Vioofdrcd. BiBocoUndi Th. Wiimef» Leidcot I*Iv. Hoofdred.t W. d« Vriea. Den Hang; N«d. Buitenlandi Mr. H. Gelae. Leiden; Red. Stad en Sport) M. Zonderop, Leiden) Red. Om geving: L. Rooxcn. Leiden. Verantwoordelijk voor de adv.) G de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 9 tot en met 15 April van 20.45 tot 6.45 uur. Zon op en onder; Wnsd. 12.4: 6.50 op; 20.33 onder Dond. 13.4: 6.48 op. 20.35 onder Vrijd. 14.4; 6.45 op, 20.36 onder MAANSTANDEN. Wnsd. 12.4: 8.57 onder Dond. 13.4: 0.44 op, 9.32 onder Vrijd 14.4: 1.51 op. 10.15 onder. REDE VAN CORDELL HULL. Een verzoek aan de neutralen. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Cor- dell Huil heeft Zondagavond een radiorede gehouden, waarin hij begon met zich te richten tot de neutrale staten en dezen „nadrukkelijk" verzocht op te houden met de ondersteuning van de Asmogendheden. Huil verklaarde woordelijk: „Wij kunnen het niet langer aanzien, dat de neutrale staten de hulpmiddelen der geallieer den gebruiken, wanneer zij ge lijktijdig bijdragen tot den dood der soldaten, wier offer even zeer voor hun eigen als voor onze redding dient." Cordell Huil besprak vervol gens de tusschen de geallieer den gevoerde onderhandelingen over de behandeling van hun te genstanders en het tot stand brengen van een toekomstigen vrede en beweerde, dat er slechts van een blijvenden vrede sprake kan zijn. wanneer de ware „be langen" van de Ver. Staten, van het Britsche rijk. van de Sovjet- Unie en van Tsoengking op el kaar zouden zijn afgestemd. A.an het slot van zijn redevoe ring hield de minister zich bezig met de geallieerde politiek te genover Duitschland en Japan en zeide hij: .F" kan van geen compromis met het Fascisme en Nazisme sprake zijn. Deze moe ten verdwijnen en wel overal. Zij kunnen niet rekenen op een vrede op basis van onder handeling. op geen compromis en op geen enkele gelegenheid om terug te keeren." Commentaar van Horn. Dh. Siegfried Horn, de diplo matieke correspondent van het D.N.B.. schrijft naar aanleiding hiervan: Niet alleen teleurge steld. doch ook pijnlijk verrast moeten vooral de neutralen en de kleine staten zijn. Aan eerst- genoemden wordt duidelijk ge maakt. dat het begrip neutrali teit practisch is afgeschreven, en aan laatstgenoemden wordt meegedeeld, dat bii de toekom stige organisatie van de wereld de vier ..grooten" den doorslag willen geven en het commando op zich willen nemen, terwijl alle anderen naar hun piipen moeten dansen. Inzake dd bewering dat tot .dusver de „souvereine rechten der neutralen met de pijnlijkste zorgvuldigheid zijn gerespec teerd". is het voldoende te wij zen op de ervaringen, die Zwit serland heeft opgedaan met de voortdurende, welbewuste en cynische schending van zijn luchtruim en die een zekere. Zwitsersche stad heeft opgedaan met de daaruit ontstane gevol gen. NACHTELIJKE LUCHT AANVAL OP PARIJS. De Zuidoostelijke wijken van Parijs zijn gisternacht door Brit sche vliegtuigen aangevallen. Tot dusver heeft men 152 dooden en een vrij groot aantal gewon den gevonden. Voorts is gister nacht ook een vrij groote stad in Noord-Frankrijk door Britsche bommenwerpers aangevallen. DE MOORDZAAK-PETIOT. De Parijsche correspondent van het Maandagochtendblad bericht, dat het onderzoek in de Parijsche moordzaak zich voor het oogen- blik voornamelijk bepaalt tot de opsporing van mogelijke mede plichtigen van den nog immer voortvluchtigen dokter Petiot en de vaststelling van de identiteit van de slachtoffers. Eiken dag bereiken de justitie honderden brieven; één daarvan, op 21 Maart gepost te Vincennes, heeft speciaal haar aandacht getrok ken. Het is een anoniem schrij ven. vermoedelijk