Plv. Hoofdred.: h W. de Vries. Den Haap Red. Buitenland: Mr. H, Geise. Leiden: Red Binnenland, Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.C. de Heiden. Leiden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartaa 1 2.63; per week 2J cent. i'er a^cnt, per kwartaa .2.73; per week 21 cent. Franco per post f3.13 Losse nummers 5 cent. VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 25 Juni tot en met 1 Juli van 22.tot 5.30 uur. Zon ub en" onaer: Dinsd. 27.6: 5.18 op,'22.07 onder MAANSTANDEN. Dinsd. 27.6: 1.22 onder. 12.16 op Net offensief in Finland Rarhumaekj ontruimd. Het Finsche weermaehtsbe- richt van Zondag luidt; In het Westelijk deel van de Karelische Landengte viel de Vijand in Tali onze stellingen ter Sterkte ,-an verscheidene regi menten aan. De aanvallers wer den in hardnekkige gevechten teruggeslagen. Tusschen Viipuri en de Vuoksen zijn talrijke aan vallen van den vijand afge weerd. waarbij een vijandelijke compagnie, die op een eiland was doorgedrongen, in een te genaanval tot op den laatsten man vernietigd werd. Ook in Aeyraepaea^ aan de Vuoksen zijn de vijandelijke aan vallen en pogingen om over de rivier te trekken zonder succes gebleven. Op de Landengte van Aunus hebben onze troepen verschei dene aanvallen, die door sterk gebruik van artillerie en pant serwagens werden gesteund, af- geslaeen. Aan den oever van het Ladoga- m er gelukte het den vijand echter onze stellingen binnen te dringen. De penetratieplek werd door onze tegenmaatregelen af gegrendeld en twee vijandelijke pantserwagens vernield. In de richting LotinanpeltoAunusen- linna viel de vijand met sterke strijdkrachten, door pantserfor- maties gesteund, herhaaldelijk onze stellingen aan. De vijand werd met bijzonder groote ver liezer teruggeslagen, o.a. wer den 25 pantserwagens vernield. Eii de bruggenhoofdstelling van Tuulos worden hevige gevech ten gevoerd. Onze artillerie nlaatste verscheidene voltreffers on vijandelijke landingsvaartui gen. waarmede de vijand aan- vuU in est roepen aanvoerde, en gesneuvelden en gewonden weg bracht. De gevechten duren voort. On de Landengte van Maasel- kne was de vüandelijke druk ten Westen van Kahrmumaeki het sterkst. De stad Kahrmumaeki werd opgegeven. De luchtactie van den vüand was gisteren op de landengte van Aimus het le vendigs! Cnze luchtafweer schoot daar in totaal 12 vijan- delüke vliegtuigen neer. »Tüdens zün groote offensief heeft de viiand aan onze fron ten volgens gecontroleerde rap porten tot nu toe in totaal 23 vliegtuigen verloren. Afbeelding van den nieuwen oost- zegel van 25 ct In de zeehelden- serie. De zegel, d>e de, beeltenis draagt van Tjerk Hiddes de Fries, wordt door het Staatsbedrijf der PTT met ingang van 6 Juli a s verkrijgbaar gesteld- Stjpf/P TT/Pa» m X (Qf djoeie Stzukt BINNENLAND De logiesprijs. Onlangs is in ..Horeca" medegedeeld, dat, wan neer de hotel-, logement- of pen sionhouder geen bedlinnen ver strekt, de Gemachtigde voor de Prijzen zulks als prestatiever mindering beschouwt, hetgeen tot prijsverlaging aanleiding moet geven. Het overleg met deze instantie heeft tot resultaat gehad, dat thans een definitieve regeling terzake van de grootte van de prijsverlaging is tot stand geko men. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft n.l. ..Horeca", naar in het jongste nummer van dit weekblad wordt gemeld, bericht, dat, indien logies met ontbijt wordt verstrekt, doch geen ver strekking van bedlinnen en handdoeken plaats heeft, de ge oorloofde kamerprijzen met de volgende bedragen moeten wor den verminderd: A. Indien de wettelijk geoor loofde prijs voor logies met ont bijt 2.50 of meer bedraagt, met 0.30 per onafgebroken verblijfs periode van 1 t.m. 5 dagen en voor iedere daarop aansluitende periode van 5 dagen of minder eveneens met 0.30. B. Indien de wettelijke ver strekking van linnengoed en handdoeken plaats vindt, dienen de onder A en B genoemde ver lagingen naar evenredigheid te worden gewijzigd. M.a.w., indien een gast, die zelf zijn bedlinnen heeft mede gebracht, b.v. 3 dagen verblijf houdt in een hotel, logement of in een dier pensions, welke ont heffing hebben gekregen van art. 16 van de Hotel-, Café-Res taurant- en Pensionbeschikking No. 3. moet op den totalen lo gies- met-ontbijtprijs een korting van ƒ0.30, subs, ƒ0.20 worden toegepast. Bij een langer verblijf moet de korting van 0.30, subs. 0.20 worden toegepast per pe riode van 5 dagen of minder. Een gast. die dus b.v. 18 dagen een. hotel of logement ver blijf houdt (aangenomen dat hij of het betrokken bedriif in het bezit is van een ontheffing ter zake van het Besluit Lo"iesbe- perkins) en zelf zün bedlinnen heeft ondergebracht, zal dus op den totalen logiesnriiö een kort- ting moeten ontvanger, van 4 X ƒ0.30 resp. 4 V ƒ0.20. Tusschenpersonen in nieuwe non-ierro metalen. Bij besluit van de hoofdgroep „handel" van 13 April 1944 (Sts. Crt. d.d. 2 Mei 1944 no. 85) is o.a. ingesteld de ondervakgroep „tusschenper sonen in nieuwe non-ferro me talen". Tot voorzitter, resp. eerste en tweede pl.verv. voorzitter zijn benoemd de heeren H. J. Grego- ris, Amsterdam, B. Erkens, den Haag en H. A. D. van dén Wall Bake, Amsterdam, tot secretaris mr. C. J. G. M. Schölvinck. We teringschans 120, Amsterdam'. Personen en ondernemingen die tot deze onüervakgroep behooren, worden uitgenoodigd zich schrif telijk bij den secretaris op te ge ven. Geldigheidsduur rantsoenbon nen en rantsoenkaartjes. Zoo ais reeds is bekend gemaakt, rei ken de distributiediensten se dert 11 Juni j.l. rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk „3Ö-9-'44". Van 11 Juni j.l. af w#den geen rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes met cfpdruk „8- 7-'44" meer afgegeven, al blij ven de thans in omloop zijnde met 'ien opdruk geldig tot 8 Juli a.s. Na dien datum zijn deze bon nen evenwel onherroepelijk on geldig en mogen zij onder geen voorwaarde meer door detaillis ten enz. worden aangenomen. Noch de distributiediensten noch het centraal distributiekantoor zulten in eenig geval tot ver goeding van verloopen rantsoen bonnen overgaan. Brieven aan distributiediensten of aan het centraal distributiekantoor gver dit onderwerp zullen niet wor den beantwoord. KERKNIEUWS benoemingen in het bisdom haarlem. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd; tot kapelaan te Delft (H. Hippo- lytus) den weleerw. heer L. J. A. Boomgaard; tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Willibrordus) den weleerw. heer J. W. Kragt- wijk; tot kapelaan te Rijswijk SPORT WIELRENNEN Kropman wint den algemeenen sprinttiteL Zaterdag en Zondag zijn in *"het Olympisch Stadion te Amsterdam de nationale wielerkampioenschappen verreden. Zondag was het de dag der finales. De ajnateurs reden een boeiende 50 km. In de kopgroep betwistten Boskemper, van Zalinge, van Beek en Kuilman elkander de overwinning. Daarbij boekte Boskemper een magi strale zege. Zijn tijd was 1 uur. 10 min. 40,4 sec., van Zalinge eindigde op de tweede plaats op een half wiel, G. v. Éeek werd derde op een paar lengten en de Bevewijker Kuilman vierde. De sprinttitels. De finale om het sprintkampioen schap bij de professionals ging Zon dag tusschen Remkes en Henk Ooms, oud-amateurkampioen, wiens rijden een terugkeer op het cement was. Remkes won onbedreigd den titel. Henk Ooms bleek na zijn rusttijd van drie jaar toch nog niet zoo goed cp dreef als aanvankelijk was gedacht. Misschien was hij wel een tikje te overmoedig geworden door zijn suc cessen van den vorigen dag. In ieder geval liet hij in beide ritten Remkes een paar lengten nemen, die daarvan dankbaar profiteerde. De pogingen van den Haarlemmer om ,,bij*' te ko men faalden. Van der Vijver bracht het tot den derden prijs na een hef- tigen strijd met Piet Smits uit Tege- len. De Limburger won den eersten rit door een vroegtijdig ingezetten sprint, hoewel er van den oorspron kelijk grooten voorsprong uiteindelijk maar een decimetertje .overbleef. Smits drong zijn tegenstander in de tweede race tegen de ballustrade, waarvoor hij een boete van f 25, kreeg, terwijl 't spel overnieuw werd gespeeld. Andermaal reed de Limbur ger onsportief. Tot drie maal toe zwiepte hij zelfs zijn voorwiel over de baan. Dit belette Van den Vijver ech ter niet om toch vrij gemakkelijk te winnen. Smits'zag zijn boete verhoogd tot f 75,Fraai was de vierde rit van de zijde van den oud-kampioen. Smits passeerde hem op een 250 m. Prachtig herstelde de Brabander zich, in de laatste bocht lag hij alweer naast hem en hij won met zeker een halve lengte. Einduitslag: 1 en kam pioen v. Nederland: Remkes, 2. Ooms, 3 Van der Vijver en 4. P. Smits. Kropman prolongeerde zijn kampi oenschap bij de amateurs. Er kwam trouwens maar één wijziging in den totaal-uitslag in vergelijking met dien van vorig jaar. Eontekoe werkte zich op van de vierde naar de derde plaats en wisselde aldus stuivertje met Paul Duyns. Bijster moest weer met de tweede plaats genoegen ne-' men. De twee finale-ritten tusschen Kropman en Bijster waren gespeend van spanning. Bijster nam beide ma len den kop en was eigenlijk voor de Marathon-tribune al geslagen. Daar ging Kropman onstuimig over zijn tegenstander heen. in den eersten rit iets eerder dan in den laatsten, maar het maakte geen verschil. Zoo supe rieur Kropman in deze finale, zoo overtuigend was de jonge Bontekoe de meerdere van Duyns in de twee ritten om den derden en vierden prijs. Uit tweede positie, zegevierde hij met ruim verschil. Einduitslag: i en kampioen van Nederland: Kropman, 2. Bijster, 3. Bontekoe en 4. Duyns. Algemeen kampioen. Kropman en Remkes hebben de duizenden, die het Stadion voor meen- dan drievierde vulden, tenslotte laten genieten van een uitnemend duel om den algemeenen sprintlitel. In het eerste