Plv. Hoofdred.r J. W. Vries, Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geisc, Leiden; Red. Binnenland. Stad cn Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozcn. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden. Leiden. K 1609 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartaa 1'2.03; per week 29 cent. Per agent, per Lwartaa 12.73; per weck 21 cent. Franco per post 13.1C Losse nummers 5 cent. VERDUISTERINGSTIJDEN. van 2 tót en met 8 Juli van 22.00 tot 5.30. Zon on en onder: Maand. 3.7; 5.22 op, 22.05 onder. Dinsd. 4.7: 5.23 op. 22.05 onder MTnsd. 5.7; 5.24 oo, 22.04 onder Dond. 6.7: 5.25 op. 22.04 onder MAANSTANDEN. Maand. 3.7: 3.28 onder, 19.10 op. Dinsd. 4.7: 4.00 onder, 20.22 op. Wnsd. 5.7: 4.44 onder, 21.26 op. Dond. 6.7: 5.39 onder, 22.22 op. (V. M.) REDE VAN FINSCHEN MINISTER-P R E SI DENT EENSGEZIND BESLUIT. Linkomies, de Finsche minis terpresident, reêft Zondagmid dag een radiorede gehouden, waarin hij onder meer zeide: „Na een pauze van ruim twee jaar mott onze weermacht thans ononderbroken zware gevechten leveren. De verdediging van Ka- relië en Finland eischte en eischt zware offers. Wij moeten alles verdedigen wat het leven waard maakt geleefd te u-orden. Als wij dat niet zouden doen zouden wij slechts één alternatief heb ben: de capitulatie. Ik spreek dat woord niet uit als een onderstelling: ik weet dat de Sowjet-Unie van Finland ca pitulatie verlangt. Na de capitu latie zou men ons een vrede dic- teeren, die zelfs met de allerele mentairste rechten van hét Fin sche volk geen rekening zou hou den. Een dergelijke capitulatie zou ons weerloos prijsgeven aan het goeddunken van den tegen stander. In een oogenblik zouden wij alles verliezen, wat ons volk in den loop van eeuwen heeft op gebouwd. Van zekere zijde is beweerd, dat men voordeeliger vredes voorwaarden zou kunnen vejj, krijgen, als nieuwe mannen aari de regeering zouden komen. Ook die onderstelling is ongemoti veerd. Als men dat weet. kan men geen keus hebben. De krachtproef met de Sow jet-Unie is om natuurlijke rede nen een ongelijke. De vijand is niet alleen numeriek sterker, om dat hem grooters menschenmas- sa's ter beschikking staan, maar ook omdat zijn technisch mate riaal overvloediger is. Daarom hebben wij voor on zen strijd elke hulp noodig, die wij kunnen krijgen, hetzij wa pens of gewapende troepen. HeT eenige land, dat een dergelijke hulp kan £n wil verleenen. is Duitschland. Hoewel Duitsch- land zelf een reusachtigen oor log voert, heeft het ons in de af- gcioopen oorlogsjaren wapenen en ander oorlogsmateriaal kun nen geven. Even bélangrijk was de Duitsche hulp aan levensmid delen. Op dit oogenblik hebben wij onvoorwaardelijk militaire hulp op zoo groot mogelijke sphaal noodig. Technisch goed-uitge- ruste Duitsche afdeelingen zijn ons terstond te hulp gesneld. Zij hebben hun aandeel in de aan zienlijke verliezen, die den vij- endeiijken vliegtuigen en tanks zijn toegebracht. Duitschland heeft zich ook voor het vervolg verplicht ons elke militaire hulp te verleenen, die het kan geven. Het succes van onzen strijd is ook uitsluitend mogelijk met de hulp van het uit Duitschland ko mende oorlogsmateriaal en de andere steun verleening. Finland is vastbesloten aan de zijde van Duitschland en als Duitschlands wapenbroeder oor log tegen de Sowjet-Unie te voe ren. Met het oog op de hulp, die Duitschland ons verleent in on zen strijd tegen het bolsjewisme, is het Finlands natuurlijke glicht, pas na overleg met luitschland de wapenen neer te -leggen. Het getroffen besluit houdt overigens niets in. De boosaardi ge buitenlandsche beweringen, dat er iets gebeurd zou zijn. dat vreemde inmenging in onze