Hoofdrtd. *n Binnenlandi Th, Wilmer. Lelden: Plv. Hoofdrcd.i W. de Vriee, Den HaaQ. Red. Buitenlandt Mr. H. Gelae. Leiden: Red. Stad en Sporti M. Zondexop. Leiden; Red. Om- gtvingi L. Rooxen. Leiden. Verantwoordelijk rooi de adv.) C de Heiden, Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. van 16 tot en met 22 April van 20.45 tot 6.30 uur. Zon op en onder: Dond. 20.4: 6.32 on, 20.47 onder. Vriid. 21.4: 6.30 op. 20.48 onder. MAANSTANDEN. Vrijd.- 21.4: 6.26 op. 18.54 onder. Dond.' 20.4: 6.01 op, 17.31 onder. nige wijze negatief uitgevallen. De waterspiegel is weliswaar niet zoo hoog, dat de voertuigen, waarmede de proeven genomen zijn, geheel onder water kwa men. maar zij blijven hopeloos steken .Infanteristen, die pro beerden door het water heen te waden, onverschrokken kerels en goede zwemmers, die zich vrij willig hadden aangemeld, gleden uit, lagen weldra languit in het water, kwamen slechts moeizaam overeind, met vuil geworden, on klaar geraakte wapens, verloren in den moerassigen grond hun laarzen, kwamen slechts lang zaam en met groote moeite voor uit en de voorsten kwamen ten slotte terecht is een afwaterings greppel, zoodat de poging moest worden gestaakt. Door de polders loopt een groot aantal van dergelijke greppels, daar zij onder den waterspiegel niet te zien zijn. vormen zij val len voor man en paard: booten en alle vaartuigen met eenigen diepgang echter loopen weer aan den grond, omdat de waterstand voor hen te laag is. Waar echter voor rubberbooten en andere overtochtmiddelen met zeer ge ringen diepgang een mogelijk heid bestaat om hier doorheen te komen, worden bijzondere hin dernissen opgeworpen. Bijzonde re voorzorgsmaatregelen zijn voorts daar genomen, waar êen verharde weg vlak onder den waterspiegel loopt of waar een tracé van een weg of spoordijk, dam of dijk boven het water uit komt. Eis'enhower zou hier thans pre cies zoo een échec lijden als de Hertog van Alva en de Hertog van Parma voor de watervlakten, toen de Nederlanders in den hoog- sten nood eenvoudig de dijken doorstaken. Thans worden geen dijken meer doorgestoken. De techniek van de ..wilde" over strooming is vervangen door de meer verfijnde en gecompliceer de methoden en van de „beteu gelde" overstrooming. Kriegsberichter dr. Gerhard Krause. CONFERENTIE VAN PREMIERS VAN HET BRITSCHE RIJK. De eerste conferentie der eer ste ministers van het Britsche ge- meenebest in den oorlog zal, naar de Britsche berichtendienst meldt, in den loop van de volgen de maand in Londen gehouden worden. Aan de conferentie, die onder voorzitterschap van Chur chill zal worden gehouden, zul len deelnemen: Smuts, premier van Zuid-Afrika, Mackenzie King, premier van Canada. John Curtin, premier van Australië, en Peter Fraser, premier van Nieuw-Zeeland. Sluit Verzeke- ringen tegen Per- ltS soonliike "nge- vallen, geldig in- en buiten be- rei. >6i roep. door geheel Europa. suf"? TARN0P0LS GARNIZOEN UITGEBROKEN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Dinsdag luidt: „In het strijdgebied van Se- bastopol zijn pogingen van de Sowjets een de omgeving be- heerschend heuvelterrein te ver overen, mislukt. Boven het Zui delijke deel van de Krim heb ben Duitsche iachtvliegers op 17 April in hevige luchtgevechten 29 Sowjet-Russische vliegtuigen in hoofdzaak slagvliegers, neer geschoten. Het luchtdoelgeschut haalde bovendien nog 11 toestel len omlaag. Luitenant Lambert vernietigde alleen 12 vijandelij ke vliegtuigen. Aan den benedenloop van den Dnjestr en in het gebied van Jas- sy is de kracht van de vijande lijke aanvallen gisteren iets ver minderd. Een over de rivier ge zette vijandelijke gevechtsgroep werd in de pan gehakt. In het Oostelijke deel van de Boekowina hebben de Roemeen- sche troepen vijandelijke strijd krachten uiteengeslagen. In het gebied van Delatyn-Stanislau en ten Oosten van Stanislau hebben Duitsche en Hongaarsche forma ties hardnekkigen. vijandelijken tegenstand gebroken en de Sow jets met