Gereformeerde bond verontwaardigd over passeren dr. Mooi Weinig rooskleurig nieuws voor de paus Argentijnse vraagt hulp voor politieke gevangenen Uit brieven van lezers [ÖjBOVAG a Is uw auto winterklaar? Trouw Conferenties Jaarboek bij joodse encyclopedie VANDAA e< (81) overleden WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 TROUW/KWARTET Dr. R. J. Mooi Van een onzer verslaggevers HUIZEN (N'.H.) Het hoofdbestuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk is verontwaardigd en verontrust over het feit dat dr. R. J. Mooi. reeds jarenlang secretaris algemene zaken van de hervormde kerk. niet in aanmerking komt om dr. A. H. van den Heuvel op te volgen als secretaris-generaal van de hervormde kerk. De gereformeerde bond meldt dit in een open brief, gericht tot de generale synode van de hervormde kerk. die morgen over deze zaak moet beslissen. De brief van het hoofdbestuur van de gereformeerde bond aan de synode luidt aldus: „Het is op een ongebruikelijke wijze dat wij ons hierbij tot u richten. Het is ook op een ongebruikelijk moment. Wij doen dit dan ook eigenlijk on gaarne. Het is evenwel omdat de nood ons is opgelegd en ons geweten ons verbiedt te zwijgen. U bent im mers in vergadering bijeen gekomen onder meer tot een verkiezing van een scriba, die tevens fungeert als secretaris-generaal der kerk. Ons is bekend geworden welk dubbeltal aan u zal worden voorgelegd. Dat de com missie die voor deze voordracht ver antwoordelijk is ds. W. R. van der Zee te Den Haag als eerste aanbeveelt en dr. R. J. Mooi opnieuw is gepasseerd, heeft onze verontwaardiging en ver ontrusting gewekt. Onze verontwaardiging. De man die reeds meer dan dertien jaar de kerk heeft gediend als secretaris van alge mene zaken en deze post op een kun dige en waardige wijze bekleedt, wordt opnieuw op de tweede plaats gesteld. Reeds vanuit overwe gingen van menselijkheid zou men zoiets niet verwachten Onze verontrusting. In zijn pubiika- ties en met name als redacteur van Woord en Dienst heeft de eerstge noemde er geen enkele onduidelijk heid over laten bestaan op welk een eenzijdige wijze hij positie kiest in gevoelige en controversiële zaken in kerk en theologie. In deze tijd van meer en meer toenemende onrust en polarisatie in onze kerk zou o.i. dr. Mooi verzoenend en verbindend kun nen optreden. Zo dikwijls hebben wij bij synodale beslissingen en bemoemingen achter af kritisch moeten reageren. Al dan niet welwillend werd daarvan kennis genomen, doch het synodaal beleid veranderde daar nimmer door. Bij de onderhavige vacature hebben wij reeds in een vroeg stadium kenbaar gemaakt welke vereisten naar onze overtuiging voor de te benoemen scri ba zouden behoren te gelden. Juist voor deze belangrijke post is in de eerste plaats vereist het geheel van de kerk te kunnen dienen, vanuit een gelovig staan in de Schrilt en de belijdenis der kerk. In een schrijven gedateerd 11 oktober 1980 heeft de secretaris van de commissie van voordracht ons zelfs dank betuigd voor onze overwegingen. Maar met minachting voor hetgeen in een groot en trouw deel van de kerk leeft, wordt de jaren door het beleid, in dit geval het benoemingsbeleid, voortgezet. Wat u met deze brief, bedoeld als een hartekreet, doet is verder uw zaak. Voor al hetgeen u in deze zitting der synode hebt te behandelen wensen wij u wijsheid toe, opdat u komt tot verblijdende beslissingen." Aldus het hoofdbestuur van de gere formeerde bond in de hervormde kerk. MONCHEN (ANP) Aan het eind van zijn bezoek aan West-Duitsland wordt paus Johannes Paulus II vandaag in München verwacht. Belangrijkste programma punt is daar een mis en een ontmoeting met vooral jonge ren. Voor de paus vanavond weer terug naar Rome vliegt