laar we leven nog, en materieel lebben we toch niets te verliezen' ternatief plan van vdA voor de VAD Kamer wil snel oplossing voor woningproblemen jid-ltalië wacht gelaten en bang op nieuwe aardschokken L IV reageert afwijzend oningbouw indhoven aat niet door Wellicht nog dit jaar debat over Arabische boycot Geen kort geding door FNV, wel door industriebond Steun voor brief over betaalbare stadsvernieuwing Lerarenopleiding wordt uitgebreid 'Onderhoud moet aftrekbaar zijn' 'Regering moet snel met Zeeland over brug/tunnel praten' Vijftienduizend huizen onverkocht WAO-uitkering lager door rekenfout NSDAG 26 NOVEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET P 9 - RHS 11 n has Kenny de Lange >ELS De hartstochtelijke oproep van de Italiaanse ident Pertini aan de bewoners van de door aardbevingen olfen provincies in Zuid-Italië om ..hun angst te vergeten ie handen uit de mouwen te steken" is niet verstaan, iten, verslagen en bang wachten de overlevenden op 'i Ui we aardschokken „want," zo zegt een man, „we voelen dat 'n,a<j arde nog lang niet tot rust is gekomen. Daar hadden wij h"u! li"® mee houden. Daar kan zells een president niets veranderen." ndol laai len al in het rampgebied Potenza zwaarst getroffen provincie keert de angstige bevolking op plekken of gewoon in het veld. jensen overnachten in auto's, in x onder plastic afdakjes of ge in de open lucht. Als je niet wist zou je denken dat het om inschuldige picknickpartij ging. in Napels, dat toch op een paar jrrd kilometer afstand ligt van eaarst getroffen gebied, zitten irken en parkeerterreinen vol. s nachts, met mensen die uit tniet durven terug te keren naar s Avonds laaien grote kampvu- p bij de geïmproviseerde tenten- jen. De mensen zijn hun angst ing niet kwijt. Dat is een duide- zaak. Een confrontatie met de ep van de president roept bij de n dan ook alleen maar een »nd lachje op. e< 2 nzine lapels en ook in andere dichtbe- le steden in de omgeving is moei- an benzine te komen. Een aantal loepompen staat zelfs al droog, h bewoners hebben namelijk hun tank volgegooid en ook nog re- tankjes gevuld om zo tnel moge- weg te- kunnen rijden, als zich 5 riefve aardschokken wordoen An- zijn al vertrokken naar familie- ia veiliger -owrden De mensen ipedJR? flebIeven zlln in de gehavende m. wachten op hulp. Ook aan voedsel bestaat een groot t in het rampgebied Een over- ega'i f0de helikopter geeft de mensen n de i toe de hoop dat „hun dorp" lijk aan de beurt is voor hulp meestal blijkt een ander dorp pertr aan de beurt te zijn. heeft het in het wilde weg graven echter geleid tot nieuwe instortingen en daarom is in de meeste dorpen besloten op de hulp van deskundigen en goed materiaal te wachten. In Bella, een dorp van 6700 inwoners, dat we gisteren bezochten, is een deel van het oude centrum geheel wegge slagen door de kracht van de aard schok. Op het dorpsplein groepen Deze vrouw is haar emoties niet meer de baas als haar bij de aardbeving in Balvano omgeko men zoon in een lijkkist wordt gelegd. De jongen kwam om toen de dorpskerk tijdens de avond mis instortte. niet meer thuis te blijven slapen en als het kan zo snel mogelijk te ver trekken naar veiliger gebieden. Velen hebben dat advies al opgevolgd in Bella. Het dorp ziet er dan ook uitge storven uit. Af en toe vallen nog brok ken steen uit de bouwvallen naar beneden De straten zijn afgesloten met planken en het betreden ervan is dan ook geheel voor eigen risico. wat jongens en mannen samen rond de dorpsagent, die duidelijk geen SnikkOnd raad weet met alle vragen die op hem worden afgevuurd. Hij vertelt ons dat hij iedereen het advies gegeven heeft In het volgende dorpje, zo klein dat het niet eens een naam heeft, is de .in iwoners van de getroffen dorpen in eerste Instantie zelf ook gaan ven In de puinhopen, op zoek naar levenden. Vaak deden ze dat met blote handen. In veel gevallen Bij tientallen worden in Balvano de slachtoffers van de aardbeving onder de puinhopen vandaan gehaald. De overlevenden krijgen