Hoofdrcd. ca Biaacslandi Tn. Wilmtr. Leiden Plv. HoofdrecLi J. W. dt Vritg, Den Haaa. Red. Buitenlandi Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en Sporti M. Zonderop. Leiden; Red. Om- Oevlng: L. Roozen. Leiden. Verantwoordelijk *oor dc adv.j C. de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 23 tot en met 29 April van 21.tot 6.15 uur. Zon op en onder: Woensd. 26.4: 6.20 op. 20.57 ond. Dond. 27.4: 6.18 op, 20.58 onder. Vrijd. 28.4: 6.16 op, 21.00 onder. MAANSTANDEN. Woensd. 26.4: 0.08 onder. 8.52 op. Dond. 27.4: 1.13 onder, 9.37 op. Vriid, 2..4: 2.10 onder, 10.28 op. GEÏNTERNEERDE BURGERS. IN NED. INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgave van in Nederlandsch-Indië geïn terneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere belang hebbenden hier te lande niet word enopgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. H. H. Janssen. 26. makelaar: Th. Janssen. 40. zonder beroep: W. J. Janssen, 61, ingenieur of machinist; F. Joerman, 32. scheepvaart-empl.; P. Jong, 54. koopman: A. de Jong. 43. werk zaam op telegraafkantoor: B. de Jong. 53, gepensioneerd; H. de Jong. 50. werkz. op plantage; W. de Jong. 19, student: W. A. de Jong, randelaar in scheepsart.,; J. Jonge'ooer, 51, werkz. bij eltctr. mij.: A. Jongenelis. 41, zonder beroep: H. de Jongh, 54. gouvernement ambtenaar; A. Jongman, 23. politieambtenaar; C. N. Jonker, 49, hotelhouder; N. Jonker, 34, ass. machinist: A. J. J. Jungnitz, 54. gepensioneerd; E. F. Jungsiager. 18. student: I. de Kadt. 48, koopman; J. de Kadt, 46, werkz. op fabriek; J. A. van der Kam. 19, student: R. E. Kamps, 50. leeraar; P. Kapteyn, xftyKa te iaat! bent U al om Uwscheerzeepbon R 01 in te leveren bi] Uw leverancier. Deze bon vervalt 29 April a.s.f Lever hem dus omgaand int 'n ADELAAR-PRODUCT PRIMA! ER KWAM EENS een componist bij me. Hij zei:„Mina Bakgraog, ik wil een lied over jou com- poneeren. 'n vroolijk lied, dot pos» bij jouw pannekoeken."Is da» effe wall Als ie nou maar een mooi refreintje maakt: En vergeet niet dit refrein, steeds Panko moet het zijn. PANKO IN ROEP OM PEJA PRODUCTEN 19, student; W. Kapteyn, 60, win kelier; W. J. Kapteyn. 19. stu dent: H. M. Kasper. 28. civiel in genieur: Jan Raamsdonk, 42, le machinist: H. J. Slangewal, 34, electrotechnisch ingenieur; Cor- nelis Slikker. 41. architect; Dirk Sloots, 57, architect: Adrianus Slotemaker. 40, advocaat: H. R. van der Sluis, 26. 4de machinist; F. C. van Sluys, 30, politieagent: Jan Smit, 20, leerling: Jan Simt, 55, klerk; R. W. Smit. 34, direc teur; E. V. Snel, 54, zonder be roep: R. H. Snel, 56, klerk: J. C. Snethlage, 54, ondernemer; J. M. Sobels. 34, klerk; E. H. Soesman, 24, zonder beroep; Frederik de Soete, 26, electrotechnisch inge nieur; Pieter de Soete, 58, mu ziekinstrumentstemmer: Jacobus Soetekouw, 22, pakhuis-opzich ter; H. A. Soetekouw, 52, solaat; Rene Soeterik. 25, electrotech nisch ingenieur; Bernard Some- opuse, 40, klerk; R. F. Sommer, 37, klerk; F. W. R. Sontag, 19, leerling; Hein Sontag. 18, leer ling; J. S. A. Souman, 43 klerk; W. C. E. H. Spalding-Frederich. 45, ingenieur of machinist: J. H. Spanjerberg. 19, kok; H. J. Spen- rath, 27. onderzoeker: L. C. Spen- rath, 22. werkman; T. A. Spen- rath, 24, zonder beroep; J. E. Speyer, 52. hoofd-opzichter: Phi lip Speyer, 51, koopman: W. G. Spier, 59. adjunct-directeur; J. B. Spiessens. gepensioneerd: M. H. Spit, 18, leerling: Jan Spoel, 34. klerk; J. M. Spoel, 37, inge nieur of machinist; Nicolaas Sprangers. 53. verpleger: J. R. Spa, 40. klerk; Petrus Spil. 58, scheepstimmerman: Hendrik Spuyman. 18, leerling; Hans Soruyt. 18. klerk; Johannes Spij ker. 49, leeraar: F. J. Staalman. 46, klerk: A. M. Stad. 56. hotel houder; Camil Stam. 18. leer ling: P. A. Stam. 53. klerk; E. F. Staupe. 59. nakhuisopzichter; S. P. Steenbergen. 25. timmerman: S. J. A. Steenbergen. 25. werk man: Jan Steenstra. 52. ingenieur of machinist; J. J. W. Steffens, 41, ingenieur of machinist; F. L. C von Stein, 52, planter; L. F. von Stein, 34, werkman; L. W. J. Stevelink. 