Sluis naar gifbelt Broek moet dicht a I brieven van lezers X 'Know-how en expertise'. 'Wat bedoelt u?' 'Kennis en ervaring.' 'Zeg dat dan meteen'. ie Amsterdam verliest kort geding Gesprek over lot docenten na fraude I FAMILIEBERICHTEN VRIJDAG 19 DECEMBER GESLOTEN ZAL ZIJN 19 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET P 10 - R 12 - H 13 - S 14 „,ek »s uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten. ,'of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- even adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 Jsierdam Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver n (2) RK telt zijn hele leven de kant gekozen. Eerst in het verzet tegen de nazi's, "een koloniale oorlog in In- hij consequenties trok aandurfde door zich bij tnders te voegen en ten- onder het bewind van als van Soeharto door voor de kampongbewoners politieke gevangenen hij heeft daarvoor malen in de gevangenis jDe heer Ego herhaalt jde inmiddels door Princen beschuldiging dat deze zelf acties tegen de Nederlan- hebben deelgenomen. Als weet ik dat zijn foto ipreid werd en zijn mogelij kheid in TNI-posities in iefings wen" ngs werd geopperd, zijn ook bekend doordat hij in propaganda-uitzendin- iMPtfrroep op de Nederlanders Tde strijd te staken. Hij door het hoofd van vele militairen en dan zie je natuurljk bij elke actie, hoe dat gaat: hij gaat spo- lat er hier in Nederland nog ling rondloopt met dertig igehouden wraakgevoelens, i komst naar Nederland een i hem zou doen wat moe die Nederlandse oud-mill- sentimental Journeys" inesië maken dagelijks in aar zijn! De weigering om nerende figuur, steunpilaar V^sty International in Indo- irland toe te laten, komt ld het Soeharto-bewind i vuile was buiten) maar [eens duidelijk aan waarin klein kan blijven. H. Biersteker nrechten i Nederland veel geprotes- ito allerlei misstanden in ons <af Tde wereld, zoals tegen het i' I van walvissen, het doden zeehonden, tegen het op en schenden van de rech- mens. Het debat ln de ner over Uruguay had lioud. Op zichzelf goed dat u dB6 0'"8611 steking genomen N H«ch, als je dit allemaal leest, •keurig de gedachte bij Je en bij al dat protesteren iken aan het woord van als je de splinter uit het ander wil halen, je eerst de balk uit Je eigen oog moet verwij deren?" Het valt toch niet te ontken nen, dat ook in ons Nederland de rechten van de mens met voeten ge treden worden, wanneer duizenden ongeborenen vermoord worden. Dat is dan ook nog een categorie die niet voor zichzelf op kan komen. De pro testen hiertegen zijn gering. Waar blijven ze onze christen-Juristen? Waar blijft het massaal profetisch getuigenis van de kerken tegen dit onschuldig vergoten bloed? Het bloed van hen roept ten hemel en klaagt ons aan. De gevolgen daarvan zullen niet uitblijven. Zie daarover Ezechiël 9 vers 9 en 10. Nu worden er al Jaren pogingen aangewend om de ze massamoord uit het strafrecht te halen. Het is een ongekende aantas ting van onze rechtsstaat. De dood straf is al heel lang geleden afge schaft omdat men deze onmenselijk vond, maar deze onschuldigen wor den zonder vorm van proces veroor deeld om niet verder te mogen leven. En ongestraft gaat dit door. Beseffen we wel wat hiervan het gevolg zal zijn? Het hek zal van de dam zijn. Dordrecht B. Pullen Loyalisten Tot mijn ontsteltenis (citaat) heb Ik het artikel van Hans Feddema gele zen (Podium-pagina van 28 novem ber). Hij beweert: „Enige Jaren terug betoogden CDA-loyallsten, Hans de Boer en Wim Aantjes voorop, om strijd dat evangelische of messiaanse politiek geen gestalte kan krijgen ln een partij als het CDA. Sindsdien hebben ze echter een ommezwaai van 180 graden gemaakt(180 graden lijkt mij in dit verband het maxi mum. Immers elke graad meer is het begin van terugkomen naar het oorspronkeleijke uitgangspunt). De stelling van F. is naar