bin- nenlandsche aangelegenheden zou beteekenen of dat wij geen BINNENLAND WEER EEN PERSONENTREIN BESCHOTEN. Vijf clooden. Vrijdagmiddag is een perso nentrein in het Noorden van het land door twee vliegtuigen be schoten. Hierdoor werden vijf personen gedood, terwijl zeven zwaargewonden in een zieken huis moesten worden opgeno men. BEPERKING SPOORWEGVERKEER. Van onbevoegde en niet-juist onderrichte zijde zijn aan de pers mededeelingen gedaan over binnenkort in te voeren ingrij pende beperkingen in het rei zigersverkeer der Ned. Spoor wegen. Weliswaar worden be zuinigingsmaatregelen in over weging genomen, die eenige be perking in het aantal reizigers treinen zullen kunnen brengen, maar daarbij zal ernstig reke ning worden gehouden met het zakenverjteer en het verdere noodzakelijke reizigersverkeer^ Zooals in dergelijke gevallen steeds is g'ïSchied. zal dit t.z.t. tijdig aan het publiek ter ken nis worden gebracht. GELDIGHEID DER NIEUWE BONKAARTEN. Rasterwerkopdruk aan achterzijde. De aaAélacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat uit sluitend die bonkaarten „voe- dingsmidelen 8e periode 1944" geldig zijn, die aan den achter kant voorzien zijn van een ras terwerkopdruk (z_g. guilloehe- ppd-ruk) in blauw en bruin. Bón nen van genoemde kaart, welke aan de achterzijde dezen opdruk niet vertoonen. zijn niet geldig; detaillisten dienen deze bonnen dus niet aan te'nemen. Uitkeering bij overlijden. Bij overlijden van een recht streeks of indirect verplicht ver zekerde keeren de algemeene ziekenfondsen een overlijdens- geld uit, dat 50.bedraagt, indien de overledene 2 jaar of ouder is, terwijl bij overlijden beneden dien leeftijd een uit keering van 30.— wordt ver strekt. Het recht op deze uitkee- ring vervalt, indien het verzoek daartoe niet binnen drie maan den na het overlijden bij het zie kenfonds wordt gedaan. Ten einde deze laatste bepa ling. die op 1 December 1943 werd afgekondigd geleidelijk aan bij de verzekerden ingang te doen vinden, heeft de commissa ris belast met het toezicht op de ziekenfondsen tot dusver een soepele toepassing hiervan be vorderd In de meeste gevallen, waarin de gestelde aanvraagter- mijn was overschreden, heeft de uitkeering daardoor niettemin toch plaats kunnen vinden. Dit overgangstijdperk moet echter verdient het aanbeveling, dat de- baas meer in eigen huis zouden zijn, ontberen eiken grond. Helaas hebben de Ver. Staten op hetzelfde oogenblik, waarop ons volk zich bevindt in het meest beslissende stadium van zijn strijd omphet bestaan, hun diplomatieke betrekkingen met Finland verbroken. Zij hebben in den loop van dit jaar stap voor stap bun officieele betrekkingen met Finland verzwakt. Noch Finland noch de Finsche regee ring heeft schuld aan deze ont wikkeling. Finland is een democratisch land. Wij wijken geen jota van de van oudsher overgeleverde en in onzen bodem diepgewortelde democratische orde af. Deze orde verdedigen wij in den strijd, dien de vijand ons heeft opgedwongen Wij zijn en blijven baas in eigen huis, zware beproevirtgen staan ons te wachten. Maar wij aan vaarden die als vrije mannen, zonder vrees, in het volledige bewustzijn van onze verantwoor delijkheid voor de toekomst. God zegene het vaderland", een einde nemen en van 1 Sep tember a.s. af zal dén ook strikt agn den termijn van drie maan den de hand worden gehouden. Te laat ingediende verzoeken zulien van dit tijdstip af niet meer door de ziekenfondsen in behandeling kunnen worden ge nomen. Mocthen er thans nog belang hebbenden zijn, die den termijn hebben laten verstrijken, dan ze zich alsnog zoo spoedig moge lijk met het betrokken zieken fonds in verbinding stellen. De uitkeering bij