Gevarieerd spel met dingetjes en dingen «*)@(*>n Meelezen in intieme correspondentie Éjjgf Symfonisch gedicht weinig boeiend Iets lekkers op tafel zetten? I/Ie eskroketten! Albert van Zoonen Art Nouveau in België Tijdelijke baan voor werkloze jongeren Zonnige zuiden in de verzekering Museumbezoek zit in de lift Popdagen Franz Kafka's brieven aan zijn zuster Ottla Erasmusprij voor Prouve Romain Gar| overleden Nieuwe boeker DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door André Rutten AMSTERDAM Een nieuwe voorstelling in Mickery bestaat uit drie delen: een nieuwe eenmansproduktie van de Amerikaan Shuart Sherman, een kleine produktie die hij samen met twee spelers van het Engelse Theatre of mistakes gemaakt heeft, en een produktie van drie andere leden van die groep. Het is tot en met zaterdag in Mickery te zien, de volgende week in Rotterdam, Eindhoven, Groningen, Arnhem en Alkmaar. Stuart Sherman, al een paar keer eerder in Mickery geweest, is de man die met hele kleine voorwerpjes op een tafeltje kleine vreemde tafereel tjes opbouwt en snel weer afbreekt. Die voorwerpjes zitten, los of in plas tic zakjes, schijnbaar ongeordend in een koffertje, dat hij openklapt en op een piepklein klapstoeltje zet, naast een tweede tafeltje met een bandre- cordertje, waarmee hij geluidjes aan zijn tafereeltjes kan toevoegen. Hij raadpleegt er voortdurend een spiek briefje bij, is doorlopend zeer druk in de weer, met een gezicht dat niets uitdrukt. Vóórdat hij zelf optreedt vertoont hij een reeks korte filmpjes met een on gewone combinaties van beelden. Hijzelf bijvoorbeeld wuivend op het grote schip de Statendam, vervolgens hijzelf in een roetbooitje met voor StillQVGn hem in een kommetje water een wui vende hand. die hij voorzichtig te water laat. Enkele details uit de filmpjes komen in zijn live-optreden terug, in beide gevallen gaat het om de volkomen onverwachte combinaties van dingen en dingetjes, die de eigen verbeelding telkens even prikkelen, soms niets daarin oproepen, soms merkwaardig verrassen. Het is het twaalfde tafel spelletje, dat hij gemaakt heeft Het heet Language, taal dus, de taal van de dingetjes Het tweede, heel korte deel, is geba seerd op drie kortje gedichten, waar van de tekst wordt rondgedeeld, zon der dat de relatie met het vertoonde door twee spelers van de Engelse groep en Sherman duidelijk wordt Het heet dan ook. behalve 3=1, in de ondertitel A careful misreading zorgvuldig verkeerd lezen. Het derde deel, gedaan door drie spe lers van net Theatre of mistakes, heet A homage to Morandi, en is geïnspi reerd door het werk van de Italiaanse schilder Qiorgio Morandi (1890-1964), bekend door stillevens en landschap pen. Het stilleven bestaat hier uit een vertrek met een witte achterwand en twee zijwandjes van naturel linnen, daarin drie witte stoelen, drie gelijke koffers, twee bruinhouten kasten, in een bepaalde rangschikking. Daarin begeven zich drie mannen, die om beurten doorlopend iets aan die op stelling veranderen. De een ver plaatst telkens weer de kasten, de ander de stoelen, de derde de koffers. Het is spelen met de compositie van een veranderend beeld. Waarbij de mannen gaandeweg de voorwerpen worden. Daarbij summiere opmerkin gen makend. „Er kan altijd wel iets verbeterd worden". „Dit is de laatste keer dat ik hiermee sleep". Een speels beeldend gebeuren met kleine humo ristische effecten. Fragment uit het middendeel van het drieluik, 3 1, op ideeën van Stuart Sherman Foto Bob van Dantiig. door Jac. Kort AMSTERDAM Het Amsterdams Philharmonlsch Orkest deed dinsdagavond onder leiding van Hans Vonk twee werken uit de laat-romantische periode horen: van