98.- i INNEMEEBV Op zoek naar moedergodin 60.- Voordee GEBR. ALES Trouw, een krant om bij te blijven vi*i|clag\3) 85r 53.- Vóór verkiezingen wetsvoorstel voor nieuwe provincies Weer korter werken bij DAF-Trucks Vrachtauto verliest vaten chemicaliën Arrestatie na brand Vuurwapens bij 16 mensen gevonden Faillissement voor lucht vaartbedrij f j e Bani Sadr: Iran neemt initiatief Turkije wijzigt band met Israël Dode bij steekpartij Man veroordeeld wegens doodslag tijdens oorlog 'Breng bureaus voor levensvragen toch snel onder AWBZ' WOLLEN ONDERKLEDING voor dames en heren Trim u fit ga fietsen .Renzo", Altingstraat 223 Telefoon 070-835697 TAUBMAN ZWITSERSE VRUCHTEN KOFFIE Polaree TEL 070/ 60:39,05 Herenpyama Oberland sneeuwkettingen „Doe-het-Zelf" Verona-tapijt DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 door dr. K. A. D. Smelik Het 'opnieuw opgraven van een opgraving lijkt een bui tenstaander mogelijk wat te veel van het goede, maar het komt nogal eens voor. In de vorige en het begin van deze eeuw waren de archeologi sche methoden en technieken nog zo onvolmaakt, dat veel interessante informatie niet werd opgemerkt en vaak zon der meer vernietigd. Aan hui dige opgravers de vaak frust- trerende taak om ondanks de verwoeste arbeid van hun voorgangers deze informatie alsnog door nauwgezet onder zoek te achterhalen. Daarbij komt dat opgravers uit be doelde periode meer geïnteresseerd waren ln het vullen van musea dan in het publiceren van hun vondsten en de vondstomstandigheden, die voor het wetenschappelijk onderzoek op zijn minst even interessant zijn als de voorwerpen zelf. Zo zijn er opgravin gen uit de vorige eeuw. waarvan het verslag nog steeds niet is geschreven. Dit geldt ook voor de Italiaanse op graving van de antieke stad Satri- cum. die van 1896 tot 1898 ongeveer vijftig kilometer ten zuidoosten van Rome plaatsvond. Hier werden in de buurt van de tempel gewijd aan de moedergodin Mater Matuta schitte rende vondsten gedaan, maar een deugdelijk verslag van deze opgra ving is nummer uitgekomen. Een ou de professora, erfgename van de rech ten tot publicatie, waakt als de helle hond Cerberus over de documenten en over de vondsten van deze opgra ving, die grotendeels ln de magazij nen van het museum van Villa Oiulia in Rome aan het oog onttrokken zijn. Of zij haar plan dit opgravingsverslag te schrijven ooit nog zal verwezenlij ken. zal men moeten afwachten. Men kon echter niet meer wachten met het instellen van een nieuw on derzoek naar de resten van deze be langrijke tempel zelf en naar de stad die rond het heiligdom heeft gelegen. In de 19e eeuw hadden de opgravers nog een terrein voor zich gehad, waar sinds de Romeinse tijd bijna geen menselijke activiteiten hadden plaatsgevonden. In de Jaren vijftig van deze eeuw is de situatie echter wezenlijk veranderd: met behulp van bulldozers werd de grond vlakge- maakt voor de aanleg van wijngaar den. Onverstoorbaar schoven de be stuurders van deze machines gehele grafvelden, resten van huizen, poor ten en stadsmuren opzij met het ge volg dat het grootste gedeelte van de antieke stad Satricum, die door ze Italianen destijds nauwelijks archeo logisch was onderzocht, nu voorgoed verloren is gegaan. Een klein gedeelte bleef gespaard, zoals de Acropolis (heuvelburcht) waarop eens de tem pel heeft gestaan. Voor hoe lang was niet te voorspellen, vandaar dat de autoriteiten op korte termijn een nieuw