van een Ne- derlandsche dame. die mededeelt, dat tot de slachtoffers van den Parijschen dokter waarschijnlijk twee gegoede Hollandsche fami lies behooren. Het betreft een 63- jarige joodsche dame. haar 36-ja- rigen zoon Maurits en haar 46- jarige schoondochter, alsmede vier leden van de familie B., twee bejaarde personen, man en vrouw, en een jong echtpaar, al len afkomstig van Amsterdam. Zij waren in Augustus 1942 te Parijs aangekomen, kregen van een onbekende dame het adres van een dokter die hun pa pieren voor Argentinië zou ver strekken en zijn sedert Decem ber 1942 en Januari 1943 spoor loos verdwenen. Zij beschikten over een belangrijke som gelds. Tot dusver is dit het eenige wat wij weten, commissaris Massu be schikte zelve niet over meerdere gegevens, de anonieme schrijfster heeft aan het verzoek om meer dere inlichtingen tot nu toe niet voldaan en een onderzoek te Vin cennes is vruchteloos gebleven. Een twaalftal slachtoffers is geïdentificeerd. Zij warenv met de hand van een deskundige on herkenbaar verminkt. De politie- dokter Paul beweert aan de hand van geconstateerde sneden van een operatiemes, dat slechts een van zijn leerlingen, de dissectie kan hebben verricht: dokter Pe tiot nu behoorde eenigen tijd tot zijn studenten. De psychiater dr. Ceillier heeft dokter Petiot her kend als dengene dien hii in 1936 in een zenuwlij dersgesticht deed interneeren. Naar Reuter officieel ver neemt. heeft Churchill voor de naaste toekomst niet het voor nemen mutaties in de Britsche regeering aan te brengen. BINNENLAND Nieuwe burgemeesters. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters benoemd: den burgemeester der gemeente Hen- narderadeel K. van der Vlis met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tot dusver bekleede functie tot burgemeester van Franeker: den gemeente-ambtenaar H. Bouwens in Den Haag tot burgemeester in Wijhe en den heer Ch. Kole in Nijmegen tot burgemeester in Heinkenszand. Will.v Derby t. Eersten Paaschdag is de onder het pseu doniem Willv Derby algemeen bekende chansonnier W. Dieben overleden. De begrafenis zal Woensdag a.s. om 1 uur op Oud Eik en Duinen te Den Haag plaats hebben. Dieben werd in 1887 geboren te 's Gravenhage en aanvankeliik opgeleid voor het stoffeerders vak. Na ziin militairen dienst vol bracht te hebben, geraakte hii aan het zwerven, bezocht Enge land. reisde als hofmeester naar Amerika en voelde zich steeds sterker tot de kleinkunst aange trokken. Zijn eerste ontreden viel in 1916. toen hii met ziin broer het duo der Bandy Brothers vormde. De gramofoon maakte Willv Derbv evenals Lou Ban dy in de jaren twintig overal in den lande bekend en vele van zijn liedjes verwierven groote populariteit, zoodat bii ook een Indische tournee ondernam. Tot de meest verbreide nummers van dezen in ruimen kring gelief den liedjeszanger behooren ..Moe der". ..Het fiere schooiershart" en ..Aan de muur van 't oude kerkhof". Gemengde Berichten Aanhangwagen van tram ging rijden. Aan het eindpunt van de tramverbinding met Arnhem te Oosterbeek raakte een afge koppelde aanhangwagen dei- tram uit eigen beweging aan het rijden. De inzittende passagiers zagen het gevaar en sprongen er uit. Op zijn weg ontmoette de aanhangwagen eerst een met een paard bespannen wagen en bot ste daarop tegen een uit Arn hem arriveerenden motorwagen met aanhangwagen op. Het paard werd op slag gedood, de voerman, die op den bok van den wagen was blijven zitten, werd licht gewond. Vijf passa giers der uit Arnhem komende tram werden gewond. Drie hun ner zijn naar het gemeentelijk ziekenhuis in Arnhem gebracht, waar inmiddels de 59-jarige S. uit Oosterbeek is overleden. De toestand van een vierjaxtj kind- je is zorgwekkend. SPORT VOETBAL. Volewijckers en Longa winnen. De Oostelijke en Noordelijke kampioenen schijnen geen rol van beteekenis te zullen gaan spelen in den strijd om het kampioenschap van Nederland. Heracles verloor gisteren met niet minder dan 5-0 van de Volewijckers en Hee renveen bleef met 1-0 de minde re van Longa, waardoor de Zui delijke kampioenen tevens de eerste overwinning behaalden. De stand is nu: gesp.gew.gel.verl.v.