Werkende jeugd houdt hart vast Tekening van een lezer 'weert u' stelt doel voorop ouw Commentaar [en slecht begin Kamer praat vandaag over verlaging minimumloon van jongeren aswerk wellicht zaak brandje paleis Het Loo Ondernemingsraad NS: kaartje niet extra duur maken 3 ok koningin Beatrix levert in Vakantie in eigen land erg in trek Maarheeze wil van slib met cadmium af veilig skiën achtergesteld ook dominee NSDAG 17 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 5 L Nederlandse lid van de nieuwe, lf januari 1981 optredende Eu- Le commissie in Brussel, mr. Eps Andriessen weet nog niet ■Ike portefeuille hij in Brussel |t beheren. Het is duidelijk, dat iriessen hoopt (en/of rekent) op zware portefeuille van land-1 Andriessen heeft bijvoor tot chef van zijn kabinet jemd mr. C. G. Trojan, nu nog rtsvervangend directeur-gene- voor landbouw en voedscl- iening op het Nederlandse mi- prie van landbouw en dat vormt [zijn minst een stevige vingerwij- ar meer dan hoop is er niet. k ondanks zegt Andriessen het idbouwschap toe dat hij als hij maal in Brussel zit een zo inten- mogelijk contact met het be- jfsleven van de Nederlandse deXjbouw zal onderhouden. Blij- is mededelingen van het Land- vi jwschap hebben Andriessen en 'og Landbouwschap in beginsel fs afgesproken dat zij in maart ir nog eens zullen ontmoeten. ri betekent een slecht begin van Brusselse werkkring van An- cssen. Ten eerste is het erg on- standig om, als je nog geen weet >t hoe je werk er zal uitzien, nu dergelijke afspraken te maken. Je ipt op die manier een goede kans je meteen al van de eerste dag af wat gefrustreerde verhouding lujfiept met de collega, die bij de deling van de portefeuilles daad- rkelijk de zorgen voor de Euro- se landbouw krijgt toegeschoven, i moet voor hem niet leuk zijn te effen dat je in de commissie een o, llega hebt die als een soort potte- ker en vooruitgeschoven beharti- pJ rvan nationale deelbelangen wil au treden en zich ook zo aan he bbenden heeft gepresen- Dat brengt ons op het tweede be zwaar. Andriessen heeft toch ten minste de indruk gewekt dat die nationale deelbelangen hem aan het hart gebakken zijn. Dat is een mis kenning naar letter en geest van het ambt van Europees commissaris. De landen van de Europese Ge meenschap zijn bij het bestuur van de EG vertegenwoordigd door de ministers en die ministers vertegen woordigen daar de nationale belan gen. De commissarissen daarente gen zijn bedoeld als tegenspelers van de ministers en als vormgevers van een boven-nationaal beleid. Strikt genomen, schrijven Kapteyn en Verl oren van Themaat in hun ..Inleiding tot het recht van de Europese Gemeenschappen" zou zelfs de aandacht aan de verdeling van commissariszetels naar natio naliteit overbodig moeten zijn, want „ze zijn immers geen staten- vertegenwoordigers. Integendeel, zij hebben de plicht en het recht hum ambt volkomen onafhankelijk uit te oefenen in het algemeen be lang van de Gemeenschappen. Het is hun verboden instructies te vra gen of te aanvaarden van enige regering of enig lichaam. Zij dienen zich te onthouden van iedere han deling die onverenigbaar is met het karakter van hun ambt. Ook de lid staten hebben zich verplicht dit karakter te respecteren en zich van elke poging te onthouden de com missieleden te beïnvloeden bij de uitoefening van hun taak". Als dat geschreven wordt over sta ten, hoeveel te meer moet dat dan niet gelden voor een organisatie als het landbouwschap hoe publiek rechtelijk die ook bedoeld is. Het landbouwschap had het niet moe ten doen, maar vooral: Andriessen had wijzer moeten zijn en tenmin ste zichzelf deze slechte start dienen te besparen. door Marga Rijerse AMSTERDAM Menig werkende Jongere zal vandaag zijn hart