mijn me- ming een conclusie uit te weinig ma teriaal, of andere gezegd: op grond van dezelfde feiten kom Ik tot een andere conclusie en wel: Ik voel mij (nog) wel vertegenwoordigd door de loyalisten. Zolang deze mensen nog voor het CDA in de Tweede Kamer zitten, hou ik het als lid van het CDA wel volhoewel, soms met (veel) moeite. Voorlopig blijf ik tevens als lid van het nbba-binnen het CDA. Voor alle duidelijkheid; voor mij zijn niet de loyalisten door de mand ge vallen. Als er zo nodig Iemand door de mand moet, dan is dat de heer Fedde ma. (De mate waarin iemand zijn stellingen betrekt, Jaagt hij anderen op de wallen). Enter A. O. E. Rietberg RPF komt er wel Volgens een bericht in Trouw van 10 december zou het OPV niet verwach- 'ten dat de RPF bij de komende ver kiezingen de kiesdrempel haalt. Van daar dat er geen ltjstverbinding met de RPF zou worden gewenst. Dat bericht spoort niet met de visie die de heer Schutte als lijsttrekker van het OPV ten beste gaf in een gesprek met de RPF-lijsttrekker Meindert Leer ling. Daarin heeft Schutte gezegd er vanuit te gaan dat de RPF dit keer wèl in de Kamer zal komen. Toch wil het OPV thans geen lijstverbindlng. omdat men meent dat de RPF eerst „op eigen kracht" een of meer zetels zal moeten zien te veroveren voordat men aan een lijstverbindlng wil wer ken. Overigens wil de RPF niet con currerend werken ten opzichte van het OPV. toch wervend bezig zijn in de kringen van mensen die ook voor het maatschappelijk leven de bijbel als het onfeilbaar uitgangspunt voor de samenleving aanvaarden, maar de laatste tijd om welke reden dan ook hun stem niet gaven aan een partij die trouw is aan Schrift en Getui genis Veendam P. Langerer Seksschepen Naar aanleiding van het bericht be treffende het artikel „Rotterdam mag geen gelegenheid geven tot pros titutie" (Trouw 13-12-'80) moet me dit van het hart: Het college van b. en w. van Rotter dam overweegt om „druk op de Twee de Kamer te gaan uitoefenen om een wetsartikel te gaan schrappen, met de bedoeling alsnog gelijk te krijgen in hun onwettig handelen van de laat ste maanden. Ik hoop dat de leden van de Tweede Kamer hier niet aan toe zullen geven. Stop deze zaak, zo dat straks geen erosschepen liggen in Volendam en Marken, ln Giethoorn en Kampen en Nederland bekend heid krijgt wereldwijd als vrouwen- verkoper ln de wereld. Sinds ln China de „bloemenschepen" zijn afgeschaft zijn wij daarvoor ln de markt, maar ga er maar niet op ln. Anders zouden sommige Hollanders moeten emigre ren om geen deel te hoeven hebben in de nationale schande. Verpleegsters (6) Naar aanleiding van het bericht in Trouw op 15 dec. over twee Middel burgse verpleegsters die ontslag ls aangezegd wegens het weigeren om mee te helpen zwangerschap te on derbreken, wil ik reageren om ze mo rele steun te geven. Er zijn nog ver pleegsters die voor hun principe dur ven uit te komen, ook al kost dat hun baan. Ik vind het schandalig dat je ontslagen kunt worden omdat Je wei gert vrouwen, die vergevorderd zwan ger zijn, medicijnen toe te dienen voor een vroegtijdige geboorte, waar bij men weet dat het kind geen le venskans zal hebben. Een geraffi neerder vorm van abortus. Hulde Jannie Hoek en Jolanda Lindenburg. Houd vast wat gij hebt opdat nie mand Uw kracht neme. Openbaring 3 vers 11. Slootdorp B. Struik-Zwaan Kerststallen De geboorte van Jezus is op velerlei manier door kunstenaars, o.a. door Rembrandt, kleurrijk op het doek gebracht. Maar het eenvoudige meis- j/ Maria wordt op vele schilderijen afgebeeld alsof ze schatrijk is. Haar kleed is bezet met diamanten. Kerst- stalletjes zijn aandoenlijk, vooral voor kinderen. Ik gun de heer Looijen (Trouw 17/12) het kinderlijk genoegen zich met haast naar Laren te begeven om de 400 stalletjes te bewonderen. Toch heb ik meer bewondering voor die herders, die zich ook