ederlandsche Bank mt kredietgroei Veel fouten bij oogmeting >ki-fabrikanten in oorlog apan wil export landen zonder igen auto-industrie Europees parlement wint strijd begroting Sanering bij Macintosh gaat door: 950 banen verloren s in plaats van acht procent Bezwaar tegen manier waaróp Chrysler wil loonmatiging Bonden bereiden Actieplan Limburg voor trijd om behoud marktaandeel gaat door Henspapier Dollar lager Rente in YS daalt 'Synthetische olie schoon produceren' Personeel verloop belastingdienst 'verontrustend' Sanering Enka komt naderbij ÊNSDAG 24 DECEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 21 - RHS 23 onze redactie economie STERDAM De Nederlandsche Bank pat komend jaar de kredietteugels nog wat l kker aanhalen. Dit blijkt uit de aankondiging, dat met de banken en de PTT overeenstem- 'J g is bereikt over een verdere beperking van de toegestane kredietgroei in geheel 1981 van t tot zes procent. so gns het Jargon van de centrale hee Voortzetting van de reeds sedert 1977 heet het, dat in het overleg is bestaande kredietbeperkingen is, vol- (korte) kredietverlening aan de lagere eü iïproken „dat de groei van de gens De Neerlandsche Bank, geboden overheid. Dit houdt verband met de !91 kredieten aan de private sector met het oog op de aanhoudends te- grote omvang van de monetaire fi- e lange uitzettingen, voor zover korten op de betalingsbalans en de nanciering door de lagere overheid 'md so gefinancierd met kapitaalmarkt- ongunstige positie waarin de over- tot dusverre in 1980. 1 leien, spaargelden en andere heidsfinanciën verkeren. Beide ma- aangetrokken middelen, in ge- ken het wenselijk dat grote aandacht 1981 beperkt zal blijven tot zes wordt besteed aan de beperking van '4ent.' de omvang van de binnenlandse 11- 1980 gold een groeipercentage quiditeitscreatie (geldschepplng) die :ht procent. Bij de vaststelling als gevolg van de monetaire financie- gen te volgen gedragslijn bij hun (kort Van onze redactie economie DEN HAAG Zowel oogart sen als opticiens maken nogal wat fouten bij het doen van oogmetingen. Bovendien zijn veel opticiens vaak slordig bij het maken van brillen. Deze conclusie trekt de Consumen tenbond uit een test, waarbij een aan tal proefpersonen (van wie het bril- voorschrift precies bekend was) tien oogartsen en twaalf opticiens bezoch ten om oogmetingen te laten doen en een nieuwe bril te bestellen. Slechts één oogarts en twee opticiens gaven geheel juiste brilvoorschriften, terwijl van de tweeëntwintig aange meten brillen er vier niet goed waren. Voorts liepen de prijzen die door de opticiens voor het maken van een bril werden berekend, sterk uiteen. De rekeningen varieerden van 289 tot 448 gulden. Een praktisch probleem bij dergelij ke fietsen is nog, dat de rijwielhandel bepaald niet staat te popelen, om onderhoud en reparatie te doen. Te veel Volgens de Consumentenbond kan men voor een eerste bril het best naar een oogarts gaan; voor een andere bril kan men bij een opticien terecht. Het (tevoren) vragen wat een nieuwe bril kost bij verschillende opticiens, kan heel wat geld besparen. Fietsen In de Consumentengids wordt verder gepubliceerd dat uit een gezamenlijk onderzoek van de Consumentenbond en de ANWB is gebleken, dat goedko pe fietsen vaak slecht van kwaliteit zijn. Van de acht damesfietsen ble ken er vijf de test niet te overleven cn van de acht herenfietsen zakte er zelfs één tijdens het onderzoek in elkaar. Geen enkele fiets kwam in aanmerking voor het predikaat „goed". Interessant is het artikel in Koop kracht, het blad van het Konsumen- ten Kontakt, waarin uit de doeken wordt gedaan dat vaak te veel geld wordt uitgegeven aan zogenaamd ge zond voedsel. Vastgesteld wordt, dat er twee kostenopjagers de huishoud- portemonee belagen: het gemak en (vooral) „gezond" eten. Het gezin dat onder de loep wordt genomen hield een huishoudboekje