HoofdrccL u Binntnlaodi TTi, Wilmer, Lddtni Plv. Hoofdrede W. d« Vric*. D«n Haag. Red. Buitenlandi Mr. H. Gtlic Leiden; Red. Stad en SportM. Zonderop. Leiden; Red. Om geving i L Roozes. Leiden. Verantwoordelijk *©or dt adv. i C de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. van 16 tot en met 22 April van 20.45 tot 6.30 uur. Zon op en onder; Zat. 22.4: 6.28 op, 20.50 onder. Zond. 23,4: 6.26 op. 20.52 onder. MAANSTANDEN. Zat. 22.4: 6.50 op. 20.17 onder. (N M.) Zond. 23,4: 7.15 op. 21.37 onder. Kameraden men heeft de juistheid van onze in 1941 opge stelde these „Duitschland strijdt voor Europa" betwist. Men heeft ons gezegd, dat Duitschland slechts strijdt voor een door Duitschland beheerscht Europa. Ik wil mij met deze kwestie in het geheel niet bezig houden. Ik kan mij zelfs indenken, dat toen de verstelling van dit Europa hier en daar ook in Duitsche hoofden nog geheel niet duide lijk was. Thans weten wij. dat het wezen van dit Europa be staat in de vrije ontplooiing van de cultuur der Europeesche vol ken. in de volksche vrijheid der Europeesche naties, die er zich van bewust ziin dat zij Europea nen zijn en een Europeesche taak hebben. Voor dit inzicht, voor deze wijsheid is het Duitsche volk een moeilijken weg gegaan en heeft het grenzenlooze offers gebracht. Aan dit inzicht houden wij daarom vast. Wij keeren ons tegen elk imperialisme, waar het ook vandaan komt. omdat wij weten dat een imperialisme het einde in Europa beteekent, het einde van den Europeeschen 'eest. Wij verlangen vrijheid voor de Europeesche volken, maar een vrijheid in het besef van hun verantwoordelijkheid voor Euro pa zelf. Zij moeten en zullen alle aantreden. Daarmede zullen zij hun vrijheid verwerven. Dat is het ook. wat ons zoo dicht bij u brengt, Nederland sche kameraden. Dat gij uw volk voorgegaan zijt, om met ons den weg van offers voor dit Europa, dat tenslotte de vrijheid van uw eigen volk beteekent, te gaan. De volksche vrijheid. De Nederlanders, aldus de Rijkscommissaris verder, heeft een zeer bijzondere waarde aan zijn onafhankelijkheid gehecht. Want een numeriek klein volk Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed Ook Rheumaliek is daar een ge volg van. Rheumatiek is 'n sluipen de, sloopende kwaal, die ge onder de leden hebt, vöór U het weet. Dat doen kou ol tocht, maar ook vocht of een kil huis. De een krijgt deze bezoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. Kruschen is door zijn samenstelling het bloeozuiveren- de versterkingsmiddel bij uitne mendheid. Bij Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree. hecht juist tengevolge van deze quantiteitsverhouding veel meer waarde aan zijn souvereiniteit dan een groot volk van honderd millioen zielen, omdat voor dat groote volk de kwestie der on afhankelijkheid zich in het ge heel niet kan voordoen, wanneer het vastbesloten is zijn vrijheid tot het uiterste te verdedigen. Ik geloof, kameraden, dat ook deze vraag thans reeds in het Neder- landsche brein zeer bedachtzaam wordt beantwoord. Bij u bewust, nationaal-socialisten, want gij weet, dat de gemeenschap, waarheen het nationaal-socialis- me ons leidt, niets anders kan zijn, dan uw volksche vrijheid. De Nederlanders echter, die dat nog niet begrijpen, hooren thans de woorden, die ergens in het buitenland worden gesproken over de onafhankelijkheid der z.g. kleine volken. Welnu, de grooten, die uitgetrokken zijn om de onafhankelijkheid der kleine volken te handhaven, hebben haar reeds totaal afge schreven. Of men het een En- gelschman vraagt wien men over het algemeen