q 't VOOR BABY! - PIv, Höofdred.i W. de Vries,- Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Gelee, Leiden; Red Binnenland, Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden, Lelden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartaa 12.63; per week 20 cent. Per agent, per kwart au 12.73; per week 21 cent. Franco per poet f3.1Ü Loeee nummers 5 cent. VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 9 tot en met 15 Juli van 22.00 tot 5.45 uur. Zon od en onder: Zond 9.7: 5.23 op. 22.02 onder Maand. 10.7: 5.29 op, 22.01 ond. Dinsd. 11.7: 5.30 op. 22.ond, Wnsd. 12.7: 5.31 op, 21.59 ond. MAANSTANDEN. Zond. 9.7: 9.23 onder. Maand. 10.7: 0.19 op, 10.44 ond. Dinsd. 11.7: 0.42 op, 12.07 ond. Wnsd. 12.7: 1.05 op, 13.27 ond. (L.K.) /fN een tijd, waarin oo y„- zondheid van jonge kinde ren sterker wordt bedreigd dan ooit, vormen Nutricia- producten, zóo goed, zoo zui ver en voedzaam, een toe verlaat voor moeders en kin deren zonder tal. ,1 *r- ,Vr I, .1" ■i: •♦J Op Uw loilctzcepbon kuot U nog Adclaar-Kindcrzctp krijgen van oude kwaliteit! *n ADELAAK.PRODUCT PRIMA BINNENLAND DE Z-KAARTEN PROCEDURE IN DE NED. INDUSTRIE Van' bevoegde zijde in Den Haag wordt medegedeeld: De procedure der Z-kaarten als maatregel op grond van de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied No. 108/42 be treffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op de geheele Nederlandsche indus trie. Er moeten derhalve aan deel nemen alle industrieele bedrij ven, die zijn aangestoten bij een onder de hoofdgroep industrie gerangschikte vak- of vaksub- groep met uitzondering van: 1. De industrieele bedrijven, die door de Ruestungsinspektion Niederlande of door de Haupt- abteilung Wirtschaft in Den Haag reeds uitgenoodigd zijn tot deelneming; 2. de bouwindustrie, met in begrip van de kleine bedrijven; 3. de houtbewerkende indus trie behoorende tot 't bosch- en houtbedrijf; 4. de bedrijven van de levens middelenindustrie, die hiertoe uitgenoodigd zijn door de publi catie in de pers van 25 Maart 1944. Ondenemingen. wier bedrijf ligt op het gebied van handel en industrie, zijn aan de procedure onderworpen voorzoover de om zet boven de 50 procent ligt. Het zelfde is het geval. wanneer naast de 'industrieele productie een andere bedrijvigheid wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Industrie en der- zelver bijkantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaarten aanvragen is alleen de Hauptabteilung Wirt schaft, Amersfoort, Koninginne- laan 14. Op de enveloppe en het formulier der aanvragen moet de afkorting „Gewi" geschreven worden. Duitsche ondernemin gen, welker eigenaars allen of voor het meerendeel Rijksduit- schers zijn, en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben dienen hun aanvragen in bij de Deutsche Handelska mer fuer die Niederlanden in Amsterdam en Rotterdam De formulieren en Z-kaarten I zijn voor deze bedrijven verkrijg baar bii de Deutsche Handels- kamimer. Buitenlandsehe ondernemingen in Nederland, d.w.z. onderne mingen. welker eigenaars allen of voor het meerendeel niet- Rijksduitschers en nietiNeder- landers zijn. en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in niet-Duitsch of niet-Nederlandsch bezit is, die nen hun aanvragen, evenals de D.uitsche ondernemingen, in bij de Deutsche Handelskammer fuer die Niederlanden in Am sterdam en Rotterdam. De for mulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens ver krijgbaar bij de Deutsche Han delskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Juli 1944 ingediend worden bii de Hauptabteilung Wirtschaft. Amersfoort, Koninginnelaan 14. Later ontvangen aanvragen worden behandeld als niet-inge- diend. De verantwoordelijkheid voor de tijdige ontvangst dei- aanvragen ligt bij de aanvra gende firma's. Zij dragen ook het risico van het verlies bij de verzending. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aan vragen gelden als niet-ingediend en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven kunnen bo vendien bestraffing ten gevolge hebben. Ondernemingen, die in gebreke blijven voor 31 Juli '44 hun aanvragen in te dienen, stel len daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunneh ontleend worden aan het bii de uitreikingsplaatsen voor de Z- kaarten aanvragen verkrijgbare tcelichtingsvel. De Z-procedure is verder ge last voor: 1. Kantoren van cartels of soortgelijke vereenigingen: 2. bureaux, kantoren enz. van vereenigingen, die haar leden op economisch gebied vertegen AARDAPPELENRANTSOEN VOLGENDE WEEK DRIE KILOGRAM. Oude aardappelen mogen zonder bon worden uitverkocht. Van Maandag 10 tot en met Za. terdag 15 Juli a.s. geeft de aard appelbon 29 recht op 1 1/2 kilo gram nieuwe aardappelen per bon. Op den bon Toeslag 29 wordt 1 kilogram nieuwe aard appelen beschikbaar gesteld. Op Zaterdag 8 Juli mag op deze bon nen nog niet worden gekocht. Ten slotte wordt bekend ge maakt, dat de kleinhandelaren de aardappelen van den ouden oogst, welke zij nog in voorraad hebben, zonder in ontvangst ne men van bonnen, tegen ten hoog ste den voor oude aardappelen vastgestelden prijs mogen uitver- koopen. woordigen of adviseeren, zooals vereenigingen van huiseigena ren en grondbezitters, enz.; 3. kantoren van vereenigin gen van economische adviseurs (accountants), belastingconsu lenten, boekhouders en soortge lijke beroepen; 4. adviesondernemingen en -ondernemers voor het bedrijfs leven, in het bijzonder voor het ontwerpen van plannen, markt analyses, organisatie, enz. De vrijstellingsaanvragen moe ten voor de hier bedoelde perso nen eveneens vóór 31 Juli 1944 ingediend worden bij de Haupt abteilung Wirtschaft, Amersfoort Koninginnelaan 12, resp. bij de Deutsche Handelskammer in Amsterdam. Voor hen geldt het hierboven gezegde eveneens. DE NIEUWE REGELING PAKKETZENDINGEN. Voor Ned. krijgsgevangenen in Duitschiand. Aangaande de nieuwe regeling van de pakketzendingen aan alle Nederlandsche krijgsge vangenen in Duitschiand, die met 1 Juli 1944 van kracht is gewor den, brengt het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis het volgende in herinne ring: In de eerste plaats wordt met ingang van 1 Juli 1944 maande lijks een „nationaal pakket" van 5 k.g. bevattende levensmidde len, door het Nederlandsche Roode Kruis aan alle Nederland sche krijgsgevangenen verzon den. In de tweede plaats zijn met ingang van 1 Juli 1944 komen te vervallen de z.g. briefpakjes van 2 kg. (6 a 8 per maand), die dooi de familieleden over de post via het Ned. Roode Kruis wer den gezonden. In de plaats daarvan mogen de familieleden één pakket van 5 k.g. uitslui tend via het Ned. Roode Kruis verzenden. Met. de verzending aan de fa milieleden van de circulaire met de noodige instructies en etiketten (plakadressen) wordt op Zaterdag 8 dezer aangevan gen, zoodat in de eerste jielft van volgende week alle betrok kenen in het bezit van de be treffende bescheiden worden gesteld. Voor het verzenden.dezer pak ketten zijn Roode Kruis-etiket- ten benooaigd. Maandelijks ont vangen de naaste verwanten per krijgsgevangene twee etiketten (plakadressen). waarvan er één met den opdruk: „Voor binnen- landsche verzending" (het bin- nenlandsche plakadres) bestemd is om het pakket te verzendén aan de pakketafdeeling van het Ned. Roode Kruis te 's-Graven- hage en het tweede, met