opgraving wensten. Nu is het een heel punt. aan wie de leiding van een dergelijke redelijk belangrijke opgraving zal worden toevertrouwd. De Italiaanse instan ties die hierover beslissen, geven in principe de voorkeur aan landgeno ten. maar ditmaal werd van dit prin cipe afgeweken. Het Nederlands In stituut te Rome en ln het bijzonder dr C. M. Stibbe kreeg de eervolle op dracht het onderzoek op zich te nemen. Men besloot zich eerst op de resten van de tempel te concentreren, die sinds de opgravingen van 1896-1898 onder struikgewas was verdwenen. Met snoeimessen gewapend werd in 1977 met deze opgraving van een op graving van een opgraving begonnen. Mogelijk als troost voor dit weinig wetenschappelijk handwerk vond men bij deze schoonmaakactiviteiten de op één na oudste latijnse inscriptie verborgen in de fundamenten, en door de Italianen destijds niet opge merkt. Dat was nog in 1977. Dit Jaar verscheen reeds een boekwerk van 17 bladzijden waarin alle aspecten van deze vondst worden berllcht door Ita liaanse en Nederlandse deskundigen De inscriptie bestaat overigens uit zes woorden. Dezelfde grote voortva rendheid tekent zich ook in het feit dat volgend jaar reeds een studie Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken wil nog voor de verkiezingen een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer indienen om Overijs sel en Gelderland in drie nieuwe pro vincies op te delen, waarvan Twente er een zal zijn. Hij heeft dit gisteren meegedeeld aan bestuurlijke delega ties uit belde provincies De minister zal ook met een voorstel komen tot herindeling van de IJsselmeerpol- dcrs. Het is nog onduidelijk hoe de twee provincies rondom Twente eruit zul len zien. Zeker is wel dat de minister het resterende deel van Overijssel, dat voor zelfstandige provincie te klein wordt bevonden, wil aanvullen met een stuk Gelderland. Volgens de provinciale besturen gaat de voorkeur van Wiegel uit naar de variant waarbij het restdeel van Overijssel wordt aangevuld met Hat- tum, Heerde, Voorst. Brummen, Gorssel, Zutphen, Warnsveld, Vorden en Lochem. De naam van deze pro vincie zou IJsselland worden. De Minister heeft de bedoeling om ongeveer begin februari een voorlo pig wetsvoorstel naar buiten te bren gen, waarover de betrokken provin ciebesturen advies kunnen uitbren gen. Gelderland en Overijssel zijn, zoals gisteren bleek, vooralsnog niet enthousiast Overijssel wil dat een provincie IJs selland groter wordt dan de minister voor ogen staat, Gelderland wijst bel de variantenaf. Deze provincie vindt dat er pas aan de grenzen kan worden getornd als vaststaat hoe de taken van rijk, provincie en gemeente wor den heverkaveld. Bestuurders uit de IJsselmeerpol- ders, die ook met de minister spra ken, zijn tegen indeling van de pol ders bij het oude land. Ze willen een eigen provincie worden. Opgraving in Satricum Van onze correspondent EINDHOVEN DAF-Trucks ln Eindhoven heeft opnieuw werktijd verkorting aangevraagd. Ongeveer tweeduizend produktiewerknemers krijgen volgend Jaar de hele carna- UpCnSCni valsweek vrij. Drie dagen arbeidstijd verkorting en twee collectieve snip perdagen. Daarna zal het produktie- personeel vijf weken lang één dag per week minder werken. - - --- uitkomt, waarin de geschiedenis van de bouw van de inmiddels geheel vrijgelegde tempel wordt weergege ven. Het ondankbare werk van het opgraven van een opgraving heeft dus de nodige resultaten opgeleverd. Een