overlijden wordt niet verstrekt bij overlij den van een kind, dat als leven loos aangegeven bij de registers van den burgerlijken stand is in geschreven, terwijl evenmin uit keering plaats heeft in geval van vermoedelijk overlijden. Bij overlijden van een recht streeks verzekerde geschiedt de uitkeering: a. indien de overle dene een echtgenoot, van wie hij niet van tafel en bed is geschei den, achterlaat, aan deze echtge noot: b. indien de overledene geen echtgenoot, van wie hij niet van tafel en bed is gescheiden, maar wel één of meer inwonende meerderjarige kinderen achter laat, aan het oudste dezer kin deren; c. -indien het gestelde on der a en b geen toepassing kan vinden, aan hem, die binnen 3 maanden na het overlijden aan toont, dat hij de begrafenis of de crematie heeft bekostigd; d. in dien het gestelde onder a, b en c geen toepassing kan vinden, aan de erfgenamen. Bij overlijden van een indirect- verzekerde heeft uitkeering aan den rechtstreeks-verzekerde plaats. Indien geen der evenge- noemde mogelijkheden toepas sing kan vinden, beslist de com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, aan wien de uitkeering zal geschieden. Geeft bij verhuizing uw adres verandering op. Bij verhuizing verzuime men niet de adresver andering (met tevens vermelding van het oude adres) op te geven aan de administratie van de krant en van de periodieken, waarop men geabonneerd is. Doet men dit niet of niet tijdig, dan kan vertraging in de bestel ling of geheele stopzetting ervan het gevolg zijn. Ook de verzeke ringsmaatschappijen dienen on middellijk van de adreswijziging in kennis te worden gesteld, on der opgaaf vooral ook van het oude adres, de soort van verze kering (dus levens-, brand-, glas-, oorlogsmolest-v ziekte-, ouderdomsverzekering, enz.) en het polisnummer. Uw eigen 'be lang wordt met een tijdige en juiste vermelding gebaat. Fürsorgeoffizier over Extra- kolentoewijzing. -De Fürsorge offizier der Waffen-SS deelt me de, dat zij, die in aanmerking ko men voor de extra-kolentoewij- zing voor den winter 1944/45 zich met hun witte toewijzingskaart voor extra-levensmfddelen moe ten wenden tot de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. in de plaats hun ner inwoning of dichtstbijzijnde gemeente. Bevoegdheid rector gymnasii. De burgemeester van 's-Graven- hgge heeft de verordening tot regeling van de gymnasia aan gevuld met een bepaling, weL- ke de leeraren verplicht binnen en buiten de schooluren werk- zaamiteden te verrichten, die hun door den rector worden opgedra gen en die naar het oordeel van den rector noodzakelijk zijn in het belang van de schooltucht, van de vorming der leerlingen of van den gejeden gang van het onderwijs in ae school. De lee raren zijn bevoegd tegen deze opdrachten van den rector be zwaren in te brengen bij den wethouder van onderwijs, die daarop een beslissing neemt. Het indienen van bezwaren schort de verplichting tot het geven van uitvoering aan de opdiacht van den reetor niet op. Voorloopige prijsvaststelling voor luxe- en gebruiksvoorwer pen. In verschillende bladen heeft de mededeeling, dat alle door de prijsbeheersching afge geven voorloopige prijsvaststel lingen voor luxe goederen zou den zijn vervallen, bij de lezers misverstand gewekt. Er wordt, zooals bekend is, thans in Deven ter een tentoonstelling gehouden van die kunstnijver'nefdsvoor- werpen in hout en glas, waar voor reeds een definitieve prijs vaststelling was afgegeven. Voor deze artikelen is de voorloopige prijsvaststelling vanzelfsprekend vervallen. Voor andere artikelen voor zoover zij voorkomen op de reeds afgegeven of nog af te ge ven voorloopige prijsvaststellin gen, blijven de