-t.pnt. V.U.C. 3 2 1 0 7-3 5 de Volew. 2 2 0 0 11-1 4 Longa 2 10 11-2 2 Heerenveen 3 1 0 2 5-6 2 Heracles 4 0 1 3 3-15 1 De eerste promotiewedstrijd van HW tegen het Rotterdam- sche Neptunus leverde een 1-0 zege voor de Groote Haagsche op. De kans dat deze club weer in de eerste klasse zal te- rugkeeren is er dus weer, want HVV behoeft daarvoor slechts een gelijk spel in den tweeden wedstrijd te behalen. Voor de promotie der derde klasse heeft Wassenaar het gis teren tegen VOC beter gedaan dan tegen Laakkwartier. Met 3-1 wonnen de Wassenaarders nl. van VOC'. Laakkwartier be haalde haar tweede zege op For- tuna. In den strijd om het kampioen schap der vierde klasse bleef VVSB met 2-3 de mindere van Naaldwijk, waardoor de West- lanasche club beslag legde op den titel. De bekerwedstrijden leverden diverse resultaten op. UVS won in een fraaien strijd met 2-1 van HBS, Docos won opnieuw, thans van Lugdunum, RKAW ver pletterde ZLC met 10-1 en ASC verloor van BI. Zwart met 4-2. Alphen en Teylingen speelden gelijk, resp. tegen GSV en Hil- linen, LFC won met 3-2 van Hil- legom en Roodenburg verloor met 5-1 van Tonegido. De uitslagen. Kampioen schap van Nederland: Heeren- veen-Longa 0-1; Volewijckers- Heracles 5-0. Competitie. District II: Prom. 2e kl.: HVV-Neptunus 1-0. Prom. 3e kl.: Wassenaar-VOC 3-1; For- tuna-Laakkwartier 0-2. Prom. 4e kl.: VVSB-Naaldwijk 2-3 (N. kamp.). Bekercompetitie. District II, A: ODS-Emma 1-3. B: Excelsior- Coal 0-1; CVV-Feijenoord 1-1: Sparta-SVV 1-1. C: HDVS-VDL 6-2: Gouda-Overmaas 1-2; Xer- xes-RFC 2-4. D: HBS-UVS 1-2; BMT-DHC 1-2: ADO-VIOS 1-0. F: RKAVV-ZLC 10-1; Lugdun.- Docos 1-3; ASC-Bxauw Zwart 2-4. G: DÖNK-Alphia 2-1; Olym- pia-ONA 3-5; Alphen-GSV 2-2. H: Teylingen-Hillinen 4-4: Hil- legom-LFC 2-3. I: Texas-Wilhel- mus 8-3; Zwart Blauw-Scheve- ningen 1-14; Tonegido-Rooden- burg 5-3. Lcidsch N.V.B.-Zaterdagelftal. Het N.V.B.-Zaterdagelftal van de Afd. Leiden, dat op Za terdag a.s. speelt tegen het Haagsche Zaterdagelftal, is als volgt samengesteld (van 1. naar r.): doel: J. A. Broekhof (Rijnsb. B.); achter: J. v. d. Vijver (Rijnsb. B.), F. Schonenberg (Quick B.); midden: P. v. Eg- tnond (Ter Leede). P. Barnhoorn (Quick B.), G. v. d. Wiel (Noordwijk): vóór: D. Zuider- duyn (Quick B.). J. de Best (Quick B.). M. Verdoes (Quick B.). C. Dorsman (Ter Leede), A. v. Brede (Ter Leede). Reserve: M. v. d. Wiel (Noordwijk), H. Barnhoorn (Quick B.), A. Duin dam (Noordwijk). ATHLETIEK. Veldloopkam pioenschappen van Zuid-Hol land. Gisteren organiseerde de R.A.C. onder auspiciën van het District Z.-Holland der N.A. U. de veldloopkampioenschap pen van Zuid-Holland en Rot terdam, waarvoor een kleine 200 athleten aan den start versche nen. Het parcours was uitgezet in den polder Laag Zestienho ven. Bij dc cracks bezette Slijk huis wederom de le plaats, ge volgd door Den Ouden, die een goéde race liep. Bij de juniores won de Goudenaar Rikus van Deest na feilen strijd de 1500 m. De uitslagen luiden: Kampioenschap van Z.-Hol land: 1. W. Slijkhuis (Holland), 11 min. 59.8 sec. 2. W. den Ouden Syyï 12 min. 25.4 sec.; 3. P. v. Rijn (Trekvogels), 12 min. 32.8 sec.; 4. M. Beckers (DFC); 5. W. de Winter (SCR); 6. A. de Rooy (PP). Clubkampioenschap Z.