bij. Daaruit blijkt dat onnodig veel geld werd uitgegeven aan „gezond" eten. Dit uitgaande van de gedachte: geen al te goedkope margarine, want daarin zijn slechte grondstoffen ver werk, macrobiologische pap, omdat die op natuurlijke basis is bereid en biogarde, omdat dat een hele gezonde yoghurt moet zijn. dit percentage was uitgegaan *een grotere economische groei so in feite is gerealiseerd en thans 1981 wordt verwacht. De banken j» Ie gelddiensten van de PTT te en hebben dit Jaar tot en met ring (populair gezegd: het laten draai en van de bankbiljettenpers) door de overheid in 1980 een te grote omvang heeft aangenomen. Een voortzetting van de kredietbeperking sluit aan op het voornemen van de minister van iber steeds ruimschoots aan de financiën het beroep op monetaire n voldaan, aldus de centrale financiering van de totale overheid in 22/, k. Het laat zich aanzien, dat ook 1981 aanzienlijk te verminderen. 958. 1980 de norm niet zal worden schreden. De dan eventueel res- De Nederlandsche Bank is voorts met «3 tide ruimte blijft voor de betrok- het bankwezen en met de PTT in 463 instellingen in 1981 ter beschik- overleg getreden om op korte termijn te komen tot een door deze instellin- 1721 ITERDAM (Reuter) Landen die zelf geen grote eigen ■industrie hebben komen voor ons nog in aanmerking jr afzetvergrotlng. Met landen die wel een auto-industrie jben en door de toegenomen Japanse importen in moeilljk- len zijn geraakt, zijn wij begaan. zei Josjitada Fujlmaki, een der '^kteuren van de Japanse autofa- &o lc Toyota Motor Company, bij het £*™l|end maken van de plannen van de lernemlng voor het komende Jaar. den (he geen eigen auto-industrie in zijn onder andere Nederland, t en Luxemburg. De Japanners ervan uit. dat deze landen niet jrotectionlstlsche maatregelen nemen. „Daarom kunnen ze .rijke afzetmarkten worden". --- maakte Toyota gisteren bekend. moo vendien werd meegedeeld dat de »ort van Japanse auto's het vol- id Jaar op hetzelfde hoge peil zal an als afgelopen Jaar. De uitvoer 7*mi 1 Toyota komt dit Jaar uit op 1,78 78 70 loen auto's. Toyota wil volgend 63 001 r slechts 80.000 stuks minder ex- teren. trigens zal het bedrijf gedwongen den de kosten per auto te verho- omdat de koers van de yen stijgt. willen in leder geval niet het lar lopen dat we beschuldigd wor- van 'dumpen' op de Europese en (Amerikaanse markt", aldus de di- eur. De verkoop naar de EG-lan- ln totaal zal komend Jaar iets ner uitvallen, althans voorzover Toyota betreft. 73 30 De mening, dat de export naar lan den die zelf geen auto-industrie heb ben sterk kan worden vergroot, wordt gedeeld door de directeur van Nissan Motor Company (fabrikant van Dat- sun). Nissan heeft de laatste zes maanden tot en met oktober van dit Jaar 1,30 miljoen auto's verkocht, zes tien procent meer dan de voorgaande zes maanden. De export was liefst 33 procent hoger. De verkoop van Japanse auto's aan de Verenigde Staten blijkt overigens iets terug te lopen, een feit dat vol gens de belde autofabrikanten voor namelijk zijn oorzaak vindt in de hoge rentetarieven daar. Doordat ook de yen duurder werd moesten de Ja panners afgelopen Jaar de prijzen van hun auto's met een procent of zeven tien verhogen. De Toyota-dlrecteur gelooft dat een deel van de wrijving die langzamer hand is ontstaan tussen importeren de landen met auto-industrieën en Japan, voor een deel is op te vangen door nog wat meer onderdelen in het buitenland te kopen. Toyota heeft het afgelopen Jaar al voor forse be dragen onderdelen in het buitenland gekocht. BRUSSEL (DPA) Het Europees parlement heeft voorlopig de strijd om de begroting van de Europese Gemeenschap voor volgend jaar van ruim 54 miljard gulden (plus de omstreden aanvullende begroting van ruim een miljard) voor dit jaar gewonnen. De voorzitter van het Europees parlement, Simone Veil, heeft deze begroting gisteren