ndianen-verhalen, die serieus zijn deTijd i »7iTi n ruw Vijf redenen om Hervormd Nederland te lezen fw Uit brieven van lezers JU DE WEEKBLADEN weekblad De miljoenen van Telebingo Verder: BON voor f Overal te koop:f3,- deze week: De Nieuwe Linie ONDERDAG 4 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE jor Bert de Jong de weekbladen staan veel dianen-verhalen. Dit zijn en onbetrouwbare verha- i, die met een korreltje zout oeten worden genomen, aar serieuze, deerniswek- nde geschiedenissen over uitroeiing van de Indianen, bron is het vorige week in .otterdam gehouden Rus- Jl-tribunaal. If denkt, dat de Indianen in Noord- ■Zuid-Amerika alleen de dupe zijn Irorden van grote internationale Hernemingen, die winst moesten ■ken, vergist zich. Vrij Nederland alt een ander aspect naar voren uit lange reeks van aanklachten, die Rotterdam werden geboord: „Dat ssie en zending soms niet alleen geloof brachten maar ook ellende onderdrukking was bekend. Maar verhaal hoe zonder wapens met vertaling van Oods woord in de Dd een heel volk wordt uitgeroeid, nieuw." Religieuze groeperingen, constateerde het tribunaal, maken h schuldig aan cultuurvernieti- ng. onderdrukking en zelfs volke- nmoord Schuldig zijn vooral de rendedagsadventisten. die onder Campa's werkten. beschuldiging aan het adres van jding en missie is verder geen on twerp meer voor de weekbladen, rvormd Nederland schrijft nog egeringen van Amerikaanse lan- n, multinationale bedrijven en ker- ljke organisaties maken zich te- nover Indianen schuldig maar it verder de kerkelijke schuld in commentaar ongemoeid. Alleen teviers Magazine noemt de antl- ristelijke beschuldiging onzin. Oroene Amsterdammer, met trei nde foto's die veel onthullen over de lianen, vraagt zich vertwijfeld af. t je met de conclusies van het iunaal doet „De gezichten, de lorden en de gebaren van de India- m vielen bijna weg in de giganti- he zalen en lounges van De Doelen, grote glazen wanden, waarachter stad gewoon doorging." m Wijdeveld waagt zich in De Nleu- f Linie aan een antwoord. Hij ver- It over de Tahami's. die in Colom- a door een agressieve kolonisatie orden bedreigd. De Nederlandse re ling heeft in de provincie Choco ii van haar grootste ontwlkkelings- ojecten. Vraag van Wijdeveld: Welke ontwikkelingsstrategie denkt ederland in dit gebied te moeten apassen? Is er van Nederlandse zij- iroldoende ervaring en bereidheid oohet kolonisatieproces in Choco, dathoe dan ook onvermijdelijk is, bij I te sturen en te voorkomen, dat dit proces met haar geld versneld zal orden?" Wie het over ontwlkke- igsstrategie heeft, zit ook weer in de lurt van zending en missie. ADVERTENTIE en het gat in de gokmarkt: de omroep als suikeroom. Een reportage over de gigantische opbrengst, de benevelende kijkcijfers, de afgewentelde kosten van de AVRO. Ook: de verdelende notabelen, de mensen in het kielzog, de kansen voor de Tros. En natuurlijk: 'ons aller Mies Bouwman'. Onderzeeërs voor Taiwan: waarom Van der Klaauw toch bleef 'We hadden de blanken moeten opeten'; gesprek met de Indiaanse medicijnman Philip Deere 'Surinamers niet gewenst': racisme in de disco De verdoktering (5): heftige kritiek op artsenopleiding 'Ik mag geen zelfmoord plegen'; de doodlopende weg van Noord-lerland De toneel makers: regisseuse "'onne van der Meer proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7Vt gulden Postcode en woonplaats: Tel Zonder postzegel zenden aan: de Tijd. Antwoordnummer 6 11000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062 Wat we verder van het IKV kunnen verwachten? De voorzitter kondigt aan: „Er komen momenten, denk aan de plaatsing van de kruisraketten op Nederlandse bodem, waarop we ons niet meer kunnen permitteren na de uitspraak van