erst op Muiderzand De Kerk Van Alle KiJJ 'Opschuiven Flevolijn nauwelijks haalbaar' HELPT DE RUSSISCHE INVALIDEN Sinaasappelen smakelijk en feestelijk camping bij Almere is voor zigeuners tijdelijk Tuijnman bij begin werk aan spoorbaan SDAG 24 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET ADVERTENTIE Dee! 3.„, Wm I® "IJDEN laro Hielkema IRE Het Muiderzand t een natte nevel omge- )e lucht zit dicht. Alles is ig en klam, de grond erlg. De meeste zigeu- lie op de dagcamping in lidwestelijke puntje van land zijn neergestreken, r„ j in hun caravans. Alleen en proberen zich in de ige buitenlucht te ver- n. Het is er troosteloos i sndig. Nederland-op-z'n- ds sto Een weinig inspireren- om een mooie kerstge- te krijgen week arriveerde de groep van r honderdvijftig zigeuners op ierzand, vlakbij de Hollandse q de nacht van donderdag op nadat ze tevergeefs een paar in Den Haag geprotesteerd jj tegen het besluit van staats- ris Haars van Justitie om de naoskjcrs een verblijfsvergunning te Naar de Coentunnelweg in Jrdam-west wilden ze niet te- let de paar honderd zigeuners ir nog wel staan, kan de groep nnelijk niet zo goed vinden. lijft onduidelijk of de gods- daarblj een rol speelt: de Am- mmers zijn moslims, de zigeu- de polder christenen. Het is vreemd dat het trekkende hap in het polderland een ult- aats heeft gezocht. Het grond- waarover landdrost Han ers de scepter zwaait, heeft al kennis gemaakt met zigeu- n Lelystad bijvoorbeeld heeft lilie Romanov een plekje gekre- Jovendien heeft Lammers zijn Stelling voor het zigeunervolk ten blijken als mede-oprichter en monument voor zigeuners. ior de nazi's in de tweede we- rlog zijn omgebracht. nkelljk leek het erop dat de op een humanitaire houding le landdrost niet zou worden woord. De zigeuners kregen al te horen dat er voor hen geen was in de Flevopolder. Zodra ravaan op de dagcamping was veerd. werd meegedeeld dat de lers binnen twee dagen zouden n verdwijnen De groep vroeg itheffing van het verbod om op luiderzand een standplaats te innemen, maar daar kan geen t van zijn volgens Lammers. De ven die de zigeuners aandragen, niet binnen het kader van de ragenwet. Een „aantoonbaar iom in de polder een kamp op an. is er niet, meent de land- Bovendien kan hij niet oorde de bewering dat het hier om Leieden van legaal in ons land lijvende zigeuners gaat. rmeel is de dreiging op dit moment 10 groot. De weigering van Lam- is een formele aangelegenheid, ambtenaren hebben de woord iers van de zigeuners er speciaal ïwezen dat tegen de weigering tp kan worden aangetekent. En g die beroepsmogelijkheid be idertig dagen), is de landdrost ran plan tegen de zigeuners acUe dernemen. al moeten de illegalen volgens ssecretaris Haars eigenlijk ogen- elljk Nederland verlaten. Lam- zal zijn politiekorps niet laten kken. De registratie van de zi- ers. die vereist is om tot uitzet- over te kunnen gaan. wordt door genten uit Almere niet uitge- L Voorlopig heeft de groep op luiderzand even rust, „zolang er Unste geen sprake is van gevaar de openbare orde", voegt Lam er aan toe. laag zullen de meest elementaire sieningen worden aangebracht et terrein, dat tot de komst van geuners een volledig verlaten ge was. Er komt water voor de >ners van de caravans, een con- voor het afval en er zullen tten worden aangebracht. De zi- ;rs kunnen een beroep doen op nedische zorg in Almere. Boven- heeft het adviescollege van het ïbaar lichaam Zuidelijke IJssel- rpolders (het dagelijks bestuur Almere) de artsen in de polder aagd aandacht te besteden aan inderen op de camping. uit de groep is ook gevraagd om uitkering op grond van de bij- idswet, omdat zeker driekwart de zigeuners zonder middelen bestaan is. Omdat geen van de Verkleumde zigeunerkinderen op het Muiderzand. aanvragers is geregistreerd, heeft het adviescollege dit verzoek van de hand gewezen. Volgens Lammers zal nu geprobeerd worden om langs an dere wegen voedsel en/of geld in te zamelen om in de minimale behoef ten te kunnen voorzien. „We ritselen in dit huis van de vindingrijke figu ren". aldus de landdrost in het stads kantoor van Almere. Tijdelijk Het besluit van het dagelijks bestuur van Almere om geen actie te onderne men (in het weekeinde deed al het gerucht de ronde dat Amsterdamse agenten voor de verwijdering van de zigeuners inzetbaar waren) is volgens Lammers een „uitermate tijdelijke oplossing". „De scherpste kantjes zijn nu van de zaak af. Het is duide lijk dat de kwestie op nationaal ni veau bestudeerd moet worden. Het zou zeer verstandig zijn, als de Twee de Kamer en met name de commis sies voor justitie, minderheden en CRM zich met dit probleem zou bezig houden. Wij hebben deze men sen nu de mogelijkheid geboden om daar voorlopig te staan, ook al is het allemaal improvisorisch. Ik ga niet met ze slepen, want dan blijven we aan de gang." De families die nu op het Muiderzand staan, zijn oorspronkelijk afkomstig uit Hongarije. Voor zover ze in leven bleven, vluchtten ze in de Tweede Wereldoorlog naar Joegoslavië om in de tweede helft van de Jaren zestig naar West-Europa uit te wljken. Voortdurend zijn ze opgejaagd en doorverwezen. De geschiedenis van hun omzwervingen is lang, zeker als Paul van Eeuwijk die vertelt. In een van de caravans op het terrein spreekt de secretaris van de stichting Rom (de organisatie die de belangen van de zigeuners behartigt) schande over de manier waarop de zigeuners zijn behandeld. De groep waar het nu om gaat, was op 3 oktober 1977 niet in Nederland, toen het kabinet besloot alle zigeuners die op dat moment zonder verblijfsver gunning binnen de landsgrenzen ver toefden. te legaliseren. Een absoluut willekeurig generaal pardon, zegt Van Eeuwijk. groep het doelwit geweest van „raz zia's" van de politie, die geprobeerd heeft de papieren van de zigeuners af te pakken om zo uitzetting uit Neder land te kunnen bewerkstelligen. „Vrouwen kregen te horen dat hun man. die op dat moment was opge pakt, vrij kwam, als ze de grens naar België over zouden gaan. Het is pure chantage." De zigeuners zelf praten nauwelijks. Ze durven kennelijk niet, ze laten het aan Van Eeuwijk over. Ze luisteren niet begrijpend mee, knikken wat of vallen naast het hoog opgestookte kacheltje in slaap. „We willen hier blijven", zegt een van de vrouwen. „We willen een vaste standplaats en de mogelijkheid om zomers een paar maanden te trekken. En verder willen we dat onze kinderen naar school kunnen." Het wordt een Kerst in de polder voor de groep. Paul van Eeuwijk spreekt al over een herberg waar geen plaats is, over gastvrijheid en andere elemen ten uit het kerstverhaal. Vanavond gaat een deel van de groep naar de Mozes en Aflronkerk in Amsterdam, waar de kerstnachtdienst in het te ken staat van de zigeuners. Een dienst met zlgeunermuzlek. Op het Muiderzand blijft het grauw. Overal hangt wasgoed, dekbedden liggen in de struiken kennelijk om te drogen. Verkleumd zijn