Arnold Schönberg het Symfonische gedicht naar Pelléas en Melissande van Maurice Maeterlinck uit 1903 en het Concert nr. 2 in Bes groot voor piano en orkest uit 1881 van Johannes Brahms. De toenmaals 28-jarige Schönberg stond toen hij zijn Pelléas schreef nog met beide benen op de paden van zijn voorgangers en tijdgenoten zoals Wagner. Strauss en Mahler. Voor een uitermate groot orkest met viervou dig hout, vier trompetten,acht hoorns, zes trombones en evenveel slagwerkers scheef hij een hyper- zwaar stuk, dat echter onvoldoende contrasten heeft om de luisteraar ge durende zo n veertig minuten te boel en. Voor wat men een symfonisch gedicht pleeg te noemen heeft het een minimum aan uitbeelding of verhaal. Het rolt onverstoorbaar voort van de ene ontlading naar de ander. Niette genstaande het feit, dat dirigent en orkest er alles van maakten wat mo gelijk was, bleek de reactie van het publiek nogal matig. UTRECHT (ANP) De commerciële verzekeringsbedrijven in ons land zijn bereid 350 werkloze jongeren vier maanden lang tegen een vol salaris in dienst te nemen. In die periode krij gen ze een branchegerichte opleiding. Daarna krijgen ze niet automatisch een baan, maar zullen bij sollicitatie wel de voorkeur genieten. Dit deelde een woordvoerder van de diensten bonden FNV gisteren mee na afslui ting van een CAO voor de 35.000 werknemers in de commerciële verze keringsbranche. De CAO, die tot 31 december 1981 duurt, houdt een verhoging van de minimum vakantietoeslag tot 1925 gulden in. alsmede een uitbreiding van het totaal aantal vakantiedagen met twee. De prijscompensatie wordt uitgekeerd met inhouding van de twee procent loonmaatregel en er komt ook een toeslag van 26 gulden in de lonen. ADVERTENTIE Brahms, die zijn tweede planoconcert na een reis door Italië schrleef, heeft in dit werk inderdaad iets van het zonnige zuiden neergelegd. Al is het werk ook in de symfonische vorm geschreven, waarin het solo-instru ment dikwijls een dienende taak heeft, toch geeft dit voor Brahms' doen luchtige concert de piano veel kansen om zich te laten horen. De Zwitserse pianist Rudolf Buch- binder, een jong artiest met een fer me aanslag en een briljante techniek, gaf van zijn partij een uitstekende vertolking met veel aandacht voor de nuancering. Het mooist vond ik zijn ingehouden voordracht van het An dante waarin John Boyce, de solo cellist van het orkest, een fraaie solo liet horen. In dit deel en in de licht voetige Finale voldeed ook het orkest in hoge mate. In de eerste twee delen was de begeleiding wat al te robuust Op 19 december begint in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel onder de titel Art Nouveau 1900 een expositie die voor het eerst een breed overzicht zal geven van de Art Nouveau in Belgis. De Art Nouveau (ook Jugendstil of sla-ollestljl genoemd naar haar Duit se, dan wel Nederlandse epigonen) vindt haar oorsprong in Frankrijk. Ze manifesteerde zich rond de eeuwwen de en wordt daarom ook wel de stijl van het fin-de-slècle genoemd. Hon derden voorwerpen, waar onder schil derijen en affiches, maar ook meu bels, beelden, behangselonterpen en juwelen zullen een beeld geven van de zovaak decadente sfeer waarin de mens aan het eind van de vorige eeuw leefde. De foto toont de mysterieuze sfinx van Charles van der Stappen uit 1897, afkomstig uit de Koninklijke musea voor kunst en geschiedenis in Brussel. Van onze kunstredactie DEN HAAG De Nederlandse mu sea hebben vorig Jaar 13,5 miljoen bezoekers getrokken. Het aandeel van de rijksmusea hierin was bijna 3,6 miljoen. Deze cijfers vertonen in de periode 1976-1979 aanvankelijk lichte dalingen en in het laatste jaar een lichte