-Hol land: 1. SVV 23 p.; 2. DFS 24 p.: 3. Holland 27 p.; 4. Pro Patria 38 p.; 5. Hermandad 51 p. 6. Docos 53 p. Junior-club-kampioenschap Z.- Holland: 1. Celebes 14 p.; 3. DOS 20 p.: 3. Vires et Celeritas 31 p. Regionale D-klasse: 3)4 km.: 1. H. v .d. Broek (ONA) 13 min. 2 sec. Docos. Gisteren organiseer de de Rotterdamsche Athletiek Commissie de Zuid-Hollandsche Veldloopkampioenschappen. De Docos-athleten hebben er weer eenige goede prestaties gele verd. Bij de junioren bezette C. de Jong de 8e plaats, terwijl Tuynman 10e werd. Voor het clubkampioenschap bezette de ju- niorenploeg de 4e plaats. Bij de senioren werden L. v. d. Steen. J. v. Heteren en H. Mentink resp. 11e. 19e en 30e uit een zeer sterk veld. Voor het clubkam pioenschap eindigde men op de 6e plaats. HOCKEY. Zuidwijck. De uitslagen van de wedstrijden van Zuidwijck op het Mixed H. O C.-tournooi zijn: le ronde: T.H.C. '25—Zuidwijck 0—2; 2e ronde Kieviten ÏIZuidwijck 03; demi-finale: Voordaan Zuidwijck 10 BOKSEN. Jan Nikolaas wint in Brussel. In de Belgische hoofdstad boksten onze landge- nooten Gerard van Loon en Jan Nicolaas. Vooral Jan Nicolaas had spoedig het publiek op zijn hand door zijn klassieken stijl, in zijn gevecht tegen den Belgi schen kampioen in het lichtge wicht de Winter. Toch leek de Winter meer in den aanval, doch de befaamde dekking van Nico laas was ook nu aanwezig en bo vendien moest de Belg veel in- casseeren. In de tweede helft van het gevecht van 10 ronden had de Winter al zijn kruit verscho ten en thans kwam de meerder heid van onzen landgenoot nog meer aan het licht. Hii won ten slotte op punten, waarmede het publiek het zeer eens was. getui ge het feit, dat Nicolaas werd toegejuicht. Gerard van Loon hield zich tegen van Deuren zeer goed. doch de Belg won op pun ten. hoofdzakelijk door zijn groo- tere snelheid. ZWEMMEN. J. C. den Boer t. Op 54-jarigen leeftijd is, na een ernstige ongesteldheid, te Gouda overleden de heer J. C. den Boer, directeur der Goudsche eierveiling en wnd. commandant van de Goudsche brandweer. In de zwemwereld was Jan den Boer een zeer bekende en popu laire figuur. Sinds 1909 was den Boer bestuurslid van de Goud sche Zwemclub en hij maakte zes maal deel uit van het Neder - landsch waterpolozevental, dat hii in 1924 te Parijs aanvoerde. Hij was oprichter en voorzitter van het Goudsche spaardersbad. dat hii tot grooten bloei bracht. Hij was lid van verdienste van den N.Z. en R B. WIELRENNEN. De ronde van Alphen a. d. Rijn. - De ron de van Alphen a. d. Rijn wordt gehouden op Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag). De deelne ming is open voor beroepsren- neris, onafhankelijken en ama teurs. De beroepsrijders en onaf'- hankelijken rijden een rit over 100 km. en de amateurs 60 km. KERKNIEUWS Naar wij vernemen, zijn op voordracht van den hoogeerw. pater Provinciaal van de Orde der Minderbroeders o.m. be noemd tot pastoor te Bolsward pater H. Staal in de plaats van pastoor P. Nielen, wien om ge zondheidsredenen op diens ver zoek eervol ontslag is verleend; tot kapelaan aan de Groenmarkt te Haarlem, in de plaats van pa ter Staal, pater H. Tynagel, die kapelaan was aan de St. Jo- sephskerk te Delft; tot kapelaan te Coevorden (niet te Lichten voorde, zooals Zaterdag door ons abusievelijk vermeld), pater N. Lindenhof; tot kapelaan te Delft (St. Josephskerk) pater N. Commandeur. PASTOOR F. P. J. HUF. In den ouderdom van 61 jaar is te Voorburg overleden de zeereerw. heer F. P. J. Huf, se dert '34 pastoor te Voorburg. Pas toor Huf is tijdens de kerkelijke plechtigheden opden Goeden STADSNIEUWS Eerste plechtige