'Suriname dreigt Guyana achterna te gaan' 'Marxisten' vergaten socialisme in Guyana rum prices^^high wine' all Liquors 24o. PRICES Waarom blijkt het almaar niet te lukken om vrij rijke landen als Suriname en Guyana tot ontwik keling te brengen? Omdat men voor de verkeerde markt produ ceert, zegt de Guyanese ontwik- kelingsdeskundige dr. Clive Tho mas. „Deze landen produceren dingen die ze zelf niet consume ren, en consumeren aan de ande re kant hoofdzakelijk goederen die alleen maar in het buitenland worden geproduceerd." „Het hangt er natuurlijk helemaal van af wat je onder ontwikkeling verstaat. Als je afgaat op het inkomen per hoofd van de bevolking dan kun Je Suriname geen on derontwikkeld land meer noemen. Voor mij is een land pas ontwikkeld als het zelf kan voorzien in de behoeften van de grote massa's. Niet alleen de persoonlijke be hoeften, zoals kleding, voedsel en onder dak, ook een goede scholing en openbare voorzieningen vallen daaronder. Als Je het zo bekijkt dan blijken Guyana en Suri name volledig op het verkeerde pad te zitten." Dr. Thomas, professor aan de universiteit van Guyana, wijst op de grote hoeveelhe den bauxiet en rijst die deze twee landen exporteren. Produkten, waaraan in eigen land nauwelijks of geen behoefte is. Aan de andere kant importeren deze landen enorme hoeveelheden goederen, die ze ge makkelijk zelf zouden kunnen maken. Dat stamt nog uit de tijd dat de koloniale moederlanden in Suriname en Guyana de produktle afstemden op wat ze zelf nodig hadden of makkelijk konden verhande len. En niet op wat de plaatselijke bevol king nodig had om in leven te blijven. SuikerMwwMB Clive Thomas: „Ik zeg niet dat een ont wikkelingsland niets mag exporteren. In tegendeel. Juist de produkten die ze zelf nodig hebben en die ze gemakkelijk kun nen maken, moeten ze ook uitvoeren. Dat is in de geïndustrialiseerde landen ook gebeurd. De bloeiende auto-industrie van de Verenigde Staten is ontstaan door in te spelen op de plaatselijke vraag naar au to's. Zelfs een klein land als Nederland heeft kans gezien grote handel te maken van produkten die ze zelf nodig hadden, zoals waterwerken, schepen en melk." „Veel mensen in de ontwikkelingslanden in het Caribisch gebied zijn er van over tuigd dat ze zelf de capaciteit niet hebben hun eigen land te ontwikkelen. Ik herin ner mij dat er enige tijd geleden een discussie ontstond over de mogelijke na tionalisatie van de suikerindustrie in Guy ana. Een van de tegenargumenten was toen dat wij niet de kennis hebben om suiker te produceren. Je vraagt Je dan af hoe het mogelijk is dat we niet weten hoe dat moet, terwijl er al drie eeuwen lang suiker in ons land wordt gemaakt." In feite, zegt dr. Thomas, is Suriname er net zo beroerd aan toe als Guyana. Het probleem wordt echter versluierd door de enorme hoeveelheid geld en buitenlandse kennis die in de vorm van Nederlandse ontwikkelingshulp het land binnen ko men. De kans is groot dat de economie instort zodra die hulp afloopt. Men houdt geen rekening met de behoeften van de bevolking, omdat de import die behoeften nog wel kan dekken nu er zoveel geld is. Clive Thomas zegt niet dat Suriname al dezelfde kant opgaat als Guyana, maar hij vindt wel dat de voedingsbodem voor een dergelijke negatieve ontwikke ling aanwezig is. Volgens hem betekent de „coöperatieve republiek", zoals de rege ring Guyana tegenwoordig noemt, niets anders dan dat er „staatskapitalisme" wordt gepraktizeerd. Hij verwijst naar een lezing die hij een maand geleden in Para maribo hield en waarin hij over het staats kapitalisme zei: „De hoofdpropaganda van dit soort regi mes is dat ze hard bezig zijn het land te ontwikkelen. Als je vraagt: waar is die ontwikkeling, dan laten ze je zeer moder ne en doordachte plannen zien. Ze zijn echter niet bereid je mee te nemen naar de mensen in de straat en ze te vragen of ze blij zijn met die ontwikkeling. En als Je dan praat over kwesties als onderdruk king en democratie, dan krijg Je als ant woord: ach, je kunt nu eenmaal geen ontwikkeling en democratie tegelijk hebben." Luiheid Volgens Thomas is het tegenovergestelde waar: ontwikkeling is niet mogelijk zon der de bevolking daar direct in te betrek ken. „Die zogenaamde luiheid van de be volking, waar onze regeringen over klagen is niets anders dan gebrek aan interesse, die ontstaat wanneer