daarin gegeven prijzen natuurlijk van kracht, totdat ook voor deze artikelen een definitieve prijsvaststelling wordt afgegeven. Door den Nederlandschen Volksdienjt zijn In samenwerking mei de Nat. Soc. VolkswohKahrt en de Hitier- J ugend zeshonderd Nederlandsche kinderen voor zes weken naar de mooiste streken in Bohemen en Mo* ravié uitgezonden, om deer een ge zonde en prettige vacantia door te brengen. Even voor het vertrek uit Amsterdam CNF/Sagers/Pex m Inlevering tweede distributie- stamkaart. In verband met het ingebruiknemen van de twee de distributiestamkaart moet- in den vervolge bij vertrek naar het buitenland, opneming in een ziekenhuis of in gemeenschap pelijke voeding e.d. uitsluitend deze tweede, dus niet meer de eerste distributiestamkaart wor den ingeleverd. Boer te Hoogkerk veroor deeld. Dezer dagen ontdekten controleurs van den C. O. D. in de boerderij van A. Onnes te Hoogkerk een volledig ingerich te karnruimte, uitgenoi in het hooi. Vijf bussen met melk ston den gereed om tot boter te wor den verwerkt in een van een karnpols voorziene melkbus. On der de vloer van de woning werden negen bussen met in to taal 241 1. koolzaadolie gevon den en in een kast een houten graanmolen, twee oliepersen en een hoeveelheid rogge. Na een dag' in verzekerde bewaring te zijn geweest bekende Onnes dat hij ongeveer een jaar lang clan destien karnde. Öok bekende hij aanzienlijke hoeveelheden boter en koolzaadolie tegen zeer hooge prijzen te hebben verkocht. Bij voorkeur aan buitenlanders, om dat hi.i zoodoende minder gevaar voor ontdekking dacht te loopen. Dezer dagen heeft O. voor den inspecteur van de prijsbeheer sching te Leeuwarden terecht ge staan. Deze legde hem een geld boete op van f 15.600. SPORT ROEIEN. Jubileuimved- strenden van de Amstel. Ter gelegenheid van haar 70-jari.g beslaan organiseerde de R.V. de Amstel roei wedstrijden op den Amstel, welke een uitstekend verloop hadden. Ze mochten zich in een goede 'belangstelling ver heugen, hetgeen geheel gewettigd was door de goede en grooie deelneming, want niet minder dan 84 ploegen namen aan de wedstrijden deel. De wedstrijden kenmerkten zien door een bijzonder aantrek kelijk verloop en hier moet voor al genoemd worden de werstrijd gladde vier dames, die na eer, uitermate spannende race door Die Leyte met een A bootlengte voor de Amstel gewonnen werd. De dames-achten lieten eveneens heel goed werk zien. Ook de vroolijke noot ontbrak mtt, hiervoor zorgden de dames in de gladde skif. Deze dames zigzagden over de baan met het gevolg, dat. de Amstel en de Laak buiten cje vlaggen de fi nish passeerden, terwijl Die Leyihe ternawernood tusséhen de vlaggen doorging. Stijlroeien oef en vier meisejs 14—16 jaar: 1. ZVY 96 pnt„ 2 Cornells Tromp 90 p., 3, De Hoop 87 p. Stijlroeien oefenvier meis jes 1718 jaar: 1. De Mo op 96 pnt. 2. Cornelis Tromp 929 p., 3 ZW 89 p. Snelroeien gladde vier dames, baan 750 m, lè Die Leythe, 2. De Amstel. 3. Willem 3. Snelroeien oefenvier jongens 1416 iaar. baan 500 m.: 1. De Amstel. 2. De Hoop, 3. VBWJ. Jonge twee, baan 1500 m.. 1. De Amstel, 6 m. 35 sec. 2. Willem 3, 3. De Hoop. Oude skif. baan 1500 m. 1. De Amstel. 2. Willem 3. Jonge vier. Hultzer-bekci baan 1500 m. 1. Die Leythe 1 5 m. 16 sec,., 2. Die Leythe 2 5 m 26 sec., 3. De Laak. Snelroeien overnaadsche vier jongens 17-18 jaar, baan 1000 m. 1. ZZV. 4 m. 1 sec., 2. De Amstel 4 m. 6 sec.. 3. Cornells Tromp. Snejroeien oefenvier jongens 17-18 jaar, baan 750 m. 1. De Hoop 3 m. 1 sec., 2. De Amstel 3 m. 7 sec. 5. RIC. Oude twee, baan 1500 m. 1. De Amstel 5 m, 55 sec., 2. Wil lem 3 5 m. 56 1/5 sec., 3. De Laak, Stijlroeien overnaadsche vier da mes. 1. Cornelis Tromep 95 pnt., 2. Die Leythe 94 p., ZZV 90 p. Stijlroeien overnaac.sche skif dames. 