ubliek heeft geen inzicht 1 het eigen energieverbruik Elke dag een boer failliet Stroomverbruik dit jaar omlaag fschrik'-regeling wellicht afgeschaft „Zoek jij de doos met kerstballen even op? Dan zet ik vast een pilsje klaar." Stallingsbon en nog méér kommer en kwel Wettelijk regeling nodig Jn kernenergie wordt niet zwaar getild g over plan Van Aardenne lier dicht: »'|lag 180 man Rente in VS op recordpeil Heerlijk,helder Heineken. Overleg en rechter bieden weinig soelaas Inbraakpreventiekrant Butterfahrten aan de ketting Waardeloos besparings-apparaat Mening over reclame (SDAG 17 DECEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 i onre redactie economie ilvVilEM Voor het eerst sinds 'oorlof is het stroomverbruik I jaar gedaald. Voorlopige bere- „jngen wijzen uit, dat het ver- uili via het openbare net dit ,r ongeveer een half procent ^erzal uitkomen dan vorig jaar. belangrijkste oorzaak hiervan 'de daling van het industriële «rLbruik (ongeveer de helft van l totaal), die in de eerste plaats ^t toegeschreven aan de te- genvallende conjunctuur en daar naast aan het zélf opwekkend van stroom door grote bedrijven. Ook in het huishoudelijk ver bruik (ongeveer dertig procent van het totaalverbruik) valt een neergaande ontwikkeling te zien. Die wordt geschat op vier-tiende procent. Het vermoeden bestaat bij de elektriciteitsbedrijven dat deze daling geen eenmalig verschijn sel is, maar een ontwikkeling die de komende jaren zal doorzetten. Wat de grote bedrijven vooral in de regio Rotterdam betreft, is dat te danken aan het zelf op wekken van stroom (waardoor grote besparingen worden be reikt). Wat de consumenten aan gaat, zit het effect in zowel zui nigheid bij de verbruikers als in zuiniger apparatuur. '05 werkelijk overbodige luxe apparaten, worden in het algemeen het elek- (Inppnc trisch mes, de citruspers en soortge- vfiicciio lijke dingetjes gezien. 59 onze redactie economie ttEM In het algemeen ontbreekt het de consument aan een duidelijk inzicht in het energieverbruik. Men beweert wel energiebewust te zijn in huis, maar er is eerder sprake en met de mond beleden zuinigheid, dan van enigszins consequent gedrag. U*1 uit een beperkt) onder- ,g7j |at de Vereniging van Exploi- •3i7j van Elektriciteitsbedrijven in ,69« ind (VEEN) heeft laten uitvoe- or het Instituut voor Psycholo- Marktonderzoek (IPM). Of- het onderzoek beperkt van a is. wordt het door directrice - dr M. Zeldenrust Noorda- het IPM voldoende geacht aanzet tot een energiebeleid. algemeen blijkt het publiek de hoogte te zijn van de pro- iek rond de energievoorzie- de wereld. Opvallend hierbij zowel ten aanzien van het i van energiebronnen als wat het gebruik van kernenergie, bliek optimistisch is over de ag van deze problemen. niek algemeen wordt gedacht, dat iniek wel een oplossing voor de men zal vinden. Ook wordt «men dat het allemaal niet aart zal lopen. jergie wordt in eerste Instantie en als een griezelige, geheim zaak. Maar anderzijds be- »i »"a zaa onze Haagse redactie HAAG Minister Van enne (economische za- speelt met de gedachte, lelectieve investeringsre- ig (SIR) af te schaffen, regeling heeft een zeker hrikkingseffect" op be en, die zich in de overvol- mdstad willen vestigen. waarvan tijdens het verkennend on derzoek nog sprake was omdat toen Harrisburg sterk in de belangstelling stond bij de groepsdiscussies enke le maanden later min of meer waren verdwenen. staat de mening, dat in de nabije of iets verdere toekomst kernenergie veilig zal kunnen worden toegepast. De problematiek wordt als het ware „verschoven" naar de toekomst en daarmee uit de eigen zorg verdreven of verdrongen. Voorts bestaat de Indruk, dat het publiek de huidige welvaart als een verworvenheid van deze tijd ervaart, die niet gemakkelijk zal worden prijs gegeven. Het begrip materiële wel vaart wordt in eerste instantie gekop peld aan het bezitten van elektrische apparaten in huis, en in