den opdruk „Fuers Ausland" (voor het buitenland) rhet buiten landsehe plakadres bestemd is voor de doorzending vat het pakket door de pakkettenafdee- ling naar het gevangenkamp in Duitschiand. Dit buitenlandsehe plakadres moet, volledig inge vuld. los in het pakket worden ingesloten. Na controle van den inhoud van het pakket wordt het doorgezonden, thans voor zien van het „buitenlandsehe plakadres". Alle tevoren ontvangen plak adressen zonder de hierboven aangegeven opdrukken zijn on geldig. Uitreiking nieuwe bonkaarten aan personen zonder tweede dis tributiestamkaart. Personen, die buiten hun schuld nog niet in het bezit zijn van een tweede distributiestamkaart (b.v. geëva- ln hel maritiem museum Ie Rotterdam wordt een belangwekkende tentoon- stelling gehouden betredende de primitieve scheepvaart, die een beeld geeft van de verscheidenheid der primitieve vaartuigen en hulpmiddelen der visscherij over de geheele wereld. Een model van een perahoe, een prauw uit Pegon (Java) CNF/Hof/Pe* m cueerden, schippers of woonwa genbewoners), kunnen zich ter verkrijging van een bonkaart (voedingsmiddelen 8e periode 1944) alsmede eventueel £en toeslagkaart „L 408", tolr de plaatselijke distributiediensten wenden onder overlegging van hun eerste distributiestamkaart. Bovendien dienen zij, die den 15-jarig en leeftijd bereikt heb ben, hun persoonsbewijs mede te nemen en persoonlijk te verschij nen. Alvorens tot uitreiking over te gaan,zullen de distributie diensten uit den rechterbeneden hoek van de eerste distributie stamkaart een hoek verwijderen, welke juist het aan den achter kant geplaatste vakje A 6 bevat. Geëvacueerden, die in hun ves tigingsgemeente nog geen tweede distributiestamkaart ontvingen, doch aan wie in de gemeente van vertrek reeds een tweede distri butiestamkaart was uitgereikt, moeten deze laatste kaart over leggen. *De distributiediensten zullen hiervan den driehoekigen rechterbenedenhoek met het cij fer 2 verwijderen. Gemengde Berichten Uit de tram gevallen. Gis terochtend is de 30-jarige ge huwde slagersknecht J. v. d. Werf, te Zwolle, toen hij op het balcon stond van de tram der E. D. S. naar Dedemsvaart door tot nu toe onbekende oorzaak uit de tram gevallen. Hij werd in ernstigen toestand opgenomen en is even later aan de gevolgen overleden. Roofoverval te Hoevelaken. Drie gewapende mannen die zich voordeden als ambtenaren van den C.C.D., hebben gisteravond een overval gepleegd op den bakker-winkelier D. te Hoeve laken. Zij 'maakten een hoeveel heid levensmiddelen buit en na men tevens eenige duizenden guldens mee. De indringers zijn met een auto in de richting Amersfoort vertrokken. SPORT De straf van Arie van Vliet tot één 'maand teruggebracht. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Nederland sche Wielren Unie de straf, wel ke aan Arie van Vliet was opge legd, nl. een jaar schorsing, te ruggebracht tot één maand on voorwaardelijke schorsing. Deze schorsing wordt geacht te zijn ingegaan Vrijdag 23 Juni en zal eindigen Zaterdag 22 Juli. Het hoofdbestuur, is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van een schrijven van van Vliet, waarin hij vroeg de opgelegde straf te verlichten. Het hoofdbestuur heeft toen in overweging geno men, dat Van Vliet door het ver bod om aan de nationale kam pioenschappen te moigèn deelne men, alsmede aan de daarna ge houden revanchewedstrijden reeds zwaar genoeg gestraft is, zoodat het gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid, verleend bij 'art. 4 hoofdstuk 12 van het wed strijdreglement, dat luidt: „Straf fen kunnen, uitsluitend door het hoofdbestuur, in zeer bijzondere gevallen en met de algemeene