PRODEHT tandpasta, met dispergom tegen tandsteen PANKO tn mm'OM Grondwerkers Timmerlieden Losse werklieden Plv. Hoofdrcd.: I- W. d< Vries. Den Ha*g. Red. Buitenland: "Mr. H. Geiic. Leiden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonder op. Leiden. Red. Omrjcving: L. Rooien. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden, Leiden. K 166° verdu1steringstijden. van 21 tot en met 27 Mei van 21.45 tot 5.30 uur. Zon op en onder: Zat. 27.5: 5 28 op. 21.47 onder Zend. 28.5: 5.27 op. 21.48 onder Maand. 29.5: 5.26 opi. 21.49 onder MAANSTANDEN. •Zat. 27.5. 1.32 onder.- 10.11 op. Zond. 28 5: 2.05 or.der, 11.16 op. Maand. 29.5: 2.33 onder, 12.21 op nederlandsch fabrikaat F 173 AL<> TAtAËBEP MOEDER 2IT TE /"V PRATtN EN WIEPEN WINCJ <;AUWEVENTJES EEN' boodschap moeten doen,vraagt tante 'maar kinders.2iet dl, kruidenier julue niet over het hoofd? /EC, ee ns tante (j bent uc.een kkantvan simon de wit'anders -Ui "t; 'eou utocw wee weten, dat'daaroók dekinderenophun j BEURT BEHOLPEN WORDEN ER KWAM EENS een bokser .bij me. Hij ïei:„Mina Bakgraag, ik heb zoo'n behoefte aan iets stevigs in de maag." „O," zei ik „dat's heel eenvoudig." En toen vertelde ik liem van Panko. Afijn, U weet hel wel: Bloem, Ponko enWater. PEJA PRODUCTEN Voor onmiddellijke indienst treding gevraagd op gunstige voorwaarden, voo/ werk in Nederland V. d. Wateringelaan 14, Voorburg BINNENLAND geïnterneerde burgers IN NED-INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opga ven van in Nederlandsch-Indië geïnterneerde burgers van Ne- derlandscne nationaliteit. Van de navolgende gein ter neerden konden tot op heden de adressen der naast familiele den of van andere belangneb- benden hier te lande niet worden opgespoord. W. F. H. vai> Barrelo, 35, werk zaam op ijzerfabriek, J. Breg, 55. werKzaam bij een mij., Ger- rit van den Brink. 50, schepe ling, Willem de Bruyn, 49, ad ministrateur onderneming; Cor nells den Braber, 56, werktuig kundig ingenieur, L. P. Erabers, 32, werkzaam bij een mij.. G. de Braconier, 67, werkzaam bii een mij., G. C. C. J. van Brakel. 30, kierk. L. J. A. Brand, 61, lee- raar. Peter Brand. 55, beroep onbekend. G. de Bree, 56, zon der beroep; P, K. R. Bree, 56, administrateur suikerfabriek, E. Breetvelt, 56, werkzaam bii land bouwonderneming, Dirk Breeu wen 50, werkzaam bij een mij., Eduard Bremer, 58, gepensio neerd, A. C Breuckman, 30, Eur.-kleermaker. T. J. H. Brico, 51. directeur handelshuis, W. A. Brinck,-56, planter. A. ten Brink, directeur, H. C. Brink, 35, schoenmaker. J. A. D. Brinke, 45. werktuigkundige, J. M. H. Brinkert, 46. klerk. A. P. H, Brocker, 52, werkzaam bii hotel- bedrijf, J, P. Broeder, 18. em ployé op fabriek. A. C. van den Broek, 40. schepeling. H. J. C. van den Broek. 36, beroep onbe kend, J. H. van der Broek, 66, zonder beroep, A. H. Broekhals, 60, handelsman, W. Broekhuy- ser». 20. klerk, J. Broekman, 58, verpleger, B. H. Broers, 40, ho telhouder J. T. Broers, 51, zon der beroep, A. C. Broeshart, 19, student, Jan Bronkema, 59, ge pensioneerd, J. Bronmeijer, 42, werkzaam bij een mij., J. C, Brouwer. 60. gepensioneerd, J. J. Brouwer, 19. student, J. J. Brouwer..50. superinttndant, W. H. Brouwer, 52. voofd van een school. S. van der Brug. 55, werkzaam bij een mij., P. Brug- geman, 20. student, A. A. Brug gen, 53. directeur can een on derneming» Hendrik van Brug gen. 42. werkzaam bij een mij.. Jan Bruisma. 55, gepensioneerd, H. H. Bruinssins. 59. handels man. G. C. Brussee 61, fabrieks- ingenteur. H. J. van Brussel, 56, werkzaam bii politie. Willem van Brussel, 57. gepensioneerd, C. P. de Bruyn. 39. beroep onbe kend. C. P. Bruyn. 56. fabrieks- ingenieur, H. H. Bruyn, 27, em ployé rubberonderneming, H. N. Bruyn. 58, hotelhouder, Marinus Bruyn 57. hoofd van een ge vangenis. R. E. Brtiyn. 53. werk zaam bij handelsfiliaal, Willem de Bruyn, 55. employé. J. C. B.-uynseels. 46. zonder beroep, J. Bruysschaard. 46. klerk, F. J. A. M. de Bruyn, 63. werkzaam bij een mij., Willem Bri.inen, 49, schoolhoofd. Herman Buckman. 