Vroedvrouw verdient herwaardering leen centralisatie hoolbegeleiding' Macintosh weer in moeilijkheden Aantal te isoleren huizen sneller bereikt Geen extra heffing op grondwater •meningen voor iandicapten vaak kosten 'vergeten' Nieuwe reorganisatie op stapel Hengelaarsvriend Feestelijke wijn hoeft niet duur te zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar! Staatssecretaris Brokx: Snelle hulpdienst voor hartpatiënten Druk recreatie op Veluwe niet minder nieuw weigering ouw betaling el van belasting C0R stelt vragen over salariëring commissarissen mi Natuurlijke bevalling moet mogelijk blijven oerdense vuil ordt gescheiden pgehaald Na ontvoering en verkrachting een jaar celstraf geëist JHDAG 20 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 9 neenten contra staatssecretaris linze onderwijsredactie HAAG Het voorne fan staatssecretaris Her- fan onderwijs om de ■■begeleidingsdiensten ntraliseren is bijzonder gevallen bij de Vereni- van Nederlandse Ge- t van «en. u een gisteren gehouden hoor- van de commissie voor onder t de Tweede Kamer spuide de t dat de gemeenten in de plan- i Hennes wel voor de helft van ■ten mogen opdraaien, terwijl D inspraak krijgen over de ta- werkwijze. thoolbegeleidingsdiensten zijn vanuit de gemeenten gestart, osten geven ondersteuning aan jijke onderwijsprojecten en Hennes wil de helft van de van deze diensten door het ten financieren. De voorwaar- or deze rijkssubsidieregeling is jeenten in het verkeerde keel- Khoten. Zij krijgen in het plan «nes geen invloed meer op het mma van de schoolbegelei lens ten. Ook mogen zij geen menskracht inschakelen als dat gemeentelijk welzijnsbeleid dVerleg tussen de Vereniging ederlandse Gemeenten en de ecretaris is afgebroken, omdat i geen mogelijkheid bood om i grieven te praten. Hij wil een bsidieregeling, terwijl de ge in een rijksbijdrageregeling (ANP) Het „vergeten" isstngen voor gehandicap- i] «creatie-objecten is niet een van „niet weten", maar van fvoor de financiële gevolgen, nt men dat de komst van apten het bezoek door niet- tapten zal beïnvloeden. Dit indelijke secretaris van de I centraal overleg provinciale ie-stichtingen, drs. H. A. J. laert, op de gisteren gehou- [recreatie-studiedag van de I worden de financiële gevolgen deze voorzieningen ..meerkos- genoemd, maar ze zouden als ikelljke kosten beschouwd d worden, aldus Steenaert. Hij erop dat van de 2700 kampeer ang alow bedrijven er slechts i over aangepaste voorzlenin- van de Nederlandse Qe inraad, verwierp het idee voor gehandicapten bruik- jaste ruimten. Die rulm- in ook door niet-gehandi- gebruikt kunnen worden, zo- capten zich geen buiten- voelen. Staatssecretaris de Vries noemde het verwezen- vtn goede toegankelijkheid in Jk verre van eenvoudig. Er l te weinig gegevens voor het trek- van algemene conclusies, vindt „Op veel vragen moet nog een roord komen, wil die betere toe- KUJkheid gerealiseerd worden", Wallis de Vries wensen. De Tweede Kamer praat vandaag in een commissievergade ring verder over deze problematiek. De mogelijkheid bestaat dat de CDA- fractie met het voorstel komt dat recht doet aan de wensen van de gemeenten. Studiefinanciering Tijdens dezelfde hoorzitting hebben studenten van het Landelijk Overleg Grondraden en het Landelijk Overleg van HBO-studenten gepleit voor een goede studiefinancieringsregeling. Veel studenten leven onder het ni veau van het bijstandsminimum. De financiële positie van studenten wordt elk jaar slechter door de bezui nigingen. De twee organisaties willen dat de studenten een eigen inkomen krijgen. Voor ongehuwden zou dit neerkomen op zeventig procent van het mini mumloon. Zestig procent van dit be drag moet verstrekt worden in de vorm van een beurs. De resterende veertig procent moet door middel van een renteloos voorschot worden gege ven. Per jaar zou het voorschot met acht procent moeten worden vermin