tegenwoor dig niet veel meer vraagt of een Amerikaan, voor allen is het duideijk, dat deze bepaalde souvereiniteit der kleine volken voorbij is Dat hebben overigens de heeren van Kleffens en Ger- brandy wij hebben dat het Nederlandsche volk niet onthou den ook tot uitdrukking ge bracht met hun bruggenhoofd theorie voor Amerika. Want een bruggenhoofd beteekent natuur lijk afhankelijkheid van het land, waarvoor men een brug genhoofd moet vormen. De onaf hankelijkheid der kleinen is dus thans in het geheel geen pro bleem meer, omdat zij door de anderen niet eens wordt toege laten. De Rijkscommissaris werk te deze gedachte verder uit, om te vervolgen; De toekomstige verhouding moet een verhouding van ver trouwen zijn. Wie vertrouwen wil ontmoeten, moet zelf ver trouwen geven, en wie vertrou wen wil geven, moet het zelf ontmoeten. Dit alles wordt ech ter slechts verkregen door de prestatie. Naarmate het Ne derlandsche volk prestaties le vert, niet voor de Duitschers, maar voor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daar mede de rechtsgelijkheid en de vrijheid der Nederlanders. Thans, kameraden, vervolgde de Rijkscommissaris, geloof ik te kunnen zeggen, dat het reeds in de hoofden begint te dagen. In het afgeloopen jaar trachtten onze vijanden met alle mogelij ke politieke en propagandistische middelen de neutralen tegen ons in het harnas te jagen, en ook eenige onzer bondgenooten uit ons front los te maken. Sedert een half jaar echter beleven wij politieke nederlagen van onze Vijanden. Of het Zweden, Ier land. Spanje. Turkije. Finland of Roemenië betreft, wij zien de eene nederlaag na de andere. Waarom? Omdat onze legers in Stalingrad en El Alamein zege vierden? Geenszins. Omdat deze rnenschen inzien, dat Duitsch land moet bestaan, willen zij zelf nog bestaan. Eenigen tijd geleden heeft een Amerikaan, die een belangrijke functie bekleedt, de vraag ge steld, of er nog wel een moge lijkheid is, dat de oorlog eindigt. Op grond van zijn orienteerin? kwam hij tot het antwoord: neen, want het is een oorlog van den haat. die op de vernietiging uitloopt. Toen ik dat las. heb ik er over nagedacht, of dat ook voor ons geldt Is het voor ons Duitschers een oorlog van den haat. die op vernietiging uit loopt? Tegenover het Westen behoef •ik geen woord te verspillen, maar ook zelfs tegenover het Oosten is het, als ik denk aan de volksche kern van de Rus sen, de Oekrainers, de Tartaren en hoe zij verder mogen heeten, geen oorlog der vernietiging. Het is onze historische taak het bols jewisme zoo zeer te breken, dat het nooit meer een gevaar voor Europa is. Er kan in de Duitsche harten een gevoel van haat op komen op het oogenblik, dat Duitsche vrouwen en kinderen door Anglo-Amerikaansche ter. reurvliegers vermoord worden. Ik weet niet, hoe het Duitsche volk over dezen toestand en over deze schanddaden zal den ken. Maar niet wij hebben de zen toestand geschapen. Dat moeten degenen verantwoorden, die bevel geven tot de terreur- aanvallen op Duitsche sted*n, dat het zuivere terreuraanvallen zijn, hebben wij immers in deze stad zelf beleefd. Er is hier niets van militairen aard te vernielen. Ik wil niet tegenspreken, als iemand zegt, dar de Amerikaan- sche eskaders niet absoluut be wust een Nederlandsche stad willen vernietigen. Wellicht heb ben zij heelemaal niet geweten, dat het hier een Nederlandsche stad betrof, niet. omdat de Ame rikanen over het algemeen wei nig weten, maar omdat zij ook niet de minste behoefte hebben zich vertrouwd te maken met onze Europeesche toestanden. Deze oorlog is een