goedgekeurd. Eergisteren konden de minsters van Financiën van de Europese Gemeen schap het niet eens worden over een standpunt over het besluit van het Europees parlement, de begroting voor dit jaar te verhogen met 730 .miljoen gulden bóven de aanvulling van 275 miljoen gulden waarmee de ministers eerder wel akkoord waren gegaan. Het Europees parlement wil deze aanvullende bedragen gebruiken voor maatregelen op sociaal gebied en regionaal beleid. Italië, Engeland en Ierland zijn met deze maatregelen het meest gebaat en zijn vóór de aanvullende begroting. Frankrijk, West-Duitsland, België, Nederland en Denemarken vinden echter, dat het Europees parlement buiten zijn boek je is gegaan. De verhoging van de begroting 1980 door het Europees parlement is vori ge week op een nogal ongebruikelijke manier tot stand gekomen. De parle mentariërs zagen een niet-benutte marge in de begroting 1979 en die werd gebruikt om de begroting 1980 extra te verhogen. De landen, die de door het Europees parlement gevolgde procedure als ontwettig beschouwen, zouden finan ciële bijdragen achter kunnen hou den. In dat geval zal de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen moeten inschakelen. Het is echter ook moge lijk dat landen als Frankrijk en West- Duitsland zich meteen al tot het Hof wenden om een uitspraak over de zaak te krijgen. Van onze redactie economie STEIN „Het is verschrikkelijk wat hier gebeurt", zo reageerde districtsbestuurder H. Duursma van de FNV gisteren op het bericht dat er inderdaad een kleine duizend arbeids plaatsen verloren zullen gaan bij Macintosh, als gevolg van eeen omvangrijke reorganisatie. Het overgrote deel van de 950 banen wordt momenteel bezet door mensen die moeilijk kunnen worden overge plaatst binnen Macintosh. Duursma zegt te vrezen, dat, als de overheid zijn beleid niet op korte termijn ver andert, de confectie-lndustrie over redden valt nogmaals bij de concur renten van Knelssl aangedrongen de handen ineen te slaan. Dit beroep heeft echter tot nog toe weinig weer klank gevonden. Wellicht speculeren zij op een faillissement van Knelssl om straks zo de activa van dit bedrijf m onze redactie economie nsterdam Vele Nederlanders hebben zich alle donkere tiken, die boven onze economie zijn samengepakt ten spijt dezer dagen weer in beweging gezet om in Oostenrijk, rttserland en Frankrijk hun geliefde wintersporten als skiën i langlaufen te kunnen beoefenen. Onbekommerd, en in het (dat eoo medewerkers telt) voordeü- heel niet geremd door het feit dat het in de wereld van de &er in handen te kunnen krijgen. Ifabrikanten heden ten dage allesbehalve rozegeur en ma- schijn is. slag te kunnen slaan op de sklmarkt. Het bleek echter te hoog gegrepen. Imagoverlies t laatste gaat met name op voor de Wtenrijkse skifabrikanten, waar- n de voornaamste met elkaar tot toe meer ski's vervaardigden dan Europese skifabrikanten te za- A1 vele Jaren voeren de Oosten- kse skiproducenten onderling een vige strijd om het behoud van de kt en daarmede in feite om hun rtbestaan. w no& 106 hikte Atomic, Bliz- rd. KSstle, Fischer en Knelssl nog 134.0 U1J het dat het de één beter afging het hoofd boven water te houden m de ander. Dit Jaar echter heeft nelssl, het hoofd in de schoot moe- De produktie nieuwe stijl had met veel kinderziekten te kampen. Daar door ging de kwaliteit achteruit en het gevolg was dat trouwe aanhan gers van de „witte ster" (het merk van Knelssl) het voor gezien hielden. Een ogenblik vorig Jaar leek het getij te keren. Alras bleek dat Knelssl, die door zijn sterk geauto matiseerd produktieproces, dat de produktie van 600.000 tot een miljoen ski's zou opvoeren, meer dan de ande re skifabrikanten aangewezen was op Hoe het allemaal ook uitpakt zeker is dat de val van concurrent Kneissl door de overige Oostenrijkse sklpro- ducenten niet met gejuich is ontvan gen. Alleen daarom