kleine krant ABN Bank Behoud koopkracht niet meer mogelijk Volledige opening van zaken hard nodig bij Volker 1 Trouw de Volvo-fabriek ontslaat 900 man L 'Bonte Reus Wasdag' Ex-mijnwerkers twee keer de dupe Kinderhart DINSDAG 16 DECEMBER 1980 TROUW/KWARTET P 10 - RH 14. 16 DECEMBER 1980 Do kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Manneke Wijgh Johanneke Leestemaker Rob Foppema Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Oe truc van Albeda Twaalf jongerenorganisa ties verzetten zich vandaag tegen de verlaging van het minimum-jeugdloon. In Den Haag vindt vanavond een grote demonstratie plaats, waar vele duizen den Jongeren aan mee sul len doen. De demonstratie is niet toevallig. De Twee de Kamer houdt vandaag een hoorzitting. Dat bete kent dat vakbonden en jon gerenorganisaties hun me ning kunnen vertellen aan de leden van de Tweede Kamer. Zij zijn faliekant tegen verlaging van het mi nimum-jeugdloon. Als de plannen van minis ter Albeda doorgaan, ver dient een zestienjarige het volgend jaar ongeveer 110 gulden per maand. Nu is dat bedrag nog 160 gulden. Dat scheelt nog al wat, vin den de jongerenorganisa*; ties. Ook de zeventienjarig gen tot drieëntwintig-jari gen gaan er op achteruit. Albeda heeft ondertussen iets bedacht om de pijn te verzachten. Jongeren, die nu al werk hebben, hoeven geen tiemprocent in te leve ren. Hun loon wordt „twee jaar lang" bevroren, dat wil «eggen even laag. Soms zie je het op een muur staan: „Hitier." of „SS". Of een hakenkruis. Misschien hebben die muurschrijvers er nauwelijks over nage dacht. Gewoon leuk. Je weet dat oudere mensen ervan schrikken. Dat ze het fout vinden dat je zoiets opkalkt. En dus doe je het stiekem toch. Een paar dagen geleden heb ben groepen jongens en meis jes in Amsterdam grote schoonmaak gehouden. Ze hebben net zo lang gepoetst tot al die Hitiers en haken kruisen van de muur af wa ren. En ook als er stond „Weg met de Turken" gingen ze er met hun schoonmaakspullen tegenaan. „Bonte Reus Was dag" noemden ze dat Op een grote demonstratie heeft de Joodse rabbijn Soe- tendorp gezegd, dat scholen meer moesten doen om kin deren duidelijk te maken wat fascisme is. Iedereen moet weten wat de gevolgen zijn als je blindelings ie mand als Hitier volgt of als je anderen mensen (Joden, turken, homo's, noem maar op) minderwaardig vindt Dat eindigt in haat en moord en oorlog. Hoe moet dat dan op school? We hebben het gevraagd aan de Anne Frank Stichting in Amsterdam. Daar hebben ze nu een oa. project voor tech nisch' scholen en huishoud scholen. Eerst geven leraren in hun les informatie over „fascisme". Over vroeger (de Tweede Wereldoorlog), maar ook over nu (Haat tegen bui tenlanders bij voorbeeld). En na een paar lessen komt dan de Groningse toneelgroep „Werk in uitvoering" om een stuk te spelen waarover de Van onze verslaggeefster BORN Voor de negenhonderd ex-mijnwerkers in dienst bij de Volvo-fabriek in Born komt het nieuws hard aan, dat hun autofabriek binnenkort negenhonderd arbeiders wil ontslaan. Voor de tweede keer binnen tien Jaar komen ze op straat te staan, als de regering niet bijspringt. Een van de negenhonderd ex- mljnwerkerks, nu in dienst bij Volvo-Car zegt: „Ik heb zelf eenentwintig Jaar in de mijn gewerkt. Eerst werden we als oud vuil aan de kant gezet. Daarna ben ik bij Vol vo binnengehaald. Nu zou ik klas verder kan praten. Er zijn ook wel eens scholen die iemand uit het verzet uit de Tweede Wereldoorlog uitno digen. Zo kun je nog wel meer be denken. Ook voor jullie ei gen school. dus voor de tweede keer naar bulten worden geschopt. Dat kun Je mensen niet aandoen." In Born in Zuid-Limburg staat een