zware, bloedige verlie zen teruggedreven. Bij Tarnopol nebben nieuwe deelen van het garnizoen volgens bevel zich al vechtende een weg gebaand naar de in felle aan- valsgevechten opgedrongen en door de luchtmacht doeltreffend ondersteunde formaties van het leger en van de Waffen-SS. Daarmede heeft de heldhaftige strijd van het garnizoen, onder leiding van den op den dag vóór het uitbreken gesneuvelden en inmiddels door den Fuehrer met het ridderkruis van het IJzeren Kruis onderscheiden generaal- majoor von Neindorff. zijn ein de gevonden. In een verbitterden strijd van 25 dagen heeft het gar nizoen, ondanks uiterst krachti- gen, vijandelijken afweer, in op offerend optreden door eskaders transportvliegers verzorgd, den stormloop van een meer dan tien voudige vijandelijke overmacht bij het zwaarste artillerievuur en onafgebroken luchtaanvallen standgehouden en door het bin den van viiandeliike striidkrach- ten den opbouw van een vast af- weerfront mogelijk gemaakt. Pas toen gebrek aan munitie en water den verderen tegen stand onmogelijk maakte werd bevel gegeven uit te breken. In den afgeloonen nacht heb ben sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen de spoorweg- werken van Kief met goede uit werking aangevallen. In de als doel aangegeven gebieden ont stonden verscheidene groote branden en uitgebreide verwoes tingen. In Italië zijn stoottroepen eener Oostmarksche divisie grenadiers de viiandeliike stellingen binnen gedrongen en hebben talriike on derkomens opgeblazen. Amerikaansche bommenwer pers hebben in den loop van 17 April opnieuw terreuraanvallen ondernomen op steden van Zuid oost-Europa. Vooral in Belgrado werd schade aangericht in woon wijken en leed de bevolking ver liezen. Onder moeilijke afweer- omstandigheden werden zes viiandeliike vliegtuigen door strijdkrachten der Duitsche en Bulgaarsche luchtverdediging neergeschoten. In den afgeloopen nacht heb ben eenige Britsche vliegtuigen bommen laten vallen op het ste delijke gebied van Keulen". DE POSITIE VAN DE STAD ROME. De Iersche regeering heeft de Duitsche Rijksregeering op 20 Maart een boodschap van den Ierschen minister-president de Valera laten overhandigen, waar in deze zich bezig houdt met het vraagstuk van het ontzien van de stad Rome. „Als hoofd der regeering van een staat, aldus de Valera, welks burgers in groote meerderheid tot de R.-K. Kerk behooren, acht ik het mijn plicht, in hun naam tot uiting te brengen de groote bezorgdheid, die zij gevoelen en waarin de 300 millioen Ka tholieken in de geheéle wereld deelen wegens het gevaar, dat thans de stad Rome bedreigt en wegens het gebrek aan maatre gelen van de zijde der oorlog voerende mogendheden om haar ferreuraanvalien op Rome Tijdens een luchtaanval van Amerikaansche terreurbommenwerpers op de stad Rome werden veie moderne huizen blokken door de bommen >*ar boven tot beneden opengereten PK Lohse/HH/St/P m veiligheid te waarborgen. Het is duidelijk, dat, als de stad dooi de eene zijde militair verdedigd en door de andere zijde militair aangevallen wordt, haar vernie tiging onvermijdelijk is." De Valera verzoekt de Duit sche regeering. te hooren naai de stem van millioenen men- schen in elk land. die de oorlog voerende mogendheden' smee- ken. door geschikte middelen een uitweg te vinden, waardoor Ro me gered wordt. De Duitsche Rijksregeering heeft de Iersche regeering ge antwoord met een nota, waarin wordt gewezen op de maat regelen, die hebben geleid tot een volledige demilitarisee- ring van Rome en waardoor aan het Engelsche en Amerikaansche opperbevel elk voorwendsel is ontnomen, woonhuizen en ker ken, monumentale bouwwer ken en ziekenhuizen willekeurig te vernielen en honderden van vrouwen, kinderen en ouden van dagen te dooden. De stad Rome wordt militair niet verdedigt aldus verzekert de Duitsche regeering er zijn geen mil, objecten in haar ge bied. Al- de Engelsche en Ame rikaansche bommenwerpers de stad aanvallen, zooals zij tot