoord ac stif thans, nu zich in het bloamb<[ lenledrijf een groot tekort aaige arbeidskrachten voordoet, ei uil wijziging aan te brengen in rjvei bepalingen van de bindende dij i geiing van arbeidsvoorwaardefcd, waardoor de arbeidstijden velaa: kort zouden worden. De Gt is machtigde doet een dringend bior roep op werkgevers en arbd p ders om, in het algemeen bel ad en ter voorkoming van moei lijkheden, zich stipt aan de a?st~ beidstijden te houden, zooafve! deze zijn vastgesteld in artikj33! 15 van de regeling van looneFÏ en andere arbeidsvoorwaarde:.^ in het bloembollenbedrijf. Dr artikel luidt aldus; „Vaii 1 Jusfc tot en met 31 Augustus vangt werkdag aan des voorm. 6 uilj, en eindigt des nam. 6 uur. iL de overige maanden vangt <tm werkdag aan bij licht en eindijer) bij donker worden, niet dien veqde stande, dat de werkdag nis j; eerder aanvangt dan des voor-ch middags 7 uur en niet later einjir digt dan des nam. 6 uur. De|stc Zaterdags eindigt de werkdajior om 1 uur des namiddags. Der schafttijden zijn des voorm. vaiet 8.30 tot 9 uur (des Zaterdag! 1 van 99.30 uur) en des nanjfv: Van 1213.30 en van 1616.15 (pi „Volksvoorlichting in oorlog£v?, tijd". Op Ponderdag 27 Juni! om 18.45 uur spreekt Max Blok™ zijl via Hilversum I in de seriJ brandende kwesties over het oie i derwerp: „Volksvoorlichting II' oorlogstijd". Lj Gemengde Berichten Doodelijk verkeersongeluk, -jd Tengevolge van een aanrijdinja? met een personenauto liep de 35jnt: jarige wielrijder J. H. Booy Ij 2 Hengelo, inwendige kneuzingeike op. Aanvankelijk meende meii-ec dat hij er nogal goed was afgefe komen, doch later is de man i£L het ziekenhuis overleden. lïï Kinderen verdronken. Eet 17-jarige jongen woonachtig": op den Wingerdweg te Aitir sterdam, is in het Noord-Holl 1 landsche kanaal ter hoogte vai,i: het gebouwencomplex „ZomerJie Buiten", bij het zwemmen verft dronken. Een bijna 4-jarig dochtertjriü van den heer H. Rehorst Bergambacht is Maandagmiddaïtii aan de Kadijkschelaan aldaar irjisl een sloot gevallen en verdronk ken. (rli Muizenplaag in Alblasser- enr Krimpenerwaard. Uit tal vaide gemeenten, zoowel in de AlblasiO ser- als in de Krimpenerwaard; gelegen, komen berichten om-iu trent een ernstige muizenplaag de die deze gebieden teistert. Da (re gelijks worden honderden dezerite knaagdieren gevangen en zelfii, de oudsten onder de dorpsbewo ners verklaren, zich geen jaar tep herinneren, waarin de muizen a; zoo menigvuldig voorkwamen.01 Een landbouwer, C. T.. te Gies- sen-Nieuwkerk, die zich een klein uurtje bezighield met het laten volloopen van een riool4 met water, kon als resultaat op" een vangst van meer dan 5000' muizen bogen. De schade, dier dit enorme muizenleger den', landbouwers en veehouders aan- 4' doet, is zeer groot. In de groote jamlabrieken Is dm ductie van den nieuwen oogst begonnen. Het ontpitten van kersen, in een speciaal voor dit doel bestemde machine CNF/ Van Rhijn/Pe* mci

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2