stijging. Daar is geen direc te reden voor te geven, al wordt wel gedacht aan het feit dat grote ten toonstellingen van invloed zijn op plotselinge veranderingen in de be zoekersaantallen. Dat staat te lezen in een stuk van CRM, waarin de mi nister vragen beantwoord over haar begroting van volgend jaar. De grootste trekpleister bij de rijks musea is het Rijksmuseum in Am sterdam dat vorig jaar ruim een mil joen bezoekers trok. Het Openlucht museum in Arnhem is met 535.000 bezoekers een goede tweede, het Van Goghmuseum in Amsterdam komt met iets minder bezoekers (502.000) op de derde plaats. Belangrijke tentoonstellingen zorgen voor grote opleving in de toeloop. Zo kwamen in 1978 nog geen 80.000 men sen kijken in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Het Jaar daarop was daar de herinrichting met een Egyptische tempel uit Taffeh tot stand gekomen; met als resultaat da- het bezoekersaantal tot 104.000 steeg. Voor het komend jaar krijgen de mu sea aanmerkelijk minder geld voor de aankoop van kunst dan in 1979. De minister zegt evenwel dat het gaat om normbedragen waar de werkelij ke aankopen soms aanzienlijk boven uitgaan omdat de musea buitenkans jes niet graag laten lopen. In 1979 besteedde het Rijksmuseum in Am sterdam ruim 2,3 miljoen, in 1981 zal dat slechts 750 000 gulden kunnen zijn. Het Mauritshuis in Den Haag had vorig jaar nog drie ton, volgend jaar wordt dat de helft. Film muziek De laatste maanden overspoelt een groot aantal muziekfilms de biosco pen. Nietszeggende produkten met Olivia Newton John (Xanadu) of The Village People (Can't stop the musici dan wel een vermenging van sensatie en puike muziek van Ray Charles en Aretha Franklin (The Blues Bro thers). Er bestaan echter ook films als registraties van popconcerten en - festivals. De filmzaal van de Amster damse Melkweg biedt daar een over zicht van in de komende dagen. Van avond is het thema „New wave rock" (The Ramones, Tom Petty), Morgen avond ..Those who died too young" (The Doors met Jim Morrison. Jlmi Hendrtx. Monterey Pop met Otis Redding. Hendrlx, Brian Jones. Janis Joplin. etc). De zaterdagavond staat in het teken van Nieuwe Muziekfilms (The Jam, Ultra vox) en als afsluiting op zondag „klassiekers der popmu ziek" (The laat waltz. Pink Floyd at Pompei). UB 49 UB 40 ia een gemengde Engelse 8 mans formatie die met een melange van reggae, dub en ska de verrassing van Rotterdam New Pop was. Hun plaat 81gnlng off was dat eveneens. Vanavond staan ze in Paradiso in Amsterdam. This Heat Het Londense trio This Heat is een goed exemplaar uit de „onafhankelij ke hoek". Hun debuutelpee op Piano- records was veelbelovend en hopelijk geldt dat ook voor hun concert in de Melkweg vanavond. The Nlts The Nlts hebben dit Jaar twee bijzon der goede platen uitgebracht (Tent en New flat) waarop een eigentijdse visie in redelijk originele bepakking is te horen. Zij sluiten hun toernee af in het Paard van Troje te Den Haag (zaterdag) en Paradiso te Amsterdam (volgende week woensdag). Voor stoute jongens Imp. Geskus b.v. - Putten. Speciaal vandaag door Hans Ester In zijn boek „Die entschwundenen Zeiten" (1897) schrijft Theodor Herzl, de grondlegger van het zionisme, over „De Joden van Praag tussen de naties": „Wat hadden ze eigenlijk misdaan, die kleine Joden van Praag, die brave kooplieden en middenstanders, die vreedzaamste onder alle vredelievende burgers? Waardoor hadden ze plundering, brand en mishan deling verdiend? In Praag verweet men hun, dat ze geen Tsjechen waren en ln Saaz en Eger, dat ze geen Duitsers waren. Arme joden, waaraan moesten ze zich vasthouden?" De middenschool staat weer ter discussie. Voor- en