Actie voorkomt snelle sluiting van Leidse wolspinnerij 'Ede' Prijstreffer 59.- Nieuwe kerk voor Haagse christelijk gereformeerden vrijdag^ zaterdagvoorcf eel Haags PvdA-raadslid wil goedkoper slopen 275.- Na bezetting geeft directie toe aan eisen KORT Aan Spaarwaterstraat :ri v irle fee ani t L ven jvei levT an i kti M Prettige Kerstdagen! 99.50 42.50 Vendor halfdons dekbedden 25.- Porseleinen servies DONDERDAG 11 DECEMBER 19B0 REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers LEIDEN De directie van de wolspinnerij „Ede" heeft de voorgenomen sluiting van de Leidse vestiging aan de Ka- naalweg tot nader orde uitge steld. Verder zal bekeken wor den hoe het verlies van de 46 arbeidsplaatsen kan worden voorkomen. Hiermee willigt de directie alle eisen die de industriebond FNV heeft ge steld, in. Het kwam uiteindelijk tot een ge sprek tussen de FNV en de directie, nadat het personeel de Leidse vesti ging dinsdag had bezet. Hoewel de mededeling van de sluiting, afgelo pen vrijdag, niet geheel onverwachts kwam, waren de werknemers verbol gen over het feit, dat de directie zich niet aan haar beloften houdt. In september had de directie name lijk nog toegezegd dat de werkgele genheid in de spinnerij tot eind 1981 werd gegarandeerd. Mocht daar toch de klad in komen dan zou van te voren overleg worden gevoerd. Daarbij kwam nog dat in diezelfde maand de laatste hand werd gelegd aan een nieuwe ververij, wat een in vestering vergde van 750.000 gulden. Daarmee heeft de directie volgens een woordvoerder van het personeel valse hoop gewekt Die hoop werd vrijdag de grond inge boord door directeur Lootsma, die het personeel van de Leidse vestiging van „Ede" op de hoogte stelde van de sluiting en daaraan toevoegde dat er voor de „Leidse" werknemers geen plaats is in een van de andere vesti gingen in Ede en Vlijmen, omdat daar ook lichte „afslankingen" moeten plaatsvinden. Daar kwam nog bij dat men bij het FNV meende dat er al een collectieve ontslagaanvrage was ingediend, en dat de cao-bepalingen voor de textiel industrie door de directie waren over treden. Hierop besloot het personeel in samenwerking met de FNV tot de* bezetting op dinsdag over te gaan. Onderzoek Toen de bezetting van het Industrie terrein aan de Kanaalweg eenmaal een feit was, haastte de directie zich om de tafel te gaan zitten met de De vestiging van de wolspinnerij Ede aan de Kanaalweg in Leiden. Dinsdag bezet uit protest tegen de slotting. Gisteren zwiepte de poort weer open, na een enigszins hoopgevend gesprek met de directie. vertegenwoordigers van het perso neel. Volgens een woordvoerder van het personeel is de eis dat de vesti ging vooralsnog niet zal worden ge sloten, totdat alle alternatieven on derzocht zijn, in het gesprek dat dins dagmiddag plaats had, door de direc tie ingewilligd. Bij het bespreken van de alternatie ven zal volgens de woordvoerder zo wel bij de FNV als onderhandelings partner namens het personeel, als bij de directie, een maximaal behoud van de arbeidsplaatsen uitgangspunt zijn „Als gedwongen ontslagen niet te vermijden zijn, dan zal dit pas geschieden na overeenstemming tus sen de directie en de vakorganisatie, aldus de woordvoerder. Met het voorlopige succes hebben de werknemers de bezetting woensdag ochtend opgeheven. Dit in afwach ting van het tweede gesprek tussen FNV en de directie op maandag aan staande. Overigens hebben de personeelsleden sterk de Indruk dat de directie de Leidse vestiging bewust heeft laten doodbloeden, ten gunste van de spin nerijen in Ede en Vlijmen. De orders zouden bij voorkeur gaan naar de laatste takken van het bedrijf. Er zou in Ede en Vlijmen zelfs overgewerkt moeten worden. Meer sloopbedrijven