llardkanaal eft niet meer in provincie Vreemde eenden in de bijt De Groene Amsterdammer 'NAVO moet beschikken over chemische wapens' Automobilisten vaak in de fout Kreymborg s Fonkelende Feestmode! drijf discrimineert Juitenlands personeel Racisme in Nederland TNO: weinig bekend over aantal mensen met hoge bloeddruk - t-Groningen op zijn achterste benen vereniging ïuldigd van Iriminatie Opperbevelhebber Midden-Europa: PPR krijgt brief van Noordierse gevangene over hongerstakers Schadevergoeding na arrestatie van vijf ex-havenstakers 8 ,5 19 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET P 6-H 19 - S 17 k' en onzer verslaggevers W HNGEN Het omstreden Dollardkanaal hoeft er hele- niet meer te komen. Deze opzienbarende uitspraak s. gisternacht provinciale staten van Groningen. Tiental- en lang schreeuwde Groningen moord en brand tegen rs van de kanaalplannen, die beoogden het economisch :e Oost-Groningen van een scheepvaartverbinding met te voorzien. ADVERTENTIE voorbereidingen in een ver erd stadium verkeren en er jintig miljoen gulden al een sluis is gebouwd, hoeft het niet meer. Provinciale staten n hun laatste uitspraak van _r 100 procent terug, tegen de gedeputeerde staten. roningen staat nu op zijn ach- benen. De streekraad Oost- igen, de gemeente Winschoten FNV hadden kortgeleden nog epleit voor het kanaal. „Ik ok niet dat we het erbij laten We moeten maar eens bekij- ilke beroepsmogelijkheden er egt loco-burgemeester J. Flok- n Winschoten, welke gemeente (el heeft geijverd voor het ka- rweede Wereldoorlog werd dui- dat Oost-Oroningen en Oost- ie aan een betere afwatering n worden geholpen. Men wilde nblneren met een nieuw ka- iat geschikt zou zijn voor de vaart. Het rijk, dat tegen de opzag en tegensputterde, ging tte in de jaren zestig voor felle door de knieën. Er zou een komen met voorlopig alleen itdkope sluis, waardoor sche- bij hoog water in en uit varen. Als het kanaal eventu- tlg bleek kon het altijd nog een schutsluis krijgen. eugroepen jaren zeventig kwamen de mi jn echter in het verzet. Er lelijk een stuk van het na- Do 11 ardbekken worden in- waar het kanaal dan door- worden gegraven. Aanwinst aardig stuk landbouwgrond was mooi meegenomen. De milieu groepen wonnen echter en de plan nen werden zo gewijzigd dat het ka naal niet geheel buiten maar groten deels binnendijks zou komen. Dat bracht de boeren echter op hun ach terste benen. In plaats van landwinst moest er landbouwgrond worden op geofferd. In 1976 besloten provinciale staten om er nu definitief een punt achter te zetten. Er zou een concessie bij het rijk worden aangevraagd voor een binnendijks kanaal. Die concessie werd intussen verstrekt, maar de lob by's voor en tegen gingen onverdro ten door. Het ziet er nu naar uit dat er helemaal geen kanaal zal komen, bin nen- noch buitendijks. Een meerder heid van Provinciale Staten aan vaardde een WD-motle van die strekking. Gemaal onzer verslaggevers I08CH De 8tlchting Welzijn lindse Werknemers Oost-Bra- o twee woningzoekende Tur- sbben een kort geding aange- sn tegen de woningbouwver- g De Hoop in Helmond wegens ninerend beleid. Het geding op 24 december voor de Bos- echtbank. x>p besloot onlangs te stoppen het toewijzen van hulzen aan landers; niet omdat zij bulten- Onveilig wil weren, maar omdat zij dat zij tot nu toe veel meer Janders aan een huls hebben en dan de andere vier wonlng- erenlgingen. Er moeten nu andere oplossingen worden gezocht. Er is echter maar één alternatief, namelijk een gemaal bij Nieuwstaten Zijl. Dat zal dan ultr sluitend dienst doen voor de afwate ring. Scheepvaart is er dan niet meer bij. Veel statenleden vonden dat nau welijks een punt, omdat de