met grote haast naar Bethlehem begaven. Maar het ging hun niet om de stal doch om het kindeke Jezus. Helaas wordt het kindeke bedolven onder kerstbomen en etenswaren. Voor de Apostelen stonden echter het Kruis en de Op standing bovenaan. Daarom geldt ook voor kerstfeest de bijbelse uit spraak: „De dingen, die men ziet, zijn tijdelijk, maar de dingen, die men niet ziet, zijn eeuwig." (2 Korinthen 4. vers 18). Een deel van de gifwijk in Lekkerkerk raakt langzaam weer bewoond. Op het ogenblik wordt aan de bestrating gewerkt. De Bilt G. v.d. Hoeven Hillegersberg K. W. v. d. Wullik Antifascisme Ritueel slachten (3) De heer Engel (Trouw 13-12) vergeet dat de „wetten" van Moces regels zijn voor het leven, beter gezegd het echte leven, of gezond leven. Onder andere: onthoud u van het verstikte en bloed! Heeft Iemand er al eens aan gedacht dat het niet naleven van deze regels mogelijk een oorzaak kan zijn voor het verschijnsel kanker? Hij was ln Israël niemand tegengekomen met een afgehakte hand, maar als deze regel nu anno 1980 toegepast zou wor den, behpefde ik nooit meer mijn fiets op slot te zetten enz. enz. Men zou zich wel twee maal bedenken voora leer zich aan andermans eigendom men te vergrijpen. God betekent leven! I. Vermeulen Een paar duizend mensen heeft het weekeinde van 13 december in Am sterdam gedemonstreerd tegen het opkomende fascisme. Tegen het ver derfelijke systeem dat iemand kan beslissen over leven en dood van me demensen op grond van hun ras, ge loof, geaardheid of uiterlijk. We den ken in de eerste plaats aan de Joden die het weer zwaar te verduren krij gen. Of aan de Indianen, of de Tur ken. Maar denk eens aan de aller zwakste groep die ér ls: de ongeboren kinderen. Als „de vrouw beslist" (al of niet samen met een arts) betekent dat meestal de dood van het kind. Als onze overheid deze praktijk legali seert, hebben we het recht niet meer om tegen het fascisme te betogen. Want in wezen is dit hetzelfde. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De sluis in de Broekervaart, die in directe verbinding staat met de gifbelt in de Volgermeerpolder bij Broek in Waterland, moet onmiddellijk worden gesloten. De hinderwet schrijft dat voor. Amsterdam Dick Klomp De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dit bepaald in de uitspraak van een kort geding, dat de Vereniging tot behoud van Waterland tegen de gemeente Amsterdam had aangespannen. Door de al jaren bui ten werking zijnde sluis passeren da gelijks de Amsterdamse vuil tran sporten naar de belt waar een groot aantal vaten met chemisch afval ls aangetroffen. De boten met vuil zorgen volgens de vereniging voor opwoeling van water en slib waardoor chemische stoffen, zoals het uiterst giftige dioxine, zich in het omringende milieu kunnen ver spreiden. Het burgercomité Vuilstort plaats Broek ziet in de uitspraak van de Raad van State een bevestiging dat er sprake is van niet te onder schatten risico's voor gezondheid en milieu. Volgens de milieuorganisaties is Am sterdam nu verplicht de sluis te her stellen en gesloten te houden. Over dat laatste bestaat nog enige ondui delijkheid. „Ik weet niet of die nieuwe sluis gesloten moet blijven. Mis schien kan die van tijd tot tijd open om de vuil boten door te laten," aldus een woordvoerder van de gemeente. Onherstelbaar Vast staat wel dat het een hele klus zal worden de gevraagde voorziening aan te brengen. De oude sluis is vol gens de gemeente niet meer te her stellen. Onderzocht wordt of er provi sorisch een schuif in de sluis kan DEN HAAG (ANP) - De Sociale ver zekeringsraad vindt dat docenten bij de Stichting opleiding sociale verze kering die hun extra inkomsten heb ben verzwegen, het aanzien van de uitvoering van de sociale zekerheid hebben geschaad. Daarom heeft de raad de betrokken organisaties uitge nodigd voor een gesprek