1. Die Leythe 95 pnt., 2. Cornelis Tromp 92 p., 3. De Laak 80 p. Jonge Skif, baan 1500 m. I. Wihem 3 5 m. 39 sec. 2. ZZV 5 m. 41 sec., 3. De Hoop. Snel roeien dames-acht, baan 750 m. 1. DDS 2 m. 36 sec., 2. Willem 3 2 m. 40 sec. 3. De Laak, Over naadsche skif baan 1000 m. 1. Cornelis Tromp 2 4 m. 2. Corne lis Tromp 1 4 m. 14 sec., 3. ZZV 2. Overnaadsche vier, baan 1000 m. I De Amstel 3 m. 46 sec.. 2. De Laak 3 m. 51 sec., 3. DDS. Snelroeien gladde skif dames, baan 500 m. 1. Die Leythe. De Amstel en De Laak geöiskw. Jonge acht, baan 1500 m. 1. ZZV 4 m. 44 sec.. 2. Willem 3 4 m. 46 4/5 sec., 3. De Hoop. Twee zon der stuurman, baan 1500 m. 1. De Laak 5 m. 18 1/5 sec., 2. ZZV 5 m. 30 sec. 3. De Amstel. Oude Acht. Baan 1500 m. 1. DDS 4 m. 29 sec.. 2. De Aimstel 4 m. 35 s 3. Die Leythe. Sindklassement jeugdprijs: 1. ZZV 16 pnt. 2. De Hoop 13 m.. 3. De Amstel 11 pnt., 4. Sorn. Tromp 6 p., 5. VBWJ 1 p.. 6. RIC 1 p. Eindklassement dames: 1. Die Leythe 27 p., 2. DDS 20 p.. 3. Willem 3 10 pnt., 4. Corn. Tromp 7 p., 5. De Laak 5 p.. 6. De Am stel 4 p., 7. ZZV 1 p. Eindklassement heeren, tevens totaalklassement: 1. De Amstel 81 p., 2. ZZV 61 p„ 3. DDS 56 p., 4. Die Leythe 48 pi. 5. Wil lem 3 4? p., 6. De Laak 27 p.. 7. De Hoop 24 p., 8. Corn. Tromp 20 p.. 9. VBWJ 1 p., 10. RIC 1 p. ATHLETIEK. De kampioen schappen van Zuid-Holland. Op de Nenyto-sintelbaan zijn Za terdag en Zondag de kampioen schappen van Zuid-Holland van de N. A. U. verwerkt. Slijkhuis is er niet in geslaagd het record op de 1500 meter .van Frits de Ruyter te verbeteren. Osendarp liet zien welk een goede sprin- ter hij nog steeds is want niet tegenstaande een vrij pijnlijke Achillespees slaagde hij er in de 200 meter te winnen in 22.1 sec. voor rivalen als Van Osta, Naaktgeboren en Kleyn. De finale 200 meter dames was na tuurlijk voor Gerda Koudijs. Wat de prestaties op Zondag be treft. Slijkhuis zag kans het Zuid-Holiandsche record op de 800 meter te verbeteren door dezen afstand in 1 min. 56.4 sec. te loopen. Ook het politierecord viermaal 400 meter ging er aan. Hermandad. Rotterdam, liep deze estafette in 3 min. 39.2 sec. In het relay dames maakte Victoria, (Rotterdam) met 57.2 den besten tijd. De uitslagen van Zaterdag luidden: Dames 200 m.; 1. G. Koudijs Victoria 25,9; 2. H. de Jong 26. 4 x 100 m. dames: 1. Celebes Den Haag 51.7. Hoog springen darnes: 1. G. Koudijs Victoria 1.40.5. Discuswerpen da mes: 1. A. Saarloos, Hollandia 34.72. Heeren 200 m.; 1. M. B. Osendarp. Trekvogels 22.1, 2. C. van Osta, Trekvogels 22.3: 4 x 100 m. heeren: 1. Trekvogels Den Haag 45. Hoogspringen Heeren: 1. C. Ruseier, S. V. V. 1.72.5 Ko gelslingeren: 1. A. J. G. de Bruijn V. en L. 42.33. Discuswer pen: 1. A. J. G. de Bruijn V. en L. 32.33. Hinkstapsprong; A. J. G. de Bruijn V. en L. 13 m. 1500 m.: 1. W. Slijkhuis Holland 3.58,2, 2. M. Beckers D. T. S. De uitslagen van Zondag lui den: Dames 100 in.: 1. G. Koud ijs Victoria 12.1, 2. H. de Jong Celebes 12.3. Relay: 1. Victoria 57.2. Verspringen; 1. G. Koudijs Victoria 5.39. Kogelslingeren: 1. J. v. Schouwen A. H. C. '28 10.93. Speerwerpen: 1. J. van Schou wen A.H.C. '28 30.02. Heeren 100 meter: 1. M. Osendarp Trekvo gels 10.7, 2. C. van ~Osta Trek vogels 10.8 sec. 200 meter hor den: 1. H. Sint Minerva 27.21, 400 m.; 1. Mahieu V. en L. 51.8. 800 m.: 1. W. Slijkhuis Holland 1.56.4. SOOOtu.: l.'W. G. de Win ter S.C.R. 16.10.2. 4 x 400 m.: 1. V. en L 3.34,3, 2. Hermandad 3.39.2. Kogelstooten: 1. A. J. G. de Bruijn V. en L. 13.23. Ver springen: 1. K. Ey kelenboom A.A.V. 36 6.56. Polsstog hoog-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2