Ihell wil Gist Brocades' ostenstijgingen oederenvervoer Olieprijs omhoog RENAULT 14. EEN ROYALE MANIER VAN ZUINIG ZIJN. Engeland weigert onze chrysanten H RENAULT 14 Wegens 'aantasting' door vliegje ndustriebond FNV verwacht: oral door knelpunten Dollar begint week slecht Recreatie biedt Twente meer kansen FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RH 15 - S 13 DEN HAAG (ANP) Engeland verbiedt met ingang van morgen de invoer van Nederlandse chrysanten. Dit we gens aantasting door de mineervlieg. De chrysanten maakt een belangrijk deel uit van onze snijbloemenex port naar dit land. De Vereniging van Bloemenveilin gen ln Nederland heeft in een te- lexboodschap aan minister Braks van landbouw verzocht bij zijn Britse collega stappen te doen om de maatregel ongedaan te maken. Deze is volgens de vereniging, ge baseerd op keuringsgegevens van vóór 1 december. Sinds eind november is er echter al een „volledig mineervrij aan- voerblok". De teler garandeert het volledig vrij zijn van de in dit blok verhandelde chrysanten, die ver volgens nog eens extra streng wor den gecontroleerd door de veiling- keurmeesters. Worden ze voor ex port naar Engeland aangekocht, dan worden ze ook nog eens streng gecontroleerd door de Nederland se Plantenziektenkundige Dienst. Export De chrysantenexport naar Enge land maakt tien procent uit van Nederlands gehele chrysantenex port en vier procent van onze tota le bloemen- en plantenexport. Er is een bedrag van ongeveer 25 mil joen gulden per Jaar mee gemoeid, aldus voorzitter drs. O. Ho gewo ning van de vereniging van bloe menveilingen. De schade door de Engelse maat regel kan, volgens Hogewoning, veel groter worden. Het wegvallen van tien procent van de vraag kan namelijk een naar verhouding veel grotere prijsdaling ten gevol ge hebben. Van de mineervlieg hebben de Ne derlandse chrysantentelers tot nu toe, volgens Hogewoning, niet erg wakker gelegen. Dat diertje doet aan de sierwaarde van de chrysant maar heel weinig af. Het veroor zaakt een vlekje op de onderste groene bladeren, die vaak toch al verdwijnen voor de bloemen de vaas in gaan. Met bespuiten kan de teler het diertje goed de baas blijven. Het komt over de hele wereld voor en in Amerika berokkent het de telers bijvoorbeeld veel meer moeilijkheden dan bij ons. De En gelsen zoeken spijkers op laag wa ter, vindt Hogewoning. 'dié »rae redactie economie ■v« [STERDAM De Industriebond FNV verwacht, dat Gist Brocades binnen afzienbare tijd worden overgenomen door Shell. Onlangs maakten belde ondernemingen bekend, hun lerzoek-activitelten op het gebied van blotechnologisch onderzoek te willen bundelen. aankondiging is volgens dis- ituurder A. de Jong, van de striebond FNV de eerste stap tot oekomstige fusie. Gist Brocades zegt nadrukkelijk, ook in de toe- jt een zelfstandig bedrijf te'wil- blijven. De geloofwaardigheid Gist Brocades in deze, heeft ech- e laatste paar maanden een ste- deuk opgelopen: Het Jongste ild hiervan is Brocatrade, een iling van vier bedrijven (Kerk- cura, Orvelte Textiel, Broca des Verbandstoffen en Woldring en Idema Brandewijn). De bond voor spelde dat Gist, Brocatrade zou af stoten. Een woordvoerder van Gist Brocades liet weten: „Geen sprake van." De ondernemingsraad: „Waanzin." Nog geen twee maanden later stootte Gist Brocatrade (200 medewerkers) af. Ook naar aanleiding van de voorspel ling van de FNV ten aanzien van een overname door Shell luidt het com- IDELBURO (ANP) Het beroepsgoederenvervoer over reg heeft door een aantal beperkende maatregelen met enstljglngen te maken die kunnen variëren van 18 tot 22 ent. Dit zei de vervoersdeskundlge R. Drabbe van de de organisatie van bedrijven