Elke klacht serieus nemen N Tekening van een lezer De schilderi kreeg lucht van iNasivin 'hoogtezon' is sterk veranderd OUW Commentaar istribunaal Vertrouwenpersonen voor patiënten in psychiatrische centra een slobberig hansopje nelly ten have gered IJSDAG 26 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 cr De Geus van defensie ver- inspect oor de manier waar- in feite toch een buitcn- cr in het politieke circuit met kte togal bizarre zeden en gc- *aa cn bijna geen gelegenheid ^us j laat gaan om zich te laten als het beleid van zijn minis- vu kordt aangevallen of bekrit i- bo; rtü Staatssecretaris Veder-Smit van volks gezondheid heeft toegezegd, dat bin nenkort acht vertrouwenspersonen voor patiënten zullen worden aangetrokken. Zij gaan zich inzetten voor de psychiatri sche patiënt binnen de inrichtingen en Zoals de schrijver Multatuli et een krachtig: ..Maar ik zal worden!" tot het Neder- publiek richtte, zo schijnt us' lijf spraak te zijn: ..Maar gehoord worden'" 2 dering niets anders! En er is pc jvoorbecld ook geen enkele ,el' om verontrust op een syno- heen-en-weer te schuiven on< minister bij de bcraadslagin- ick n de synode toch nog via de leur blijkt te zijn binnenge- en zorgt dat hij inderdaad d wordt hie irdercn valt eveneens dat de ola ir gebruik maakt van zijn »p meningsuiting om kantte- n te maken bij de uitspraak hervormde synode over kernwapens. Alleen krijgt die waar dering wel een stevige knauw bij het kennisnemen van dc argumenten van dc minister. Hij argumenteert namelijk helemaal niet. Hij gaat vorbij aan de zaak. waarover de synode zich uitsprak, om zich des tc gretiger vast te bijten in al of niet terechte verwijten over wat de sy node nagelaten heeft uit te spreken Een oud debat-trucje. Heeft ie mand het over de schending van de mensenrechten in Zuid-Afrika. val hem dan niet bij of aan. maar verwijs naar de mensenrechten in Rusland: als iemand zich uitspreekt over de bedreiging van kernwa pens. begin dan over alcoholisme, verkeer of abortus Het doet denken aan de goochelaar op het toneel, die steeds zijn han den probeert vrij te houden door voortdurend de aandacht van dc zaal af te leiden naar andere dingen dan waaraan hij bezig is. Maar wat een goochelaar of een illusionist past. mag dat de stijl van een minister zijn? m DIM JJJJ laat het Pekingse proces «Ie zogeheten ..bende van de ..kliek van Lin TBiSo" ie wensen over.'Hlt-proccs ibaar en. althans gedeclte- Ifs voor buitenlandse waar toegankelijk De beklaag J Igen zich/elf verdedigen of >t! ii doen 'en ze krijgen in dc tal medische begeleiding. Er Itgebreide aanklacht en er is ciale rechtbank ingesteld on ling van China's oppcrrech- ig Hua. waann maar liefst i ertig rechters zitting hebben k lijkt dit proces in niets op tgere volkstribunalen uit dc it de Volksrepubliek zelfs tboek van strafrecht had dat Jiet volk" in massale ;cn. gemanipuleerd en op- door radicale partijfunc- jcn. de aanklager was cn Jccl velde over ongelukki- vaak nog niet eens wisten en waarvoor ze voor het al werden gesleept Die jjj öodsbenauwd voor zoveel alles bekenden, ook al bc- k niets van de beschuldigin- t tijd dal een simpele be ging van ..contra-revolutio- imviieiten" de massa's op de reeg ep burgers die dachten ehte leervan Mao Zedong te jen tot hun schrik bemerkten al renegaten" tc zijn geweest die leer nooit iets begrepen De tijd dat het volk sprak" Eveneens de tijd dat beklaagden van nu hoge bekleedden in het partijap en in het leger en ongetijfeld aantallen mensen hebben uiverd met behulp van deze heeft inmiddels een wetboek afrecht en piflocessen kunnen istuk ordentelijkerverlopen idige machthebbers hebben lociten gespaard dit ..proces ho eeuw" te omgeven met de am van legitimiteit Het is ruim wiJ ar geleden dat de ..bende" iepakt. terwijl de ..kliek" al gin van de jaren zeventig i.tng vee die helpen, als hij klachten heeft over opname, verblijf en behandeling. Daarmee wordt een bescheiden begin gemaakt met de invoering van een dergelijke vertrouwensfiguur voor op den duur alle psychiatrische zieken huizen. Dit