tegenstanders proberen elkaar te vinden in een compromis dat de voorstanders nogal aan het hart zal gaan. De midden school is een vierjarige vervol gopleiding na de basisschool, waardoor de eerste beroeps keuze nog even uitgesteld wordt. - Ned. 1/22.10 Buitenlanders baren vroed vrouwen zorgen. Een vrolijke titel voor aandacht, voor het probleem van buitenlandse vrouwen, die in Nederland en met Nederlandse vroedvrou wen in de buurt, moeten beval len. AVRO-Dite snijdt dit pro bleem onder meer aan. Hilv. 2/09.25 Vier cursiefjes van God fried Bomans over de Sinter klaasviering, worden na ne gentien jaar nog eens her haald. „Uniek" materiaal, want het valt in geen bloemle zing terug te vinden. Rozen geur en prikkeldraad met een herhaling uit 1961. Hilv. 1/16.30 In dit Praag werd Franz Kafka op 3 juli 1883 geboren. Hij groeide op te midden van alle tegenstrijdigheden, die typerend waren voor het leven van de Duitstalige Joodse minder heid ln Praag: als lid van een joodse minderheid binnen een Duitsspre kende bevolking van niet meer dan zeven procent van het totale aantal inwoners. Maar daarnaast: hij maak te deel uit van een groep, die vanuit een zorgvuldig bewaarde erfenis een enorme culturele activiteit ontplooi de. Ik denk aan namen als Max Brod, Franz Werfel, Gustav Meyrink, Egon Erwin Kisch. Ook de romans en ver halen van Franz Kafka zijn ondenk baar zonder de mensen, de straten, het leven van de stad Praag. Dit Joodse Praag, deze „onsterfelijke stad" (Martin Buber), dit „unicum onder de steden" (Hermann Bahr) bestaat niet meer. De nazi's hebben het uitgewist. Dat bewustzijn vervult Je met een diepe treurigheid, wanneer je de lofprijzingen van zeventig jaar geleden leest. Alleen monumenten (vaak ln de steigers) vertegenwoordi gen nog het verleden. Dit gevoel van treurigheid over een onherroepelijk verlies overviel mij nog directer bij het lezen van de on langs in vertaling verschenen brieven van Franz Kafka aan zijn lievelings zuster Ottla en aan ander familiele den. (Van de 120 brieven zijn er 101 aan Ottla persoonlijk gericht). Franz Kafka's slechte relatie met zijn vader is bijna spreekwoordelijk ge worden. Kafka deed zijn best, door zijn energieke vader erkend te wor den, maar zijn pogingen leverden bit ter weinig op In het gezin Kafka was alleen Franz' jongste zuster Ottla ge boren 1892) voor hem een vertrou wenspersoon. Uit de brieven van Franz aan Ottla spreekt oprechte lief de voor zijn zuster. Tegenover Ottla kon Kafka zich uitspreken, ook over de verhouding tot hun ouders. Ottla zat min of meer in hetzelfde schuitje als haar broer, omdat ze zich aan het werk in de galanteriewinkel van haar vader onttrokken had en haar eigen, onafhankelijke weg was gegaan. Fragmentarisch De hier gebundelde brieven en brief kaarten dateren van 1909 tot het Jaar 1924, waarin Kafka aan tuberculose stierf. Het betreft hier geen corres pondentie van twee mensen, die lang durig en uitsluitend op de brief waren aangewezen om het contact in stand te houden. De brieven van Franz aan Ottla Kafka proberen de fasen ln hun Jeugdportret van Franz Kafka leven te overbruggen, waarin ze door vakantie van de één of werkzaamhe den elders van de ander niet in de gelegenheid waren mondeling con tact te hebben. Daarom Is deze cor respondentie fragmentarisch. Zodra Franz en Ottla elkaar na een onder breking terugzagen, was er van schrijven uiteraard geen sprake meer. Het fragmentarisch karakter wordt nog versterkt door het feit, dat er van Ottla geen brieven bewaard zijn gebleven. Die brieven moeten als. vernietigd worden beschouwd. Om de samenhang tussen de perlo den, waarin de brief het contact be waarde, en