autofabriek, die in de moeilijkheden zit. Door de oliecrisis en door de grote werkloosheid kopen minder mensen een auto. Volvo-Car produceert te veel auto's, die- onverkocht op het fabrieks terrein blijven staan. De di rectie wil daar een einde aan maken. Zij wil 800 man ont slaan en nog eens driehon derd mensen, die met pensi oen gaan niet vervangen. Op deze manier hoopt Volvo uit de zorgen te komen. Welvarend Voor Zuid-Limburg komt de klap hard aan. Tot tien Jaar terug was Limburg een wel varend gebied dank zij de ko lenmijnen. Toen die gesloten werden, stonden veel ex- mijnwerkers op straat. De re gering heeft toen samen met Volvo, een fabriek uit Zwe den. een fabriek in Born op gezet. Juist om de ex-mljn- werkers aan een boterham te helpen. De regering heeft wel een ex tra order geplaatst voor vol gend jaar. De fabriek mag honderd auto's leveren aan de politie. Of dit genoeg is, valt echter te betwijfelen. Stel Je voor dat bij jullie op school portretten van konin gin Beatrix en premier van Agt boven het bord hingen. En als Van Agt dan gewipt werd en opgevolgd werd door Den Uyl, dan kwam de con ciërge de volgende dag een nieuwe foto ophangen. Zo gaat dat in China. De laat ste Jaren hingen er twee grote portretten in de klas: dat van Mao en dat van Hua Guo- feng. Of Je nu op een kleuter school kwam of op een mid delbare school, overal keken die twee mannen Je aan. Alsof ze wilden zeggen: doe maar goed je best, dan zal China eens het sterkste land van de wereld zijn. Dat Mao aan de muur hing. was niet zo gek. HIJ was de bevrijder van het land, de stichter van het nieuwe, com munistische China. Ook na zijn dood werd hij vereerd als „de grote roerganger". En Hua Ouofeng was zijn opvol ger, dus die mocht daar best naast hangen. Een paar Jaar na Mao's dood liggen de zaken wel een beet je anders. De vrouw van Mao wordt samen met drie ande ren berecht voor alle misda den dat zij tussen 1866 en 1876 hebben bedreven. Mao zelf wordt ook niet meer ver eerd. Zijn portret is bijna overal verdwenen. En nu is Mao's opvolger Hua Ouofeng aan de beurt. Eerst hebben ze hem zijn functie als premier al afgepakt. Binnenkort mag hij ook geen partijvoorzitter meer zijn. Nog niet zo lang geleden zon- gen kinderen op Chinese kleuterscholen: „Mijn hartje is bij voorzitter Hua Ouofeng. Als Je over een poosje in Chi na komt, zal het kinderhartje weer van iemand anders houden. 1 Behalve hoofdpijn en een zere keel kan Je van spaanplaat ook nog kanker krijgen. Dat was de boodschap die de meest be- I zorgde mensen overhielden van het nieuws dat formaldehyde bij ratten kan ker veroorzaakt. Waarschijnlijk loopt het niet zo'n vaart. Maar we moeten wel even op een rijtje zetten, wat er aan de hand is. I Formaldehyde is een scherp ruikende I vloeistof, waarvan de damp ongezond is. Het wordt in de chemische industrie veel gebruikt. Onder andere is het een be standdeel van de lijm die in spaanplaat de houtvezels aan elkaar plakt. Als het niet zorgvuldig gemaakt is, kan er te veel for maldehyde in spaanplaat zitten, dat wa semt langzaam uit. In huizen en scholen I waarin zulke platen zaten, heeft dat klachten veroorzaakt. Daardoor weet nu bijna iedereen dat in spaanplaat formal dehyde kan zitten. En dus was het flink schrikken toen Ame rikaanse onderzoekers ontdekten dat rat ten van formaldehyde-damp ook kanker konden krijgen. Prompt vroegen mensen zich af of ze hun keukenkastjes maar moesten uitbreken als ze gezond wilden blijven. En of de spaanplaatfabrieken die met formaldehyde werken, niet helemaal opgedoekt moeten worden. Kleinere hoeveelheden hebben natuurlijk minder gevolgen. Dat zegt natuurlijk niet alles. Ook als „maar" een paar mensen van slechte spaanplaat kanker zouden krijgen, moet er natuurlijk iets aan wor den gedaan. Geruststellend is wel dat bij mensen die op hun werk vrij veel formal dehyde tegenkomen, nooit iets bijzonders is opgevallen. Er wordt nog gericht verder onderzoek naar gedaan. Maar voorlopig kunnen keukenkastjes waar Je geen zere keel of hoofdpijn van krijgt, best blijven zitten. C org «ld nvo O Er zijn een paar redenen om niet meteen in paniek te raken. Die ratten kregen een hoeveelheid formaldehyde in te ademen waar een mens kermend bij zou weglopen. FINANCIEN EN ECONOMIE ADVERTENTIE 9,757. Met einddatum in '85, '86 en '87. Waardepapier aan toonder. Vrij overdraagbaar. Keuze uit vijf vaste einddata. Elk met een vaste rente. Bij de aankoopprijs is de aangegroeide rente inbegrepen. einddatum aankoopprijs op rente 16 december'80 1 maart '83 f830,91 8,75% 1 maart '84 f 747,39 9,50% 1 maart '85 f676,03 9,75% 1 maart '86 f615,97 9,75% 1 maart '87 f 561,25 9,75% Rente op basis van samengestelde interest Verzilverbaar na het verstrijken van de looptijd. Eindwaarde f 1.000,-. Ook verkrijgbaar met eindwaarde f 10.000,-. Viditel369. BRUSSEL (ANP) Ontwikkelings landen die bij bedrijven in de EG produkten willen kopen kunnen daarvoor geld lenen tegen een rente van minimaal 8,3 procent. Die rente was 7,5 procent. Het wordt dus voor de derde wereld moeilijker vanuit de industrielanden te importeren. Het besluit is gisteren genomen door de ministers van financiën van de negen EG-landen. „Tegen onze (Ne derlandse) zin in," aldus de Neder landse bewindsman, Van der Stee. Hij heeft zich tot het laatst toe tegen het besluit verzet, maar toen bleek dat hij met verder verzet de besluit vorming zou blokkeren heeft hij toe gegeven. Ook Groot-Brittannië en Italië waren eerst tegen, maar die landen gaven hun verzet nog eerder op. Van onze sociaal-economische redactie DRIEBERGEN „De ontwikkeling van loonkosten zal gedurende een lange reeks van Jaren sterk onder druk moeten staan. Deze druk zal evenwichtig moeten worden verdeeld, maar behoud van koopkracht behoort niet meer tot de reële mogelijkheden. De keus voor geld ol werk kan slechts ten voordele van werk uitvallen en dat zal Ingrijpende consequenties hebben." Aldus voorzitter Leo Ester van de Industriebond CNV gisteren tijdens een studieconferentie van het Chris telijk Nationaal Vakverbond te Drie bergen. Centraal stond tijdens de stu diedag het rapport van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) over de plaats en de toekomst van de Nederlandse in dustrie. Het gaat economisch slecht met ons land, benadrukte Ester gisteren nog maals. „Een blijvende discrepantie tussen de economische groei, de jaar lijkse toename van het aantal inko mentrekkers en de groei van de col lectieve sector is maatschappelijk volstrekt onaanvaardbaar." In het kader van de heroriëntatie van het toekomstig industrieel beleid speelt, volgens Ester, de inhoud van het WRR-rapport een belangrijke rol. „De WRR legt terecht de vinger op de terreinen waarop het huidige indu striële beleid van de overheid faalt." De omvangrijke bezuinigingsopera ties, zo stelt voorzitter Ester, die wer den en worden doorgevoerd, hebben nauwelijks enig positief effect gehad op de arbeidsmarkt. „Een nieuwe aanpak van een gericht industrieel beleid wordt alleszins door een falend kabinetsbeleid gemotiveerd. Heroriëntatie van het Industriebeleid moet gepasu-d gaan met aanzienlijke financiële steun. BIJ deze heroriënta tie hoort de mens (werkgelegenheid/ centraal te staan en niet een of ander economisch standpunt," aldus Ester. Namens de WRR sprak tijdens de studiedag drs