a t Massaal protest tegen fascisme Topsaxofonisten onderuitgezakt Kerst*Primeuri Chaos in Liverpool bij herdenking John Lennon Wie nu in zee gaat met de Zilvervloot kan het hele jaar 1980 laten meetellen voorde premie! Het vertrouwen van de ministe in de grote oliemaatschappijen Demonstratie in Amsterdam Amsterdams Philharmonisch Grievend In 1971 al begonnen met de Zilvervloot? Geen Eurofy zeehavenbei Olieprijzen gaan wellicht elk kwartaal omhoog De 'schattingen' en 'toezeggingen' van Shell en Esso S Denemarken wil Noordzee-olie nationaliseren MAANDAG 15 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET iND Een medewerker van de Amster damse Stadsreiniging verwijdert ha kenkruisen van de sokkel van de Dokwerker. Het beeld was beklad met het oog op een grote manifesta tie tegen fascisme en racisme. door Jac Kort Amsterdam Zaterdagavond waren er in de Grote Zaal bij het Amster dams Philharmonisch Orkest twee nieuwe gezichten: Hubert Soudant en Philippe Entremont. Soudant is een 34-jarig Nederlands dirigent, die reeds overal in Europa en de Verenig de Staten is opgetreden en onlangs chef-dirigent van het Parijse radio orkest is geworden, maar die zelden in eigen land voor een orkest staat. Philippe Entremont is hier vrijwel uitsluitend bekend van de platen, waarop hij b.v. alle werken van Mau rice Ravel, heeft vastgelegd. Maar nu allebei .Jive". Soudant die in de Linzer symfonie van Mozart en later in Sheherazade van Rimsky- Korsakov zijn perfecte slagtechniek, zijn voortreffelijke partituurkennis en boven al zijn meeslepende muzika liteit demonstreerde en Entremont, die in alle opzichten een briljant Ra- vel-vertolker bleek te zijn: uitbundig in de twee snelle delen en poëtisch in het adagio. Ook als begeleider van de piano-so list toonde Hubert Soudant. dat hij grote kwaliteiten bezit. Hij zorgde er steeds voor dat het orkest in alle opzichten homogeen bleef -met het solospel, zodat een fraaie eenheid tot stand kwam. Het Amsterdams Phil harmonisch Orkest was deze avond in topvorm, zowel als geheel, als in de talloze solopartijen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op zijn minst twaalfduizend mensen hebben gistermiddag on danks de regen gehoor gege ven aan oproepen van ruim tachtig organisaties voor een manifestatie in Amsterdam tegen herlevend fascisme, ra cisme en antisemitisme. In een petitie vroegen de deelne mers aan cje Tweede Kamer om de wetgeving tegen deze verschijnselen te ver scherpen. De manifestatie begon gisteren met een kranslegging bij het beeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meij- erplein, het gedenkteken van de Fe- bruari-staking van 1941 in Amster dam. Hoewel de organisatoren het beeld de voorafgaande nacht In de gaten hadden gehouden, zagen onbe kenden toch kans de sokkel met en kele hakenkruizen te bekladden. De manifestatie was juist gericht tegen dit soort kladwerk dat steeds vaker opduikt in Amsterdam. Ook de han del in hakenkruisen en SS-dolken op de vlooienmarkt bij het Waterloop- lein is volgens de organisatoren een teken van herlevend fascisme en ra cisme. Verder wijzen zij op een over val op buitenlandse werknemers door een fascistische knokploeg en de veelvuldige aanvallen op homoseksu elen in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) De Cen trumpartij heeft verontwaardigd ge reageerd op het feit dat tij een fascis tische en racistische organisatie is genoemd door het .Amsterdams ini tiatief" dat gisteren een grote mani festatie hield in Amsterdam. Het da gelijks bestuur van de Centrumpar tij vindt dit grievend voor haar orga nisatie in het algemeen en in het bijzonder voor de leden van deze partij die in Duitse concentratie kampen hebben gezeten dan wel in het verzet hebben meegestreden. Het bestuur wijst er op dat een kort geding is aangespannen tegen de CPN die dezelfde beschuldiging te gen de Centrumpartij heeft geuit VN-verdrag Na een