het parlement naar huis te gaanOp bepaalde ogen blikken zul je moeten overwegen bur gerlijk ongehoorzaam te zijn." Puikboten De beslissing van het kabinet wel een exportvergunning te geven voor- duikboten, die Taiwan wil kopen, is verder een dankbaar onderwerp voor de weekbladen. „Wat leert nu het geval Taiwan? Het leert, dat Neder land er nu niet langer voor terug deinst om de louche uithoeken van de wapenmarkt te bedienen en zich daarmee aansluit bij het op dit ge bied zo opportunistische gezelschap van Israël, Italië en België. Wie aan Taiwan levert, kan even goed aan Chili en Zuid-Afrika leveren, hoort men zelfs op het ministerie van bui tenlandse zaken zeggen". Dit alles ADVERTENTIE Een hart onder de riem IKV-voorzltter Ben Ier Veer over de Hervormde Synode Twee-fasenstudie Universitaire wetgeving van kwaad tot erger Het goud is van ons Oe strijd van de Tahami-lndianen Czeslaw Milosz Het 'officiële' Polen viert zijn verloren zoon Le Monde voor het gerecht Een staaltje van repressieve Franse politiek Nederland Oranjeland Gesprek met Pushpa over Poona losse nummers f2,60 staat in Vrij Nederland. Daar kan het kabinet het mee doen. Maar het weekblad moet het nog dichter bij huis zoeken. Want Elsevlers Week blad onthult, dat, even voor afgelo pen vrijdag de vergadering van de ministerraad begon, minister-presi dent Van Agt een brief kreeg van de industriebond FNV, waarin dringend werd verzocht de exportvergunning straks te geven. „Wij zijn ervan over tuigd", aldus deze brief, „dat bedoel de order van grote betekenis is voor de Industrie en de Nederlandse werk gelegenheid.". Dat is dan andere Roek uit ongeveer dezelfde hoek. De Tijd, vermoedelijk niet op de hoogte van deze brief, verwacht dat het parlement toch nog een stokje zal steken voor de levering van de duik boten. „De oppositie weet zeker dat de levering nog maar een begin is van een opbloei van onfrisse wapenindus trie in het Rijnmondgebied." Het di lemma tussen werkgelegenheid en schone handen, tussen dominee en koopman, schrijft dit weekblad, kon digde zich in feite al enkele Jaren geleden aan. Kernwapens De reacties op de brief van de her vormde synode over de kernbewape ning klinken nog na in de weekbla den. Elsevlers Magazine waagde er een Nipo-enquête aan. We weten nu, dat de meerderheid van de Neder landse bevolking (53 procent) geen moderne kernwapens op eigen boden wil hebben. Hoofdredacteur Hoogen- dljk concludeert uit de enquête, dat de scheiding der geesten over wel of geen kernwapens „typisch verloopt langs de links/rechts lijnen". Verba zingwekkend. Hij ziet over het hoofd, dat zijn eigen enquête onthult dat meer dan een kwart van de aanhang van de WD (26 procent) geen kern wapens in Nederland wenst. Voor lijsttrekker Den Uyl van de PvdA. die op „bekeringstournee" is door het land, is de uitslag ook boei end: 64 procent van zijn kiezers (als hij lijsttrekker blijft) is tegen kernwa pens in Nederland en 55 procent te gen kernwapens in West-Europa. Trouwens alle partijbonzen, die moe ten beslissen over de paragraaf „vre de en veiligheid" in de verkiezings programma's mogen zich op hun kruin krabben. „Het is maar een en quête", zullen ze wel weer zeggen. Vermaan Elsevlers Magazine ls rechts. Boei end is het daarom hoe Rex Brico in dit weekblad de linkse Bart Tromp van de PvdA vermaant: het christendom van het evangelie, zoals het jodendom van de thora, is niet in de eerste plaats een leer ter verinne- lijking, maar een messiaanse praktijk van navolging, ommekeer, liefde en lijden. En die praktijk omvat, kan alleen maar omvatten, de mens in al zijn dimensies, individueel en maat schappelijk". Tromp suggereert, dat de kerk zich niet met de politiek mag bemoeien. Rex Brico gaat verder: „Gregoriaans zingen en psalmen galmen met Je rug naar de atoomraketten. Dat deden enkele decennia terug de Duitse ka tholieken en protestanten ook met hun rug naar de concentratiekam pen. Maar kan dat nog wel na Ausch witz? Zouden de christenen dan niets geleerd hebben na Dachau en Birke- nau en Oranienburg?" In De Nieuwe Linie reageert Ben ter Veer, de voorzitter van het Interker kelijk Vredesberaad op de uitspraak van de synode. Over de politieke ge volgen zegt hij: „Ik weet echt niet hoe het gevecht in de PvdA zal aflopen. Er wordt ongelooflijk geknokt in die partij. We hebben er als IKV op ge mikt, dat een van de grote politieke stromingen in ons land onderdak zou bieden aan de nieuwe beweging tegen de kernwapensOok in het CDA, wordt er hard geknokt. Maar het CDA volgt later op de politieke agenda". Hervormd Nederland neemt een dui delijk standpunt in en toont aan dat er meer aan de hand is dan een ge schil tussen de dominee en de koop man. Het argument van de werkgele genheid misleidend noemend, schrijft het blad: „Hoe meer we voor onze manuren werk van dit soort ob jecten afhankelijk worden, des te las- ADVERTENTIE tiger wordt het oprecht naar ontspan ning te streven, omdat die dan econo misch niet in ons belang is. Beter is het om te schakelen op een economie die de vrede dient, wat heel goed mogelijk is en die ook heel wat meer manuren werk oplevert, zetels studies op dit gebied hebben aangetoond." Lancering Voor het eerst werd in Nederland de Solidariteitsdag met de Pale- stijnen gevierd. Heftiger dan ge dacht. Daarover het Keizersgracht 117-1015 a AMSTERDAM Neem ccn abonnement ad ƒ26.10 per kwartaal of 103.- per jaar. Brieven port vrij in open envelop: Antwoordnummer 7050, 1000 RA Amsterdam of tel. 020- 235584-237763. Losse nrs. 2.30. Vroeger was de Haagse Post het lijf blad van de D'66-ers. Wie nu gelan ceerd wil worden in deze partij is kennelijk meer aangewezen op Else vlers Magazine. Hans van Mierlo, de held van de eerste Jaren van deze partij, die later verdween, laat die lancering zich door René de Bok wel gevallen Een probleem is, waar de gelanceerde straks moet worden ondergebracht in de socialistisch-democratische coali tie. Minister van buitenlandse zaken misschien? En Relus ter Beek van de PvdA dan? Ik weet het ook niet. Wel is duidelijk dat het nare geharrewar al begonnen is, zo n half jaartje voor de kabinetsformatie. De Oroene Amsterdammer geeft een beeld van de toestand In Afghanis tan. De conclusie: Er moeten voor waarden worden geschapen waaron der de Russische troepen kunnen te rugtrekken: De tegenwoordige rege ring moet bewijzen, dat ze het volk werkelijk iets te bieden heeft Paki stan en Afghanistan moeten het eens worden over het gezamenlijk afslui ten van de grens. Als het erom gaat de tegenwoordige regering weg te ja gen kan er van onderhandelingen geen sprake zijn. Mies Mies Bouwman siert in kleuren de omslag van De Tijd. Het verhaal gaat over Telebingo 2 en de afgewentelde kosten van de AVRO. De verslagge ver noteerde, dat er niet veel initiatie ven zullen worden genomen voor Te lebingo 3. Mies verklaart trouwens weer, dat ze het niet meer doet. „Mis schien doe lk wel helemaal niets, mis schien doe ik wel iets totaal nieuws, stort ik me in de commercie of In de chart tas." We zullen vast meer van haar horen. Dan wenst ze nu niet, en straks ook niet, presentatrice te wor den genoemd. „Dat is een negatief woord, dat is denigrerend. Mannen, mannelijke journalisten, noemen ie dere vrouw die een leidende rol heeft in een programma een presentatrice. Ik maak een programma en dat pre senteer ik ook nog, maar dat móken wordt altijd weggelaten." We zullen het nooit meer doen. Mies. 1. Hervormd Nederland heeft een overtuiging die conse quent wordt uitgewerkt. Heeft een visie, werkt aan een idee. Is geen toeschouwer, maar deelnemer. 