32 werkzaam bii een mij., C. F. Buis, 59. handelsman, Cornells Bunlc. 40. zonder beroep. Pieter van Buren. 26, werkzaam bii een mij.. A. van der Burg, 57. pae- dagoog. H. J. van Burg, 58, hui- zenverkooper. H. G. Burger, werkzaam bij een mij., H. G. Burggraaf, 57. zonder beroep. H. H. Burggraaf 19. zonder beroep, S. W. Burgmans, 48. werkzaam bij een mij.. Willem van Burinlt, 54, werkzaam bji kleermakers- bedriif. L. E. Buscbkens. 59, han delsman. Cornelis Buseman, 34. werkzaam bij een mij.. K. J. van den Buschke, 59. advocaat, Theo- door Bussingh de Bries, 58. werk zaam bij laboratorium W. Büs- sin-k, 57. zonder beroeo Rutgert van Buuren, 44, werkzaam bij mélkbedriif; W. J. H. N, van Buuren, 62. secretaris, F. J. Buynsters, 53 gepensioneerd. T. J. E. Buys, 49, werkzaam bij hotelbedrijf, P. J. Buylen. 41, kantoorhoofd. H. F. J. Bpzing, 42. hotelbediende. H. J. J. de Bye. 18 student. W. Ceenen. 60, spoorwegingenieur. Eddy Cnris- tan. werkzaam bij zeepolitie, Christiaan Hulsbus. 55. klerk. T. A. H. Claassen. 54, hoofd van fabriek, J. F. Cluwen. 53. inge nieur. J. W. Cobben. 58. handels man, G. J. M. Coelijn. 50. werk zaam bij hotelbedrijff. F. J. Coenders, 47 leeraar. W. Coen- ders, 17, zonder beroep, J. Com- paan, 58. directeur van een mij.. F. G. Conians, 42, werkzaam bij een mij., M. H. H. A. Corbeij, 56, gepensioneerd, J. C. Cordia, 54, hoofd van een fabriek. M. P. Cor- nelissen, 54, werkzaam bij slach terij, L. G. Cornelissen, Eura- kleèrmaker. H. J. Corten. 50 ge pensioneerd, P. J. Cortie, 56, werkzaam in kruidenierswinkel, M. A. A. Uleman, 56. sergeant. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere in lichtingen te >venden tot de vijf de afdeeling van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Juliana van Stol berglaan 2729. te 's-Gravenha- ge, onder opgave van zoo volle dig mogelijke gegevens omtrent naam. .voornamen, geboorteda tum, beroep, werkgever en laatst- bekende adres der geïnterneer den. Inlichtingen plicht voor fabri kanten van dranken. Om den consument te beschermen tegen de dikwijls buitensporig hooge prijzen, die voor dranken of grondstoffen ter bereiding van dranken worden gevraagd, is aan fabrikanten van deze artikelen de inlichtingenplicht opgelegd. Dit betreft hoofdzakelijk limo nade en limonadesiroop met uit zondering van vruchtenlimonade en -siroop), wijnlikeuren en alle surrogaatartikelen op dat gebied. De formulieren, waarop de ge gevens betreffende samenstelling en kostprijsberekening moeten worden ingevuld zijn #verkrijg- baar bij den gemachtigde voor de prijzen te Deventer en moe ten te zamen met monsters wor den ingezonden. Het desbetref fende voorschrift is verschenen in de Ned. Staatscourant van 24 Mei 1944. Winkel voor 5 jaar gesloten. Reeds geruimen tijd werd er in Tilburg over gesproken, dat in den winkel van de kruidenierster C. van Leeuwen. Akkerstraat 43 dingen geschiedden, die het dag licht niet konden verdragen. Een politioneel onderzoek bracht in derdaad allerlei strafbare feiten aan het licht Na langdurig zoe ken werd onder den vloer van een keukenkastje een 16-tal ge deeltelijke levensmiddelenkaar ten gevonden, niettegenstaande de winkelierster bij een vooraf gaand verhoor pertinent ontkend had dergelijke kaarten van haar klanten in bezit te hebben. Toen de eigenaressen van de kaarten waren opgespoord, bleek, dat deze volkomen in de macht van de winkelierster waren ge raakt. Het begon met leveringen van levensmiddelen op bonnen, die nog niet waren bekend ge maakt. Was de klant hier eenmaal mee begonnen dan werd op een goeden dag verlangd, dat zij haar distributiekaart in pand zou ge ver Bestonden hiertegen bezwa ren dan werden deze wel over wonnen door de weigering haar verder levensmidelen te verkoo- pen, wat daar de artikelen der loopende periode al in de vo rige waren opgebruikt de klant in onoverkomelijke moei lijkheden bracht. Was de kaart eenmaal afgegeven en de klant nu geheel aan de willekeur van de winkelierster overgeleverd, dan begon deze door het bereke nen van veel te