naar opdracht laten dingen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het PvdA-gemeenteraadslid Huurman wil dat de gemeente Den Haag sloopwerk openbaar gaat aanbeste den. De grotere concurrentie die ontstaat wanneer alle slo persbedrijven na een openbare oproep op een werk kunnen inschrijven kan de prijs voor de gemeente flink drukken. Als Den Haag een gebouw gesloopt wil hebben, wordt er gewerkt met een zogenaamde onderhandse aanbeste ding. Dat betekent dat aan een be perkt aantal en steeds dezelfde aan- nemlngs- en sloopbedrijven de op dracht wordt gegund. Rotterdam werkt bij het slopen met een systeem van openbare aanbeste ding en Huurman heeft van een amb tenaar van die gemeente gehoord dat de prijzen zeker veertig procent lager liggen dan bij onderhandse aanbeste ding. Huurman wijst er op dat de sloop van gebouwen toch meestal een bedrag van enkele tienduizenden guldens vergt In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders Informeert het raadslid verder naar de stand van zaken bij de oprichting van een ge meentelijk bureau ter bewaking van de kosten bij nieuwbouw en ver bouw projecten. CHILEENSE KUNST De Chi leense kunstenaars Julio Moreno en Juan Helnsohn exposeren tot en met 7 Januari in de Rijkswljkse centrale bibliotheek. KUNSTKRING - Een expositie van de kunstschilders Roel Jonges en Jacques de Wit is tot en met 31 de cember te zien in het gebouw van de Haagse Kunstkring aan de Denne- weg, dat van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 16 uur is geopend. PAUZECONCERT Rosaline Pl- veteau (viool), Herrejan Stegenga (cello) en Gerard Akkerhuls (orgel) concerteren vanmiddag tussen 12.55 en 13.10 uur in de Haagse klooster kerk aan het Lange Voorhout. FOTOTENTOONSTELLING In het Schevenings Museum aan de Neptunesstraat wordt vandaag een fototentoonstelling geopend over de scheepvaart. De expositie duurt tot 28 februari KERSTZANG Drie koren uit Den Haag verzorgen vanavond een concert in kerstsfeer in de Juliana- kerk aan de Kempstraat. Solistische medewerking verlenen: Margriet van Henegouwen (mezzo sopraan), Peter Beyersbergen van Henegouwen (pia- ,no) en Jan van Weelden (orgel). Aan vang: 20 uur. TONEEL De Delftse „Bloem- groep" speelt vanavond het stuk „Een stukje van de wereld" in het Waagtheater in Delft. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 7,50 en 6 gulden. PANTOMIME - Het Poolse Pan tomlmetheater Tomaszewskl brengt vrijdagavond zijn programma Ham let in de Delftse Stadsdoelen. Aan vang: 20.15 uur. Toegang: Gratis. PIANOCONCERT De pianist Veda Zuponclc speelt vrijdag werken van Mozart, Ravel en Chopin in de Kapelzaak van het K&O-gebouw aan de Oude Vest in Lelden. Aanvang: 20.15 uur, toegang: 8,7 en 4,50 gulden. VOLKSDANS In de Kleine Schouwburg van Rijswijk is vrijdag avond een volksdansbal. Aanvang: 20 uur, toegang: 2,50 gulden. KERSTCONCERT Het christe lijk mannenkoor van 8chevenlngen geeft vrijdag zijn traditionele kerst concert in de Oude Kerk aan de Kei zerstraat. Aanvang: 20 uur, toegang: 7,50 gulden. MIDWINTERCONCERT Het Haags Harmonie Orkest en drie voca le groepen geven vrijdagavond een „midwinterconcert" in de Nieuwe Kerk aan het Spul in Den Haag. Aan vang: 20 uur, toegang: 5 gulden. CARILLON De Haagse stads- klokkenlst speelt vanmiddag werken van De Klerk, Krul en Fiocco op het carillon van de Oude Kerk van Sche- veningen. De bespeling duurt van half één tot half twee. King Kong (1) De dubbelspion Chris Lindemans, alias King Kong, heeft in september 1944 toch de luchtlandingsaanval van de geallieerden op Arnhem aan de Duitsers verraden (hoewel die hem niet geloofden), concludeert dr Lou de Jong in deel tien van zijn geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Over