kinderen aan het spelen. De arm over eikaars schouders gaan drie jongetjes op avontuur de polder is. Een Jochie is bezig hout te hakken, zittend op de punt van een klapstoeltje. Af en toe dendert er een zandwagen voorbij. Nee, geen kerstboomkaarsjes. Maar zigeuners vieren Kerst pas op 7 Ja nuari. Recensies spreken boekdelen! Vrijwel onmiddellijk bij verschijning van het eerste deel, verschenen ook dc eerste enthousiaste recensies over het nieuwe kerkhistorische standaardwerk DE KERK VAN ALLE TIJDEN „Dit eerste deel is een indrukwekkend begin. Met zijn 373 pagina's tekst en zijn tientallen zorgvuldig gekozen illustraties is het een lust voor het oog. Uitgever Wever heeft dit voorname bock in een keurig gewaad uitgegeven: prachtig gebonden met gouden titcllcttcrs. Met cijfer 1 staat er als een belofte aat dc volgende delen ook zo goed verzorgd zullen worden. Welnu, we wachten met spanning op liet vervolg. En intussen wensen wc dejezers van dit eerste deel vele goede uren toe met deze betrouwbare (FRIESCH DAGBLAD) „Het werk van Dr. Praamsma is bedoeld voor het kerklid van vandaag. En het moet gezegd: daar is op gerekend. Het bock leest vlot... Maar dc schrijver heeft zich op een te respecteren en verantwoorde wijze van zijn taak gekweten. Daarvoor dient hem alle lof te worden toege zwaaid. Wie met Dr. Praamsma op verkenning wil gaan - en dat moet men vooral niet nalaten - kan uit het verleden heel wat leren." (Dr. C. Bezemer in het HERVORMD WEEKBLAD) INTEKEN BILJET m Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs rechtstreeks via hiwlfhamtcl* ex. Dr. L. Praamsma DE KERK VAN ALLE TIJDEN Compleet in vier gebonden delen a f. 49.50. Bankrekening- of gironummer: •doorhalen wat u niet wenst. In open envelop zonder postzegel zenden aan: Uitgeverij T. Wever b.v., Antwoordnummer 5,8800 VB Franeker. Verkenningen in het landschap van de kerkgeschiedenis door Dr. L. Praamsma „Een groots opgezette populaire kerkgeschiedenis Het bock heeft iets weg van een beeldengalerij. Zelf zegt de schrijver in het inleidende hoofdstuk: „Dc beoefening van dc kerkgeschiedenis brengt ons in aanraking met levende mensen." Het is dan ook geen wonder dat het anekdotische nogal op de voorgrond treedt. Maar daardoor leest deze kerkgeschiedenis ook als een roman. Dat geldt zelfs voor moeilijke gedeelten als dc christeologische strijd in dc oude kerk en dc vele conflic ten tussen kerk en staat in dc middeleeuwen. Ik hoop dat het werk veel lezers zal vinden. Juist in onze tijd is het erg belangrijk dat mensen zich weer eens gaan verdiepen in dc geschiedenis van dc kerk. Ze zullen daardoor eigen tijd beter leren verstaan en ook beter in staat zijn allerlei nieuwe (en niet zo nieuwe!) idcccn en stromingen van eigen tijd te beoordelen." (Prof. Dr. K. Runia in het CENTRAAL WEEKBLAD) Deze recensies tonen duidelijk aan dat het werk van Dr. Praamsma aan hoge eisen voldoet, liet zal compleet vier delen omvatten, aic met tussenpozen van ca. vijf maanden zullen verschijnen, fraai uitgevoerd in geheel linnen banden met goudopdruk cn voorzien van geplas tificeerde stofomslagen (zie bovenstaande afbeelding). Totale omvang ca. 1500 tekstpagina's cn 192 bladzijden illustraties. Intekening is alleen mogelijk op het complete werk. Voorintekenprijs f. 49,50 per deel, geldig tot aan de verschijning van deel 4. Na verschijning van het vierde deel wordt de prijs verhoogd tot f. 55,- per deel. Met andere woorden: Wie nu intekent, bespaart f. 22,-! Schaf dit werk aan. voor uzelf, voor uw gezin. Gun uzelf en uw kinderen deze boeiende ontdekkingstocht door het afwisselende landschap van de kerkgeschiedenis. Maak voor uw bestelling gebruik van het ÏNTEKENBILJET. Zendt het vandaag nog aan uw boekhandel of fin open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. Wever b.v., Antwoordnummer 5,8800 VB Franeker. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Uitgeverij T. Wever b.v., Franeker Telefoon Q5170-3147 Willekeurig „Staatssecretaris Haars beweert dat Nederland met die legalisatie z'n best gedaan heeft en dat nu andere landen maar eens wat moeten doen. Maar we staan nu voor het probleem dat met dat volstrekt willekeurige besluit he le families uit elkaar gerukt zijn. Van de groep die hier in Almere staat, zijn er verscheidene gezinnen in de eerste lijn familie van de mensen die in 1977 gelegaliseerd werden. Die familiele den staan nu op terreinen her en der in Nederland. Een familieverband is voor zigeuners een enorm belangrijke zaak. Haars meent dat ze daar niets mee te maken heeft. Dat is dan een verschil in interpretatie van humani taire overwegingen. Deze mensen wil len zich legaal bij hun familie voegen.' Volgens Van Eeuwijk is ook deze ALMERE De door natuurbeschermers gewenste verplaat sing van het tracé Flevolijn van de Oostvaarderplassen in de richting van de rijksweg 6 (Almere-Lelystad) zal tot onaan vaardbare vertraging in de bouw van de spoorweg leiden. Uit een onderzoek blijkt dat dit technisch maar vooral procedu reel niet of nauwelijks haalbaar is. Dit zei minister Tuijnman van ver keer en waterstaat gisteren in Almere bij het begin van de aanleg van de Flevolijn. Vla die lijn, die een totale investering van zeshonderd miljoen vergt, zal ln 1987 Almere en in 1988 Lelystad op het landelijk spoorwe gennet aangesloten zijn. Dat zal ge beuren via een aftakking bij Weesp. Natuurbeschermers willen het tracé uit de buurt van de Oostvaarders- plassen hebben omdat zij vrezen voor verstoring van de rust ln dit vogelrij- ADVERTENTIE 1981 Jaar van de Gehandicapten Joarl Klseljov, op zijn vervoermiddel, een tol/gemaakt „rolplankje"' ■•De Sovjetbevolking achljnt onze aanblik niet te vardragon. GIRO 3301846 In 1981 start de Stichting Comité Vladimir Boekovski als eerste met een uitgebreid project ten bate van de Invaliden In de Sovjetunie. Dit gebeurt in samenwerking met de Actie Groep tot Verdediging van de Rechten van de Invaliden in de USSR, waarvan de heer Kiseljov woordvoerder is. De doelstellingen van dit project zijn: verzending van rolstoelen, prothesen en hulpstukken voor de invaliden die dit alles tot nu toe hebben moeten missen 'financiële steun en verzending van kledingpakketten publikatie van het eerste verslag van de Beweging van de Invaliden en de reactie van de Sovjetautoriteiten van de Revolutie tot nu. Omdat de Sovjetautorltallen hun Invaliden uit het gezlchtsield bannen, zijn deze gehandicapten In grote nood. Wij zijn in staat dit unieke project voor de gehandicapte medemens alleen met uw hulp uit te voeren. Stort uw bijdrage! GIRO 3301846 RABO 38.35.59.359 ABN 54.20.20.254 AMRO 41.28.43.455 Stichting Comité Vladimir Boekovski Postbus 51049, 1007 EA Amsterdam, GIRO 3301846 ke gebied en voor botsingen tussen vogels en treinen. De plannen voor de aanleg van een spoorlijn naar Flevoland dateren al uit 1958. in Juni 1977 besloot het toen malige kabinet tot aanleg van de