andelijk examen doctorandus Regeling kunstenaars wordt niet gewijzigd KAART NV-bond verkiest erk boven inkomen amro bank U orstel op onderwij scongres: 'i SS. Kleine zaken. Grote zaken, e doet ze op het postkantoor pttpost eda en Den Uyl op fusiecongres 'Stadsvernieuwing en woningbouw gescheiden houden' Rol van gemeenten blijft beperkt Gestolen goed ligt te kijk Tipsvoorlkestdager 'Oudere mensen wonen vaak slecht' tijdloze tafelcultuur Levering Fokkers aan Bolivia blijft onzeker Drente krijgt inspraakorgaan voor Molukkers Euroambtenaren gaan in staking Door Kerstmis valt de drukste koopavond dit jaarop 23 december. Als service is uw Amro Bank dié avond open i.p.v. de gebruikelijke koopavond. JRDAG 18 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 best ,nze onderwijsredactie HOVEN Het doctoraal examen moet landelijk worden afgelegd. Nationale examens n een garantie voor een goede kwaliteit. De faculteit, die veel geslaagde doctorandussen iten afgeleverd, moet financieel worden beloond. Alleen op deze wijze kan de kwaliteit van d«ïtenschappelijk onderwijs, die nu maar heel matig is, worden verhoogd. len. /eer eld ar.! ran In,, voiy riet lrfl jen de ntui «dLsci !e congi van Dorp. hoofd van het onder- earch-centrum aan de Katho- le ogeschool te Tilburg, uitte gis- deze suggesties tijdens de scussie van het vierde na- congres over onderzoek van tcnschappelijk onderwijs, dat °P [hoven wordt gehouden. Van ras niet de enige, die zich zor- Kte over de kwaliteit van het chappelijk onderwijs in Ne- Ook prof. dr. ir. G. Vossers, _or magnificus van de Techni- ogeschool in Eindhoven uitte „Het gebrek aan kwaliteit ligt de toewijzing van middelen. Iking met de universiteiten nige Staten en In Engeland Nederlandse universiteiten lid met geld en personeel. _Tden de middelen niet altijd tbrulkt." aldus prof. Vossers. Ijzir omaamste kritiekpunt gold de j de toei ondoelmatigheid van het overleg. „Voor verbetering van de kwaliteit is onderzoek niet nodig. Onderzoek wordt vaak als vluchtweg gebruikt als men binnen de faculteit niet tot overeenstemming kan komen. Aan kennis ontbreekt het veelal niet, wel aan besluitvaardigheid. Vossers zag echter niets in nationale examens als oplossing van het kwali- teitsprobleem. Hij keerde zich fel te gen elke poging tot centralisatie en uniformering van het wetenschappe lijk onderwijs. Hij pleitte voor kwali teitsverbetering aan de basis: de fa culteiten en de studierichtingen..De bewaking van de kwaliteit van de studieprogramma's moet binnen de studierichting bewaakt worden door een klein groepje mensen. De Wet Universitaire Bestuurshervormlng blijkt niet het geschikte instrument ADVERTENTIE De museumkaart toegang tot 167 Nederlandse musea (waaronder alle rijksmusea). Verkrijgbaar bij alle postkantoren en postagentschappen. een onzer verslaggevers IECHT De industriebond FNV gaat verder op de lagen weg: in de komende tijd krijgt het streven naar ud en uitbreiding van de werkgelegenheid voorrang n handhaving van de koopkracht. Voorstellen vanuit de om die twee doelstellingen als gelijkwaardig te beschou- moesten het gisteren ontgelden op het lusie-congres van ond. te zijn om de kwaliteit te garan- deren." Vossers en Van Dorp stonden niet alleen in hun kritiek op het weten schappelijk onderwijs. De tweefasen- wet, die in de Tweede Kamer in be handeling is, heeft blijkbaar de uni versiteit wakker geschud. Met een kortere studieduur zal meer van het wetenschappelijke personeel worden gevergd. De vraag ls of de docenten in het universitaire onderwijs wel goede didactici zijn. Prof. dr. G. Brennlnk- meijer, voorzitter van de Academi sche Raad: „Nog te vaak wordt de docent als een gemankeerde onder zoeker gebrandmerkt. Dit denigre rende etiket zal eerst moeten verdwij nen, al leert de ervaring dat goede onderzoekers ook goede docenten kunnen zijn." Brennlnkmeljer pleitte in zijn