treffen verraste Kropman den prof-kampioen voor de Marathon tribune volkomen. Hij won dezen rit met straatlengte. De tweede rit had echter een bijzonder spannend ver loop en eindigde in een zuiveren sprint tusschen twee op volle toeren liggende renners. Remkes dook op een 250 m. naar beneden, veoverde een paar lengten op zijn „achtervol ger", die echter verbeten aan zijn stuur trok en snel weer naast zijn concurrent lag. Volkomen gelijk ste venden de twee op de eindstreep af. Niets gavep zij elkander toe. Een laatste ruk bezorgde den Utrechte naar echter een voorsprong van misschien eenbanddikte en dat was voldoende om hem het algemeen sprintkampioenschap te bezorgen. Uitslag finale algemeen sprintkam- pioensehap: le rit: 1. Kropman, 12,8 •den weleerw. heer L. C. J. Wüst, thans kapelaan te Neder- horst den Berg; tot kapelaan te Noorden den weleerw. heer B. D. Koopen, thans kapelaan te Oudorp. LITURGIE Woensdag 28 Juni. Mis v. d. H. Ireneus, Bisschop en Mar telaar: Lex. Gloria. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joannes de Doo- _per; 3e v. d. Vigilie v. d. H.H. "Apostelen Petrus en Paulus. 4e voor den vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. Vigilie: Dicit Dominus. Geen Gloria. 2e gébed v .d. H. Ireneus; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes de Dooper; 4e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Pre fatie. Kleur: Paars. sec., 2. Remkes, op meerdere lengten. 2e rit: 1. Kropman, 12,6 sec., 2. Rem kes, op banddikte. Schutte weer ongenaakbaar. Voor de derde maal achtereenvol gens en voor de vierde maal in totaal bewees Gerrit Schulte Neerlands beste achtervolger te zijn. Zijn supe rioriteit op dit zware nummer was weer zeer groot. In de halve finale was Piet Evers uit Wormerveer zijn tegenstander. Deze renner weerde zich zeer goed, nam aanvankelijk zelfs een kleinen voorsprong, doch was tenslotte, lang niet opgewassen tegen den machtigen Schulte. Jan Pronk uit Heilo bereikte door een overtuigende overwinning op Klink den eindstrijd en verdedigde zijn kan sen daarin taai. Vier maal moest op nieuw worden gestart. Drie maal dwong een lekke band tot afbellen en in die kwart ritten was het Pronk steeds gelukt een kleinen voorsprong te veroveren. In den rit, welke ein delijk tot het einde toe verreden kon worden, nadat de baan was gezuiverd liet de Bosschenaar echter geen twij fel over zijn meerderheid. Hij deelde na een goeden start van den Noord- Hollander, die na de eerste ronde het eerst de streep passeerde, de lakens uit en het mocht zelfs al een ver dienste van Pronk heeten, dat hij een inhalen door den machtigen kampi oen wist te voorkomen. De derde prijs was voor Evers. Hij draaide er tegen Klink een uitstekenden rit uit in den tijd van 6 min. 37,4 sec., den besten tijd van het geheele tournooi. Finale: 1 en kampioen van Nederland G Schulte, 6 min. 42,8 sec., 2. Jan Pronk 6. min. 52,6 sec. By de stayers. De kampioenschappen hebben een slot gevonden, dat alle vorige sensa ties van dit tournooi nog verre over trof. Dit was een gevolg van een on regelmatigheid in de laatste ronde van den strijd achter groote motoren. Van Amsterdam, juist van de eerste plaats verdrongen door Ben van der Voort, waagde een laatste poging om de