tocht door Amsterdam-Oost verzamelden de deelnemers aan de manifestatie zich in de Jaap Edenhal waar Amsterdamse Kamerleden, on der wie Van Thijn (PvdA), Jacobse (WD) en Wolff (CPN) een appèl in ontvangst namen waarin opgeroepen werd tot strengste maatregelen tegen fascisme en racisme. „Telkens weer proberen fascistische groeperingen als de Nederlandse Volksunie. Vi- kingjeugd, Storm groep Amsterdam en de Centrumpartij, bijeenkomsten of provocaties te organiseren, evenals de Turkse Grijze Wolven en de Ma rokkaanse Amicales. Het verdrag van de Verenigde Naties tot uitbanning van elke vorm van rassendiscrimina tie verplicht de Nederlandse wetge ver tot het nemen van maatregelen. De praktijk toont echter aan dat de Nederlandse wetgeving tekortschiet of onvoldoende wordt toegepast," al dus het appèl. „Elke keer dat een Joods kind voor „vuile rot Jood" wordt uitgeschoten, elke keer dat een Surinaams kind het leven op een speelplaats onmogelijk wordt gemaakt of een Marokkaan uit een kerk wordt geknuppeld of ie mand vanwege zijn seksuele geaard heid een baan wordt geweigerd, wordt de drempel van de onverdraag zaamheid verlaagd," aldus rabbijn A. Soetendorp, een van de sprekers op de manifestatie. Amsterdam is niet alleen een levendige stad die moeilijk en lastig kan zijn, aldus de rabbijn, maar ls ook het Mokum waar de strijd tegen fascisme en terreur zijn woonplaats heeft gevonden. ADVERTENTIE De Zilvervloot is het vertrouwde premie spaarplan van de overheid. Je kunt ermee beginnen tussen je 15e en 21ste jaar en - onder bepaalde omstandigheden - door gaan tot je 30ste Zo spaar je op een veilige manier flink wat geld bijeen. Want je krijgt een mooie rente over het bedrag dat je ieder jaar opzij legt En daar doet de overheid nog eens een premie van 10% bovenop. Belastingvrij! Die premie kun je En negen spaarjaren volgemaakt? Dan niet vergeten om voor het énd van dit jaar de belastingvrije premie aan te vragen bij je spaarinstéling. Het is immers géd waar je recht op hebt! Publikatie van het mimstene van Sociale Zaken krijgen na een aantal spaarjaren. Maar als je nü begint met de Zilvervloot telt 1980 nog mee als jaar. Gauw doen dus. Alle informatie kun je halen bij postkantoren, spaarbanken en andere banken Of vraag de folder aan bij "De Zilvervloot", postbus 51,2500 RR Den Haag. BRUSSEL (ANP. DPAl - H(J gelukt een Europees zeehavi op te zetten. De afgevaardig de grote Europese havens koj in Brussel namelijk niet eens over de voorwaarden Met name door Nederland, 04^ ken en Italië werd in de vergj aangedrongen op een gemeen pelijk beleid. Volgens de2e zijn er voor de havens in de tThet lende landen geen gelijke cor- t!5i tie voorwaarden. Ka' me |Met name West-Duitsland 4strÉ zwaar tegen een gemeenscha jwe beleid, omdat de Duitsers grensoverschrijdende" zaak De Duitsers proberen bij door tariefsvoordelen, het vervoer per trein van en naarln duitse havens aantrekkelfji en maken. ,in 5 e tl L i erd EINDHOVEN - De 52-j Maeyer uit Son is in de nac vrijdag op zaterdag dodelijk lukt toen hij met zijn auto in ven tegen een pijler van wegviaduct botste Wasdag Volgens de doorgaans terughou dende schattingen van de politie hebben twaalfduizend mensen deelgenomen aan de manifestatie. De organisatoren spreken over vijftien duizend deelnemers. „Een geweldig succes, vooral als je bedenkt hoe kort de voorbereidingstijd was en hoe slecht het weer was," zei secretaris mr. F. Vries van het initiatiefcomité. Als ouverture van de manifestatie hebben jongerengroeperingen zater dag op enkele tientallen plaatsen In Amsterdam fascistische en racisti sche leuzen verwijderd onder het motto „Bonte Reus Wasdag". BALI (Reuter. AP, AFP) Onder bescherming van soldaten en bam boe-afzetting. zijn de ministers van olie van de dertien OPEC-landen gis teren op Bali (Indonesië) begonnen met Informele besprekingen over de olieprijs voor volgend jaar. Volgens minister