de laatste dagen van deze—zijn bijnaam aan zijn grote kracht dankende spion heeft de Hagenaar Henk Bartels begin jaren '60 een interessant verhaal opgelepeld aan de journalist P. van der Eijk, die bezig was met zijn boekje „Een handvol Hagenaars". Bartels stond bekend als De zingende Rot, ofte wel de koning van de Geleenstraat. Hij beheerde jarenlang al het liefdewerk zoals dat in genoemde straat in de rosse buurt van Den Haag wordt beoefend. In zijn wilde jaren belandde Bartels nog wel eens in de gevangenis, waar hij maar moeilijk kon wennen. In totaal is hij twaalf keer ontsnapt aan politie en justitie en een van zijn spectaculairste ontsnappingen is volgens hem wel de verijdelde vlucht die hij in 1946 ondernam met Chris Lindemans uit de strafgevangenis in Scheveningen. Na zijn vele internationale spionageavonturen (hij zou voor de Duitsers hebben gewerkt om zijn gevangen genomen broer te redden) wachtte King Kong ten slotte, half verlamd, zijn berechting af op de ziekenzaal van de gevangenis, waar als gedetineerde broeder-verpleger Henk Bartels dienst deed. Bartels: „King Kong maakte er gewoonte van tussen de verhoren van de inlichtingendienst door vreselijk tekeer te gaan en te schreeuwen dat hij niet fout was geweest, maar die en die en die wel, en dan kwamen er allemaal namen. Men vond dat hij te veel losliet en ik kreeg van die mensen van de inlichtingendienst zelf de tip te ontvluchten, al zouden ze me niet verder helpen. King Kong zou ik dan moeten meenemen." Lindemans, die al bewezen had een merkwaardige aantrekkingskracht op vrouwen te bezitten, veizekerde zich van de hulp van een verpleegster op de ziekenzaal. Broeder Bartels kreeg een zaagje en begon met het bewerken van de tralies in het sterfkamertje. Met gezamenlijke inspanning lukte het tenslotte de gehandicapte King Kong aan een brandslang uit het venster op de begande grond te laten zakken. Bartels er snel achteraan. Bulten nam hij King Kong naar eigen zeggen op de nek op weg naar een auto die volgens afspraak in de buurt klaar zou staan. Bartels: „Op de Pompstationsweg kwam er Ineens een man achter een boom vandaan die zei: ,Henk, leg je vrachtje maar neer. Van alle kanten kwamen rechercheurs tevoorschijn. Verraden werk." King Kong (2) King Kong kon deze tegenslag niet verwerken. Hij en zijn verpleegster slikten na de mislukte ontsnapping ieder een grote dosis pillen. Twee geliefden die de dood in wilden nu zij elkander niet konden bereiken? De werkelijkheid leek minder klassiek, schrijft Van der Eijk. De verpleegster kon worden gered, maar King Kong werd de vergiftiging fataal. Bartels: „Er is lang gewacht met bellen van de geneeskundige dienst en ook toen hij eenmaal in de ambulance lag, hebben ze nog uren met hem rondgereden voordat hij werd behandeld. Hij moest weg, hij wist te veel. Ook als de ontsnapping gelukt zou zijn zou hij volgens mij geliquideerd zijn geworden." Deze boude beweringen van Van der Eijk werden „merkwaardig genoeg" vrijwel bevestigd door de toenmalige directeur van de cellenbarakken, de gepensioneerde adjudant van de Haagse politie L. Douwes. Deze verklaarde: „Er bestond van diverse kanten grote belangstelling voor King Kong. Zelfs uit Engeland kwamen ze regelmatig over om hem te verhoren: ze wilden hem graag hebben om hem de doodstraf te geven. Het is inderdaad waar dat hij zich met behulp van die verpleegster vergeven heeft. Ze is, zover ik weet, nooit gestraft, maar werd direct weer door het militair gezag elders te werk gesteld. En het is ook waar dat ze heel lang met King Kong door Den Haag hebben gereden. Geen enkel ziekenhuis wilde hem opnemen. Naar de redenen daarvan moet u mij niet