binnen vaart weinig meer voorstelt. „Maar het is nooit bewezen dat het kanaal niet nuttig zou zijn en boven dien weet Je niet wat er in de toe komst gaat gebeuren. Een 1500 tons schip kan even veel vervoeren als vijftig dertigtonners over de weg", aldus Flokstra. De laatste tijd ls door milieugroepen opnieuw actie gevoerd. Ze wonnen indertijd de strijd tegen het buiten dijkse kanaal maar zijn eigenlijk ook tegen het tracé zoals dat er nu ligt. Een groot deel van de PVDA steunde hen hierin. De WD zit het kanaal om een heel andere reden dwars, namelijk dat het nieuw tracé een offer aan landbouw grond vergt. WD en PVDA stemden weliswaar verdeeld, maar in meerderheid tegen het kanaal. Het CDA was in zijn ge heel tegen. In de motie wordt voorts uitgesproken dat, als een alternatief plan eventueel minder kost, het vrij komende geld op een andere wijze toch aan de infrastructuur van Oost- Oroningen ten goede moet komen. Mocht een alternatief plan daarente gen duurder zijn, dan mogen de extra kosten niet ten koste van de provin cie of het waterschap gaan. Ude bezwaar heeft een vijfde fbouwvereniging. Volksbelang, uit Helmond. Voor deze ver is was dat onlangs aanleiding federatie van de vijf verenigin- atappen. ritiek van de Stichting Welzijn zich dan ook met name op de indere verenigingen. „Maar", al ten woordvoerder, „Juridisch zijn mogelijkheden om deze aan Ucen. Via een kort geding tegen nop proberen we nu te bereiken, Helmondse toewijzingsbeleid Ijn algemeenheid aan de kaak It gesteld". De problematiek wordt nog extra ge compliceerd omdat de huidige zee dijk niet veilig is. De grond die voor het kanaal zou worden afgegraven, zou worden gebruikt voor ophoging tot Delta-hoogte van deze dijk. Her ziening van de plannen kan wel eens vertraging meebrengen en het gebied zit bij stormweer dan nog langer ach ter onveilige dijken, zo zeggen de voorstanders van het kanaal. Celstraf voor ontvoering ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 24-jarige H. S. uit Zevenaar wegens mishandeling en ontvoering van een 16-jarig meisje veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk. Deze straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. onze sociaal-economische redactie IECHT De Nederlandse Kunststoffenindustrie (NKS) toesterberg geeft aan buitenlandse werknemers geen der ide maand en geen winstuitkering. Wordt een gastarbeider dan krijgt hij de eerste twee dagen niets betaald en ma tachtig procent van zijn salaris. Al die bepalingen len alleen voor buitenlanders, de Nederlandse werknemers Igen wel him gratificaties en bij ziekte ontvangen zij over hele ziekteperiode het volle loon. Industriebond FNV heeft aan de cteur van het bedrijf, G. de Greef, DRjn weten dat er aan deze „onge- dlscriminatie" een eind moet gemaakt. Indien de NKS wei een CAO af te sluiten voor het produktiepersoneel dan ls de Vprlof J bereid de stakingskas open warm en van achteren koud hebben. Worden ze ziek dan krijgen ze minder salaris dan een zieke Nederlandse col lega, die overigens niet eens aan zo'n machine hoeft te werken." [V-bestuurder Henk Wijninga be ëdigt de directeur ook van Intimi- van het personeel. Hij bedreigt 'je werknemer die met de vak- 4 in zee wenst te gaan met ont- X Bij het bedrijf werken 37 mett le Achttien hebben de Marokkaan- tonaliteit. 