mrnn NETTIE Plv, Hoofdred.t T. W. de Vrica. Den Haag Red. Buitenland: Mr. H, Geise, Leiden; Red. Binnenland, Stad en Sport! M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden, Leiden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden," per kwartao i 2.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartao 2.73; per week 21 cent. Franco per po9t f3.10 Losse nummers "5 cent. verduisteringstijden. Van 18 tot en met 24 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon od en onder: Dond. 22.6: 5.17 op. 22.07 onder. Vxiid. 23.6: 5.17 oo, 22.07 onder. Zaterd. 24.6: 5.17 op. 22.07 ond. MAANSTANDEN. Dond. 22.6: 6.58 op, 23.28 onder. Vrijd. 23.6: 7.58 op» Zaterd. 24.6: 0.05 onder, 8.59 op. Wij kunnen onze NederUndsehe gewoonte, om vier uur een kopje thee te drinken, handhaven, want sis net edit. Practisch elk eafó.elke lunchroom schenkt Nettie; wie het eenmaal heeft geproefd,wil 't altijd hebben. Als er later echte lltee komt gaat er weer niets hoven Orndat kalk een onmisbare bouwstof is voor moeders en hun toekomstige baby. En om dat Vitamine D ervoor zorgt, dat die kalk ook door 't li chaam kan worden opgeno men. Daarom: geïnterneerde burgers IN NED.-INDIë. Het Neder landsche Roode Kruis ontvangt, gelijk bekend, steeds berichten omtrent de in- terneering van burgers in Ne- derlandsch-Indië en andere door Japan bezette gebieden. De adressen van de familiebe trekkingen van deze geinter- neerden worden niet opgegeven, terwijl de opsporing daarvan uiteraard een vertragenden fac tor vormt bij het doorgeven van deze berichten. Dit klemt te meer, aangezien de publicatie mogelijkheden in de pers be perkt zijn, zoodat binnengeko men interneeringsberichten eerst na verloop van tijd kunnen wor den opgenomen in de dagbladen. In verband .met het boven staande wordt aan hen. die ver wanten of bekenden in de ge noemde gebieden hebben, en die ei' prijs op stellen van eventueel binnengekomen berichten spoe dig op dé hoogte te worden ge bracht. in overweging gegeven de benoodigde gegevens te ver strekken door invulling van daartoe bestemde „vragenlijs ten". Bedoelde vragenlijsten wor den op aanvrage gratis ter be schikking gesteld door de plaat selijke Roode Kruis-afdeelingen en kunnen voorts schriftelijk worden aangevraagd bij de 5e afdeeling vah het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stol berglaan 2729 te 's-Graven- hage. Uitdrukkelijk wordt er intus- schen op gewezen, dat omtrent personen waarvan reeds bericht van interneering werd ontvan gen, of waaromtrent reeds eer der een vragenliist of andere volledige opgave bii de 5e afdee ling Werd ingediend, n i t nog maals een vragenliist behoeft te worden aangevraagd. - Hei Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch-Indië geïnter neerde burgers van Nederland sche nationaliteit. Vafi de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. M. van Dartingsveld. 53, boek handelaar, E. A. M. Drijver, 39, handelsman, A. W. C. Giffard, 49, porier, J. P. Godijn, 53, win kelbediende, C. A. Golbert, 48, fabrieksemployé, S. A. Gompels, 33, handelsman, D. van Goorden- Oosteriingh, 54. hoofd machine werklieden, J. de Gooijer, 72, militair, J. W. Goudsmit, 19. fa- brieksingenieur, Reyer Gouw, 06, ambtenaar. G. de Gooijer, 68, werkzaam bij bouwbedrijf, A. B. H. Gogper, 61, commissionair, O. Gorter, 47, werkzaam bij de re cherche, P. A. Goudswaardt, 40, ambtenaar. Dirk de Graaf, 47, reparateur. Hermanus de Graaf, 52. fabrieksemployé. Jan de Graaf, 61, werkzaam bij een mij.. Jan de Graaf, directeur van een mij., Wilhelmus van der Graaf. 36, fabriekswerktuig- kundige. W. J. van der Graaf, 60, militair. W. T. J. H. T. Graaf van der Berg, 35, werkzaam bij de cultures, M. C. de Graaff, 58, zonder beroep. W. Granpré-Mo- liere. 