vrachtauto met chemische stoffen, die gisteren kantelde op de weg Venlo-Eindhoven ter hoogte van Grubbenvorst, heeft voor langdurig oponthoud gezorgd. GRUBBENVORST (ANP) De hele lading vaten van de aanhanger van een Duitse vrachtwagencombinatie is gisterochtend vroeg op de weg Ven lo-Eindhoven bij Grubbenvorst te recht gekomen. Enkele vaten spron gen open. Er zat natrium-hydrosulfiet in, een stof die volgens de politie niet gevaarlijk is. Het ongeval gebeurde doordat de combinatie door een an dere vrachtauto bij een inhaalma noeuvre op de vluchtstrook was ge drukt, waarna de combinatie ging slippen. Het verkeer werd enige tijd gestremd. MANTGUM (ANP) Verdacht van brandstichting is P. 8. uit het Friese Jimsum aangehouden. De boerderij van de man brandde vorige week tot de grond toe af, waarbij vijftig dieren in de vlammen omkwamen. De vee houder ontkent. Vorige week waren er geruchten dat het gezin van S. dreigbrieven zou hebben ontvangen. RIJSSEN (ANP) - Wegens verboden wapenbezit hebben de afgelopen we ken zestien mensen uit Rijssen en omgeving een proces-verbaal gehad. Volgens de politie waren het voorna melijk stropers en souvenirjagers. BIJ huiszoekingen zijn onder andere ge vonden twee karabijnen, een buks. een stengun, een pistool, een revol ver. een omgebouwd luchtdrukpis tool. stiletto's, wurgstokjes, lichtmor- tlergranaten en talrijke onderdelen van vuurwapens. SCHIPHOL (ANP) Jet Star Hol land, een bedrijf dat zakenvluchten uitvoerde en zetelde op Schiphol- Oost. is dinsdag failliet verklaard. Dit heeft directeur Brouwers van Jet Star dinsdag meegedeeld. Het bedrijf verkeerde al enige tijd in moeilijkheden. Enkele maanden gele den werd surséance van betaling ver leend. maar ln de periode daarna is het bedrijf er niet in geslaagd een adequate regeling voor de crediteu ren tot stand te brengen. Ook onder handelingen met enkele partijen over de overname van het aandelenpakket zijn afgeketst. Jet Star Holland, dat voornamelijk vluchten in West-Europa uitvoerde, heeft zeven mensen in dienst. Het beschikte over één vliegtuig. TEHERAN (Reuter, AFP) Presi dent Bani Sadr van Iran meent dat de oorlog tegen Irak in een nieuwe fase is binnengegaan, waarbij de Iranse strijdkrachten het offensief overne men. Tijdens een persconferentie deelde hij mee dat Iran slecht was voorbereid op de oorlog met Irak. De president weigerde in te gaan op hem voorgelegde vragen over de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars. Ayatollah Behesjti, de voorman van de radicale Iraanse moellahs zei gis teren dat de Verenigde Staten nog steeds niet in detail zijn ingegaan op de door Iran gestelde voorwaarden voor de vrijlating van de gijzelaars. De Amerikaanse onder-minister War ren Christopher zette gisteren in Al- biers zijn besprekingen met de Alge rijnse bemiddelaars in de gijzelings zaak voort. JERUZALEM (Reuter) Turkije» heeft besloten zijn diplomatieke be trekkingen met Israél terug te bren gen tot betrekkingen op consulair niveau. Dit gebeurde uit protest te gen het in juli door het Israëlische parlement aanvaarde wetsontwerp dat Jeruzalem uitriep tot eeuwige hoofdstad van Israel. Een Israëlische regeringsfunctionaris heeft dit giste ren meegedeeld. Turkije vroeg de Israëli's hun zaakge lastigde en de militaire en handels attachés in Ankara terug te trekken en slechts consulaire functionarissen te handhaven. De Israëlische functionaris zei dat de