2. Hervormd Nederland is een echt opinieblad. Doet duide lijke en besliste keuzes. 3. Hervormd Nederland brengt interessante verhalen, inter views en beschouwingen. Als vanzelf neem je kennis van achtergronden en analyses. Zo raak je snel betrokken bij de wereld om je heen. 4. Met Hervormd Nederland krijg je niet zo'n geweldige papiermassa in huis met pagina's luxe kleurenadvertenties. HN is bescheiden uitgevoerd en overzichtelijk. Dat werkt door in de lage prijs. HN is het laagst geprijsde opinieweek blad van Nederland 36,50 per halfjaar). 5. Hervormd Nederland kent een aantrekkelijk systeem om met het blad kennis te maken. Twee maanden lang ontvang je een proefabonnement voor slechts zes gulden. Een ruime periode om een gefundeerd oordeel over HN te vormen. Lees deze week in Hervormd Nederland: Universiteit in de crisis: Waarom zoveel studenten de mist ingaan Reacties op hervormde kernwapenbricf: Critici hebben geen alterna tief Cees Hamelmk en de omroep: Bestrijd vooral het informatie-analfabetisme/Voorpublikatie: Ed vanThijn in'Mijn Jodendom' Wapenexport naar Taiwan Shell en de wet: Hel olie schandaal 1965-1980 Interview met Schudcl (GG en GD): 'Geen verband tussen zelfmoord en de maatschappij' Nobelprijswinnaars doen beroep op'Madrid'/Gesprek met Poolse journalist/ Mathilda Blank: De emancipatie van Surinaamse vrouwen De sociale ge schiedenis van de muziek Indianen en mensenrechten. O Ik neem ccn proefabonnement van twee maanden voor 6.- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 mmmrmmm—m—m Overal in de losse verkoop 1,8 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht le worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ot over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Duikboten Taiwan ls, met kleine onderbrekin gen, al een 700 jaar deel van China. De laatste onderbreking was de Ja panse bezetting van 1985 tot 1945. In het herstel van de Chinese soevereini teit werd toegestemd bij de overeen komsten van Cairo (1943) en Potsdam (1945). Ook het bewind op Taiwan gaat uit van de gedachte van één China. De gedragsregel van de nlet- inmenglng in de binnenlandse aange legenheden van andere staten zou ik zeker niet absoluut willen stellen. Maar de levering van duikboten en onderdelen voor kernreactoren aan Taiwan ls een grove schending van dit uitgangspunt voor het verkeer tussen de staten. Wat voor doorslag gevende argumenten heeft de rege ring daarvoor? Voor de poen doen ze het! Het is een schandelijke daad, een aantasting van de kiemen voor een internationale rechtsorde. Dat is het erg£*3 erli»*» dat wij zullen lijden. Duikboten (2) Ongeveer twee weken geleden hoor den wij de heer Van der Hek, lid van de PvdA-fractle in de Tweede Kamer, voor de radio verklaren, dat er wat hen aanging geen overwegende be zwaren tegen de order bestonden. Een week later was dit standpunt kennelijk verlaten. De buitenland specialist van die partij, H. v.d. Berg, stelde dat ze er toch tegen waren, „met pijn", zoals hij het uitdrukte. En nu lezen we dan dat Den Uyl aan alle onzekerheid een eind gemaakt heeft door te verklaren dat hij het „onbe grijpelijk" vindt dat de regering deze order nog steeds niet heeft geblok keerd. Dit soort schaamteloze wissel valligheid van een zo belangrijke po litieke partij, doet mijns inziens het ergste vrezen voor de toekomst. zogenaamde LOM-onderwljs voor kinderen met een normaal verstand maar met bepaalde moeilijkheden toe. Het onderwijzend personeel op zulk soort scholen wil het kind helpen van zijn faalangst af te komen en een gevoel van veiligheid te herwinnen. Het wil het kind weer oog laten krij gen voor zijn