vragen." Dwarsweg (1) „De tijd van grote doorbraken is voorbij", constateerde de kersverse Haagse wethouder van ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing Adri Duivesteljn tevreden. Samen met zijn collega's Nyqvlst (verkeer en vervoer) en Blankestijn (economische zaken), had hij zojuist de pers het verrassende besluit van b. en w. meegedeeld, dat de binnenstad van Den Haag zou worden doorkliefd met een dwarsweg voor het doorgaande autoverkeer. Reeds aangeslagen door het fiasco met de Koekamplus (het weggestemde plan voor een betonnen tram viaduct bij het Centraal Station) en de toenemende aversie tegen het wanstaltige Prins Bernhardviaduct, lijken de voorstanders van een Amerikaanse aanpak van de verkeersproblemen in Den Haag nu de genadeslag te hebben gekregen. Eén van die voorstanders, wethouder Nyqvlst, maakte desondanks geen verbitterde indruk. Opgeruimd lachend toonde hij zich „zeer tevreden" met dit resultaat. Toch heeft deze WD'er zich jarenlang sterk gemaakt voor een dwarsweg. „Heeft u met dit besluit niet moeten inleveren"? was de voorzichtige vraag. „Inleveren? Ik weet wat het betekent, maar dat woord wil ik niet gebruiken. We moeten het positief benaderen", sprak Nyqvlst Maar zijn eigen WD-fractle was toch ook altijd voor die dwarsweg en afsluiting voor autoverkeer van de Grote Marktstraat? „Ik heb ze voorzichtig laten weten, dat de Grote Marktstraat open zal blijven, ze hebben beloofd me niet te zullen vermoorden", maakte de ambitieuze Nyqvlst, dieeenmaal wethouder, best bereid is water bij de wijn te doen, er zich luchthartig vanaf. Dwarsweg (2) Opmerkelijk blijft die plotselinge besluitvaardigheid van het Haagse college. Nadat de gemeenteraad in december 1977 had besloten dat er, in afwachting van nader onderzoek, ruimte voor een dwarsweg door het centrum gereserveerd moest blijven, maakten grote tegenstellingen binnen b. en w. de zaak onbespreekbaar. De respectievelijke wethouders van verkeer Wallis de Vries (WD), Klomp (WD) en Nyqvlst (WD) toonden zich stuk voor stuk een fervent voorstander van zo'n baanbrekende autovoorziening. Terwijl de wethouder van stadsontwikkeling Hardon (PvdA) zich er onder druk van zijn partij steeds sterker tegen verzette. Om de sfeer in het college niet verder te vertroebelen werd er dit Jaar helemaal niet meer over die ellendige dwarsweg gesproken. De verschillende afdelingen van het stadhuis bestookten elkaar met nota's over de voors en tegens van de verkeersdoorbraak, maar daar bleef het bij. In april liet Nyqvlst in de pers weten dat Hardon nu maar eens met een conclusie van al die nota's moest komen. De wethouder van stadsvernieuwing repliceerde dat de ambtenaren die een dergelijke conclusie op papier moesten zetten weliswaar op de verkeersafdeling van de dienst stadsontwikkeling werkten, maar dat de rapporten van die afdeling onder verantwoordelijkheid van de wethouder van verkeer vielen. Een beter voorbeeld van hoe het Haagse stadsbestuur functioneert is er niet. Afschulverij, mogelijk gemaakt door een log, onbestuurbaar ambtenarenapparaat met onduidelijke functies en verantwoordelijkheden. Ondertussen waren de oude wijken in het centrum de dupe. Nieuwbouwplannen konden door de reservering voor de dwarsweg niet worden gemaakt en bewoners verkeerden in onzekerheid of ze wel in hun hulzen konden blijven wonen. Dwarsweg (3) Maar zie, toen trad eind oktober de reddende engel toe tot het college: Adri Duivesteljn, radicaal PvdA- raadslid, tegenstander van de dwarsweg. Hardon af door de zijdeur en alles bleek ineens te kunnen. Nyqvlst kon het bij de presentatie van de plannen niet laten Hardon een trap na te geven. Samen met wethouder Blankestijn kreeg hij er niet