mindere ma te aan het bezit van een eigen auto, de woonsituatie, de wijze van verwar ming (c.v.) en de wijze van vakantie- houden. Het „energiebewuste" komt vooral tot uiting in kleine dingen zoals het licht niet onnodig laten branden. Wat betreft de energleproblemaUek en het hiermee samenhangend ener gieverbruik wordt geconstateerd, dat de vele vaak tegengestelde Infor matie die het publiek bereikt, als zeer verwarrend wordt ervaren. Ten aan zien van de noodzaak op energie te bezuinigen en het effect van de eigen bezuiningen, bestaat bij het publiek in het algemeen weinig inzicht. Dwang De mening bestaat, zo blijkt uit het rapport, dat het publiek zeer moeilijk in feite pas onder dwang bereid is afstand te doen van een stuk mate riële welvaart. Het gebruik van huis houdelijk apparatuur, de auto en der gelijke is zo sterk in het dagelijks leven opgenomen, dat men zich nau welijks het leven zonder deze „ver worvenheden" kan voorstellen. Als Kosten Het enige effect dat het publiek dui delijk onderkent zijn de kosten. Dit zou, aldus het rapport, een argument kunnen zijn voor het duurder maken van energie. Hierbij wordt nog aange tekend dat een tariefsverhoging voor iedereen, wordt ervaren als „recht vaardig". omdat niemand daarvan wordt uitgezonderd. Opmerkelijk is dat de negatieve reac ties ten aanzien van kernenergie De conclusie van het rapport ls, dat een gevoel van een zekere machte loosheid overheerst. „De deskundi gen zijn het oneens, het gebeurt alle maal ver weg, wat moet de kleine man hieraan dan nog doen?" Het publiek vreest dat er wel een stapje terug gedaan zal moeten wor den. In het algemeen wordt het „pas op de plaats" en zelfs „stapje terug" niet zo zeer In verband gebracht met energiebeperking, als wel met werk gelegenheid en (ln veel mindere mate) met milieu en natuur. De hoop ls, dat de pijn van de teruggang gelijkwaar dig wordt gespreid. Om tot energiebesparing te komen zal. aldus de aanbeveling, voor alles met goede voorlichting gewerkt moe ten worden. Daarnaast kan worden gedacht aan wettelijke geboden, ver boden en hogere tarieven. Die voorlichting zal vooral miss- schien wel uitsluitend overkomen, als die niet ingaat tegen de denkbeel den die het publiek zelf al langer hebben, maar daarop Inhaakt. IIJK Het confectiebedrijf uit Waalwijk heeft faillisse- langevraagd omdat de bank nger bereid is krediet te verle- >e 180 werknemers in de vesti- tn Waalwijk en Drunen zijn dag naar huis gestuurd. De sa- italing over de afgelopen twee zal moeten worden overgeno- loor de bedrijfsvereniging. Dat districtsbestuurder Flipse van lustriebond FNV meegedeeld. tdrijf heeft vorig jaar een ver sleden van drie ton. Dit jaar it het tekort ongeveer twee mil- Ulden. Het bedrijf dat dames- Is maakt zou in moeilijkheden oo» ikomen tengevolge van concur- uit de lage lonenlanden. De leelsleden zijn volgens Flipse imelijk jonge meisjes en ge- i vrouwen. Ook werken er een jtal mannen met gemiddeld dienstjaren. srsoneel zal ln de loop van deze een of meer dagen aan het werk om een order van duizend ils af te werken. Vermoedelijk week zal een curator worden md. De regering ziet liever dat bedrijven zich elders in Nederland vestigen en heeft daartoe ook financiële prikkels ter beschikking. De SIR eist daaren tegen in sommige gevallen een hef fing van bedrijven, die zich in de Randstad vestigen. De opbrengsten voor het rijk zijn aanzienlijk achter gebleven bij de verwachtingen. Vorig Jaar ontving het rijk nog. geen 17 miljoen gulden aan SIR-heffingen, terwijl een bedrag van 200 miljoen was geraamd. Op het ministerie van economische zaken bestaat de Indruk, dat niet alle bedrijfsvestigingen en -uitbreidingen in het SIR-gebied aangemeld worden. Het is de taak van gemeentebesturen om Investeringen bij het rijk te mel den. Met het oog op de werkgelegen heid zouden veel gemeentebesturen er niets voor voelen bedrijven „af te schrikken", reden waarom zij er