Plv. Hoofdred.: I. de Vries, Den Haag: Red. Baitenland- Mr. H. Geise. Leiden: Red. Binnenland. Stad cn Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden. Verantwoor delijk voor-dc adv.: C. de Heiden, Leiden. K 1669 VERDUISTERLNGSIUDEN. Van 7 Mei tot en met 13 Mei van 21.15 tot 4.45 uur. Zon op en onder: Dinsd. 9.5: 5.54 op. 21.19 onder. Woensd. 10.5: 5.53 op, 21.21 onder Dond. 11.5: 5.51 op., 21.22 onder. MAANSTANDEN. Dinsd. 9.5: 6.58 onder, 22.34 op. Woensd. 10.5: 7.31 onder, 23.43 op Dond. 11.5: 8.13 onder. HET NEDERLANDSCHE VLIEGERKRUIS. Radio Oranje meldde in de uit- zending van 20.15 uur op den oen Mei 1944: „Vandaag heeft Z. K. H. Prins Bernhard het Neder landsche vliegerkruis uitge reikt aan vliegercommander Robert Jameson, die den aan val leidde op het huis m den Haag. De minister van oorlog, van Lidt de Jeude. heeft o.m. gezegd, dat commander Jame son een belangrijke en gevaar lijke missie heeft uitgevoerd boven bezet Nederlandsch ge bied en hiermede een grooten dienst heeft bewezen aan de Nederlandsche nationale zaak. Prins Bernhard speldde ver volgens het eerekruis op de borst van den Engelscben vlie ger met de woordenNiemand van ons zal het vliegerkruis meer verdiend hebben dan u. De Engelsche vlieger werd iroor deze belangrijke operatie reeds onderscheiden mét het Engelsche distinguished or der". Deze mededeeling betreft den aanval van Engelsche vliegtui gen op een gebouw in den Haag van het Nederlandsch burgerlijk bestuur, welke plaats vond op 11 April 1944, kort vóór 15 uur. Volgens een Engelsche radio uitzending op 4 Mei 1944 te 13 uur werd opzettelijk niet het uur van de middagpauze, wanneer er veel mensc'nen op straat zouden zijn, daarvoor uitgekozen, het geen tot gevolg had, dat in het gebouw 62 Nederlandsche bur gers, waaronder 26 vrouwen en meisjes, gedood en 23 zwaar ge wond werden. Het maakt een eenigszins eigenaardigen indruk, dat men in Engeland de Duitsche bezet tingsmacht voor zoo naief houdt, dat zii niet reeds lang veilig heidsmaatregelen getroffen zou hebben voor documenten, die voor haar van belang zijn. Het oordeel over deze helden- daad kan rustig overgelaten wor den aan de nabestaanden van de slachtoffers van den lien April 1944. Arbeiders in Duitscliland krij gen weer veriof. Uit Berlijn wordt aan „Het Volk" gemeld, dat er met ingang van i5 Mei .weer verloftreinen naar Neder land rijden. De belangstelling hiervoor is zóó groot, dat tot on geveer half Juni de treinen reeds zijn volgeboekt. Prof. ir. 3. Nelemans overle den. Op 85-jarigen leeftijd is Woensdag te Tiel, waar hij den kaatsten tijd tengevolge van de evacuatiemaatiegelen woonde, overleden prof. ir. J. Nelemans, oud-hoofdingenieur van den rijkswaterstaat en oud-hooglee- raar aan de Technische Hooge- school te Delft. X StaziL Generatorbonnen voor turf cokes. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat de distributiediensten van 1 Mei j.l. af aan houders van door de Rijksverkeersinspectie uitge geven machtigingen nieuwe ge- neratorturfcokesbonnen uitrei ken, die groen gekleurd zijn en voorzien van strookjes, waafeo de afmeting vermeld staat, n.l. 15 20 de breukenen Op deze 5 20 40 bonnen, die elk recht geven op 10 kg turfcokes van de op de bonnen aangegeven afmeting, kan men bij de daartoe aange stelde wederverkoopers van de vier groote benzine-maatschap- pijen de turfcokes betrekken. De