oolse top enst geen ppositie Jordaniërs verwerpen Syrische voorwaarden Drastische wending in de Surinaamse revolutie J Praag en Oost-Berlijn roepen Kania op gezag te verdedigen Actie Israël in Libanon Oorlog Afghanistan wordt slepende zaak Loczar terug in leiding Sir Oswald Mosley vergooide zijn kans op het premierschap Jiang Qing ontkent schuld Spanning aan grens duurt voort Noorse tankers naar Zuid-Afrika im )NDERDAG 4 DECEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET IT-BERLIJN (Reuter, AP. AFP) Tsjechoslowaklje en de DDR, bei- tegenstander van de onafhankelij- vakbeweglng in Polen, hebben gis- ren hun steun toegezegd aan de gistel j-tijlelding in Warschau. In een ge- het menlijke verklaring, uitgegeven na :ntruj n bezoek van de Oostduitse pre- lier Stoph aan de Tsjechische lei- -ers. zeggen beide landen er zeker enkMI in te zijn dat volk en arbeiders in geboi j|en de gecompliceerde problemen entnj jjen oplossen en het socialisme zul- n versterken" x»r e ,e o^paag en Oost-Berlijn hebben binnen oostblok de leiding genomen in aanvallen van de onafhankelijke cbeweglng Solidariteit en de her ingen. De verklaring wordt ge- als een oproep aan de Poolse rtijleider Kania om het communis- tische gezag te handhaven. De be woordingen zijn gelijk aan die van de Russische leider Breznjew tijdens zijn onderhoud, een maand geleden, met Kania. Stoph en zijn Tsjechische collega Strougal hebben een grens verdrag getekend dat beide bevolkin gen dichter bij elkaar moet brengen. Zowel de DDR als Tsjechoslowaklje hebben het gereis naar Polen inge perkt en het verdrag zou moeen voor zien in een alternatieve vakantiebes temming. De ministers van defensie van de zeven landen van het Warschaupact hebben gisteren een driedaags be raad afgesloten over „vragen rond recente activiteiten van de gezamen lijke strijdkrachten". Er zijn geen na dere mededelingen gedaan maar vol gens westerse waarnemers moet er ook over Polen gesproken zijn. De Britse premier Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken Lord Carrington hebben er gisteren voor gewaarschuwd dat het afgelo pen is met de ontspanning als de Sowjet-Unle Polen binnenvalt. That cher zei in het Lagerhuis dat het dan onmogelijk wordt de Europese VEi- ligheidsconferentie in Madrid voort te zetten en dat er politieke en econo mische maatregelen zullen worden genomen tegen Moskou. Volgens Car rington zal de wereld een inval in Polen veel ernstiger opnemen als die van 1968 in Tsjechoslowakije. Oppo sitieleider Michael Foot stelde dat een poging tot inmenging in de zaken in Polen een misdaad tegen de hele wereld zal zijn. Amerikaanse functionarissen menen dat er geen bewijs is dat de Sowjets hebben besloten om troepen in Polen binnen te laten trekken. „Maar we blijven de zaak in de gaten houden" zei woordvoerder Trattner van het ministerie van buitenlandse zaken. In NAVO-kring in Brussel zegt men over aanwijzingen te beschikken dat de legers van het Warschaupact Polen kunnen binnentrekken, meteen na dat daarover een besluit is genomen. De afgelopen dagen zijn uitgebreid voorbereidingen getroffen voor zo'n actie. 4fARSCHAU (Reuter, AP, AFP) De leiding van de Poolse ze'| omimmistische partij heeft gisteren ernstig gewaarschuwd oor mensen „die de nieuwe vakbonden de doodlopende weg an de politieke oppositie willen opsturen". Tijdens de zitting an het centrale comité werden weer vier orthodoxe leden lltgestoten. De voormalige leider Gierek is van al zijn functies tttheven en generaal Moczar, die als economisch „liberaal" ekend staat is terug in de leiding. Moczar, een populaire htuJiationalist maar ook een openlijke antisemiet werd destijds is tere loor Gierek gewipt, elllgi bronjlri de resolutie van het centrale coml- t werd (gisteren afstand genomen »n „verscheidene politieke groepe- lingen' di>e volgens hem activiteiten lerneenat „gericht tegen de partij waarschuwing aan het adres van de onafhankelijke vakbond Solidariteit om de leidende rol van de communis tische partij en het systeem als ge heel niet ter discussie te stellen, liï f^amentóle beginselei