het zwijgen toe doen. De gedachte van de minister om een streep door de SIR te halen, is naar voren gekomen in gesprekken met NEW VORK (Reuter) De Ameri kaanse bank Morgan Ouaranty heeft als eerste bank in Amerika de „prime rate" (de rente, die de banken aan hun meest kredietwaardige cliënten in rekening brengen) verhoogd van 20 tot 21 procent. De „prime rate" heeft daarmede het hoogste peil bereikt, dat ooit is voorgekomen. Later op de dag werd deze stap ge volgd door meer grote banken zoals de Manufacturers Hanover Trust en de Chemical Bank. Verwacht wordt dat de andere banken zullen volgen. provinciale bestuurders. Op het mi nisterie werd gisteren gezegd, dat de minister wel denkt aan een andere regeling om de vestiging van bedrij ven in de Randstad minder aantrek kelijk te maken. De opvattingen van de minister wor den waarschijnlijk neergelegd ln een nieuwe nota over het regionaal soci aal-economisch beleid, die begin vol gend jaar moet verschijnen. Het CNV heeft bezorgd gereageerd op de plannen van Van Aardenne. Vol gens de tweede voorzitter van het CNV. de heer Gasman, komt de regio nale toeslag ln de lucht te hangen als de selectieve investeringsregeling wordt afgeschaft. Ook de Tweede- Kamerfracties van PvdA en D'66 vin den dat de regeling niet zo maar kan worden afgeschaft. Volgens de D'66- er Engwirda kan de regeling niet wor den afgeschaft ln verband met de afspraken in de Europese Gemeen schap. ASSEN (ANP) In Nederland gaat elke dag ten minste één boer failliet. Oorzaak is dat de opbreng sten bij de kosten achterblijven. Dat zei de voorzitter van het Landbouwschap, ir. D. Luteijn op de jaarvergadering van fret Drents Landbouwgenoolschap. Luteijn ried terughoudendheid aan bij het extra bewerken en nog mooier verpakken van levensmid delen: de vraag naar wat eenvou diger voedingsmiddelen zou wel eens kunnen toenemen. De landbouwschapsvooreltter pleitte voor oprichting van een particuliere grondbank. De geor ganiseerde landbouw en de Rabo bank zouden de mogelijkheden daartoe samen moeten bekijken. De aanpak van het financierings probleem in de land- en tuinbouw, vond hij, moet veel meer op de toekomst gericht zijn. De door de overheid gestichte grondbank, die grond van boeren koopt en weer aan hen in erfpacht uitgeeft om zo hun financierings problemen te verlichten, heeft uit bezuinigingsoverwegingen haar werkzaamheden beperkt. Ir. Luteijn noemde de reddingsac tie voor de aardappelmeelcoöpe- ratie Avebe veel minder vanzelf sprekend dan in het betrokken gebied wordt aangenomen. Het maximaal haalbare voor de boe ren is er uitgesleept, vond hij. nfabriek sluit: lag voor 40 man 135r «ECHT De kalkzandsteen- Merwede wil begin volgend fabriek in Gorinchem sluiten, oor veertig mensen zonder tomen. Dit gebeurt in het kader e landelijke sanering van de todsteenfabricage. ttsbestuurder C. Benshop van lustriebond CNV heeft in een °P dit plan laten weten, de van de fabriek in Gorinchem koog onaanvaardbaar te vin- 'erkt hierbij op dat de bonden w verenteing van kalkzancU abrikanten jaarlijks de hoe- i!: r^en kalkzandsteen vast stellen diverse fabrieken mogen pro- n Over een nieuw quotum is r-eds niet gesproken. „Laat dat ïMJÏtt Bebeuren, dan zien we wel Sinds juli proberen we ai te centrale afspraken op be- ii« «niveau", aldus Benshop. 6® Wien vindt Benshop, dat er °iar eens een goed sociaal plan moet komen. fel r. ADVERTENTIE: Vijf jaar geleden werd de gemeente Den Haag als expoitant van fietsenstallingen ondanks de clausule op de stallingsbon nen, dat de gemeente geen aansprakelijk heid aanvaardt voor beschadiging en dief stal door de rechter veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding aan een jongen, wiens bromfiets uit een bewaakte fietsenstalling van de gemeente was gesto len. Vandaag de dag blijkt de gemeente Den Haag nog precies dezelfde bepaling op de stallingsbonnen te hebben staan! Op grond van dit en tientallen andere