Weinig bezwaar tegen regulering sluikreclame Pop- dagen Muzikale soeplesse bij Creoolse band 1 Nagelaten verzej van Gerard den Brabander 'n Echt Italiaans etentje: Macaroni van Albert van Zoonen die je écht proeft. Commerciële radio uit VS voor Europa Kamer wil helderheid over betaald voetbal National Gallery verwerft duurste kunst aller tijden Oud-voorzitter Vara overleden En dan nog Heldere notitie 1 handig théti tot januari V Veronica voert programma af Nieuwe boekfl DONDERDAG 20 NOVEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer stemt in grote lijnen in met de nieuwe richtlijnen voor sluikreclame op radio en televisie van minister Gardeniers van CRM. Behalve het punt van shirtreclame bij het betaald voetbal, worden ze door een meerderheid als een verbe tering gezien. Over de shirtreclame bij het voetbal wil de kamer nog overleggen met staatssecretaris Wal lis de Vries, die het sportbeleid op CRM voert. Die shirtreclame is vanaf 1 augustus van het volgend Jaar op grond van de richtlijnen mogelijk, maar de minister gelooft niet dat hij in die tak van sport zal worden inge voerd Dit bleek gisteren tijdens een monde ling overleg in de kamer dat de be windsvrouwe voerde met de vaste commissie voor CRM. Zij vreest niet voor nvoer van die shirtreclame, om dat het betaald voetbal weet dat ze van de overheid slechts financiële steun krijgt onder voorwaarde dat geen reclame op de hemden wordt gevoerd. Deze financiële ondersteu ning komt voort uit een vier jaar durend hulpprogramma dat de over heid in '77 is gestart op grond van het rapport „naar een gezonder betaald voetbal" De Kamer heeft vorig jaar, toen de KNVB het idee van de shirtreclame te berde bracht, die voorwaarde be dongen. Het gaat om een hulp van in totaal ruim veertig miljoen gulden Dat bedrag wordt bij elkaar gebracht door CRM. de Stichting Nationale Sport to talisator en de Nederlandse gemeenten. Met het geld worden veel al de schulden afgelost van kieperen de clubs. Bedanken Vooral de fracties van CDA en PvdA vrezen, dat wanneer het hulppro gramma volgend jaar afloopt de voet balclubs de overheid hartelijk zullen bedanken en vervolgens overgaan op shirtreclame. Naar het oordeel van deze fracties zal dat de dood beteke nen van zeker vijfentwintig clubs. De rijke verenigingen worden steeds rij ker en de armen zullen verkommeren, luidt de redenering. De toch al rijke clubs spelen in de hoogste regionen van het betaald voetbal en komen bijgevolg het meest op de televisie. De mindere goden komen zelden aan bod, met als gevolg dat de sponsors met de dikste portefeuilles zich dan ook als eersten bij de rijkste clubs zullen aandienen. De KNVB weet in tussen dat de overheid best geldelijke steun wil geven, maar nimmer tegelij kertijd met sponsors uit het bedrijfs leven. De WD heeft tegen de nota van de door Frits Lagerwerff AMSTERDAM Het hoofdstedelijke établissement De Kroeg is één van de weinige gelegenheden in Nederland waar men de Surinaamse (lees: Creoolse), de Antilliaanse en de Curacaose takken van de Afro-Amerikaanse muziek niet wil negeren. Er is elke woensdag een druk bezochte salsa-avond, daarnaast wordt aandacht besteed aan steelbandmuziek en latin-jazz, zoals van het Surinam Music Ensemble. minister bedenkingen omdat de re clame op televisie nu flink beknot gaat worden. Woordvoerder Keja concludeerde dat met deze nieuwe regels, die reclameborden en teksten op kleding tot op de millimeter aan banden leggen, de wereld er niet rij ker op wordt, maar de sport met name wel armer. HIJ schetste, dat de sport zich dank zij de heilzame in spanningen van het bedrijfsleven de afgelopen jaren zich voluit kon ont plooien. Als voorbeeld gaf hij de mlnl-voetbal- show van de NCRV, die zich tot een weergaloos evenement had kunnen ontpoppen ln het Rotterdamse