van' Part,)leWer Kanla h|eid ongeveer te de socialistische staat Deze groepen --- tillen chaos en politiek avontuur. Voortduring van de onrust en de ipanningea in Polen zullen, aldus het tommuniqué schade toebrengen aan het hervormingsproces. De verkla- is uitgelegd als een duidelijke PEKING (Reuter) Mevrouw Jiang Qing, de weduwe van de vroegere Chinese leider Mao Ze- dong. ma;Lkt het haar rechters niet makkelijk. Gisteren ver scheen zij voor de tweede keer voor de sociale rechtbank die zich bezig ihoudt met de berech ting van d>t „bende van vier" en de „kliek ran Lin Biao". Jiang Qing ontkende dat zij de leiding zou hebben gehad van een sa menzwering: tegen Liu Shaoqi en diens vrouw Wang Guang- mei. Liu werd tijdens de cultu rele revolutie die in 1966 begon aan de kant gezet als president en overleed drie jaar later in de gevangenis. Diens echtenote bracht twaalf jaar door in de gevangenis. Liu en de zijnen werden er h» die jaren van be schuldigd dat ze „renegaten" en „agenten van de vijand waren". De huidige machthebber Deng Ciaoping, die behoort tot de pragmatische school van Liu, beval eerder dit jaar zijn rehabi litatie. Er zou een sterke per soonlijke sinonimiteit bestaan tussen de na 58-jarige Wang Gu- angmei en de 67-jarige mevrouw Mao. Jiang Qing bleef gisteren volhouden jlat zij niets te ma ken heeft gwhad met al deze ver wikkelingen. Het Chinese persbureau Xinhua meldde gisteravond overigens dat mevrouw Mao uiteindelijk onder druk. van de enorme be wijslast toch had toegegeven dat ze aan het hoofd stond van de groep dit probeerde Liu en de zijnen tan val te brengen. zelfder tijd een toespraak waarin hij zei dat er krachten aan de gang zijn „die hun contra-revolutionaire doel stellingen niet verbergen". Het ge vaar van „contra-revolutie" is des tijds aangevoerd als excuus voor de inval van het Warschaupact ln Tsje choslowakije. Kania was tijdens de rede op bezoek bij mijnwerkers in de buurt van Katowice. De partijleider- riep hen op hard te werken en „een grootse bijdrage" te leveren aan het snelle herstel van orde en recht in het land. De rede was deels bedoeld als teken in de richting van de andere Warschaupactlanden dat Kania zijn best doet om het gezag te handhaven. Het Russische persbureau TASS heeft gisteren slechts kort melding gemaakt van de wijzigingen in het Poolse politbureau. Er werd niets ge zegd van de uitstoting van Gierek uit het centrale comité. Opmerkelijkste nieuwkomer in de Poolse partijlei- In Londen is vorige nacht een aanslag gepleegd op een kazerne. De materiële schade was aanzienlijk, maar er vielen geen slachtoffers. De Britse politie heeft tot grote waakzaamheid gemaand aangezien ze rekening houdt met een Kerstoffensief van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), een organisatie die streeft naar aansluiting van Ulster bij Ierland. Geen enkele organisatie heeft tot dusver de verantwoordelijkheid voor de aanslag op de kazerne op zich genomen. DAMASCUS, AMMAN (Reuter, AP, AFP) De spanning tussen Syrië en Jordanië is verder toegenomen. De Jordaanse koning Hoessein heelt geweigerd de voorwaarden te accepteren die Syrië stelde voor beëindiging van de oplopende militaire spanning tussen beide landen. De Saoedische gezant prins Abdoelaziz die bemiddelt tussen beide landen keerde gisteren van Amman naar Damascus terug. De Syrische regering heeft van Jorda nië de toezegging geëist dat zij haar steun aan de opstandige moslem broederschap ln 8yrlë stopzet. Verder zou koning Hoessein het plan moeten ding is generaal Moczar, die tien Jaaropgeven om zich op te werpen als geleden van het toneel verdween om- vertegenwoordiger van de Palestij- dat hij een machtsstrijd met Gierek nen. Beide zaken worden in de Syri- verloor. Moczar heet nog te beschik- sche media rechtstreeks gekoppeld ken over een wijdverbreid netwerk aan de grootscheepse troepenconcen- van aanhangers. tratles langs de grens met Jordanië. Koning Hoessein heeft de Saoedische bemiddelaar, prins Abdoellah Ibn Abdoelaziz, laten weten dat hij er niets voor voelt om aan de Syrische voorwaarden tegemoet te komen, aangezien