hinese leider Hua sreid tot aftreden' Ruk naar rechts in El Salvador Guyana valt er eigenlijk niets te kiezen Balsemeo kandidaat voor premierschap in Portugal ir Ontslag voor bijzonder gerechtshof Suriname Gijzelaars gaan tweede kerst tegemoet in Iran Moskou zal militaire hulp India uitbreiden jrvoerder Charta 77 rresteerd 'Verkiezingen in Oeganda eerlijk' )AG 15 DECEMBER 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET >k de !S"VJ van i (G (Reuter, AFP, AP) De Chinese machthebbers zullen zeer waarschijnlijk de e?w° Iter van de communistische partij, Hua Guofeng, aan het eind van dit jaar of begin syJ ,d jaar tijdens een plenaire zitting van het centrale comité van de partij aan de dijk verbo pij- Het Franse persbureau AFP citeerde gisteren „betrouwbare bronnen" in Peking die en dat de partij-voomtt°r ook zelf bereid is zijn functie neer te leggen. -Jll] dheid van Hua, die eerder dit De nieuwe berichten over het vertrek :d lid ijn functie van premier moest van Hua komen enkele weken voor ïluidj zou het resultaat zijn van een plenaire bijeenkomst van het r geb [oord dat hij sloot met de centrale comité van de partij in Pe- luziej bbers van het land, onder king. Deze bijeenkomst zou eerst van vice-vooizitter van de eind deze maand plaatshebben, maar soude, maar nog immer ster- nu menen de kringen dat dat begin Deng Xiaoping. De bronnen volgend Jaar zal zijn. De officiële ver- koii op dat tijdens het lopende vanging van Hua door Hu zou nor- tfwisi egen de zogeheten „bende maal gesproken moeten plaatsvinden m Peking de rol van Hua tijdens een partijcongres. Zo'n con- gedurende de Grote Prole- gres vindt er ook volgend Jaar plaats Culturele Revolutie nauwe- en aan het eind ervan wordt een te mi ide orde is gesteld, terwijl die nieuw centraal comité gevormd. Svo< .bendeleidster" Jiang Qlng, zicht we van de vroegere partijlei- De laatste weken zijn de geruchten dat Zedong, breed uitgemeten is. over het heengaan van Hua zo sterk en fa geworden dat de Chinese ondermlnls- aiitei rige Hua Guofeng nam vier ter van buitenlandse zaken Han Nianlong zelfs moest tegenspreken dat Hua was opgepakt. Zaterdag her haalde de man dat en zei tevens dat Hua partijleider zou blijven, maar het bericht van AFP kwam zondag. rtg«( )g verantwoordelijk voor de gevolgen die verdere provocaties met zich mee zouden kunnen brengen. Een week gelegen beschuldigde Viet nam China ervan de afgelopen drie maanden meer dan 800 maal de grens te hebben overschreden. Ook daarbij zouden slachtoffers zijn gevallen. PARAMARIBO (SNA, ANP) Het bijzondere gerechts hof, dat na de zogeheten au- gustus-coup door de huidige Surinaamse machthebbers werd ingesteld, is naar huis gestuurd. De militaire leden van het tribunaal, kolonel buiten dienst Haakmat en ka pitein Bansia stelden eind vo rige week hun zetels al be schikbaar, nadat zij kritiek hadden geuit op de handel wijze van de president mr. Os car Abendanon. De president zou zonder hun voor kennis hebben besloten de zaak te gen mr. Achmed Karamat Ali te ver dagen. Dit op verzoek van verdediger mr. Hoost, die te weinig tijd zou heb ben gehad om het dossier te bestude- ren. De militairen waren het hier niet mee eens en zetten de zaak tegen de oud-minister van openbare werken en verkeer door. De oud-minister wordt ervan verdacht ongeveer vijf miljoen gulden verduisterd te heb ben. De militaire leden boden nadat donderdag en vrijdag de getuigen in deze zaak waren gehoord hun ontslag aan. Vice-premier André Haakmat, tevens minister van buitenlandse za ken, Justitie, leger en politie, vond dat er tussen de leden van het hof