40, klerk: Henri van Stipriaan-Luiscuis, 19. leerling; J. J. Stomp. 45, accountant; G. J. Stoppelenburg, 35. waker: R. J. Storm, 60, werkman: S. R. L. Storm. 25, 4de machinist; Carel van der Straaten, 55. zonder be roep: Johannes Straub, 52, inge nieur of machinist: Pieter Stiins, 50, pakhuisopzichter: Albert Sto ker, 53, klerk: L. G. Stolwiik, 51. specialist; Martinus Stoop. 51. machinist: P. J. W. van Straalen, 50, leeraar: W. J. Stubenrauch, 47, hoofdredacteur: W. J. A. Su- verein, 57. directeur drukkerij: L. M. A. Suvderhoud, 53. plan ter; J. W. Swarthof. 42. klerk: B. N. Swierstra. 36. 2de machi nist; J. A. M. van Swieten. 60. ac countant; Freddy Sijnia. 23. stu dent. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere in lichtingen te wenden tot de af- deeling- van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. dr. Kuyperstraat 9, te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, ge boortedatum, beroep, werkgever en laatstbekende adres der geïn terneerden. Slotbijeenkomst Frontzorgac- tie. In de geheel met belang stellenden gevulde zaal Con cordia te Breda vond Zondag middag de slotuitvoering plaats der W.A. Frontzorgactie 1943-'44. Deze werd in Noord-Brabant ge houden, omdat de heerban Noord-Brabant het grootste ge middelde bedrag per Weerman inzamelde en daardoor in het bezit kwam van den W.A. Front- zorgwimpel. Deze slotbijeen komst werd werd bijgewoond door Mussert. Mr. Zondervan. leider der W. A.. gaf een overzicht der be reikte resultaten. Er werd voor ruim een half millioen ingeza meld, zoo deelde hij mede. Mus sert hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij er o.m. op wees, dat de Nederlandsche vrij willigers den naam van den Ne- derlandschen soldaat hoog hou den. Als Leider der Beweging was hij dankbaar voor de be reikte resultaten. Hij deelde nog mede, dat deze week de stich ting Frontstrijd was opgericht, die zich zal belasten met de zorg voor de Frontstrijders. Aan het programma van dezen mid dag werkte o.a. het amusements orkest van den Nederlandschen Omroep mede, o.l.v. Elzard Kuhknan. Gemengde Berichten WEDEROM ONVOORZICHTIG HEID MET PROJECTIEL. Zondagavond is te Melissant een ongeluk gebeurd door het spelen met een gevonden projec tiel. Eenige jongens vonden aan den Buitendijk een niet ontplof te brandbom, waarmede ii aan het gooien gingen. De bom ging aan het branden. Hiermede zou het gevaarlijke spel afgeloopen zijn geweest, indien de jongens er geen water op hadden gewor pen. De bom spatte uit elkaar waarbij de 13-jarige H. Mast op slag werd gedood en de 14-jarige I. v. d. Bos zwaar werd gewond. De laatste is in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen Kinderen speelden met lucifers. Zondagnamiddag te ongeveer vijf uur heeft te Drunen een groote brand gewoed. Aanvanke lijk vreesde men, dat de brand een grooten omvang zou aanne men, zoodat de brandweer uit Waalwijk te hulp werd geroepen. Twee opslagplaatsen van leder- afval, een boerderij met schuur en stallen en woonhuis en twee hooimijten werden geheel in de asch gelegd Het vee kon nog net uit de stallen van de boerderij worden gehaald. De brand is ont staan, doordat kinderen uit de buurt met lucifers hebben ge speeld. Brand in een kerk. In de kerk van den Ned. Prot. Bond te Apeldoorn heeft een brand ge woed. waarvan de centrale gas- verwarming den vuurhaard vormde. Onder den vloer van de kerk golfde een vuurzee, die dichte rookmassa's ontwikkelde. Het interieur van de kerk heeft belangrijke schade geleden. Brand in strooperserij. Ver moedelijk door kortsluiting ont stond brand in de groote stroo perserij van de gebr. de Zwart te Ulicoten. Tegen middernacht stond de groote schuur in volle vlam De plaatselijke brandweer en die van Baarle-Nassau kon den weinig meer uitrichten dan de vrijwaring der nabügeiegen boerderij. Verbrand zijn o.a. een pers en een aanhangwagen en een paard. Ook de pakken stroo naar schatting 100.900 kg. die daar hoog waren opgestapeld, werden geheel