eigen mogelijkheden zodat het in vele gevallen zich later in de samenleving zelfgstandig kan handhaven. Wanneer zo'n kind gefru streerd door het leven zou gaan is dit zeker niet te wijten aan het buitenge woon onderwijs als zodanig maar veeleer aan het onbegrip van buiten staanders die ten aanzien van dit speciale onderwijs wel de klok heben horen luiden, maar niet weten waar de klepel hangt. Den Haag Buitengewoon wijs (2) J. J. Thierry onder- Sliedrecht J. H. Bade Buitengewoon onderwijs Fetze Pijlman maakte het 22 novem ber in zijn rubriek Harmonie en fanfa re wel erg bont. Hij suggereert dat het reguliere onderwijs dat een kind ver wijst naar het buitengewoon onder wijs dat doet om van de leerling die „niet zo makkelijk leert" af te zijn: de meester beschouwt hem als „kaf", hij „deugt niet", hij „wordt geweerd en voor het leven gefrustreerd". Welis waar gaat hij naar een school „die enkel voor zijn bestwil is" maar dat bedoelt Fetze ironisch. Toch schiet hij met dit laatste in zijn onnozelheid een pijl af die raak ls. Inderdaad kent het buitengewoon onderwijs dat hier bedoeld wort allerlei vormen van aan gepast onderwijs: van het onderwijs voor zeer moeilijk lerende kinderen, vroegere imbecielen genoemd, tot het Vaak lees ik met plezier de muziekjes (harmonie en fanfare) van Fetze Pijl man. In „Buitengewoon onderwijs" (Trouw 22-11 '80) ls hij echter lelijk fout. Een kind dat niet zo makkelijk leert dat speels en eigenzinnig is, wordt uit zijn klas geselecteerd en naar een school voor buitengewoon onderwijs gestuurd, zodat de meester er mooi kt is. En een kind dat na ernstig overleg op een school voor buitengewoon onderwijs komt. wordt niet voor het leven gefrustreerd Wie zo praat geeft blijk van weinig inzicht in het onderwijs en doet groot on recht aan: a. de onderwijzeressen (en onderwijzers) die tot het uiterste hun best doen de bedoelde kinderen extra te helpen, b. het personeel van de scholen voor buitengewoon onder wijs waar met zoveel liefde en toewij ding wordt gewerkt zodat de kinde ren dagelijks met blijdschap naar hun school gaan, niet worden gefru streerd maar tot ontplooing komen en als blijde mensen hun levensweg vervolgen. de filosofie achter die leuze. De filoso fie van het IKV is, dat er door het Westen eenzijdige stappen moeten worden gedaan, die enerzijds zo groot zijn dat ze herkenbaar zijn en dus door het Oosten kunnen worden be antwoord, en anderzijds zo klein dat ze niet ineens het militaire evenwicht verstoren. Deze filosofie lijkt mij Juist. Vervolgens vult het IKV dit in met de leuze, dat om te beginnen alle kernwapens uit Nederland moeten worden verwijderd. Die leuze lijkt me onjuist en bovendien helemaal geen voorbeeld van een stap die niet te klein en niet te groot is. Militair stelt zo'n stap niets voor en mag men hiervoor ook geen tegenconcessie verwachten. Politiek is zo'n stap ui terst gevaarlijk, aangezien die alleen kan worden gedaan als Nederland uit de NATO treedt. Zo'n verlaten van de NAVO betekent op zichzelf ook wei nig, maar als deze stap door andere wordt gevolgd, leidt dit tot een ont binding van het bondgenootschap met bijvoorbeeld als gevolg dat alle Europese landen een atoompolitiek gaan voeren met alle destabiliseren de gevolgen van dien. Het is begrijpe lijk dat het IKV met een leuze komt die de mensen 'onthouden', een genu anceerde leuze, die meer in overeen stemming is met de filosofie achter die leuze, zou wellicht tot minder discussie aanleiding geven. Wat bij zonder betreurd moet worden, ls dat de synode der hervormde kerk deze leuze heeft overgenomen. Hiermee doet de kerk aan simplistisch profe- tlsme en loopt ze die politici (Den Uyl, Van der Stoel, Brinkhorst) die met volharding zoeken naar wegen