Humberto Calderon Berti van Venezuela, gaan de gedach ten uit naar prijsverhogingen van twee tot drie procent per kwartaal, om de geldontwaarding op te vangen. Volgens hem zijn de olleprijsverho- gingen geen prioriteit op de agenda. Het belangrijkste punt noemde hij het herstel van de eenheid van de dertien landen. Volgens het gezaghebbend tijdschrift Middle East Economic Survey is het onwaarschijnlijk, dat het tot een for meel besluit over de olieprijzen komt. Verwacht wordt wel, dat de olielan den de prijs van olie volgende maand met twee dollar per vat van 159 liter zullen verhogen. Vandaag beginnen de officiële, be sprekingen. door Frlts Lagerwerft AMSTERDAM Twee inter nationaal befaamde saxofo nisten, Fred Anderson en Gijs Hendriks, gaven het afgelo pen weekeinde in respectieve lijk het BIM-Huis en het Shaf- fy Theater een frustrerende indicatie van hun muzikan- teske winterslaap. Uiteraard nam het publiek de kuierlat ten, bij zo weinig uitstraling, speelplezier of, je weet 't maar nooit in deze tijden, venijn. Het nachtconcert van Hendriks' ten-, tet Meeting 9 was in de Shaffycon- certzaal een tijdje uitgesteld omdat er nog gerepeteerd moest worden. Dit buitenkansje liet de inmiddels in het Shaffy-café aangetreden Big Band Amsterdam, met olijk, studentikoos blaasvertoon en glamoreuze zang, ui teraard niet liggen. Vrolijke werkmu- ziek houdt de fans immers gemakke lijk van de straat. Hendriks zal ten overstaan van zijn uiteindelijk over gebleven publiek wat zijn ambities betreft weinig optimisme hebben ge voeld. Zijn kwartet wordt een aantal malen per jaar met blazers tot Meet ing 9 uitgebreid, maar met deze com binatie is hij ten zeerste op de welwil lendheid van zijn gasten aangewezen. Subsidie is er nog altijd niet, zodat er geen repetitiegelden kunnen worden betaald, zodat de stukken niet „zit ten", zodat iedereen vanwege de ge miste kansen nerveus wordt, et cete ra. Ondanks deze voorlopig ononder broken vicieuze cirkel wil Hendriks zich ook in groot verband blijven manifesteren. Bewonderenswaardig, al pakte dit streven nu slecht uit. De onderuitgezakte gastsolisten waren plichtmatig afwachtend, niet alleen vanwege het eerder gedane studio werk, het late uur \en het geringe publiek, maar ook als gevolg van het feit dat ze door Hendriks te weinig bij de muziek betrokken werden. Diens stukken hadden iets ambachtelijks en braafs dat door de tijd al lang achterhaald ls, ze werken bovendien knullig gepresenteerd, zodat slechts een uitbundige, naadloze vertolking tot succes kon leiden. Daarvan was helaas geen sprake, de composities kwamen veelal uit de enigszins ver sleten bebop, althans de nabloeiperi- ode ervan, en het door Coltrane zo befaamd geworden modale idioom. Hendriks kan een mooie melodie uit schrijven, getuige het rapsodische stuk Noorderwind, kan langdurig zwijmelen, getuige Just a ballad, maar enige geestdrift vermag dit al les niet meer te wekken. Daarbij komt dat ln zijn arrangementen veel te veel leemten zitten die door lang durige soil van de oninteressante rit- ADVERTENTIE Met dit fraaie um dress-shirt is uw Kerst kostuum kompleet 50% Polyester/ 50% katoen Structuur- effekt Sfeer- v volle kleuren wit, parelgrijs, bleu, beige of reseda. mesektie moeten worden opgevuld. Bassist Bert van Erk en drummer Michael Baird zijn behalve notlore brievenschrijvers enthousiaste muzi kanten, maar veel spanning gaat er van hun harde arbeid niet uit. Het was me een raadsel waarom soli van de blazers niet op elkaar volgden. Zoals nu gespeeld werd. met grote rust en idem dito verveling, is de bij dit genre behorende climax uitgeslo ten. Hendriks speelde veel saais op de sopraan- en de tenorsax, terwijl zijn sound op klarinet en baritonsax meer intrigerend en pittiger gekruld is. De Amsterdamse Amerikaan Sandy Mosse had als vanouds een fluwelen streling van de tenorsax maar hij kwam te weinig in het spel voor. Hetzelfde gold