ope ningstoespraak voor meer aandacht voor de didactiek." De stringente be palingen voor de cursus- en de in- schrijfduur, het stelsel van de voor waardelijke financiering, de grotere variatie in het onderwijsaanbod, de voortschrijdende professionalisering en de roep om kwaliteits- en rende mentsverbetering zal de onderwijsop dracht van de universiteit sterk gaan accentueren." Semester Brennlnkmeljer begreep niet waarom in Nederland zo'n grote weerstand bestaat tegen de indeling van het wetenschappelijke onderwijs in se mesters. Hij zag in het semestersys teem grote voordelen. De student kan eerder omzwaaien als de studie hem niet bevalt. Ook kunnen verwante studierichtingen een gezamelljk eer ste semester verzorgen, waardoor geen verlies van studietijd optreedt. Studenten hoeven dan pas na zes maanden een keuze te doen. Drs. W. J. M. Knippenberg van de onderwijskundige dienst aan de Technische Hogeschool In Delft voel de wel iets voor de suggestie van Van Dorp om de Instellingen financieel te belonen of te bestraffen naargelang het aantal geslaagden of gezakten. „Het wetenschappelijk personeel heeft nu geen enkel belang bij goede prestaties van de studenten. Integen deel. Hoe meer studenten zakken voor hun examen hoe groter de aan tallen worden en hoe hoger de midde len. Alleen heeft de grotere toevloed van middelen niet gezorgd voor een kortere studietijd. Docenten zullen alleen onder dwang het ónderwijs verbeteren. Maar er zijn ook docen ten. die het prima vinden als straks meer studenten zakken. ZIJ vinden de toevloed van studenten te groot. In Delft is al berekend dat tien procent van de huidige instroom de Ingeni eurstitel niet zal halen als de tweefa- senwet wordt ingevoerd." Van een onzer verslaggevers DORDRECHT „Woningbouw en stadsvernieuwing mogen, ook onder k de huidige omstandigheden, niet van - elkaar te lijden hebben. Er moet spra ke blijven van een én-én-beleid." Staatssecretaris Brokx van Volks huisvesting zei dit gisteren in Dor drecht,, waar hij de eerste paal sloeg voor de nieuwe woonwijk Stadspol- ders. Volgens Brokx is de stijging van de bouwkosten noodzakelijk, maar dat hoeft niet te betekenen dat de sociale woningbouw beneden de grens van de minimale kwaliteit zou zakken. De nieuwe wijk moet woonruimte bieden aan 20.000 mensen. In het perscentrum Nieuwspoort te Den Haag is gisteren het boek Personen en momenten uit de geschiedenis van de Anti-revolutionaire partij gepresenteerd. Het is samengesteld door drs. C. Bremmer en bevat bijdragen van dr. W. F. de Gaay Fortman, dr. I. A. Diepenhorst, dr. G. Puchinger en dr. A. M. Donner. Oud-minister De Gaay Fortman (rechts) overhandigde het boek aan oud-ARP- voorzitter Hans de Boer. Kamervoorzitter dr. D. Dolman besprak het boek in Trouw van 27 september. ARNHEM (ANP) De politie in Arnhem houdt vandaag een kijkdag voor gestolen goede ren. Op het hoofdbureau van politie wordt de buit getoond van elf gearresteerde inbrekers en acht helers. Een klein deel van deze buit kon worden te ruggegeven aan de rechtmati ge eigenaren, maar van het overgrote deel is de herkomst niet bekend. Het gaat vooral om foto- en geluidsapparatuur. Verder ligt er een hoeveelheid sieraden, horloges en allerhande appara ten. Het verstrekken van tele fonische inlichtingen vindt de Arnhemse politie in dit geval te tijdrovend. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) zal het geval was. Staatssecretaris De Graal van sociale zaken voorgestelde herziening per 1 januari wordt algezien. De kosten die alle gemeenten bij el kaar zouden maken voor de uitvoe ring van de BKR zouden vanaf 1 Januari worden opgeteld en worden verdeeld over de gemeenten als kos ten voor sociale zorg. Dat bedrag komt zodoende als toegift naar grootte van de gemeente op het bedrag dat zij jaarlijks uit het ge meentefonds van binnenlandse za ken krijgen. Leden van de Bond van beeldende kunstenaars hadden vorige week voor enige tijd het ministerie van sociale zaken bezet uit protest tegen de wijziging van de BKR. Ook brach ten ze de nacht door in het Gemeen temuseum in Den Haag om de aan dacht „op deze onrechtvaardige ver andering te vestigen". De Beeldende kunstenaarsregeling voorziet voor een goed deel in het levensonderhoud van veel kunste naars. Speciale commissies kopen eens in de zoveel tijd kunst aan. waar door kunstenaars weer een tijd in hun levensonderhoud kunnen voorzien. De gemeenten kunnen 75 procent van de kosten van de uitvoering van de BKR bij het ministerie van sociale zaken declareren. Van de overige 25 procent kunnen ze 80 procent terug vorderen bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Op die manier kost de uitvoering van de BKR de ge meenten zelf nog ongeveer vijf pro cent. Staatssecretaris Koning van binnen landse zaken liet in juni van dit jaar weten dat de bijdrage van binnen landse zaken zou worden gewijzigd. rlands grootste vakbond, deze officieel voortgesproten uit de nwerking van de industriebon- KW en NKV. heeft de keuze voorwaarden" gemaakt. Er alleen koopkracht ingeleverd en worden als daar een „gericht gelegenheidsbeleid" tegenover opstelling van het kabinet-Van en de werkgevers is op dit punt aid niet bemoedigend, betoog- 'oorzitter Arie Oroenevelt en an- gisteren tijdens de algemene idering, op de tweede dag van fusie-congres in Utrecht. nevelt vond het een veeg teken iet kabinet „weinig of niets" doet het veelbesproken rapport van Wetenschappelijke raad voor het ringsbeleid (WRR) over de toe- van de Nederlandse industrie fin wordt gepleit voor gerichte iteringen met overheidsgeld, in belang van de werkgelegenheid. dweil A-leider Den Uyl, één van de twee sprekers op de algemene verga ne hekelde eveneens het kabi- standpunt over het WRR-rap- - ..Ik begrijp werkelijk niet waar- Het nodig is. dat er over de voor- en in dat rapport een natte dweil dt gespreid. Of past gericht beleid ;in het liberale straatje van dit toet?" vroeg Den Uyl zich af. jhter Albeda van sociale zaken, de ere gastspreker in Utrecht, beriep op hetzelfde WRR-rapport toen Zej: „Overleg over werkgelegen- is heel belangrijk, maar het 'ut schadelijk als het leidt tot ver- fuig van onvermijdelijke indu ce vernieuwing. Vernieuwing is de boodschap van de WRR." de industriebond was nogal J verzet gerezen tegen de komst [Albeda, de man achter de nieuwe wltelijke loonmaatregel en moge- i'npepen in de loonontwikkeling Dedrijf of bedrijfstak. Groenevelt. sterk had gemaakt voor het nodigen van de bewindsman, zei: 1 Albeda als vijand wordt gezien. JJfoer aan hem dan aan onze le- Onder luid applaus zei PvdA- ow Den Uyl: „Een vakbeweging, oereid is haar verantwoordelijk- a nemen, die zet je niet via een slechte loonmaatregel in de straf bank." Een ingreep in de lonen is, hoe nood zakelijk ook. volgens Albeda „geen echte oplossing" voor de sociaal eco nomische problemen. „Kunnen we," zo vroeg hij zijn gehoor, „proberen het eens te worden over een plan om de échte waarden van de verzorgings maatschappij te behouden?" Hij sprak over een plan dat mikt op oude re doelstellingen (recht op werk en een aanvaardbaar bestaan voor iedereen, een redelijke inkomensver deling, inspraak en medezeggen schap) en nieuwere doelen (milieube heer, aandacht voor de positie van de derde wereld). ADVERTENTIE 1) Gamalencocktall Verdeel 150 gr gepelde garnalen over 4 glazenMaaK saus van 1 dl. tomatenketchup. 2 eetl. tomatenpuree. 1/81. geklopte slagroom. 1/2 thee!, selderiezout en id. paprikapoeder Voeg scheutje sherry toe. Glazen gameren met schijfje citroen. 2) Mosselen-sa te 10 gekookte mosselen aan saté-stokje rijgen en in dampend trituurvet dompelen. Opdienen met saté saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling. Eventueel garneren met schijfjes augurk. 