OFFICIEELE BEKENDMAKING Plv. Hoofdred.: W. de Vries, Den Haag Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden. Leiden. K 166Q VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 11 tot en met 17 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon op en onder: Dinsd. 13.6: 5.17 op, 22.03 onder. Woens. 14.6: 5.16 op, 22.04 onder. Dond. 15.6: 5.16 op. 22.04 onder. MAANSTANDEN. Dinsd. 13.6: 2.13 op, 13.onder. (L.K.) Woensd. 14.6: 2.37 op. 14.19 onder Dond. 15.6: 2.op. 15.38 onder. THANS TWINTIG DIVISIES IN DEN STRIJD. Voor zoover over de gevech ten van Zondag reeds rappor ten zijn ontvangen, blijkt, dat aan beide zijden in den grootst mogelijken omvang nieuwe strijdkrachten worden aange voerd. Vooral in het gebied van het Amerikaansche landings- hoofd, dat op den Oostelijiken oever van de Vire-monding bij Isigny begint en langs de Oost kust van het schiereiland Co- tentin naar het Noorden loopt tot ter hoogte van Quineville, zijn omvangrijke contingenten aan land gezet, die aanzienlijke hoeveelheden zware wapens met zich voeren. Terwijl aan het Noordelijke front van dit lan- dingshoofc tusschen Montebourg en Ouinevüle de toestand gister ochtend betrekkelijk kalm was, ging de in dit gebied bevelvoe rende Amerikaansche corpscom mandant Zondag met sterke door pantserwagens gesteunde forma ties tot den aanval over in de richting van Carentan, welke plaats nog steeds in Duitsche handen is. Alles bij elkaar genomen heeft Montgomery waarschijnlijk tot- dusver Ongeveer 20 divisies in het invasiegebied in den strijd geworpen, waarvan echte»- 7 a 8 divisies reeds als min of meer zwaar geteisterd kunnen worden beschouwd BOLSJEWISTISCH OFFENSIEF OP DE KARELISCHE LANDENGTE. In het Finsche weermachtsbe- richt van 10 Juni word't gemeld: „Gisterochtend vroeg heeft de vijand op de Karelische land engte een algemeen offensief in gezet. gesteund door bijzonder fel artillerievuur en sterke lucht strijdkrachten. De aanvallen, die op verschillende punten werden uitgevoerd werden afgeslagen met uitzondering van eenige kleine, beperkte penetraties.". Zondag werd gemeld: .,Op de Karelische landengte begon de vijand in de vroege ochtenduren van gisteren opnieuw zijn groo- ten aanval, ondersteund door een uiterst sterk artillerievuur en sterke luchtstrijdkrachten. Tij dens de hevige gevechten, die den geheelen dag en nacht on verminderd voortduurden, ge lukte het den vijand-, door het Westelijke deel van onze stellin gen op de Karelische landengte heen te dringen, waarbö hij zwa re verliezen leed aan menschen en materiaal. De gevechten du ren onafgebroken voort." DE STRIJD OM CARENTAN. Het Internationale Informa- tionsbuero meldt van het inva siefront: De zware gevechten in het gebied Isigny-Carentan duurden den geheelen nacht voort. Met zeer zware verliezen slaagden de Amerikaansche pantserfor- X stoot Da honderden jaren oude grachtwallen te Delft moeten van tijd tot tijd na gezien en zoo noodig vernieuwd worden Werklieden brengen een wal weer in goeden staat CNF/Meijer/Pax m maties erin, in de stad Carentan binnen te dringen. Alle pogin gen. voorbij deze plaats in Wes telijke en Zuidwestelijke rich ting op te rukken, werden ver ijdeld door de hardnekkig vech tende Duitsche grenadiers. DISTANCIEERINGS- BEWEGING LANGS ADRIATISCHE KUST. Aan het Italiaansche front distancieeren de Duitsche troe pen zich nu ook van den Adria- tischen kustsector naar het Noor den. De operaties verloooen hier zonder eenigen vijandelijken druk. In het Oostelijke en centrale deel van het front kwamen, af gezien van plaatselijke gevech ten, geen gevechten van betee- kenis voor. De voornaamste druk der Amerikaansche pantserfor maties is evenals in de laatste dagen gericht op den Westelij ken sector met het zwaartepunt tusschen dc Thyreensehe Zee en den middenloop van den Tiber. In het Maremma-bekken for ceerde de vijand de overgangen over de Foria en ten Noorden van Viterbo drong hij naar het Bolsena-meer. Aan den Tiber ontstonden evenals enkele da gen geleden bij Magliano op 10 Juni zware gevechten, toen de vijand probeerde in Noord-Oos telijke richting over de rivier heen te trekken. Ondanks de