veel te verwerken. Deze vrouw wordt letterlijk en figuurlijk door haar dorpsgenoten opgevangen. hulpverlening al volop op gang geko men. In dit dorp zijn veel meer doden te betreuren dan in Bella. Een vrouw omklemt snikkend een landbouw werktuig en de militaire hulpverle ners kunnen haar niet bewegen het ding los te laten. Een eindje verder staat een groepje huilende militairen. Ze hebben zojuist twee lichamen uit het puin van een ingestorte boerderij gehaald. Balvano. het volgende dorp, is in die pe rouw gedompeld. „De mensen heb ben hier zelfs geen plaats meer om te bidden voor hun doden,'' zegt de pas toor. Zondagavond om half acht stortte het kerkgebouw in. Op dat moment waren een paar honderd mensen, onder wie veel vrouwen en kinderen, daar bijeen gekomen voor een dienst. Andere inwoners werden in dat dorp gedood toen ze aan de avondmaaltijd zaten. Onder de vrijwilligers die helpen bij het graafwerk in Balvano zit ook een wat oudere man. een vrijwilliger. Zijn vrouw schrok, toen de aarde begon te trillen, zo verschrikkelijk dat zij een hartaanval kreeg en overleed, vertelt een bewoner, die zelf geen familiele den verloor. Maar wel zit hij met vrouw en acht kinderen en nog een paar familieleden in een heel kleine tent. „Maar we leven nog, en mate rieel hebben we toch niets te verlie zen." zegt hij wrang. Deze man is als zovele bewoners in dit gebied boer. Hij produceert net genoeg om van te leven, al moet er wel af en toe een koe worden geslacht. Armen Het zijn altijd de armen, die getroffen worden, zegt een hulpverlener. De armen wonen nu eenmaal in oude huizen, die ze vaak zelf gebouwd heb ben. De rijken wonen in stevige hui zen die berekend zijn op dit soort aardschokken. Op de terugweg van het rampgebied naar Napels passeren we de ene vol gepakte auto na de andere, met daar in vluchtelingen die op weg zijn naar veiliger oorden. Tot in Napels komen we de bepakte auto's tegen. Daar houden velen halt om mondvoorraad in te slaan voor onderweg. Wat moet het trouwens een afknap per zijn voor deze mensen als ze mer ken dat in Napels de prijzen van de eerste levensbehoeften sinds zondag avond dertig tot zestig procent geste- Een vrouw zit wanhopig in haar rolstoel bij puinhopen van wat eens haar huis in Sant Angolo del Lombardi. gen zijn. Verklaring van een winke lier: „Ja, ik kan niet anders, ik krijg mijn groenten, fruit, melk en kaas altijd uit Potenza en Salerno. Voorlo pig kan ik dat echter wel vergeten. En als mijn winkel leeg is. zal ik die spullen ergens anders veel duurder moeten kopen, vandaar." De klanten kijken verbaasd als ze horen wat ze voor hun eigen fruit moeten betalen, maar reageren doen ze nauwelijks nog. Dat iemand ook nog kan verdienen aan hun ellende, kunnen ze kennelijk niet meer be vatten. BINNENLAND II! onze parlenfl®jKrdactle I HAAG - De PVfUin de Twee- Kamer heeft een poging gedaan de impasse in de discussie over de nogensaanwasdeling (VAD) te [breken. Er worden In poflUek Haag al vijf jaar lang ideeën nceerd. maar ook de Jonge lubi- voorstellen kunnen noch bij de lievere, noch bij de vakbeweging nstemming rekenen. PvdA hoopt met een gisteren ge- enteerd alternatief in elk geval ikbeweging voor zich te winnen, belangrijkste verschillen met de netsplannen de "VAD-gelden den gebruikt voor Investeringen ^huisvesting. energiebesparing, we bedrijvenen er worden meer rijven verplicht een deel van de it voor dat werkgelegenheidsdoel (staan. •/te het begrip „winst" andere te Kieren dan in de kabinetsvoor- yn, wil de PvdA voorkomen dat VAD-opbrengst grotendeels uit p|P»rdgassector (NAM) voortvloeit." "•^het alternatief van de socialisten 21 wordt ook een „groot aantal sterke ondernemingen met een groot eigen vermogen" VAD-pllchtig. Volgens de PvdA kan het alternatief jaarlijks driehonderd vierhonderd miljoen gulden meer voor de VAD opleveren dan de kabinetsvoorstellen, dat wil zeggen: zeshonderd zevenhonderd miljoen. Reactie onze correspondent DHOVEN De bouw van zeven- tierd dure woningen in het