al niet, omdat zij een Jaar of vijf helemaal uit Neder land zal zijn verdwenen. De bonden spreken van een „onaan vaardbare situatie voor de werkgele genheid in Limburg". De op handen zijnde ontslagen bij Volvo-car in Born nog niet eens meegerekend, ligt het werkloosheidspercentage in Lim burg momenteel zo'n honderd pro cent boven het landelijke gemiddel de. De werkloosheid onder mannen is in dit gebied 8 procent van de be roepsbevolking, onder vrouwen 16,5 procent. Vooral de vrouwen blijken moeilijk aan werk te kunnen komen. Reden temeer, waarom het verdwij nen van 950 banen bij Macintosh, die voornamelijk door vrouwen werden bezet, zo hard aankomt. Acties De Industriebond van de FNV heeft een actieplan Limburg in voorberei ding „waarbij harde acties niet zullen worden geschuwd, om dit dringende probleem onder de aandacht van de regering te brengen." De FNV wijst erop dat ook de veelbesproken „per- spectievennota voor Limburg" zo goed als geen effect heeft gehad. „WIJ beginnen ons zo langzamerhand er in geil. miccii uaaiuiii cu uico, umuai iij - - voor Oostenrijk, welk land ongeveer y7ll OlltS üffPn de helft van de wereldmarkt van ski's f w - voorziet, toch wel een verlies aan ima- Ki i f o i j i ccnmpnt go zien in het gebeuren bij Kneissl. U1J lOIUWDCIHClU leggen. Eigenaar Franz Kneissl in snelle (en almaar duurder wordende) a (nA)airAr(nffAll In b(aa Ac Anvto+i bva*. nrrt. !l welbekende Kafstein in Oosten- Ik heeft het failliet van zijn bedrijf v let kunnen afwenden. 41" I 8 'ij chtergrond is het feit, dat de enor- 'j, 'e kosten, gemoeid met de ontwik- 4» fling van een geheel nieuwe techno- 52 pe' de financiële mogelijkheden »n Knelssl boven het hoofd groei- ii Ut Knelssl, een bedrijf dat het 2# jeeds in innovatie (vernieuwing) *2 acht te zoeken Kneissl verraste skiwereld destijds met de eerste sfiberski waagde zich de laatste wen te ver naar voren. e hoog gegrepen een ulterst geavanceerd en door omputers gestuurd produktieproces 57JI °or een nieuw soort kunststof-ski 28« ovesteringen niet minder dan 80 ^UJoen Schillingen, dat is rondweg miljoen gulden) dacht Kneissl zijn 15JC 1 toeleveringen in steeds ernstiger pro blemen met zijn rentabiliteit kwam. Dat leidde uiteindelijk tot de „gang naar Canossa" voor Franz Kneissl. Er moest uitstel van betaling worden aangevraagd. Atomic, Blizzard en Fischer en ande re combinaties, zoals die van de Oos tenrijkse industrie Chemie Linz (leve rancier van de kunststof, die Knelssl in het nieuwe proces voor de produk tie van ski's op grote schaal benutte en de Amerikaanse producent van langlauf-ski's Trak, hebben er nog over gedacht om een reddingsactie voor Kneissl op touw te zetten. Ge zien de hoge schuldenlast van Knelssl volgens ingewijden meer dan 400 miljoen Oostenrijkse schillin gen, of ruim 60 miljoen gulden zagen ze daar uiteindelijk toch maar van af. De Oostenrijkse regering heeft nu in een laatste poging te redden wat er te Dat de „witte ster" volledig van het totaal zal verdwijnen lijkt overigens onzeker. Dit, nu er wellicht toch nog te elfder ure een soort van opvang- maatschappij voor Kneissl in het le ven is geroepen, die de bedrijfsinstal- laties van Kneissl wil overnemen en de markt met Kneissl-produkten wil blijven bedienen. Het gebeuren bij Kneissl heeft intus sen de Oostenrijkse skimarkt in be weging gezet. Aangezien de capaci teit van de bedrijven van de andere skiproducenten op geen stukken na is bezet er bestaat een grote over capaciteit neemt de kans op verde re prijsverlagingen op de markt, waar, zoals gezegd, de concurrentie toch al hard was, meer en meer toe. Zoals de zaken er momenteel voor staan zijn de Oostenrijkse skiprodu- centen met elkaar goed voor een pro- duktievermogen van rond vijf mil joen ski's. Zij maken er echter maar 3,5 miljoen per jaar. Daarbij bedraagt het marktaandeel van Atomic 23 pro cent, dat van