op 10 ja nuari. De vraag rijst, aldus de raad in de uitnodigingsbrief, in hoeverre bepaal de bij de stichting betrokken functio narissen nog langer in een actieve rol betrokken kunnen blijven bij het be stuur of het curatorium van de stich ting. De ambtenarenbond ABVAKABO heeft intussen al laten weten uit het bestuur van de stichting te zullen stappen als de betrokken docenten zouden blijven zitten. Inmiddels is al een aantal docenten en examinato ren voor de rechter verschenen. worden aangebracht. Het aanleggen van een nieuwe sluis zou de gemeente miljoenen gaan kosten. Wanneer de sluis inderdaad gesloten moet blij ven, wachten Amsterdam enorme problemen. Jaarlijks wordt 70.000 ton huisvuil op de belt in de Volgermeer polder gestort Volgens de Amster damse wethouder Wolffensperger zijn er op dit moment geen alterna tieven. van maandag to( en mei vrt|dag teiefo- ivan 9 00-19 30 uur opqeqeven worden op er Q20-562.6270. na 1700 uur 562.2098. jondagavond is dit alleen mogelijk van «0.00 uur Oma van der Hammen hartelijk gefeliciteerd met uw 65-ste verjaardag. Irma Harold Astrid Esmaralda Amy 19 december 1980. jögS rolkoi j^Prtini diepe verslagenheid geven wij kennis van tomen onverwachte oveilijden van on- ige en mede-leerlinge Josje Klaasen Bos leefti d van 15 jaar. aillen haar prettige persoonlijkheid zeer m en leven mee met het grote verdriet van moeder en zuster. Bestuur, schoolleiding, docenten en leerlingen van Het Hervormd Lyceum Zuid. EU" r 46031 igen wiel «pl Trom t 11 log 6884 now rfer 15 december 1980 is vredig van ons heenge- I) op 86-jarige leeftijd mijn lieve man, ons lieve vader en grootvader Rudolph Pabus Cleveringa •hoogleraar aan de Rijks-Universiteit te l-lid van de Raad van State Oegstgeest: H. Cleveringa-Boschloo Korte Hemmen (Fr.): T. Snaaijer-Cleveringa A. J. Snaaijer Joost en Itelien Rudolph Jeroen en Jenny Jaap-Michiel Oegstgeest: L. A. Barendsen-Cleveringa Pieter Hiltje 's-Gravenhage: H. ten Kate-Cleveringa Th. B. ten Kate Isa Warner Antoon I crematie heeft in stilte plaatsgevonden 13 GK Oegstgeest Kennedvlaan 71 Enige en algemene kennisgeving. Ps. 119 vers 105 Uw woord w een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad. In de vToege morgenstond nam God tot Zich mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Jan Noort echtgenoot van Jentje Veldman op de leeftijd van 58 jaar. Rijnsburg: J. Noort-Veldman Hoedekenskerke: J. Noort K. M. Noort-de Koning Goes: J. Mostert-Noort P. Mostert Rijnsburg: F. Noort R. Noort-Batenburg A. Noort W. Noort-van Egmond Katwijk aan Zee: L. Vlieland-Noort T Vlieland Rijnsburg: J. Noort Katwijk aan Zee: J. Plug-Noort A. Plug Rijnsburg: A. Noort H. Noort M Noort en kleinkinderen 2231 LW Rijnsburg, 18 december 1980 Petronella van Saxenstraat 14 De overledene is opgebaard in het rouwcen- trum, Smidstraat 68 A, Rijnsburt alwaar gele genheid zal zijn tot condoleren Jiterdagavond van 7.30-10.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 22 december a.s. om 2 uur n.m. in de Geref. Immanuelkerk aan de Kerkstraat in Rijns burg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats van de Geref. Kerk aan de Sandtlaan te Rijnsburg. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven wij zijn des Heeren. Plotseling werd van ons weggenomen onze lieve broer, zwager en oom Jan Noort echtgenoot van J. Veldman op de leeftijd van 56 jaar. M. van Nieuwkoop-Noort A. Noort W. Noort-van Nieuwkoop A. Noort A. Noort-de Mooij P. van Beekum D. Schoneveld-Noort C. Noort J. Noort-de Mooij N. Noort M. Noort-Wassenaar neven en nichten Rijnsburg, 18 december 1980 Heden werd uit onze familiekring weggeno men onze geliefde zwager en oom Jan Noort echtgenoot van J. Veldman op de leeftijd van 58 jaar. Fam. Veldman Rijnsburg. 