geen. vertrouwensbasis meer bestond en ontsloeg de militaire leden, de presi dent, de overige leden en de griffier. De regering van premier en president Chin A Sen besloot daarop de minis ter te machtigen tot een nieuwe sa menstelling van het bijzondere ge rechtshof, dat tot taak had en heeft de van corruptie beschuldigde promi nente leden van de afgezette rege- ring-Arron te berechten. Overigens verluidt in Paramaribo dat met name de militaire leiding kritiek had op mr. Abendanon vanwege de in hun ogen te lichte straffen die hij oplegde. Inmiddels hebben de vier veroordeel den in de zogenaamde linkse coup: Sital, Joeman, Mijnals en Michael Naarendorp hoger beroep aangete kend tegen hun vonnissen die de krijgsraad donderdag uitsprak. Tijdens een protestdemonstratie in 1- Utrecht, georganiseerd door de lande- - lijke organisatie van Surinamers in Nederland (Loson) werden deze pro cessen „schijnprocessen" genoemd. r Volgens de voorzitter van de Loson, Lalji, tonen de processen aan dat y Suriname weer aan het afglijden is v naar de situatie van voor de militaire staatsgreep in februari. Volgens de Loson worden steeds meer mensen die in het Suriname van voor de - staatsgreep belangrijke posten had den, weer teruggehaald in het machtsapparaat. „De oude orde wordt weer teruggehaald", aldus Lal ji, die zei te vrezen dat hiermee de deur voor de oude „imperialistische machten Amerika en Nederland weer wagenwijd open zal gaan". Volgens de Loson-voorzitter nodigt de huidige situatie in Suriname bepaald niet uit tot remigratie van de ongeveer 180.000 Surinamers in Nederland. 7* Hua Guofeng nam vier vantïden. na het overlijden van mma ong op nogal omstreden wij- us) si arijvoorzitterschap °P zlc^ eerder al op even omstreden functie van premier van de te" le ok W{ ardat Zhou Enlal had overge- Hua is sinds 27 november in Peking niet meer in de openbaarheid ver- zijn de bekende kringen schenen en sindsdien trad Hu Yao- als lertuigd dat Hua zijn partij- bang al naar buiten als de feitelijke ltdru »p zal verliezen aan Hu Yao- leider van de partij. Onder meer bedi omenteel secretaris-generaal bleek dat doordat Hu buitenlandse ^nmunistische partij en een delegaties ontving. Gisteren ontving jte medewerkers van Deng niet Hua, maar Hu een delegatie van Hua werd als permler ver- de Griekse communistische partij, door Zhao Zlyang, eveneens irmeling van Deng Xiao- Vietnam leuter, AP) De Tsjecho- t dissident Jaroslaw Saba- Noerder van de beweging rerrechten Charta 77 heeft gekregen de hoofdstad jrlaten. Sabata was zater- louden, vier uur nadat hij ndenlange gevangen- i ontslagen. Dissidenten- jn Wenen hebben dit gisteren s vrijdag door zijn dochter |uit de gevangenis van Li- m de grens met de DDR. lad hen aan de stadsgrens aangehouden en hen ge- 3 niet in contact te treden rienden in de hoofdstad. Ier van Charta maakte jken voor ontmoetingen in I van zijn dochter. Daar leuw aangehouden, nige bronnen is Sabata aag. De politie zou hem naar de stad Bmo heb- ti.de plaats waar hij vandaan heeft gisteren in een door oordvoerders ondertekende ig de regering in Praag opge- it te interveniëren in Polen. ng wordt gemeld dat n van het Tsjechische leger fljn naar de grens met Polen le militairen instructies heb- Jt schieten. De tekst is dusda- k) dat de twee woordvoerders lieker zullen worden, aange- uter, AP. AFP) De iter van defensie Joel Le gisteren na een hartaanval Hij was vijftig Jaar. Le twee maanden geleden van defensie als opvolger Imede-gaullist Yvon Bourges. ne Duster had later op de dag als zullen optreden voor de pre- de Canadese provincie Que- i