tussen de brieven onder ling te scheppen, schreven Hartmut Binder en Klaus Wagenbach een be wonderenswaardig gedetailleerd commentaar bij deze brlefuitgave. Dat maakt het in de meeste gevallen mogelijk, de ontwikkeling van deze voor belde Kafka's zo belangrijke menselijke relatie te volgen Wie ln deze brieven informatie zoekt over de ontstaansgeschiedenis van Kafka's romans en verhalen wordt teleurgesteld (Wel bevat een brief aan de ouders een belangrijke zelf rechtvaardiging. Ook bevat het com mentaar interessante aanwijzingen). Ongetwijfeld is het literaire werk on derwerp van gesprek geweest tussen Franz en Ottla. Maar dan eerder in de badkamer van het ouderlijk huls, hun plaats van samenkomst voor gehei me besprekingen. Deze brieven hebben daarentegen meer betrekking op relaties met an deren, ontmoetingen tijdens vakan ties en op Franz Kafka's ziekte. Ottla kreeg als vertrouwenspersoon steeds weer de taak toebedeeld, de directie van de verzekeringsbank, waar Kaf ka wérkte, om verlenging van zijn ziekteverlof te verzoeken. Zij liet haar Tsjechische verloofde (en latere echtgenoot) de verzoekschriften van Franz in het Tsjechisch vertalen en bracht ze dan naar de directie. (Vaak bracht Kafka opzettelijk fouten aan om het mooie Tsjechisch van zijn zwager authentieker te laten lijken). Vegetarisme In de loop der Jaren tastte de tubercu lose Franz Kafka's leven steeds ster ker aan. Hij reist van het ene sanato rium naar het andere. De bespiegelin gen in zijn brieven hebben veelal be trekking op zijn gezondheid, zonder ln zelfmedelijden te vervallen. Als een rode draad lopen de uitspraken over zijn vegetarisme door deze brie ven. Kafka walgde van het eten van vlees. Soms moest hij wel vlees eten, omdat ander voedsel ontbrak: Hc Van onze kunstredactie AMSTERDAM De Erasmusp 1981 voor industriële vormgeving worden toegekend aan de Fransn Jean Prouve. Hij wordt bekroond dat hij „zijn hele leven ln dienst h gesteld voor het behoud van het n vai selljke aspect van de ontworpen i wa daagse leefomgeving in het san ij a gaan van architectuur en industj Jean Prouve. die 79 Jaar oud Is. bef ia1 als smid. Vanaf 1925 werden in werkplaatsen, eerst in Nancy, lata Maxeville, revolutionaire Ucht| taalconstructies uitgevoerd, die wel in de meubelproduktie als iii bouw werden toegepast. In saralja werking met de architect Le Coi sier ontwikkelde Prouve detailc structles voor de bouw en verschil ;a de prototypen voor seriewoningei Prins Bernhard, regent van de stl ting Praemium Erasmianum die prijs toekent, zal deze ln oktober 1 gend Jaar aan Prouve overhandig op Daarvoor ls een bedrag van hondi duizend gulden beschikbaar. De b daarvan is bestemd voor een ciaal-) cultureel doel dat in ovi met de winnaar wordt vastgestell bc PARIJS (AFP) - In de Franse ho*4in; stad is op de leeftijd van 66 jaan Franse schrijver Roman Gary ova aa den. Gary zou zich van het lei hebben beroofd. Gary, die de laat tijd onder medische begeleid) [0 stond wegens overspannenheid. is| trouwd geweest met de Amerikaai actrice Jean Seberg die In septemb r vorig Jaar dood werd aangetroffen een auto in Parijs. H< Romain Gary werd als Romain I vee geboren ln 1914 ln Wilna aan* Oostzee (nu deel van de Sovjet-Uf HIJ publiceerde tientallen boeken op brede schaal werden vertaald kendheid kreeg hij onder meer dt {js Les Cacines du ciel. La Promesse l'aube, Johnnie Coeur, L'educaö Européenne. The Ski Bum, CW blanc en Les Oiseaux vont mourir Péron. Gary was ln verband met zijn t diensten in de Tweede Wereldooil onderscheiden met het oorlogski en was commandeur in het Legi< van Eer. va pa va «ci Duitsland, wijnland door Hel Hochrein. Uitg. Keesing Boeken, sterdam. 