Kabinet zet stappen in het duister j}een strengere regels gen uitvallen lessen' ëment Top departementen zwak georganiseerd Kans voor failliete kledingzaak Personalia Albeda wil snel gesprek over kansen voor werk Méér werk en woningen door honderd miljoen onzeker lerwijs verzet zich tegen De Jong 1 Bevoegdheden onduidelijk m *1 AGENDA Net geïnstalleerde Vonhoff met verfbom bekogeld Leerling vindt rol CDA bij ontslag om abortus verkeerd i '!0, f DAG '6 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET HAAQ Het kabinet honderd miljoen extra Jbouw. Een deel van dat Kan al negenduizend wo- 511 opleveren, zo zegt mi- Beelaerts van Blok- verantwoordelijk voor juwnijverheid. Hij voegt toe: „Dat is wat anders en druppel op de gloelen- ,laat, zoals de honderd «n gulden wel wordt ge ur (eede Kamer is er echter niet ual gerust op dat Beelaerts ge eft, hoewel veraulmd werd aan r jt van het debat over de ar- oorwaarden van vorige week P0tl P stellen dat de Injectie nogal «gen oproept. rden bouwvakkers belanden ek ln de WW. Aan het eind van ir zijn er omstreeks vijftigdui- rerklozen in de bouw, terwijl s ruwe schattingen dat aantal 'misschien volgend Jaar verdubbeld kan zijn. Het kabinet komt dan met een bedrag van honderd miljoen, dat veertienduizend arbeidsplaatsen kan opleveren en hoopt dat de Tweede Kamer en de mensen in het land spontaan applaudisseren. Het heeft er alle schijn van dat het kabinet een vette ham in de etalage heeft gelegd, die bij nadere beschou wing van plastic blijkt te zijn. Het is maar de vraag of een verhoging van het bouwprogramma woningen en in het verlengde daarvan arbeidsplaat sen oplevert. In het slop De woningmarkt zit structureel in het slop met als voornaamste oorzaak de hoge rentestand en de onzekere eco nomische vooruitzichten. Kopers be geven zich alleen in uiterste nood zaak op de woningmarkt, terwijl het kabinet voor vijfduizend van de ne genduizend extra woningen Juist op deze kopers rekent. Met kunst en vliegwerk wordt dit Jaar een tweemaal gewijzigd bouwpro gramma op het nippertje gehaald. De dure woningen in de vrije sector, waar de overheid nauwelijks greep op heeft, zijn dan voor het gemak al vergeten. Die worden in het geheel niet gebouwd en zullen ook volgend Jaar niet van de grond komen. Het vaste aantal van twintigduizend dat er Jaarlijks voor op het programma door Jan Bezemer staat, leverde wel altijd het leeuwe- deel van het werk ln de woningbouw op, tweemaal zoveel als gesubsidieer de woningen. Wanneer we zien dat dit Jaar ternau wernood een uitgekleed bouwpro gramma kan worden gerealiseerd, dan rijst de vraag hoe het kabinet denkt volgend jaar een verhoogd pro gramma te realiseren. Lukt dat niet dan is nu een valse schijn gewekt en wordt er geen bouwvakker de steiger op geholpen. De meerderheid van de Kamer lijkt niet erg bereid het kabi net in deze „stappen in het duister" te volgen. Aardgas Allereerst wensen CDA en PvdA een bedrag van vijfhonderd miljoen om te voorkomen dat bouwvakkers werkloos worden. Daarvoor moet ex tra winst op aardgas naar de staats kas vloeien in plaats van naar de' oliemaatschappijen. Een taak die de Kamer heeft opgedragen aan minis ter van Aardenne van economische zaken. Naast meer geld wil de Kamer grotere garanties dat het geld ook werkelijk arbeidsplaatsen oplevert. Die garan ties zijn te vinden, zo meent de Ka mer in de utiliteitsbouw. In de sector bruggen en wegen en voorzieningen voor het openbaar vervoer liggen sta pels bestekklare plannen klaar. Plan nen die als gevolg van overheidsbe- zuiningen niet tot uitvoering worden gebracht. De overheid kan hier als directe opdrachtgever snel veel men sen aan het werk helpen. Het kabinet laadt de verdenking op zich geld te bestemmen voor onzeke re doelen, met een goeie kans dat het niet geheel hoeft te worden uitgege ven. De huiver om bijvoorbeeld knel punten in het Spoorwegnet, zoals de Willemsbrug bij Rotterdam en de Schipholiijn bij Amsterdam, aan te pakken is opvallend. De honderd miljoen van Beelaerts