belde beweringen absolute onzin zijn. Toegeven op deze punten zou een erkenning inhouden dat Jor danië inderdaad de moslembroeder schap steunt en Inderdaad van plan is zich als enige representant van de TEL Avrv, BEIROET (Reu ter, AP, AFP) Israëlische commando's hebben gisteren onder dekking van kanon neerboten en helikopters een aanval gedaan op Palestijnse posities op twintig kilometer ten zuiden van Beiroet. Bij de aanval zouden zeker zes men sen om het leven zijn ge komen. Volgens de woordvoerder van het Is raëlische leger zouden alle comman do's die aan de nachteljke actie deel namen, veilig op hun basis zijn terug gekeerd. De Israëlische militairen zouden tenminste twee Palestijnse voertuigen buiten gevecht hebben ge steld en een gebouw hebben opgebla zen. Volgens de Israëliërs ging het om een preventieve actie om te verhinde ren dat Palestijnen vanuit Libanon acties ondernemen tegen Israël. Het was de achttiende keer dit Jaar dat IsraeUlische militairen een actie uit voerden op Libanees grondgebied. Het gebeurde echter nog niet vaak dat acties zo dicht bij de Libanese hoofdstad werden uitgevoerd. Boutros Ghali De Israëlische minister van buiten landse zaken Jitzhak Sjamlr heeft vandaag in Parijs een ontmoeting met zijn Egyptische collega Boutros Ghall om te zien of er nog nieuwe stappen te zetten zijn op weg naar een bevredigende regeling voor de Palestijnse autonomie. Overigens verwacht niemand dat er enig schot ln het autonomleoverleg zal komen, voordat in de Verenigde Staten Reaa- gan het bewind van Carter over neemt. Carter deed gisteren een be roep op zijn opvolger in de door hem ingeslagen weg verder te gaan. Vrede in het Midden-Oosten moet geba seerd worden op de akkoorden van Camp David, aldus Carter. De Israëlische minister SJamir hekel de gisteren de uitspraak van de Euro pese top in Luxemburg over het Mid den-Oosten. Door met geen woord te reppen van de akkoorden van Camp David en toch aan te dringen op een vredesregeling speelt Europa de ex tremistische krachten in het Midden- Oosten ln de kaart, aldus Sjamir. Palestijnen op te werpen. De Jordaanse minister Adnan Aboe Aoedeh bevestigde overigens berich te dat de Syrlërs een deel van hun troepen langs de grens met Jordanië hebben teruggehaald, maar het zou slechts gaan om een beperkte terug trekking naar een militair kampe ment op acht kilometer van de grens. De Saoedische regering stuurde gis teren prins Abdoelaziz opnieuw naar Damascus om te proberen het geschil tussen Syrië en Jordanië alsnog bij te leggen. Aangenomen wordt dat de Syriërs zich gesterkt voelen in hun positie door het deze week geratificeerde ver drag voor vriendschap en samenwer king met de Sowjet-Unie. Overigens nemen weinigen aan dat de regering in Damascus het zal laten aankomen op een gewelddadige confrontatie met Jordanië. De Verenigde Staten, die Jordanië als een bondgenoot be schouwen, steunen de Saoedische be middeling in het conflict. Washington heeft Inmiddels al laten weten dat het bereid tot vergroting aan de wapen hulp aan Jordanië, als de omstandig heden dat noodzakelijk maken. Na terugkeer van Abdoelaziz in Da mascus zette radio Syrië gisteren de propaganda-aanvallen op Jordanië stop, nadat deze eerder allerlei be schuldigingen tegen koning Hoessein had uitgekraaid. Deze stap werd ge zien als bewijs van goede wil van de Syriërs om met de Saoedische bemid delaar samen te werken. LONDEN (Reuter, AP) Hij had premier kunnen worden voor Labour en de Conservatieven als hij in het begin van de jaren dertig niet de politieke fout van zijn leven had gemaakt. Dat is de algemene Britse opvatting over Sir Oswald Mosley, de voormalige leider van de Britse unie van fascisten, die gisteren op 84-jarige leeftijd in Parijs is overleden. Sir Oswald die samen met zijn tweede vrouw Diana tot het eind van zijn leven een verstokt aan hanger van het fascisme is geble ven, begon zijn politieke carrière al op 22-jarige leeftijd als parle mentslid voor de Tories. Vanwege zijn grote intelligentie en zijn enorme spreektalent zag men in hem snel een toekomstig partijlei