Fischer 22 procent, van Blizzard 15 procent, en van Kneissl nog slechte 8 procent. Daartussen zit dan nog K&stle met een marktaan deel in de orde van grootte van 14 procent. de steek gelaten te voelen in Lim burg, zowel door de provinciale als door de landelijke overheid." De FNV is niet erg te spreken over de manier waarop Nederland omspringt met textiel uit derde wereldlanden. In vrijwel alle grote Europese indu strielanden is het verboden, gewoon handel met goedkope textiel te drij ven. De meeste landen laten import uit deze landen uitsluitend toe, als dit gebeurt door een industrie die min stens dertig procent van zijn totale produktie in eigen land heeft onder gebracht. In Nederland is handel in goedkope textiel wel toegestaan. De FNV is van mening dat de overheid hier zo snel mogelijk een stokje voor moet steken. Toekomst Overigens ls het niet zo dat de bon den of de ondernemingsraad van Ma cintosh nog toekomstmogelijkheden zien voor het hele bedrijf: Afstoten van bepaalde onderdelen is noodza kelijk, anders wordt het hele concern meegesleurd de afgrond ln, zo vindt ook de FNV. Bij Macintosh Neder land zullen na de afslanking nog 1300 mensen werken. Alleen in Maastricht Stein en Terwinselen blijven nog ate liers opea De Nederlandse tak van het Macin- tosh-bedrijf heeft het afgelopen Jaar een verlies geleden van 17 miljoen gulden. De afdeling Nederland lijdt trouwens al jaren verliezen, waarvoor tot nog toe het moederbedrijf Macin tosh kon opdraaien. Maar aangezien ook het moederbedrijf nu voor het eerst sinds jaren in de rode cijfers komt te zitten, waarschijnlijk zeven acht miljoen gulden verlies, heeft Ma cintosh Nederland daar dit jaar niet meer op te rekenen. DETROIT (Reuter) De vakbond van werknemers in de Amerikaanse auto-indus trie, de United Workers Union (UAW), wij met het noodlij dende Chrysler-concem pra ten over loonmatiging. Dit om het dreigend bankroet van de ze autofabriek te helpen voor komen. Voorzitter D. Fraser van de ÜAW heeft daarbij echter laten doorsche meren, dat het verzoek van Chrysler om voor 1,25 miljard gulden aan loon- afspraken in te slikken, te ver gaat. Chrysler heeft de werknemers ver zocht de eerder toegezegde loonsver hoging van drie procent en van de compensatie van de kosten van le- vensonderhoud te laten zitten, gezien de kapitale verliezen van ruim drie miljard gulden in de eerste negen maanden van dit jaar en van ruim twee miljard gulden in het afgelopen jaar. President L. Iacocca van Chrysler heeft laten weten, dat het voortbe staan van het concern afhangt van een bevriezing van de lonen en van een verhoging van de kredietgaran ties door de overheid van drie miljard tot bijna vier miljard gulden. Op 6 januari zal de bond een gesprek hebben met minister W. Miller van financiën om te weten te komen, of Chrysler extra kredietgaranties van de regering krijgt. Daarna wordt het CAO-overleg heropend. De werkne mers bij Chrysler hebben de afgelo pen twee jaar al voor ruim 900 mil joen gulden aan loon laten zitten. EERBEEK (ANP) De rechtbank in Zutphen heeft gisteren Henspapier in Eerbeek failliet verklaard. De 270 werknemers zullen worden ontslagen. Tweehonderd van hen waren al op non-actief gesteld. De bewindvoerder van Henspapier deelde het personeel dinsdagmiddag mee, dat hij alsnog zou proberen het bedrijf of delen daarvan te verkopen, maar er zijn op dit moment geen gegadigden. Twee serieuze gegadigden uit Zwitserland en België hebben onlangs afgehaakt. Henspapier kon ook niet rekenen op financiële steun van de overheid. Mi nister Van Aardenne van economi sche zaken deelde twee weken gele den de Tweede Kamer al mee, dat hij geen mogelijkheden zag om een slui ting van de Eerbeekse onderneming (fabriek en handelsmaatschappij)0 te voorkomen. Directeur Van Toledo van Henspa pier is erg teleurgesteld over het fail lissement van zijn bedrijf, dat hij veertien jaar geleden opzette. Vol gens hem waren er nog kansen. Ook Het slot voor de dollar was 2,1150. de industriebond FNV reageerde Dollars in bankpapier noteerden dinsdagavond terneergeslagen. 