die hun transport zelf grgen, gisteren tijdens een persconferentie ln Middelburg. oelde hiermee op beperkingen in nvoer van onder meer goederen de bedrijven. De EVO heeft de kingen in punten vastgelegd, punt brengt een kostenverho- nee van 1,2 procent. Onder deze kingen vallen onder meer het i op bepaalde tijden mogen be lden van winkels in de binnen- het beperken van de grootte Ie bevoorradingsauto's, het rij- beslult en knoop- en knelpun- i lanvoerroutes. Deze beperkln- unnen ln diverse gevallen oplo- ot vijftien twintig punten. ITO hield ln Middelburg ter gele ld van het 40-jarig bestaan een bijeenkomst met provinciale tmeentelljke deskundigen en «rtegenwoordlgers uit het be ltven om te proberen door beter Spoorwegen Volgens drs H. Plasse, directeur van de EVO, neemt de belangstelling voor het goederenvervoer per spoor door de toenemende brandstoffenprijzen steeds meer toe. Vorig Jaar bij voor beeld nam het goederenvervoer per spoor alleen al naar de provincie Zee land toe met vijftig procent. De EVO wil dan ook dat de Spoorwe gen een inventarisatie maken van de beschikbare spoorwegfaclilteiten. Veel goederenspoorwegemplacemen ten zijn ln het verleden door sanering verdwenen. mentaar onveranderd: „Geen sprake van." Versmalling onderling overleg de knelpunten bij het goederenvervoer uit de weg te ruimen. Alweer geruime tijd geleden, waar schuwden de bonden voor een onaan vaardbare basisversmalling van het Glstconcern. Aangekondigd werd, dat het nu de farmaceutische tak van Gist zou zijn, die georganiseerd zou worden. Een woordvoerder bij Gist deelde mee dat daar geen sprake van was, omdat alle zwakke bedrijven al min of meer waren ondergebracht bij Bro catrade. Nieuwe ontwikkelingen zou den voorlopig niet te verwachten zijn. Afgelopen zaterdag maakte Gist Bro cades bekend dat het de farmaceuti sche tak van het bedrijf gaat reorga niseren, waarbij ook het personeels bestand zal worden Ingekrompen. Bovendien zal Technical Products in Zoeterwoude worden afgestoten (60 medewerkers). Tegelijkertijd maakte Gist Brocades bekend dat ln Delft een nieuwe fa briek voor blo-technologisch onder zoek zal worden gebouwd. Investe ring: 15 miljoen gulden. Gistermid dag hield dr. J. de Flines, lid van de raad van bestuur bij Gist, een vurig pleidooi voor het versoepelenvan de veiligheidsmaatregelen ten aanzien van DNA-onderzoek. „De gevaren verbonden aan DNA-onderzoek moe ten niet worden overschat, aldus De Flines. Wil Nederland niet achterop raken op het gebied van de bio-tech- nologie, dan moet de overheid voort varender te werk gaan. Er wordt te veel gepraat door mensen met te wei nig kennis van zaken." De FNV daarentegen, waarschuwt dat Gist Brocades al behoorlijk ver is gevorderd op het gebied van blo-tech nologisch onderzoek, en pleit voor het verscherpen van controle op dit gebied. Hoofd van de afdeling voorlichting bij Gist Brocades, J. de Witte, geeft toe dat er bij Gist Brocades sprake is van een accentverschuiving. „Het is waar dat wij niet meer in staat zijn grensoverschrijdende geneesmidde len te produceren," aldus De Witte. Met een gevaar voor basisversmalling gaat dit volgens hem niet gepaard: „Het gebied van de blo-technologle is zo oneindig veel groter dan het kleine gebiedje dat wij samen met Shell bestrijken. We verkopen gewoon een stukje know-how aan de Shell." Dat Gist Brocades daarmee erg afhanke lijk wordt van de Shell, die ten slotte het grootste deel van de investerin gen op zich zal nemen, denkt De Witte niet. Hoe groot ls de kans dat Shell in de toekomst Gist Brocades gaat overne men? De Flines: „Hoever moet ik vooruit kijken, dertig Jaar? Nee in 1981 zal dat zeker niet gebeuren. Die - kans is nul komma nuL" Een 8hell woordvoerder „wil niet op geruchten ingaan." Op de vraag of de zegsman dan zover wil gaan, een overname uit te sluiten, zegt de woordvoerder: „Ik wil hierop hele maal geen antwoord geven. Hebt u Gist al gebeld?" BALI (Renter, AP, APP) Saoedl-Arabië heeft de olieprijs verhoogd. Met hoeveel dat is, wilde sjeik Jamani gisteren niet zeggen. Aangenomen wordt echter, dat het om een prljaverhoging van twee dollar per vat (van 159 liter) gaat en dat die met terugwerkende kracht tot 1 november ingaat. Hiermee komt de prijs van de olie nlt Saoedl Arablê ongeveer gelijk liggen net die van de meeste andere Olie Exporterende (OPEC) landen, die op ongeveer 22 dollar per vat ligt. Weliswaar berekenen sommige OPEC- landen hogere prijaen, maar die prijsen gelden dan een hogere kwaliteit ruwe olie. AMSTERDAM Voor de dollar ixde week op de Internationale wissel markten slecht begonnen. Na de forse winst van de afgelopen week moest de Amerikaanse munt maandag roy aal terrein prijsgeven. In Frankfurt daalde hij zelfs tot onder het vorige week bereikte recordpeil van twee mark. In Amsterdam noteerde de dollar voor handelsdoeleinden iets meer dan ƒ2,13. Ten opzichte van vrijdag betekende dat een verlies van 7 ce$t. Op de goudmarkt zette het herstel van de goudprijs zich voort. In Lon den bereikte de notering 579 dollar per ounde (31,1 gram) tegen vrijdkg 562,75 dollar. i ENSCHEDE (ANP) Het uitbreiden van de recreatieve voorzieningen kan in Twente leiden tot meer werkgele genheid en een hogere inkomensposi tie van deze streek. Tot deze slotsom komt het Economisch Technologisch Instituut Overijssel in een onderzoek naar de sociaal-economische betel<e- nis van de recreatie en het toerisme. Waar in Twente wel eens een grote behoefte aan zou kunnen bestaan is, naar het inzicht van het ETIO, een groot attractiepunt, dat ook belang stelling van buiten de streekt trekt. Uit een oogpunt van milieubescher ming verdient zo'n voorziening ook de voorkeur, omdat de recreatieve druk op de natuurgebieden er minder door zou worden. Bij de uitbouw van de recreatieprojecten dient er vój- gens het ETIO ook rekening mee te worden gehouden, dat meer Twente naren dan nu het geval is, het liefst in eigen gebied willen recreëren. Maar dan moeten de mogelijkheden in deze sector wel toenemen, onder meer door de aanleg van een watersportgè- bied. Voor wat betreft het aantrekken van de recreanten van buiten de regio, heeft Twente volgens het ETIO de beste kansen ln het voor- en nasei zoen. zoH 5rn.fl 0" inn« roep Eke Renault 14 is royaal met het aantal kilometers dat hij geeft voor een liter benzine. Elke Renault 14 is royaal met zijn ruimte. Ook is een Renault 14 altijd royaal met komfort. En een auto als de 14 TS is zelfs extra royaal als het om extra's gaat. Kortom: een Renault 14 is een auto die zuinig, ekonomisch en dus helemaal van deze tijd is. Wie een ander gezicht en extreme zuinigheid zoekt, zal zich uit stekend kunnen vinden in een Renault 14- De cijfers van de afgebeelde 14 TS zijn 1 op 15,6 bij 90 km/u konstant; 1 op 11,5 bij 120 km/u konstant en 1 op 11 in stadsverkeer wat op z'n minst opmerkelijk mag heten voor de felle, snelle auto die de 14 TS mede dankzij z'n Renault 14 v.a. f 16.410,-. Afleveringskosten f 351,-. dubbele carburateurs is. Veel mensen die zuinig- Inklusief BTW Wijzigingen voorbehouden, er willen rijden, maar die er qua komfort, luxe, ruimte en kwaliteit 't liefst nog op vooruit willen gaan,kiezen vooreen Renault 14- Bent u ook zover, dan kan de Renault Dealer u vier verschillende laten zien. Renault acJ/iseert e*f oöön

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15