Ahoy, met als omlijsting een staalkaart van het bedrijfsleven. De technische uit voering van de nieuwe regulering ls volgens hem echter gedoemd te mis lukken: „Ik waardeer de pogingen van de minister om het onwettige wettig te maken. Maar deze beschik king leidt tot niets." Lof D'66 woordvoerder Mertens had op een enkele technische bedenking na slechts lof voor de nota van de minis ter. De fracties van PvdA en CDA toonden zich niet buitengewoon ge lukkig met het feit dat de reclame hoe dan ook ruimte wordt geboden in het omroepbestel. Maar beide partij en konden ook niet veel meer dan treurnis uitspreken en zich verder voor een voldongen feit gesteld zien. Met als enige opdracht, die zij nog hebben, de vercommercialisering zo veel mogelijk te beteugelen. Zowel woordvoerder Worrell (PvdA) als De Boer (CDA) vroegen zich wel af of het ooit mogelijk zou zijn het bui tengewoon vindingrijke bedrijfsleven in dit opzicht te beknotten. Voor woordvoerder H. de Boer staat het echter niet vast dat de intocht van de commercie in de media niet meer te keren is. Hij verwees daarvoor naar een rechterlijke uitspraak ln een ge ding tussen een volleybalvereniging en Trouw. Die uitspraak hield in dat geen medium gedwongen is reclame te maken als het dat niet wil. Niette min accepteert hij de nieuwe richtlij nen van de minister. In deze zesmans groep zitten drum mer Eddie Veldman, timbalist Glenn van Windt en congaspeler Pondo O'Bryan, slagwerkers die eerder met succes in de groep Solat en Hans Dulver's Perikels hebben gemusi ceerd. De muziek van hun groep, die door pianist Glenn Gaddum. gitarist Wilfred Kempenaar en bassist Pablo Nahar wordt gecompleteerd, ken merkt zich door een strakke vormge ving, een grote mate van muzikaal soeplesse en een relatief klein expres- siegebied dat geëxploiteerd wordt zonder dat de spanning ook maar een moment verloren gaat. Sterke invloe den van de Amerikaanse „latin" groe pen uit de jaren vijftig en zestig zijn merkbaar, alsook die van de latere funkbands. Het interessantst waren in De Kroeg de collectieve slagwerkpartijen, met een effect van een uiterst ingewikkel de simpelheid en dynamiek, en de soli van gitarist Kempenaar, die over een fraaie zingende toon en een relaxt gevoel voor contrast bleek te be zitten Wat ik persoonlijk minder geslaagd vond, was dat typisch Latijns-Ameri kaanse stukken zo weinig aan bod kwamen. Het repertoire leek voor het merendeel gefixeerd op de Ameri kaanse bibop en dat is zo langzamer- Speciaal vandaag De televisie als collectebus. Op het ene net de BB Show, spelletjes ten bate van een pa ter in Brazilië, aan de andere kant en gedeeltelijk ook nog gelijktijdig, de Speelgoedactie van de VARA, waarin de ge vers nu ook al prijzen kunnen winnen. Ned. 1/19.45 en Ned. 2/20.43 Hoofditem in Achter het Nieuws: de problematiek van de indianen. Op 27 november wordt in Rotterdam over dit onderwerp het Russell-tribu- naal gehouden. Verder de situ atie in de bio-industrie en de pogingen in Veendam om zi geunerfamilies te integreren in de gemeenschap. Ned. 2/23.00 Gesprekken met vrouwen die met goed gevolg de Moe dermavo hebben doorlopen; wat gebeurt er als je dat pa piertje hebt veroverd, veran dert er iets in je leven, levert het voordeel op of werkt het ontevredenheid in de hand? AVRO-dite besteedt er onder meer aandacht aan. Hilv. 2/9.25 Een wasmachinehandelaar als bekende Nederlander. Hoe kom je erop? De zegeningen van de sluikreclame helpen NCRV-Globaal aan de hoofd gast. Zo lang er niemand over nadenkt daar, kan alles. Hilv. 1/13.20 hand een beperkte inspiratiebron Mogelijk was deze repertoirekeuze in gegeven door gastsolist Ronald Snij ders die maar matig kon boeien. Deze fluitist stelt zich vaak op als voor vechter van de zwarte cultuur, maar is artistiek van te