2,07-2,17, tegen maandag 2,10-2,20. AMSTERDAM De Indruk, dat de rentetarieven in de Verenigde Staten hun hoogtepunt hebben bereikt, heeft ertoe geleld dat de belangstel ling voor de dollar wat is afgenomen. De Amerikaanse munteenheid zakte dinsdag dan ook wat in in Am sterdam. Maandag verliet de Amerikaanse munt de valutamarkt op een (offici eel) slot van 2,15. Dinsdag om twaalf uur was de koers gedaald tot onder de 2,11. Daarna trad enig her stel in. NEW YORK (Reuter) Nadat de Wells Fargo Bank als eerste de prime rate verlaagde, heeft de Chase Man hattan Bank gisteren die stap ge volgd en de rente voor eerste klas debiteuren (ook) op 20,5 procent ge bracht. De Wells Fargo Bank was een van de weinige banken die „maar" 21 pro cent berekende: de meeste banken, waaronder de Chase Manhattan, be rekenden 21.5 procent rente aan ster ke debiteuren. WASHINGTON (AP, Reuter) De produktie op grote schaal van syn thetische brandstoffen uit steenkool vloeibaar of gasvormig kan ern stige problemen scheppen op het ter rein van gezondheid en milieube scherming, tenzij afdoende maatre gelen worden genomen. Hiervoor werd de leiding van het nieuwe Ame rikaanse overheidsbedrijf Synthetic Fuels met klem gewaarschuwd door de directeur van het federale Bureau voor milieubescherming (EPA), Douglas Costle. Er kan een groot aantal kankerver wekkende en anderszins giftige stof fen in de lucht komen, aldus Costle, en ook grond- en oppervlaktewater kunnen vervuild worden. Als u het publiek niet kunt laten zien dat de eerste generatie fabrieken veilig werkt, zei hij, kan dat ernstige gevol gen hebben voor het hele program ma. Synthetic Fuels heeft twintig miljard dollar te besteden aan bank garanties en prijssubsidies om Ame rika minder afhankelijk te maken van ingevoerde aardolie. DEN HAAG (ANP) - Volgens minister Van der Stee (Finan ciën) neemt het personeelsver loop bij de belastingdienst, in het bijzonder bij inspecteurs en accountants, verontrustend toe. Bij het inspecteurskprps steeg het (vervroegd) uittreden van 35 in 1978 tot dit jaar 62. Het verloop onder de accountants steeg van 22 (in 1978) tot in totaal dit jaar 53 accountants. Volgens de minister houdt dit in, dat het kwaliteitsverlies groter wordt en dat de perso neelsbezetting langzamer dan wel nauwelijks stijgt. Als oorzaak van de vele verzoe ken om ontslag wordt een on voldoende betaling genoemd tegenover het werk in de aan slagregeling en controle, waar in van de zijde van de belas tingschuldigen en hun advi seurs steeds meer weerstand en tegenspel wordt ondervonden. Van onze redactie economie AMSTERDAM Ongeveer 20 janua ri zal Akzo-dochter Enka met haar (nieuwe) saneringsplannen naar bui ten komen. De raad van bestuur legt momenteel de laatste hand aan een studie. Zoals eind november reeds werd mee gedeeld, is bij Enka de chemische vezelsector van Akzo een nieuwe saneringsronde op komst, de vierde binnen tien Jaar. Een en ander als gevolg van nijpende problemen bij polyester, nylon in het algemeen bij garens voor textiele toepassingen en bij tapijtgarens. Activiteiten, die de laatste vijf jaar voortdurend verliesgevend zijn geweest. Geruchten, dat het Enka-bedrijf in Breda, waar ongeveer 730 mensen werken, dicht zou gaan wil de raad van bestuur van Enka nog ontken nen, noch bevestigen." We onthouden ons in dit stadium van commentaar", aldus een woordvoerder. „Wel kun nen hier en daar ingrijpende maatre gelen worden verwacht bij Enka-be- drijven in Europa. Bij Enka-Nederland werken ongeveer 9000 man. In Duitsland heeft Enka circa 17.000 medewerkers, terwijl En ka als geheel ruwweg 45.000 man telt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23