hooge prijzen Tlink aan haar te verdienen. Door den winkel voor 5 jaren te sluiten heeft de Bossche in specteur voor de prijsbeheer- schitig aan dezen onhoudbaren toestand een eind gemaakt. Bo vendien werd C. van Leeuwen die een groot vermogen bezit, tot e. boete van 20.000 veroor deeld en baar ook den kruide- niershandei voor den tiid van 5 jaren verboden. DE VERSNAPERINGENBON. Rectificatie. Niet versriaperingenbon 25. zooals gisteren in het desbetref fende bericht is gemeld, maar bon 23, gelijk in de bonnenlijst stond, geeft recht op het koopen van 150 gram versnaperingen 4 - éSs t<° --- •<-••• V A ■X' »S Do eerste groent*, welke In den Noord Oostpolder is verbouwd, n.l. spinazie, wordt thar.s geoogst CN?/v. Buit«n/P«x m Gemengde Berechten Doodelijk verkeersongeval. De veehouder Jochum vari der Woude, wonénde Zuidermieden onder Hallum, fietste nabij den Hallumerweg en sloeg plotseling links af, zonder vooraf richting te hebben aangegeven. Door eep vlak achter hem rijdende vracht auto werd hij gegrepen en over reden. -Het slachtoffer, dat 55 jaar oud en gehuwd was, was vrijwel op slag dood. Inbraak opgehelderd. Eeni- ge weken geleden werd een in braak gepleegd in Bieshoffs Kleedingmagazijn aan de West zijde te Zaandam. Behalve een groote partij textiel en andere goederen werden hierbij 230 cou pons heerenstof gestolen, ter waarde van duizenden guldens. De Zaandamsche politie zocht contact met de Amsterdamsehe recherche en thans is, door de arrestatie van eenige goede be kenden van de politie uit de hoofdstad, deze inbraak opge helderd. Vrijwel al het gestole- ne. dat in den nacht van de in braak per auto naar Amsterdam was overgebracht, werd aan den overkant van het Y teruggevon den. Ongeveer 75 pet. van de buit behoorde aan particulieren, die weliswaar door de firma schade loos werden gesteld, doch door het weer ontvangen van hun eigendom zeer zeker nog meer gebaat zijn. Brand door vonken uit tram. Dinsdagmiddag ontstond brand in de villa van den heer Heslen- feld aan den Huizerweg te Bla- ricum, doordat vonken uit de Gooische tram op het rieten dak kwamen. Ondanks energieke be strijding door den brandweer, kon men niet verhinderen dat het geheele dak een prooi der vlam men werd. De waterschade is voorts zeer groot. Een groote ge deelte van den inboedel kon ge red worden. Onbegrijpelijke roekeloosheid met onontplo'fte bom. Er gaat bijna geen dag voorbij of er val len slachtoffers tengevolge van grove onvoorzichtigheid met on- ontplofte projectielen. Twee jon gens ui.t de Ceramstraat te En schede die blijkbaar niet vol doende van het gevaar doordron gen waren, vonden 's avonds in een weide een niet ontplofte phosphorrubberbom, die zij mee naar huis wilden nemen. De jongste van het tweetal. 12 jaar oud, nam het ding in zijn arm mee op de fiets, waarna de jon gens zich in de richting van de stad begaven. Na eenigen tijd oordeelden zij het echter raad zamer om het projectiel maar te laten liggen, doch de oudste, de 18-jarige machinebankwerker B. J. J. Iluesken, kón de verleiding niet weerstaan om de bom tot ontploffing te brengen. Hij wierp de bom op eenigen afstand voor zich op den grond, met het treu rige gevolg, dat hij door de rond vliegende phosphorrubber ge raakt werd. Met ernstige brand wonden overdekt is hij in het R.K. Ziekenhuis opgenomen. Felle brand te Zaandam. Een felle brand heeft gisternacht in een uur tijd de garage en stal- houderij van de firma Jan de Boer aan de Czaav Peterstraat te Zaandam, alsmede de daarbij be- j hoorende twee woonhuizen ge- I heel verwoest. Een uur lang heeft de brandweer het bovenmen- schelijke gepresteerd, waardoor een zeer groote ramp kon wor den voorkomen, daar ook omlig- j gende woningen geheel van hout j waren opgetrokken. Dertien auto's, w.o. twee ziekenauto's zes koetswagens, paardentuig en bakfietsen en transportfietsen werden een 'prooi der vlammen. Als oorzaak van den brand wordt aangenomen, het morsen met vuur uit een gasgenerator, die in den westelijken vleugel was ge stald De bewoners