I HooMrcd. to Blofuolandj Th. Wllmer, Leldcni Piv. Hoofdrtd.i W. d« Vntt, Ota Haag; Red. BuitenlandMr. H. Geiae. Leiden; Red. Stad en Sporti M. Zondcrop. Leiden; Red. On- t peving: la Rooien, leiden. Verantwoordelijk I voor de adv.i G de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 9 tot en met 15 April van 20.45 tot 6.45 uur. i Zon op en onder: Wnsd. 12.4: 6 50 op: 20.33 onder Dond. 13.4: 6.48 op. 20.35 onder Vrijd. 14.4; 6.45 op, 20.36 onder MAANSTANDEN. Wnsd. 12.4: 8.57 onder Dond 13.4: 0.44 op, 9.32 onder Vriid 14.4: 1.51 op. 10.15 onder. GEÏNTERNEERDE NEDER LANDSCHE BURGERS IN INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch-Indië geinter- neerde burgers van Nederland sche nationaliteit. Van de navolgende geinter- neerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanwijzing omtrent leeftijd en beroep. A. van Hissteden, 38, werkz. bij landbouwmii.; P. W. C. Hoef- akker, 49, klerk; T. van der Hoek, 58, gepensionneerd; J. Hoekstra, 58. gouvernements ambtenaar; A. H. Hol, 44, werk zaam bij armenhuis; H. J. W. Hol, 33, kok; J. G. Hollenbach, 60, gepensionneerd; N. Holm, 62, zonder beroep; H. Hoogerbeets, 21, metaalbewerker; A. G. J. Hu- gens, 25. ingenieur of machinist; H. Huisman. 38, gepensionneerd; L. W. Huisman, 46, koopman; A. van Hulst, 20, politieagent; C. van den Hurk, 41, tooneelspeler; F. J, Hutschenruyter, 48, gepen sionneerd; G. Huybrcchts, 39. ge pensionneerd; H. A. van Ietcr- son, 54, planter; A. W. C. van Jaaren. 18, student; H. A. Ja cobs, 55, apotheker; J. R. Jacobs, 51, werkz. bij transportwezen; R. van der Jagt, 26, werkz. bij vliegtuigfabriek; T. van der Jagt, Zegt men Voorburg dan denkt U aan Zegt men Delft dan denkt U aan Thans Hadasfijn koffie-surrogaat cn Sonate thce-surcogaat 60, zonder beroep; A. Jansena, 56, leeraar; F. J. J. Jansen, 47, astronoom; J. C. Jansen, 59, ge pensionneerd; J. J. H. Jansen, 27, planter; J. Janssen, 37, ont werper; P. Luca, 51, waker; J. vaartmij.; J. H. Lutibergs, 48, P. Luters, 36, werkz. bij scheep- employé bij petroleummij.; E. Lutter, 19, winkelier; R. Lutter, Luytx, 49, leeraar; P. A. Lybaert, 48, zonder beroep; J. G. M. 51, gepensionneerd; S. J. T. van der Lijn, 18, student; R. H. A. Maarseveen, 59 planter; W. H. Maassen, 52, werkz. bij electri- agent; A. van Male, 59, gepen- citeitsmij.; G. Maks, 58, politie- sionneerd; E. F. Manden, 52, planter; H. J. D. Manders, 54, klerk; S. J. van Manen, 56, thee- planter; J. W. van Marle, 49, leeraar; J. A. Meinders, 49, koop man; F. G. W. van der Mast, 19, student; J. Meester, 43, politie agent; W. J. A. Meesters, 38, ho telbediende; J. B. E. van Meir, koopman; T. G. Menting, 29, koopman; A. Merkelbach, 18, 52, directeur; L. C. Menting, 52, student; P. W. J. Meulenaars- garf, 19, drogist; D. van der Mey- den, 44. zonder beroep; G. L. Meyer, 59, bakker; J. F. Meyer, 49, drogist; J. I. Meyer, 37, in genieur of machinist; B. W. P. Meyers, 39, geestelijke', J. Meyers 60, werkzaam bij gevangenis; J. van Midde, 18, student; J. J. Mikma, 43, werkz. bij scheep vaartmij.; W. van Milt, 38, tim merman; L. T. Miltenburg, 23, zonder beroep; J. J. F. Modder, 52. koopman; K. J. Moet, 51, di recteur ijsfabriek; J. Monte, 46, leeraar; J. H. J. Moojen, 52. ge pensionneerd; S. F. T. de Mooij, 20. zonder beroep; W. J. T. N. de Mooij, 22, koopman; W. Motta, 18, hersteller; J. W. Mulder. 45, bankier; L. Mulder, 23, apothe ker; E. F. Muller, 44, metaalfa- briek; J. Muller, 56. mecanicien', H. H. Mylanus, 39, schilder; Nagtegaal. 51, werkz. bij petro leummij.; P. C. M. Nederlof, 29, werkz. op fabriek; J. J. Nessen. 43, employé scheepvaartmij.; M. H. N. Neujean. 49, werkz. bij 's lands plantentuin: G. de Neve. 28, koopman; A. C.' Neijendorff, 31, koopman; A. Neijenhuis, 48, leeraar; T. H. Neijs, 51, gepen sionneerd; M. H. Niemeyer, 51, werkman; B. P. Nienhuis, 50, werkz. op fabriek; H. G. Nieuw- kerk, 49, pianoleeraar; J. F. Nieuwkerk, 52, metaalbewerker; J. P. van Nimwegen,.43, drogist; W. J. van Nimwegen, 26, stu dent; G. C. Noe, 48, aannemer; A. J. Nortier, 30, bakker; J. Nu- mans, 32, werkz. bij rubberfabr.; J. Nijhuis, 56. directeur fabriek: H. Nijland, 47. politieagent; E. F. Vaillant, 38,. klerk; K. H. C. Jansen, 57, 'schoenmaker; M. Jansen, 43, planter; N. A. Jan sen, 56, gepensionneerd; A. G. W. Jansse, 55, gepensionneerd; T. Jansen, 46, gepensionneerd; R. W. Jansen,'30, zonder berdep. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere in lichtingen te wenden tot de vijf de afdeeling van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, te 's-Gravenhage. onder opga ve van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voor namen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. Om het voetbalkampioenschap van Nederland De wedstrijd Volewijckers Heracle», welke Maandag in het Olympisch stadion te Amsterdam werd gespeeld, eindigde in een 5 O overwinning voor de gastheeren De doelman van Heracles bezweert een aanval der Amsterdammers Slapf/Reynhoudt/Pax m DOOR DE SOVJETS INGESLOTEN. NSKK-transporteompagnie in gevecht op korten afstand. Nederlandsche NSKK- vrijwilliger onderscheidt zicli. ..Obersturmfuehrer J. stond met zijn NSKK-mannen in een niet opgehelderde gevechtssitua- tie op het punt van de stad, waar de Sovjets het eerst moesten ko men. Toen dan de pantservoor hoeden werden teruggeslagen, was het voor mij een bijzonder veilig gevoel, te weten, dat in het brandpunt van den afweer, in de diepte van het hoofdge vechtsterrein de NSKK-groep J. stond. Bij het zich loswerken van den vijand onderscheidde de NSKK-groep J. zich door bij zonder goede discipline, dapper heid en ongebroken vertrou wen in de overwinning, ondanks het voortdurende pantserge vaar." Deze zinnen zijn ..zend aan den brief van een coïutï andant van een regiment ergjagers, die in de zware ci /z.oslagen van het vorige jaar in den Zui delijken sector van het Ooste lijke front de leiding had over een ingesloten gevechtsgroep en ondanks groote vijandelijke over macht den omsingelingsring ver brak en daarmede de terugkeer bewerkstelligde van zijn troep naar de eigen linies. Tot de on der zijn leiding staande NSKK- compagnie behoorde ook de N e- derlandsc h e NSKK-vrij- williger Johan S., die zich mét zijn 19 jaren van de werkbank eener autoherstel werkplaats vrij willig gemeld had voor optre den aan het front bij de NSKK. Via de motor-WA der Mussert- beweglng was hij toen bij de NS KK-groep „Luftwaffe" gekomen en in het volgende stukje wordt nu gesproken over hem en hoe hij zich tegenover den vijand heeft gehouden. Zware weken had de 3e NSK- K-compagnie achter dan rug. Ijskoude nachten hadden de modderperiode afgelost en had den de doorweekte autowegen van het Oosten in gladde rijba nen veranderd. Een dikke mist verhoogde de moeilijkheden. Dag en nacht moest te midden van het optreden van vijande lijke vliegers benzine en muni tie naar het vooruitgeschoven vliegveld worden gebracht. Toen kwam het bericht van de door braak der bolsjewieken. Pant serwagens der Sovjets versper den in den rug den autoweg. Van het Noorden en Westen uit was de vijand, in aantocht. Terugkee- ren was niet meer mogelijk. De aanvoer voor de ingesloten strijdkrachten kon alleen nog maar door de lucht plaats heb ben. Stad en „Fliegerhorst" moesten voorloooig in ieder geval nog ge handhaafd worden. Obersturm fuehrer J.. de leider van de NS KK-compagnie. meldde zich ter stond bij den verdedigingsstaf en den horstcommandant en stelde zijn comoagnie ter beschik king. De stellingen waren groo- tendeels niet bezet, daar de aan wezige strijdkrachten niet toe reikend waren. De compagnie kreeg een sector vanverschei dene stellingssystemen over bij na 2 km. toegewezen. De voor de NSKK-mannen ongewone loopgravendienst was hard, maar zii wilden bewijzen, dat zij. evenals aan het stuur van hun vrachtauto, precies zoo ook hier hun mannetje stonden. En zij doorstonden de hun opgelegde taak in echte frontkameraad schap mét de berg jagers, de mannen van den gronddienst en de bouwcompagnie. 