voor beeldten) menen de twee consumentenorganisa ties in ons land, dat er snel een wettelijk verbod van onredelijke stan- daardvoorwaarden moet komen. Dit temeer, om dat de afgelopen tien jaar duidelijk ls gewor den, dat op vrijwillige basis niet te bereiken is dat de „kleine lettertjes" worden geschrapt. Dat ls niet gelukt, niet door overleg en niet door In schakeling van de rechter. Overleg Wat het magere resul taat van het overleg met allerlei branches over kwalijke bepalingen in standaardvoorwaarden betreft, worden als voor beelden aangehaald dat: De reisorganisatoren (ANVJi) nog steeds iede re aansprakelijkheid uit sluiten, als de reis niet doorgaat of wordt gewij zigd door fouten van de vervoerders of van de ho tels die zij zelf hebben (ln)gehuurd, en zelfs voor eigen fouten maar een beperkte aansprakelijk heid aanvaarden; De autobranche (BO- VAO en RAI) zich nog steeds niet gebonden acht aan overeengeko men prijzen en leverings data; De bouwwereld, de makelaardij en het nota riaat nog nauwelijks ge bruik maken van de vier Jaar geleden (met de Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis) opgestelde model-con tracten voor de bouw van nieuwe en de koop van bestaande huizen. Rechter Ook de tussenkomst van de rechter bij kwalijke bepalingen in standaard- voorwaarden, heeft aller minst redenen tot tevre denheid gegeven. Proce dures bieden soms zoals uit de inleiding blijkt een oplossing in een individueel geval, maar brengen echter geen definitieve oplos sing. De gemeente Den Haag mocht zich niet beroe pen op de bepaling op het reiju „de gemeente aanvaardt geen aanspra kelijkheid voor bescha diging of diefstal". Dat mocht niet omdat het, volgens de rechter, ln strijd met de goede trouw en de aard van de overeenkomst was, dat de gemeente zich op deze manier aan de hoofdver plichting, namelijk het bewaren en teruggeven van gestalde fietsen, ont trok. Zoals opgemerkt staat nu, vijf Jaar later, nog steeds dezelfde bepaling op de stallingsbonnen van de gemeente Den Haag (en waarschijnlijk op de regu's van alle ex ploitanten van stallin gen in ons land). Dit met het gevolg dat vele men sen die hun fiets bescha digd of helemaal niet te rugvinden, bij het lezen van deze bepaling maar afzien van een schade claim. Probleem De zwakke rechtspositie van de consument ten opzichte van de particu liere leverancier én ten opzichte van een over heidsbedrijf wordt ener zijds veroorzaakt door: Eenzijdige bepalin gen die de aansprakelijk heid van de leverancier, die hij normaal wettelijk zou hebben, drastisch beperken of uitsluiten; Eenzijdige bepalin gen die de grootte van de verplichtingen van de le verancier bepalen en dus beperken; Eenzijdige bepalin gen. die de leverancier het recht geven verande ringen in een contract aan te brengen. De ongelijkwaardigheid van de consument zit an derzijds nog met name in: De vaak verhoudings gewijs (tot het financiële belang) onevenredig ho ge kosten die aan een procedure vastzitten; Het feit dat sommige standaardvoorwaarden bindend advies of arbi trage voorschrijven, waardoor de weg naar de rechter is geblokkeerd. Interessant om te lezen is in dit verband de bro chure „Consumenten- rechtspraak Oogst van tien jaar rechtsbij stand van de Consumen tenbond". De brochure is te bestellen door 7,50 te storten op postgiro 27374 van de Consumenten bond in Den Haag. Duidelijk ls dat er een wettelijke regeling moet komen. waEirdoor kwalij ke leveringsvoorwaar den worden verboden. Dat kan en misschien nog snel ook, omdat er sinds februari dit jaar al een voorontwerp voor een wet betreffende standaardvoorwaarden klaar ligt. Dit voorontwerp heeft de hartelijke instemming van de Consumenten bond en het Konsumen- ten Kontakt, maar ont moet groot bezwaar van het Verbond van Neder landse Ondernemingen en het Nederlands Chris telijk Werkgeversver bond. Bang De consumentenorgani saties zijn nu bang, dat minister De Ruiter die