oproep. Kameraden, deze oorlog is een oproep tot alle mannen, of zij aan het front of aan het thuis front staan, om zich vrij te ma ken van hen. die uit haat den oor log willen en dat zijn de Joden. Als de regeeringen onzer vijan den niet bij de bolsjewisten vol komen in handen der joden wa ren of indirect door de joodsche adviseurs geheel onder den in vloed dezer joden stonden, dan zou deze oorlog reeds geëindigd zijn. Dan zou reeds het gezonde verstand de rnenschen bewegen tot de gedachte, of men het niet met elkaar eens kan worden. Daarom is deze oorlog een op roep aan alle strijders tegen de genen. die geld en macht hooger schatten dan het menschelijk lot, en dat zijn de joden. Er waren eens vier vrijheden in een Atlan tische charte. die met het schip, waarop zij geboren werd. is ver zonken. Ën de Amerikanen zeg gen iichteliik ironisch, maar in een oogenblik van zelfkennis, dat de vier vrijheden zijn veranderd in vier elementen: goud, petro leum. lucht en water. Daarom strijden zij. Zij willen het goud, zij willen de petroleum, zij wil len het kapitaal, om daarmede de wereld te overheerschen. Gemeenschapsordening. Kameraden, wederom gaat on ze blik naar den Fuehrer. Hij heeft ons de richting aangegeven, doordat hij ons het volksche ras- bewustziin en de taak van onze gemeenschapsordening heeft ge schonken. Deze gedachte werkte de Rijkscommissaris nader uit. En hij besloot: Het lot heeft ons als geen ander beproefd en daarom kunnen wij vertrouwen. De poli tieke leiders der partij zijn de soldaten uit den wereldoorlog van 1914 tot 1918. Dat verbindt ons, de weermacht en de partij, thans tot een eenheid. De politie ke wilsdrager moet doordrongen zijn van de noodzaken der weer macht. De militaire wilsdragers zijn volledig vervuld van ons po litiek doel. In deze eenheid van strijders aanvaarden wij de vuur proef, van welke wij weten, dat zij de zwaarste zal ziin. Wij zijn innerlijk zoo sterk in ons hart. dat wij zeggen: ia, thans komt deze vuurproef, wij zijn zoo hard. wii zullen overwinnen. Gij politieke leiders wordt he den beëedied. Dat de dag der eedsaflegging samenvalt met den verjaardag van den Fuehrer, is meer dan een besluit der politie ke leiding, het is een symbool. Want de politieke leider moet voorgaan, voor hem is ep even min als voor'den soldaat aan het front een eigen ik. Onze Fuehrer en ziin gedachte ziin voor ons al len een politieke wedergeboorte, een moreele en geestelijke we dergeboorte geweest. Derhalve is het vol beteekenis, dat gij op den verjaardag van den Fuehrer den eed aflegt, met alle krachten en altijd de taak te vervullen, die de Fuehrer u heeft gegeven. Altiid een strijder zijn. altiid een zoe ker zijn, nooit een zelfvoldane, nooit een onverschillige zijn. dan hebt gij volbracht wat uw lot en uw verantwoordelijkheid verlan gen. Ons nationaal-socialisme is gen programma, het is een over tuiging. de wet van ons leven. Het ziin geen woorden. Ons na tionalisme wordt beleefd en het zal ons Duitschers en ons natio naal-socialisten naar de overwin ning van ons leven leiden. In naam van den Fuehrer en in ziin idee. Heil Hitier! TOESPRAAK VAN MUSSERT. Mussert noemde het een voor recht namens de nationaal-socia- listische beweging der Nederlan den, de hartelijke gelukwenschen te mogen overbrengen aan de oudere en grootere zuster, de na- tionaal-socialistische partij, ter gelegenheid van den verjaardag van den Fuehrer. Hem gelden die gelukwenschen natuurlijk in de eerste plaats, als den schepper, drager en predi ker der nationaal-socialistische gedachte. Een groote