derd en de beurs met acht procent moeten groeien, zodat na vijf Jaar het onderwijs gratis wordt. De kosten van deze studiefinancieringsoperatie schatten de twee organisaties op twee miljard. Anderhalf miljard zou uit de kinderbijslag betaald kunnen worden. Voor het gat van een half miljard wisten de studenten geen op lossing. Het Nederlands Instituut voor Regis teraccountants klopte bij de onder wijscommissie aan voor een gedeelte lijke bekostiging van zijn opleiding. Het instituut wil dat eenderde van de kosten door het rijk wordt gedragen. De bijdrage in de opleiding tot regis teraccountant door het rijk is de laat ste vijf jaar tot zestien procent ge daald. Voor dit studiejaar verwacht men een nadelig saldo van een half miljoen. Van onze redactie economie STEIN Macintosh, het grootste conlectiebedrijf van Nederland, verkeert ernstig in moeilijkheden. Er is een nieu we ingrijpende reorganisatie nodig, aldus topman drs. J. Beyer. Het wordt de zoveelste reorganisatie bij dit kleding bedrijf. Hoeveel arbeidsplaatsen verloren zul len gaan is nog niet duidelijk omdat het bestuur volgende week pas de ondernemingsraad zal inlichten. De vroeger zo schuwe reiger raakt steeds meer vertrouwd met de stadsmens. Aan de Haagse Koninginnegracht wacht zo'n vogel bij een sportvisser, in de hoop dat er iets voor hem afvalt. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Als de isolatie van woningen in het huidige tempo doorgaat, zullen al in 1987 in plaats van in 1990 on geveer 2,4 miljoen woningen ln Nederland geïsoleerd zijn. Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting zei dat gisteren in En schede, waar de 10.000ste huurwo ning werd geïsoleerd. Brokx zei te hopen dat Enschede, die wat woningisolatie betreft een voor trekkersrol speelt, een voorbeeld zal blijven op het gebied van de energie besparingen. ROTTERDAM (ANP) De 250 Rot terdamse huisartsen krijgen volgend jaar als eersten in Nederland de be schikking over een hulpdienst, waar zij snel essentiële onderzoeken kun nen laten verrichten bij patiënten met klachten die wijzen op een hart infarct of een dreigend infarct De huisartsen kunnen volgend jaar patiënten naar het klinisch chemisch laboratorium aan de Glashaven stu ren. Binnen twee uur kan de arts beschikken over de resultaten van de onderzoeken (cardiogrammen en en zymbepalingen) en kan hij op basis van die resultaten beslissen of de patiënt in verband met een dreigend infarct moet worden opgenomen in een hart bewakingsafdeling van een van de Rotterdamse ziekenhuizen. XL (ANP) Mevrouw M. Aarts- ikeo uit het Texelse Koog wil een van haar inkomstenbelasting betalen uit protest tegen de be- nlngswedloop. Mevrouw Aarts teen enkele verantwoordelijk- voor kernbewapening op zich te n nemen en dus ook niet dat deel nar belasting dat voor defensie ven zou worden gebruikt, te zul- letalen. De gewetensbezwaarde is lid van de PPR. P tijd geleden werd door de deur- der beslag gelegd op een deel bet huisraad van de Elndhovense houw Wessels. Ook zij weigerde „defensiedeel" van haar belasting betalen. Dit op grond van haar Dofaovertuiglng. vrouw Aarts beroept zich bij haar Irering de volledige aanslag te vol- op de rechten van de mens zoals zijn vastgelegd in het handvest de Verenigde Naties en de ak- wden van Helsinki. Volgens haar op haar boedel geen beslag wor- relegd, daar zij op huwelijkse Wwaarden is getrouwd. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De druk van de ver blijfsree reatie op het hart van de Ve luwe blijkt nog niet te zijn afgeno men. Sinds enige jaren geleden het streekplan Veluwe werd vastgesteld, is nog geen enkel vakantiebedrijf op geheven of naar elders verplaatst. Tot die conclusie komt het provinci aal bestuur van Gelderland in een ceerd. Ook de verdere aanl rd gepub i tas ting vi het centraal Veluws natuurgebied is door de uitvoering van diverse be stemmingsplannen niet tot stilstand gebracht. Het rapport geeft tevens een over zicht van het aantal illegale bewoners op de Veluwe dat veelal in noodon- derkomens zoals zomerhuisjes en ca ravans verlijft. Op de Noord-West- Veluwe alleen al bedraagt dit aantal zo n 1500 tot 2000. Hiervah wonen er in de gemeente Ermelo ongeveer vier honderd. Vier jaar geleden begon Enschede met de uitvoering van de zogenoem de thermische isolatie van 25.000 hui zen in de sociale woningbouw. Medio volgend jaar zullen alle isolatiepro jecten (waaronder het plan-1980) ge reed zijn; dat zijn ruim 16.000 wonin gen. Als gevolg hiervan kan in 1995 een aardgasvoorraad zijn gevormd van bijna 224 miljoen kubieke meter. Enschede wil een energiebesparings- beleid dat verder reikt. Gedacht wordt aan schakelaars die de pomp van de centrale verwarming alleen laten lopen als dat echt nodig is, in plaats van het hele jaar door. Dit zou het elektriciteitsverbruik met de helft kunnen verminderen. Verder wil Enschede hoog-rendements centrale verwarmingsinstallaties introduce ren. Binnenkort begint een proef met deze ketels. De subsidieregeling voor hét isoleren van woningen is deze maand veran derd. Nu is vijftien procent van de kosten voor isolerende beglazing en 25 procent voor andere maatregelen. Burgemeester Wierenga van Ensche de gaf staatssecretaris Brokx in over weging om toch de oude subsidiere geling te blijven toepassen, waarbij de percentages respectievelijk dertig procent en 25 procent bedragen voor woningen die zo volledig mogelijk worden geïsoleerd. Brokx zei dat de percentages vijftien en 25 voor subsi diëring van respectievelijk isolerende beglazing en andere vormen van iso latie, een evenwichtige verdeling is, omdat het laatste meer rendement oplevert dan het eerste. Enkele Enschedese woningcom plexen zijn nog niet geïsoleerd omdat een minderheid van de bewoners té gen isolatie is. Gedacht wordt nu aan een „genuanceerde gedoogplicht". als er een ruime meerderheid vóór isolatie is. Van een onzer verslaggevers VEENDAM De Centrale on dernemingsraad van het aard- appelmeelconcern AVEBE wil weten, of het klopt dat de drie directieleden elk een half mil joen gulden verdienen. Dit is onlangs gezegd door de com- munische actieleider in oost- Groningen, Fré Meis. Volgens hem zou mr B. W. Biesheuvel als adviseur en bestuurslid zelfs zeven ton krijgen. Ook hierover wil de COR ophelde ring. Daartoe heeft men zich gericht tot zowel de directie zelf als het bestuur. „Aanvan kelijk namen wij het verhaal van Fré Meis niet zo serieus. Inmiddels hebben we echter bericht gekregen, dat het in derdaad waar zou zijn. We vin den die bedragen dan wel erg hoog voor een in nood verke rend bedrijf," aldus een woord voerder van de ondernemings raad. De COR is bovendien ver bolgen over het feit, dat voor zitter mr J. H. Doornbos zich terugtrekt als voorzitter van de hoofddirectie van AVEBE. „Weliswaar is er al eerder spra ke van geweest, dat hij zou aftreden, maar nu hij het uitge rekend op dit moment doet, lijkt er erg op, dat de kapitein het zinkende schip als eerste verlaat," zo wordt gezegd. De heer Doornbos ruilt zijn direc tielidmaatschap om voor een plaats als bestuurslid. 'W #Vi' Sf*. i i sW-* De 65-jarige G. Prinsen uit Scherpenzeel heeft om alle verveling te lijf te gaan op lijn vele vakanties tientallen stenen venameld. Met wat cement heeft hij van de stenen twee beelden geconstrueerd van ongeveer 1500 kilo. De heer Prinsen, die ongeveer een jaar met xijn originele hobby besig is geweest, is met recht trots op zijn huiswachters. door Marianne A mei Ink-Verburg De positie van de vrijgevestigde vroedvrouw in Nederland wordt bedreigd en verdient op korte termijn intensieve aan dacht van de overheid. Tot deze conclusie komt drs. Jelle Jan Klinkert in zijn proefschrift „Verloskundigen en artsen", waarmee hij gisteren aan de Vrije Universiteit promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. DERDEN (ANP) Woerden is van n huisvuil gescheiden op te halen. 