door het vuur ver teerd. De schuur, inhoudende circa 100.000 kg. los stroo, ging eveneens in vlammen op. Tot ver in den omtrek was de brand zichtbaar Brand tengevolge van aether- dampontwikkeling. Vrijdag morgen is tengevolge van aether- dampontwikkeling in het gebouw van de Pharmaceutische industrie Phibor aan den Bemuurden Weerd, Oostzijde 72 te Utrecht, brand ontstaan. Het bedrijf was in vollen gang, doch door de dichte rookontwikkeling was het vrijwel onmogelijk nog iets van inventaris of materiaal in veilig heid te brengen. De brandweer, die al spoedig ter plaatse was, zag zich voor een moeilijke taak geplaatst, want toen zij arriveer de, stond het pand reeds in lich terlaaie. Zij kon niet verhinderen, dat in minder dan een uur het ge- heele gebouw totaal uitbrandde. De vele opgeslagen chemische producten, evenals de instrumen ten. de meubileering. enz. gingen in vlammen op. Overval te Eindhoven. Ter wijl een jongeman alleen thuis was vervoegden zich aan een wo ning aan den Leenderweg te Eindhoven eenige onbekende be zoekers. Op de vraag van den jongen wie zij waren, antwoord den ze „Goed volk, doe maar open". Zoodra de jongen de deur opende werd hij door twee ge maskerde mannen gegrepen. Zij dwongen hem de plaats te ver raden waar het geld lag verbor gen. Zij verdwenen daarna in de nachtelijke duisternis met mede neming van 5500. „Hbld." Wilt U iets weten? V r a a g: Ik zit in de vijfde klas en ben bijna 12 jaar. Ik wil chauffeur-monteur worden. Kan ik dan nu al naar de Ambacht school of naar de Mulo? Antwoord: U zult nog een jaartje op school moeten blijven. Wend u daarna eens tot het be trokken schoolhoofd. Vraag: Over hoofdonrein bij kinderen. Antwoord: Elke goede dro gist heeft daartegen e«i afdoend middel. Draverijen op Duindig» De bijzonder traaie eindstrijd in den ren om den „Dark Legendprijv" Young Phaiaris'. „Marjolet" en Windy Clill strijden om de eer. Beide laatstgenoemde paarden werden els tweede erkend CNF/SchimmelpenningH/Pax m RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Eerlijk gestolen. W. de Jong uit A lp hen aan den Rijn had vijf schapen vervoerd, voor welk feit hij terecht stond, en waarvoor de Officier vier maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief vorderde. De raadsman, mr. A. J. Meyer be toogde. dat verdachte niet aan clandestien slachten heeft ge dacht, en eigenlijk ook niet veel aan het vervoer heeft gedaan. Het vonnis werd drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, waardoor verdachte op vrije voeten kon worden ge steld. De dwingende man. De echt genoot van de huisvrouw W. A. Moed te Alphen aan den R ij n zou zijn vrouw hebben ge dwongen bonbons, textielgoed etc. te verkoopen aan militairen, in strijd met de voorschriften, doch de vrouw zou er zelf voor moeten boeten met twee maan den gevangenisstraf, die de Of ficier eischte. Na het pleidooi van mr. G. M. v. Exter werd het vonnis drie weken gevangenis straf. Een dwingende vrouw. „En hier is het precies andersom", constateerde de Officier, want J. Kruise uit Alphen aan den R ij n beklaagde zich er over, dat zijn vrouw hem opgedrongen had kaas. textielgoederen etc. te ruilen tegen rookartikelen. Twee maanden gevangenisstraf luidde de eisch van den Officier, en, na dat mr. J. F. Taat nog had me degedeeld. dat de echtgenoote van verdachte haar man als zwarte handelaar bij de politie was gaan aanmelden, werd het vonnis in dit geval veertien da gen gevangenisstraf. In de olie. L. D. Schouten uit Alphen aan den Riin pleegde strafbare feiten met de olie, die hij bezat, voor welk feit de Officier tegen hem 150 boete subs. 1 maand hechtenis eischte. Het vonnis werd 75 boete subs. 30 dagen hechtenis: Een kaasgeschiedenis. A. Zweekhorst te Alphen aan den R ij n kwam in het bezit van kaas zonder er bonnen voor te geven. Voor dit verboden feit vorderde de Officier 40 boete subs. 20 dagen hechtenis, waar de rechter het mee eens was. Dan volgde M. den Hertog uit dezelfde gemeente, die de kaas kocht en verkocht, waarvoor