Als u een Ace! loopt tandpasta met dispergon tegen tandsteen Plv. Hoofdred.: f. W. de Vries, Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden: Red. Binnenland, Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roosen, Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.; C. de Helden, Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 4 tot en met 10 Juni van 22.tot 5.30 uur. Zon on en onder: Zat. 10.6: 5.17 op, 22.01 ondèr. Zond. 11.6: 5.17 op, 22.02 onder. Maand. 12.6: 5.17 op, 22.03 onder. MAANSTANDEN. Zat. 10.6: 0.30 op, 9.04 onder. Zond. 11.6: 1.12 op, 10.21 onder. Maand. 12.6: 1.45 op, 11.40 onder. NEDERLANDSCH FABRIKAAT P 175 kunt U voQrafQen inhoud keuren. Bij verpakte levensmiddelen kunt U vooraf niets keuren. Let dan op den naam W. A. SCHOLTEN. Een kwaliteitsgarantie.Voorko mend O.a. Op W. A. SCHOLTEN'S Albumona, Butaroma, Transpa ra nta, Sago en verpakt Aardap pelmeel. UITGIFTE VAN „INVASIE FRANCS" DOOR DE GEALLIEERDEN? De vervaardiging van franc- bankbiljetten in de Ver. Staten vormt volgens mededeelingen in de Londensche bladen het voornaamste onderwerp van de besprekingen, welke de Gaulle persoonlijk in Londen is komen voeren. De Gaulle heeft zich in beginsel accoord verklaard met het invoeren van een z.g. inva sie-valuta. Hij eischt echter v'oor zich de -»aluta-controle op in die gebieden, waarin de in Amerika gedrukte Fransehe francbiijet ten eventueel gebruikt zullen worden. DE GEVECHTEN IN ITALIë. Het Internationale Informa- tionsbuero meldt omtrent de ge vechten in Italië: Op het Italiaansche oorlogs- tooneel lag het zwaartepunt der geallieerde acties weer m het gebied ten Westen van Ho me. De hier opereerende Arae- rikaansche pantserwagens en in fanteriedivisies rukten langs den kustweg en op den van Ho me naar het Noorden voeren den weg in den loop van Woensdag verder op. Zij bezet ten daarbij o.a. de hovenplaats Civita Vecchia en de plaats Bracciano. De Araerikaunschs pantserstrijdkrachten, die uit het gebied van Civita Castjlla- na aanvielen, stieten bij de plaats Fabrica op vastberaden Duitschen tegenstand. Zij moes ten zich daar, nadat 8 pantser wagens. die in brand geschoten werd.n verloren waren gegaan, op aehterwaartsche .linies terug trekken Aan den Oostelijken oever van den Tiber ondernamen Fransch-Marokkaansche hulp troepen. die met steun van Arr.e- rikaansche pantsereenheden ope reerden. een aanval op de Duit sche verzetlinies. Zn nadden tot taak de Duitsche distauciee- ringsbeweginsen te storen of zelfs te verhinderen, teneinde zoo diep mogelijk in de flank van de aehterwaartsche Duitsche strijdkrachten te kunnen ko- mer Alle zwaartepuntaanvallen werden met goed» uitwerking uiteengeslagen. Onder bescher ming van de duisternis konden de Duitsche formaties zich over eenkomstig de bevelen vervol gens van den tegenstander los maken. Deze was eerst daarna in staat de plaatsen TivoU en Balsorano te bezetten. Het opvallendste kenmerk van de jongste gevechten op het Ita liaansche oorlogstoonee! is de volkomen werkeloosheid var. d.e B.ritsche divisies, die al dagen lang nergens meer zichtbaar waren. Alle gevechtshandelin gen der laatste dagen werden door Amerikaansohe eenheden en. Fransch-Marokkaansche hulp troepen uitgevoerd. IVANOE BONOMI MET DE VORMING F.ENER REGEERING BELAST. Umberto van Italië zou. naar een speciale correspondent van Reuter uit Rome meldt, Ivanoe Bonomi belast hebben met de vorming van een nieuwe regce- ring. Bonomi heeft.echter als eisch gesteld, dat voortaan de ministers niet meer hun eed zui len afleggen op de dynastie maai op het land. Op een vergadering van politieke leiders is eenstem mig besloten niet meer onder Badoglio te dienen. Zondagsrust In een haven van het