leiding te heroveren. Hij kwam vlak achter zijn rivaal te liggen, doch kon zelfs niet naast hem komen, aan gezien de gangmaker van Van -der Voort, Bustraan, hoog bleef rijden, bijkans tegen de ballustrade aan. Van Amsterdam met v .d. Bom als gang maker, moest afremmen en- Van der Voort ging als eerste over de eind streep. De fotografen maakten hun plaatjes van hem, de bloemen werden aangedragen, dochde Amsterdam mer kreeg ze niet. De jury aanvaard de een protest van Van Amsterdam. Zij distancieerde Van der Voort we gens hinderen van de eerste naar de tweede plaats. En zoo was het toch Van Amsterdam, die zijn eereronde reed. Maar tegelijk met het bekend worden van de beslissing van de jury brak de hel in het Stadion los. Het publiek joelde, zittinkjes werden bij duizenden op de baan geworpen en het hief spreekkoren aan in den vorm van: Van der Voort, Van der Voort... Rustig reed Van Amsterdam echter zijn eereronde af, omhangen met een groote krans. En de wedstrijd-com missie handhaafde, mede ondanks felle protesten van den teleurgestel- den Van der Voort, die nijdig zijn fiets had weggesmeten, haar decisie. Terecht, want zoo er ooit sprake was van gedecideerd hinderen, dan was het toch wel in dit geval. ATHLETIEK. Nationale wedstrijden in Rotterdam. Op de Nenyto-sintelbaan heeft de Rotterdamsehe athletiekvereeni- ging DOS gisteren nationale ju bileum athletiekwedstrijden ge houden, welke uitstekend zijn ge slaagd. Het nummer 400 meter heeren werd gemakkelijk door Blok van A.V. '23 gewonnen in 50.8 sec Door het uitkomen van Slijkhuis had de nationale kam pioen van Olffen in de 1500 me ter weinig kans. Reeds na 800 me ter moest hij loslaten, waarna Slijkhuis met 3.58 den besten tijd van het seizoen voor zijn reke ning nam. De 5000 meter heeren werd door W. G. de Winter van S.C.R., in wien Rotterdam in ieder geval een coming man be zit. gewonnen in den matigen tijd van 16.23.8. Tenslotte vestigde Hermandad met 8 min. 10 sec. een nieuw Nederlandsch politierecord in de 3 x 1000 M heeren D& voor naamste uitslagen luiden: Heeren 400 M. a: 1. A. Blok, A.V. '23, 50,8; 2. W. Pen, Trekvogels, 52. Verspringen ^a: 1. Wellerdieck, Hellas, 7 m., 2. Houtman, A.V.'23, 6.67. 1500 M. a: 1. Slijkhuis, Hollan- dia, 3.58.1; 2. van Olffen, A.A.C. 4.11.5. id. b: 1 A. Kist, G.A.C. 4.15.3., 2. J. van Wijngaarden, Suomi, 4:17,4. Speerwerpen a: 1. L. Dammer, Zeeburg, 53.89; 2 J. Markestein, Pro Patria, 47.46. 100 M. a: van Ostra, Trekvo gels, 11; 2. Jan de Vries, A.V. '23, 11.2. Kogelstooten a: 1. A. de Bruyn V en L 13.14.5; 2. Wellerdieck, Hellas 12.68. 400 M. b: 1. Van Dongen Sp. D. 54, 2. Stuivenberg, Holland, 54,2. 5000 M. 1. W. G. de Winter, S.C.R. 16.23.8. 2. P. van der Rijn, Trekvogels, 16.45.8. 4 x 100 M. heeren: A.V. '23, 44.5. 