hardheid van de gevechten dra gen de hudige gevechten in den Westelijken sector slechts het karakter van achterhoedege vechten. Zij beoogen omsingelen de bewegingen van den daar snel volgenden vijand te verhinde- .ren. AANSLAG OP UMBERTO. Naar United Press uit Rome meldt, heeft bij een royalistische demonstratie een onbekend per soon eenige revolverschoten op prins Umiberto gelost. De aanslag mislukte. BINNENLAND Maatregel in- en uitstappen bij spoorwegen wordt opgeheven. Zooals bekend hadden de Ned. Spoorwegen sedert eenige jaren den maatregel ingevoerd, dat de reizigers vóór moesten uitstappen en achter moestei) instappen. Deze maatregel wordt met in gang van 15 Juni (a.s. Donder dag) opgeheven. De nieuwe maatregel schrijft voor, dat voortaan eerst alle passagiers moeten uitstappen en dit mogen doen via alle deuren. Daarna krijgen de vertrekkende reizigers gelegenheid om in te stappen. Directeur-generaal der P.T.T. onderscheiden. De directeur- generaal der P.T.T., ir. W. L. J. van der Vegte, is onderscheiden met het Kruis van Verdienste der Orde van den Duitschen Adelaar met de ster, als blijk van waardeering voor zijn ver diensten bij de oprichting van de Europeesche postzegeivereeni- ging- HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. Trekking van heden. ƒ30.000.— 14288 15.000 9530 1000.— 16906 400.— 1222 14579 200.— 6263 7479 7542 8782 14349 14736 i6953 18856 100.— 1413 4225 7132 12391 12577 14293 15073 20789 21167 22699 22865 23686 25040 25574 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Naar de Hoehere SS. und Poli- zeifuehrer „Nordwest" bekend maakt heeft het Polizeistandge- richt in Amsterdam de volgen de Nederlanders ter dood ver oordeeld: 1. Den beeldhouwer Gerrit v. d. Veen uit Amsterdam geb. 26.11 1902. 2. Den onderwijzer Paul Guermonprez. geb. 28.12 1908, zonder vaste woonplaats. 3. Den beeldhouwer Johan Limpers uit Amsterdam, geb. 2.8 1915. 4. Den danser Karei Pekel haring. geb. 6.4 1909, zonder vas te woonplaats. De veroordeelden waren lid van een organisatie van weer stand die in 1942 in het leven was geroepen en over een groot deel van Nederland was ver spreid. De veroordeelden v. d. Veen en Limpers hadden een voor illegaal levende kunste naars bestemd opruiend tijd schrift uitgegeven, v. d. Veen had sedert 1942 een bureau ter ver vaardiging en uitwerking van persoonsbewijzen voor onderge doken personen gehouden. Lim pers had van het begin van 1943 af tezamen met den veroordeel de Pekelharing een groep jonge mannen om zich verzameld aan wie opdracht gegeven werd tot het uitvoeren van overvallen op distributiekantoren en op Ne- derlandsche politie-ambtenaren. De groep werd voor haar daden van terreur telkens door Lim pers voorzien van wapens en munitie. De veroordeelde v. d. Veen heeft deelgenomen aan den ge- wapenden overval op het bevol kingsregister van Amsterdam in Maart 1943: Hij heeft deelgeno men aan den gewapenden over val op de Algemeene Lands drukkerij in den Haag op 29 April 1944, waarbij formulieren van persoonsbewijzen geroofd zijn Guermonprez en Limpers waren betrokken bij den spring stofaanslag op de electro zuur- en waterstoffabriek in Amster dam-Noord op 31 Maart 1944, benevens bij de mislukte gewa pende overvallen op het distri butiekantoor te Amsterdam in de Borgerstraat op 12 Jan. en 12 Maart 1944. De veroordeelde Limpers, die nog opgeruid heeft tot ardere overvallen op distri butiekantoren had bovendien de plannen uitgewerkt voor de moorden, waartoe door de orga nisatie van weerstand was be sloten op personen, die openba re functies bekleedden en hij had de uitvoering der moord aanslagen mogelijk gemaakt door den daders de noodige vuurwapens ter beschiking te stellen. De veroordeelde Pekel haring heeft met het hem door Limpers verstrekte wapen een moord gepleegd. Limpers heeft den veroordeelde Pekelharing een lijst met minstens 6 namen van personen doorgegeven, die vermoord moesten worden. De veroordeelden v. d. Veen, Lim pers en Pekelharing hadden bo vendien gepoogd een vrij groot aantal gewapende overvallen te doen op Nederlandsche gevan genissen om terroristen, die door de Duitsche Sicherheitspo- lizei