39 tuinemployé. W. J. de Grebber. 41. handelsman. Jan Griede, 58, schoolhoofd, G. van der Grifft, 20, winkelbediende, Jan Gritter 34, reparateur, J. J. Groen, 54. werkzaam bij een mij. Maarten Groen, 23, weifeaam op scheepswerf, N. W. Groen, 18, student. C. N. de Groen, 53. em ployé bii een mij., W. A. Groe- nemeyer, 52, beroep onbekend, A. N. Groenevelt, 51. planter, Lodewijk Groeneweg, 23, schil der, F. J. H. Groenewegen, 47, leeraar, H. A. Groot, 47, werk zaam bii een mij.. Barend de Groot. 58, gepensionneerd. Cor nells de Groot, 46 klerk, Corne lls de Groot, 58, gepensionneerd, Emanuel de Groot. 55, werk zaam bij .taxibedrijf. F. J. de Groot, 26, voorman. J. H. de Groot, 41. boekhandelaar, J J. de Groot. 52, bloemkweeker, W. E. Grosfeld, 50. werkzaam bij boschwezen. L. J. Grottendieck, 33. werkzaam bij een mij., Ja cob Grundmann, 58, gepension neerd, P. M. de Grijs, 52. "werk zaam bij veehoudersbedrijf, Hen drik van Gijselen. 54, werkzaam bij arbeids-inspectie, S. H. van post voor vrijwilligers. Het SS-Ersatzkommando Nie- derlande in den Haag maakt in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, Genesungsheime enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg ge adresseerd ziin als volgt: An das SS-Hauptamt, D II Deutsche Dienstpost Maastricht. Zur Weiterleitung an: (naam): (veldpostnr. of adres):.... Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertraging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pak jes ook een adres bij te voegen en deze stevig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moe ten van Zulassungsmarken voor zien zijn als deze naar veldpost- nummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toegelaten. Pakjes aan ge wone adressen, dus niet aan veld postnummers, mogen tot 200 gram zwaar zijn, en moeten voorzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. luchtveld postzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Kranten- en tiidschriftenzen- dingen aan veldpostnummers met een gewicht van meer dan 105 gram zijn alleen toegestaan, in dien deze direct van den uitge ver verzonden worden. Het is in het belang der fami lieleden zelf. dat aan de voor schriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aan komt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezon den worden. De veldpost voor de vrijwilli gers wordt door de Nederland sche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van'de Duitsche dienstpost gevestigd zijn. kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche dienstpost geld verzen den op veldpostwissels voor de vrijwilligers bii alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Haagen, 51, verkooper, E. C. J. Haak, 50, hotelbedrijf, M. de Haan, 52, leeraar, N. A. Haan- Hornann. 51, werkzaam bij een mij.. F. H. Haanebeek, 57, plan ter. Cornells Haanskorf, 51, wa ker. Gerrit Haar, 56. werkzaam bij de cultures, Thijs de Haas, 59, gepensioneerd. A. J. van Haaste ren. 59, werkzaam op een kan toor, A. H. Hakkenbroek. 62, aannemer, J. F. van der Ham, 25, verpleger, W. P. van der Ham, 54, handelsman. Petrus Keyzer, 50, handelsman. F. W. ICohlbrug- ge„ 57, militair, Ary Kranen donk, 51. werkzaam bij de cultu res, W. C. H. Kranendonk, 50, lid van een firma. J. Kreemers, <55. ambtenaar, J.. F. Kreenseler, 51. agent van politie, F. C. H. Kremer, 35, employé scheeps werf, F. M. van Krevelen, 55, se cretaris op èen kantoor, Willem Kreuk, 52, gepensionneerd. L. A. Krieger, 60, zonder beroep, D. W. N. Kriek, 41, mijnbouwex- pert. J. R. Kriele, 23, machine- werkman, Gabriel Kris, 47. hoofd van een firma, R. A. H. de Kroes 40, planter, J. P. Kroese, 60, zon der beroep. Abraham Kroon Jr., 29. manager van een magazijn, Hendrik Kroon, 57, gepension neerd, Leendert de Kruis, 50, timmerman. Antonius Kruisheer, 19. zonder beroep. H. F. A. Kruis, 54. employé bij een mij., W. M. Kruyer, 27, chauffeur, C. W. de Kruyff, 59. militair, Martinus de Kruyff, 55, architect, B. B. Kruys-Mulder. 