alles ter verbetering van de rechtspositie van de psychiatrische pa tiënt, die nu vaak in z'n eentje moet optornen tegen een ingewikkelde orga nisatie met eigen wetten en regels en met een logica, die hem ontgaat. Hans van der Wilk (42), directeur van de stichting Pandora en voorzitter van de Cliëntenbond, noemt deze ontwikkeling „een goede zaak", maar wil niet te vroeg juichen. De ervaring heeft'hem geleerd dat enige scepsis geboden blijft. door Kees de Leeuw DEN HAAG Er is de afgelopen jaren veel te doen geweest over het verschijnsel „Ombudsman in de psychiatrie" en zijn functioneren binnen de instituten. Van de acht die er oor spronkelijk waren zijn er nog zes over en tussen hen bestaan grote verschillen wat betreft taak. bevoegdheden en manier van werken. De één is jurist en krijgt voornamelijk met juridische problemen te maken, een tweede is ex-patiënt en wordt geconfronteerd met algemeen menselijke problemen Enkele jaren heeft een psychiater deze functie vervuld en hij kreeg dan ook prompt vragen over de behandeling. werd gearresteerd. De huidige machthebbers hebben de tijd gehad dit proces tot in de puntjes te organiseren cn een uiterst gedetail leerde aanklacht op te stellen Maar tevens zijn dc afgelopen jaren gebruikt om het Chinese volk te doordringen van de wandaden die dc beklaagden hebben begaan. Met terugwerkende kracht is de bende cn dc kliek verantwoordelijk gesteld voor de uitwassen van de Grote Proletarische Culturele Revolutie, een van de felste ideologische cam pagnes in China. die. op het hoog tepunt ervan zeer werd geprezen, maar nu als een zwarte bladzijde in de Chinese geschiedenis wordt af geschilderd. Evenzo werden de machthebbers van toen opgehe meld. terwijl ze nu in de beklaag denbank zitten en worden aange klaagd en berecht door de macht hebbers van nu. die toen verguisd werden Waarmee maar gezegd is. dat als bij de strijd om de macht rondom de dood van premier Zhou Enlai en partijvoorzitter Mao Ze- dong in 1976. de radicale stroming dc overhand had gekregen, de be klaagdenbank waarschijnlijk ge vuld was met de mensen die nu aanklagen en ..recht spreken". Er is geen dag voorbijgegaan of het Chinese volk heeft te horen gekre gen dat voor zover het in ellendige omstandigheden leeft, dat te wijten is aan het laaghartige optreden van dc bende cn de kliek. En dat heeft wel zodanig doorgewerkt dat voor het volk de schuld al lang vaststaat en momenteel het volk de doodstraf eist. Opnieuw een volkstribunaal, zij het indirect. Ook de door de beklaag den afgelegde bekentenissen passen in dat beeld Wie weet wat daar aan vooraf is gegaan? De tekst van dc bekentenissen is die van murw ge maakte gevangenen tijdens een schijnproces in een dictatoriaal ge regeerd land Ontdaan van het sausje van de rechtsgang is er mo menteel in China opnieuw een door dc machthebbers gemanipuleerd volkstribunaal aan de gang. Er wordt veelal gewerkt met een vage taakomschrijving Sommigen wor den raadsman of Juridisch adviseur genoemd en anderen ombudsman of -vrouw, terwijl er ook geen gelijkheid is in financiering: in vaste dienst, op contractbasis, via een uitkering of helemaal geen regeling. Kortom, de verwarring is zeker naar buiten toe groot. Daarbij komt nog dat de ene ombudsman er uitsluitend is ten be hoeve van de patiënten, terwijl de andere tevens een taak vervult voor de medewerkers van het ziekenhuis. Dat dit wel tot conflicten moet lei den, ligt voor de hand. Het bekendste voorbeeld is nog altijd de kwestie van de Alkmaarse advocaat mr. A. van Driel. Hij werd bij wijze van experi ment aangesteld als ombudsman in St. Willibrord te Helloo. kwam op voor een vrouwelijke patient, spande een kort geding aan over haar inbe waringstelling en keerde zich tegen de medische staf. Toverwoord Het resultaat was. dat Van Driel uit eindelijk de laan werd uitgestuurd, want het psychiatrisch ziekenhuis had kennelijk niet verwacht, dat de advocaat zo nauwgezet zijn taak als ombudsman zou opvatten. Weg expe riment. want het enkel uitspreken van het „toverwoord" ombudsman zonder sluitende afspraken