zijn er ook nog korte ontmoe tingen met kunstenaars, be jaarden en gehandicapten. Het verblijf gisteren in Fulda en Al- tötting (tussen München en Passau) was vrijwel geheel besteed aan inter ne kerkelijke ontmoetingen en onder werpen. De paus werd ingelicht over de situa tie van de rk kerk in Duitsland, waar over hij weinig rooskleurigs te horen kreeg. De paus sprak met bisschop pen, priesters, theologen, lekewer- kers, religieuzen en andere georgani seerde katholieken. De katholieke le kenbeweging speelt in de Duitse sa menleving een belangrijke rol. De paus benadrukte voor priesters het belang van celibaat en biecht. De leken achtte hij steunpilaren in een Prntpqtpn snel veranderende maatschappij die meer en meer de menselijke waardig heid bedreigt. Hij herinnerde aan Bo- nifatlus die in Fulda begraven ligt. „Hij staat aan het begin van het Duitse christendom." aldus de paus, „velen beweren dat deze geschiedenis nu aan een eind komt. Maar Ik zeg jullie: die geschiedenis moet weer op nieuw in gang worden gezet door uw getuigenis in de geest van Bonifa- tius." Inmiddels zijn er ook al schriftelijke petities en protesten naar aanleiding van het bezoek vereonden. Leden van de werkgroep „Homoseksuelen en kerk" vinden het dringend nodig dat vooral ook de roomskatholieke kerk zich niet langer afsluit voor de homo seksuelen en de nieuwe inzichten In homoseksualiteit. Ook van feministische groepen en van kritische gemeenten zijn protest brieven gekomen of is op bescheiden schaal gedemonstreerd. Maar nu heeft ook een traditionalistische groepering zich laten horen. In een telegram klaagde deze dat de paus „de communie op de hand" had uit gedeeld en niet volgens de traditione le manier, op de tong. De paus had zich echter aan het Duitse gebruik aangepast. In Rome zelf houdt de paus zich overigens altijd strikt aan de traditionele manier. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Argentijn se mevrouw Vallejos de Ven sentini vindt het jammer dal het Nederland nog steeds niet is gelukt om meer dan éér Argentijnse politieke gevan gene los te krijgen, hoewel ons land aan 32 mensen een visum heeft tóegezegd. Zij is een van de Argentijnse vrou wen, die aandacht vragen voor het lot van de meer dan twaalfduizend vermisten en tweeduizend politieke gevan genen in hun land Mevrouw Vallejos de Vensentim heeft vroeger op bescheiden manier zich ingezet voor het lot van de ge vangenen. Haar zoon is politiek ge vangene en haar dochter wordt ver mist. Onlangs besloot zij in de open baarheid te treden. „We vechten voor een rechtvaardige zaak die het dag- waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordte Dagblad, Nieuwe Haagee Courant met Nieuwe Leldee Courant uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank -t^d. Crechetbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) WestWaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO/OOST-NEOERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwotle Abonnementsprijzen: Per maand 16,98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201,60 Advertenletaneven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van mpandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797 Opgave mim-advertenties tel 020-5626262 of schrifteli|k aan Mini-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam se adressen licht kan velen. „We vechten voor een rechtvaardige zaak die het daglicht kan velen. Bovendien wist de gehei me politie van president Videla Al lang waar we mee bezig zijn." zei ze gisteren in Den Haag. De Argentijnse heeft gisteren met een zestal leden van de vaste kamer commissie voor buitenlandse zaken en voor emancipatie gesproken. De vertegenwoordigers van de laatste commissie