oude roodgekleurde generator- turf cokesbonnen zijn van 1 Mei j.l. af ongeldig. Verzorging kinderen leden Duitsche weermacht in bezette gebieden. Het verordeningen blad No. 5 bevat de tweede ver ordening van den Rijkscommis saris ter uitvoering van de ver ordening van den Führer betref fende de verzorging van kinde ren wan leden van de Duitsche weermacht in de bezette gebie den van 28 Juli 1942. Art. 1 bepaalt: indien een kind recht heeft op den steun, als be doeld in art. 2 van de verord. N.o. 21-1943 en indien gedurende den tijd, waarin dit het geval is, ten gevolge van een stoornis van de gezondheid of van ziekte van net kind kesten ontstaan voor: 1. een verblijf van het kind in een inrichting of ziekenhuis ter zake van geneeskundige behan deling; 2. geneesmiddelen, een voudige mediciinen. medische behandeling en ziekenverple ging, welke aan het kind ten goede komen, dan worden deze kosten op verzoek vergoed, voor zoover deze noodzakelijk zijn en de vergoeding strekt tot behoud en ter bescherming van het uit oogpunt van ras waardevolle Germaansche erfgoed. Gemengde Berichten In een zwembad verdronken. Zaterdagavond is een verdrin- kingsgeval in het Bredasche Sportfondsenbad geconstateerd. Na het verlaten van het bad door de zwemmers zag een lid van het personeel bi) de afschei ding van het diepe en het on diepe gedeelte van het bad een menschenlichaam liggen. Men kwam 'tot de ontdekking dat het de reeds overleden 32ijjarige L. uit Breda was. die niet kon zwemmen en die zich slechts in het ondiepe gedeelte van het ban had opgehouden. Te hulp ge roepen doktoren moesten den dood constateeren. Door» trein aangereden en ge dood. Op het stationsempla cement te Castricum is de 82-ja- rige heer P. Bakker tijdelijk woonachtig te Uitgeest door eén goederentrein aangereden en daarbij zoo zwaar gewond, dat de dood weinige oogenblikken latei- intrad. Damasldieven gearresteerd. Eenigen tijd geleden werd in den laten avond ingebroken in een pand in de Kerkstraat te Amstserdam, waarbij 1800 me ter damast, ter waarde van ƒ10.000 werd gestolen. Uit ,het onderzoek, dat de recherche van het bureau Singel instelde, bleek, dat de buit met een auto was vervoerd. Een burger had vaag een signalement daarvan -opge nomen. Dank zij dit gegeven kon de chauffeur worden opgespoord, die verklaarde 75.voor den rit te hebben ontvangen (later bleek echter, dat hij voor zijn moeite ƒ1000.- had gekregen). Hierna volgde in een woning in de St. Willibrordusstraat de ar restatie van de twee dieven, die met groote moeilijkheden ge paard ging, aangezien de man nen aan de achterzijde trachtten te vluchten. De recherche had het blok echter afgezet, zoodat ontkomen niet mogelijk was. De damast was niet meer in de wo ning aanwezig. Er leidde echter een spoor naar een pand op de Gelderschekade. waar de kooper van de damast, een artist, zou wonen. De vrouw vap dezen ar tist vertelde aan de recher cheurs, dat zij reeds eenigen tijd in onmin met haar man leefde en dat zii niet wist waar hij zich ophield. In de woning werd hij niet aangetroffen; 4och wel de tn de bloembollenitreek bloeien thsni de fraaie lange tulpen Een plukaler bij haar arbeid CNF/Steven«/Pax m partij damast, welke in een muurkast was verborgen. De re cherche bleef in de buurt pos ten, omdat zij vermoedde, dat de artist zich. wel in de omge ving zou ophouden. Dit