246 pag. groot formaat, 111., 48 pag met kleurenfoto's gulden. Handboek voor de keukenmachl (tips en recepten) van C. Thijai uitg. Boekpromotions, Laren. 1 blz16,90. Uitgeverij Oberon te Haarlem stui de de volgende boeken: Groot Tl winterboek, 158 pagina's met stri^ va verhalen. Rwis. winterknutsel Donald Dock, het levensverhaal een wereldberoemde eend. sameni steld door M. Blitz, vertaling en werking K. de Bree. En een aan! stripboeken (Oeen prijsopgave). Dt tei Nadja, van A. Breton (2e druk, I blz. - 25 gulden) en De loopgrai L. van Fifth Avenue, de oorlogsjaren New York is van M. Oijsen (en schreven tussen 1949 en 1980 (102 19,50) zijn uitgaven van Meul hoff, Amsterdam zodat lk na slechte nachten met open mond 's morgens vroeg het misbruik te en gestrafte lichaam als een vreem de vuiligheid ln mijn bed voel." Ook enkele andere onderwerpen ke ren ln deze brieven geregeld terug. Bij voorbeeld het thema van de ln Praag gesproken Duitse taal. Kafka was zich er van bewust, een „halve Duit ser" te zijn, een tussenpositie tussen Duits en Tsjechisch ln te nemen. De ze uitspraken kunnen ook van belang zijn voor de typering van Kafka's sUjL Een thema van een geheel andere orde is het huwelijk van zuster Ottla met Josef David, Tsjech en christen Deze verbintenis leidde tot weerstan den van de familie Kafka, met uitzon dering van Franz. Josef David werd bij zijn oordelen geleid door Tsje- chisch-nationalistische. ook antise mitische gevoelens. Hier werpt het drama van twintig Jaar later zijn schaduw vooruit. In de nazitijd liet Ottla zich van haar haar man schei den om zijn carrière niet in gevaar te brengen. Ze kwam in Theresiënstadt terecht en meldde zich daar vrijwillig als begeleidster van een kindertran sport naar Auschwitz. Ze heeft het kamp niet overleefd. Deze brlefuitga ve laat ons deelgenoot worden van iets, dat niet voor onze ogen en oren bestemd was. Alleen onze gevoelens kunnen een rechtvaardiging van deze Indiscretie zijn. Franz Kafka, „Brieven aan Ottla en andere familieleden" Vertaling van Huib van Krimpen. Amsterdam 1980: uitg. Querido. 236 blz. ƒ45,- (Naast tekst en commentaar bevat het boek een uitvoerige redactionele verant woording. een chronologische tabel en een register.) *e 1 Een „ding" dat leeft, Corry van Ven vertelt ln dit boek aan T i Doorn de ervaringen met haar geha dicapte kind. Uitg. Donker. Rott dam (106 blz. - 15 gulden) Grootvaders reisdoel, drie verhal in deze Jeugdomnibus van O. Strai Uitg. In de knipscheer, Haarlem. I blz. - 19,50. Brieven 1705 - 3271 van E de PemJov Uitg. Van Oorschot, Amsterdam. blz. geen prijsopgave. Schizofrenie, door A. R. K. Mit< Uitg. Intro. Nijkerk. 97 blz. - 14J Een man, roman van O. Fallaci. 1 Bakker, Amsterdam. 523 blz., prijsopgave. Het recht der overheden, van T. I za. Uitg. Van Zijverden, Gouda P de Nederlande uitgave van 1611.1 blz. - 11,50. Kinderbescherming in de schappij, door D. Roeiend. 239 t 29,50. Uitg. Ambo, Baarn. Uitgeverij Elsevier stuurde de vol! de boeken: De tien commando's, logsroman van H. Konsalik (560 b| 32,50). Na de oorlog, roman van H. Kirst (336 blz. - 29,50). Gert eten sonder vlees, meer dan 600 cepten, van P. Southey (224 bit ƒ49,50). De kracht van enthousü me, door dr. N. V. Peale (280 bb 24,50). Van dr. M. Euwe deel 3 e# van Praktische schaaklesaen („Op ningsrepertoire" en „Theoretische praktische eindspelen), per deel 1 blz - ƒ27.50, resp. 12e en 8ste dn De toekomst van het ouder wordi van dr. H. Ie Compte en C Northd Parkinson (164 blz - ƒ24,90). Oi beschavingen van de Lage Land door R. Borman (256 blz. - 49.50) ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4