moet voor een belangrijk deel in de jaren na 1981 worden betaald. De minister kon op vragen van PvdA- Kamerlid Kombrink niet de garantie geven dat die miljoenen ook in vol gende jaren, bovenop de begroting worden gezet. Dat kan betekenen dat het geld ten koste van andere zaken in de normale begroting van 1982 wordt verwerkt. Opnieuw rijst de vraag of het kabinet wel echt van plan is honderd miljoen uit te trekken. Absurd Het is een absurde tegenstelling dat een groeiend aantal bouwvakkers werkloos wordt bij een eveneens groeiend tekort aan woningen. Het is echter te simpel om te veronderstel len dat honderd miljoen gulden én woningen én arbeidsplaatsen ople vert. Aan de Kamer de taak om zich alsnog met het kabinet te verstaan en de unaniem beleden zorg over de werkgelegenheid in de bouw ook om te zetten in banen. 2 l. 0 x roze onderwljsredactle HAAG Het uitvallen van lessen ln het voortgezet onderwijs ls niet zo ernstig, dat [ere regels nodig zijn. Daarom verzetten de vertegenwoordigers ln het centraal onder- verleg zich gisteren tegen het plan van staatssecretaris De Jong om hierover een aire aan de scholen te sturen. ltssecretaris hield vol dat enl- cizering van bestaande regels el noodzakelijk was. Het ver- lesuitval is nu erg groot. Er holen waar 9 procent van de niet doorgaat, maar ook scho lar een uitval van 20 procent it. „Ouders en leerlingen niet alleen recht op goed on- maar ook op voldoende on- zei de staatssecretaris. «37w tegenwoordige" van de onder- ganisatle vonden de voorstel- SJJsJ in De Jong echter te betutte- er strakke regels komen tast ld van scholen aan om hun zaken te regelen. Je ontneemt de mogelijkheid om eens van irone programma af te wijken, ïe excursie en elk project zijn ir van tevoren te voorzien. leren namens de protestants- Ike onderwijsbonden zei drs. [ran den BIJllaardt, dat de i 1980 een andere is dan die Schoolonderzoeken, projec- derlngen en bijscholing ne men allemaal tijd ln beslag. De over heid heeft dat zelf gewild. Maar als scholen zich dan vernieuwen, pro beert diezelfde overheid van leraren weer een soort lesboeren te maken. Punt van kritiek van alle organisaties was, dat de regering te weinig deed om het uitvallen van lessen door ziek te onder leraren tegen te gaan. In vergelijking met andere beroepsgroe pen zijn leraren weinig ziek. Maar als ze het zijn, ls pas na twee weken toegestaan vervangers te zoeken. Nu het ziekteverzuim onder leraren toe neemt, werkt dat door ln de totale lesuitval. Staatssecretaris De Jong reageerde hierop met de opmerking, dat hij graag meer vervanging ter beschik king zou stellen, maar hiervoor geen geld had. Hij zal de kwestie bespre ken ln het overleg met de vakbonden. Daarna zal hij beslissen over eventue le richtlijnen aan de scholen en de inspectie. De winkelier J. Karei uit Almere kocht gisteren de eerste van honderd enveloppen die zijn gesigneerd door de Italiaanse actrice Gina Lollo- brigida. De opbrengst van de enveloppen, die vijfentwintig gulden per stuk kosten, ls bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië. De winkelier zal de enveloppe bij opbod verkopen, eveneens ten gunste van die slachtoffers. De verkoopster van de enveloppen was gisteren in Rotterdam, waar zij een tentoonstelling van door haar gemaakte foto's opende. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De top van de Nederlandse departementen is zwak georganiseerd, overbelast en er is onduidelijkheid over de bevoegdheden. Tot deze conclusie komt een rapport dat deze week wordt uitgebracht door de commissie hoofd structuren rijksdiensten. De heer H. J. L. Vonhoff, die voorzit ter van deze commissie is, zei dit gisteren toen hij als commissaris der koningin van Groningen zijn intrede deed. Weekendpuzzel Helaas verscheen er zaterdag een verkeerde weekendpuzzel ln ons blad. Onze excuses. Za terdag zal er een nieuwe opga ve komen. Van onze correspondent HAULERWLJK De onlangs failliet verklaarde confectiefabriek Douma en Wolf te Haulerwijk kan gedeelte lijk blijven