om de bewapeningsspiraal omlaag te krij gen voor de voeten, en moedigt ze krachten aan die niet weten wat ver antwoordelijke politiek is. Het ergste wat de kerken met dit soort profetisme zou kunnen overko men is dat de overheid doet waarom men vraagt: Als alle kernwapens uit Nederland zijn verdwenen en naar West-Duitsland zijn verplaatst, dan is de wereld niet veiliger geworden, maar de Nederlandse regering heeft verder geen enkele invloed meer op het gebeuren en de kerken hebben geen adres meer tot wie zij hun profe tische boodschappen kunnen richten. Misschien zouden de kerken zich in hun officiële uitspraken vervolgens wat matigen, als dat zou gebeuren, dan zou er tenminste nog iets gewon nen zijn. Oegstgeest E. P. Meyering Brief synode (31) Aalten Brief synode (29) Wat zullen de heren in het Kremlin zich vergenoegd in de handen wrijven over de pastorale brief van de her vormde synode. Ze zullen wel zeggen: als dat daar in het westen zo door gaat, kunnen we er straks op onze pantoffels binnen wandelen. En waar ze eenmaal binnen zijn daar gaan ze nooit weer uit. Kerkelijke machthebbers, ik herin ner U de woorden van Lenin Infil treer de kerken, scholen etc en het J.deBruijn zal u als een overrijpe vrucht in de schoot vallen. Als wij met pijl en boog aan de oostgrens moeten staan, zal de communistische vrede dodelijker zijn als de oorlog. SJaloom (vrede), doch nooit ten koste van onze verworven vrijheden. Rotterdam W. C. v. Wijngaarden Abortus (5) Harlingen Brief synode (30) Bij de discussie rond de leuze van het IKV moet een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen die leuze en Als reactie op de brief van de heer H. Meijer uit Ede, (Trouw 27-11) kan ik J.Weewer alleen maar zeggen dat ik het van ganser harte met hem eens ben. Het mag werkelijk wel eens in de krant dat de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) uit Amersfoort een van de weinige Chris telijk gefundeerde instanties voor hulp aan (ongewenst) zwangere vrou wen ls die stéót voor wat zij zegt dat zij is, en geen water In de wijn doet, noch meehuilt met de wolven in het bos. De abortus-problematiek is let terlijk een zaak van leven of dood, niet alleen voor de vrouwen en kinde ren in kwestie, maar voor ons Neder landers allemaal. Ook bepaalt onze houding in deze in veel sterkere mate dan wij denken ons gezicht in het buitenland. Wat betreft de behandeling van het zo omstreden Wetsontwerp in de Tweede Kamer wil ik nog het volgen de opmerken. Ter tafel ligt een slecht wetsontwerp, en als dit er niet door gesleept wordt komt er een nog be roerder ontwerp ter disucssle Maar we hoeven helemaal niet te kiezen tussen „slecht" of „nog slechter", lk zie een alternatief: koppeling van de abortus- en de adoptiewetgeving. Waar in dit land jaarlijks zoveel dui zend kinderen worden gedood, staan tegelijkertijd duizenden kinderloze echtparen op wachtlijsten om een kind te adopteren. Vaak is het adop teren van kinderen uit Korea of Cam bodja eenvoudiger dan het adopteren van van een Nederlands kind! Ik stel voor: beperk abortus (Bloemenhove dicht), verruim de hulpverlening aan (ongewenst) zwangere vrouwen via bij voorbeeld instanties als het VBOK, en liberaliseer of verruim de adoptiewetgeving! Dan worden er in één klap twee kromme toestanden in ons land rechtvaardig tot een oplos sing gebracht. Montfoort A. M. J. Joosten Wel kritisch Mevrouw Blommers van Kluyve schreef in Trouw d.d. 26 november dat de RPF niet aan het NB BA ver want is. Dit is onjuist. De meeste leden van het NBBA zullen weinig moeite hebben met de beginselen van de RPF. Ook het NBBA wil zich in haar politiek handelen baseren op de Bijbel. Echter de uitwerking is bij het NBBA anders dan bij de RPF. RPF geen groep van