1 het sorteren en later verkopen h materialen die voor hergebruik ln nmerking komen, zoals papier, glas 1 textiel, hoopt de gemeente de n* gestegen kosten van het ver- *r van het huisvuil naar de Afval jerking Rijnmond (AVR) en de 'branding daarvan te beperken, april volgend jaar wil Woerden een bef houden. De bewoners krijgen «"-containers met twee delen. Ver- *omt er een aangepaste vuilnis- Hen en een sorteerinrichting. H het ministerie van volksgezond st» en milieuhygiëne is subsidie «ngevraagd voor de proef. Jelle Jan Klinkert, voor de lezers van deze krant geen onbekende, probeert in zijn onderzoek een beeld te krijgen van de relatie tussen de drie beroeps groepen die zich met de verloskunde bezighouden: verloskundigen (vroed vrouwen), huisartsen en gynaecolo gen. Uit interviews, gehouden onder tweehonderd vroedvrouwen, blijkt dat deze drie groepen in een perma nente machtsstrijd gewikkeld zijn waarin de vroedvrouw vaak de kwets baarste is. Verleden Dat deze situatie niet nieuw is, blijkt uit het boeiende historische overzicht dat Klinkert geeft van de ontwikke lingen in de medische wereld die leid den tot de eerste geneeskundige wet ten van 1865. Alle beroepsgroepen naast de arts, zoals kwakzalvers, tandmeesters en oogmeesters werd verboden te praktizeren. Alleen de vroedvrouwen mochten blijven om dat er een tekort aan verloskundige hulp was en de verloskunde econo misch gezien bepaald niet aantrekke lijk was voor de artsen. Tegen de rond I860 ingediende wets voorstellen die de artsen bepaalde beperkingen oplegden, protesteerden zij krachtig waardoor voor hen belangrijke wijzigingen werden aan gebracht. De vroedvrouwen, die hun bevoegdheden zeer beperkt zagen tot „het verlenen van verloskundigen bij stand of raad alleen bij ongestoord natuurlijk verloop der baring" pro testeerden echter niet. Zij konden het niet. In de eerste plaats waren vroed vrouwen vaak afkomstig uit de laag ste sociale klasse en konden zij soms amper schrijven. Ten tweede was de emancipatie van vrouwen nog niet begonnen zodat men algemeen vond dat zij niet voor zichzelf hoorden op te komen en toch tot niets méér in staat waren. Vanuit deze tijd stamt dus al hun achterstand ten opzichte van artsen een achterstand die zij nog steeds niet hebben kunnen in halen. Heden Ondanks de vele uitbreidingen is de bevoegdheid van de vroedvrouw in wezen gelijkgebleven: ook nu nog mag ze slechts de natuurlijke, onge compliceerd verlopende zwanger schap en baring begeleiden. Maar de ze door negatieve oorzaken ontstane beperking heeft zich in onze tijd om gevormd tot een principe: wij vroed vrouwen willen ook dat, voor zover mogelijk, zwangerschap en baring een natuurlijk verloop hebben Een gezonde vrouw is, algemeen gespro ken, uitstekend in staat om zonder problemen zwanger te zijn, een kind te baren en te zogen. Persoonlijk vind ik dat dit het uitgangspunt moet zijn bij de begeleiding van een zwangere vrouw. Artsen, met name gynaecolo gen, hebben daarentegen steeds meer de neiging zwangerschap en beval ling te zien als een crisissituatie voor twee personen, die met moderne technische middelen begeleid moet worden. In deze visie passen geen thuisbeval ling en eigenlijk ook geen vroedvrou wen. Zwangerschap en geboorte wor den van het terrein van de normale menselijke verrichtingen geschoven geschoven op het terrein van de ge neeskunde De vrees dat men, door dit natuurlijke proces met een me disch oog te bekijken, vaak ziekte zal veroorzaken is volgens mij terecht. Een goed voorbeeld hiervan is de zogenaamde day-light bevalling die vooral in de Verenigde Staten veel voorkomt, maar helaas ook in Neder land steeds meer wordt gepropa geerd. Men wil graag dat de bevalling overdag plaatsvindt, omdat er dan een