vasthouden. In de Tweede Kamer wordt namelijk beslist over de inkomenspositie van Jongeren die afhankelijk zijn van het minimumjeugdloon. Met ingang van 1 januari aanstaande wil minister Albeda van sociale zaken fors gaan bezuinigen op de minimumjeugdlonen. Het debat zal mede daarom een spoedkarakter hebben, want voor het kerstreces moet de zaak afgehandeld zijn. De VVD-fractie is vóór de plannen, de oppositie is tegen. Belangrijk in het debat zal de stellingname zijn van de CDA-fractie. een onzer verslaggevers iOORN Het brandje dat lagavond ln palels Het Loo in loorn woedde ls waarschijnlijk ian als gevolg van laswerk- ïeden aan de centrale verwar- vii tog op de zolderverdieping van het >ol ddenhuis. De schade wordt op ïtl D.OOO gulden geschat aai Apeldoomse brandweer kon het tndje binnen een uur bedwingen, brand ontstond op de zolder, die ooi ffdt gerestaureerd voor het toe- - mstige Oranjemuseum. Het vuur ™p< lakte in het dak een gat van onge- op!|er25 vierkante meter. Bij de brand I geen kostbare voorwerpen verlo gegaan. Het middenhuls ligt een li uit de buurt waar prinses Mar- met haar gezin woont. Volgens os directie van Het Loo zal de brand 1$ verloop van de restauratie niet pd Btlg vertragen. Het Oranjemu- im moet ln 1983 gereed zijn. UTRECHT (ANP) De onderne mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft de Tweede Kamer gevraagd zich krachtig te verzetten tegen de voorgenomen extra verho ging van de prijs van het treinkaartje op 1 mei volgend Jaar met vier pro cent. Ondanks duidelijke aanwijzin gen ln het begin van 1978 dat het publiek de weg naar het openbaar vervoer had ontdekt ls de overheid volgens de ondernemingsraad tot ln het najaar van 1979 blijven volharden in het hanteren van rekenregels die uitgingen van één procent vervoers- daling. „Daarom ontstaan er nu problemen," aldus een woordvoerder van de on dernemingsraad. „Het vervoersaan bod neemt toe, maar er is geen geld om daarop ln te spelen. Daarom wil de regering nu een extra tariefverho ging. Maar straks hebben we wel nieuw materieel, maar vanwege de hoge tarieven geen reizigers meer." Gisteren was nog niet bekend of de fractie ook inderdaad minister Albe- da in zijn voorstellen zal gaan steu nen. Politiek Den Haag verwacht ech ter dat de fractie de CDA-minister niet zal laten vallen, maar wel de nodige voorwaarden zal stellen. Wan neer de beide regeringspartijen CDA en VVD akkoord zullen gaan met de verlaging van de Jeugdlonen, dan zal dat voor menig Jongere een forse aan slag betekenen op zijn Inkomen. Vrijwel alle Jongerenorganisaties in Nederland hebben de afgelopen maanden fel geprotesteerd tegen de ze loonsverlaging. Ook de jongerenor ganisatie van het CDA (CDJA) heeft vrijwel alle middelen aangewend om de regering te doen afzien van haar plannen. Door middel van lange ge sprekken met CDA-Kamerleden, in gezonden brieven en rapporten heeft het CDJA getracht de fractie te over tuigen dat een drastische verlaging van de Jeugdlonen geen oplossing zal bieden voor de bestrijding van de grote Jeugdwerkloosheid die ons land kent. Kwetsbaar Volgens CD JA-woord voerder Asje van Dijk is zijn organisatie het met de CDA-fractie eens dat in tijden van bezuinigingen ook Jongeren hun steentje moeten bijdragen. Maar die bezuinigingen zover doorvoeren als het kabinet wil gaat ook de Jongeren organisatie van het CDA te ver. Het beknibbelen van het minimumjeugd loon treft volgens Van Dijk een speci fieke groep Jongeren: namelijk zij, die niet onder een collectieve arbeids overeenkomst vallen. Deze Jongeren hebben ln veel gevallen toch al het laagste inkomen en verrichten vaak vuil en onaangenaam werk. Het ls de kwetsbaarste en de minst draag krachtige groep onder de werkende