Levesque. Le Theule kreeg ;r- lopen zomer grote bekendheid Issers de Franse havens blok- als protest tegen het terug- De Chinese regering heeft zaterdag bij de Vietnamese ambassade in Pe king officieel geprotesteerd tegen ruim 200 grensschendingen die Viet namese troepen de afgelopen twee maanden zouden hebben gepleegd. Bij de schermutselingen zouden min-' stens zes Chinezen het leven hebben gelaten en vijftig mensen gewond zijn geraakt. Peking riep Vietnam „plech tig" op een eind te maken aan de ellende en stelde de regering in Hanoi TEHERAN (Reuter, UPI, AP) Het jongste Amerikaanse antwoord op de Iraanse voorwaarden tot vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars is „in wezen positief", maar volgens de Iraanse regeringsfunctionaris die de zaak van de gijzelaars behartigt, Gazhad Nabawi, is er verder indirect overleg nodig voordat de gijzelaars kunnen vrijkomen. Waarmee de kans groot is dat de gijzelaars een tweede kerst in Teheran zullen moeten vieren. Eerder hadden Iraanse regerings functionarissen er op gezinspeeld dat de gijzelaars met kerst zouden wor den vrijgelaten. Ook kranten in Koe weit en Libanon schreven gisteren dat de Syrische president Hafez Asad persoonlijk bemiddeld had om er voor te zorgen dat de gijzelaars voor 25 december zouden worden vrijgela ten. Syrische regeringswoordvoer ders ontkenden het bericht echter onmiddellijk en in Teheran zei Ah med Azizi, die voor premier Rajai de gijzelingskwestie in de gaten houdt, dat de Koeweitse en Libanese kran ten onzin zaten te vertellen, het Amerikaanse antwoord op de Iraanse eis tot verduidelijking werd al op 4 december door Algerijnse be middelaars naar Teheran gebracht en de bemiddelaars wachten nog steeds op het Iraanse officiële antwoord. Dat antwoord moet dan nog door de regering van president Carter in Was- hinton bestudeerd worden, zodat het onwaarschijnlijk is dt de gijzelaars voor de kerst kunnen vrijkomen. Iran gaat na 1984 (als het dat haalt) mooie tijden tegemoet als opperrech ter ajatollah Sadegh Khalkhali, be^ kend van radio en tv en niet minder van een groot aantal snelprocessen, er in slaagt president van het land te worden. Khalkhali maakte in ieder geval zaterdag bekend zich kandi daat te stellen bij de verkiezingen van 1984 en hij was optimistisch over zijn kansen. NEW DELHI (Reuter, AP) Volgens de akkoorden die India en de Sowjet-Unie tijdens het officiële bezoek van de Russi sche president en partijleider Leonid Breznjew aan New Delhi hebben gesloten zal Moskou zijn militaire en economische hulp aan India aanzienlijk uitbreiden. ;ew «•fit Het als pi n van het aantal bemannlngs- ansip treilers. De minister haalde lotte woede op de hals van de k tólttoen hij de blokkade met ge- itr°« (t breken, revei Dit hebben Indiase regeringsfunctio narissen en Indiase kranten het afge lopen weekeinde bekend gemaakt, zonder overigens veel bijzonderheden te onthullen. Verscheidene kranten zeiden dat In dia zijn plannen voor de aankoop van militair materieel uit andere landen zou heizien vanwege de voordelige aanbiedingen uit de Sowjet-Unie. Volgens het dagblad „Indian Ex press" zou Breznjew zeer geavanceer de uitrustingen beloofd hebben waar van bepaalde onderdelen nog niet eens in produktie zijn. Een deel van de leveringen zal in Indiase munt betaald kunnen worden. Indiase regeringskringen meldden gisteren dat op korte termijn oplel- dings- en verkenningsvliegtuigen van het type Mig-25 (in NAVO-kringen bekend als de foxbat) geleverd zullen worden. Verder werd gezegd dat In dia van plan is de komende vijf jaar drie tot vijf maal zo veel gevechts