uitgebreid medisch team aanwe zig is. Daarvoor moet de bevalling kunstmatig worden opgewekt, het geen de kans op complicaties aan zienlijk vergroot. Het medisch team zal dus inderdaad terecht aanwezig zijn. Deze gedachtenkronkel zou op nog vele andere manieren te illustre ren zijn. Een ander aspect van de medische benadering van de geboorte is vol gens mijn ervaring dat de aanstaande ouders onnodige angst, onzekerheid en afhankelijkheid van de hulpverle ner voelen. De vrouw verliest het ver trouwen in zichzelf en verlaat zich op de arts en zijn ingrepen. De vrouw „baart" niet, de arts „haalt" het kind. Met mij voelen veel vroedvrouwen zich door deze zogenaamde medicali- sering bedreigd: 65 procent van de door Klinkert ondervraagden ziet de toekomst van de vrijgevestigde vroedvrouw, en daarmee de vrije keus van de zwangere vrouw niet optimistisch in. Cijfers tonen aan dat deze vrees niet ongegrond is. Het aan tal thuisbevallingen nam tussen 1970 en 1977 af van 57,3 procent naar 38,3 procent. Het aantal gynaecologen steeg in die jaren met 42 procent en het aantal medische indicaties voor een ziekenhuisbevalling, reeds aan het begin van de zwangerschap gege ven, van 26 naar 40 procent. Uit de enquêtes blijkt ook dat veel vroedvrouwen ontevreden zijn over de relatie met huisartsen. Zij zouden graag meer overleg met hen voeren over de sociale aspecten en het medi sche verleden van de zwangere. Bo vendien blijken er vaak problemen te zijn over een verwijzing naar een gy naecoloog. Formeel kan dit alleen via de huisarts. Soms weigert de huisarts dit en houdt de patiënt zelf, hetgeen de vroedvrouw als vernederend er vaart omdat zij zich, verloskundig gezien, de gelijke van de huisarts acht. Zij vindt dan ook dat de rol van de huisarts op het verloskundig ter rein beperkt moet blijven tot de alge mene medische begeleiding van de zwangere en pasgeborene. Ook de Centrale raad voor de volksgezond heid stelt zich in zijn advies van 1978 op dit standpunt Toekomst Dit alles draagt ertoe bij dat de vroedvrouw een geïsoleerde, onzeke re positie inneemt. „Zolang het nog niet zonder meer duidelijk is of medi- calisering van zwangerschap en be valling positief of negatief moet wor den gewaardeerd, is dit een reden om aandacht te besteden aan de vroed vrouw, haar positie en haar proble men," aldus Klinkert. Hij kiest geen partij in deze principe-strijd, maar vindt wel dat de vroedvrouw, als ver tegenwoordigster van de „natuurlijke benadering" beslist niet mag verdwij nen omdat zijn invloed zou kunnen hebben in de richting van de ontme- dicalisering. Zijn terechte conclusie is dat afbake ning van de grenzen van ieders werk terrein, een herbezinning over de ont wikkelingen in het verleden en bo venal erkenning van een respect voor eikaars kennis en kunde onmisbaar zijn voor een goede samenwerking van vroedvrouwen, huisartsen en gy naecologen in de toekomst. Marinanne Amelink-Verburg, vroed vrouw te Amsterdam besprak het proefschrift „Verloskundigen en art sen". Het is uitgegeven door Sta- fleu's wetenschappelijke uitgever smij en zal ongeveer 25 gulden kosten. Maar dat er vele honderden banen op het spel staan lijkt zeker. In mei. zei Beyer dat er dit jaar hooguit 250 arbeidsplaatsen verloren zouden gaan en dat dit binnen de normen van de lopende herstructurering viel. De aankondiging van de nieuwe reor ganisatie, maakt duidelijk dat het nu om veel grotere aantallen gaat, het bestuur zegt trouwens zelf dat er „ernstige moeilijkheden" zijn. Dis trictsbestuurder C. Bel van de Indu striebond CNV gaf dat indirect ook wel toe, al wilde hij in dit stadium nog geen getallen noemen. Hij wilde ge ruchten over een verlies van 800 ba nen bevestigen noch ontkennen. Macintosh zal als concern dit jaar verlies lijden. In 1979 werd er netto nog 5 miljoen winst gemaakt maar cijfers voor belastingen lieten toen al zien dat het met de