Jongeren. Er is een grote categorie Jongeren, vooral ouder dan achttien Jaar, die zelfstandig woont. Zij hebben een ei gen huishouden of sparen daarvoor. Juist deze mensen worden getroffen door de jeugdloonverlaging. „Er ligt een wetsvoorstel om Jongeren vanaf achttien jaar de status van meerder jarige te verlenen, maar hoe kun je meerderjarig zijn met een loonsverla ging van twintig procent", aldus Asje van Dijk. Aan de hand van een CBS- enquête uit 1977 heeft het CDJA de CDA-fractie proberen aan te tonen dat een verlaging van de Jeugdlonen ook de draagkrachtpositie van veel gezinnen met een minimuminkomen zal aantasten. Uit de enquête blijkt namelijk dat 72 procent van het aan tal ondervraagde Jongeren die nog thuis wonen gemiddeld, tweehonderd gulden kostgeld per maand afdraagt. Tachtig procent van deze jongeren komt uit een gezin waarvan de vader een ongeschoolde handarbeider is. Deze mensen hebben zelf een mini muminkomen en een dergelijke aan vulling van één van de werkende kin deren is voor het totale gezinsbudget hard nodig. Op de proppen Ook heeft het CDJA de fractie probe ren aan te tonen dat de relatie tussen de hoogte van de Jeugdlonen en de relatief hoge jeugdwerkloosheid nau welijks bestaat. Van Dijk: „Te pas en te onpas komen voorstanders van verlaging van het Jeugdloon op de proppen met een vergelijking met West-Duitsland als zou de werkloos heid onder Jongeren daar veel lager zijn omdat daar een lager Jeugdloon wordt uitbetaald. Ze vergeten echter daarbij te vermelden dat schoolverla ters in Duitsland, die niet aan een baan kunnen komen, niet geregis treerd staan. Zij vallen niet onder de categorie werklozen omdat zij nooit premie hebben betaald, aangezien zij nooit gewerkt hebben. Wanneer Je in Nederland de categorie werkloze schoolverlaters zou aftrekken van het totaal aantal werkloze Jongeren dan zou het aantal werklozen beneden de 23 ook veertig procent lager liggen". Vorige week maakte minister Albeda bekend dat hij van plan is om de korting op de Jeugdlonen iets te ver zachten. Zijn voorstel is nu om lonen van Jongeren die al werken niet per 1 Januari te korten, maar gedurende twee Jaar te bevriezen. Jongeren die na 1 Januari van het volgende Jaar werk vinden of van werk willen veran deren krijgen echter dan wel meteen met de korting te maken. Voor elk jaar dat men Jonger is dan 23 jaar daalt het minimumjeugdloon dan met tien procent. Nu bedraagt dat percentage nog 7,5 procent. Betekent deze verzachting een concessie in de richting van de eisen van de Jonge renorganisaties? Woordvoerder Asje van Dijk: „Op de ze manier ontstaat er een groot ver schil tussen nieuwkomers en al reeds werkende Jongeren op de arbeids markt. Zo ontstaan wrijvingen tussen deze twee groepen van jeugdige werk nemers. Je nieuwe collega doet het zelfde werk als jij, alleen verdient hij tweehonderd gulden minder per maand. Kijk, dat kan dus niet Deze zogenaamde versoepeling zal een ver starrend effect hebben op de door stroming op de arbeidsmarkt. Jonge ren kijken wel uit om. als zij ergens werken, om van baan te gaan veran deren, wanneer hen een forse loons verlaging in het vooruitzicht wordt gesteld." Bang Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon UIT EEN NIEUWE HAAGSE THRILLER da S 31 i' 1.0001 n onze sociaal economische re- diffc !fn IN HAAQ De uitkering van de aan koningin Beatrix gaat gulden omlaag, uitgesmeerd f vier Jaar. Deze matiging vloeit ort uit de nieuwe structuur voor ictlonarissen bij de overheid, larbij deze salarissen worden ge- ïgschikt beneden het ministerssa- ris als top. Minister Wiegel (binnen- ndse zaken) deelde dit gisteren mee de Eerste Kamer in het debat over loonmaatregel. Een deel van de inkomsten van vier leden