kritische christenen? Mevrouw, u kent de RPF niet. Kri tisch wil zeggen niet tevreden met de status quo. Er dient wel een onder scheid gemaakt te worden tussen christen radikaal en radlkaal chris ten. Om het radikaal christen zijn gaat het. Durf conclusies uit je chris ten zijn te trekken. Iemand die dit binnen de RPF doet is bij voorbeeld mr De Blois. Hij heeft een minder heidsstandpunt in de RPF inzake kernwapens geformuleerd. Samen werking tussen kritische christenen uit de RPF en uit het NBBA zou zeker toe te Juichen zijn. Wassenaar Kees Hulsman Anti-conceptie Clsca Dresselhuys schrijft dat perio dieke onthouding één van de meest onbetrouwbare manieren van anti conceptie is: per 100 vrouwjaren 15 tot 38 ongewenste zwangerschappen. Uit mij bekende wetenschappelijk cijfers blijkt dat periodieke onthou ding bij juiste toepassing net zo be trouwbaar is als de pil. Dat het werke lijke aantal zwangerschappen bij pe riodieke onthouding hoger ligt, komt doordat de methode niet goed wordt toegepast en dit ls weer een gevolg van het feit dat veelal de motivatie om geen kinderen te krijgen bij men sen die deze methode toepassen, niet altijd even groot is. Een kind wordt door deze groep toch als een kind Oods gezien, en dus nooit als totaal ongewenst. Het is mij dan ook volko men onbegrijpelijk hoe C. Dressel huys kan beweren dat 20 procent van de cliënten van de abortusklinieken In ons land ongewenst zwanger is geworden als gevolg van het toepas sen van de methode van de periodie ke onthouding. Ik zou graag willen weten hoe zij aan dit cijfer komt. Dr. Haspels noemt de periodieke onthou ding onwetenschappelijk en onbe trouwbaar. Veel van mijn collega's onder wie dr. Rottinghuis zijn het hier niet mee eens. Ook de slijmme- thode, door C. Dresselhuys niet juist beschreven, is wetenschappelijk ge fundeerd. Overigens kent iedere boer deze methode: hij weet wanneer zijn koe gedekt kan worden. Ik ben ervan overtuigd dat als alle vrouwen de slijmmethode goed zouden kennen (met ongeveer zeven dagen onthou ding per cyclus) de fabrikanten van anti-conceptiva hun omzet aardig zouden zien dalen. Amsterdam M. de Wit-Mooi Kreet „Harm van der Meulen is tegen kern wapens". Deze zin (of onzin) kon men vetgedrukt lezen in diverse bladen, waaronder ook Trouw. Toen ik het las dacht ik; wel wel, die Harm van der Meulen toch. Alleen, ik begreep niet goed waarom men er niet even bijver- meldde, dat H. van der Meulen ook tegen vuurtjesstoken in bossen is en tegen alcohol in snelverkeer. Ik ben ervan overtuigd, dat H. v.d. M. nog tegen veel meer zaken en dingen is die rampen kunnen veroorzaken. Vanzelfsprekend is H. v.d. M. tegen kernwapens. Stel je eens voor, dat hij vóór kernwapens was, of vóór bri sant- en brandbommen waarmee je ook binnen een uur grote steden van de aardbodem kunt wegvagen, of vóór revolvers waarmee je je buur man zo maar dood kunt schieten. Zou het dan geen tijd worden dat zijn familie en zijn huisarts hem binnen de kortste keren aan psychische be geleiding hielpen? Om alle misver standen te voorkomen: ik vind Harm v.d. Meulen én als mens én als voor zitter van het C.N.V. een kerel uit één stuk. Het gaat mij er niet om, ook maar iets ten nadele van Harm v.d. Meulen te zeggen. Waar het mij wel om gaat is, dat de journalistieke „men" zijn naam misbruikt om de eindeloos herhaalde maar ook altijd weer valse suggestie te wekken, dat mensen die de kreet: „Kernwapens de wereld uit. te beginnen uit Neder land". niet kunnen aanvaarden, der halve vóórstanders en koesteraars van kernwapens zijn. Laten deze kre- tologen er toch eens mee ophouden om als maar te doen alsof zij uitge sproken de mensen zijn die de oplos sing bezitten voor het brandende vraagstuk van de