is nu een maal niet voldoende. Daarvoor is veel meer nodig, wil deze figuur tenminste niet fungeren als „doekje voor het bloeden" en als „dekmantel voor wantoestanden in de inrichting" Een ombudsman of -vrouw dient er in de eerste plaats te zijn voor de pa tiënt en ter bescherming van zijn rechtspositie Daarvan is ook de sec tie geestelijke gezondheidszorg van de Nationale Ziekenhuisraad door drongen. waarvan de commissie ..Pa tiëntenvertrouwenspersoon' zich heeft beziggehouden met de klach tenbehandeling van patiënten in psy chiatrische centra. Begin dit jaar werd er een advies uitgebracht, waar in gepleit wordt voor het aanstellen van een vertrouwenspersoon voor pa tiënten binnen de instituten. Hij moet In dienst komen van een nog op te richten onafhankelijk stichting, die hem bij zijn werk begeleidt Binnen de centra krijgt hij steun van een patiëntenraad, terwijl tevens zal worden samengewerkt met wetswin- kels en bureaus voor rechtshulp, die al dan niet binnen de inrichting spreekuur houden. Op deze manier kunnen, aldus de commissie, klach ten van patiënten zo goed mogelijk worden behandeld en zal een bijdrage worden geleverd aan de handhaving van de rechten van de patiënten Beeldvorming In de commissie zaten vertegenwoor digers van psychiatrische ziekenhui zen. de inspectie en van (ex-)patiën- ten, zoals Hans van der Wilk. direc teur van Pandora Hij probeert door middel van voorlichting de beeldvor ming om de psychiatrische patiënt in de maatschappij te beïnvloeden. Dat kan niet, als niet tevens de positie van deze patiënt wordt verbeterd en Hans van de Wilk: tamelijk hard onderhandeld rot«: trwm vertieijrn dat verklaart zijn voorzitterschap verpleegprijs in afwachting van een van de Cliëntenbond die zich hier- definitieve regeling in het kader van voor inzet. de sociale verzekering. Over de ontwikkeling in de richting van de ..patiëntvertrouwenspersoon" is hij gematigd optimistisch, temeer nu blijkt dat staatssecretaris Veder- Smit in grote lijnen het advies van de commissie heeft overgenomen. In een notitie van eind oktober reageert ze positief op de voorstellen van de Na tionale Ziekenhuisraad. Voor het aantrekken van in eerste instantie acht van deze mensen en het opzet ten van een landelijk bureau wil de bewindsvrouwe het komende jaar een bedrag van één miljoen beschik baarstellen. Dit geld moet voorlopig komen uit (een verhoging van) de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er •eèd boekenbon Hans van der Wilk: „Gelet op de ervaringen met de Werkgroep rechts positie patiënten in psychiatrische ziekenhuizen (commissie-Van Dijk) heb ik lang moeten nadenken, toen ik twee jaar geleden voor de commissie van de Nationale Ziekenhuisraad werd gevraagd. Ik was nogal huiverig voor geheimhouding, het werken in beslotenheid en een zeker inpakef- fect" Het kwam erop neer. dat van de kant van de (ex-)patiënten een aantal voorwaarden werd gesteld. Zo diende binnen de commissie een evenwicht te zijn tussen vertegenwoordigers van patiënten en anderen, stond overleg met de achterban voorop en moest het concept van de Natinale Ziekenhuisraad worden bijgesteld. „Dat ontwerp was al tot ln de details uitgewerkt. Ook ten aanzien van wat een klacht zou moeten zijn", aldus Hans van der Wilk. Selectie Dat hield in. dat een klacht over de behandeling er eigenlijk buiten zou vallen, omdat dat te maken heeft met de „stoornis" en omdat het niet zo zeer de taak van een ombudsman zou zijn zich daarover te buigen. Hans van der Wilk „Ik kan wel zeggen, dat er tamelijk hard is onderhandeld. Wij hebben gezegd, dat je .niet van tevo ren een selectie mag maken. Als een patiënt in een psychiatrisch centrum een klacht heeft over wat dan ook. dient hij toegang te hebben tot de vertrouwenspersoon van pa tiënten. In overleg bekijken ze samen wat er aan gedaan kan worden. Dat is een principieel uitgangspunt Je moet niet van tevoren onderscheid aanbrengen, omdat daardoor ook de positie van de klachtenbehandelaar wordt geïsoleerd. Elke klacht dient serieus te woren genbmen". De patiëntenvertegenwoordigers