van het koninklijk huis de koningin, prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard wordt afgeleid van het netto salaris van de vice- president van de Raad van State. Zijn salaris ondergaat een verlaging door de nieuwe structuur. De uitke ring voor de koningin gaat daardoor viermaal 50.000 gulden per jaar naar beneden, die voor prins Claus vier maal 20.000. prinses Juliana viermaal 30.000, en prins Bernhard viermaal ruim 12.000. De maatregel vloeit voort uit de- wet financieel statuut koninklijk huls, aldus de minister. Een dergelijke versoepeling heeft echter ook nog andere nadelige gevol gen. Vorige week zei staatssecretaris De Graaf van sociale zaken bij de opening van het arbeidsbureau in Apeldoorn dat werkgevers steeds va ker minder produktieve arbeids krachten in ruilen voor betere werk nemers. Het CDA is hier ook bang voor. De CDA-jongeren zeggen echter dat wanneer Je de jeugdlonen gaat verlagen werkgevers steeds eerder ge neigd zullen zijn ongeschoolde, oude re werknemers (en dus vaak duurdere arbeidskrachten) in te ruilen voor Jongere, relatief goedkopere arbeids krachten die overal inzetbaar zijn. Een dergelijke maatregel leidt dan in feite alleen tot het verschuiven van het probleem van de werkloosheid van grote groepen Jongeren naar de al grote groep oudere werknemers. Het CDA is van mening dat gelden die uit deze matiging komen ook ten bate moeten komen van werkgele genheid. Zij stellen voor om een ge deelte van de extra aardgasbaten te stoppen in een fonds van waaruit de werkgelegenheid van jongeren gesti muleerd kan worden. Het Plan van de Jeugdarbeid van het NW-Jongeren Contact is een goede stap in die rich ting. Op dit moment geeft de over heid Jaarlijks twintig miljoen gulden uit om jongerenprojecten in het ka der van het plan te financieren. „Maar wat is twintig miljoen als Je bekijkt hoeveel werkloze Jongeren er zijn. Waarom worden die extra aard gasbaten (twee miljard) niet aange wend om daadwerkelijk de werkloos heid onder jongeren te bestrijden?" aldus Van Dijk. Ongeveer honderd jonge ren trokken gistermiddag naar het ministerie van so ciale zaken in Den Haag om te protesteren tegen de korting op de jeugdlonen (foto). Ze eisten een ge sprek met minister Albeda, maar deze had tevoren het gebouw via een andere deur verlaten. Veel groter was de groep die gisteravond in Den Haag demonstreerde. On geveer vijftienhonderd mensen uit alle delen van het land trokken van het Malièveld naar het Binnen hof, waar ze werden toege sproken door een vertegen woordigster van twaalf jeugdorganisaties. Met spreekkoren, spandoeken en een enkel rookbomme- tje maakten de jongeren duidelijk dat als de voor stellen van de regering een meerderheid in het parle ment krijgen, er nieuwe ac ties zullen volgen. Overdag waren ook bij de werkgeversorganisaties VNO en NCW jongeren langs geweest om te protes teren. In Hengelo hebben jonge ren gisteren enige tijd het gemeentehuis bezet. Zij wilden met de actie berei ken dat de gemeenteraad de regeringsplannen ver werpt. ARNHEM (ANP) In 1980 is een kleine kwart miljoen Neder landers meer in eigen land op vakantie ge weest dan vorig jaar, toen ongeveer 4,1 mil joen mensen in eigen land bleven. De Recron (organisatie van recre atie- ondernemers Ne derland) heeft dit mee gedeeld. De organisatie voegt eraan toe, dat ondanks deze toename Neder land dit jaar nog niet „vol" was. Met name de campings hadden in ze ven weken hoogseizoen nog plaats voor vakan tiegangers extra, aldus de Recron, die deze cij fers verzamelde door een enquete onder vier honderd recreatiebe- drijven. De gemiddelde bezet ting was tachtig pro cent, met een top van een bezetting van ruiin negentig procent in de derde week van