voor de competente trompettist Eddie Engels, gitarist Wim Overgaauw en de Stan Getz- adept Albert Beltman. Uitermate fijnzinnig en voorbeeldig beknopt waren de bijdragen van de jonge Amerikaan Michael Moore op alt saxofoon. Hendriks krijgt dus nog altijd geen eerlijke kans, maar ook zonder subsidie mag van deze uitste kende muzikant meer verwacht wor den, zo mogelijk in een andere bezet ting. Een zoetgevooisde rococo-ver- siering van het reeds bestaande lever de Fred Anderson af. in het BIM- Huis," vijftien jaar na Coltrane. Van spanning opbouwen was hier even min sprake, Deze Amerikaan, met Indiase spiegeltjesmuts, keek uit naar een langdurige meditatie, on danks de vlijt van drie Duitse vrien-x den, waarvan de bassist alleen tempo kon houden, en de pianist en drum mer zich verloren in veelvuldig, ac centloos gepriegel. Veel noten en lage soli waren hier nodig om een idee of emotie uit te drukken, daarbij kwam dan nog de metaalmoeheid van de sax. Met zo'n opatoontje is het gauw gedaan met de koopman en ik vraag me dan ook naarstig af waarom dit concert in de BIM-programmering moest. In plaats van interessante En gelsen en Nederlanders, of voor mijn part Jappen en Oostduitsers, haalt men hier ook al onderuitgezakte Amerikanen boven. Er zijn andere hobby's bedenkbaar. Door Theo Koelé DEN HAAG Minister van Aardenne (Economische zaken) heeft nog lang g«1]n volledig inzicht in de manier, waarop Shell en Esso hun aandeel in de aardgaswinsti iet over enkele jaren zullen besteden. De twee oliereuzen hebben de bewindsman afgelopen zomer slechts schattingen gegeven van hun investeringsprogramma's voor tweede helft van de jaren tachtig. Het totale bedrag van 22 miljard gulden, dat minister tegenover de Tweede Kamer heeft genoemd, is bepaald aan de hoge kant jvi Dit blijkt uit twee brieven van de minister, een aan Shell en een aan Esso. De discussie over de aard gaswinsten is vorige week in de Tweede Kamer hoog opgelaaid. Van Aardenne heeft zich met hand en tand verzet tegen een hoger staatsaandeel in die mlljar- denwinsten, ten koste van Shell en Esso. Hij heeft vertrouwen in een goede besteding van die enor me bedragen, in de vorm van in vesteringen in de Nederlandse energievoorzieningen (o.a. kolen- vergassing). De minister wil het staatsaandeel niet verhogen, mits de twee olie maatschappijen de door hen uit gestippelde Investeringsprogram ma's daadwerkelijk uitvoeren. Van Aardenne heeft de Kamer ge meld dat Shell en Esso de komen de vijf jaar voor ongeveer veertien miljard gulden in Nederland zul len investeren. De winst die zij maken ligt ruim een miljard ho ger De opbrengsten voor de staat zijn een veelvoud: van elke gulden bruto „aardgaswinst" dragen de oliemaatschappijen 85 cent aan de staat af. 'Bevredigend' Zowel in een brief aan de Kamer, als in brieven aan Shell en Esso, noemt de minister de investe ringsplannen voor 1980-1985 „be vredigend". Voor de periode 1985- 1989 beschikt de minister over minder concrete plannen en cij fers van de beide oliemaatschap pijen. Op 13 juni schreef Van Aar denne aan Esso Nederland: „Voor de tweede helft van de Jaren tach tig komt u tot een schatting van het jaarlijks investeringsniveau van twee tot drie miljard." Daags tevoren schreef de minister aan de Kamer, dat de projecten van Esso in die periode „mogelijkerwijze veertien miljard belopen". Een op timistische uiüeg van voorlopige gegevens. De minister gaat er Im mers van uit. dat de jaarlijkse investeringen eerder drie miljard dan twee miljard zullen bedragen. Indicatie Ten aanzien van Shell sprak de minister in zijn brief aan de Ka mer van 12 juni over „potentiële investeringen" ter grootte van acht miljard. In zijn brief aan Shell Nederland, gedateerd 13 ju ni. gebruikte de minister het voor zichtiger woord schattingen. Er staat: „Voor de tweede helft van de jaren tachtig komt u tot een schatting van het totaal aan in vesteringsprogramma's