rail- verbinding. Haast met de aanleg van de Flevolijn is volgens minister Tuijnman nu dringend geboden. „Al mere en Lelystad hebben nu respec tievelijk elfduizend en twaalfduizend inwoners, in 1990 zullen dat er 75.000 en 80.000 zijn," aldus Tuijnman. Hij wees er in dit verband op dat de capaciteit van de wegen van en naar met name Amsterdam nu al bijna maximaal benut wordt. De minister zeihet begin van het, werk aan de Flevolijn te beschouwen als een historisch gebeuren, vooral gezien de lange voorbereidingsproce dures en in deze tijd noodzakelijke bezuinigingen. Dit begin zou overigens begin deze maand zijn geweest, maar werd uitge steld in verband met het treinonge luk bij Warmond, waardoor twee mensen om het leven kwamen. De bewindsman zei te hopen, dat de gemeente Muiden binnenkort toch bereid zal blijken om mee te werken aan de aanleg van de Flevolijn. In april van dit jaar besloot de gemeen teraad tot weigering van planologi sche medewerking. Als Muiden blijft weigeren, dan zal minister Tuijnman zijn ambtegenoot van ruimtelijke or dening vragen om vrijstelling te ver lenen van de in het geding zijnde bestemmingsplannen. „Een ingrijpen van de rijksoverheid in de gemeentelijke autonomie het geen ik als bewindsman niet toejuich, maar dat gelet op het algemeen be lang van de spoedige aanleg dan wel noodzakelijk zal zijn." aldus Tuijnman. In de Griekse mythologie wordt ge sproken over de „gouden appel" en sommigen beweren dat het hier gaat om sinaasappelen. De oude Grieken hebben de sinaasappel echter nog niet gekend. De eerste Griek, die wel licht een sinaasappel geproefd heeft moet Alexander de Grote zijn ge weest want hij heeft tijdens zijn ver overingstochten in Perzlë in ieder ge val kennis kunnen maken met citrus vruchten. De citrusvruchten en de sinaasappel in het bijzonder zijn in onze Westerse wereld nog niet eens zo lang bekend. De oorsprong van deze vruchten ligt ln China waar ruim vierduizend Jaar geleden al hoge waarden aan sinaas appelen werden toegekend. Het zijn de Arabieren geweest, die de sinaas appelen op het vasteland van Europa introduceerden. Waarschijnlijk brachten zij de enigszins bittere en vooral in Engeland zeer geliefde Se- villaslnaasappelen vanuit he Oosten mee naar Spanje. Spanje Is het land van waaruit zich de sinaasappelcul tuur over de hele wereld heeft uitge breid. Ondanks het feit dat sinaasap pelen ln tropische en subtropische gebieden groeien hebben de Spaanse sinaasappelen bij ons een streepje voor. Ze hebben een hoge kwaliteit, een goede smaak en een rijkdom aan vitamine C. Je kunt er in de keuken alle kanten mee uit, maar je kunt ze ook uitpersen of zo uit de hand eten. Sinaasappelen kom je ln erg veel me nu's tegen. Erg lekker zijn ze ln voor gerechten, in salades en in pittige cocktails. Beroemd is de Libanese -amandelsoep met sinaasappelpart jes, Bij de meeste vissoorten passen Sinaasappelen uitstekend. Ook bij ge rechten met varkens- of kalfsvlees zijn sinaasappelen op hun plaats. Doe een scheut sinaasappelsap in de braadjus van een kalkoen, dat maakt het gerecht nog verfijnder, met heel weinig moeite kunnen we van een sinaasappel iets feestelijks maken. Gebakken Gebakken sinaasappel: benodigd voor 4 personen 8 grote Spaanse si naasappelen, 1 grote appel, 4 eetle pels bruine basterdsuiker, 2 eetlepels geconfijte kersen, 3 eetlepels Kirsch- wasser. Schil de sinaasappelen dik af. Verwijder de eventueel nog aanwezi ge velletjes en snijd