dusverre gedaan hebben, ont breekt daarvoor elke militaire grond, daar in Rome slechts ci viele objecten getroffen kunnen worden. De kwestie van het sparen van Rome is den laatsten tijd ook het onderwerp van besprekin gen tusschen den Duitschen am bassadeur bii den H. Stoe. en het Vaticaan geweest. Bij deze gele genheid heeft ds Duitsche am bassadeur de Curie over de van Duitsche zijde voor'het ontzien van Rome getroffen maatrege len onderlicht in denzelfden zin als het tham tegenover de Ier sche reveering is geschied. Hij ■heeft ook tegenover he Vaticaan ondubbelzinnig vastgesteld, dai de verantwoordelijkheid voor alle vernielingen, die te Rome zijn en worden aangericht, bij de Amerikanen of Engelschen berust". BINNENLAND DE SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHTAANVAL OP DEN HAAG. Van den Anglo-Amerikaan- schen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van Den Haag. waar zich talrijke Neder- landsche dienstgebouwen bevin den, is het aantal dooden geste gen tot 62. waarvan 26 vrouwen. In ziekenhuizen bevinden zich nog 23 zwaargewonden. Extra-verlof ingeval van ziek te enz. De Komm. Reichsver- bindungsmann O. Stet schrijft aan het „Volk": Het komt nog steeds voor, dat Nederlandsche Arbeidskameraden onze Gauver- bindungsstellen bezoeken ten einde een extra-verlof te krijgen. Zij brengen dan gewoonlijk een doktersattest mede. Van nu af aan echter moeten deze dokters verklaringen voorzien zijn van de volgende bemerking: „Anga- ben sind nachgeprüft und für rich tig befunden. Erteilung eines Sonderurlaube wird befürwor- tet". Onderteekening en stempel moeten door den Deutschen Fachwerber bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ter plaatse aange bracht worden. Het is in het be lang van iederen Nederlandschen arbeider, teneinde onaangename teleurstellingen te' voorkomen, dat zij hun familieleden in Ne derland hiervan terstond op de hoogte stellen. „Landwacht Nederland". Het stafkwartier van de „Land wacht Nederland" meldt: „Het behoeft geen verwondering te wekken, dat reeds thans van be paalde zijde getracht wordt het werk van de Landwacht in een kwaad daglicht te stellen door het verspreiden van allerlei ge ruchten en roddelpraaties. die kant noch wal raken. Het goed willende deel der bevolking moet ernstig worden gewaarschuwd tegen dergeliike practiiken. im mers. de taak van de Landwacht is een ieder genoegzaam bekend en bestaat uit een bestrijding van de onderwereld, de uit roeiing van der clandestienerl handel en het beschermen van leven en goed van iederen Ne derlander. die liet eerliik met zijn volk meent. Laat u niet ver leiden door gehoor te geven aan' afrekende kritiek, waarvan de opzet zeer duidelijk is. Werkt mede aan de bestriidin<* van wan toestanden - en onthoudt u van iedere viiandeliike daad. Mocht u aangehouden worden, voldoe dan aan de bevelen. Twijfelt u er aan met léden van de Land wacht te doen te hebben (her kenbaar aan een rooden band met het opschrift „Landwacht Nederland" om den linker arm en in het bezit van eer. legitima-> tie) meldt dit dan oögenblikke- liik aan de dichtstbijzijnde Land-- wachtinstantie of oost van de Ne derlandsche politie. Mede met' uw hulp zal de Landwacht erin slagen haar taak in het belang van ons geheele volk? t<- vervul len". „De scholen een bolwerk dei- reactie". Op Donderdag 20 April hoüdt Max Blokzijl om 18.45 uur via Hilversum I zijn ra diopraatje. ditmaal getiteld: „De scholen een bolwerk dér reac tie". Erg lang behoeft er niet over gesproken te worden. We weten het allen van ons zelf of van onze naaste familieleden; de tóe stand/ van onze tanden en kis- zen is erg slecht. We kunnen hier gerust spreken van een volksziekte. Een voorbeeld slechts uit honderden die wij voor het grijpen hebben. Op een school hadden de kinderen van de eerste klas tezamen 102 blij vende kiezen. Hiervan moesten er 101 behandeld worden! Hoe dai gekomen is, wel, daarvoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen, zooals