voortbestaan. Tot deze conclusie komt de onderzoekscom missie van de Coöperatie Manage ment Kledingindustrie COMAK. Douma en Wolf, waar 65 mensen wer ken, werd bijna vier weken geleden failliet verklaard, omdat de directeur- eigenaar geen toekomstmogelijkhe den voor zijn bedrijf zag. Het perso neel ging daarop over tot een bezet ting van de fabriek. Volgens het COMAK-rapport dat gis teren over Douma en Wolf werd ge- preenteerd, kunnen er 35 mensen bij een dergelijke kledlngafbriek blijven werken. Er zal dan echter een hoog waardig produkt tegen een scherp concurrerende prijs vervaardigd moeten worden. Een nieuwe eigenaar moet volgens de COMAK omstreeks één miljoen gul den in het bedrijf steken, om aan deze voorwaarden te voldoen. Een aantal afnemers van Douma en Wolf heeft inmiddels laten weten ook bestellin gen te zullen plaatsen als het bedrijf wordt voortgezet. Aanstaande donderdag zal de CO- MAC op het ministerie van economi sche zaken praten over de financie ring. De bezetting van het bedrijf zal zeker tot die datum worden voort gezet. Union kleding De bezetters van de herenkledingfa briek Union in Groningen hebben een plan bekend gemaakt, waarmee een maximale werkgelegenheid in de Groningse confectie gehandhaafd kan worden. De De Noordelijke Ont- wikkellngs Maatschappij zou geld moeten steken ln een op te richten stichting, welke het failliete Union zou moeten opkopen. Het werk zou dan weer kunnen worden beginnen, op basis van haar huidige orderporte feuille. kis N HAAG 16 DECEMBER 1980 REDACTIE: HANS GOSLINGA BUDRAGE: JOHAN VAN WORKUM EN BRAM POLS "h leemd debat (1) is die man daar? Die ls toch i Kamerlid?" vroeg WD-frac- Rietkerk. Het was tijdens in de slotfase van het lebat over de loonmaatre- week. De vreemde man in de groene Kamerbankjes de WD. Hij zat te schrijven, het Kamerlid De Korte, de ►rdvoerder in het debat, fttast hem. .vreemde" naast De Korte ek een van de ambtenaren van leda, de minister van sociale tegen wiens looningreep De zich namens de WD-fractie chtig had opgesteld. De twee nnen zaten samen een motie te Even later, toen het debat fat werd, zou De Korte de mo- tadlenen, mede namens PvdA, A en D'66. Een motie dus na- de vier grote partijen. In ten een motie waarmee De Kor- aftocht van de WD mocht in in de opgegeven strijd te- Albeda's verlangen om zono- bedrijfstak ln te kunnen Ionen. fï per bedrij 4 Pen ln de 1 rarill tv. *r«. wijl De Korte en de ambtenaar kten aan de motie die besiis- d werd voor de afloop van het Lit, liep de geestelijke vader deze motie, CDA-Kamerlid Jers, voldaan en relaxed rond de wandelgangen. Daar kwam de Trouw-verslaggever van het bat tegen, en meer Jolig dan i beklaagde het CDA-Ka- zich erover dat hij in Trouw weinig over zijn verrichtin- tljdens het Kamerdebat had i lezen. „Natuurlijk omdat katholiek ben," voegde hij gekscherend aan toe. Hjers had gelijk dat zijn optre- h ln de Trouw-verslagen slechts dg aan bod is gekomen. De ver ging was echter niet zijn kerke- te richting. Meestal ls de gang n zaken, dat het kabinet zijn tónen bij de Kamer Indient, en vervolgens de CDA-fractie die tónen met hulp van de PvdA- Positie probeert wat bij te stel- 1. terwijl de WD zich inspant 1 de plannen ongewijzigd erdoor |k%en. Als vanzelf gaat dan in berichtgeving de aandacht oral uit naar de uiteindelijke tódpuntbepaling van de CDA- «tle. want die wordt beslissend ®r de uitkomst. ""ge week echter was het de WD die in een monsterverbond met de PvdA wilde proberen te voorkomen dat Albeda zou kun nen ingrijpen in afzonderlijke CAO's. CDA. en ook D'66 steun den de minister Juist op dit punt. Dus werden De Korte en Albeda in de berichtgeving de hoofdrol spelers van het debat. De gang van zaken week derhalve af van het meest voorkomende patroon. De afloop van het debat was echter al even ongewoon. Want het monsterverbond met de PvdA mislukte. J)e WD verloor de slag, en uitgerekend het CDA en Weijers, die zich het minst van allen in de kijker had gespeeld, kwamen volledig aan hun trekken. Vreemd