4) Hartige hapjes Dun gesneden plakjes gerookte makreel ot bokking op sneetje witbrood. Ansjovisrolletje op schijfje hard gekookt ei op toast. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. ProduMschap voor Vis en Visnroduhlen. s-Gravenhage. Vooral de linkse fracties in de Tweede Kamer maakten heftig bezwaar te gen deze herziening. In de eerste plaats zou het lot van de kunstenaar ln handen van al dan niet gewillige gemeenten worden gegeven. Die be palen immers zelf aan welke sociale zorg zij voorrang geven bij de beste ding van deze toegift. In de tweede plaats zouden gemeen ten met weinig kunstenaars er beter van worden, terwijl gemeenten met veel kunstenaars hoegenaamd geen cent meer zouden overhouden voor het uitvoeren van de BKR. Treffende voorbeelden hiervan zijn het afgelopen halfjaar gebleken. De gemeente Oostburg in Zeeuwsch- Vlaanderen is slechts één kunstenaar rijk. Ze voelt er weinig voor om deze man langer te onderhouden en legt de prioriteit voor sociale zorg ergens an ders. voorlopig blijven als tot nu toe zegde gisteren toe, dat van de van de kunstenaars kunnen doen en laten wat zij willen. In de praktijk zal dat er wellicht toe leiden dat kunste naars op grote schaal moeten verhui zen om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Burgemeester Rit- sema: „Je moet je eens voorstellen dat zo iets met de WW-uitkering zou gebeuren. Het zou bij voorbeeld voor inwoners van Groningen rampzalig zijn." ADVERTENTIE Bergen NH AMSTERDAM Aan de woonom standigheden van oudere mensen kan en moet nog zeer veel worden verbeterd. Als er gepraat wordt over woningnood denkt men meestal aan pasgehuwden, jongeren en buitenlan ders. Maar als het om het wonen van oudere mensen gaat, blijken er vaak vreemde denkbeelden te bestaan. Dit betoogde prof. Dr. H. Priemus, hoog leraar volkshuisvesting aan de Tech nische Hogeschool Delft, gisteren op een studiedag van de Nederlandse centrale huisvesting bejaarden in Amsterdam. Weliswaar komt bij bewonersenquê tes steeds naar voren dat oudere mensen naar verhouding overwegend zeer tevreden zijn, maar de feiten wijzen uit dat oudere mensen vaak slecht wonen, aldus prof. Priemus. Veel ouderen wonen in vooroorlogse woningen, van slechte kwaliteit. Hun woningen zijn naar verhouding klein met slechte voorzieningen. De pleis ter op de wonde is dan de lage huur. Van de ouderen die op etages wonen heeft driekwart geen lift en ongeveer veertig procent van bejaardenhuis houdens moet het zonder bad of dou che stellen. Prof. Priemus pleitte voor vergroting van het aandeel van woningen ge schikt voor bejaarden in de nieuw bouw. In feit moet elke kleine woning voor bewoning door ouderen geschikt ADVERTENTIE zijn. De gehele woningvoorraad dient verder voor ouderen toegankelijk te worden gemaakt en de zeggenschap van ouderen bij het beheer van ver zorgingstehuizen en complexen van bejaardenwoningen zal vergroot moeten worden, zo luiden enkele van de voorstellen van prof. Priemus ter verbetering van het wonen van ou deren DEN HAAG Het kabinet buigt zich deze week over de vraag, of er alsnog twee Fokker-vliegtuigen aan Bolivia zullen worden geleverd. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft in het najaar de levering van de twee toestellen geblokkeerd, wegens de schending van de mensen rechten na de jongste staatsgreep in Bolivia. Vóór die machtswisseling waren er al vier civiele vliegtuigen van het type F 27 geleverd. De kans is groot, dat Bolivia betaling weigert als Van Aardenne niet terugkomt op zijn beslissing. De staat, die politieke risico's van de transactie via de Nederlandse Cre- dictverzekerlngsmaatschappij (NCM) op zich heeft genomen, moet dan opdraaien voor een bedrag van enke le tientallen miljoenen guldens. Ook de Britse verkzekeraar Lloyd's komt dan met een financiële strop te zitten. De Britse ambassadeur in Nederland heeft de Nederlandse regering inmid