b. v. het gebruik van te fijn en-al te lang gekookt eten, snoepjes, ijs jes. sch oonpeuteren van ons ge bit met een speld, niet of ver keerd poetsen enz. enz. Belangrijker evenwel dan deze fouten vast te stellen, is de vraag; Hoe komen we tot verbetering? Dit kan alleen door maatrege len te treffen. Hoe eerder daar mede begonnen wordt, hoe be ter. Bovendien geldt ook hier: Voorkomen is beter dan genezen. Daarom heeft de Nederland sche Volksdienst ook de tand- verzorging voor onze jeugd ter hand genomen. (Foto C.N.F, Pax) HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. Trekking van heden. 2.000.— 1061 1.500.— 18231 1.000.— 6447 13577 19430 20212 400. 7012 12902 19035 24933 200.— 11335 13093 20909 23523 100. 1355 2661 4337 13598 14778 17603 18718 19233 Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. Het 8-jarig dochtertje van den land bouwer Lokker, in de nabijheid van Dirksland woonachtig is gis termorgen op weg naar school onder een landbouwwagen, be spannen met twee paarden, ge raakt en na eenige uren in het ziekenhuis overleden. De 14-jarige v. d. M„ werk zaam op de Sintelcentrale te Maarn, geraakte door nog onop gehelderde oorzaak onder een groot vat olie, waardoor hij ver pletterd werd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Onvoorzichtigheid met projec tielen, Ondanks de herhaalde waarschuwingen in de dagbladen heeft te Weert wederom een gro ve onvoorzichtigheid met een ge vonden projectiel een slachtoffer geëischt. Zaterdagmiddag was de 22-jarige M. van der Feesten met zijn vriend Diercks aan de Dïes- terlaan te Weert bezig met een explosief projectiel. Toen hij het op een vensterbank sloeg, explo deerde de kogel. De gevolgen wa ren vreeselijk. Van der F. werd de rechterhand afgerukt en ziin hoofd door de enorme splinter- werking. deerlijk verminkt, ter wijl ook zijn borst werd open gescheurd. Dercks. die in zijn na bijheid stond, kreeg vele splin ters. voornamelijk in een dij been en werd zwaar gewond op genomen. Van der F. is korten tijd later overleden. SPORT VOETBAL. De kampioens competitie. Voor de kam pioenscompetitie worden Zondag a.s. gespeeld de wedstrijden HeraclesVUC met als scheids rechter de heer M. P. A. de Vet en Heerenveende Volewackers, welke geleid wordt door. den heer H. J. C. Colen. De eerste ronde der beker wedstrijden. Zondag a.s. wordt de eerste ronde der be kerwedstrijden gespeeld, waar bij de verliezende club voor ver dere deelneming is uitgescha keld- Bij een gelijk spel komt de bezoekende club in de vol gende ronde. De volgende wed strijden zijn vastgesteld. District ILDFCOVV; Excelsior—Em ma: Hermes DVS—RFC: EBOH -Martinit: The- Rising Hope— de Musschen: HOV—Steeds IIoo- ger: Hoek van HollandSpar taan 1920; ConcordiaSc-heve- ningen: DHCGDA; ADO—VC S: HillinenAlphen. BMTVIOS 0—3. De giste ren gespeelde bekerwedstrijd tusschen BMT eni VIOS is door VIOS met 30 gewónnen. 30 gewonnen. BOKSEN. Luc van Dam bokst in Brussel. Onze natio nale bokskampioen in het mid dengewicht. Luc van Dam, zal Zondag 23 April in het Brussel- sche Sportpaleis boksen tegen den oud-kampioen van België in het weltergewicht Felix Wou ters. Dit bericht zal in Nederland sche bokskringen ongetwijfeld met genoegen worden verno men. daar het al weer geruimen tijd is geleden, dat Luc van Dam in het buitenland in den ring is verschenen. In ons land heeft van Dam hoegenaamd geen waardig" tegenstanders meer, zoodat deze wedstrijden hem wel zeer gelegen zullen komen. LITURGIE DONDERDAG 20 April. Mis als op 18 April. RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Arresten. Terzake schuldhe- ling was mej. C. K. te Leiden door den Politierechter veroor deeld tot twee weken gevange nisstraf; in hooger beroep vor derde de adv.-generaal bevesti ging van het vonnis. Het Hof heeft opnieuw dezelfde straf op gelegd. Tot een maand gevangenis- Straf was mej, P. v. d. H. te L e i-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2