der en premier. Maar de Tories, die toen nog de partij waren van de rijken en de middenklasse vonden zijn ideeën veel te vooruitstrevend en toen bleek dat de kloof onoverbrug baar was, stapte Mosley over naar de Labourpartij. In 1926 werd hij weer parlementslid, nu voor een Labouizetel in het industriege bied van de Midlands. Drie jaar later trad hij toe tot het tweede kabinet Ramsey MacDonald, maar ook in de Labourpartij schoof hij naar de linkervleugel. Zijn opvattingen over de bestrij ding van de werkloosheid sir Oswald stond een planeconomie en hoge lonen voor waren veel te revolutionair voor de sociaal democraat MacDonald en al in 1930 stapte Mosley uit de regering en partij. Na het nog even te hebben gepro beerd met de nooit van de grond gekomen Nieuwe Partij vormde hij in 1932 de Britse unie van fas cisten. Hij beschouwde het fascis me als een dynamische verande ringsgezinde beweging, die haaks stond op het in zijn ogen hopeloos verouderde stelsel van vermolmde partijen als Tories, Labour en Li beralen. Avonturiers Ook de unie had ln Engeland geen succes. Sir Oswald en zijn eerste vrouw Cynthia een dochter van Lord Curzon, eens onderkoning van Brits-Indlë, kregen behou dens van enkele excentriekelin gen, geen enkele bijval uit de aris tocratie. Uit de familie van Lord Redesdale, één van die politieke avonturiers die wel verwantschap voelden met Mosley, kwam ook zijn tweede vrouw Diana Mitford, zuster van één van Hitiers minna ressen en zelf ook een overtuigd aanhanger van het nationaal-soci- alisme. In de loop van de jaren dertig werden sir Oswald en zijn horden zwarthemden een berucht onder deel van het Britse en dan vooral het Oostlondense straatbeeld, in timiderend en schreeuwend om de verwijdering uit de Britse samen leving van „de immigranten" waarmee dan de joden werden be doeld. Met het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd de unie ontbonden en sir Oswald en zijn vrouw werden geïnterneerd. Na 1945 heeft Mosley opnieuw ge probeerd de politiek in te gaan maar de kiezers vergaven hem zijn fascistisch verleden niet en verbit terd ging hij tot aan zijn dood in vrijwillige ballingschap in Parijs. NEW DELHI (Reuter, AP) On danks het feit dat de Sowjet-Unle een nieuw offensief is begonnen tegen de Islamitische opstandelingen in Af ghanistan, lijkt de strijd in dat land zich geheel te ontwikkelen in de rich ting van een regulaire guerrillaoorlog. De circa 85.000 Russische troepen in het land hebben de grote steden en de grote wegen onder controle, terwijl de opstandelingen vanuit de ontoegan kelijke berggebieden met grote regel maat aanslagen plegen op konvooien van het Sowjet leger. Het nieuwe Russische offensief om vat twaalf van de achtentwintig Af ghaanse provincies. In die provincies doen Afghaanse opstandelingen steeds aanvallen op Russische kon vooien en militaire installaties. De aanval op de provinciestad Herat werd laatst zelfs met behulp van Rus sische artillerie afgeslagen. Bij hun acties kunnen de Russen nauwelijks nog rekenen op de steun van het geregelde Afghaanse leger. De kracht van dat leger is door zuiveringen en deserties teruggelopen van 80.000 tot 30.000 man. Onderdeel van het nieuwe Russische offensief zou ook zijn het herhaalde lijk schenden van de grens met Paki stan om kampen met Afghaanse vluchtelingen in dat land aan te val len. Op die manier zou men willen proberen de opstandelingen psycho logisch onder zware druk te zetten. Westelijke waarnemers vrezen dat de oorlog in Afghanistan nog lang gaat duren. De Russen leren wel van de guerrillaoorlog. De vrees voor de zwaar bewapende helikopters van de Russen zit er bij de Afghaanse op standelingen diep in. De islamitische verzetsstrijders lijken echter vastbe sloten de strijd voort te zetten totdat de Russen het veld ruimen. Tot over winningen op wat grotere schaal zijn ze door beperkte hulp van buitenaf niet in staat. Van een onzer verslaggevers AMSTSTERDAM Noorse tankers leveren olie af in de havens van Zuid- Afrika. Tot die conclusie komt een rapport van het Shipping Research Bureau, een onderzoeksinstelling