gevangen genomen werden, te bevrijden. De doodvonnissen die over eenkomstig de bepalingen van de verordening op de bescher ming der orde geveld zijn we gens voortgezette sabotage en onbevoegd bezit van vuurwapens en munitie, zijn na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. HERZIEN STELSEL VAN INLEVERING VAN DEN OOGST. Zwaartepunten der controle verlegd naar de oogsttaxatie. De voedselvoorziening van het Nederlandsche volk rust sedert geruimen tijd oo de productie van eigen bodem. Naarmate de tegenwoordige omstandigheden langer duren krijgt de productie ook van voedingsgewassen met grooter moeiijkheden te kam pen. Het is derhalve zaak alle krachten in te spannen om te trachten de productie zooveel mogelijk op peil te houden. Daar naast is het van de grootste be- teekenis, dat de geteelde akker bouwproducten ter beschikking komen van de met de zorg voor de voedselvoorziening belaste autoriteien. De oogst kan nog zoo goed zijn, als de aflevering te wenschen overlaat, komen de vruchten van den oogst niet het geheele volk ten goede. De stand var ae voedselvoor ziening nu maakt het noodzake lijk alle maatregelen te treffen om de aflevering van de voor de voeding belangrijke akker bouwproducten, als granen, aardappelen, oliehoudende za den en peulvruchten, zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is vooral om deze reden, dat het voor de oogst-1944 geko men is tot een herziening van het sedert 1939 geldende stelsel van inneming van akkerbouw producten, welk stelsel niet meer den waarborg biedt, dat de geoogste producten tot het be reikbare maximum worden afge leverd. Tot nu moest de boer ziin oogst afstaan met aftrek van het kwantum, dat hij als zelf- verzorgingstoeslag mocht behou den. Uiteraard waren tevens hoe veelheden noodig voör zaaizaad en pootgoed. Oogsttaxatie. De te leveren hoeveelheid werd bij dorschcon- trole vastgesteld. Het is echter gebleken, dat de dorschcontrole niet meer kon verhinderen, dat op vele bedrijven minder ter be schikking van de organen der voedselvoorziening werd gesteld dan op grond der gemiddelde oogstresultaten mocht worden verwacht. Daarom is thans het zwaartepunt controle van het dorschen verlegd naar een taxa tie van den oogst. Voortaan zal de afleveringsplicht voor ieder bedrijf met behulp van de oogst taxatie in kilogrammen worden bepaild. Gewassen met een ge middelde opbrengst geven voort aan den inleveringsnorm *an. De tweede voornaamste wijziging is, dat aan den teler meer belang wordt gegeven om aan de uitvoe ring der maatregelen zijn alge- heeie medewerking te verleenen. De boei mag namelijk van de genoemde producten van zijn oogst de helft behouden van het geen hij meer levert dan zijn aanslag bedraagt. Alleen van de oliehoudende zaden mag niets op de bedrijven achterblijven, omdat het zelfpersen van olie houdend zaad verlies van olie geeft. Voor de helft van hetgeen meer wordt geleverd dan de verplichte hoeveelheid oliehou dende zaden ontvangt de teler toewijzingen voor olie. Het voorrecht, dat met dezen maatregel den boer wordt toe gekend, moet gezien worden als een premie voor goede produc tie, die, behalve den vastgestel- den aanslag, de helft van het meer geproduceerde ter beschik king brengt van de algemeene voorziening. Daartegenover staat, dat ieder, die niet aan zijn verplichtingen voldoet, streng wordt „angepakt. om te beginnen worden hem al le gunsten (vergunning tot huis- slachting. recht om kippen te houden, zelf verzorgers behoud en de telerspremies) zonder vorm van proces onthouden. Wordt de aanslag niet geleverd, dan pleegt de teler bovendoen een strafbaar feit. waarvoor hij zich zal heb ben te verantwoorden. Zii. die een overtreding hebben begaan, die invloed kan hebben op den aanslag of oorzaak is. dat aai den leveringsplicht niet kan worden voldaan (onjuiste inventarisatie- opgave. clandestien dorschen, frauduleus vervoer, enz.) krijgen automatisch een hooge boete op gelegd, waartegen geen beroep mogelijk is. Pz< ogen de wijzigingen in het swsteem van inneming der ak kerbouwproducten welk stel sel in principe niet gewijzigd is, de overheid handhaaft onver zwakt het recht