36, werkzaam bij een mij., J. K. Krijfsman, 56, ambtenaar. C. Krijger.35. werk tuigkundige. J. C. W. Krijnen, 57. schepeling, Willem Kuiper, 49. drukker. M. C. Kuipers. 56, employé, G. Kunst, 50. planter, F. K. Kupper. 57. werkzaam bij een mij., J. P. van Kutsem, 50, werkzaam bij metselaarsbedrijf, Geert Kuurman, 50, beheerder onderneming. Albert Kuyken, 53, directeur van en firma, M. Kuys, 53, zonder beroep, P. van der Kuyt, 60, werkzaam bij de politie, J. T. F, Kuyten, 38, lee raar, G. B. G. van Os. 55. zon der beroep. Belangstellenden gelieven zich ter verkrijging van nadere in lichtingen te wenden tot de vijf de afdeeling van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul. van Stölberg- laan 2729. te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboorteda tum,'beroep. werkgever en laatst bekende adres der geïnterneer den. Prijsaanduidingsplicht geldt niet voor grossiers. Nu de prijsaanduidingsplicht is uitge breid over alle goederen, die op zoodanige wijze zijn uitgestald, dat zij van den openbaren weg af zichtbaar zijn, is van ver schillende zijden de vraag ge steld, of grossiers, die bii hun magazijn een vitrine.hebben, de daarin uitgestalde artikelen oo}i moeten pi ijzen. Hét pri.isaanduidingsbesluit 1941 waarvan de hier bovenge noemde uitbreiding van den prijsaanduidingsplicht een uit- voeringsvoor^ hrift is, heeft de zen plicht van den aanvang af tot de kleinhandelaren beperkt, zoodat thans slechts alle klein handelaren hun uitgestalde goe deren moeten prijzen. Een grossier, die artikelen voor den verkoop aan detaillis ten in een vitrine uitstalt, be hoeft deze niet te prijzen. Hij kan volstaan met te vermelden, dat de verkoop uitsluitend aan kleinhandelaren geschiedt. Punten op cassabons alleen voor billijke veröeeiing. Dat de z.g. koppelverkoop een onge oorloofde handelwijze is, is 'een feit. waarop de overheid reeds vele malen de aandacht heeft ge vestigd. Den verkoop van een schaarsch artikel afhankelijk te stellen van dien van andere, minder begeerde en dikwijls minderwaardige artikelen is wet telijk een strafbare handeling, die ook in het oog van het pu bliek geen genade kan vinden. Anders wordt het echter, wan neer de winkelier door het ge ven van een zekere punten- waarde aan zijn cassabons het doel nastreeft de nog beschikba re scha rsehe artikelen onder zijn vaste klanten zoo billijk mo gelijk te verdeelen. De goede be doeling zit hier voor; maar dit •is in dergelijke gevallen van „particuliere distributie" dan ook een vereischte, wil de overheid, zooals zii tot r.u toe heeft ger daan, dezen vorm van* koppel verkoop toe kunnen staan. De overheid stelt zich op het oogen- blik tevreden met het uitoefe nen van een zeker toezicht en waakt er vooi, da. men niet in uitwassen vervalt. Daarom is hier ook de waar schuwing op haar plaats, dat het toepassen "van zulk een punten systeem door winkeliers in geen geval tolrhet bedrijven van con currentie of tot een anderen vorm van zelfbevoordeeling mag leiden. Wanneer de enkele ge vallen. die op dit gebied zijn ge constateerd, in aantal mochten toenemen, zou het ontegenzegge lijk tot een verbod van het cas- sabonsnuntenstelsel komen. De winkelier zou het dan aan zich zelf hebben te wijten wanneer hun deze mogelijkheid werd ont nomen om de belangen van hun klanten te dienen. Loonbelasting. De Ned. Staatscourant van 20 Juni bevat de zestiende uitvoeringsbeschik king loonbelasting 1940, waarbij o.m. wordt