[ao niet vrijuit Pekings proces iocialistische top: veel leiders, weinig macht Olieuitvoer Irak spoedig hervat Russen: dreigementen van Amerika halen niets uit Gewonden bij rellen op westelijke Jordaanoever [ijf doden bij nieuw eweld in Zimbabwe Steeds meer Joden op westelijke Jordaanoever Ghana breekt met Libië 'Meer discipline in Russische leger' ^ÓAG19 NOVEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET jjRADO. PEKING (Reuter, AFP. API Bij het proces tegen de zogeheten „bende van Pen de „kliek van Lin Biao" in China, dat waarschijnlijk vandaag officieel begint, zal in L ook de legendarische partijvoorzitter Mao Zedong posthuum terecht staan Dit kan ■en afgeleid uit uitspraken van de vice-voorzitter van de Chinese communistische partij omenteel China's sterke man, Deng Xiaoping, die gisteren voor de Joegoslavische Jie zei dat het „moeilijk zal zijn de banden tussen Mao Zedong en de bende van vier te nen". I lijkt een open deur aangezien die in 1976 stierf, jarenlang ge ld was met Jiang Qing. de leider t in China verguisde ..bende" leiders uit Sjanghai. I Deng doelde op Dolitieke ban- tonnij zei dat Mao gedurende tste jaren van zijn leven fouten ian en gedurende de Grote jche Culturele revolutie, één Cfelste ideologische campagnes I „belangrijke vergissingen" lakt Deng kan het weten, .arende die Culturele Revo- d hij als ..kapitalistische rep- j de kant gezet en In het L jaar voor Mao's dood werd hij als ..bewandelaar van de ka- he weg" de politieke verge- d in gestuurd. Niet Deng werd s de opvolger van de Chinese _jrZhou F.nlai. maar Hua Quo- ][die van zowel Mao als de vier Ie leiders uit Sjanghai de goed- l kreeg Die vier radicale lei- ïgen daar spijt van toen pre- ia. na de dood van Mao. het orzitterschap greep en de vier die daarna de geschiedenis als de ..bende van vier" |fook Deng kwam terug, en hoe- Ij jlechts vice-premier en vice- «r van de partij werd. was het i dat hij de machtigste man ■Volksrepubliek was. Deng heeft i jaar zijn vice-premierschap tven. maar tevens moest Hua g Zijn premierschap opgeven nste van een Deng-aanhanger j geldt achter de schermen, i zijn ouderdom, nog steeds Etterkste man in China De drie beschuldigde leden van de bende zijn Zhang Chunqiao, voorma- Dat een volledige verguizing van Mao Zedong, de grondlegger van de Chine se Volksrepubliek nog steeds niet wordt aangedurfd in China, blijkt daar Deng ook nu nog liet weten dat ..de ideeén van Mao altijd in ere zul len worden gehouden Aanklacht Datzelfde heeft de „bende van vier" ook immers gezegd, maar dat heeft niet kunnen voorkomen dat zij deze week terecht zullen staan. Gisteren werden drie van hen er dan eindelijk formeel van beschuldigd te hebben opgezet tot een gewapende opstand tegen de Chinese regering en wel ln oktober 1976, een maand na de dood van Mao Zedong. De beschuldiging is vervat ln de aanklacht tegen de ..ben de van vier" en zes andere voormalige Chinese leiders, van wie de meesten tot de kliek van Lin Biao worden gerekend Opvallend is dat Jiang Qing niet van aanzetting tot opstand wordt beschuldigd Vanaf zaterdag hebben Chinese auto riteiten stukje bij beetje de inhoud van de aanklacht openbaar gemaakt. De volledige aanklacht wordt pas be kend bij het begin van het proces. Maandag werden bijzonderhden ont huld over het komplot van Lin Biao. de vroegere minister van defensie en ooit gezien als opvolger van Mao. die volgens de autoriteiten zou hebben geprobeerd Mao om het leven te brengen BURV (AP, Reuter) Nieuwe gewelddadigheden in fcbwe hebben gisteren aan vijf mensen het leven gekost, tien, volgens de politie veel gewonden, de doden vielen tijdens lig partijideoloog en burgemeester van Sjanghai. Yao Wenyuan, propa gandist, lid van het politbureau en tweede man in Sjanghai en Wang Hongwen. fabrieksarbeider en eens de jongste vlce-voorzltter van de par tij en tevens vice-voorzitter van de machtige militaire commissie van de partij Zij worden ervan beschuldigd met medestanders uit Sjanghai het hele land onder hun controle te heb ben willen brengen. Volgens de aan klacht probeerde de „bende van vier" tienduizenden