cen- van Eindhoven gaat niet door. Jectontwikkelaar Wilma uit Weert t het bouwplan niet haalbaar en voelt er daarom niets voor verder te bouwen. Volgens Wilma de woningen door de Ingestorte >*markt toch niet verkoopbaar. laar geleden werd in het betrok- lebied de eerste bouwhandeling hcht. maar sindsdien hebben zich 'twintig kopers gemeld. Wilma Ift nog geprobeerd een deel van de opwonm^en over te hevelen naar Ptemie-huursector maar ook dat onmogelijk. Geen belegger wil- *rzijn vingers aan branden, omdat stichtingskosten van de hulzen (1 te hoog zijn. «n w. van Eindhoven hebben nu Uoten om de koopovereenkomst ■t Wilma ongedaan te maken, be- lye voor dat deel van het plan, al woningen worden gebouwd. college gaat nu op zoek naar een e8ger, die met een nieuw plan voor «woningen wil komen. Van onze parlementsred actie DEN HAAO De Tweede Kamer zal waarschijnlijk nog dit jaar opnieuw een debat houden over de gevolgen van de Arabische boycot in Neder land. De speciale commissie die zich met deze zaak bezighoudt Is niet te vreden over de maatregelen die de regering tot nu toe heeft genomen om discriminatie van Joden en Joodse bedrijven als gevolg van de Arabi sche boycot tegen te gaan. Vooral het uitblijven van een verbod van de zogenaamde negatieve goede renverklaringen en de medewerking aan die verklaringen van de Kamer van Koophandel ligt moeilijk in de Tweede Kamer. In zulke verklaringen staat dat een bepaald produkt niet uit Israël komt of geen onderdelen bevat uit dat land. De regering heeft het bedrijfsleven gevraagd deze ver klaringen te vervangen door positie ve goederenverklaringen waarin ge woon staat waar het produkt van daan komt. Een verbod op de nega tieve goederenverklaring acht de re gering in tegenstelling tot de Kamer, niet mogelijk. In de Kamer bestaan ook bezwaren tegen het gebruik van onder meer de KLM om bij het aanvragen van visa voor Nederlanders die een Arabisch land bezoeken een niet-Israël-verkla- ring af te geven. Daarin staat dat de betrokkene geen (economische of po litieke) relaties heeft met dat land. De Kamercommissie meent dat hier toch discriminatie aanwezig blijft. Het CNV heeft in een eerste reactie de plannen van de PvdA gekraakt om het collectiëve deel van de vermogensaanwasdeling voor de werkgelegenheid te bestemmen. De FNV zegt. „duidelijke aarzelingen" te hebben omdat de VAD dan een heel i andere doelstelling zou krijgen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het fonds was opgezet om de werknemers te laten delen in de vermogensgroei van de ondernemingen, aldus de FNV. „De PvdA wil op dit punt een wezenlijke verandering." CNV-secretaria Terpstra reageerde veel afwijzender dan de FNV en be stempelde de PvdA-plannen zonder meer als „pure onzin" De VAD. waar over ai sinds 1964 wordt gekissebist, heeft tot doel dat de werknemers vermogensaanspraken kunnen krij gen „De werknemers zouden via de VAD een individueel en collectief ei gendomsrecht kunnen krijgen wat een deel van het vermogen betreft. Maar nu wil de PvdA wat dat collec tieve deel betreft het eigendomsrecht voor de neus van de werknemers weg kapen en dat geld in de werkgelegen heid stoppen", constateert Terpstra. Hij vindt dat onaanvaardbaar. ADVERTENTIE Heerlijke vissalade (4 personen) Vermeng 400 g gaar visvlees (wijling, schel vis. kabeljauw) met 250 g gekookte aard appelen, 1 grote ui. 1 grote gesneden appel, peper en mosterd naar smaak. Bedek een schaal met slabladeren. Leg de massa erop en maak deze glad met slasaus. De salade garneren met 3 gesneden tomaten en schijf jes ei. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. s-G>avenhage sociaal-economische re- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De wethouders van de vier grote steden Amsterdam. Utrecht, Den Haag en Rotterdam hebben adhesiebetuigingen gekregen van hun collega's uit 87 kleinere ge meenten in het streven voor betaal bare stadsvernieuwing. De vier ste den schreven een brandbrief aan de Tweede Kamer waarin de vrees werd uitgesproken dat de stadsvernieu wing stagneert als de bestaande sys temen voor vaststelling van de huur na renovatie, zoals de plannen zijn, verslechteren. Onder de ondertekenaars zijn ge meenten als Alkmaar, Almelo, Delft, Enschede. Oorinchem, 's-Hertogen- bosch, Maastricht. Ridderkerk, Veen- dam, Vlaardingen en Zutphen. Van onze dactie AMSTERDAM De FNV zal geen kort geding tegen de staat aanspan nen over de rechtmatigheid van de loonmaatregel die de regering voor volgend jaar heeft aangekondigd De FNV zal wel steun geven aan de indu striebond FNV die deze week in zijn orgaan „Zin" heeft aangekondigd de staat wel in kort geding te zullen dagvaarden. Vooral het feit dat de FNV als centra le geen contractpartner Is bij de CA-* O's die door de loonmaatregel wor den ontmanteld, heeft de FNV van een geding doen afzien, aldus een woordvoerder van de FNV. De industriebond is wel contractpart ner en voelt zich dan ook rechtstreeks benadeeld door de looningreep. De advocaat van de industriebond, schrijft Zin, zal zich bij zijn kort ge ding tegen de loonmaatregel baseren op de positie van de overheid in het centrale overleg met werkgevers en werknemers. Ook de overheid is een overlegpartner. „En een overlegpartner moet niet naar het wapen van de loonmaatregel grijpen als dat overleg nog niet is afgerond. De overheid hanteert het uiterste wapen, de loonmaatregel, in een te vroeg stadium," aldus Zin. Daarnaast zal de bond ook de princi- Van onze onderwijsredactie EINDHOVEN De nieuwe leraren opleiding in Eindhoven wordt uitge breid met een tweede- en een derde graadsopleiding in de wis- en natuur kunde. Dit komt neer op dertig extra studentenplaatsen met ingang van 1 augustus volgend Jaar. De lerarenop leiding krijgt mogelijk in augustus ook tweedegraadsopleidingen voor mechanische techniek, werktuig bouwkunde. bouwtechniek, schilde ren. bouwkunde, motorvoertuigen techniek en elektrotechniek. Voor de ze opleidingen worden echter geen extra plaatsen toegekend. Minister Pais is teruggekomen op zijn besluit om de nieuwe lerarenoplei ding in Eindhoven uit te breiden met opleidingen in de grafische en con sumptieve vakken. Deze zouden te weinig verwantschap te bezitten met de reeds bestaande vakken in de op leiding. piële kanten die vastzitten aan een loonmaatregel benadrukken, zoals het aantasten van de vakbondsvrij heid. De andere FNV-bonden hebben als CAO-partners nog geen animo ge toond om evenals de industriebond een gerechtelijke procedure tegen de staat te beginnen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het CDA wil dat groot onderhoud aan woningen weer aftrekbaar wordt van de belasting. De herinvoering van een aftrekmo gelijkheid sou het groot onderhoud als schilderswerk, elektrische bedra ding en loodgieterswerk moeten be vorderen, alsmede een stimulans in houden voor de werkgelegenheid in de bouw, so sei CDA-Kamerlid Dijk man gisteren bij de begroting van volkshuisvesting. Die aftrekmoge lijkheid is jaren geleden afgeschaft. Dijkman wil dat minister Beelaerts van Blokland hierover gaat praten met sijn collega van financiën, zodat aftrek van groot onderhoud kan wor den betrokken bij de discussie over de huurwaarde in belastingzaken, waarover de Kamer nog met de rege ring van gedachten wil wisselen. DEN HAAG (ANP) Een zeer grote meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de regering „haar huis werk" met betrekking tot de vaste oeververbinding over en onder de Westerechelde moet overdoen. De aangekondigde nieuwe besprekin gen met de provincie Zeeland moeten op zeer korte termijn worden ge opend en ook moet worden nagegaan welke de financiële gevolgen voor het rijk zijn over de BTW-plichtigheid van de NV Westerschelde oeverver binding. Deze mening werd gisteren vastge legd in de motie-Eversdijk (CDA). In de motie zegt de Kamer begrip te tonen voor de verontwaardiging die in het bijzonder in Zeeland is ont staan als gevolg van de aankondi ging, dat de bouw van de oeverver binding op lange baan moet worden