die is opgezet door het Komitee Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kairos. De gegevens over de Noorse scheepsbe- wegingen zijn gisteren tijdens een persconferentie in Oslo bekend ge maakt. In het Noorse parlement zul len vragen gesteld worden over de vraag van de Nederlandse regering of Noorwegen zich aansluit bij een olie embargo tegen Zuid-Afrka. Tussen 1 januari 1979 en 1 april 1980 hebben tenminste 32 Noorse tankers de Zuid- afrikaanse havens Durban en Kaap stad aangedaan, aldus het rapport. Er zijn veel aanwijzingen dat deze tankers ook inderdaad olie aflever den. De meeste schepen keerden na melijk na het bezoek aan die havens terug naar een olie exporterend land. door Wlm Jlansen PARAMARIBO Wie wilde er begin augustus in Suriname nu eigenlijk de coup pdegen? Waren dat de drie linkse leden van de Nationale litaire Raad, bijgestaan door een viertal adviseurs uit Cuba of een ider „extreem-links" buitenland? Of was het legerbevelhebber Desi •uterse, die met de arrestatie van dit gezelschap het land wilde lui veren van al te linkse elementen? De Surinaamse krijgsraad zal zich daag biïzighouden met de gebeurtenissen rond de dertiende augus- die een drastische wending van de revolutie betekenden. Een van de verdachten, sergeant 8ital, ilond nog geen jaar geleden op dezelfde Plaats voor de krijgsraad, als vertegenwoor diger van de eerboden vakbond voor onder officieren De arrestatie van vakbondslei ders was de druppel die de emmer deed overlopen en resulteerde in de staatsgreep van 25 februari. Sital was toen een van de helden van <le revolutie. Maar niet voor tong. Bijna vier maanden geleden werd hij samen met due NMR-leden Chas Mijnals en Stanley Joenfian door zijn eigen strijdmak kers achter «Ie tralies gezet. De arrestatie van het drietal en vier bur gers. leden Van de Linkse Revolutionaire Volkspartij iglng gepaard met het aftreden van president Ferrier. het afkondigen van de noodtoestand, het buitenwerking stellen van de grond^wet en het verscherpen van de censuur en d<> avondklok. Majoor Bouterse maakte bekend dat de arrestatie na een extreem linkse samenzwering tegen de staat komt, inclusief een moordcomplot. De verdachten hadden al bekend. Binnen twee weken zouden ze voor de krijgsraad komen. Bewijzen Die twee weken zijn bijna vier maanden geworden. Blijkbaar was er toch iets mis met de bewijsvoering. Natuurlijk, er waren drie suspecte vliegtickets, aangeboden door de Cubaanse regering en bedoeld om de revolutionaire legerleiding van Suriname in de gelegenheid te stellen de eerste verjaar dag van Nicaraguaanse revolutie bij te wo nen. Bouterse was er echter zelf bij toen die retourbiljetten werden verloot. Ook de gesprekken met de delegatie Cuba nen die de kersverse Nieuwe Republiek van alles en nog wat aanboden, kan de arrestan ten moeilijk worden aangerekend. De leger bevelhebber, toen nog gewoon lid van de Militaire Raad, staat er meestal zelf bij. Net als bij de gesprekken met vertegenwoordi gers van al die andere landen die hun steun aan de revolutie kwamen betuigen in ruil voor handelsverdragen of politieke invloed. Dat 8ital en Mijnals links waren, viel niet te ontkennen en ze zullen zelf de laatsten zijn om dat tegen te spreken. Ze spraken zich openlijk uit voor het terugdringen van het buitenlands kapitaal en beklemtoonden voortdurend dat ze opkwamen voor de ar beidende bevolking. Zij waren het die van de staatsgreep een revolutie wilden maken. Ze hadden in korte tijd een aardig apparaat opgebouwd. Een eigen linkse krant („25 Februari") die de ideeën moest uitdragen, volkscomités die het werk aan de basis moesten doen en er was zelfs een nieuw links persbureau in oprichting. Sital kwam enthousiast terug van zijn reis naar Nicara gua waar hij onder meer met de Cubaanse leider Fidel Castro had gesproken. Hij liet duidelijk blijken gecharmeerd te zijn van hetgeen de Sandinisten in Nicaragua met behulp van de Cubanen in korte tijd had den weten op te bouwen. Zo iets moest in Suriname ook mogelijk zijn. Misschien liep hij te hard van stapel, in Nicaragua heeft het volk