jou nooit eens naar je mening gevraagd wordt. Voor mij zi brood en gerechtigheid niet te scheide Die gerechtigheid moet bestaan uit gara ties tegen onderdrukking, recht op dei name aan het politieke proces en recht werk. Als dat er allemaal niet is geef niets om een bruto nationaal produkt stijgende inkomens per hoofd van de b volking of wat voor cijfers dan ook." Van die gerechtigheid is niets meer over de staatskapitalistische landen, waart dr. Thomas naast Guyana ook de Sowje Unie rekent: „Een paar dozijn partijled! met onuitputtelijke energie en een grenJ loze ervaring die een kudde muilezi leidt. De arbeidende klasse wordt van ti) tot tijd uitgenodigd op een vergaderin waar ze hun grote leiders kunnen toejt chen en unaniem resoluties aan mogi nemen. Dit is niet de dictatuur van hl proletariaat, dit is de dictatuur van handvol politici." Hoewel Guyana meerdere politieke part en kent, heerst daar de dictatuur van partij. Clive Thomas: „Zonder het lil maatschap van de PNC krijg Je geen bas bij de overheid. En veel is genationd seerd, in de particuliere sector zijn nauw lij ka banen meer. Wie daarnaast niet opd partijcongressen komt of wie niet gal stemmen, loopt het risico ontslagen worden. Men doet niets eens moeite omi achter te komen wat precies de behoefti zijn van het volk. Ik besef best dat het nfc mogelijk is aan alle wensen tegemoet komen. Maar Je zou kunnen beginnen itf te zeggen: laten we nu eens proberen d suikerproduktie niet nog verder op te drü ven, maar in plaats daarvan het land gebruiken voor produkten waar hier efl groot tekort aan is." WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 TROUWKWARTET ■BUITENLAND! f "ïïïi- WAU" IA»C* «At# ouartfii.. MUST BE Gonsuhe»*4 NAMUON soot us a,n SUM**» lAltf HAir LA*C«, HAif QUART c* AuOtionOrNMni 24 02 12 02 6 02 JO 2 m Op bet eerste gezicht lijkt liften in Guyana een nationale sport. Bij nader Inzien is het niet meer dan een noodzakelijk kwaad. Eet transportsysteem zit aan de grond. En niet alleen het transportsysteem. „Eet laatste hall jaar lijkt alles in dit land fout te gaan," verzucht een hotelhouder. Een econoom weet in ieder geval een hele grote aan te wijzen. De regering heet marxistisch maar vergat het socialisme in te voeren toen het kapitalisme werd uitgebannen. Guyana als voorbeeld van hoe het niet moet voor het buurland Suriname. door Wim Jansen Aan de kant van de veertig kilometer lange weg van vliegveld Ti- mehri naar Georgetown proberen honderden mensen druk gebarend onze auto tot stoppen te brengen. De collectieve taxi's die er rijden kun nen echter onmogelijk nóg meer passagiers bergen. Velen zullen vandaag de hoofdstad van Guyana niet berei ken en morgen opnieuw moeten proberen hun produkten naar de markt te brengen of in kopen te gaan doen. „Dc heb het afgelopen jaar niet één total-loss gehad," zegt een van de directeuren van een Guyanese verzeke ringsmaatschappij. Niet om dat er op de wegen geen onge lukken gebeuren, maar omdat er geen nieuwe wagens zijn te krijgen. Er is een groot tekort aan vervoer. Oude auto's wor den eindeloos opgekalefaterd. Merken uit de Britse koloniale tijd als Wolseley, Morris en, Hillman rijden hier nog vrij rond. Europese verzamelaars zouden er kapitalen voor be talen. De Guyanezen zelf trou wens ook: een twintig jaar ou de wagen „met enige gebre ken" kost volgens de adver tenties al gauw tienduizend gulden, twee maal het jaarsa laris van een arbeider. Het zijn niet alleen de Britse auto's en het aan de verkeerde kant van de weg rijdende ver keer die een bezoeker uit La- tijns-Amerika de indruk geeft dat hij in een ander wereld deel terecht is gekomen. Van Indianen is nauwelijks meer iets te bekennen, door de stra ten lopen Aziaten en Afrika nen. Het was niet voor niets dat de Zuidamerikaanse be vrijder Simon Bolivar de drie Guyana's (het huidige Frans Guyane. Suriname en Guya na) aan het begin van de ne gentiende eeuw volstrekt ne geerde in zijn strijd tegen de Spaanse en Portugese koloni ale overheersers. Invloed Door z'n afwijkende samen stelling van de bevolking en z'n geïsoleerde ligging be stond er geen enkele band met de rest van het continent. Op het moment dat de meeste landen zich hadden bevrijd van de Spanjaarden en Portu gezen, kwamen de Fransen. Britten en Nederlanders een verdeling overeen die terug te vinden is in