18 december 1980 S. van Rossumstraat 2. ,Jk heb u bij uw naam geroepen, Gij zijt Mijn". Jesaja 43:1 Op zondag j.l. is overleden onze lieve vader en grootvader Hendrik Ravensberg weduwnaar van A. J. van den Bosch in de ouderdom van 84 jaar. Voorschoten: P. J. Ravensberg A. Ch. J. Ravensberg-Pels Janneke Matthijs Thomas Hardenberg: J. P. Ravensberg L. C. E. Ravensberg-Jaeger Lucien Pieter-Bas Voorschoten, 18 december 1980 Bejaardencentrum „Huize Adegeest" Bachlaan 21 Corresp. adres: Oranjekade 65 2252 XB Voor schoten. De begrafenis heeft heden in stilte plaatsge vonden op de algemene begraafplaats „Rosen- burgh" te Voorschoten. Heden nam God tot Zich onze lieve vader en grootvader Hendrik van Weeren weduwnaar van G. M. de Lange op de leeftijd van 87 jaar Zwolle: MiëKë van der Helde Bob van der Heide Sandra en Ellen Putten, 17 december 1980 Engweg 4 „De Schauw" Corr.adres: Lynnerkamp 20 8014 DD Zwolle De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 20 december a.s. op de nieuwe algemene begraaf plaats te Putten om 13.45 uur. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in de aula. Molenstraat 33 te Putten om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula. Heden nam de Here toch nog plotseling tot Zich, onze broer, zwager, oom en mijn lieve vriend Salomon de Putter weduwnaar van Jacomina Leintje van Oost eerder weduwnaar van Christina Adriana Mielen in de ouderdom van 79. jaar. Namens de familie: D. P. de Putter J. Setzpfand Ede, 18 december 1980 Algemeen Bejaardencentrum „De Klinkenberg" Van Heutzlaan 1838 Correspondentieadres: D. P. de Putter, Prins Willem de Zwijgerlaan 17, 3991 BP Houten Geen bloemen De overledene ïs opgebaard in het uitvaartcen trum van de Monuta Stichting Maanderweg 17 te Ede. Gelegenheid tot bezoek aldaar zaterdag 20 december en zondag 21 december van 16.00 tot 17.00 uur. De rouwdienst wordt gehouden maandag 22 december om 11.30 uur in de aula van de algemene begraafplaats te Ede; aan sluitend zal de begrafenis omstreeks 12.00 uur plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in bovengenoemde aula. God heeft ons geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden aankomst. Plotseling ging van ons heen onze geliefde zorgzame man, vader en grootvader Bruin Kloppenburg liefhebbende man van A. Engelage op de leeftijd van 60 jaar, die we juist zaterdag in familiekring mochten vieren. Schuilenburg: A. Kloppenburg-Engelage kinderen en kleinkinderen. Schuilenburg, 18 december 1980 Tillepad 5 Condoleantie een half uur voor de rouwdienst op dinsdag 23 december 1980 in de Chr. Geref. Kerk, Lytsewei in Drogeham. Aanvang rouwdienst 14.00 uur, waarna de begrafenis plaatsvindt. Geen bloemen. Dankbetuiging Daar het ons onmogelijk is dit persoonlijk te doen, willen wij u langs deze weg hartelijk danken voor uw belangstelling en het medeleven tijdens haar ziekte en na het overlijden van onze lieve moeder en oma Martina Bergambagt- Kloppenburg Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Maassluis, december 1980 Voor uw belangstelling en medeleven betoond na het heengaan van onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder Anna Huiberta Johanna Voorsteegh weduwe van Antonie Kool betuigen wij u onze oprechte dank. Uit aller naam: F. Kool Dieren, december 1980 Hans Brandts Buyslaan 13. De zeer vele blijken van medeleven ontvangen na het overlijden van onze geliefde broer, zwager en oom Albert Rietkerk maken het ons onmogelijk u allen in een persoonlijk schrijven te bedanken. Weest u ervan overtuigd, dat uw belangstelling zeer werd gewaardeerd, waaraan wij een dankbare herin nering zullen bewaren. M. Rietkerk G. Rietkerk Leiderdorp, december 1980 Hoofdstraat 147. Hierbij delen wij u mede dat ons bedrijf Buitoni B.V. Weesp Mei deze advertentie wil SIRE in samenwerking met «mp dit blad het gebruik van Klare Taal bevorderen. Nnt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13