jaren lang een bloedige strijd gevoerd voor zijn revolutie, de Surinamers werden er ongevraagd mee opgescheept. En het was nog maar de vraag of er voldoende steun voor de linkse idealen van de militairen was. „Als dat niet zo was, dan zou de bevolking dat op den duur wel laten merken. Nu heeft Bouterse in zijn eentje die vraag beantwoord," aldus een verbitterde geestverwant van de gevan genen. Keuze Op het moment dat Sital in Nicaragua zat schreef Bouterse in de Memre Boekoekazer- ne verkiezingen uit voor een nieuwe Militai re Raad. Zelf was hij kort daarvoor eruit gestapt om de dagelijkse leiding van het leger op zich te nemen. Sital werd niet herkozen. Mijnals echter wel. Met grote meerderheid wezen de militaire kaderleden hem aan als nieuwe voorzitter van de NMR. En niet Iwan Graanoogst, zoals Bouterse dat graag had gezien. Graanoogst werd pas na de dertiende augustus benoemd tot voorzitter. Niet gekozen. In die tijd rond eind juli ontstond er onenig heid over de taak van de militaire raad. Officieel was de NMR teruggebracht van een oppermachtig instituut tot een organi satie die de verworvenheden van 25 februari moest bewaken en zich bezig moest houden met het mobiliseren van het volk, maar het voeren van het beleid over moest laten aan de regering van premier Chin A Sen. Mij nals voelde voor dit laatste weinig, hij stond op het standpunt dat de plegers van de coup betrokken zouden moeten blijven bij het beleid. Hij stelde met de overige leden van de militaire raad een lange lijst op met kritische vragen aan het adres van de rege ring Uit de lijst bleek dat de vragenstellers het de hoogste tijd vonden dat er nu werke lijk iets gedaan zou worden aan de verbete ring van het lot van de armsten. Kort daarop, op 5 augustus, had Mijnals met een aantal geestverwanten een bespre king in de Riverkiub in Leonsberg, een plaatsje even ten noorden van Paramaribo. Daar waren aanwezig NMR-lid John Hard- joprajitno, die met Sital mee naar Nicara gua was geweest en Stanley Joeman, die ook in de Militaire Raad had gezeten. Ver der waren er vier leden van de Revolutionai re Volkspartij: de gebroeders Frank en Mi chael Naarandorp. Frank Playfair en Ra mon Cumberbatch. Sital was verhinderd. Ze zouden daar de toestand van de revolu tie hebben besproken en onder meer de oprichting van het persbureau. zover was te achterhalen (de processtukken zijn tot het laatste moment geheim gehou den) heeft Hardjo zijn aanvankelijke ver klaringen weer ingetrokken en zou hij slechts uit een privé-gesprek met Mijnals in de auto op weg naar Leonsberg hebben opgemaakt dat er mogelijk een linkse coup op komst was. Volgens één van de advocaten is er nog een „belastende" verklaring, van het huidige NMR-lid Gorré, die uit de mond van Sital een aantal zeer negatieve opmerkingen en ferme uitspraken over de regering en de legerleiding zou hebben opgetekend. Niet politiek Ooggetuige Het was daar, in kamer 106 van de River kiub, dat de linkse^staatsgreep is beraamd, aldus majoor Bouterse later. En hij had een ooggetuige, van wie hij om veiligheidsrede nen de naam niet kon zeggen. Eén vermoe den bestaat er natuurlijk wel: de enige van de aanwezigen in kamer 106 die nog vrij rond loopt is Hardjoprajitno, de huidige ondervoorzitter van de Militaire Raad. Voor De drie militairen en vier burgers die van daag voor de krijgsraad moeten verschijnen worden officieel beschuldigd van samen spanning tegen de staat met het oog een omwenteling teweeg te brengen of daarvan op de hoogte te zijn geweest. Over het moordcomplot wordt niet meer gerept. „Het zijn dus geen politieke gevangenen." verzekerde minister Haakmat van onder meer justitie de Surinaamse bevolking eer gisteren. „Want politieke gevangenen zijn mensen die vastzitten zonder officiële be schuldiging en alleen om de wijze waarop ze denken." In Zuid-Amerika zitten duizenden mensen vast met een concrete beschuldi ging, bij voorbeeld van het verrichten van staatsgevaarlijke activiteiten. Toch komen ze voor in de jaarboeken van Amnesty In ternational.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7