K. Vijlbrief, secretaris van de WRR-commlssie die de nota tot stand bracht. Tijdens zijn inlei ding gaf Vijlbrief de belangrijkste punten van het WRR-rapport aan. Via een regeringscommissie met on afhankelijke deskundigen zou per be drijfstak moeten worden bekeken welke sector in aanmerking kan ko men voor overheidssteun. De WRR stelt in haar rapport voor een jaarlijk se investering van twee miljard, be taald door de overheid. De WRR West voor een onafhankelij ke commissie omdat zij van mening is dat het tripartite overleg, (het over leg tussen vakbeweging,'werkgevers en overheid) niet of nauwelijks meer werkt en de laatste jaren meer tot vervaging heeft geleld, dan tot het maken van duidelijke keuzes en af spraken. „De vakbeweging komt door het overleg in de knoei met zijn achterban. Werkgevers kunnen in een dergelijk overleg over overheidssteun aan bedrijven, niet spreken over een totale achterban, omdat in deze zaak ondernemers nu eenmaal te maken hebben met concurrentie", aldus Vijl brief. Ook politiek Den Haag heeft zich verschillend uitgesproken over het WRR-rapport. Dat bleek gistermid dag weer eens tijdens de discussie tussen woordvoerders van de fracties van WD, CDA, D'66 en PvdA. De WD'er mr Bolkesteln had zo zijn bedenkingen over het WRR-rapport. „Geld geven aan noodlijdende bedrij ven die bij banken niet meer hoeven aan te kloppen, is in feite niets anders dan het overhevelen van geld van de renderende naar de niet-renderende bedrijven en dat houdt in een verder gaande nationale verarming". Vol gens hem doet het WRR-rapport the oretisch aan en zal het in praktijk moeilijk uitvoerbaar zijn. „In de WRR-commissie zaten geen onderne mers. Voorzitter Van der 5 de enige econoom en die he^ ik, gewoon zijn zin door* dus Bolkesteln. m Volgens drs. Engwüda (E het rapport duidelijk aanl kabinet moet kiezen voor bedrijfstakgewijze steun, het kabinet de afgelopen J gedaan; het kiest voor i matigings- en kostendruk wat voor het Nederlandse t ven weinig effect heeft opi Van der Hek (PvdA) benad in een aantal sectoren van het risicodragend noodzakelijk is. Die best* nancieringsplannen moete gedecentraliseerd naar de toe, waar werkgevers en moeten beslissen over hoe besteed moet worden. Ten slotte CDA'er Van Houl Hij noemde het rapport rijke bijdrage om te kom nieuw industriebeleid. Van B gen bleef vasthouden aan li niemodel. Volgens hem bli;" partijen-overleg noodzaf door Noud van Iperen De raad van commissarissen van het aannemingsbedrijf Volker Stevln heeft met het op non-actief stellen Onbegrijpelijk van vier van de zes leden van de raad van bestuur nog maar de eerste stap gezet. De tweede stap zal moeten zijn, dat morgen ln de buitengewone ver gadering van aandeelhouders volledi ge opening van zaken over de calami teiten en de gevolgen daarvan wordt gegeven. in Oman, Engeland en Amerika zullen de fi nanciële armslag en daarmee de mogelijkheid tot het inschrijven op en het accepteren van interessante opdrachten strerk beperken. In het belang van vooral de ruim twintig duizend werknemers moet duidelijk uit de doeken worden gedaan, welke gevolgen de stroppen op het pijpleidingproject in Oman en op de bruggen in Engeland en Amerika voor de toekomst en toekomstmogelijkheden hebben. DaEtrblJ zal óók duidelijk moeten worden, of er mogelijk nog met méér verliezen op deze of andere opdrachten rekening moet worden ge houden. In dit verband zullen met name ook aan de orde moeten komen de problemen met de financiële afwikkeling van een haven pro ject in Algerije (waarbij het schijnt te gaan om veertig tot vijftig miljoen gulden) en de vertra ging in de bouw van het drijvend baggerelland Simon Stevln (een investering van ongeveer 160 miljoen gulden). Weliswaar is de vermogenspositie van het con cern nog sterk te achten, maar stroppen zoals Intussen is het onbegrijpelijk dat niet alleen de projecten in Oman, Engeland en Amerika zo sterk zijn onderschat, maar ook dat in de informatie over de gang van zaken van deze werken zulke ernstige tekortkomingen in de communicatie hebben plaatsgehad. In het jaarverslag (begin mei dit jaar) wordt het „niet uitgesloten" geacht, dat het resultaat over 1980 niet het niveau zal halen van dat over 1979, toen netto ruim tachtig miljoen gulden werd verdiend. Nog geen twee maariden later (eind juni) wordt medegedeeld dat een aan zienlijk grotere daling van de winst te verwach ten is dan eerder was aangenomen en daarmee lager dan zestig miljoen gulden zal zijn. Onder druk van een „lek" dat op de effecten beurs tot een koersval van de aandelen leidde, wordt midden september een bericht gepubli ceerd met de mededeling dat het eindresultaat over 1980 vermoedelijk negatief zal worden. Een week daarna komt het halfjaar-bericht, waarin wordt gezegd dat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, over geheel 1980 een verlies wordt verwacht van achtentwintig mil joen gulden. Eind november tenslotte wordt gepubliceerd, dat vier van de zes topmensen aan de kant zijn geschoven en dat uit intern onderzoek is gebleken, dat het eerder verwach te negatieve resultaat „aanzienlijk" is ver slechterd. Het is intussen de vraag, of de opzienbarende ingreep van de raad van commissarissen (de zelfde commissarissen die enkele Jaren geleden achter de fusie en achter de nu deels wegge stuurde top van Volker Stevln stonden) de organisatie in balans heeft gebracht. Concreet betekent dat de vraag, of de harde ingreep tot resultaat heeft dat de calculatie en de communicatie zijn gestroomlijnd. Want de oorzaken van de wel erg laat vastgestelde problemen, zijn immers het onderschatten van een aantal opdrachten en ernstige tekortko mingen in de informatie over de uitvoering van werkzaamheden. Vooralsnog moet worden gevreesd, dat dit niet het geval zal zijn. Want (ook?) op andere ni veaus binnen het concern zal, zo moet worden gevreesd, soms meer naar het eigen belang en de eigen positie zijn gekeken, dan naar het belang en de positie van het eigen bedrijf. De op zichzelf goede regeling, dat er tot vijf Jaar na de fusie geen ontslagen mochten vallen, heeft wellicht toch als schaduwzijde dat er intern stevige robbertjes zijn gevochten om een „goede" stoel te bemachtigen of te be houden. Concurrentie Aangenomen dat alle interne problemen op korte termijn kunnen worden opgelost, dan nóg moet worden gevreesd dat Volker Stevin moeilijke jaren voor de boeg heeft. In het bouwbedrijf heerst een keiharde concurrentie slag. waarbij orders alleen tegen scherpe prij zen en onder gunstige leveringsvoorwaarden zijn te krijgen. - >-,H Mr ir J. K. J. Kokje: succes. 8cherpe prijzen leggen een druk op marge en gunstige leveringsvi vaak alleen maar te bieden door een' dat over ruime fintmciële middelen b En de financiële armslag bij Volker S door het verlies van tientallen miljoen dens hopelijk zal ln de vergaderini doeken worden gedaan hoe groot wérkelijk is sterk verminderd. Het is geen wonder, dat werknemers, den en aandeelhouders, zich grote zon ken om de toekomst van het concern. <1 omzet gerekend de tweede plaats bouwondernemingen in ons land inne« nam) na de Hollandsche Beton Groep In het belang van al deze mensen nieuwe voorzitter van het tijdelijk eP bestuur, mr ir J. Kokje, en de Ie# Roelofsz en drs A. Smit. alle succ«' gewenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14