stelden dan ook. dat elke klacht er in principe één is. Met die zienswijze ging de commissie akkoord. Om de verwarring over het begrip „ombuds man" dat in vele variaties wordt ge bruikt. tegen te gaan ging men ak koord met de nieuwe naam „patiën tenvertrouwenspersoon'' Daarmee wordt gezegd, dat zo'n figuur, die beslist geen jurist hoeft te zijn. er in de eerste plaats is voor de patiënt en zijn belangen Er is verder gekozen voor één vertrou wensman of vrouw per inrichting, die in dienst komt van een landelijke stichting om de nadruk op de onaf hankelijkheid te leggen. Wel dient deze man of vrouw in beginsel geac cepteerd te worden door het psychia trisch centrum, maar dit sluit wel uit: wiens brood men eet. wiens woord men spreekt. Bij een redelijke om vang van het instituut is er sprake van een volledige dgtaak. hoort de vertrouwenspersoon dagelijks aan wezig te zin, terwijl de drempel zo laag mogelijk moet zijn. Problemen Hans van der Wilk: „Je kunt je voor stellen dat er binnen de commissie heel wat heen en weer gepraat is. voordat iedereen het over dit alles eens was, maar er ligt nu tenminste een behoorlijk advies." Dat neemt niet weg dat de directeur van Pando ra nog een heleboel problemen ver wacht bij het functioneren in de prak tijk. Hij is voorstander van een invoe ring in etappes, een goede evaluatie van het experiment en vindt, dat de bestaande ombudslieden voorzover mogelijk moeten worden ingepast in het nieuwe systeem. „Een uniforme regeling biedt de beste waarborgen maar dan is het ook nodig, dat het geheel wettelijk wordt onderbouwd, zodat Inrichtingen er niet meer on deruit kunnen." Hans van der Wilk: „Een nieuwe wet geving inzake de rechtspositie van alle psychiatrische patiënten (vrijwil lig of gedwongen opgenomen) is drin gend gewenst, want de praktijk werkt nog steeds ontrechtend. Zo'n ..patiën tenvertrouwenspersoon" is slechts een stap in de goede richting, maar er dient nog veel te gebeuren. Binnen de patiëntenbeweging bestaat nog steeds wantrouwen tegen alles wat met psychiatrie te maken heeft en ik dacht niet geheel ten onrechte. Dat wantrouwen kan onder meer worden weggenomen door nu zo snel moge lijk met het invoeren van vertrou wenslieden te beginnen, zodat er re sultaten komen." Hij voegt eraan toe: „Het is een zaak van lange adem. want de tijd van de spectaculaire excessen met platspui- ten, isoleren en elektroshocks is goed deels voorbij. Het komt nu op struc turele veranderingen aan. De hele aanpak van de psychiatrie en de ef fecten ervan moeten openlijk ter dis cussie worden gesteld en wat dat be treft verwacht ik nog een harde strijd." ADVERTENTIE I UumtnJi byuxfc I kW***- •te Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING „Een muzlkaal-pastoraal radio programma" noemt de NCRV- gids het aloude ..Onder de hoog tezon" van ds H A Visser. Elke woensdag luisteren er wel 215.000 mensen naar. Heel wat. maar toch nog op geen stukken na (de helft minder zelfs volgens de gids) het aantal, dat er vóór de zenderkleuring bij betrokken was. Dat komt doordat veel men sen de „hoogtezon-domlnee" niet meer kunnen vinden op Hilver sum 4 Vroeger, op Hilversum 1. was dat voor velen heel wat een voudiger De zieken en bejaarden in de tehuizen zijn er nu helemaal niet meer bij; die kunnen de vier de Hllversumse zender op de hulsradio niet ontvangen. Was dat hoogtezon-programma oor spronkelijk niet jutst voor zieken en bejaarden bedoeld? Nu zijn het voornamelijk huisvrouwen tussen de 25 en 50 jaar die naar het programma luisteren. De ..hoogtezon" moet door die zen- derwisseling wel veranderd zijn. „Bij mijn komst heb ik het pro gramma meteen al aangepast.' zegt ds Visser „Het was al niet meer speciaal voor zieken en be jaarden toen het programma naar een andere zender verhuis de Dat is ook niet erg. Zieken zijn wat hun problemen betreft, precies hetzelfde als gezonde mensen Hun vragen zijn ook de zelfde." Ds. Visser vindt het bo vendien niet goed om mensen in vakjes te stoppen- „Tot een spe ciale groep moeten behoren Is op zichzelf al niet lekker. Oudere mensen