Nederlandse pro- duktiebedrijven slecht ging. Voor be lasting werd in Nederland 10,6 mil joen verloren terwijl in het buiten land ƒ23,4 miljoen verdiend werd. Dat was grotendeels te danken aan de kledingwinkels in België, Frank rijk, Spanje en Portugal. Wat de Nederlandse produktiebedrij- ven betreft, Bendien Smits in Almelo is een goed lopende zaak, de proble men zitten meer in de vestigingen in het zuiden en daar wordt de werkge legenheid dan ook het meest be dreigd. Macintosh maakt daar nog te veel merkloze confectie. Voor een Ne derlandse confectie-producent een ondoenlijke zaak door de Aziatische concurrentie, speciaal op dit terrein. UTRECHT (ANP) De officier van justitie mr. A. Herstel heeft gisteren voor de Utrechtse rechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist tegen de 20-jarige Turk E. Y. wegens ontvoering en verkrach ting van een Turks meisje op 10 sep tember. De zwager van de dader en zijn vrouw hoorden respectievelijk een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en een voorwaardelij ke straf van twee maanden tegen zich eigen wegens hulp daarbij. Verder eiste de officier nog gevangenisstraf fen van een jaar tegen twee Turken wegens hun aandeel, en een voor waardelijke straf van twee maanden tegen de 24-jarige R. T. Opzet van de ontvoering en verkrach ting was het verkrijgen van een ver blijfsvergunning voor de illegaal in Nederland verblijvende Y. Door de verkrachting van het wel legaal ver blijvende Turkse meisje zou zij vol gens Turkse gewoonten gedwongen zijn met Y. te huwen, waardoor ook hij zou worden gelegaliseerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bedrijven die gebruik maken van grondwater in plaats van leidingwater, zullen niet te maken krijgen met een Rijksheffing naast de provinciale. Die heffing, die oorspron kelijk in het wetsontwerp over het gebruik van grondwater was opgeno men, kan worden geschrapt, omdat een meerderheid van de Kamer wijzi ging van de wet, zoals het CDA dat wil „toelaatbaar" acht. De Kamer nam gisteren een diepe duik in de parlementaire geschiede nis, om vast te stellen of een wijzi gingsvoorstel van het CDA-Kamerlid Hennekam al dan niet toelaatbaar, dan wel „destructief" was. De discussie daarover was aange spannen, door het PvdA-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman, die sa men met de rest van de oppositie bezwaar maakte tegen het amende ment van Hennekam, omdat het een wijziging zou aanbrengen, die de strekking van het hele wetsontwerp zou aantasten. Het schrappen van de Rijksheffing zoals Hennekam dat voorstelde kon niet, zo betoogde het PvdA-Kamerlid, in een wet, die juist aanstuurde op verantwoord gebruik van grondwater, door de kosten daar van te verhogen. De regeringspartijen meenden echter dat die heffing op oneigenlijke wijze in de wet was beland toen een voor- 'stel van de oppositie, bij afwezigheid van een aantal kamerleden, van de regeringspartijen werd aangenomen (in 1977). Een meerderheid van de Kamer volg de de heer Hennekam in zijn argu mentatie, maar niet nadat eerst bloemrijke voorbeelden uit het parle mentaire verleden waren opgediept, waarbij werd teruggegaan tot het ein de van de vorige eeuw, toen een soort gelijke discussie is gevoerd over een voorstel van Kamerlid Gevers Dey- noot betreffende in- en uitvoer van vis. Het SG P-Kamerlid Van Rossum sleepte er zelfs een zeer omvangrijk en vergeeld boek voor naar het spreekgestoelte, waarna de Kamer in meerderheid tot de conclusie kwam dat het kon; Hennekams amende ment. DEN HAAG (ANP) De Bank voor Nederlandsche Gemeenten gaat een 10,75 procents 25-jarige obligatiele ning 1981 per 1992-2006, groot 125 miljoen, uitgeven tegen een op 25 november voorbeurs bekend te ma ken koers. De inschrijving is vastge steld op 27 november. Storting moet op 15 januari 1981 plaatsvinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9