gedachte, die toch eigenlijk zoo eenvoudig is als alle groote gedachten. Zij bracht honderdduizenden red ding en verlossing. Ook van zich zelf getuigde spreker, dat hij al tijd gestreden had om de idee van den Fuehrer, want het ging er om een oprecht nationalisme te verbinden met een waarliik socialisme. Wie goed nationalist wil zijn, was destijds, wanneer hij naar aansluiting bij anderen omzag, aangewezen op partijen, die of- wal kapitalistisch ofwel marxis tisch van inslag waren. De Fueh rer gaf den eenig juisten weg aan door er op te wijzen, dat men slechts in en met en door zijn volk waarliik nationalist en so cialist kan zijn. Hij verbond bei de begrippen tot een harmonisch geheel en stelde boven de volk sche bloedgemeenschap die van het ras. Spreker schetste hierna hoe Adolf Hitler niet alleen een pre diker der idee was, maar ook een bouwer. Slechts zes jaren was het hem vergund te bouwen: toen moest hij zijn volk te wapen roepen ter verdediging tegen ka pitalisme en bolsjewisme. Onge twijfeld zal het echter de geluk kigste dag zijn in het leven van den Fuehrer, wanneer hij dien opbouw-arbeid wederom ter hand zal kunnen nemen. Mussert memoreerde vervol gens den strijd, dien de N.S.B. in Nederland te voeren kreeg. Tragisch noemde hij het, dat Duitschland het leeuwenaandeel moet dragen van den strijd. De nationaal-socialisten zouden niets liever zien. dan dat alle Europee sche volkeren daarin hun aan deel bijdroegen. Spreker gaf de verzekering, dat de N.S.B. alles zal doen wat in haar vermogen ligt om daarin, wat Nederland be treft. verandering te brengen. Duizenden harer leden zijn reeds voorgegaan en namen op alle brandpunten der fronten aan den strijd voor Europa deel. Wanneer wii dan lezen, zoo vervolgde Mussert. over bolsje wisten. die op sommige punten oprukken, en over invasie-plan nen. voelen we ons toch immer gerust omdat we weten, dat er één aan den top van Europa staat, die van Duitsch leider is geworden de Germaansche lei der en. hoewel nog niet door al len als zoodanig erkend, in feite de leider van Ëuropa is. Het is onze diepste overtuiging, zoo verklaarde hij. dat God den Fuehrer aan Europa gegeven heeft om het spookbeeld van den ondergang van het avond land te verdrijven en daarvoor den opgang in de plaats te stel len. De Leider sprak tot slot den wensch uit. dat het nieuwe le vensjaar van den Fuehrer de overwinning moge zien. opdat hij weer zijn opbouwarbeid zal kunnen hervatten om van Euro pa te maken een vast verbond van vrije volken, die zich met elkaar verbonden voelen en be reid zijn iederen aanval gemeen schappelijk af te weren. Een Europa, dat onder zijn leiding zal ontstaan. 1ÏJ SEBAST0PQL EN AAN DEN DNJESTR DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Het Duitsche weermachtsbe- richt van Donderdag luidt: „Ten Noordoosten van Sebas- topol werden hernieuwde aan vallen der bolsjewieken afge slagen, waarbij een vrij groot aantal pantserwagens werd stuk geschoten; 36 vijandelijke vlieg tuigen werden in luchtgevech ten, 20 andere op den beganen grond vernietigd. Daarbij heeft zich de eerste luitenant Smola, Staffelfuehrer in een eskader slagvliegers, bijzonder onder scheiden. In de harde afweerge- vechten der laatste dagen heeft een gevechtsgroep der 73e divi sie infanterie onder bevel van kolonel de Renbeck met een daaronder ressorteerende batte rij stormgeschut op uitmunten de wijze slag geleverd. Aan den benedenloop van den Dnjestr hebben onze troepe» E aan weerskanten van Tighina ii zware gevechten een volledièE afweersucces behaald op de meffE verscheidene