de huidige gren zen van de drie landen. Tot voor die tijd heette het hele gebied gewoon Guyana, „land omgeven door water" in de taal van de plaatselijke In dianen, waar de drie Europese mogendheden elkaar naar het leven stonden en afwisselend de scepter zwaaiden. De Ne derlandse invloed is in Guya na nog overduidelijk terug te vinden in de grote zeedijk die de lager gelegen hoofdstad moet beschermen tegen het water en in de vele sluisjes en kanalen. Ook in veel plaatsna men is dit terug te vinden: Soesdyk, Werk-en-Rust, Spa rendaam, Den Amstel en ga zo maar door. Als Je door Georgetown loopt, wordt het je duidelijk waarom zo veel Guyanezen hun heil zoeken in het buurland Suri name. Het merendeel van de enorme houten gebouwen uit de Britse koloniale tijd staat er verveloos en vervallen bij. Het open waterafvoersysteem langs de straten is verstopt en verspreidt een ondraaglijke stank. Zelfs de bomen, die in vroegere tijden de wandelpa den langs de brede lanen over schaduwen, zijn kaal en bie den de bezwete passant geen enkele soelaas. De enige ge bouwen die er goed onderhou den en degelijk uitzien zijn de Ram Is nof een Tan de weinlre produkten in Gnyana die in onbeperk te hocTeelheden te krij ten rijn. De Tele drank lokalen in Georgetown sijn dan ook altijd vol met werkloxen en gele- fenheldsdrinkers die hun toee lucht toeken tot de goedkope drank. onderkomens van buitenland se ondernemingen en ambas sades en de centrale bank. Alles g-aat fout Is dit nu het socialistische pa radijs, waar .kameraad" For bes Burnham zo dikwijls over rept? „Het was hier echt niet zo slecht," zegt de hotelhou der als ik informeer naar de oorzaak van het uitvallen van de elektriciteitscentrale, waardoor de stad al 24 uur kinder stroom zit. „Pas het laatste half jaar lijkt alles ln dit land fout te gaan. Het geld en de weinige middelen die er nog waren zijn nu nodig voor de partij, die nog snel wat beloften wil waarmaken om de verkiezingen te winnen." Maar hij moet toegeven dat het met een groot aantal za ken al veel langer slecht gaat. Telefoneren binnen het land is al jaren een crime, negen van de tien keren is er geen aansluiting te krijgen. Een aanvraag voor een gesprek met Paramaribo wordt kort weg afgedaan met de opmer king dat „overseas-calls" van daag opnieuw mogelijk zijn, ook al ligt Suriname slechts een paar honderd kilometer verder. En ook het grote tekort aan melk bestaat al lange tijd. Dat wil zeggen: er is wel melk, maar die is zelden in de winkel verkrijgbaar om de eenvoudi ge reden dat er geen geld is om verpakkingsmateriaal „Er is in dit land in wezen maar één fout gemaakt, maar dan ook een hele grote." zegt een econoom 'die doceert aan de universiteit van Guyana. „President Bumham heeft na tionalisaties en andere socia listische maatregelen aange kondigd. Daarop zijn de bui tenlandse bedrijven op de vlucht gegaan en hij heeft ver volgens vergeten het socialis me of het communisme daar voor in de plaats te brengen. De regering, in feite dus de partij, heeft nu de meeste be drijven in handen en buit net zo hard de arbeiders uit. Het verschil met de koloniale tijd is slechts dat er nu geen des kundigen meer zijn om de be drijven draaiende te houden. Invloedrijke partijleden krij gen goede baantjes, naar be kwaamheid wordt niet geke ken. De paar mensen met goe de bedoelingen en een goede opleiding worden zo tegenge werkt, dat ze uiteindelijk lie ver in het buitenland gaan werken." Tegenvallers De produktle van bauxiet, rijst en suiker is Jaar na jaar tegengevallen; hoofdzakelijk In de praktijk blijkt die uitge sproken niet-gebonden hou ding van Guyana uit het feit dat het land samenwerking zoekt met zo veel mogelijk landen. En omdat het op de drempel van het Zuidameri kaanse continent naar het po litiek explosieve Caribisch ge bied een zeer strategische po sitie inneemt, geniet het de warme belangstelling van su permachten. De Amerikanen laten de vijandige woorden stroom van Bumham rustig over zich heenkomen en verle nen op grote schaal hulp. De Amerikaanse ambassade en het grote gebouw van US-AID staan schaamteloos te pron ken aan de hoofdstraat. Ook Russische en Chinese de legaties bieden tegen elkaar op als het om hulpverlening gaat. En Guyana gaat op alles gretig in. Om het nijpende transportprobleem op te los sen zullen er volgens een be kendmaking