leden van de militie tot een aparte gewapende macht te organiseren. Zij zouden 74.000 gewe ren. 300 stukken geschut en meer dan 10 miljoen patronen hebben uitge deeld aan hun volgelingen, die onder bevel moesten komen van Wang Hongwen. Via een burgeroorlog, die een week zou moeten duren, zou de bende de macht grijpen. Toen aan hangers van de bende hoorden dat hun leiders waren gearresteerd ln ok tober 1976 mobiliseerden zij 33.500 man in en rond Sjanghai, China's grootste stad en bolwerk van de radi cale leiders De bedoeling was dat deze troepenmacht de overheidsge bouwen in de stad zou bezetten, het vliegveld overmeesteren en schepen in de haven tot zinken zou brengen. Regeringswoordvoerders wilden niet zeggen wat er nu precies was gebeurd met de plannen van de vier. Peking heeft altijd volgehouden dat de ben de van vier werd opgepakt zonder dat er een schot werd gelost. De leden van de bende worden verder beschuldigd van een hele serie misda den. begaan tijdens de Culturele Re volutie. Ook Mao's vroegere secreta ris Chen Boda moet zich hiervoor verantwoorden Volgens de aan klacht gaat het om doodslag, marte ling en vervolging. Het Chinese pers bureau Nieuw China zei gisteren dat gedeelten van het proces per satelliet zullen worden uitgezonden en het Volksdagblad, het orgaan van de communistische partij, noemde het proces gisteren al historisch. „De hele wereld zal zien dat onze partij, onze natie, ons volk en ons leger ln staat zijn gevaarlijke stormen te weerstaan en onoverwinnelijk te blijven." Van een medewerker JERUZALEM Het aantal Joden dat op de westelijke Jordaanoever leeft is sinds het in 1977 aan de macht komen van de regering Begin vervijf voudigd. Directeur-generaal Mattija- hoe Shmuelevitz van het departe ment algemene zaken heeft in een memorandum bekendgemaakt, dat in 1977 nog maar 3200 Joden op de westelijke Jordaanoever woonden. Zij bevolkten 24 nederzettingen Thans echter hebben zich in 68 neder zettingen zeventienduizend Joden op de Westelijke Jordaanoever geves tigd. Shmelevitz betoogt, dat als er geen moeilijkheden waren met het egalise ren van grond en het bouwen nog aanzienlijk meer Joden Judea en Sa maria zouden hebben bevolkt. Het blijkt ook. dat zestig procent van de werknemers in de 120 door Israëliërs op de westelijke Jordaanoever ge stichte fabrieken Joden zijn. Voor Jo den zullen nog vijfhonderd banen worden gecreëerd door vijftig kleine fabriekjes te stichten. Het streven is. dat vóór de volgend Jaar november te houden parlements verkiezingen het aantal Joden op de westelijke Jordaanoever zal toene men. Het streefgetal is een totaal van 25.000. maar het is onwaarschijnlijk dat dit aantal zal worden gehaald. Wel heeft de directeur-generaal van Begins ministerie laten weten, dat als de Likoed bij de verkiezingen aan de macht blijft het zeker is dat in de volgende regeerperiode nog tal van nederzettingen zullen worden ge sticht Het rapport haalt ook aan. dat onder Israëlisch bewind het aantal Arabi sche schoolkinderen op de westelijke Jordaanoever is verdubbeld. Dat is ook het geval met de schoolklassen. In 1967, toen de westelijke Jordaan oever nog deel uitmaakte van Jorda nië. waren er 4388 schoolklassen, in 1979 waren het er 7457. Van de 750.000 Arabieren die het ge bied bevolken is bijna de helft jonger dan 15 jaar Hadden in 1967 onder Jordaans bewind nog maar 38.000 Arabieren enige scholing gehad, in 1979 hadden 120.000 Arabieren negen jaar onderwijs ontvangen. Olie-kringen in Londen: LONDEN, BAGDAD, TEHERAN (Reuter, AFP. AP) Irak zal spoedig de uitvoer van olie gedeeltelijk hervatten, zo hebben gisteren vooraanstaande olieboeren in Londen meege deeld. De Iraakse olieuitvoer, die het land volgens het Iraakse ministerie van planning tegen de veertig miljard gulden per jaar oplevert, ligt al stil sinds 26 september, vier dagen na de Iraakse invasie in Iran. De volgende president van de Vere nigde Staten Ronald Reagan is giste ren samen met zijn vrouw Nancy in Washington aangekomen, waar de Republikeinse leider een periode van overleg met leden van het Con gres en, morgen, met de zittende