H. Mis. Op Tweeden Paaschdag droeg de weleerw. pater M. A. Ober zijn eerste plechtige H. Mis op, aan 't in Paaschpracht prijkende hoogaltaar van de St. Petrus- kerk. De jonggewijde werd daar bij geassisteerd door pastoor Beukers als presbyter assistens, door pater B. Kaptein, Montfor- taan, als diaken, den weleerw. heer J. Kersemakers, priester van het bisdom Nevers (Frank rijk) als sub-d'aken, en de eerw. heer B. Kieuwe, priester-student, als ceremoniarius. De feestpredikatie werd ge houden door den weleerw. pater P. Heyligers, Montfortaan, die de waardigheid van het priester schap overwoog, en in den priester zag zoowel den dienaar van Christus als den dienaar der zielen. Spr. zeide dat er eenige waarschijnlijkheid bestaat, dat de neomyst in de missie zijn werkzaamheid zal kunnen ont plooien. Hij wenschte neomyst, ouders en familie geluk en druk te den jonggewijde op 't hart in den strijd van het leven vooral ook zijn toevlucht te zoeken bij de H. Maagd. Het zangkoor, onder de be kwame leiding van den heer H. Rijnbeek, voerde de Mis van Pe- rosi voor mannen- en jongens koor uit en na de Mis het jui chende, hemel- en aarde bestor mende Halleluja van Handel. Eerw. Zr. Polycarpa. t In den ouderdom van 64 jaar is op Paasch-Zaterdag in het St. Eli- sabethziekenhuis alhier overle den de eerw. Zuster Polycarpa (in de wereld mej. Theodora v. d. Voort). Zij werd op 24 October 1879 te Sassenheirn geboren, deed haar intrede in het klooster der Zusters Franciscanessen (Prins Hendrikstraat te Breda) op 3 Maart 1924; op 17 Sept. 1924 volgde haar inkleeding en pre cies twee jaar later legde zij haar H. Professie af. Zr. Polycarpa is bijna onafge broken in de Rochus-afdeeling van het St. Elisabethziekenhuis werkzaam geweest, waar zij voor de ouden van dagen steeds een liefdevolle verpleegster was. Daarnaast ontfermde zij zich ook over de zwervers, die herhaaldelijk in deze afdeeling werden binnengebracht en te genover hen toonde zij de die nende liefde van den barmhar- tigen Samaritaan. Hedenmorgen heeft in de ka pel van het ziekenhuis de plech tige uitvaart voor d,. zielerust van de overledene plaats gehad. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den zeereerw. heer rector F. Bernefeld. die in een treffende toespraak de vele verdiensten van de overledene naar voren bracht. Hij schetste daarbij den grooten eenvoud van Zr. Polycarpa en rangschikte haar onder de vreedzamen van harte die God zullen zien. Na de H. Mis werd het stoffe lijk overschot in het zustergraf op de begraafplaats aan de Zijl poort aan den schoot der aarde toevertrouwd. Dr. C. J. Wijnaendts Francken t. - In den ouderdom van 80 jaar hier ter stede overleden de heer dr. C. J. Wijnaendts Francken. bekend Nederlandsch letterkun dige. hier ter stede woonachtig. Cornells Johannes Wijnaendts Francken werd op 14 November 1863 te Rotterdam geboren, waar hij het gymnasium doorliep. Hij studeerde aan de universiteiten te Utrecht en Amsterdam in de wis- en natuurkunde en in de geneeskunde. Op 27-jarigen leef- Vrijdag. die hij bijwoonde, on wel geworden en naar St. An- tonii shove overgebracht, waar hij Zaterdagmorgen is overle den. Pastoor Huf wa$ sedert ge- ruimen tijd lijdende. Vanavond worden de Metten gezongen in de parochekerk aan de Laan van Nieuw-Oosteinde; morgen zijn de Lauden, waarna om half tién de plechtige H. Mis van Re quiem en begrafenis LITURGIE WOENSDAG 12 April. Mis v. d. 4e dag v. h. Paaschoctaaf: Ve- nite. 2e gebed voor Kerk of Paus; 3e voor den vrede. Kerken Franciscanen. WOENSDAG. 2e gebed v. d. Z. Angelus van Chivasso, Belij der; Je .voor den vrede.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2