vliegtuigen, oorlogsschepen en ge avanceerde elektronische militaire systemen te produceren. Met het akkoord tussen India en de SowjeMJnie over economische en technische samenwerking zou een be drag van ongeveer anderhalf miljard gulden zijn gemoeid. Het zou gaan om de levering van een aluminium- complex, uitbreiding van de staal sector, steun aan de mijn-, metaal- en energiesectoren en verder zou Mos kou deelnemen aan olieboringen op India's grondgebied. -Het samenwerkingsakkoord voorziet verder in een verdubbeling van de wederzijdse handel in de komende vijf Jaar. Momenteel wordt er voor vijftien miljoen gulden tussen beide landen verhandeld. Tenslotte zou Moskou in beginsel akkoord gegaan zijn met de levering aan India van een miljoen ton ruwe olie en 350.000 ton olieprodukten boven de leveran ties die al voor volgend Jaar waren afgesproken. West-Berlijn is het afgelopen week einde het toneel geweest van felle gevechten tussen de politie en kra kers en hun sympathisanten. Een groot aantal demonstranten en 66 politiemannen raakten daarbij ge wond. Een van de agenten liep ern stige verwondingen op toen de auto waarin hij zat op zijn kant werd geduwd. De gevechten deden zich voor in de wijk Kreuzberg waar de afgelopen tijd veel leegstaande hui-' zen zijn gekraakt om sloop of sane ring te voorkomen. Vrijdagavond had de politie met traangas en de wapenstok een kraakpand ontruimd en het kraken van een ander pand voorkomen. Bij de daaropvolgende gevechten sneuvelden ook veel rui ten en kwamen hier en daar plunde ringen voor. Gisternacht deden zich 'opnieuw ongeregeldheden voor toen zo'n duizend betogers op de Kurfür- stendamm in spreekkoren de vrijla ting van vrijdagavond aangehouden demonstranten eisten. Ook hierbij raakten agenten gewond door ste nen. Ook in andere wijken van West- Berlijn kwam het volgens de politie tot botsingen. LISSABON (Reuter, AP, AFP) De Portugese sociaaldemocraten hebben Francisco Pinto t. Balsemeo aangewezen als opvolger van de tien dagen geleden verongelukte Francisco Sa Carneiro. De christendemocraten, de partner in de Democratische Alliantie, leggen zich echter niet zonder morren neer bij Balsemeo's premierschap omdat ze hem te links vinden. De naam Balsemeo 2al worden voor- gelegcLaan president Antonio Ramal- ho Eanes, die formeel de eerste minis ter benoemd. De 43-jtirige jurist en journalist werd vrijwel unaniem voor gedragen voor het premierschap, maar de rechtervleugel van de partij, de PSD, is daar weinig gelukkig mee. Zij hadden de voorkeur gegeven aan minister van binnenlandse zaken En rico de Melo boven de minister zon der portefeuille, belast met speciale opdrachten en derde man achter Sa Carneiro en vice-premier en minister van buitenlandse zaken Diego Fret tas do Amaral die de leider van. de christendemocraten is. Freitas do Amaral is een van de afgetreden mi- v nlsters die weigeren te gaan dienen 7 onder Balsemeo. Ook zal de nieuwe premier mogelijk leden van de rech tervleugel van zijn eigen PSD moeten passeren. Balsemeo. wiens kandidatuur vooral werd gesteund door de vakbonden, de plaatselijke afdelingen en de jeugdorganisatie van de partij heeft *7.! gezegd dat hij een sterke regering wil die Vier jaar in het zadel blijft. Hij wil proberen een pact te sluiten met de oppositionele socialisten om grond- wetshervormingen door te voeren. De -» Democratische Alliantie wil de toe- "Z zicht houdende Revolutionaire Raad - afschaffen en de belangrijkste indu- u strieën denationaliseren. r-i SAN SALVADOR (Reuter, AFP, AP) In het Middena- merikaanse El Salvador is de heersende junta zodanig