horen ineens tot „de be jaarden". Ik hoor daar nu ook bij- En dan vraag ik me wel eens af: bejaard, wat is dat dan voor een ding?" Vroeger, vóór die zenderwisse ling. was de Hoogtezon nauwe lijks meer dan een platenpro- grarama met een vriendelijk woordje tussendoor, zegt de hoogtezon-domlnee. „Bij mij Is het programma helemaal ln het pastoraat overgegaan. De men sen die nu luisteren zijn in het algemeen zij, die op het ogenblik nogal vermoeid tegen de kerk aankijken. Veel mensen kunnen de kerk niet meer vinden. Die spreekt ze niet meer aan. maar hier luisteren ze naar Ik ontdek steeds meer dat luisteraars ook van roomse kant. uit kloos ters en zo zeggen u durft de dingen gewoon bij de naam te noemen die door onze eigen men sen altijd maar verzwegen worden." In minstens één opzicht is ds Visser er door de overstap naar Hilversum 4 belangrijk op voor uit gegaan: de briefschrijvers die om alles kwaad werden („omdat ik schandelijke dingen zou zeg gen; ze noemden mij: die VPRO- kereldie zijn ineens verdwe nen. „Ze moeten de Statenverta ling nog gebruiken en een ouder wets radiotoestel, zonder FM Ik ben ze in elk geval helemaal kwijtgeraakt. Blijkbaar ben ik nu ontzettend braaf, terwijl ik niets veranderd ben." Ondanks de achteruitgang in kwantiteit is de luisterkring toch nog een beetje „een schare die niemand tellen kan", want veel vrouwen die overdag het pro gramma beluisteren, vragen: kan het niet 's avonds uitgezonden worden, zodat mijii man het ook kan horen? Nu nemen velen het 's morgens op de band op en draaien het bandje later voor hun man af. Het werkelijke aantal luisteraars is dus moeilijk na te gaan En hoe moet dat dan met die mensen in zieken- en bejaar denhuizen? „Als ze willen, kun nen ze me natuurlijk altijd horen, op een toestel met FM. Er zijn er. die speciaal voor „Onder de hoogtezon" een andere radio heb ben aangeschaft." Ze komen nog maar heel weinig in Europa voor, maar nu twee Hamburgers erin geslaagd zijn het eerste „Europese" nest jonge sjar-peis te fokken zou daar wel eens verandering in kunnen ko men. De sjar-pei is een zorgelijk uitziend Chinees hondenras, waarvan er hier twee uit het nest van vier te zien zijn. Die zorgelijkheid wordt veroorzaakt door de vele plooien en rimpels, waarvan ook de puppies rijke lijk zijn voorzien. Hun vel slob bert als een hansopje om ze heen en als dat ooit allemaal moet passen zullen ze nog een heel stuk moeten groeien. Veel christelijke verworvenheden zijn ons ontvallen, maar één ding is in de storm van de verwereldlij king overeind gebleven: de Calli- grafische Kalender van Nelly ten Have. Ook voor 1981 is hij er weer. met voor elke twee maan den een bemoedigend woord ol een troostrijke spreuk, vergezeld van een (oud-)christelijk sym bool. De teksten zijn van zeer uiteenlopende figuren Om er een paar te noemen: Gezelle zowel als Calvijn is present en dominee Overduin voegt zich in de rij met Helder Camera. Op de achter kant van de zes kalenderbladen staat een beschrijving van het op de voorzijde afgebeelde symbool. De kalenderbladen zijn zó inge richt, dat zij na gebruik kunnen dienen als een tekstkaart die ver stuurd kan worden. Deze kalen der kost 4,75, maar wie er méér bestelt, bijvoorbeeld om uit te delen op een kerstfeest, betaalt wat minder. Het besteladres is: Administratie Calligrafische Ka lender Ten Have. Stadionweg 150, Amsterdam. Bij de brand in het kapitale hotel in Las Vegas, wdarbij vorige week vierentachtig mensen om kwamen, heeft een banketbakker zich met zijn assistent kunnen redden door in een koelcel te vluchten. Meer dan twee uur hiel den ze het daar uit. en daarna zagen ze kans zich dwars door de vlammen een weg naar buiten te banen De 47-jarige banketbak ker, vader van vijf kinderen, ver telde later hoe hij en zijn assis tent door dikke, zwarte rookwol ken verrast werden Omdat geen uitgang meer bereikbaar bleek, sloten ze zich op in de koelcel, waar de bakker een briefje ach terliet voor het geval ze bij hun ontsnappingspoging zouden ver ongelukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5