van de beide uitgebrande huizen, de gezinnen Boer en van Nek, konden zich tenauwernood voor het vuur in veiligheid stellen. RECHTSZAKEN lei de til ECONOMISCHE RECHTER. Smokkelende landbouwers. Voor den economischen rechter te Amsterdam, mr. J. H. Meijer, hpbben vijf landbouwers en han- delaars terecht gestaan, die op groote schaal peulvruchten of zaaigoed hebben onttrokken aan de distributie. Tienduizenden lei. lo's erwten en boonen brachten zij in den sluikhandel en' het groolste-deel van deze peulvruch ten werd clandestien over de grenzen naar Duitscbland g- voerd. Door de oplettendheid van 7 den ambtenaar van den C.C.D., den heer A. Bosse. kwam deze groote smokkelaffaire aan het licht. Deze ambtenaar, die een woord van dank van den econo mischen rechter oogstte, was ni. getuige van het verladen van peulvruchten door de exportfir ma Ivuehne en Nagel aan de Borneokade te Amsterdam! Hij kreeg achterdocht en stelde daar- j( om snel een onderzoek in. dat op zienbarende resultaten oolever- de. Het bleek, dat een aantal mannen- regelmatig in de café's ,,de Pool" en „de Beursbengel" kwam en daar clandestiene af faires regelde. De groothandelaar J. Boekee uit Bloemendaal was j de groote man en hij deed daar o.m. zaken met de landbouwers y H. Houtenbos en P. van der Mo- len, twee compagnons uit Eg- mond Binnen. Van welken om vang deze zaken waren, wordt eerst duidelijk, wanneer men f weet. dat Houtenbos niet minder dan 64.000 bfi peulvruchten le verde. Dat deze erwten en boo nen naar Duitschland gingen, wist hij niet, zoo beweerde Hou tenbos thans. Maar uit de verkla- ringen van anderen bleek dat er over gesproken was, dat de peulvruchten bestemd waren voor Engelsche en Fransche krijgsgevangenen en voor Ne derlandsche krijgsgevangenen in Duitschland. Dat noch arbeiders, noch krijgsgevangenen ooit een erwt of boon uit deze olandestie ne affaire kregen, is vanzelfspre kend Nu de 5i-jarige Houtenbos zich had te verantwoorden, deed hij zich uiterst onschuldig voor. On der snikken bekende hij een deel van zijn knoeierijen, die de voed selvoorziening in ons land in ge vaar brachten, doch hem groote winsten opleverden. Hij bleef echter volhouden, dat nij niets zou hebbèn geweten van export naar Duitschland, hoewel alle overige betrokkenen het wel wis ten. De officier van justitie, mr. p. Bakhoven, achtte het ten laste gelegde bewezen en hechtte wei nig waarde aan de orvtkcnninf van Houtenbos omtrent de we tenschap. dat de peulvruchten naar Duitschland zouden gaan Wel wilde de officier rekening houden met het feit. dat de ver dachte niet geheel gezond is en thuis een gezin van tien kinde-1 ren heeft. Hij eischte een gevan genisstraf voor den tijd van één jaar en drie maanden met" last tot onmiddellijke inhechtenisne ming. alsmede een boete van 7500.subs drie maanden. Nadat de verdediger, mr. H. D. Duiskopl, clementie had gepleit, deed de economische rechter uit spraak. Hij legde er den nadruk op, dat de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk door de ze lieden in ernstig gevaar is ge bracht, De eerste jaren zal de voedselvoorziening, ongeacht, den oorlogsduur, moeilijk blijven, Daarom blijven deze feiten zeet ernstig en moeten deze lieden worden beschouwd als ernstige misdadigers tegen de volksge rr,eenschap. Op schandalige ma nier hebben zij peulvruchten over de grenzen gesmokkeld on der het rnotto. dat Nederlandsche arbeid drs en Fransche en Engel sche krijgsgevangenen hierdoor gediend werden, terwijl het vast staat, dat deze menschen nooit een boon hebben gekregen. In heel ons land is op deze wijze ge knoeid en er dient dan ook -paal en perk te worden gesteld aan deze misdadigheid. Dit is een eerste berechting in deze zaken. Hier dient een voorbeeld gesteld. Daarom veroordeelde hij Hou tenbos tot twee iaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en onmiddel; lijke gevangenneming. Verdei legde hij een boete op van 75011 subs drie maanden. De 71-jarige compagnon p. vat

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2