debat (2) Deze afloop werd mogelijk door dat er, naast het eventuele ingrij pen in afzonderlijke CAO's, nog een tweede punt was dat de poli tieke gemoederen danig verdeel de. Dat was de wet om werkgevers en vakbeweging te verplichten met elkaar te overleggen over za ken van werkgelegenheid. Zowel Albeda als het PvdA-Kamerlld Van der Doef had hiertoe een wetsontwerp ingediend. Geen van beide wetsontwerpen leek echter een meerderheid te kunnen halen in de Kamer. De WD vindt zo'n overlegpllcht te betuttelend, en Weijers vond de wetgeving te overhaast, temeer omdat van de sociale partners alleen de FNV er voor voelde, en zowel de werkge vers als de twee andere vakcentra les. CNV en MHP, zich tegen had den verklaard. Weijers had dan ook aan het begin van het debat al voorgesteld, om de wetsontwer pen te laten liggen, en in plaats daarvan via een Kamermotie de sociale partners aan te sporen tot dat overleg. Albeda hield echter vast aan zijn wetsontwerp, en zag niets in een motie. Dat mocht verbazing wek ken, want Juist deze minister pleegt niets te doen tegen de zin van een duidelijke, meerderheid van de sociale partners ln. De uit eindelijke afloop van het debat verklaarde echter deze vreemde dogmatische verdediging door de minister van zijn overlegpllcht- wetje. Uiteindelijk trok Albeda dit wetje in, en nam hij graag genoe gen met een Kamermotie zoals door Weijers gesuggereerd. Albe da moest zijn toegeven echter tot het laatst bewaren als ruilobject voor steun van de WD voor het eventuele ingrijpen per bedrijfs tak. Uiteindelijk heeft de WD die steun gegeven, waarschijnlijk om dat anders Albeda zwaar geschut wellicht zelfs een „onaanvaard baar" in stelling had gebracht. Zo kon het gebeuren dat Albeda via een ambtenaar een motie liet opschrijven die in de geest een motie-Weijers was maar die werd ingediend door de WD'er De Kor te namens de vier grote partijen. Zo kon ook iedereen tevreden naar huis: Albeda met zijn be voegdheid om per bedrijfstak te kunnen ingrijpen, Weijers omdat uiteindelijk precies was gebeurd wat hij van meet af aan had ge wild, De Korte die er in elk geval nog ln was geslaagd de betuttelen de overlegpllcht tegen te houden, en de PvdA omdat in februari de Kamer verder zal debatteren over zo'n overlegpllcht Zelfs Kamer voorzitter Dolman ging tevreden weg, want geheel overeenkomstig zijn bedoeling kon hij tegen ieders verwachting in toch de vergade ring donderdagavond om precies elf uur sluiten. Hemd De WD'ers Keja en Verkerk- Terpstra stajïpen uit het Comité Olympische Spelen en mensen rechten. Reden: de selectieve ver ontwaardiging van de PvdA. Wel lopen te mekkeren als het om rechtse dictaturen gaat, maar als het Oostblok zich vergaloppeert is het ineens de moeite niet Keja: „Ik ben ooit in dat comité gestapt omdat voor die tijd alleen maar iets werd ondernomen tegen Zuid-Afrika en Argentinië en zo. Ik vind dat we als klein land met één stem naar buiten moeten ko men als het om mensenrechten gaat. Daar was nu dus gelegen heid toe." Welaan, het comité is tegen deel name van Nederland aan de Olympische Spelen in Moskou. Als hierover een motie in de Ka mer ter stemming komt, stemt de WD voor die motie en de PvdA verdeeld. „Je begrijpt wel dat ik in m'n hemd stond. Mijn fractie is toch al tegen boycotten en het had me drie vergaderingen gekost om ie dereen achter die motie te krijgen. Maar m'n fractiegenoten zeiden van te voren al: die PvdA stemt toch verdeeld." Ik wilde er toen al uitstappen, maar Uruguay kwam aan de orde. Ik zou me wel heel ongeloofwaar dig hebben gemaakt als ik, toen deze rechtse dictatuur in het ge zichtsveld kwam, uit het comité was gestapt." Wat gebeurt? Vorige week komt een vergelijkbare motie over Uru guay ln de Kamer ter stemming: de PvdA unaniem voor, de WD verdeeld. Keja, Verkerk-Terpstra en Krijnen gingen met de motie mee, de rest was tegen. „Je be grijpt wel dat ik in de fractie een nederlaag heb geleden. De PvdA was nu ineens unaniem." Nu was uw fractie verdeeld. „Ja, maar mijn