ge wijzigd dat de gematigde le den ervan buiten spel zijn ge zet en dat alle macht nu be rust bij twee rechtse junta leden. Zaterdag werd de christendemocrati sche leider Jose Napoleon Duarte be noemd tot president en kolonel Jai me Abdul Gutierrez tot opperbevel hebber van de strijdkrachten. De laatste zal tevens vice-president zijn. Kolonel Adolfo Majano, de tweede hoge officier in de junta, die in tegen stelling tot kolonel Gutierrez wordt beschouwd als de vertegenwoordiger van de liberale richting in de strijd krachten, is een functie aangeboden als militair attache bij de Salvadori- aanse ambassade in Madrid. Majano heeft dit aanbod afgeslagen.' Majano had kort geleden gezegd dat elemen ten van extreem rechts in de jutna waren geïnfiltreerd. Volgens een offi cieel communiqué zullen twee andere junta-leden, de gematigde christen democraat Jose Antonio Morales Ehrlich en de onafhankelijke arts Ra mon Avalos Navarete een ministers post krijgen. Waarschijnlijk zullen zij respectievelijk met landbouw en volksgezondheid worden belast. El Salvador wordt sinds de staats greep van 15 oktober vorig jaar tegen het bewind van president Carlos Humberto Romero geregeerd door een junta, die bestond uit twee kolo nels, twee christendemocraten en een onafhankelijke burger. Met de wijzi ging van het afgelopen weekeinde is de signatuur van het leiderschap dui delijk naar rechts verschoven. Bin nen het regime was een crisis uitge broken na de moord op drie Ameri kaanse nonnen en een maatschappe lijk werkster. Volgens kerkelijke functionarissen waren regeringstroe pen mede-verantwoordelijk voor de moord. De Amerikaanse regering be sloot tot onmiddellijke opschorting van economische en militaire hulp aan de junta. Overigens heeft het geweld in El Salvador, los van de moord op de vier Amerikaanse onder danen, al naar schatting tegen de tienduizend slachtoffers gekost, het geen niet de opschorting van Ameri kaanse hulp aan het regime tot ge volg had. Nu hebben de Amerikanen dan wel gezegd dat er in het land daadwerkelijke hervormingen moe ten worden doorgevoerd en dat aan het politieke geweld een einde moet komen, voordat de Amerikaanse steun zal worden hersteld. Met de ruk naar rechts is daar niet veel kans op. De Amerikanen hadden juist hun hoop gevestigd op kolonel Majano, die nu aan de dijk is gezet. KAMPALA (Reuter, AP, AFP) De waarnemers van het Gemenebest bij de parlementsverkiezingen in Oegan da zijn tevreden over het verloop van de stembusstrijd. De Ghanese leider van het team zei dat zich enkele inci denten hebben voorgedaan voor een land dat verscheurd is c ooriog en geen samenhang kent L eerlijk toegegaan. In een communiqué zegt de DP dat er onregelmatigheden zijn gepleegd, vooral op het punt van de registratie van kiezers en dat de kies districten op een willekeurige wijze zijn afgebakend „om een politiek doel te dienen". Volgens de jongste resultaten heeft de DP 48 zetels tegen het Volkscongres van Milton Obote 68. Van negen zetels is de uitslag nog niet bekend. ting ons it r dei die k< rhtsk zijn Jnort; Kil» Jansen ld B g 1GETOWN De winkels zijn leeg. Zelfs de vruchten voor de black het traditionele kerstgerecht, zijn niet meer te krijgen. Er Is geen leer om de elektriciteitscentrale voortdurend te stoken en gas om De i koken kun je alleen bemachtigen als je relaties hebt. Onder deze o v adigheden gaan de bewoners van Guyana vandaag naar de lus om een president en een volksvertegenwoordiging te kiezen. inges uit de duim was gezogen. „We heb ben toen samen met de kerken bij een groot aantal stembureaus tel lingen verricht en