3 x 1000 M. 1. Holland, Lei- GESLOTEN SEIZOEN VOl BEPAALDE TAKKEN VAN Sedert eenige jaren heeft de Generaal van het departemerj Opvoeding. Wetenschap en bescherming voor bepaalde van sport een zoogenaamd „gjh seizoen'1 ingesteld. Het is echter gebleken, dat hL. de in vele gevallen plaatselijlF voldoende rekening werd gel en wel in het bijzonder met icing tot het gesloten voetbal (15 Juni15 Augustus). - In verband hiermede heeft de Generaal voornoemd zich tot di gemeesters van alle gemeenten derland gewend met het vera aan te willen medewerken, dat gemeenten gedurende het seizoen voor een bepaalden t sport geen gelegenheid tot het van wedstrijden wordt geboden; Voor een goed begrip wordt f! gedeeld, dat de instelling vat gesloten seizoen voor een bep; tak van sport is geschied in h r lang van de sportbeoefening ifi algemeen en in dat van den sp oefenaar zelf in het bijzonder, i spelen van wedstrijden, zooals bal en voetbalwedstrijden, i warmste maanden van het oefent eerder een nadeeligen, dj gunstigen invloed uit op de gd heid van den sportbeoefenaar. is het om redenen van propag 1 tischen aard gewenscht dat be takken van sport in bepaalde j tijden in het centrum der belai ling worden geplaatst. Opdat een ieder volledig in; s zai zijn betreffende de takks sport waarvoor een gesloten su is ingesteld, alsmede van den daarvan, volgt onderstaand eei ledige opgave? t Voetbal 15 Juni15 Aug., ra 1 Mei1 Oct., tafeltennis 1 Juni—1 j hockey 8 Juni—25 Aug., biljarl Juni—15 Aug., boksen 15 Juni—1 handbal 15 Juni15 Aug, kori Juni15 Aug., krachtsport 1 I 1 Sept., cricket 1 Oct.—1 Mei, i bal 1 Oct.15 April, kaatsen 1 W 1 Mei, kano 1 Oct.—1 April, 15 Oct.—1 April, tennis 15 April, zeil- en motorbootsport 15 15 April, wielrennen 1 Nov.—1 athletiek 15 Nov.15 Februari, j den, 8.7.6; 2. Hermandad, Reu dam, 8.10. Dames 100 M. a: 1. G. Kt Victoria 12.3 s.; S. v. d. Mei et C. 12.6. Verspringen a: 1 G. Kc Victoria, 5.51 m.: 2. A. Noo ven, Minerva, 5.31. L VOETBAL. Meerburg. af a.s. Dinsdag 27 Juni b de veldtraining onder le van een prima trainer. Voi1 junioren begint deze om 7.1! en voor de senioren om 8.1i1 nam. Het pestuur rekent o j Ier medewerking en ieder t verzocht op tijd aanwezij zijn. Tijdens de trainingles- het terrein alleen toeganl voor de spelers. WANDELSPORT. Groote bileum-wandeltochten te Le De Leidsche Neutrale deteport Vereeniging ..Per des Apostolorum" (P. P. organiseert op Zaterdag 8 Zondag 9 Juli a.s. haac g Jubileum-wandeltochten, tei tegenheid van haar 4-jarip staan, over afstanden van i 30 km. Voor deze wandelt ten bestaat zeer groote bel steking. Reeds vele ib wandelaars uit geheel' N( land schreven in, o.a. uit len, Tilburg, Helmond, Roosendaal, Bergen op u Zwolle, Den Helder, Den I Rotterdam. Delft, Amstei en Haarlem. Deze wandeltochten wa door P. P. A. georganiseerd der de bekende bepalingen den Nederl. Wandelsport (N. W. B.). De start gesd van ..Oud Hortuszicht", I Singel 59 te Leiden, 's Z dags van 2 tot 3 uur, 's Zon van 8.30 tot 12.15 uur. In tingen en inschrijvingen wo gaarne verstrekt door den cretaris-Penningm. van P. den heer A. van Heusden, tonstraat 15 te Leiden, avonds vanaf 7 uur. CRICKET. HBS-VOC Gewonnen door HBS met 33 op de eerste innings. Eerst nings HBS 152, waarvan Hel 12, J. v. d. Valk 16, P. van' wijk 70, A. v. d. Vegt 17 en I Boer 10. Bowlingcijfers VOI Terwiel 4-49, J. Nieuwei 2-22, mr. Ovaa 2-17 en A Spanje 1 32. Eerste innings 119, waarvan A. C. Snel 2 Terwiel 26, J. P. v. d. Pool J. Ingelse 17 en J. Nieuwer 11. Bowlingcijfers HBS: A. Vegt 2-54, Wunder 6-35 en 1 mann van Bennekom 2-27. Rood en Wit-HCC. Gei nen door Rood en Wit me runs. Rood en Wit 151. Hö innings 112.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2