dels gevraagd levering van de twee vliegtuigen alsnog toe te staan. Minister Van Aardenne liet de Twee de Kamercommissie voor handelspo litiek gisteren weten, dat een beslis sing op zeer korte termijn niet nood zakelijk is. Eerst zou Fokker opnieuw een exportvergunning moeten aan vragen. In Bergen in Noord-Holland daaren tegen is van elke honderd Inwoners er één kunstenaar. Het bedrag dat de belde gemeenten straks zouden krij gen is echter ongeveer hetzelfde. Wil Bergen zorg blijven dragen voor haar kunstenaars, dan zou het er vijf maal zoveel voor kwijt zijn als voor heen. Die vijf procent volgens de ou de regeling komt neer op 40.000 gul den. Maar volgens de herziene rege ling draalt de gemeente voor de hele vijfentwintig procent op, dan wordt dat twee ton. Die twee ton worden bij lange na niet vergoed door de „toe gift" voor sociale zorg. Gemeenten met weinig kunstenaars worden er op die manier rijker op, gemeenten met veel kunstenaars een stuk armer. Het bracht burgemeester J. Ritsema van Bergen tot de uitspraak: „Oostburg viert straks feest van mijn geld." Ook ten aanzien van de kunstenaars wordt de herziening als onrechtvaar dig beschouwd. Een sociale regeling als de BKR wordt immers goeddeels in handen gegeven van gemeentebe sturen, die met de sociale zekerheid JONGE DUBBEIEGRAANJENEVER Van een onzer verslaggevers ASSEN De provincie Drente gaat een inspraakorgaan voor Molukkers. in het leven roepen. De bedoeling van het Drentse initiatief is om ook op provinciaal niveau mee te werken aan het tot stand brengen van een minderhedenbeleid. Dit zei gedepu teerde J. Hollenbeek-Brouwer giste ren bij de begrotingsbehandeling van provinciale staten. Grafische bond FNV: werk voor loonmatiging UTRECHT (ANP) Wanneer de gra fische werkgevers hardnekkig blijven weigeren om de loonmatiging van 2,5 procent die voor volgend jaar voor de deur staat om te zetten in nieuwe banen, dan kunnen zij rekenen op acties. Dit standpunt heeft de beroeps groepsraad van „Druk en Papier", dt grafische bond van de FNV, ingeno men. De raad vindt dat er keihardt garanties moeten komen en dat er ir ruil voor de matiging daadwerkelijk nieuwe arbeidsplaatsen bij komen Vooral in de vorm van een goede vakopleiding voor jongeren. Daarbi; houden de grafici een aanvullende looneis achter de hand, voor het geva het scheppen van werkgelegenheid door arbeidsverkorting en verlaging van de leeftijd voor vervroegde uit treding, helemaal op geen enkele ma nier wordt bereikt BRUSSEL (ANP) - De Europes. ambtenaren die werkzaam zijn bij d' ministerraad van de EG in Brusse zin gisteren in staking gegaan. Z( weigeren te werken omdat de raad di verhoging van hun salaris met 1,1 procent wil korten. De staking duur tot en met maandag. Volgende weel dinsdag is er opnieuw een vergade ring van het personeel en daar za over eventuele verder acties wordei besloten. Het Europese raadspersoneel heef de ambtenaren van andere Europest instellingen opgeroepen ujt solidari teit mee te staken. Het gaat hier orr de ambtenaren van de EG-commissi( (dagelijks bestuur van de gemeen schap), van het Europees Parlement van het Europese Hof van Justitie ir. Luxemburg en van het in Luxemburg gevestigde Rekenhof. De staking van het europese pesoneei heeft het onzeker gemaakt of de Eu ropese landbouwraad vandaag we: kan doorgaan. In die raad moeter allerlei technische zaken geregeld worden die samenhangen met de Griekse toetreding tot de EG op 1 januari. Benoeming De gemeente Breder- wiede (CV) krijgt met ingang van 16 januari volgend jaar een nieuwe bur gemeester. De 52 jarige heer W. Tuik. op dit moment nog burgemeester van Mijnsheerenland en Westmaas (ZH), gaat de vacature vervullen die ont stond na het vertrek van W. Blanken, die dit jaar om gezondheidsredenen ontslag nam. W. Tuik is hervormd en lid van het CDA. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9