Uselmeer. De netten der visschers- booten hangen in den wind te drogen CNF/Kil/Pa* m BINNENLAND BESCHERMING VAN DEN NED. ARBEIDSDIENST. Heden is verschenen verorde ningenblad No. 9. Het bevat o.m. één besluit van de secretaris-ge neraal van de departementen van Algemeene Zaken en van Justitie ter bescherming van den Nederlandschen Arbeids dienst. Het luidt als volgt: Art. 1. Hij die het bestaat zichzelf of een ander door ver minking. door een middel, dat bestemd is een misleidende wer king te hebben, of op andere wij ze aan de vervulling van den arbeidsdienstplicht geheel, ge deeltelijk of tijdelijk te onttrek ken, wordt ter zake van ont trekking aan den arbeidsdienst gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Art. 2. Hij die opwekt of aanzet tot weigering ven de vervulling van den arbeidsdienst plicht. wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hogste vijf jaren. Art. 3. Hij die tegenover een lid van den Nederlandschen Ar beidsdienst de gemeenschap var. den Nederlandschen Arbeids dienst tracht te ondermijnen, dan wel den dienstijver in on- gunstigen zin tracht te beinvloe- den. wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren. Art. 4. Een lid var. dén Ne derlandschen Arbeidsdienst, dat de plaats, waar hij zijn dienst moet verrichten, verlaat, dan wel daarvan wegblijiü. met het oog merk zich aan de vervulling van den arbeidsdienstplicht geheel gedeeltelijk of tijdelijk te ont trekken, wordt gestraft ter zakè van desertie met gevangenis straf van ten hoogste viif jaren. Art. 5. Hij die een lid van dén Nederlandschen Arbeids dienst tot deser-tie overhaalt, dan wel deze voor hem opzettelijk vergemakkelijkt., wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf iaren. Art. 6 Met gevangenisstraf van ten minste twee en tén hoog ste tien jaren wordt gestraft, in dien het in de gevallen, bedoeld in de artikelen 1 tot en met 5, een bijzonder ernstig feit betreft. Art. 7. De bij de artikelen 1 tot en met 5 strafbaar gestelde feiten zijn misdrijven. Art. 8. Het vredegerechtshof is in eerste en in laatste instan tie bij uitsluiting bevoegd de bij de artikelen 1 tot en met 5 straf baar gestélde feiten te berech ten. Het vredegerechtsof oordeelt met twee raadsheeren en een lid. dat behoort tot den Nedei- landschen Arbeidsdienst. De secretaris-generaal van het departement van Justitie be noemt de leder van het vrede gerechtshof. die behooren tot den Nederl. Arbeidsdienst ten getale, als door hem wordt be paald: zij moeten aan een rijks- of een daarmede gelijkgestelde Nederlandsche universteit heb ben verkregen: hetzij den graad van doctor in de rechtswetenschap. hetzij den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid, of de hoe danigheid van meester in de rechten, mits deze graad of deze hoedanigheid verkregen is grond van het afleggen van een examen in het Nederlandsch bur gerlijk- en handelsrecht, staats recht en strafrecht. Art. 9. Dit besluit treedt in werking op 7 Juni 1944. Oproep aan alle zeemansgezin nen. De N.S.B.-persdienst meldt: Alle zeemansgezinnen, waarvan de kostwinner sedert Mei 1940 buitengaats vertoeft, worden verzocht zich schrifte lijk te melden bij de afdeëling „Nieuw-Zeewezen" van het hoofdkwartier der N.S.B. Nas- sauplein 7, Den Haag. Geeft bij verhuizing uw adres- verandering op. Bij verhuizing Verzuime men niet de adresver- 'andering (met tevens vermelding van het oude adres) op te ge ven aan de administratie van de krant en van de periodieken, waarop men geabonneerd is. Doet men dit niet of niet tijdig, dan kan vertraging in de bestel ling of geheele stopzetting ervan het gevolg zijn. Ook de verzeke ringsmaatschappijen dienen on middellijk van de adreswijziging in kennis te worden gesteld, on- DOODVONISSEN WEGENS VERBODEN WAPENBEZIT. Tijdens het zoeken naar per valscherm gedaalde vijandelijke vliegers werden bij den land bouwer Joeke Andrae, geb. 18.3. 