posten had reeds SRoedig resultaat, zoo dat de kooper eveneens kon wor den aangejjouden. De dieven hadden voor het verkoopen van de damast de hulo ingeroepen van twee be middelaars. een coupeur en een pos!zegelhandelaar, die-eveneens zijn gearresteerd. De coupeur had nog een extra-voordeeltje willen hebben. Hij had de stof door midden gesneden en bij den kooper voorgewend, dat er pl.m. 2500 meter was, welke hij voor 30.000 verkocht. Hij droeg ech ter aan de dieven slechts 20.000 af. RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 50-jarige colporteur H. J. K. te Voorschot en had voor ƒ700 waarde aart loten voor Win terhulp verduisterd, doordat hij de gelden niet afdroeg. Terzake van verduistering stond de man terecht: hij verklaarde dat hij geen voldoende inkomsten had. De Officier vorderde zes maan den gevangenisstraf. De raads man, mr. Graswinkel zette uit een, dat verdachte meende ge rechtigd te zijn tot zijn handel wijze en pl. meende voorts dat geen voldoende overeenkomst was gemaakt, Op 25 Augustus 1942 werd ten nadeele van A. v. Essen te Wa s s e n a a een fiets gestolen, die hii tegen een boom had ge zet, Een jaar later werd ont dekt. dat de 57-iarige los werk man D. V. te Wassenaar ir. het bezit '"an de fiets was. al moest 'an ook worden geconsta-. teerd. dat inmiddels het karre tje was gemoffeld. Wegens dief stal van de fiets stond verd. nu terecht, doch verklaarde, die op de markt te hebben gekocht. De Officier vorderde tien maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. A. J. C. Stork, meende, dat verdachte te goeder trouw is ge weest toen hij de fiets kocht en pieitte vrijspraak, subs, cle mentie. Vrouwen speelden met een geweer. Twee jonge vrouwen, resp. moeders van vier en zes kinderen, die in een woning aan de Groote Wittenhurgerstraat te Amsterdam op zoo uiterst on voorzichtige wijze aan het spe len waren geweest met een ge weer, dat een zwager van een harer daar even had achtergela- ent, en die daardoor oorzaak waren, dat de elleboog van een buurman door een kogel werd versplinterd, zijn voor de recht bank te Amsterdam elk tot twee weken hechtenis veroordeeld. De officier had tegen de vrou wen, die zich niets van de ge volgen hadden - aangetrokken, vier weken geëischt. LITURGIE DINSDAG 9 Mei. Octaafdag v. d. gedenkdag v. d. wijding v. d. Kathedrale Kerk te Haarlem. Mis: Terrihilis. Gloria. 2e gebed v. d. H. Gregorius van Nazianze. Bisschop. Belijder en Kerklee raar; 3e voor den vredë. Credo. JPrefatie van Pasclien. Kleur: Wit. Kerken E.E. P.P. Franciscanen. DINSDAG. Mis v. d. II. Gre gorius van Nazianze, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In me dio. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie van Pa- schen. Kleur: Wit. SPORT VOETBAL. Frisia weer eer ste kiasser. De strijd om het landskampioenschap heeft giste ren de tweede nederlaag voor VUC en de tweede overwinning voor Longa opgeleverd. De Ha genaars wisten reeds spoedig een 2-0 voorsprong te bereiken, maar daarna kwam Longa aan het woord en op eenigszins fortuin lijke wijze wonnen de gasten met 3-2. Heerenveen en Heracles deelden de punten, zoodat de stand nu is: gesp.gw.gl.vrl.v.t-tpnt. V. U. C. 7 4 12 14-12 9 Volewückers 5 4 1 21—5 8 L<@ga 5 2 1 2 8- 9 5 Heerenveen 6 2 13 12-16 5 Heracles 7 3 4 7-20 5 In District I leverde de eerste promotiestrijd OS V-DOS een klinkende 