wereldvrede. Appingedam R. Huizinga ze vragen en selectie van argumenten en bronnen, de toon waarop en de woordkeuze waarmee gepresenteerd wordt (die ik soms snerend en vaak suggestief vind) geven „Tijdsein" de sfeer van sensationele, leuzerige, pro pagandistische, hautaine en betwete rige drogredenen in de „beste" tradi tie van de Oosteuropese radiozen ders, die op het Westen gericht zijn. Overigens is het altijd vreemd, om te merken, dat mensen van buiten de eigen kring wél hun mening mogen geven, als deze overeenstemt met wat de EO als waarheid wil presenteren, zonder dat het dèn „Bijbelgetrouwe (a-la-EO) Christenen" hoeven te we zen. Maar Bileam zei niet „Gezegend, wie Uw gelijk onderstrepen, ver vloekt zij, wie Uw gelijk weer spreken". Emmeloord E. S. Korthof Kernenergie In trouw van 28-11 schrijf Hans van Maanen dat de technologische ont wikkeling van de kernenergie nodig is voor de werkgelegenheid, energie voorziening en welvaart. Kernenergie kan echter maar een zeer geringe bijdrage leveren aan de energievoor ziening, derhalve zal de bijdrage aan werkgelegenheid en welvaart ook ge ring zijn. Hij schrijft ook: „De tech niek staat niet stil, de investeringen gaan door: de voorbereidingen voor de invoering van kernenergie worden door een vertraagde maatschappelij ke discussie niet vertraagd, integen deel". Dit is allemaal onjuist De techniek bij kernenerige staat al vijf tien jaar vrijwel stil en de program ma's voor invoering van kernenergie zijn overal aanzienlijk vertraagd of zoals in de V S. geheel tot stilstand gekomen. Dat de bevolking wel tegen kernenergie zal zijn omdat men, net als bij de fluoridering van drinkwa ter, tegen als technocratisch ervaren structuren en tegen innovatie is lijkt mij een onhoudbare stelling. Bij de zeer snelle innovatie en opbouw van technocratische structuren na de tweede wereldoorlog blijkt daar niets van Bij kernenergie gaat het erom dat grote groepen uit de bevolking niet blootgesteld willen worden aan de risico's waarmee de opwekking van kernenergie gepaard gaat. Kampen R. Bouwhuis De Geus (3) EO's tijdsein A. J. Klei stelde 25 november de wijze van Informatie door de EO aan de kaak en daar kan ik mee instemmen op grond van overeenkomstige erva ringen met andere onderwerpen en de manier, waarop ze in „Tijdsein" wer den aangepakt. Men merkt, dat de EO eenzijdig en subjectief is. Het standpunt wordt vanuit de ideologie bepaald en de geschikte argumenten worden er later bijgezocht. Daartoe worden gegevens achtergehouden en met feiten gemanipuleerd. Tussen de regels door worden indrukken ge wekt, zonder die uit te spreken. Op merkingen buiten het directe ver- Aalten band van het onderwerp, tendentieu „Minister De Geus wekt de Indruk onvoldoende te weten waarover hij praat", aldus drs. L. Hogebrink in „Trouw" van 26 november. Diezelfde indruk heb ik vooral, als de heer De Geus vertelt dat er nog nooit een Nederlander is omgekomen door een atoombom. Want dat is volstrekt on juist. Japan heeft een aantal Neder landse krijgsgevangenen (dienst plichtigen en beroepsmilitairen van het Koninklijk Nederlands-Indische Leger) naar kampen in Japan ver voerd. Daaronder zijn slachtoffers ge vallen van beide atoombommen, wel ke de Amerikanen tegen het eind van de oorlog hebben afgeworpen. Het juiste aantal van hen weet ik niet: enige tientallen, honderd of een paar honderd. Minister De Geus heeft dit niet meegemaakt, maar hij had kun nen lezen - en ook kunnen zien, want er zijn vele foto's van gemaakt in de kranten, dat Nederlanders gere geld de atoombom-herdenkingen in Japan bijwonen ter gedachtenis aan hun door de atoombommen gevallen kameraden. H. W. Ledeboer oud-reserve-officier KNIL

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9