geschoven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De grote partijen in de Tweede Kamer willen dat er op korte termijn een oplossing komt voor de prop in de woningmarkt, meer dan vijftienduizend duurdere koopwonin gen met een gezamenlijke waarde van omstreeks tweeëneen half miljard gulden. ordening had de Kamer kritiek en lof voor het werk van de bewindslieden. WD-Kamerlid De Beer: „Wij zien plussen en minnen. Aan inzet en goe de wil heeft het de beide bewindslie den zeker niet ontbroken. Er hadden wel meer knopen kunnen worden doorgehakt. Een tikkeltje meer inspi ratie en visie had van ons wel ge mogen." De oppositie had, zoals gebruikelijk, geen goed woord over voor het ge voerde beleid. Desondanks noemde PvdA-Kamerlid Van Dam staatsse cretaris Brokx „een harde werker." De Kamer wil dat die woningen snel worden bewoond, enerzijds om wo ningzoekenden te helpen, anderzijds om de bouwers die te lijden hebben van grote renteverliezen tegemoet te komen. De drie grote partijen zijn het echter niet eens over de Aüjze waarop de problematiek zou kunnen worden op gelost. De PvdA wil dat er een wijzi ging in het huurrecht komt. die tijde lijke verhuur bij voorbeeld twee jaar mogelijk maakt. De WD voelt ook wel voor tijdelijke verhuur, maar wil dat regelen in de leegstandswet, die in januari in de Kamer komt. Het CDA daarentegen pleit sterk voor het invoeren van optiewoningen, waar mee kandidaat-kopers, eerst een wo ning huren om hem na verloop van tijd wanneer de financiering goed koper wordt te kopen. Bouwondernemers achten geen van de oplossingen geschikt voor hun problemen, zo bleek gisteren uit het commentaar van ir. W. Koning, direc teur van bouwbedrijf Wilma en voor zitter van de werkgroep koopwonin gen. Hij acht een uitverkoop van de voorraad onverkochte woningen on vermijdelijk. evenals dat elders ge beurt wanneer ondernemers met een te grote voorraad zitten. Bij de behandeling van de begroting voor volkshuisvesting en ruimtelijke Steun Het CDA steunt in grote lijnen het door de eigen bewindslieden gevoer de beleid. Wel toonde CDA-Kamerlid Eversdijk zich (samen met de WD) uiterst kritisch over het uitblijven van wetten van minister Beelaerts van Blokland. Als voorbeelden wer den genoemd de wet op de ruimtelij ke ordening en de onteigeningswet, die al jaren op het ministerie liggen en waarschijnlijk niet meer door dit kabinet kunnen worden verdedigd. Het CDA en de WD zijn het niet eens over de plannen van de bewindslie den om de huursubsidie over een pe riode van vier jaar met één procent voor de lage inkomens en twee pro cent voor de hogere inkomens te be perken. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De kans bestaat dat ex-bouwvakkers die vóór au gustus vorig jaar in de WAO te recht zijn gekomen, hun WAO- uitkering iets verlaagd zullen zien. Door een technische fout in de methode van berekening van de WAO-uitkeringen in de bouw, zijn die uitkeringen sinds 1967 iets te hoog vastgesteld. Door de rekenfout is intussen 41,3 miljoen gulden te veel aan WAO-gelden uitbetaald. Half vorig jaar kwam de fout aan het licht. Deze week vergadert het Arbeids ongeschiktheidsfonds het cen trale WAO-fonds over de vraag wie voor deze miljoenenstrop moet opdraaien. Daarbij is ook uitgezocht of de te hoge uitkerin gen kunnen worden verlaagd. Dat blijkt juridisch nog onzeker, en wordt verder uitgezocht. Het se cretariaat van het fonds advi seert dat tot verlaging wordt overgegaan wanneer dat juri disch mogelijk zal blijken. Ook dan zullen de betrokken WAO'ers in elk geval niet terug hoeven betalen wat zij de afgelopen jaren te veel hebben ontvangen. Zo'n terugbetaling kan alleen worden verlangd als de te hoge uitkering een fout is van de WAO- ontvanger, en dat is nu duidelijk niet het geval. De fout is ontstaan doordat bij de berekening van de WAO-uitkeringen werd uitge gaan van een te hoge vakantiebij slag, en dat kwam weer door het stelsel van vakantiezegels in de bouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11