1919, wonende te Ferwerd, op den zolder van een schuur en onder balen stroo verborgen, een 2 cm. vliegtuigkanon met munitie, 1 jachtgeweer, 1 klein kaliber buks en 2 vliegtuigradioapparaten ge vonden. Andrae had zich de wa pens toegeëigend teneinde deze te zijner tijd tegen de Duitsche bezettende macht te gebruiken. Hij is door den krijgsraad we gens het verboden bezit van wa pens ter dood veroordeeld. Het vonnis is door den kogel ten uit voer gelegd. De 27-jarige Heinrich Mül- bauer verwierf op illegale wijze twee pistolen, verborg deze eeni- gen tijd in den kelder van zijn woning en overhandigde ze daar na aan den tot het communisti sche kamp behoorende medebe- klaagde Theodor van Niel, die reeds in het bezit van een bajonet en een dolk was. De wapens wa ren bestemd om te zijner tijd te gen de bezettende macht te wor den gebruikt. Mülbauer en van Niel zijn beiden wegens verboden bezit van wapens ter dood veroor deeld-. Het v on nis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. De 40-jarige Sipke Tiestra kwam door een intusschen ge- vluchten man in het bezit van een uit een neergeschoten vijan delijk vliegtuig ontvreemd ma chinegeweer. Hij verborg het aanvankelijk in zijn huis en be groef het daarna in zijn tuin. Toen hem deze bergplaats niet veilig genoeg meer scheen, gaf hij het wapen aan den mede-be klaagde, den 30-jarigen Jan Ludwig. die het vervolgens bij zich thuis verborg. Ludwig wil de het machinegeweer aan een terreurgroep doen toekomen, doch zoover kwam het niet meer. Beide beklaagden zijn wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het von nis werd door den kogel ten uit voer gelegd. der opgaaf vooral ook van het oude adres, de soort van verze kering (dus levens-, brand-, glas-, oorlogsmolest-, ziekte-, ouder- domsverzkering, enz.) en het po- iisnummer. Üw eigen belang wordt met een tijdige en juiste vermelding gebaat. Tien jaar Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland. De Duifsche Kamér van Koop handel voor Nederland in Am sterdam herdenkt heden haar 10- jarig bestaan. Zij werd opgericht op een tijdstip, waarin algemeen een dringende behoefte werd ge voeld door intensiveering van den Duitschen export naar Ne derland de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Neder land te bevorderen. Haar mede werking bij het tot stand komen der handelspolitieke overeen komsten tusschen Duitschland en Nederland evenals hare werk zaamheden met betrekking tot de Nederlandsche invoerkontin- genteering hebben in de vooroor logsjaren aanmerkelijk er toe bij gedragen, het Duitsch-Neder- landsche handelsverkeer te ver sterken. Voor de bezetting van Neder land in Mei 1940 hebben de werk zaamheden der Kamer een be trekkelijk belangrijke wijziging moeten ondergaan. De inschake ling van Nederland in de oorlogs economie en de voor dit doel af gekondigde maatregelen stelden haar voor tal van nieuwe vragen. Zij stelde zich voornamelijk ten doel, de bij het Duitsch-Neder- landsche handelsverkeer geïnte resseerde firma's bij de vervul ling van de haar door de oorlogs economie opgelegde taak met de nieuw opgerichte Duitsche in stanties haar economische erva ringen productief'te maken. Opheffing van registratie-kan toren. De correspondent van de „N. R.Crt." te Amelo meldt: Het ligt in de bedoeling eerlang over te gaan tot de opheffing van de kantoren der registratie, enz. Alsdan zullen daarvoor in de plaats komen inspecties der re gistratie en domeinen met èen uitgestrekter rayon dan de kan toren der registratie. De afdee- ling comptabiliteit der registra tiekantoren wordt overgebracht naar de kantoren der Rijksbelas tingen. De nieuwe bonnen y Voor de periode van 11 j. tot en met 24 Juni zijn onr bonnen 25 en 26 de gebruikell rantsoenen brood, melk, taf melk. vleesch en aardappelen i krijgbaar. Voorts zijn verkri baar op: bon 25 beschuit, 1 r; soen beschuit, bon 26 bescl 6215 gram kindermeel, voedii suiker, gort of havermout, en 146 1 rantsoen brood, ge of bloem, 147 250 gram pi vruchten, 148 100 gram ver celli, D49 250 gram gort, E49 gram kindermeel of voedii suiker. 