stap niet onverwachts kwam na een bezoek kort geleden van de Turkse minister van buitenlandse zaken, li ter Turkmen, aan Saoedi-Arablë om een akkoord voor lange termijn inza ke olieleverenties aan Turkije te te kenen. De betrekkingen van Turkije met Is raël waren niet op ambassadeursni veau. Na de omstreden Jeruzalem-wet ver plaatsten 13 landen, waaronder Ne derland, hun ambassades van Jeruza lem naar Tel- Aviv. LEEUWARDEN (ANP) De 29-Jari- ge W. I. Sibelo uit Leeuwarden is omgekomen bij een steekpartij ln een trefcentrum voor Surinamers. De 27- Jarige dader was gisteren voort vluchtig. Bij een vechtpartij in Enschede heeft een dertienjarige Jongen een zestien jarige stadgenoot met een mes ln de lies gestoken en levensgevaarlijk ge wond. DAF-Trucks had al twaalf dagen werktijdverkorting aangevraagd voor de eerste zes weken van 1981, terwijl de produktle rond de Kerst en Nieuwjaar ook al stil ligt. Daarnaast •had DAF besloten de produktle vol gend Jaar te verlagen van 66 naar 63 vrachtwagens per dag. De maatregelen zijn nodig ln verband met te hoog opgelopen voorraden. Verkopen stagneren door de slechte economische situatie. De vakbonden gaan akkoord met de werktijdverkor ting. GRONINGEN (ANP) De bijzonde re strafkamer van de Groningse rechtbank heeft gisteren een 64-Jarl- ge ex-Obergefreiter (korporaal) van de Duitse Wehrmacht uit Arnhem veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest we gens doodslag. De verdachte heeft bekend op 7 juni 1942 de veertigjarige Jan Koorenhof ln een café in Audard te hebben dood geschoten In 1949 werd hij daarvoor bij verstek door het bijzonder gerech tshof in Leeuwarden veroordeeld tot twaalf Jaar gevangenisstraf. Tegen dit vonnis tekende de verdachte, die ln Januari van dit Jaar werd aange houden ln Arnhem, verzet aan. De officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg, achtte veertien dagen geleden bewezen dat de man zich schuldig had gemaakt aan een oor logsmisdrijf en eiste, een gevangenis straf van een Jaar en drie maanden met aftrek. De bijzondere strafkamer achtte een oorlogsmisdrijf niet bewe zen. De man heeft zich wel schuldig gemaakt aan doodslag begaan ge durende de oorlog waarbij hij gebruik heeft gemaakt van de macht en de middelen die hem door de vijandelij ke bezetting zijn geboden", aldus het vonnis. Van een onzer verslaggevers ZEIST De ziekenfondsen willen, dat de bureaus voor levens- en gezins vragen alsnog per 1 Januari onder de algemene wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ) worden gebracht. In een brief aan staatssecretaris Veder-Smit heeft de vereniging van Nederlandse ziekenfondsen verklaard dat het be lang van de geestelijke gezondheids zorg ernstig wordt geschaad, als dit niet gebeurt. De Tweede Kamer heeft onlangs in een motie uitgesproken, dat overhe veling van deze bureaus naar de AWBZ op gespannen voet staat met het streven naar meer decentralisatie van beleid en financiering binnen de welzijnssector. Mevrouw Veder-Smit heeft vorige week de Kamercommissie voor volks gezondheid laten weten, dat bekeken zal worden of de AWBZ meer gede centraliseerd kan worden toegepast. In dit geval zou het wel mogelijk zijn deze bureaus alsnog per 1 Januari onder de AWBZ te brengen Zoals bekend wilde de Kamer het daartoe al eerder genomen besluit op schorten. Dit Jaar werden in twee campagnes nieuwe delen van het terrein openge legd. gedeelten van de antieke stad die