stemmen der ter vergadering aanwezige leden geheel of ge deeltelijk worden kwijtgeschol den". Evangelie-verklaring 6e ZONDAG NA PINKSTEREN (Marc. VIII, 1-9) Wanneer wij Zondag luisteren naar de voorlezing van het evan gelie met de bekende geschiede nissen \uit het leven van Jesus, wordt op dezen Zondag plotseling onze aandacht geboeid, wanneer wij hooren van de 4000 menschep die geen brood meer konden krij gen en daarom op wonderbare wijze werden gevoed. God heelt medelijden met de schare, zoo zegt de priester ons en daarom helpt Hij ze uit de verlegenheid. Wij moeten even glimlachen. Het mede lijden van God? Gods liefdevolle zorg voor de menschen? Als God wetkel ij k medelijden had met ons, had Hij deze menschenslach- ting, die men modernen oorlog noemt, moeten keeren! Als God w e r k e I ij k medelijden had met ons, zou Hij ons niet alles laten ontnemen, onze bedrijven, onze huizen! Als God werkel ij k me delijden had met ons, zou Hij onze kinderen meer levensvreugde, meer bestaansmogelijkheid, een betere toekomst geven. En toch, de pries ter die het evangelie voorleest en .verklaart, betoogt met betrekking tot ons: „God heeft ook nu nog medelijden met de schare!" Wat is dan dat goddelijk mede lijden? Medelijden bestaat op de eerste plaats niet uit de iieldevolle pogingen om het feed voor anderen op te hellen, neen, dat kan er later misschien bijkomen! Medelijden is op de allereerste en allervoornaam ste plaats méévoelen, mééleven,- méé-lijden. Medelijden is een zich met elkander vereenigen, een op gaan in elkander, zbodat men ook dé smarten met' elkander deelt. En daarom, als wij spreken van god-~ delijk medelijden, moeten wij niet denken aan het wegnemen van het leed, maar aan het kruis dragen met Christus Die, om ons te ver lossen, om ook aan ons gelijk vormig te zijn, geworden is de Man van Smarten, de uitgestootene uit deze maatschappij. Als wij niet terstond geholpen worden in onze moeilijkheden, als God niet terstond ons gebed ver hoord en het onheil van evacuatie, verhuizing, verlies van bedrijf af wendt, dan zijn wij geneigd boos op te merken, dat God geen hart heelt voor Zijn getrouwen, dat god delijk medelijden een mapi woord RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Bonnen- en kaartenhandel. W. A. Vink te Leiden had zich bezig gehouden met den handel in distributiebescheiden. De Of ficier wilde, omdat het geen grooten omvang betrof, in dit ge val met een geldboete volstaan, en de rechter legde 50 boete of 25 dagen hechtenis op. De huisvrouw J. M. Rijsbergen te Leiden had haar distributiebe scheiden als pand-object benut, voor welk feit de rechter 30 boete of 15 dagen hechtenis op legde. In dit verband veroor deelde de rechter ook A. G. Riet veld te Leiden tot f 30 boete of 15 dagen hechtenis. Wegens het verboden vervoer van tarwe hadden zich te ver antwoorden L. H. Hogeboom en A. J. Hogeboom, beiden uit Leimuiden. Daar het hier geen groote hoeveelheid betrof, volstond de rechter met het op leggen van 30 boete of 15 da gen hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens diefstal van suiker uit een pakhuis door middel van in braak, werd J. P. uit Leiden, veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van pre ventitef; tegen J„ eveneens uit Leiden, vorderde de Officier verwijzing der zaak naar den" reehtèr-comm. voor een psychia trisch onderzoek; de rechtbank heeft dienovereenkomstig beslist. Wegens heling van de suiker werd Av. d. Huit uit Leiden veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, met bevel tot gevan gennemen. BIJ LUCHTALARM ONMID DELLIJK DEKKING ZOEKEN.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2