pre sident Jimmy Carter begint. De kans is ook groot dat Reagan een gesprek zal hebben met de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt die voor besprekingen met het Witte Huis en kele dagen aan gene zijde van de Atlantische Oceaan is. Ook gaat Re agan door met het overleg over zijn kabinet. i Volgens de Londense olie-kringen wordt de levering hervat vanuit de noordelijke velden en zal het trans port naar een haven in de Middel landse Zee via een pijpleiding over Turks grondgebied gaan. Deze lei ding werd aan het begin van de oor log vernield door Koerdische opstan delingen, maar het herstel zou zo ver gevroderd zijn dat de leiding snel weer in gebruik genomen kan wor den. In Londen had men opdracht gekregen een olietanker van tussen de 130.000 en 200.000 ton gereed te houden in de buurt van de Franse haven Marseille. Die zou dan onge veer op de 24ste november bij de terminal bij de Turkse haven Ceyhan geladen moeten worden. De Iraakse president Saddam Hoes sein maakte tijdens een persconfe rentie vorige week al bekend dat Irak voorbereidingen trof de uitvoer van de olie te hervatten. De eerste olie zou bestemd zijn voor Frankrijk dat voor ongeveer dertig procent afhankelijk is van Iraakse olie. Momenteel dek ken Koeweit en Saoedi-Arabië de Franse oliebehoefte uit Irak. De strijd rond de Iraanse stad Soe- sangerd gaat volgens beide strijden de partijen onverminerd voort, al houdt Iran vol dat het de Iraakse troepen de stad uitgejaagd heeft en blijft Bagdad erbij de stad in handen te hebben. Beide zijden melden veel slachtoffer MADRID (Reuter. AP, AFP. UPI) Een poging de ontspanning de grond in te boren door de discussie af te snijden. Zo heeft de Sowjet Unie gereageerd op de felle aanval, die de VS maandag op de Europese veiligheidsconferentie in Madrid hebben gedaan op de Russen. •vechten en aanvallen in de woonstad Chitungwlza, even van de hoofdstad Salisbu- oatploffing van twee handgra- die in de woonstad in een groep jfhonderd mensen werden ge- kostte een man het leven. Zes ito. onder wie twee kinderen lie- swondlngen op. Een patrouille nlltiemensen en soldaten wist van de aanslag aan te hou- tn van hen raakte gewond toen ■rde te vluchten en de poli- hem schoot. De gevechten wa arschijnlijk tussen gewapende strijders, die tot de kampen 7(>Amnier Robert Mugabe en mi- Joshua Nkomo behoren en in igwiza zijn gelegerd aders van Mugabe's minister van Dién Nkala hebben moeten toe hoe onbekenden de buurkinde ren hun huis in brand te De politie heeft zes mensen >uden op verdenking van ichting. Nkala en Nkomo zijn. toren ze tot dezelfde stam. aarts- Nkomo heeft Nkala on verantwoordelijk gesteld voor Idadigheden ln Bulawayo. torige week aan 58 mensen het kostten •oduktie van kolen en nikkel in Ijke Zimbabweaanse mij- is stilgezet naar aanleiding van stakingen. Aan de acties, die vrijdag begonnen doen mijnwerkers mee. Het is niet ik waar het de stakers om Volgens de eigenaren van de gaat het om een politieke niet om een arbeidsconflict JERUZALEM (Reuter, AFP, AP) Israëlische soldaten hebben gisteren het vuur geopend op betogende Palestijnse studenten op de bezette westelijke Jordaanoever. Tien studenten werden verwond aan hun benen. Op de eveneens bezette strook van Gaza zijn gisteren twee Arabieren, onder wie de burgemeester van Gebalia, doodgeschoten. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO zegt de man vermoord te hebben omdat hij een „Israëlische agent" was. De jongste ongeregeldheden op de westelijke Jordaanoever. waar het een aantal maanden betrekkelijk rus tig was geweest, komen voort uit de sluiting van de Palestijnse universi teit van Bir Zeit. Het Israëlische mili taire gezag sloot afgelopen vrijdag de universiteit voor een week. omdat de studenten de traditionele zogenaam de Palestijnse week" op de universi teit toch maar zouden gebruiken om deining te verooizaken tegen het Is raëlische gezag. De betogingen werden gehouden in Bethlehem en Ramallah. waar stu denten en scholieren Israëlische mili tairen en voertuigen met stenen be kogelden. Volgens het militaire gezag reageerden de betogers