geringe portuur om zich op muzikaal niveau waar te ma ken. In de standard Pohema floot hij over dan in zijn instrument, neuriede er wat bij en hield zich flauw pulse rend aan een populair soort noten. Dahoud van trompettist Clifford Brown kon er vanwege de andere musici zeker mee door, maar de prachtige ballad My one and only love werd daarna door hem zeurderig en onmachtig om zeep geholpen. Nee, geef me dan gitarist Michel Samson als gastsolist. De Amsterdamse black-artlst bewe ging heeft al met al in De Kroeg vaste grond onder de voeten en naar ver luidt binnenkort de groep van timba list Alberto de Hond, met onder ande re Steve Boston er zijn entree. Er is hier leven in de brouwerij. LONDEN (UPI) De National Galle ry in Londen, de Engelse tegenhanger van het Rijksmuseum in Amsterdam, heeft zonder daar ruchtbaarheid aan te geven een der spectaculairste aan kopen van deze tijd gedaan. Het be treft een van de' belangrijkste oude meesterwerken die zich nog in parti culier bezit bevonden, een schilderij van de Zuidduitse meester Albrecht Altdorfer die leefde van 1480 tot 1538. Het werk draagt als titel Christus neemt afscheid Van zijn moeder. Er zou voor het schilderij ongeveer 25 miljoen gulden op tafel zijn gekomen. Dat zou betekenen dat dit de hoogste prijs is die ooit voor een schilderij is betaald. Het record was tot dusver een bedrag van ongeveer 13,5 miljoen dat in mei van dit jaar werd betaald voor een schilderij van de Engelse schilder William Turner op een vei ling in New York, Juliet and her nurse geheten. De Zuidduitse meester was in het bezit van de erfgenamen van Sir Juli us Wernher. een diamanthandelaar die in het begin van deze eeuw een kunstcollectie samenstelde. De be heerders van de erfenis die een flinke belastingaanslag moesten financie ren, onderhandelden in het geheim via het veilinghuis Christie's met de Britse minister van kunstzaken, Nor man St. John-Stevas. Als resultaat van deze onderhande lingen is de belastingaanslag nu aan merkelijk verlaagd en kan de rest van de verzameling bijeen blijven ln een stichting ten algemenen nutte. Bo vendien heeft Engeland nu een zeer belangrijk schilderij kunnen behou den, dat anders wellicht naar het bui tenland was gegaan wanneer het op een velling was aangeboden. Sportfonds Mocht het zo zijn, dat in het betaalde voetbal toch wordt overgegaan tot shirtreclame, dan wil de PvdA de opbrengst daarvan in een fonds ge stort zien. De twee woordvoerders Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Op 74-jarige leeftijd is de oud-vooraitter van de VARA. Jan Broeksz overleden. Van 1929 tot 1971, met een onderbreking tijdens de tweede wereldoorlog, was Broeksz aan de VARA verbonden. In 1966 werd hij tot voorzitter gekozen, als opvolger van mr W. Burger. Naast de omroepwereld was Broeksz ook actief in de politiek. In 1935 werd hij voor de SDAP (later PvdA) geko zen in de gemeenteraad van Hilver sum. In 1956 kwam hij voor de socia listen in de Eerste Kamer, waaruit hij eerder dit jaar verdween. Hij was tevens lid van het Europese Parle ment In de oorlogsjaren werkte Broeksz voor de PTT, waar hij in opdracht van de illegaliteit werkte aan de voor bereiding van de omroep na de bevrij ding. Na de oorlog werd hij omroepse- cretaris van de VARA. Toen hij in 1971 afscheid nam werd hij tot lid van verdienste benoemd. Broeksz was te vens erevoorzitter van de Europese Radio Unie. Terug naar de bron, van S. Gaaike- ma. Uitg. Elsevier, Amsterdam 193 blz - 14,90. Verzamelde gedichten van K. P. Ka- vëlis. Uitg. Athenaeum, Amsterdam 174 blz. - 37,50. Van uitgeverij Querido te Amster dam Zijn: Een moeilijke eter en ande re verhalen van T. Pauka (173 blz. - 25). en Londen en de xaak Van 't Sant door A. den Doolaard (112 blz. - 17,50). itirl da; Van Gerard den Brabander (1900-1968) vond de huidige firt tie van de Amsterdamse uitgeverij Pegasus bij het opn ikr van een archief tussen de paperassen het handschrift va De bundel gedichten. Het handschrift moet rond 1950 zijj ib< staan en draagt de titel waaronder de bundel thans vcx Ise eerst verschijnt. De uitgave opent met een mooie inli en van de hand van Theun de Vries die „facetten van de bok kf Minister Gardeniers (CRM): betaald voetbal zal shirtreclame niet invoeren. van deze partij hadden overigens geen overeenstemming over het doel. Worrell meent dat het fonds ten goe de moet komen aan het betaald voet bal. Kosto meent, dat het geld ln feite wordt verdiend door het medium te levisie en dat bovendien de Ster van deze oneigenlijke reclame te lijden heeft. Om die reden meent hij dat de opbrengst ten goede zou moeten ko men van de schatkist en indirect aan de omroep. Minister Gardeniers meent echter dat zo iets een onmogelijke opgave voor de overheid wordt. De geld stroom is niet te ondervangen. De moeilijkheid bij de discussie over dit punt was gisteren, dat de minister zich niet op het terrein van haar staatssecretaris wilde bewegen. De Kamer wil dan ook nog overleg met Wallis dé Vries, de bewindsman voor sportzaken. De Kamerfracties vinden dat de nieu we richtlijnen hier en daar dwars in gaan tegen het sportbeleid van de staatssecretaris. Het overleg moet ruim voor het hulpprogramma vol gend jaar afloopt, worden gevoerd. De fracties van CDA en PvdA menen namelijk dat KNVB te houden is aan een afspraak die voor negen jaar is gemaakt over de sanering van het betaald voetbal. Als die afspraak wordt doorkruist met invoer van shirtreclame, meent de Kamer dat de KNVB de steungelden moet terug geven. Sancties Minister Oardeniers hield de Kamer gisteren voor dat het pakket regels moet worden gezien als een terug dringen van reclame op radio en tele visie. Om bij overtreding van die re gels hard te kunnen optreden wacht ze tot artikel 61 van de gewijzigde omroepwet in werking treedt. Daar mee kan ze gemachtigden zendtijd ontnemen, schorsen of voor korte dan wel lange tijd de geldkraan dicht draaien. Jan Jongepier.de Purmerendse or ganist, koordirigent en publicist (over orgelhistorie en orgelbouw) is be noemd tot organist van de Grote Kerk te Leeuwarden. HIJ komt daar in de plaats van zijn Amsterdamse collega Jos van der Kooy, die reeds in Leeuwarden benoemd was (wij be richtten daar indertijd over), maar zich om persoonlijke redenen heeft teruggetrokken. Van der Kooy, die zijn loopbaan begon als cantor-orga nist van de Engelse hervormde kerk aan het Begijnhof te Amsterdam, blijft in Amsterdam gevestigd, maar behoudt wel zijn functie als docent aan de muzlek-pedagogische acade mie te Leeuwarden. Op een veiling v*n werken uit de collectie J. Theodor Cremer bij So- theby-Mak van Waay in Amsterdam WASHINGTON (AP) - Van de Verenigde Staten uit kunnen bin nenkort commerciële radiopro gramma's op West-Europa worden gericht. De Amerikaan Joseph M. Costello m, eigenaar van vijf ra diostations in de staat Louisiana, heeft een licensie gekregen voor het oprichten van een internatio naal omroepstation op de korte golf. Costello beriep" zich bij zijn aan vrage op een wet uit 1948 waarin staat dat de overheid niet het mo nopolie mag bezitten voor interna tionale radiouitzendingen. Hoewel met tegenzin, kreeg Costello. van de federale commissie voor com municatie zijn licensie. Het biedt hem de mogelijkheid om zich te richten op centraal en oost Canada, op Engeland, Skan- dinavië en West en Centraal Euro pa. Via de korte golf zendt de Amerikaanse overheid in Europa propaganda uit met radiostations als The Voice of America, Radio Free Europe en Radio Liberty. In de Verenigde Staten zijn vier sta tions die via de korte golf interna tionale religieuze