1 is het bedrijf moeilijk aan ren," zegt Wijninga, „omdat er CAO is. Het bedrijf betaalt op 13 van het wettelijk minimum- n. maar in de sfeer van de overige «voorwaarden wordt er frof ge lieerd. De Marokkanen staan ield aan zeer lawaaierige, he- totgietmachines met een ventila- de rug, zodat zij het van voren De directeur van de NKS verdedigt zijn discriminerende arbeidsvoor waarden met een verwijzing naar het extra verlof dat de Marokkaanse werknemers opnemen, wanneer zij naar huls gaan. („Let wel dat is onbe taald verlof," zegt Wijninga). Het ver schil in uitbetaling bij ziekte vloeit volgens De Greef voort uit het hoge ziekteverzuim bij de Marokkaanse werknemers. Wijninga heeft aangekondigd dat hij nog één keer wil proberen om te on derhandelen. Wanneer het bedrijf niet vóór half Januari reageert dan zal de bond proberen met acties zijn doel te bereiken. „Dat doel is," zegt Wij ninga, „het door iedereen erkende principe van de gelijke behandeling." In Nederland leven nu zo'n zeshonderdduizend „vreemdelingen": Surinamers, Antillianen, Molukkers, politieke vluchtelingen, zigeuners, arbeiders uit de landen rondom de Middellandse Zee. Uit hun eigen kuituren hebben zij hun tradities, zeden en gewoonten meegebracht. Gebruiken, die Nederlanders niet altijd weten te waarderen'. Diskriminatie is in steeds grotere mate het deel van deze nieuwe Nederlanders. Hoe ervaren zij die diskriminatie? Het themanummer van de Groene van deze week is gewijd aan Racisme in Nederland. Wie racistisch is en waarom. Hoe op scholen en in buurten racisme kan worden bestreden. Wat de minderheden er zelf tegen doen. En wat het leuke is aan de kuituren van etnische minderheden in de Nederlandse samenleving. Overal verkrijgbaar voor 275/Abonnementen: tel. 020-230864. Van een onzer verslaggevers BRUNSSUM De opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Midden-Europa meent dat de verdragsorganisatie moet kunnen beschikken over chemische wapens. Zij zouden alleen gebruikt mogen worden als antwoord op een aanval met deze wapens. Generaal Ferdinand von Senger und Etterlln zei gisteren tijdens zijn jaar lijkse persconferentie in het hoofd kwartier van de NAVO voor Midden- Europa (Afcent) te Brunssum, dat de Sowjet-Unie over een uitgebreid arse naal gifgassen beschikt, die door ra ketten gedragen kunnen worden. Ook enkele NAVO-landen hebben volgens hem chemische wapens in huis, maar de organisatie als geheel niet. Desgevraagd zei generaal Von Senger und Etterlln dat de NAVO zijns in ziens in deze leemte moet voorzien. Hij voegde er aan toe dat krachtens de Conferentie van Genève de mo gendheden gifgassen alleen mogen gebruiken In reactie op een aanval met chemische wapens. pens te plaatsen maakt generaal Von Senger und Etterlin pessimistisch voor het dichten van de militaire kloof tussen Oost en West. De geschiedenis leert volgens hem dat zwakte de tegenstander aanmoe digt risico's te nemen. Voor de Twee de Wereldoorlog bouwde Duitsland in snel tempo een grote oorlogsmachi nerie op, waarop geen antwoord kwam van de zijde van de andere Europese staten. Zij lieten slechts een zwak protest horen toen het Duit se leger zijn eerste stappen buiten de eigen grenzen deed. De NAVO-opper- bevelhebber ziet overeenkomsten met de tegenwoordige tijd: de snelle militaire expansie van de Sowjet- Unie en de inval in Afghanistan. Russische inval Volgens de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Eu ropa is de dreiging van een Russische inval in Polen nog altijd aanwezig. Moskou heeft de Poolse regering al leen enige tijd gegeven orde op zaken te stellen, maar de Inlichtingendien sten van de NAVO melden nog steeds een verhoogde paraatheid van het Russische leger, aldus de generaal. Voorsprong DEN HAAG (ANP) Zes op de tien automobilisten maken fouten bij het Inhalen. Vooral de beoorde ling van het overige verkeer levert daarbij problemen op. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ANWB heeft Ingesteld naar veel voorko mende fouten In de rijstijl van de Nederlandse automobilist. Het on derzoek betrof automobilisten die op vrijwillige basis een zogenaam de rijvaardigheldstest aflegden bij de ANWB. Die test heeft, aldus de ANWB, tot doel fouten ln de rij stijl op te sporen en aan te geven hoe de automobilist zijn rijstijl kan verbeteren. Uit het onderzoek bleek verder onder meer dat van iedere tien automobilisten vier het stuur ver keerd vasthouden en dat 67 pro cent van de automobilisten op on juiste manier stuurt bij het nemen van bochten. Een kwart van de automobilisten past, aldus een conclusie van het onderzoek, zijn snelheid onvol doende aan aan de omstandighe den en zestig procent, van de auto rijders schat de situatie bij het naderen van een kruising ver keerd. Bij het naderen van ver keerslichten maakt een op de drie automobilisten regelmatig een fout. Ze rijden bij voorbeeld te hard door als het licht op groen staat, zonder er rekening mee te houden dat er wel eens plotseling moet worden afgeremd omdat het licht op oranje springt. Spiegels Drie van de vier automobilisten die aan een rijvaardlgheidstest deelnamen, gebruiken de spiegels niet altijd correct, aldus de ANWB. Het voornaamste pro bleem daarbij is dat een dode hoek van de buitenspiegel niet wordt onderkend. Volgens de ANWB worden de meeste fouten op auto(snel)wegen gemaakt bij in- en uitvoegen. De helft van de automobilisten voegt niet juist in, de meesten doen dat te vroeg. Rond 35 procent heeft problemen met uitvoegen: veelal remmen ze al voor ze op de uitrij- strook komen. Zestien procent van de deelne mers aan de rijvaardigheldstest hield niet voldoende afstand, en zeventig procent bleek onvoldoen de rekening te houden met ver keersborden, aldus de ANWB. De opperbevelhebber voorspelde dat, als de NAVO haar defensieinspannin gen niet opvoert, het Warschau-pact tussen 1984 en 1986 een beslissende voorsprong heeft op elk militair ge bied. De groei van drie procent van het NAVO-defenslebudget dit jaar noemde hij bescheiden in vergelij king met de groei van vijf procent van de Sowjet-Unie. De neiging van de lidstaten om te beknibbelen op defensie en de terughoudendheid van ondermeer Nederland om kernwa- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een gevangene ln Noord-Ierland heeft via een brief aan PPR-fractieleider Ria Beckers een beroep gedaan op Nederland alles te doen om het leven te redden van de zeven hongerstakende gevangenen in een Noordierse gevangenis. De brief is* geschreven op twee velletjes toilet- papier en door familieleden van de gevangene doorgestuurd aan Ria Beckers. De fractieleider van de PPR heeft de brief, met het verzoek „alles te doen om verdere toename van dood en geweld ln Noord-Ierland te voorko men", gezonden aan premier Van Agt De naam van de schrijver van de brief is uit veiligheidsoverwegingen eruit geschrapt. Voor zover bekend is de betrokkene niet zelf ln hongersta king. Hij zit echter wel in het zogehe ten H-Block in Long Kesh gevangen en noemt de hongerstakers „zijn ka meraden". De gevangene zet andermaal de zaak van de republikeinen uiteen en be pleit opnieuw een politieke in plaats van een criminele status voor de ge vangenen in Noord-Ierland. Hij verzoekt Ria Beckers de zaak van de gevangenen te bepleiten en vraagt hulp om het leven van de hongersta kers te redden. „Uw protest zal hel pen deze kleine natie een stap dichter bij de vrijheid te brengen. Een onvrij Ierland zal nooit vrede kennen", al dus de briefschrijver. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG - Over het aantal Nederlanders met verhoogde bloeddruk bestaan alleen maar schattingen. En om een idee te krijgen, hoeveel men sen voor hartchirurgle ln aan merking komen, kan niet op Nederlands cijfermateriaal worden teruggevallen. De schattingen berusten ten dele op buitenlandse gegevens. Dat zijn een paar lacunes die worden aangegeven in een rapport over het onderzoekbeleid op het gebied van hart- en vaatziekten, dat een commis sie van de Raad voor gezondheidsre- search TNO gisteren aanbood aan staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid. Een goed beleid ten aanzien van ge zondheidsvoorzieningen is nauwe lijks denkbaar, aldus het rapport, als het aantal mensen niet bekend is die een bepaalde afwijking of ziekte heb ben en daarvoor behandeld zouden moeten worden. Zonder zulke cijfers dreigt men achter de ontwikkelingen aan te lopen. Uit alle mogelijke bronnen zijn, met belangrijke hulp van het Centraal bureau voor de statistiek, de beschik bare gegevens bijeengebracht en ge ordend. Deze verzameling werd ge confronteerd met een inventarisatie van lopend wetenschappelijk onder zoek op het gebied van hart- en vaat ziekten. Dat leidde tot de conclusie dat met name voor afwijkingen van aderen en slagaderen ln de benen weinig wetenschappelijke belangstel ling bestaat, hoewel de maatschappe lijke betekenis van zulke afwijkingen heel groot is. Praktijk De commissie wijst in het algemeen op de moeilijke aansluiting tussen medisch onderzoek en toepassing. Veel onderzoekers vinden dat zij klaar zijn als ze hun resultaten ln de vakpers hebben gepubliceerd. Er zijn in feite geen instanties die de resulta ten toetsen op hun directe of latere toepasbaarheid. Ook voor de evalua tie van behandelingsmethoden wordt onvoldoende systematisch onderzoek verricht over de daarmee te bereiken gezondheidswinst in termen van le vensvreugde of langer leven. De rap porteurs achten het niet uitgesloten dat de overheid juist voor dit onder zoek geld ter beschikking stelt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vijf Rotterdamse havenarbeiders die tijdens de haven staking van vorig najaar werden ge arresteerd, krijgen een schadevergoe ding van 2200 gulden de man. De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft hiertoe besloten om dat het vijftal ten onrechte is vastge houden. De havenwerkers werden ge arresteerd tijdens de ongeregeldhe den die zich aan het eind van de staking voordeden in Rotterdam- Heijplaat. Na een bijeenkomst van de stakers braken gevechten uit tussen enkele honderden stakers en de Mo biele Eenheid. Het vijftal werd drie dagen vastgehouden. Toen moesten ze wegens onvoldoende bewijs wor den vrijgelaten. Eén van de vijf bleek zelfs helemaal niet op de Heijplaat geweest te zijn. De vijf begonnen daarna, gesteund door raadslieden van het Advocaten- collectief in Rotterdam, een procedu re om een schadevergoeding. Volgens een woordvoerder van het Advoca- tencollectief is het „heel uitzonder lijk" dat een schadeloosstelling wordt toegewezen. „Dit betekent een openlijke terechtwijzing voor jus titie." De officier van justitie, mr. J.Schoon- aard, zal nog bekijken of hij tegen de uitspraak om een schadevergoeding uit te keren, in beroep zal gaan. Als straks de kurken knallen, wilt u er natuur lijk extra feestelijk uitzien. Dat kan. Want bij Kreymborg vindt u een prachtige kollektie feest mode, o.a. in fluweel en - heel apart - in ajour. Fonkelende feestmode. Nü bij Kreymborg. Links: Trois-pièces: jasje, rok en pull zonder mouw. Ajour breisel. 70% Draion/ 30% wol. Ecru, parel grijs of kaki. Mt 38-44.219.- Rechts: Deux-pièces met jasje zonder mouw. Ajour breisel. 70% Draion/ 30% wol. Parelgrijs, sky- blue of kaki. Mt 38-42,149.. Bloese met geschulpt kraagje. Polyester/ katoen. Bleu, wit, écru, geel, kaki, marine of grijs. Mt 36-44.55.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19