de vruchten in dikke plakken. Leg ze dakpansgewijs in een platte ovenvaste glazen schaal. Schil de appel en steek er met behulp van een aardappelboor kleine ballet jes ujt. Leg de balletjes op de plakken sinaasappel. Snijd of bak de geconfij te kersen klein, doch niet fijn. Leg ze een paar minuten in het Kirsch was ser. Schenk het mengsel daarna over de plakken sinaasapel. Schep er ver volgens de bruine basterdsuiker over en schuif de schaal onder een reeds zeer hete grill of in de oven. Dien ze zo warm mogelijk op. Geef er eventueel wat kant en klaar gekocht vanille roomijs bij. Kerrievlees Voor 4 personen: 600 gram magere varkenslapjes, 2 grote uien, 75 gram boter of margarine, 1 eetlepel kerrie poeder, 1 1/2 eetlepel bloem, 2 1/2 dl bouillon (eventueel van een blokje of korrels), 4 Spaanse sinaasappelen, 1 eetlepel sojasaus. Snijd het vlees in dobbelsteentjes. Verhit de boter en fruit de uien tot ze glazig zijn. Voeg het vlees toe en laat het al omschep pende heel licht kleuren. Strooi de kerriepoeder erover en schep alles goed om. Voeg de bloem toe en schep alles nog eens heel goed om. Giet er daarna de bouillon bij en roer alles goed door elkaar. Temper de hitte- bron en laat alles gedurende een half uur heel zachtjes pruttelen. Schil in tussen de sinaasappelen dik af, zo dat ook de witte onderhuid wordt meege nomen. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Vang het sap op. Voeg het sap al roerende bij het vlees. Schep vlak voor het opdienen de partjes sinaasappel en de sojasaus door het gerecht. Laat alles door en door warm worden. Geef er droog gekookte rijst bij. Kabeljauw Voor 4 personen: 600 of 750 gram gefileerde kabeljauw, 1 eetlepel ci troensap, zout. 3 of 4 Spaanse sinaas appelen. 75 tot 100 gram boter of margarine, 1 of 2 eetlepels Grand Marnier (niet noodzakelijk). Snijd de vis ln vier of acht min of meer gelijke stukken. Sprenkel er wat citroensap over en laat de vis een kwartiertje liggen. Schil de sinaasappelen dik af. zo dat ook de witte onderhud wordt verwijderd. Snijd de vruchten daarna in plakjes. Vang het sap op. Maak de vis met een stuk keukenpapier zo droog mogelijk. Strooi er wat zout over en bak de visstukken in hete boter snel om en om lichtbruin en gaar. Neem ze uit de pan en leg ze op een verwarmde schotel. Voeg het si naasappelsap aan de bakboter toe. Roer alles goed door elkaar en leg daarna de plakjes sinaasappel in de pan. Laat ze door en door warm wor den. Schik de plakjes sinaasappel op de stukken vis en schenk de saus er over of serveer de saus apart in een sauskom. Liefhebbers kunnen tege lijk met het sinaasappelsap ook de Grand Marnier (of een andere sinaas appellikeur) aan de saus toevoegen. Geer er droog gekookte witte of brui ne rijst bij. Salade Voor 4 personen: 8 grote sinaasappe len. 75 gram geraspte kokos, 2 of 3 eetlepels witte rum, 2 eetlepels witte basterdsuiker. Schil de sinaasappe len zodat ook de witte huid weggesne den wordt. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Vang het sap op (houd 2 eetlepels apart en drink de rest op). Breng sinaasappelsap met suiker en rum in een pannetje aan de kook. Laat al roerende de suiker oplossen. Doe de sinaasappelpartjes in een kóm en schenk er het hete rummeng- sel over. Schep alles eenmaal voor zichtig om. Laat het afkoelen. Schep vlak voor het opdienen de helft van de kokos er door en strooi de rest erover.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9