juli. Het gaat hier om ge middelden, want in be paalde delen van het land lag de bezettings graad in het hoogsei zoen op 73 procent. De Recron noemt in dit verband Friesland, Groningen, Achter hoek, Twente, Drenthe en Overijssel. MIERLO (ANP) De gemeente Mier- lo wil dat het waterschap De Dommel van zijn terrein bij de Luchense heide in plastic verpakt slib verwijderd. Ze zijn van Philips in Maarheeze afkom stig en bevatten veel cadmium en chroom. Het waterschap heeft intus-^ sen geconstateerd dat de paketten geen gevaar voor het grondwater op leveren. De aanwezigheid van het slib is aan het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne gemeld. Het waterschap wil eerst afwachten tot welke categorie het slib wordt gekwalificeerd, alvorens eventueel tot maatregelen over te gaan. De gemeenteraad van Weert telt, de wethouders meegerekend, vijfentwintig leden. Als die alle maal Ingaan op de suggestie van de fractie „Weert U" zou dat de Italianen die huizen en bezittin gen kwijt zijn geraakt bij de laat ste aardbeving, zo'n 2500 kun nen opleveren. Of de hele raad meedoet, staat te bezien. De sug gestie van „Weert U" mikt niet op een collectieve actie; iedereen moet zelf beslissen of hij/zij wil meedoen. Bovendien komt de brief van deze tweemansfractie pas morgen aan de orde ln de ra ads vergadering. In die brief vragen de belde frac tieleden zich af hoe raadsleden de slachtoffers van de aardbe ving kunnen helpen. Zij stellen voor dat ieder raadslid bijvoor beeld tien procent van de ver goeding over december afstaat. Een zinvolle kerstgave, vinden ze, die tot een flink bedrag kan uitgroeien als alle leden van alle gemeenteraden in het land willen bijdragen. De eerste reactie op het voorstel is uit de Zuidlimburgse gemeente Noorbeek gekomen. De zeven raadsleden daar stellen elk hon derd gulden beschikbaar. „Van de vergoeding die ze daar per maand krijgen moet dat wel 25 procent zijn," zegt Weert U-voor- zitter J. H. Hendriks. „In Weert is de vergoeding ongeveer duizend gulden per maand, dus tien pro cent daarvan zou wel honderd gulden zijn, maar in een plaatsje als Noorbeek krijgen raadsleden veel minder Die tien procent is ook maar een richtlijn. Wij willen niemand aan een bepaald per centage binden." Veel meer dan de zeven van Noor beek hebben nog niet gereageerd. Dat kan ook haast niet. zegt de heer Hendriks, want overal moet de raad nog vergaderen en over het idee praten. Hete groot de opbrengst zou kunnen worden? „Natuurlijk hopen we dat de ac tie veel opbrengt, maar hoeveel durven we niet te zeggen. Mis schien zou de actie meer aan slaan als we er veel tamtam om heen zouden maken, maar dit is gewoon spontaan gegaan. Boven dien zou dat te veel tijd vergen." Is het niet toch al een beetje laat om actie te gaan voeren, nu be kend ls geworden dat er al te veel kleren, dekens en voedsel naar het rampgebied zijn gestuurd? Dat vindt voorzitter Hendriks niet. „Meestal ebt de aandacht na een poosje weg. Maar voorlo pig zullen die mensen nog van alles nodig hebben. Misschien geld voor meubilair of zo. In elk geval ls het niet minder zinvol als het geld wat later komt." Wat de actie ook opbrengt, het geld gaat ln ieder geval naar het Rode Kruis. Dat heeft de meeste ervaring op het gebied van de hulpverlening, vindt de fractie voorzitter. Waarmee trouwens helemaal niet gezegd wil zijn dat het uiteindelijke bedrag dat naar het Rode Kruis wordt overge maakt. ook de totale bijdrage van alle raadsleden in Nederland ls. „Er wordt al zoveel gevraagd van de mensen in deze tijd. Daar om moet iedereen voor zichzelf uitmaken of hij met deze actie mee wil doen. Er is geen enkele dwang, geen moeten. Zo hebben we onze actie niet gepresenteerd en zo willen we het