5-0 overwinning voor de Utrechtenaren op. Voor de promotie der 3e klas se heeft Wassenaar gisteren door een 3-2 zege op Laakkwartier weer veel van het verloren ter rein herwonnen. En doordat VFC en Fortuna gelijk speelden is alle kans voor Wassenaar nog niet verkeken. De stand is nu: V. F. C. 5 2 2 1 8-7 6 Wassenaar 5 2 12 13-12 5 Laakkwartier 5 2 1 2 8-8 5 V. O. C. 4 2 2 5-7 4 Fortuna -5122 12-12 4 In het Oosten is de tweede ron de der prom. 2e klasse ingezet mét een 1-0 zege van Be Quick op Vitesse. Be Quick 3 2 15-5 2 Borne 2 1 1 5-5 2 Vitesse 3 1 2 5-6 2 In het Zuiden versloeg Lim burgia met 3-2 haar concurrente VVV en Goes deed TSC vaster op de laatste plaats komen. Limburgia 6 4 11 18-11 9 V. V. V. 5 3—2 13-7 6 Sitt. Boys 3 2 2 1 16-13 6 Goes 6 2 2 2 9-6 6 T. S. C. 6 1 5 6-25 1 In het Noorden is de._beslis- sing gevallen. Frisia, dat vorige week met 5-1 van Emma won. verloor gisteren weliswaar met 1-0, doch legde desniettemin door beter doelgemiddelde weer beslag op het eerste klasseschap. De uitslagen. Kampioen schap van Nederland: Heeren- -veen-Heracles 2-2; VUC-DONGA 2-3. District I. Promotiecompetitie tweede klasse: OSV-DOS 0-5. District II: Prom. 3e klasse: Wassenaar-Laakkwartier- 3-2; Fortuna-VFC 1-1. 4e kl. A: ZLC- DOSR 5-6. District III: Prom. 2e klasse: Be Quick-Vitesse 1-0. Distriet IV: Ie klasse: NAC- Eindhoven 4-1. Prom. 2e klasse: Limburgia-VW 3-2; Goes-TSC 6-1. District V: Prom. 2e klasse: Emmen-Frisia 1-0. Bekercompetitie. Tweede ron de: Veendam-Go Ahead 1-7: VCS-Hillinen 5-0; Blauw Wit- Ajax 3-1. Derde ronde: Velocitas-LSC 1-1; AGOVV-Ensch. Boys 3-0; Kampong-Wageningen 1-3; Spechten-Sevenum (Sev. terug- getr.): PSV-DFC 5-1; Willem II- Roosendaal 10-0: Musschen-Em- ma 1-2; Steeds Hooger-DHC 0-3; EDO-DWV 1-2: UW-HVC 2-0; Meteoor-Holiandia 5-1; OWO- Terrasvogels 2-2. Foreholte-DQCOS 3-4. De gasten zijn al dadelijk iets in de meerderheid. Na ongeveer' 10 min. spelen drukken ze dit in een mooi doelpunt uit (0-1). Maar dan komt Foreholte los en eenige min. later is de stand door den midvoor 1-1. De partijen gean geruimen tijd gelijk op, maar toch is de Forebolte-mirivoor in staat.de leiding te nemen (2-1). Docos brengt daarna de partijen weer gelijk door haar linkshui- ten (2-2), waarmee de rust in gaat. Kort na de hervatting scoort Docos opnieuw (2-3). Snel gaat het spel op en neer met ge vaarlijke aanvallen, doch Docos is gelukkiger en vergroot den voorsprong (2-4). Daarmede is echter de strijd nog niet .ten ein de. De Foreholte-ploeg ziet haar harde werken nog beloond met een goed doelpunt: alzoo een 3-4 zege voor Docos. HANDBAL. Nieuw Brunhilde verliest beslissingswedstrijd. Nieuw Brunhilde speelde eenige weken geleden een promotie wedstrijd tegen Athene II om uit te maken, welke club zou promoveeren. De Leidsche da mes verloren toen op het nip pertje en Athene II zou promo veeren. Dit elftal kwam daar door in dezelfde klasse als he eerste van Athene. Aangeziei f dit evenwel niet mogelijk i ii moest Nieuw Brunhilde than 3 den strijd aanbinden tegen CWI n uit Den Haag. De winnares vai dezen wedstrijd speelt nu voo 3 promotie tegen AV '36. Dat ii CWP geworden, want met 2-13 heeft deze Hasgsche cluh gister morgen op het terrein aan det Zoeterwoudschen Singel gewon nen. En die overwinning wa wel verdiend, want de CWP-da mes waren ontegenzeggelijk als ploeg sterker (jammer