overigens onderschrijft dat de consument recht heeft op een sterkere rechtspositie onder druk van de werkgevers organisaties „om" gaat. Mevrouw mr E. Dil- Stork, juridisch stafme dewerkster van de Con sumentenbond vreest althans, dat er „wel stap pen terug gedaan zullen worden". Het voorontwerp bevat een „zwarte lijst" met bepalingen, die na invoe ring van de wet niet meer in de kleine lettertjes mogen voorkomen. Daarnaast wordt in het voorontwerp gesproken In de preventiekrant, die dezer dagen ls uitgege ven door het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie, staan vele wenken en raadgevingen om In braak en diefstal te voor komen. De krant kost niets; de portokosten worden wel in rekening gebracht. De krant ls te bestellen bij het TBBS. Eemnesser- weg 56, Postbus 54 in Baarn. Telefoon 02154- 16441. De Europese Commissie wil een eind maken aan de lucratieve handel op boten ln boter, wijn en andere levensmiddelen. Nu nog kunnen passa giers op deze boten -r- als die eenmaal buiten de douanegrenzen van de Europese Gemeenschap zijn deze produkten voor weinig geld kopen. Het gaat vooral om de .Butterfahrten" vanuit de Duitse havens. Twee jaar geleden stelde de Europese Commissie al beperkingen aan de hoeveelheden boter, wijn en andere goedkope pro dukten die belastingvrij mochten worden inge voerd. Dat had wel enig resultaat, maar niette min werd vorig Jaar toch nog op die manier 6.400 ton boter verkocht. De Europese Commissie wil deze handel volgend jaar verbieden, tenzij de boten een haven buiten de Europese Gemeen schap aandoen en dus niet alleen maar uitva ren om vervolgens weer snel terug te keren. van een speciale „voor waardenrechter", die na invoering van de wet kan verbieden dat bezwaren de bepalingen die niet op de „zwarte lijst" staan, nog langer worden ge bruikt. Als deze voorwaarden rechter een bepaalde on dernemer zou verbieden een beperkende bepaling nog langer in de stan daardvoorwaarden te ge bruiken, dan zou dit ver bod óók gelden voor an dere ondernemers die delzefde leveringsvoor waarden hanteren. Kwalijk De consumentenorgani saties zeggen ter onder steuning van dit voor ontwerp. dat de kwalijke bepalingen in stan daardvoorwaarden noch in overleg, noch via de rechter, uit te roeien zijn. De werkgeversorganisa ties zien het vooront werp in deze vorm be paald niet zitten, waarbij de bezwaren zowel tegen de „zwarte lijst" als op de (macht van de) „voor waardenrechter" zijn ge richt. Zij willen een aan tal punten daarin gewij zigd zien. Het wetsontwerp is in tussen nog steeds niet bij de Tweede Kamer in gediend, terwijl het de bedoeling was dat dit in de tweede helft van dit jaar zou gebeuren. De vrees van de consumen tenorganisaties dat de wettelijke regeling wordt vertraagd en afgezwakt, lijkt helaas niet onge grond. De zogenaamde „power chopper", een apparaat je dat onlangs in de han del is gebracht en waar van de fabrikant beweert dat het in huis veel stroom bespaart, is waardeloos. Dit blijkt uit een onder zoek van de Kema, waar van de uitkomsten door de Vereniging van Ex ploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Neder land, zijn gepubliceerd. I stroomverbruik van Volgens de fabrikant zou koelkasten, wasmachi- met dit apparaatje het nes, pompen, centrale Th. J. M. van Hedel (econoom): Reclame wordt voor een econoom pas een werkelijk interessant medium, wanneer het effect op omzet en resultaat meetbaar wordt. Het moet uitgesloten geacht worden, dat dit effect van reclame ooit meetbaar zal zijn. (Bijeenge bracht door FIIV/BBDO) verwarmingspompen en andere motoren beperkt kunnen worden. De me tingen van de Kema to nen aan dat de „power chopper" in de praktijk nauwelijks tot energie besparing leidt. Er kun nen hooguit enkele gul dens per jaar worden uit gespaard. Het loont niet de moeite het apparaat je, dat ongeveer honderd gulden kost, te kopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15