kwamen niet verder dan 14 procent opkomst. Daar hebben we dan nog niets eens de stemmers afgetrokken die in bussen en vrachtwagens van het drong hij er bij de toehoor- ene lokaal naar het andere trokken °P aan vandaag te gaan stem- en vaak wel twintig keer hun stem uitbrachten", aldus Miles Fitepa- trick, een Guyanese jurist, die ver bonden is aan het plaatselijke co mité dat toeziet op het naleven van de mensenrechten. Hij vreest dat een dergelijke iraude ook ditmaal zal worden toegepast. pe »S, dat is de officiële uitleg jnst et nut van de gang naar het in» okaal. In de realiteit valt er te kiezen in Guyana, het 'üige Suriname van de Brit- "resident Bumham zei het al fik op een verkiezingsbijeen- „We hebben al gewonnen", drong hij er bij de toehoor- °P aan vandaag te gaan stem- zodat de wereld kan zien dat !r in zijn land democratisch begaat. koste van alles wilde hij een ding van 1978 voorkomen, tijdens het referendum de lokalen leeg bleven en het voor buitenstaanders duide- dat het officiële opkomst- intage van 70 procent volledig In dat referendum van 1978 konden de Guyanezen zich uitspreken over het plan van toen nog premier Burnham om zichzelf meer macht te geven. Dat resulteer de in de „socialistische grondwet" zoals de op 6 oktober in werking getreden nieuwe constitutie heet. Van de ene op de andere dag was Burnham van premier president geworden. Dictators De democratie blijft de basis van de grond wet en de president wordt dan ook geacht te zijn gekozen. Hij heeft bijna absolute macht, en kan volgens artikel 182 voor geen enkele misdaad of misstap worden ver volgd. Zelfs als het parlement met tweeder de meerderheid tot de conclusie is gekomen dat de president zich dusdanig heeft gedra gen dat hij af moet treden, kan hij twee dingen doen: inderdaad opstappen of bin nen drie dagen het parlement naar huis sturen. Daarmee heeft de leider van de voormalige Britse kolonie zich nu ook formeel gevoegd in de gelederen van de Latijns-Amerikaanse dictators. Zijn eigen partij, het Nationale Volkscongres (PNC), vormt de staat. Er is nauwelijks nog onderscheid tussen partij en regering, tussen partij-eigendom en staatsbezit. Dat bleek duidelijk de afgelopen weken tijdens de vrkiezingscampagne. Terwijl de op Moskou gerichte Progressieve Volkspar tij (PPP) van Cheddi Jagan niet eens de eigen krant meer kan drukken omdat er volgens de regering geen papier meer is, strooit de PNC de pamfletten en partijbla den bij duizenden door de stad Georgtown. En terwijl mensen urenlang de rij moeten staan voor een blikje verf om hun huis de jaarlijkse kerstbeurt te kunnen geven, blijkt de PNC als enige partij onbeperkt de muren van de huizen en de straten vol te kunnen kalken met leuzen. De Katholieke Standaard, het weekblad van de katholieke kerk, dat wegens de „pa pierschaarste" nu op stencil moet verschij nen, hekelde het afgelopen weekeinde fel de regeringspartij, die de vorige week een kerk had ontheiligd door het gebouw van binnen en van buiten volledig te beplakken met affiches van de PNC. De bijbel werd volge- smeerd met plaksel en in pamfletten gewik keld, over een afbeelding van Jezus kwam een portret van Burnnam te hangen. Oppositie Van de oppositie, die er in Guyana wel degelijk is, dringt vrijwel niets tot de men sen door. Want de regering bezit ook de twee radiostations en de pers, die met uit zondering van een paar korte politieke uit zendingen van de PPP zelf, alleen aandacht aan Burnhams partij besteedt. De PPP, die traditioneel op het Aziatische bevolkings deel van Guyana (ongeveer de helft van de bewoners) kan rekenen, is de