25a en 25b boter ra soen boter, 149 100 gram 204, magere kaas, 150 500 gram i' ker, 151 250 gram jam, 25 vers peringen 150 gram versnapei gen, 25 en 26 tabak 1 rantsi sigaren, tabak of sigaretten. 8 Juli zijn aangewezen 152 ef heidstoiletzeep, 153 waschp, der, C50, D50, E50 waschpoei'- E51 toiletzeep. Ten slotte 2 aangewe.zen de bijzondere rat, soenen: B52 C52, D52 en 14 rantsoen boter. TOELICHTING OP DE BONNENLIJST. Op de vleeschbonnen mag n meer op Maandag en Dinsda worden gekocht. Van 11 tot en met 24 Juni is één bonnummer voor besch aangewezen en één bonnumn voor kindermeel, voedingssuik gort of havermout. Op den „beschuit 25" kan men derhal gedurende dit tijdvak besch en andere kindervoedingsartil len koopen: op bon „beschuit 1 ka.r men per bon 62 A gram ki dermeel, voedingssuiker, gort havermout verkrijgen. Beschi en kinóerbescuits zijn, op dezj- laatster, bon dus niet verkrij baai- Verder geven gedurende vehger.oemd tijdvak de boti bonnen 25A en 25B elk recht het kcopen van '125 gram boti Voor kinderen beneden di leeftijd van 21 jaar is een bijz. der rantsoen van 125 gram bol verkrijgbaar op de bonnen E»t serve B52, C52. D52 en E52. Op de vleeschbonnen zal met in afwijking van de gedurem, de laatste weken geldende regj ling, in den vervolge niet mi op Maandag en Dinsdag mogu koeper. a Ten slotte wordt er op gewfc zen. dat van 11 tot en met ft Juri as. de vette kaas afgelt verd zal worden, waarvoor mt destijds bon ..Algemeen 131" tjë ziin handelaar heeft moeten iiF leveren. Men houde er evenwfc rekening mede, dat men nil steeds reeds in het begin van d)E tijdvak de kaas zal kunnen ve® krijgen, a'angezien de kleinhaij: del nog niet overal geheel is bfy voorraad. I 1. STADSNIEUWS t Eindexamen Gymnasium. Voor het eindexamen zijn ar het Sted. Gymnasium alhier gi slaagd voor afd. A. groep I: Vi ra Abrahams, Leiden, Carl Blankenstein. Wassenaar. Dinektj Cleveringa, N. Korenhoff, A. Mulder, J. A. Ottevanger. alle Leiden: het examen wordt mi 1 cand. voortgezet. Het Residentie-orkest. Hi eerste van de reeks zomerconce;1 ten, onder leiding van Yvc Baarspul werd voor een vol zaal, met groot enthousiasme g geven. Zoowel de dirigent als b j orkest waren bijzonder op dree en reeds het begin, Mozart's Jr piter Symphonie. was een wai succes. Deze Mozart's laats1 symphonie in C dur, is een mee: 1 terwerk opgewekt, waard! 1 en verheven, elk deel in zich, mi als hoogtepunt: het geweldig bij werkte laatste deel, waaraan eej oude kerkmelodie in kerktooij aard ten grondslag ligt. Baarspij heeft dit meesterstuk van coi trapuntiek terdege beheersch maar behalve, dat men techn sche dingen te hooren kreeg, di de moeite waard zijn, heeft h eerlijk en natuurlijk zijn heftig en teere genegenheden naar bu ten gebracht. Het orkest reageel' de onmiddellijk zoodat ook aa; geestelijk schoon veel gegeve: werd. Daarna liet onze landgt' noot Martin Zagwijn, le cellis11 van het Residèntie-orkest (i1 plaats van den Franschen celli:' Michelin) zich hooren in het ce Ioconcert van Lalo. Wij wete niet wat wij nog zouden weir schen, want er is zooveel muzi kaals en gevoeldoorleving in zij"

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2