genoeg van te benadrukken hoe het politieke klimaat was opgehelderd en wat een verfrissende gesprekken met Duivesteljn mogelijk waren. In een paar weken hadden de drie wethouders het in een achterkamertje bekokstoofd. En kijk eens wat een prachtig resultaat Dit resultaat was dus al eerder mogelijk geweest? was toen de vraag. Nu bonden de drie wat in. Het politieke klimaat moet rijpen om zoiets te bereiken, opperde Blankestijn. Als er drie jaar geleden op deze manier een beslissing was genomen, was de dwarsweg er waarschijnlijk gekomen, schoof Duyvesteijn de heldenrol van zich af. Voorlopig zal de successtory van deze drie musketiers waarschijnlijk niet verstoord worden. De raad, ziek van het lange uitstel, heeft al in meerderheid positief gereageerd op hun voorstel. C.B. Het nieuwe kerkgebouw aan de Spaarwaterstraat. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De christelijk gereformeerde kerk ln Den neemt vrijdag haar nieuwe kerkgebouw aan de Spaam straat (Bezuidenhout) in gebruik. De opening wordt ge "- met een speciale kerkdienst die om 20 uur begint. Het ls al bijna 20 Jaar geleden dat de wing dat de gemeente met dt Haagse christelijk gereformeerde kerk voqr het laatst nieuwbouw pleegde. In 1962 werd ln Moerwijk een nieuw kerkgebouw geopend. Twee Jaar daarvoor was de Mariakerk in Rijswijk gereed gekomen. In 1955 is de Thaborkerk ln Scheveningen ge bouwd. De nieuwe kerk is gebouwd naar een ontwerp van de Hilversumse archi tect Van Ancum en heeft 1,4 miljoen gulden gekost. Het gebouw biedt plaats aan 300 mensen. De Eben Haézerkerk aan de 8noek- straat in Kortenbos wordt na de inge bruikneming van de nieuwe kerk ge sloten. Het is nog niet bekend welke bestemming dit gebouw zal krijgen. In het overleg over de stadsvemleu- voert, zal de toekomst van hel kerkgebouw worden besprokei Of de naam van het nieuwe g ook Eben Haézerkerk zal zijn, over heeft de kerkeraad zich nc uitgesproken. Ook de mldda IK diensten die regelmaUg plaa >di den in het hervormd centrum, ia punt" ln Mariahoeve, komen opening van de nieuwe kerk vallen. Kosten De christelijk gereformi van Den Haag-Centrum ls uit de nleuwbouwkosten van bouw. Er resteert nog een teko ng! twee ton. Dit geld zal vraagd aan de zustergemeentAee nen de classis van Den Haag !lr t Stormdicht dikgevoerd jack.Met capuchon, ruime dubbele zakken met knoop/ritssluiting. In legergroen en marineblauw. Mt44-56 Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Oen Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117. Leiden 0;: lend dt n.b ikk bo tsse erkl rijdi Velf Ün. aai >e 1 erue oor: rekk iriel üro eeft fcg e l! rucl Ipan »em Kunstkerstboom. Hoogte 180 cm. voet In stevige opbergdoos Sfeervolle verlichting 16 Lampjes+ 1 reserve. Ook in opbergdoos Jg 25 Glazen kerstballen. Diverse modellen per doos mm in zilver of kleur II? Kerst- en Nieuwjaarswensen Doos met 24 sfeer volle kaarten. Kompleet met en veloppen Gourmetset bourbonne Van smeedijzer met twee branders en twee anti-aanbak pannetjes Kwaliteitsvulling van 15% eendedons en 85% dons veertjes Karosysteem voor een goede verdeling van de vulling. Lits-jumeaux 240x200 cm 239. 2 persoons 200x200 cm 199.- 1 persoons 140x200 cm 139: Goedgek door de Nederl. Ver van Huisvrouwer "Scotch" video cassettes V C R.-syst.: type VC 70/150(2.5 uur) 55.- V H S -syst type E-180 (3 uu 45.- Betamax syst.: type L-500^fl pa (2 uur) 31.50 Van 100% katoen met apart borduur sel. Vele sfeervolle uni-kleuren. Wit. off-white. bordeaux, blue err zwart. Maten 36 t/m 44 Maar liefst 60-delig eet-thee-1 en ontbijtservies Geschikt voor 12 personen Zeer apart in klas sieke vormgeving VROOIVm DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6