op den oogst allereerst opvoering van de hoe veelheden. die voor di algemee ne voorziening beschikbaar ko men, daarnaast geeft de herzie ning de gelegenheid ingeslopen misbruiken en „zwarte" prak tijken beter te bestrijden. Tweede distributiestamkaart bij verhuizing. Zooals bekend, worden de tweede distribnutie- stamkaarten der gemeente ver strekt aan degenen, die in het bevolkingsregister zijn opgeno men, en zijn zij slechts geldig binnen den distributiekring, waartoe de gemeente van uit gifte behoort. Dit brengt mede, MUSSERT SOLDAAT VAfferd; DUITSCHE WEERMACBdel Bij een invasie in Nederf „erd. In een openbare vergadi van de N.S.B., welke Zateip^ avond in het Concertgeboufz0' Amsterdam is gehouden, jgd< de Leider onder groot en it- siasme van de stampvolle cp zijn houding bepaald ingeval3 een eventueele invasie vait. geallieerde legers in Nederll „Er zijn er" zoo zeide MusB-l „die zich zullen afvragenihet waar zult gij, Leider, zijn, \jter neer de invasie hier in 'ons £t komt? Staat uw auto al kljgef Ik kan hun zeggen: mijn ka 1- raden ik heb mijn besluit gj de men. Als de invasie komt zsots; onder alle omstandigheden m< Utrecht zijn. H Vanochtend heb ik een ijkei we uniform gekregen, dat wei vrijwillig soldaat bij de Duitille weermacht. Dit uniform zalpic aantrekken, zoodra de inv] o< hier komt". In zijn groote rede brachttoti Leider verder hulde aan de D derlandsche treinmachinistenrm stokers, die hij „echte HollipC sche kerels" noemde, die lag door de moeilijke cmstandijvF den niet laten weerhouden h plicht te doen. Verder daifoi Mussert de Duitsche weermawi voor het feit, dat zij onze km in staat van verdediging hen gebracht. Had zij dit niet gedf f dan zouden ongetwijfeld depel gers reeds lang ons land tot see logstooneel hebben gemaaktlm Ten slotte wees de Leiderj z1 de trouw van de Nederlands] nationaal-socialisten in Mei lij g toen de dreiging van alle kan) toenam en er tweeduizend Ie» meer zijn bijgekomen dan af] gaan, waarmede de vastberad] heid der nationaal-socialisten] moeilijke oogenblikken duideL, is geteekend. dat bij verhuizing een niei distributiestamkaart in opi vangst moet worden genomic Personen, die gaan verhuiizfe moeten hun distributiestamkajji ten aanbieden aan den distri] tiedienst van de gemeente, w, uit zij vertrekken. Met het wijs van inlevering is dan in gemeente van vestiging een nil we, voor die gemeente geldi tweede distributiestamkaart verkrijgen. Degenen, die reeds verhuig zijn. zonder de tweede distrit' tiestamkaart in de gemeente ir vertrek te hebben ingeleve dienen dit thans onverwijld aó nog te doen door de kaart a: geteekend op te zenden aan distributiedienst van de i>r meente van vertrek. Het adi u waar de rechthebbende zich vestigd heeft, moet duidel worden vermeld. Hierbij wo er op gewezen, dat in de gemei te van vestiging pas een nieu kaart wordt verstrekt, wann men in het bevolkingsregis van die gemeente is opgenom Zij. die afkomstig zijn uit distributiekring Ooltgenspl: moeten in afwijking van het 11 venstaande onverwijld hun i. dien kring uitgereikte twee distributiestamkaart aangeti kend opzenden naar het Centr: Distributiekantoor. Nieuwstn 33 te Zwolle. Zij dienen hun genwoordige adres daarbij d del ijk op te geven. In verband met het in gebri stellen van de tweede distrit tiestamkaart wordt aan alle p sonen, die na verhuisd te z nog geen stamkaart hebben, gi dig in de gemeente van vestigii in hun eigen belang aangeradf zoo spoedig mogelijk aan het t venstaande te voldoen. Gemengde Berichten Ten gevolge van verwondi overleden. Het achtjari zoontje van de familie Kaspe te Munnekemoer (gemeente Te apel) trapte in een scherp voo werp, waardoor het een gape de wonde aan den voet kree Er is vermoedelijk infectie gekomen, want het kind is eel gen tijd later overleden. De vermiste Barnevelders t rug. De te Barneveld vermi te vijf personen, zijn na een a wezigheid van vier dagen wedi op komen dagen. Na een onde zoek, dat door den burgemeesti van Barneveld den heer J. We trik, werd ingesteld, is geblekei dat de auto op den terugtocl toch is aangehouden en de ii

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2