van circa acht miljard. Ik beschouw dat als een eerste indicatie. Dit Investe ringsniveau lijkt mij een goede basis om op de ingeslagen weg voort te gaan." Van Aardenne beeft vorige week ln de Kamer nog 1" -te eo] E- iksi lat |U eens duidelijk die weg aam ven: „Het staatsaandeel niet verhoogd, zolang de aardgft g£ winsten door Shell en Esso f bruikt worden voor investeri ten behoeve van de Nederlai energievoorziening. In de brieven aan Shell en heeft de minister aangekoi dat hij „tenminste eenmaal jaar en zoveel meer als dezer noodzakelijk wordt geacht", leg wil voeren over de inv( ringsplannen. Van Aardenne riep zich vorige week op dit leg, om aan te tonen dat hij en Esso goed in de gaten h< Over enig gesleutel aan de delingsregelingen tussen de en de oliemaatschappijen in de brieven aan Shell en met geen woord gerept Wel is er in de brief aan a sprake van een toezegging vani kant van het concern. De mil ter: „Ik stel uw toezegging omf continuïteit en groei van uw i dememingen te bevorderen a op prijs" De brief aan Shell al dit woord van dank. kennelijk het ontbreken van een mooie tl zegging. De minister: „Ik wil ter nadrukkelijk stellen de gr en continuïteit van uw onden mingen in Nederland van gn belang te achten voor de Ned landse economische structuur.' f» KOPENHAGEN (Reuter) - De Deense premier Anker Joergenson heeft zaterdag aangekondigd, dat de regering de Deense olie- en gasvelden in de Noordzee wil nationaliseren. De ze velden worden nu geëxploiteerd door het Deense scheepvaart- en olie concern A. P. Moelier, met deelne ming van Shell, Texaco en Standard Oil of California. Joergensen zei dat de besprekingen met Moelier over een grotere staats controle op de oliewinning zijn mis lukt. en dat de regering nu in januari een wetsontwerp ter nationalisatie van de olievelden aan het parlement zal voorleggen In het Central Park in New York waren dit weekeinde meer dan 50.00 mensen op de been om Lennon te herdenken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Over de hele we reld zijn het afgelopen weekeinde herdenkingsbijeenkomsten gehou den voor de vorige week in New York doodgeschoten ex-Beatle John Lennon. In Liverpool, waar de Beatles van daan komen leidde dat tot chaotische taferelen. Tijdens het spelen door een plaatselijke band van het succesnummer van de Beatles „Give Peace a Chance" bestormden honder den van de 30.000 aanwezigen het podium, waarbij gewonden vielen Het concert duurde bijna zeven uur. Moeller verkreeg in 1962 de concessie ook in Central Park in New York voor het hele Deense deel voor een kwam een grote massa op de been; periode van vijftig jaar. hier voor het bijwonen van gebeds diensten voor de vrede. Enkele ra diostations in Amerika onderbraken gisteravond hun uitzendingen tien minuten. In Amsterdam hebben enkele duizen den mensen vrijagavond deelgeno men aan een stille fakkeloptocht. De tocht, waarmee men de idealen van de ex-Beatle „het verbeteren van de mens" wilde uitdragen, ging van het Doelen-hotel naar het Hilton-hotel In het laatste hotel verbleven Lennon en zijn Japanse vrouw Yoko Ono in 1970. Tot vanmiddag twee uur ligt daar een condoleance-register. Het dezer da gen opgerichte herdenkingscomité John Lennon Nederland wil dit regis ter in boekvorm uitgeven. De op brengst daarvan wil men geven aan hen die zich inzetten voor de Volgens de oprichters vallen di wel actiegroepen als artiestent Inmiddels heeft de politie vi York de moordenaar van U Mark Chapman, overgebracht een gevangenis op het in d« River gelegen eiland Rikers vreesde voor de veiligheid vr* man. die tot dusver in een trisch ziekenhuis verbleef, herhaaldelijk door onbekends dreigd. In Los Angeles is een 33-jarigel hechtenis genomen omdat W gens de politie, plannen zou 1 gehad om naar New York W' en daar de Beatle Ringo Stalt weduwe van Lennon te venW»

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6