niet op scho ten in de lucht en het bevel tot ver spreiding waarna de militairen het vuur openden op de benen van de betogers. De betogers echter vertel den andere verhalen en zeiden dat het Israëlische leger zeer hard optrad en veel te snel naar de wapens greep De Bethlehemse burgemeester Elias FreiJ zei „geschokt" te zijn en be schuldigde de bezettende autoritei ten ervan te pogen de Palestijnse oppositie uit te roeien. Hij voorspelde dat alle instellingen voor hoger on derwijs op de westelijke oever zouden worden gesloten. De Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO maakte gisteren bekend dat zij opdracht had gegeven tot het dood schieten van burgemeester Moham med Hamid Aboe Wardeh van de Palestijnse vluchtelingenstad Geba lia. Bij de aanslag kwam ook een Arabische fruitventer om het leven. De burgemeester stond bekend als voorstander van het Israëlisch-Egyp- tische vredesakkoord, dat door de PLO volstrekt wordt afgewezen. Het Palestijnse persbureau Wafa zei dat de PLO de man vaak genoeg gewaar schuwd had zich niet met de Israë liërs in te laten, maar dat hij zich daar niets van aantrok. PLO-woordvoer- ders zeiden niet welke guerrillagroe pering de moord had uitgevoerd. Eer der al had het radicale Volksfront voor de bevrijding van Palestina van George Habasj meegedeeld dat zijn commando's de man hadden doodge schoten. Tevens liet de onbekende „militaire organisatie van de Palestijnse revolu tie" weten de moord op haar geweten te hebben. Begin dit jaar werden op de westelijke Jordaanoever twee met de PLO sympathiserende Palestijnse burgemeesters zwaar gewond bij een aanslag, die door de Palestij nen werd toegeschreven aan een ultra-rechtse Israëlische organisatie. Die aanslag heeft toen over de gehele wereld voor een enorme deining gezorgd. Max Kampeiman, een van de leiders van de Amerikaanse delegatie in de Spaanse hoofdstad had gewaar schuwd dat de V8 htin streven om hun defensie te versterken zouden intensiveren en niet zouden afzien van hun superioriteit op dit terrein. De Russische woordvoerder Viktor Kopltin zei gisteren dat Washington niets bij de Sowjet Unie zal bereiken wanneer het met macht schermt en zich daarbij verschuilt achter de kwestie-Afghanistan. De bijeen komst in Madrid moet zich volgens de Russen bezighouden met Europe se problemen en. aldus Kopitin, de Amerikaanse woordvoerder heeft in zijn toespraak Eropa niet één keer genoemd De Russen hadden eerder het standpunt verkondigd dat de slotacte van Helsinki geen intematio- MOSKOU (AFP) ..Rode Ster", het orgaan van het Sowjet-ministerie van defensie, heeft een beroep gedaan tot versterking van de discipline en de organisatie binnen de strijdkrachten van de Sowjet-Unie. Sommige eenheden eerbiedigen niet de militaire reglementen en doen hun plicht niet en tonen zwakheid op het terrein van de ideologische en politie ke opvoeding. Daarbij trekken zij soms profijt van het gebrek aan con trole door de plaatselijke militaire autoriteiten, aldus het blad. naai verdrag is en onder geen bedihg als zodanig kan worden aangeboden. Frankrijk en West-Duitsland zijn gis teren tot grote tevredenheid van Was hington de Amerikaanse delegatie in Madrid bijgevallen. Parijs en Bonn eisten dat de conferentie zich zou bezighouden met het onderzoek van Westerse beschuldigingen dat de Sowjets de akkoorden van Helsinki schonden toen zij Afghanistan bin nenvielen. „Het dossier ls niet dicht geslagen", aldus de Franse woord voerder Martin, maar het moet hier opnieuw aan de orde worden gesteld. De Westduitser Kastl zei dat de con ferentie haar politieke betekenis zou verliezen als haar debatten niet on omwonden handelden over Afgha nistan. Australië heeft gisteren verklaard dat het het graanembargo tegen de Sow jet-Unie handhaaft als de andere wes terse landen dat ook doen. Canberra deelde dit mee, nadat Canada, even eens een gigantische graanexporteur, in feite het embargo had opgeheven door te dreigen Moskou net zoveel graan te zullen leveren als maar mo gelijk is De Australische regering staat onder grote druk van de boeren in het land om het embargo ook op