21 dagen hield de gevechtsgroep haar stel lingen. Er waren dagen, waarop de vijand zonder pauze ter sterk te van een regiment aanviel, on dersteund door vrij sterke pant serstrijdkrachten, die door held haftig optreden der weinige pantserjagers steeds weer in el kaar werden geschoten. Laag vliegende machines, beschieting door granaatwerpers en het rij kelijk gebruikte salvogeschut maakten nieuwe leemten in. de gelederen der verdedigers. Vaak tot aan de borst ingesneeuwd, stonden de mannen urenlang in de loopgraven gereed de opdrin gende golven op te vangen en penetraties te zuiveren. Kaze matten werden door voltreffers vernietigd en eischten ook daar offers aan dooden en gewon den. Onder de naamloozen, die verbeten en fier het zich schijn baar voltooiende lot wilden be dwingen, was ook de Nederland sche NSKK- vrijwilliger Johan S. Onwrikbaar waren zijn ver trouwen en zijn geloof. Ook toen de moeilijke uren van den af tocht begonnen, toen de ineen geschrompelde eenheden zich eindelijk hun weg door den vijand baanden en den pantser grendel deden losspringen, hield hij onversaagd stand. Bij een koude van meer dan 40 graden werd hij des nachts als wacht post in het veld opgesteld. Hij hield de wacht, terwijl de uitge putte kameraden in een stukge schoten plaatsje sliepen. Ernsti ge bevriezing aan de voeten was er het gevolg van, doch ook toen liet hij zich niet klein krijgen en gaf hij het uiterste, totdat ds doorbraak was gelukt. Maanden lang moest hij in een lazaret lig gen. alvorens de wonden van den jongen NSKK-vrijwilliger genezen waren. Dank zij de be- kwaamhc der artsen behield hij zijn i' '"n. doch eer. ampu tatie der i zenen was onvermij delijk. Niemand zou het hem ra? hebben kwalijk genomen, als hij weer naar zijn vreedzaam beroep was teruggekeerd. Doch bii ken de slechts één wensch: terug naar de kameraden en bij hen te mogen blijven tot a?n de eind overwinning. Met den post var .Geraetsverwalter" in een „Werkstaatzug" werd zijn wensch vervuld. Weer loopt een winter ten ein de en weer ziin ditmaal ech ter aan een ander front op een „Flieeerhorst" naast Duit- sche NSKK-mannen. vrijwilli gers der NSSK-groep „Luftwaf fe" uit Nederland en Vlaande ren aanwezig, een symbool van het eengeworden Eurooa. Voor het front staat NSKK-rOvten fuehrer Johan S. Uit harden van zijn regimentscommandant ont vangt hii het IJzeren Kruis voor ziin trouw en offervaardigheid. oor ziin karaktervastheid en vastberadenhe' i in zijn ontre den aan het ^cnt. Deze geest geeft ons de zekerheid, dat aan het einde van den grmeenscbao- peliiken striid de overwinning 'taat op de vöandm van Fu'iop? NSKK -Kriegsceriehter Horst Kuif eb. Gemengde Bcrirken TWEE GEVALLEN VAN KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zaterdagochtend ontdekte een bewoner van de van Noordtkade te Amsterdam, dat van een aak, liggende in die kade, de loop plank niet uitlag. Bij nauwkeu rig toezien bleek hem tevens, dat een man in nachtgewaad in de kajuit op de vloer lag. Hij ver moedde onraad en waarschuwde de politie. De 61-iarige schipper en zijn 60-jarige vrouw werden bewusteloos in de kaiuit aange troffen. Bij nader onderzoek bleek ko lendampvergiftiging de oorzaak te ziin. Beiden werden door den geneeskundigen dienst naar het Westergasthuis overgebracht, waar de vrouw korten tijd later overleed. De toestand van den man is nog zorgwekkend. De 74-jarige alleenwonende G. W. van G. te Utrecht is in den nacht van Zaterdag op Zondag ten gevolge van kolendampver giftiging in zijn woning aan de van Limburg Brouwerstraat om het leven gekomen. Toen den volgenden ochtend buren hem vonden, bleken ae levensgeesten reeds geweken. Jongetje aan brandwonden overleden. In de Zwaluwstraat te 's-Hertogenbosch stieter de 6- iarige dochter en het 3-iarig zoontje van de familie van der Horst spelenderwijze een ketel met kokend water om. welke op een kacheltje stond. Beide kin deren kregen den kokenden in houd over het lichaam en moes ten met zware brandwonden naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het iongetie is gister ochtend aan de bekomen verwon dingen overleden. Verdronken. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, is de 4„-iarige koperslager H. C. V. uit Utrecht in den avond van den len Paaschdag in de Vecht ge- loopen en verdronken. Doodelijke ongelukken. Een vierjarig meisie uit het gezin van den heer Egberink te Hengelo klom spelenderwijs op een dis selboom tusschen twee parkee- rende sleeperswagens. Het kind 1 viel er en kreeg een der zwa- re wielen over het hoofd. waar. door de dood vrijwel onmiddellijk X, intrad. Is- - Gisteren reed op den Thie rensweg te Naarden een truek met oplegger, welke den inboe del vervoerde van de familie v. d. V. uit 's-Gravenzande, die zich te Naarden ging vestigen. De heer v. d. V. en zijn zoon reden met den oplegger mede. Nabij de splitsing Thierensweg en Alexanderlaan wist de chauffeur niet de juiste richting en stopte, v. d. V. stapte uit den oplegger en nadat hij den chauffeur den weg had gewezen, reed de auto langzaam verder, waarbij de va der op de treeplank plaats had genomen. Intusscnen was echter ook cie zoon uit den oplegger ge komen. Toen de auto verder reed nam hij plaats tusschen oplegger en truck. Hij schijnt daarbij ge struikeld te zijn, waarna het lin- kerachterwiel van den zwaren wagen over ziin hoofd reed. De jongen was c-p slag dood. Gisteravond tegen 8 uur is op den Haag iv eg te Loosduinen de 50-jarige wie'.r.jdsisr J- J. T. Hollander uit de Burnikstraat door een vrachtauto aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. Op den avond van len Paaschdag heeft in de Kruislaan te Bussum een ernstig ongeval plaats gevonden, dat.aan cien 37- .arigen S. uit Rotterdam het le ven heeft gekost. B. was tijdens de Paaschdagen bij zijn zuster in de Kruislaan gelogeerd en ging om 9 uur naar boven. Op onver klaarbare wijze is hij uit het raam gevallen. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren, doch men vermoedt, dat B, bij liet uit het raam kijken over het lage raamkozijn is heengeslagen, waarbij hij rnet het hoofd op een kelderrooster is terecht gekomen. In zorgwekkenden toestand is hij naar de Majeliastichting ver voerd, waar hij spoedig na aan komst is overleden. De 65-jarige wielrijder v. d. S te Zeist stak onverwacht den weg over zonder de veran dering van richting aan te ge ven. met als gevolg, dat een ach teropkomende auto hem niet meer kon ontwijken. De man werd aangereden, waarna een dokter een schedelbasisfractuur en zware hersenschudding con stateerde. Overgebracht naar het ziekenhuis, is de man aldaar overleden. Bij ontvluchtingspoging neer geschoten. Sinds Juli van het vorige jaar speurde de Helmond- sche recherche naar de verblii'- plaats van den 21-iarigea M v d. R„ die tijdens hét ïuentkwar- tiertje op het politiebureau kans had gezien te ontsnappen. Hi] was gearresteerd wegens dief stal en clandestiene slachting van eenige schapen en geiten. Nadien heeft hii zich ook bezig gehouden met het stele,: van rij wielen. Gistermiddag deed de recherché een inval i-. o'e ouder lijke woning waar de jongeman werd aangetroffen. Hii trachtte wederom re ontvluchten, doch werd daarbii door een revolver schot zoo ernstig in den buik getroffen, dat hij voor operatief ingrijpen in het St. Ar.tomus- gasthuis moest worden opgeno men. AC entie ICISC onfe wa; Gek God gluy ;ies "S fkat ■we: lee oor eld too< ties c v< 8 Api P d< 1 1 ,erl ;en jsie 1 Pr en >n I «i LITURGIE DONDERDAG 13 April. Mis v. d. 5en dag v. h. Paaschoclaaf: Victricem. 2e gebed v. d. H. Her- menegildus, Martelaar; 3e voor den vrede. Wilt U iets weten? Vraag: Bestaat er in Leiden een reclame-teekenschool? Antwoord: Het bestaan van zulk een school is ons niet be kend. Vraag: Gaarne zou ik het adres vernemen, alwaar de assu- ran tie-tusschen personen zich kunnen melden? Antwoord: Bedrijfsgroep „Makelaars in Assurantiën, As surantiebezorgers en Assurantie agenten". Secretariaat: v. d. Vel- destraat 12, A'dam, tel. 26147. Vraag: Kunt u mij ook zeg gen of er in Leiden ook gelegen heid bestaat om tot zangeres op geleid te worden? Antwoord: Wend u tot een van de muziekinstellingen te Leiden.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2