ook niet. En als iemand persoonlijk, buiten de actie om, Iets voor Italië wil ge ven, kan dat pet zo goed. Het doel staat voorop." Deze week begint de Nederlandse visueel gehandicapten skivereni ging met een landelike actie om het skiën voor blinden en slecht zienden een stuk veiliger te ma- Het IKV-Badhoevedorp heeft een eigen set wenskaarten laten drukken. Vredeskaarten op el ke kaart komt óf het woord „vre de" öf een duif voor die voor kerst gebruikt kunnen worden, maar ook daarna, want het woord „kerstfeest" kom je niet tegen. Een set van zes kaarten (waarvan deze er een is) kost 1,50. Aan portokosten komt er voor één set 90 cent bij, voor twee tot en met drie sets ƒ1,30 en voor vier tot en met acht sets 1,90. Het totale bedrag moet gestort worden op giro 563265 van ABN, Badhoevedorp, ten gunste van IKV-kern Badhoeve dorp, waarna de kaarten thuis worden gestuurd. ken. Daartoe brengt zij een zoge heten veiligheldshemd op de markt. Dat bestaat uit een voor- en achterpand van gele stof, waarop drie duidelijk zichtbare, zwarte stippen staan, die samen een driehoek vormen waarvan de punt naar beneden wijst. Deze veiligheidshemden worden al ge ruime tijd in Oostenrijk gebruikt. De vereniging wil de komende weken op diverse manleren be kendheid geven aan het nieuwe hemd. Penningmeester Bas Ba- rendregt uit Maassluis: „We be naderen vanzelfsprekend een groot aantal dag- en weekbladen, daarnaast doen we een beroep op radio en televisie, en onze leden verzorgen zelf een deel van de verspreiding van een speciaal af fiche. Ten slotte vragen we aan driehonderd sportzaken dit affi che een plaatsje in de winkel te geven." De NVSV wil het veiligheids- hemd ook ln andere landen In gang doen vinden. Men denkt aan Noorwegen, Frankrijk, West- Duitsland en Zwitserland. In die landen wil men reis- en verkeers bureaus en de sportbladen ver zoeken om bekendheid aan het veiligheldshemd te geven. De vereniging bestaat nu drie Jaar en werkt samen met de Neder landse Skivereniging (NSV). Ze organiseert wintersportvakan ties voor blinden en slechtzien den, zorgt voor goede begelei ders, hotelaccommodatie en uit stapjes. Daarnaast brengt de NVSV een eigen blad uit, „Ski Extra", dat in gesproken vorm acht keer per Jaar naar de leden wordt gestuurd. Van alle werkende vrouwen in de Europese Gemeenschap voelt ruim een derde zich op een of andere manier in haar beroep achtergesteld bij mannen. Veel vormen van discriminatie komen er volgens een onderzoek in de negen landen op neer, dat vrou wen afgewezen worden bij sollici taties, of geen salarisverhoging krijgen omdat ze tussentijds in verwachting raken of af en toe thuis moeten zijn voor een ziek kind. Ook blijkt het vaak voor te komen dat een „mannenbaan" niet aan een vrouw gegeven wordt en dat vrouwen genoegen moeten nemen met een lager sa laris dan mannen. Van alle wer kende vrouwen in de negen EG- landen voelt 36 procent zich ge discrimineerd. Van de 64 procent die verklaarde geen moeilijkhe den te hebben bij het vinden of houden van een baan gaat het, zeggen de onderzoekers, in een „overweldigend" aantal gevallen» om bedrijven waar uitsluitend vrouwen werken. Suara Maluku, het zondags radi oprogramma voor en door Mo- lukkers dat voor zestig procent in de taal van de Molukken en voor veertig procent Nederlands wordt gesproken, wordt intensief beluisterd door de mensen voor wie het programma gemaakt wordt. Eindredacteur Joop Heintz zegt daar in Televizier over: „Er zijn zelfs gemeenten waar de dominee het tijdstip van de kerkdienst heeft vervroegd om de kerkgangers in staat te stellen naar het programma te luisteren." En natuurlijk kan de dominee het zelf dan ook horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5