programma's uitzenden. Costello is echter van plan om in de programma's die hij gaat uit zenden 1 commerciële boodschap pen op te nemen. belicht. Gerard den Brabander (pseudoniem van Jan Oerardus Jofriet) wordt, lite- rair-historisch gesproken, gerekend tot de zgn. Amsterdamse school bin nen de Criteriumgeneratie. Dichters als Hoomlk. Van Hattum en Den Bra bander schreven sociaal-realistische, anecdotlsche, en ook wel romantisch- realistische poëzie. De felste van hen is Den Brabander. Dat valt nog te lezen uit zijn Verzamelde gedichten die in 1966 bij De Bezige Bij is ver schenen. en het blijkt opperduidelijk uit deze nagelaten verzen. De Vries omschrijft de inhoud kort: de veelvuldige kreet om verloren of tevergeefs begeerd geluk, het bitter levensgevoel dat zich deels als cynis me, deels als wanhopige onmacht uit, de kwelling om de Eros, het peilen van de dood in de grafschriften en in- memoriams. de navrante humor van de anecdote, schrijnende zelfportret ten, de thematiek van de vervreem ding, enkele vrijblijvende bespiege lingen over God en godsdienst, enke le politieke gedichten, het geheel be sloten door vertalingen van klassieke Hongaarse poëzie. De bundei bevat geen opwekkende lectuur, maar verzen die door hun bitterheid en verbetenheid doen ver moeden dat Den Brabanders normen voor een goed leven hoog waren: waar het absolute telkens weer ontglipt wordt de menselijke grens steeds dui delijker. Dan zocht Den Brabander vergetelheid in de alcohol die hem ten lange leste ook heeft gesloopt RF Gerard den Brabander. Rembrandt. b'j me De monsters en andere verin an sus, Amsterdam 1980. 64 bli sir< Van Theo van Baaren, die ai d'1 diens this to ricus te Groninj wc kendheid heeft verworven m« n-f katies als Bezielend beelden Het offer (1975), en die in zijni tentijd ook literair actief jaa schijnen sinds 1976 weer dï vi dels vol korte gedichten. N n? korter-hoe-liever (1976). Op ht geschreven (1978), De leegte c twee lampen (1979), is thans Pc' lussen van de taal uit.gekoni per dichten over het schrijven van al gaan in de bundel vooraf aan: bespiegelingen, aan droomïni1 en aan beschrijvingen van sd nd en. Ais in de vorige bundels a kun •de nieuwe ook hommages a& <jjC ders die met het surrealisme cm uni Het lijkt er op of Van Baaren lij weer de balans opmaakt van k leven, terugblikt op de afgelej ,jCfl in het vooruitzicht van de do gedichten zijn heldere, beeldei 11 titles, waartoe de dichter Z0i omdat hij „gevangen in de lua zii de taal" zich moet bevrijden el )VC| niet in wil blijven hangen. In 4 5 gen over onze bizarre werkelij l kan hij een wijle schuilen weegschaal ongestoord het o: J ie telijk evenwicht vindt" |utï Theo van Baaren. In de luss taal. Meulenhoff, Amster 68 bic. 17. ADVERTENTIE is een schilderij van David Teniers voor 330 duizend gulden van eigenaar verwisseld. Een schilderij van de 17e eeuwse marineschilder Willem van de Velde bracht 210 duizend gulden op Voor een tekening van Joos van Craesbeeck werd 154 duizend gulden neergelegd, terwijl een winterland schap van Hans Bol 138 duizend gul den opbracht. In totaal bracht de eerste veilingdag bij Mak van Waay voor maar liefst vijf miljoen gulden op overzichtelijk (geen postzeg Neem even dje moeite, de KRO lS het waard» Op 28 november zal aan de schrij ver Oscar de Wit door de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs worden uitgereikt voor zijn boek „Met koele obsessie". De uitreiking vindt om 20 uur plaats ln de aula van het Stedelijk Museum. Paulus Pot terstraat 13, Amsterdam. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - Het televisiepro gramma Veronica Totaal zal niet meer op het scherm verschijnen. In overleg met de makers heeft de direc tie van de Veronica Omroep Organi satie dit besluit genomen. Volgens de officiële lezing voldeed het anderhalf uur durende live-pro gramma, waarin informatie en amu sement aan elkaar werden geklon ken, niet aan de hoge eisen die wer den gesteld. Dat lag, staat in een communiqué, aan de bestaande faci liteiten en financiële middelen. An derzijds kreeg het programma veel kritiek te verduren omdat het zelfs niet aan lage eisen voldeed. Het team van Veronica Totaal gaat nu onder de noemer „Veronica Van daag" programma's met sterk wisse lende formules maken. Volgens de leiding van Veronica moet die serie tevens gezien worden als tryout voor programmaconcepten die bruikbaar zijn tegen de tijd dat Veronica de B- status krijgt,. Deze week viert de VOO de inschrijving van het 300.000ste lid, waardoor de status van B-omroep met bijbehorende zendtijduitbrei ding, kan worden aangevraagd Onderwerpen waarop Veronia daag zich gaat werpen zijn trend '81", een programma d vondst „een informatief i mentsprogramma over de toe van de populaire muziek", i schrijving heeft meegekregen, staan een stuntshow. een infon amusementsprogramma over komst van de stunt en een tl programma over de vrijetijdd trie, op de rol. Pinkpop binnen In 1979 vierde Buro Pinkpop het tienjarig bestaan van het Geleen- se festival met een extra binnen- festival. Deze manifestatie was zo succesvol dat voor dit jaar werd besloten tot een prolongatie. In de Eurohal te Maastricht treden zon dag 25 groepen op, verdeeld over drie podia. Vanaf 12 uur wordt de Grote zaal bespeeld door: Echo The Bunnymen, De Kreuners, Q- Tips, Lancee, Split Enz, Rick Tub- bax Si The Taxis, The Motels, Q 65, Charlie Daniels Band, New Ad ventures en UFO. Die gevarieerde opzet wordt ook in de Theaterzaal gehandhaafd waar Tannahill Wea vers, Funhouse, Braak, Graveni- tes Cipplina en Radeis present zijn. De Limburgzaal ls gereser- veerd voor een vijftal Limburgse bands. Frankie Millier Miller is een Schotse zanger die al enige jaren een eigen plek binnen de popmuziek inneemt. Zijn gra- velstem is uit duizenden te her kennen en wordt aangewend voor R B getinte songs. Vanavond in de Pyramidebar te Emmen, mor genavond in Paradiso in Amster dam, zaterdagavond in Vredeburg te Utrecht en als afsluiting van zijn tournee Huize Maas in Gro ningen. Loudon Wainwright III Vorig jaar september vulde Lou don Wainwright de immense Ahoyhal en het voorprogramma van Van Morrison. Het lukte hem zowaar slechts met gitaar, gekke stembuigingen en rijke expressie 8000 mensen te boeien. Maar het best komt hij tot zijn recht in het clubcircuit. Wainwright schrijft al jaren uiterst cynische liedjes die in zijn voordracht aan kracht win nen. Hij voorziet ze van een per manent aanwezige tragikomische ondertoon en krijgt het publiek Van uitgeverij Zomer en Keu) de volgende boeken: Zelf je kl haken, door L. Paludan. (941 24,90; en Als diabeet toch f leven, van J. Wlllems (95 blz Bij uitgeverij Meulenhoff te dam zijn uitgekomen: Vine* Gogh een leven in brieven inleiding en toelichtingen Hulsker. 580 blz - 65 Pain! Dutch Museums van C. Wrif blz - 140. Eenzame opsluiting, een aaii tegen de machtigen in politu tenschap en maatschappij f Veldhoen en F. van Ree. Ui tg trum, Utrecht. 180 blz - 17.51 boek heeft tot onderwerp de is van psychiatrische patiënten g vangenen Mary, geliefde vrouw van de C roman van D. Brown. Uitg. Holf Baarn. 396 blz 39,90 Uitgeverij De Vuurbaak in gen stuurde: De tirannie verd jeugdverhaal van P. Prins(1158)1 ringen - 13,50) en Bomen o»| paviljoen, gedichten van A. (48 blz - 10.25) Gouden huishoudtips van L Plnkham (136 blz - 15) en Zlw de grond, verhalen van J. Brinkl blz - 15) zijn van Teleboek lol sterdam. Kerstkribben uit de hele wel internationale collectie van dr g Elisabeth Houtzager. Uitg. Sticht, Hilversum 72 blz "1

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4