enige partij van betekenis die aan de verkiezingen mep- doet, echter zonder hoop. In al zijn toespra ken benadrukte partijleider Jagan dat hij zich geen enkele iLlusie maakt, en er zeker van is dAt Burnham opnieuw op grote schaal met de uitslag zal knoeien. Hij wil echter invloed blijven uitoefenen door mid del van het kleine aantal zetels in het parle ment dat hem door de regering is toebe dacht. Want Burnham heeft aangekondigd dat zijn partij ruim tweederde van alle zetels zal winnen, en dat zal dus ook wel gebeuren. De derde partij van betekenis, en net als de PPP en PNC gebaseerd op de marxistische ideologie, is de Arbeidersinstallatie (WPA),. die heeft geweigerd aan de verkiezingsker- mis mee te doen. De leiders van deze partij hebben hun aanhangers opgeroepen van daag thuis te blijven en zo hun onvrede met het bewind van Burnham te tonen. De pre sident heeft met deze groepering van hoofd zakelijk jonge intellectuelen meer moeite dan met de PPP, die met verkiezingen im mers nog een serieus tintje geeft door mee te doen. Burnham heeft de strijd tussen zijn partij en de PWA al eens een strijd tussen een leeuw en een gladiator genoemd, waar bij slechts één overwinnaar is. En dat is niet politiek bedoeld, maar letterlijk. Vijf maan den geleden werd een van de leiders, dr. Walter Rodney vermoord. Verscheidene an dere leiders van de WPA zijn op verdenking van brandstichting of het in bezit hebben •van explosieven achter de tralies gezet. In Guyana is het houden van politieke bijeenkomsten niet verboden. Om die bij eenkomsten te kunnen aankondigen is ech ter een vergunning nodig. Wordt die vergun ning geweigerd en dat gebeurt in het geval van de WPA nogal eens dan kun je beter de bijeenkomst niet houden, omdat slechts weinigen weten dat die wordt ge houden. Zo ook afgelopen donderdagavond. Pas een uur voor hun geplande bijeenkomst heeft de WPA vergunning gekregen voor een poli tieke manifestatie in een plantagedorp, vijf tien kilometer buiten Georgetown. In aller ijl heeft men met een luidsprekerwagen een kleine tweehonderd mensen kunnen op trommelen, die op de kruising van twee zandwegen vredig luisteren naar de door luidsprekers versterkte stem van een van de WPA-voormannen. Op het moment dat die oproept vooral niet te gaan stemmen, daalt er vanuit de duisternis achter de menigte een regen van projectielen neer. Er volgt een blauwe flits en iemand schreeuwt dat er met explosieven wordt gegooid. Er ontstaat een enorme paniek, iedereen valt over el kaar heen in een angstige poging snel weg te komen. Even later blijkt dat de flits werd veroorzaakt door een vonk in de geluidsin stallatie en dat er slechts twee mensen licht zijn gewond door de stenen. Maar de angst zit er goed in en de bijeenkomst is afgelo pen. Er is vrijwel geen bijeenkomst van de WPA geweest die niet op een dergelijke manier door met stenen of stokken gewa pende PNC-aanhangers is opgebroken. De vraag in Guyana is vandaag niet op wie de meeste mensen gaan stemmen, maar hoeveel er naar de stembus zullen gaan. Behalve binnen de PNC zijn maar weinig mensen tevreden over de resultaten van zestien jaar bewind van deze partij. De economie staat aan de rand van de afgrond, er is niet eens geld genoeg meer om olie voor de elektriciteitscentrales te kopen, voedsel is de laatste maanden schaars, de geplukte kip, de komende kerstdagen in veel gezin nen onmisbaar, kost op dit moment twee dagen loon. En het Internationale Monetai re Fonds heeft als voorwaarde voor een nieuwe lening geëist dat er verder bezuinigd gaat worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5