te heffen, zeker nu de VS een groot contract hebben afgesloten met Chi na. dat voorheen een klant was van Australië. De regering in Washington heeft het bedrijf Caterpillar Tractor het groene licht gegeven voor onderhandelingen met de Russen over een contract dat honderden miljoenen in het laatje kan brengen. Het gaat om de aanleg van een gaspijpleiding van Siberië naar West-Europa. Caterpillar zou hiervoor het materiaal kunnen leve ren Volgens het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken bete kent een eventueel contract geen schending van het embargo tegen de Russen, waaronder ook de levering van technologie valt. ACCRA (Reuter, AFP) Ghana heeft de diplomatieke betrekkingen met Libië verbroken en de staf van de ambassade in Accra 48 uur de tijd gegeven van het land te verlaten. In een verklaring van het ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd dat in tegenstelling tot de wens van de twee regeringen om de banden te verstevigen het Libische ambassadepersoneel steeds activiteiten heeft ontplooid die onverenigbaar zijn met zijn diploma tieke status. Die activiteiten werden niet nader aangeduid. Volgens het Ghanese persbureau heeft de Libische zaakgelastigde een week geleden Accra verlaten. Herman Amelfnk RID De oude man lijkt verdwaald. In het dure Madrileense hotel enkele honderden algevaardigden naar de Socialistische Intema- le onderdak hebben gevonden, valt hij volledig uit de toon. Sjofele 'n, een baard van drie dagen en onophoudelijk mummelend. Hij t naar de bar en hijst zich op een kruk. Enkele socialistische «"mannen die aan een verlaat onbijt bezig zijn, kijken verschrikt IJ: een proletariër? ®an achter de bar schrikt niet. In een mok plonst hij een minimaal scheutje en bijna een kwart liter hete melk, mand met zoete broodjes zet hij er 11 De man brokkelt een broodje in de s strooit er twee zakjes suiker over uit *glnt met zichtbaar genoegen aan zijn "je. Een paar minuten later schuifelt 'eg Voor hem bestaan geen rekeningen, macht van de machteloze. oorden immense zaal beneden de bar be vin- ach de machtigen. Orote leiders die met grote problemen bezig houden. Ze en op een verhoging achter rode tafels in ucht van televisielampen. Opzij van hen m woorden in verschillende talen: Liber- SoUdaridad. vrijheid, vrede en wnteit. Daartussen de roos in de vuist. er allemaal: Willy Brandt. Olof Pal erangois Mitterand, Simon Peres. Feli- ^onzalez, Anker Jörgensen. Carlos An- rw!iÜrez' ®mno Kreisky, Kalevi Sorsa. poia 8enghor. Joop den Uyl. Voor hen Papier over grote problemen als "«Pemng. honger, economische crisis. Onlang passeert een eindeloos reeks 'J®0ee"enkele vrouw het spreekges- Frangois Mitterand spreekt over de «vechten. Hij weet de afgevaardigden Afgeleid uit Latijns-Amerika tot enthousiasme te brengen door zo ongeveer alle landen in dat werelddeel waar onrecht heerst op te som men. De camera zorgt er voor dat die woor den niet onopgemerkt zullen blijven bij de Franse kiezers Een magistrale rede, zegt Irene Petryi, een Belgische socialiste die na hem het woord voert. Ze voelt aan dat ze het niet gemakke lijk krijgt. Terwijl ze haar stem verheft om haar woorden kracht bij te zetten, verlaten de afgevaardigden bij tientallen de zaal Voorzitter Willy Brandt overlegt druk met zijn secretaris-generaal, de Zweed Bemt Carlsson, zonder dat hij merkt dat zijn microfoon open staat. Het schijnt de aan wezigen niet te deren. Ook de simultaanver taling heeft er geen last van. hoor ik in mijn koptelefoon Met een tafelbelletje opent Willy Brandt de Socialistische Internationale. Naast hem de Zweed Bernt Carlsson (links) en de Spaanse socialist Felipe Gonzalez. Naar mate de tijd verstrijkt raken de toe hoorders meer afgeleid. De stencils uitde lende meisjes van het secretariaat krijgen steeds meer aandacht. Nog meer afgevaar digden verdwijnen naar de wandelgangen. Daar wordt duidelijk dat ndiet alle aanwezi gen even tevreden zijn met de houding die de Socialistische Internationale ten aanzien van juist hun probleem inneemt Mohammed Amin Wakman. voorman van de sociaal-democratische partij van Afgha