van de regering fietsen uit Brazilië komen, personenauto's uit de Sowjet- Unie, vrachtwagens uit Oost- Duitsland en nog meer bussen uit India. Een beleid, dat is gebaseerd op het principe van „pakken wat je pakken kunt" en mede verantwoordelijk is voor de slechte economische toestand van het land, aldus de eco noom. Want voor al die ver schillende merken moeten er ook verschillende onderdelen en technici aanwezig zijn en dat is onbetaalbaar. Ondanks het schrijnende tekort aan transport staat het grootste deel van de bussen defect in de remise. De textielfabriek die de Chinezen enige tijd ge leden hebben gebouwd, ligt voortdurend stil, omdat de ga rens van de Russen veel te grof blijken voor de verfijnde Chinese machines. Pijnlijke vondMa De Amerikaanse steun aan een zich marxistisch noemend bewind is niet zo vreemd als het lijkt. De oppositie in Guy ana is nög marxistischer, waardoor Burnham het enige alternatief is. Het met grote steun van de Verenigde Sta ten vernieuwde internationale vliegveld is het enige in deze regio waar Amerikaanse Her cules-transportvliegtuigen kunnen landen. Van datzelfde vliegveld maakten overigens Russische transportvliegtui gen gebruik om bij te tanken tijdens het transport van Cu baanse militairen naar Afrika, enige Jaren geleden. „Er kwam een man uit het buitenland. En hij stichtte op onze grond een grote land bouwcoöperatie. De mensen die op zijn bedrijf werkten wa ren niet vrij om in en uit te reizen. Hij maakte hen tot zijn onderdanen, die zich uiteinde lijk willoos naar de gifbak lie ten leiden en zo de dood von den. Bumham nodigt ons uit aan hetzelfde dodelijke spel mee te doen." Deze weinig subtiele toe spraak van een van de leiders van de oppositiepartij WPA legt een pijnlijke wond open: •Jonestown, het onverwerkte trauma van Guyana. Na de massale zelfmoord van 940 volgelingen van de Ameri kaanse sekteleider Jim Jones in het binnenland van Guya- na zweeg de regering in alle talen. Het parlement kreeg geen toestemming de zaak te bespreken, omdat dat niet in het nationaal belang was en Jonestown is van de officiële kaarten geretoucheerd. De WPA-lelder is er van over tuigd dat het geen toeval was dat de Amerikaanse sekte zich in dit land had gevestigd. i Ook nu verleent de regering een andere Amerikaanse sek te die zich House of Israël noemt alle medewerking, in ruil voor het ontregelen van vlger beffii demonstraties en bijeenkom sten van de oppositie Ordehandhaving House of Israël is daarmee zoveelste macht die Burnhi tot zijn beschikking heeft i de orde te handhaven. 1 )le land met nog geen miljo *n inwoners telt zeven venscl 1 lende gewapende en geünil meerde diensten, die i 11131 kwart van de nationale be( ting opsouperen. En in 2 enthousiasme over de gr belangstelling van veel Joi ^ersc (werkloze) Guyanezen vi het uniform, sprak de kersv Joun se premier Ptolemy Reld ta rarer weken geleden als zijn gro ste wens uit: „Every citizei 'tuk soldier" (één soldaat op el11118 burger). Een paar dagen la haastte hij zich te verkiar belü na protesten uit eigen gelei J1®11 ren. dat hij hiermee slecl 8 doelde op het vele ontwikl P011 lingswerk dat de strijdkrai ,t€e ten verrichten. verd Noch van dat ontwlkkelinj doel werk, noch van de andi taak van al die gewapen diensten het bewaken v de openbare orde is iets merken. De portier van mi Die hotel liet geen gast de st ingaan voordat die eerst camera en horloge in de kil had opgeborgen. Je hoort qvan van het optreden van het ger of politie als er weer mand is doodgeschoten „to hij zich verzette tegen zijn i restatie." zoals de standaal zin luidt. stas wor maj zoals karton of flessen in het buitenland te kopen. De enige die daar wel bij varen zijn de ziekenhuizen en gestichten, die aan het eind van zo'n pro- duktleloze dag de melk gratis bij de fabriek kunnen afhalen. door gebrek aan vakbekwame figuren in de top van deze staatsbedrijven. De regering overweegt nu de Amerikaanse en Canadese bauxietdeskun- digen, die in 1971 met veel verbaal anti-imperialistisch gewelf de deur werd gewezen, terug te halen. Al te openlijk zal dat niet kunnen, want nog steeds maakt Burnham zich tegenover zijn volk en in de beweging van niet-gebonden landen sterk voor een krachti ge veroordeling van het Ame rikaanse optreden in de derde wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 20