fractie is nu een maal tegen boycotten. Laten de sportbonden maar uitmaken of ze gaan. En na dat stemgedrag van de PvdA had geen mens meer zin om met die motie mee te stemmen natuurlijk. Zoiets moet wel nut hebben." Het verwijt van selectief stemmen kan nu net zo goed op uw eigen fractie slaan. „Dat ga Je krijgen, natuurlijk. Was de Kamer eendrachtig geweest bij de stemming over Moskou, dan was er niks aan de hand geweest." BIJ een kwestie als mensenrechten stem je toch uit een persoonlijke overtuiging. Dan doet het stemge drag van andere fracties toch niet ter zake? „Je kunt wel heel principieel stem men, maar het moet nog zin heb ben ook." De Tweede Kamer zet vanmiddag (waarschijnlijk) de beraadslagin gen voort over een wettelijke rege ling van de abortus. In de avond uren volgen debatten over het be leid inzake de levering van duik boten aan Taiwan en over de re cente Europese Raad. Morgen en donderdag komen aan de orde de accijnsmaatregelen, het plan van minister Pais van onderwijs voor een twee fasen-structuur bij het wetenschappelijk onderwijs en de voorstellen van de bewindslieden van sociale zaken inzake het mi nimum- j eugdloon. Donderdag interpelleren Kamer leden van PvdA en CDA de rege ring over de sociaal-economische ontwikkeling van zuid-Limburg en voelt het CPN-Kamerlid Wolff staatssecretaris De Jong van on derwijs in een spoeddebat aan de tand over diens plan om op 5 mei eindexamens te laten houden. De Eerste Kamer behandelt van daag het loonbeleid van de rege ring. Daarna worden de algemene financiële beschouwingen gehou den over de rijksbegroting voor 1981. Het rapport legt een stuk verbrokke ling in het bestuur bloot, waardoor de burgers inzicht wordt onthouden. We gens gebrek aan organisatie en coör dinatie in de hoogste organen vanons land, is het beter allerlei rijkstaken over te hevelen naar de provincies. Daar is, aldus de heer Vonhoff, het oveizlcht aanwezig dat op rijksni veau vaak ontbreekt. Sprekend over de sociaal-economi sche problematiek van Groningen pleitte de heer Vonhoff ervoor om deze vraagstukken veel meer te bena deren vanuit een evenwichtig natio naal beleid. Nederland kan zich niet veroorloven regio's als Groningen geïsoleerd te benaderen. Dat hangt samen met vraagstukken van wel vaart en stabiliteit in onze hele sa menleving. Het is een nationaal be lang hiervoor oplossingen te zoeken. Anders krijg Je een wedstrijd van regio's als Groningen, Twente' en Limburg en grote steden tegen de rest van het land, met ieder zijn eigen gelijk. Als je alles in onderling ver band bekijkt, dan ontdek je aan de ene kant een overvolle Rijnmond, waar industrie wordt gesubsidieerd en met buitenlandse werknemers. Dat wijst op een beleid dat niet even wichtig lijkt als elders in ons land ruimte en mankracht volop aanwezig zijn. Buitenlanders betekenen welis waar ook een verrijking, maar het is toch zo dat ook aandacht nodig is voor wat in onze eigen samenleving evenwichtig en noodzakelijk is. Tegenstellingen Vooraf had waarnemend commissa ris der koningin Roel Vos de heer Vonhoff voorgehouden dat in de scherpe politieke tegenstellingen die Groningen steeds weer kenmerken, ook het positieve moet worden gezien van de worsteling tegen een achter grond van grote problemen en snelle ontwikkelingen. Als nestor van de Staten betoogde de heer R. Tamminga dat veel Statenle den van een commissaris verwachten dat hij zich hard opstelt tegenover Den Haag. Men let er op of een com missaris niet met een schuin oog naar Den Haag blijft kijken en of hij niet te veel rekening houdt met rijksop vattingen en daar voor begrip pro beert te kweken bij het provinciaal bestuur. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De nieuwe Gronin ger commissaris der koningin, de heer H. J. L. Vonhoff, is gistermiddag in de Groninger Statenzaal getroffen door een verfbom. Ook omzittenden, onder wie gedeputeerde R. Vos, kwa men onder de verf te zitten. De Sta tenzaal werd door de verf ernstig be smeurd. Vonhoff leidde de begrotingsbehan deling van de provincie, nadat hij diezelfde morgen als nieuwe commis saris was geïnstalleerd. Na het inci dent kondigde hij kalm aan zich even te willen terugtrekken. Teruggekeerd in de statenzaal zei de heer Vonhoff dat het helaas steeds vaker voorkomt dat fascisme en fascistische terreur methoden de kop weer opsteken. De demonstratie die het afgelopen week einde in Amsterdam tegen fascisme, racisme en antisemitisme is gehou den, blijkt niet overbodig te zijn ge weest, zei hij. Een statenlid keurde namens alle fracties het incident af. De dader wierp zijn verfbom trefzeker vanaf de publieke tribune. Hij en twee anderen werden meteen gearresteerd. Het drietal was onlangs ook betrokken bij het kraken van de kamer van burge meester H. Buiter van Groningen, die toen met geweld werd bedreigd, 's Morgens vroeg al werden enkele affiches tegen Vonhoff op muren ont dekt en meteen verwijderd. Ook wa ren de deursloten van het provincie huis met lijm dichtgesmeerd. Het provinciehuis werd de rest van de middag door de politie bewaakt. DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken vindt dat de werkge vers- en werknemerscentrales zo snel mogelijk moeten komen met geza menlijke uitspraken over het werkge legenheidsbeleid. De minister heeft dit laten weten in een brief aan de Stichting van de Arbeid. De bewindsman komt daarmee tege moet aan de motie van de WD'er De Korte, die vorige week in de Tweede Kamer met algemene stemmen werd aanvaard. Albeda trok in dat debat zijn wetsontwerp om werkgevers en vakbeweging te verplichten tot over leg over de werkgelegenheid in. De werkgevers waren vierkant tegen verplicht overleg. Het CNV voelde er ook niets voor, omdat deze vakcen trale het overleg over het werkgele genheidsbeleid in de Stichting van de Arbeid wilde afwachten. Alleen de FNV, die de werkgevers ervan be schuldigde dat zij aan gesprekken in KRO-voorzitter Het bestuur van de Katholieke Radio Omroep heeft mr. B. A. Schmitz aangewezen als opvolger van voorzitter J. P. M. Hen driks, die is voorgedragen als voorzit ter van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Schmitz is al twin tig jaar ln dienst van de KRO. De laatste zeven jaar als directeur socia le en economische zaken. Buiten de omroep bekleedt hij nog enkele func ties, zoals bestuurslid van de NOTU (tijdschriftenuitgevers), voorzitter van de commissie beleidsprogram- mering en begrotingsadvies van de Raad voor de Kunst, plaatsvervan gend lid van de Raad voor de Journa listiek en secretaris-penningmeester van de Stichting Katholieke Noden. de Stichting waren begonnen om on der wettelijk verplicht overleg uit te komen, voelde wèl wat voor de plan nen van minister Albeda. Nu het verplichte overleg voorlopig van de baan is, heeft de FNV de wens uitgesproken dat er in de Stichting op korte termijn moet worden ge-' praat over gezamenlijke aanbevelin gen voor het werkgelegenheidsover- leg in de bedrijfstakken en in de afzonderlijke ondernemingen. De FNV is daarbij bereid om te praten over het scheppen en behouden van arbeidsplaatsen, over de arbeids markt en de herverdeling van werk bij voorbeeld via arbeidstijdverkor ting maar niet over de prijscom pensatie. Van een onzer verslaggevers DOESBURG Het is even verdrietig als onbegrijpelijk en tevens verhelde rend, dat het CDA tot nu toe op geen enkele wijze actie heeft ondernomen tot steun aan de twee verpleegsters in Middelburg. Dat zei RPF-lijsttrekker Meindert Leerling gisteravond in Doesburg over het ontslag van de twee, omdat ze principiële bezwaren hebben tegen het onderbreken van zwangerschap. Hun bezwaar geldt ook als de abortus op medische indi catie gebeurt. Leerling vond de zaak verdrietig, om dat volgens hem het CDA in deze zaak andermaal niet ongeremd kiest voor het bijbelse getuigenis. Hij vond de zaak onbegrijpelijk, omdat Juist het CDA zich sterk wil maken voor een wet die niemand verplicht mee te werken aan het uitvoeren van abortus-provocatus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9