genoej ook in het te zwaar dekken). D|. aanvallen der gasten waren vai stonde af aan veel gevaarlijker j De voorhoedespeelsters maakter c zich veel beter vrij, zoodat hei, Leidsche doel wat meer in ge-1 vaar verkeerde dan het Haag-" sche, maar de invaller-doelver- dedigster, Rie Verbeek, deed uit- stekend haar plicht en verdedig-f de haar doei voortreffelijk, zoo-, dat de gasten voor de rust geer kans zagen te doelpunten. Uit een goeden aanval van de thuis- club wist Greet Ort enkek oogenblikken voor de rust haas elftal de leiding te geven (1-0). Na de hervatting werden de aan,! vallen van CWP nog intenser l! en door een hooggeplaatst schot, waarbij Rie Verbeek den bal beis vallen, werd de stand gelijk t (1-1). Kort voor het eind brach-' ten de gasten door een fraai' doelpunt de zege in veiligheid (1-2). s GYMNASTIEK. Uitvoering Ex-r celsior. De Leidsche Gymnas tiek- en Schermvereeniging „Ex- e celsior" gaf Zaterdag in de Stadsgehoorzaal haar veertigste uitvoering. De nog altijd monte- e re voorzitter, de heer M. Gal- jaard, sprak het openingswoord, verwelkomde in het bijzonder i den eerevoorzitter, den heer Ant.il Metz en wees erop, dat de Ver.l met vele moeilijkhedente kam-l pen heeft gehad. Dank zij hett wassend ledental kon toch dezej avond worden gegeven. Spr huldigde hierna den heer Metz op het podium en dankte hem voor den grooten steun, die ..Ex celsior" van hem heeft mogen ondervinden. Spr. bood. daarna den heer Metz evenals den lei ders der ver., de heeren H. de l'Eeluse en J. Pommer, bloem stukken aan. Op dezen avond werd mede werking verleend door de or kestvereeniging „Musica" onder leiding van den heer Noordanus. Deze medewerking, hoe goed overigens bedoeld, paste niet in het kader van deze gymnastiek- uitvoering. Kennelijk met de bedoeling het gymnastiekpro- gramma aan te vullen, bracht „Musica" verschillende goede muzieknummers ten gehoore, doch de uitvoerenden zelf in de eerste plaats, zullen daarvan weinig voldoening hebben ge had. Daarvoor was het veel te rumoerig in de zaal, terwijl bo vendien het aanbrengen van de gymnastiektoestellen op het po dium veel te veel lawaai ver oorzaakte om van de muziek te kunnen genieten. Dit experiment is dan ook volkomen als mis lukt te beschouwen. Daarbij komt, dat de gymnastiekoefenin gen zelf, op enkele uiteonderin- gen na, zonder muziekbegelei ding werden gegeven. Oo'k dat gaf een leegte en maakte het ge- bodene te saai. Dat was jam mer, want de vrije oefeningen uit de „Mens sana"-serie op mu ziekbegeleiding waren heel goed en beloofden veel voor het ver dere gedeelte van den avond. Het eentonige tellen van den leider bij andere oefeningen stak daarbij heel sterk af. Wat de prestaties der gymnasten zelf betreft, naast de hierboven reeds gememoreerde vrije oefeningen, mogen we .volstaan met te wij zen op het specifiek heerennum mer, de rekstokoefeningen. Als geheel vielen deze te loven, hoe wel meerdere selectie het num mer zeker ten goede zou zijn ekomen. Onze conclusie van deze uitvoering zij deze: het ver toonde was lang niet slecht, maar de leiding bestede in den vervolge meer zorg aan de om lijsting, hetgeen aan het geheel ten goede zal komen. Wij hopen bij een volgende uitvoering te mogen constateeren, dat ook bij „Excelsior" de bakens in meer modernen stijl zullen zijn verzet.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2