divisies aanvallenF de bolsjewieken. Tusschen de Karpathen en dei bovenloop van den Dnjestr wer >n den in samenwerking met eska >u ders slagvliegers de zich taa et werende bolsjewieken verdei v achteruit geworpen. Vijande rt' lijke tegenaanvallen bleven zon 5® der succes. In het strijdgebiec ten Zuidwesten van Tarnopo zijn sterke Sovjet-aanvallen in eengestort. In het achterwaart sche gebied van den centraler" frontsector werden verscheidene k acties tegen bolsjewistische ben-,n den met groot succes uitgevoerdL De bolsjewieken verloren meei ,j dan duizend dooden. Meer dar p, honderd bendenkampen werden ,n verwoest en er werd een om- v: vangrijke buit gemaakt. Ten Zuidwesten van Narwaoi drongen onze troepen de zwaai ar versterkte vijandelijke stellingei di binnen en wonnen in moeilijli i< moerasgebied terrein ondanks a< verbitterd vijandelijk verzet. D< Sovjets leden zware bloedige verliezen en verloren 30 stukkerf' geschut. Aan het landingshoofd vai)n Nettuno stortte een vijandelijke aanval ten Noordwesten van Littoria in geconcentreerd af- weervuur ineen. Aan het Zuide lijke front verliep de dag zon der bijzondere gebeurtenissen. Amerikaansche vliegtuigen hebben op 19 April aan de kust van Zuid-Frankrijk het Zweed- sche Roode Kruis-schip „Embla" tot zinken gebracht. Vijandelijke bommenwerpers vielen op den ochtend van IS April verscheidene plaatsen in g West- en Midden-Duitschland ii aan. Vooral in de steden Kassei i en Paderborn ontstonden schade 1 en "verliezen onder de bevol king. 31 Vijandelijke vliegtui gen, meerendeels viermotorige bommenwerpers, werden ver-1 nietigd. In den afgeloopen nacht heb ben snelle Duitsche gevechts vliegtuigen doelen in het gebied van Londen aangevallen". VERMINDERDE BEDRIJVIG HEID AAN OOSTELIJK FRONT De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Terwijl van het Noordelijk deel van het front in de Sovjet unie weinig, van het centrale deel in het geheel geen gevechts activiteit gemeld wordt, valt ook op den Zuidelijken vleugel een vermindering der bedrijvigheid te constateeren. De aanvalsgolf der bolsjewisten. die begin Maart was ingezet, is bezig te vervloeien en de gevechtsacti viteit der laatste dagen betee kent feitelijk niet meer dan een consolideeren der stellingen. Dit geldt niet alleen voor de Sovjet- Russen. doch ook voor de Duit schers, die in samenwerking met Hongaren en Roemenen zoo gun stig mogelijke stellingen trach ten te betrekken voor komende operaties. Men houdt van Duitsche zijde rekening met de mogelijkheid, dat het roode leger een nieuw offensief zal ontketenen en treft voor den afweer hiervan maat regelen. Daarnaast laat men steeds weer de mogelijkheid doorschemeren, van eigen aan- valsoperaties, waarvoor de Wes tclijke tusschen Kowel en Stanislau verloopende flank van het Zuidelijke front gunsti ge voorwaarden zou scheppen. De Duitsche aanvallen op deze flank, die vooralsnog van plaat selijken aard schiinen te ziin, waren, volgens Duitsche mili taire kringen, vooral in het ge bied van Stanislau succesvol. WEDEROM AANVAL OP PARIJS. An-glo-Amerikaansche vliegers hebben vannacht wederom een terreuraanval op Parijs onderno men en hun bommen weer blin delings neergeworpen, ook in woonwijken. Het beroemde ver- m aakcentrum Montmartre heeft bijzonder geleden. Rondom de .acré Coeur bevinden zich groo te bomtrechters. De kerk zelf heeft vele ruiten verloren. Het bekende ziekenhuis Claude Ber nard en andere ziekenhuizen werden getroffen. De in de om geving liggende voorsteden heb-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2