de Officier 60 boete subs. 30 da gen hechtenis vorderde: het plei dooi van mr. J. F. Taat, die het feit eenvoudig vond, bracht de boete op f 50 subs. 25 dagen hechtenis. De derde kaas-man G. den Moed. die van den zwager de kaas had gekocht, en zich na den eisch van f 35 boete subs. 17 dagen hechtenis en het plei dooi van mr. Taat tot de gevraag de boete hoorde veroordeelen. Met textiel op stap. Toen A. J. v. d. Heyden te Leiden met een doos onder zijn arm over straat wandelde, had een contro leur eens in de doos gekeken en iets van zijn gading ontdekt. Want in de doos zaten textielgoe deren, en, toen men bij verdachte thuis ging kijken, vond men nog meer. Daar vorderde de Officier zeven dagen gevangenisstraf voor; de rechter legde 25 boete subs. 10 dagen hechtenis op met verbeurd verklaring. HAAGSCHE POLITIERECH TER. De slechte wereld. „Dan zal ik in het vervolg de .1» heele wereld moeten wantrou wen", was de conclusie van L. W. te Leiden, hoewel hij niet zijn 'e schuld kon inzien. Hij had vanf een 18-jarige jongen een schrijf machine gekocht en die was ge-jst stolen. Dat wist verdachte niet, zei hij, doch de Officier meen de, dat, wanneer 18-jarigen ir.br het bezit zijn van een schrijfma chine in dezen tijd, dat niet in orde kan zijn. Dus vorderde hi drie maanden gevangenisstraf De Politierechter deed gelden er dat W. nog niet is veroordeeld ;e en legde daarom 100 boet» it su-bs 25 dagen hechtenis op. <j< Het slechte begin. De jeug dige J. G. H. uit Leiden wai al jong op het slechte pad geko men; hii was degene, die aarb„ den vorigen verdachte L. W. di schrijfmachine had verkocht, dii n hij van zijn broer had gestolen De Officier meende, dat ver m dachte onmiddellijk gevangei er moet worden genomen, geziei i»j diens ongunstige reputatie. D< n rechter ging daarmede accoord hij legde drie maanden gevan genisstraf op met bevel tot ge vangenneming. TragischEr zat diep» tragiek in de verschijning valjsc S. uit Leiden voor den rech ter: de rechtszaak had den mai zoodanig aangegrepen, dat eer verlamming optrad in de tong spieren, waardoor verdachte niefy; kon spreken. Door het niet opge ven van bepaalde inkomsten had hij 80.teveel aan steug ontvangen. De rechter liet hieij°' clementie gelden en legde 25. boete subs. 12 dagen hechteni op, doch met toepassing der gra tieclausule. Diefstal bij de Spoorwegen. C. H. te Leiden pleegde diefjre stal in de goederenloods dei Spoorwegen te Leiden, waar hijri werkte. Er was een pak sigareist, door hem gestolen, dat een Leidin sche fabriek ter verzending hate gegeven. De stationschef had helD pak wat weggestopt gezien, et t liet er een extra oogje aan wsL gen, waardoor verdachte tegöta de lamp liep. „Ik ben nog nooiL met de politie in aanraking ge" weest". verklaarde verdachten waarop de Officier repliceerde i „Hat is geen verdienste, zot, hoort het". De rechter beslool over verdachte nog een reclasm seeringsrapport in te winnen. J, Tram-gevecht. Toen op jj Mei van het vorig jaar een stagj*- natie plaats vond in het treinfe verkeer was het een bii zonde» groote drukte bij de Blauwt v tram te Leiden. De politie hafe de menschen in een file opgep steld. doch L. J. W. uit Aimsterle: dam kende zich een voorranpa toe en sprong op een rijdendf tram. De opperwachtmeester deiW politie C. Verkerk sommeerdHd W. van de tram te komen, het C geen hij weigerde. Daarop wildns .de politieman W. grijpen, docW deze maakte een duwende bewePr ging, waardoor Verkerk viel efai door de tram werd meegesleurf Hij werd gewond, en kon eey- week geen dienst doen. De Polia tierechter constateerde, dat hel geval nog goed is afgeloopec 1 omdat de politie-agent ook ondeüo de tram terecht had kunnen ko men. Verdachte meende, dat djri politieman door de drukte is gjo struikeld. De Officier wees op schandelijke wijze, waarop h«P reizend publiek op stations op I treedt, en vorderde een week gfe. vangenisstraf. De rechter vei- oordeelde conform dezen eisch. Va

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2