bepaaid, dat de secre taris-generaal van het dept. van Financiën: a. Een werkgever kan opdra gen, bij de inhouding van de loonbelasting ook de belooningen en de praestetiën, welke zijn werknemers van een door den secretaris-generaal aangewezen anderen werkgever of van een door den secretaris-generaal aan gewezen derde ontvangen, als door hem uitbetaald loon aan te merken. b. Een werkgever kan opdragen de loonbelasting te berekenen over het gezamenlijk bedrag van de belooningen, welke zijn werk nemers van hem en van een door den secretaris-generaal aangewe zen anderen werkgever ontvan- HOOFDPRIJZEN STAA B LOTERIJ. 1500.— 21653 ƒ1000.— 1812 4558 10933 400.— 9660 24826 200.4927 11474 14126 25038 100.— 1654 9901 10899 13115 13499 18240 22928 23502 23389 gen en op de aldus berel loonbelasting de door den ren werkgever ingehouden belasting in mindering te gen. Tachtig jaar tram in Den Den 23sten Juni a.s. z;^ Haagsche trambedrijf. het«i trambedrijf in ons land. 81 bestaan. Bij het 75-jarig ix l( heeft de H.T.M. dat feit i e lijk gevierd. De tijdsomsti heden zijn daar thans niet1 doch he* feit. dat de II. der de huidige moeilijk: standigheden een verva werkstelligt, dat 3.5 x zoo is als in het jaar vóór dei p log wijst wel op het groot dat dit openbaar vervoer! voor de stad en omgevini j steeds heeft. Voor wie niet van ran 1 houdt. Het Voorlichtii g reau van den Voedin# schrijft: „lederen dag wat rauwe i 1 ten eten". Velen kunnen da: li steeds niet toe komen. van sla houden ze niet van groenten. Het is zoo nutt - het dan niet iederen dag, ge - rauwe groenten te g£brfj omdai groenten, zonder toebereid bijna alle voe waarde behouden Wie er niet van houdt dil groentesla te gebruiken, k helft of voor den eersten wat meer dan de helft, v 1 groente koken en de rest e fijngehakt rauw door me.] Vooral met spinazie, snijbi; postelein gaat dit góed. Een deel is bovendien, dat meiE wat minder groenten dan at toekomt. 3/4 kg. spinazie, biet of postelein, bloem. De groente uitzoeken ei j goed schoon wasschen. De van de groente fijn snijdei| zetten met aanhangend wat, gaar koken in' een goed ge pan. Kooktijd plm. 10 miij De groente na eenige mi omleggen. De rest van de gi zeer fijn snijden of hakki door de gekookte groente gen. De groente nog even en door warm laten worder overtollige vocht binden me gemengde bloem of aangei aardappelmeel. RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBAS Uitspraken. Uit een pa aan dé Breestraat te Lei was door middel van braa hoeveelheid jenever gestoli verband hiermede hebben c en helers zich voor de rech te verantwoorden gehad. P. v. d. T. uit Leiden, thans tineerd, tegen wien een ja zes maanden gevangen werd geëischt; de rechtbank deze zaak voor nader ondf naar den rechter-comm verwezen. Dit is eveneei schied met de medeplichtig S en G. Z. tegen wien een straf was geëischt. en A. B wien de eisoh vier maande vangenisstraf luidde. De rechtbank veroordeelt gens heling van jenever P. 250 boete of 25 dagen heel eiseh was vier maanden gei nisstraf, W. F. V. werd t sproken, eisch was twee mai gevangenisstraf, P. C. de 100 boete of 25 dagen heel eisch was twee maanden g genisstraf; in de zaak tegen werd een psvchiatersrappo! volen, eisch was een jaar g genisstraf, allen wopnachl Leiden. Wegens diefstal van I hebben terecht gestaan dg ners van Leiderdorp,! E. en H. N. eisch tegen el jaar gevangenisstraf, vonni form den eisch, doch met i van preventief en' vier ma' gratie clausule, C. v. M. en I E. werden elk tot 250 bo 25 dagen hechtenis veroo: wegens heling, eisch wat elk 1000 boete of 6 mnd tenis, W. V werd tot 800 of 40 dagen hechtenis veroo: na een eisch van 1000. boi

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2