onmiddellijk naast de tempel lag. en die door de Italianen niet waren opgegraven. De vondsten waren zo danig, dat men hoopt, wanneer het onderzoek over een tiental Jaren zal zijn afgesloten, in staat te zijn de geschiedenis van deze stad voor meer dan duizend Jaar te reconstrueren. Dat zal dan gaan van de prehistori sche bewoning uit 1500 v. Chr.. waar van dit Jaar resten werden aangetrof fen. tot het definitieve verval van de tempel ln de tweede eeuw v. Chr., toen de stad reeds enige eeuwen daar voor door de Romeinen was vernie tigd. Een dergelijke reconstructie zal ar cheologen en oudhistorici meer in zicht geven in de geschiedenis van de latijnse steden, die destijds door Ro me geheel overvleugeld zijn, terwijl ook over de cultus van Mater Matuta meer bekend zal zijn. Dat laatst l01 zeker passend ln een tijd waarii m antieke moedergodinnen onverwi weer in de belangstelling van groter publiek zijn komen te stas het kader van de herwaardering het vrouwelijke element in de gf dienst, die op het ogenblik pla vindt. Dr K. A. D. Smelik nam deel aai opgraving te Satricum. Het hied ven genoemde boek verscheen c de titel „Lapis Satricanus" als v deel van de Scripta Minora vai Archeologische Studiën van het derlands Instituut te Rome bij Staatsuitgeverij te Den Haag. Sinds 1879 PR. HENDRIKSTRAAT 86 DEN HAAG TELEFOON 455934 „RENZO" Alle nieuwe modellen bij ons verkrijgbaar. Koop bij de man die ook repareren kan. WOENSDAG DE HELE DAG GESLOTEN GEBIT STUK? Tandtechnisch Laboratorium Badhuisstraat 218 Telefoon 548448 Zaterdags geopend van 9-11 uur. Samenstelling: gerstemout, gerst, rogge, cichorei en vijgen. Importeur Huygensstraat 1, Den Haag. Tel. 070-883212. sanitair onderdelen en koperen pi|p en fittingen. Zeer scherpe prijzen G toe «Wokken en gasstrips. voor alle merken gashaarden. De Nie. kort rapenburg 5-7-9 leiden, tel 071-130098. Up-to-date wollen jack van grof geweven AaBe scheerwol. Warm gevoerd met een leuke ruit. Incamei en roestbruin. Mt 46-56 Van 159.- voor Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117. Leiden BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING alle formaliteiten verz. advertenties eigen rouwkamers - eigen rouwdrukkerij - eigen rouw/volgauto's dag en nacht HOOIKADE 43 46 DEN HAAG Van komfortabel tricot. 67/33% katoen/viscose Kies uit de kleuren bruin/cognac, marine/blue. rood/zwarten kobalt/marine Maten S. M L EL Jacquard damast tafelkleden 100% katoen. Feest dagen-wit 136x280 cm 26.- 136x220 cm 21 - 136x160 cm Bijpassende servet ten 43x43 cm 1.75 Polaroid SX-70 met flits 2x10direkt klaar 8x8 cm..toto's. Briljante kleuren. Kompleet met flits- blok voor 10 flitsen. Foto-garantie' Advies- ?0 7C prijs 53 - jy./9 Veilig naar de wintersport! speciaal gehard edelstaal goede grip op sneeuw en ijs verpakt in handige opbergkoffer kompleet met montagebeugel Leverbaar voor vrijwel alle bandenmaten. Vanaf Geiteharen sokken De echte Noorse Prima pasvorm Schoenmaten 35 t/m 46 Alle maten 3.75 Ventilatorkachel Moderne vormge ving praktische snoeropberging Oververhittingsbe- veiligmg 4-standen schakelaar Regel bare thermostaat 2000 Watt 59 75 Sterke antistatische bouclé van 100% polyamide Voorzien van foamrug Makkelijk zelf te leggen In vijf sfeervolle kleuren 400 cm breed per strekkende meter (excl. legloon) VROOM^DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond go a dj

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 16