nistan. spreekt er schande van dat de Socia listische Internationale zijn partij niet als volwaardig lid heeft willen toelaten „Onze partij is al 15 jaar oud en na ons verzoek om het lidmaatschap hebben we 19 maanden om antwoord moeten wachten. En nu heb ben ze de beslissing uitgesteld tot de vol gende Internationale, in maart 1983, omdat ze eerst meer informatie over ons willen." Zijn conclusie laat geen enkel misverstand bestaan: de Socialistische Internationale is een machteloze organisatie, die beheerst wordt door de 8owjet-Unie. „Brandt en Kreisky zijn goede vrienden van mij gewor den, maar de Internationale betekent niets." De Oostenrijkse kanselier Kreisky doet een poging het belang van de Socialistische Internationale op te vijzelen. „Wij bemoei en ons natuurlijk niet met de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Sta ten." verzekert hij zijn toehoorders. „Dat Reagan is gekozen door 42 miljoen Ameri kaanse kiezers, constateren wij als feit. Maar de partijen die hier in Madrid bijeen zijn, vertegenwoordigen zeker tachtig mil joen kiezers, terwijl hier ook partijen zijn uit landen waar geen verkiezingen kunnen worden gehouden." Ook de problemen in het Midden-Oosten vergeet de kanselier niet. „In Israël moet de Arbeiderspartij weer aan de macht komen om te verhinderen dat dit land in een totaal isolement terecht komt," zegt hij, terwijl Willy Brandt naast de juist gearriveerde Olof Palme is gaan zitten en druk met hem overlegt, wellicht over zijn bemiddeling tus sen Iran en Irak. De uitspraak komt Kreisky op een min zaam applaus te staan. Maar groot ls het enthousiasme uit de zaal als hij daaraan in een adem toevoegt: „Als ik spreek over het vredesproces in dit deel van de wereld, dan ben ik van mening dat zo'n proces niet kan bestaan zonder erkenning van de legitieme rechten van het Palestijnse volk en zonder hun recht op zelfbeschikking." Het is al een oud sociaal-democratisch principe om zich in te zetten voor dat recht voor ieder volk Vrede Dit houdt ten nauwste verband met de vraag wie namens het Palestijnse volk moet spreken. U kent mijn antwoord al: dat is de PLO. Onder de gegeven omstandigheden is deze organisatie de vertegenwoordiger bij uitstek van het Palestijnse volk." Uit het verdere verloop van het congres blijkt dat Kreisky de aanwezigen heeft blij gemaakt met een dode mus. Nog geen dag na zijn toespraak ondertekent hij samen met de voorzitter van de Socialistische In temationale. Willy Brandt, de leider van de Israëlische Arbeiderspartij Simon Peres, en de Egyptische minister van buitenlandse zaken Boutros Ghali een verklaring waarin op alle Arabische landen in het algemeen en op Jordanië in het bijzonder een beroep wordt gedaan te volgen in het zo moedig door president Sadat ingeslagen spoor. De vrede in het Midden-Oosten volgt het model-Camp-David. De reizend ambassadeur van de Palestij- nen, dr. Issam Sartawi. die de laatste tijd nu Juist zo'n mooie verhouding tussen Brandt en Kreisky enerzijds en Arafat anderzijds had opgebouwd, loopt zich te verbijten en belegt een persconferentie om zijn zaak te bepleiten. Enkele vertegenwoordigers van de Spaanse socialisten komen erbij zitten om te laten merken dat de Palestijn niet alleen staat. „Ik heb niet de indruk dat de Spaanse socialisten goed zijn ingevoerd in de problemen van het Midden-Oosten", al dus het laconieke commentaar van een te vreden 8imon Peres. Een groot aantal machtigen bij elkaar op één congres betekent geen bundeling van macht. Een veelheid aan opvattingen, ideeën en meningen van zoveel socialisten levert een grootste gemene deler op die veel omvat, maar nog slechts weinig zegt Om dan nog van een succes te spreken, daar voor is moed en hoop nodig Willy Brandt blijkt die te hebben „Door de lange gang van de geschiedenis heen. hebben sociaal democraten en democratische socialisten vele schitterende successen behaald Op basis van sterke en gemeenschappelijke benadering zullen we verder gaan en nieuwe uitdagingen tegemoet treden Is dit nu de moed der wanhoop, vraag ik me af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7