waren aanwezig, omdat mevrouw Vallejos de Vensentini be geleid wordt in ons land aan 32 men sen een visum heeft toegezegd. Zij is een van de Argentijnse vrouwen, die aandacht vragen voor het lot van de meer dan twaalfduizend vermisten en. tweeduizend politieke gevangenen in hun land. Mevrouw Vallejos de Vensentini heeft vroeger op bescheiden manier zich ingezet voor het lot van de ge vangenen. Haar zoon is politiek ge vangene en haar dochter wordt ver mist. Onlangs besloot zij in de open baarheid te treden. „We vechten voor een rechtvaardige zaak die het dag licht kan velen. Bovendien wist de geheime politie van president Videla allang waar we mee bezig zijn," zei ze gisteren in Den Haag. De Argentijnse heeft gisteren met een zestal leden van de vaste kamer commissie voor buitenlandse zaken en voor emancipatie gesproken. De vertegenwoordigers van de laatste commissie waren aanwezig, omdat mevrouw Vallejos de Vensentini be geleid wordt in ons land door verte genwoordigsters van de organisatie Vrouw, Kerk, Tweederde Wereld. De ze organisatie heeft de kamerleden voorgesteld om een parlementaire de legatie naar Argentinië te zenden om na te gaan of de Nederlandse ambas sade zich wel voldoende aantrekt van de gevangenen die een Nederlands inreisvisum hebben aangeboden ge kregen. Duitsland heeft aan vijfhonderd ge vangenen een inreis toegestaan. Van deze vijfhonderd zijn inmiddels 66 personen in Duifeland aangekomen. De Argentijnse regering ziet niet gaarne ontslagen politieke geVange nen hét land verlaten, omdat zij vreest dat zij in het buitenland zullen bekendmaken hoe erg de situatie in dit latijn-amerikaanse land is. Liever heeft de regering in Buenos Aires dat Van een kerk met macht naar een kerk van en voor allen, ontmoetings dag Open Kerk Zuid-Holland, spre ker dr Jan Stleger, zaterdag 29 no vember 10-16 uur, PA Thomas More, Stationssingel 80, Rotterdam. Aanm tel. 070-909627 Afsluiting kerkenconferentie, za terdag 29 november, 10.30-16 uur. Nieuwe Kerk, Dam, Amsterdam Aanm. tel. 033-33844. Oecumene, jeugdcontact Calvijn. sprekers dr M. J. Arntzen en W. van Kranenburg, 21-24 november. Camp veld, Doornspijk. Inf. en aanm. tel 05273-2303 Rooms en protestant in 19e eeuws Nederland, kerkhistorisch symposi um met dr P. L. Schram, drs J. A. F de Jongste, dr A. de Groot en dr H D. de Loor, 28-29 november, Hydepark. Doorn. Inl. en aanm. instituut voor kerkgeschiedenis VU, kamer 13a-24, De Boelelaan 1105, Amsterdam. Het gezag van de bijbel, het Woord van God, appèl-studiedag on geruste christenvrouwen, spreker dr B. van Oeveren, dinsdag 25 november 10.15-15 uur, De Dageraad. Molenweg 38, Zwolle. Inl. tel. 01677-1635 vrijgelatenen onder controle van de politie blijven. Zij moeten zich elke drie dagen bij de politie melden Mevrouw Vallejos de Vensentini vindt dat de Nederlandse regering, door aan de 32 gevangenen een visum te hebben toegestaan, een bepaalde verantwoordelijkheid voor deze men sen op zich heeft genomen. Velen van de 32 zijn ziek, lijden aan tbc of darmklachten als gevolg van hun ge vangenschap. Er zijn er ook bij die psychisch hun lot niet kunnen ver werken. Ook zou Nederland juridi sche bijstand kunnen geven aan die genen voor wie het zich heeft openge steld De organisatie Vrouw. Kerk, Twee derde Wereld (VKW) houdt morgen in Den Haag een demonstratie tegen het gevangenhouden van onschuldi- gen door de Argentijnse regering. De tocht begint om elf uur op het Malie veld. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver Van een medewerker HAARLEM Wie zich diepgaander met het Jodendom is gaan bezighou den, heeft waarschijnlijk wel de weg tot de Encyclopedia Judaica gevon den. Ook al zijn niet alle artikelen van gelijke' kwaliteit, de lezer vindt er meestal (via het indexdeel) wel wat hij zoekt. Mogelijk minder bekend zijn de eveneens rijk geïllustreerde jaarboeken, die bij deze encyclopedie (zij het met enige vertraging) uitko men. Sinds kort is nu ook het jaar boek over 1977-1978 in Nederland ver krijgbaar (importeur Amphorabooks, Amstelveen). In deze jaarboeken vindt men enerzijds nieuwe artikelen over onderwerpen, die in de encyclo pedie nog niet aan de orde waren gekomen, anderzijds aanvullingen op reeds gepubliceerde artikelen. Voor het Nederlandse publiek zullen vooral ook de artikelen, van dr Hen- riëtte Boas over het Nederlandse Jo dendom en de Nederlandse houding tegenover Israël, die in ieder jaarboek onder het trefwoord „Netherlands, The" te vinden zijn, van groot belang zijn, omdat men zo in kort bestek een beeld krijgt van de recente ontwikke lingen op dit terrein. Het is te hopen, dat de Israëlische uitgever Keter Pu blishing House met deze serie jaar boeken zal doorgaan. Verkeersles Dat verkeersles op school nog altijd een ondergeschoven kindje is kan niet worden ontkend. Het gaat echter veel te ver wanneer er beweerd wordt dat er op scholen weinig besef be staat van het belang van verkeerson- derwijs. Op grond van het door het Verkeerskundig Studiecentrum ver richte onderzoek kan die uitspraak met worden gedaan. Men staat even wel sceptisch tegenover het effect dat bereikt kan worden met het verkeers- onderwijs zoals dat nu gegeven wordt. Verder wijzen wij op een ernstig mis verstand dat uit het artikel zou kun nen ontstaan, en wel uit de zin: „Zelfs kleine kinderen kunnen leren goed en veilig over te steken". De ouders zijn er uitdrukkelijk op gewezen dat de training weliswaar gunstige gedrags effecten bewerkstelligt, maar dat ze o.i. niet mogen aannemen dat hun kleuters nu maar onbegeleid in aller lei verkeerssituaties moeten worden los gelaten. Groningen Drs. A. Welvaart Drs. H. van der Molen Verkeerskundig Studiecentrum Naschrift redactie Dat op scholen weinig besef bestaat van het belang van verkeersonder- wijs is op te maken uit de antwoor den die de enquête heeft opgeleverd. Men staat sceptisch tegenover het huidige verkeersonderwijs maar men blijft het toch maar geven. De angst voor het misverstand over los lopende kleuters wordt teniet ge daan door opmerkingen eerder in het stuk waar staat dat kleuters nog veel te klein zijn om alleen op straat te mogen. 'Béroepskeuze' Als de auteur van het artikel in Trouw van 8 november onder de titel „Beroepskeuze-adviseur" heeft be doeld „systemen" aan de kaak te stellen, systemen waarbij mensen als rechteloze objecten worden gemani puleerd, ja zelfs met enige fantasie „gebruikt" of „benut" worden om de bedienden van die systemen aan het „werk" liever „betaald bezig" te houden, dan is de auteur daar in zijn verontwaardiging zeer goed in ADVERTENTIE Een winterklare auto heeft een anti- roestbehandeling gehad. Heeft han dden met minstens 2 mm profiel. v En perfect afgestelde rem- - men. Een winterklare auto is uitgerust met een bedrijfszekere accu. Met goede ruitewisser- 7 bladen. Met tenminste één mistachterlicht. Om maar enkele dingen te noemen. Als er iets aan uw auto mankeert, is de BOVAG-vakman het aangewezen adres om uw auto te laten inspecteren en eventueel te repareren. Bel 'm voor een afspraak, voor de winter toe slaat. Wel zo veilig! 1 UVJi \JI I I UW UUIU H1>VAü.POSratS44l.ï2MltAK RIJSWIJK De veilige rijder brengt zijn auto naar de BOVAG-vakman. geslaagd. Het is mijns inziens een goede zaak, wellicht wel de belang rijkste taak van een dagbladjourna list zwakke of rotte plekken In onze maatschappij aan te wijzen. Ik heb alleen grote moeite met de titel. Ik denk dat trouwe lezers van Trouw toch minstens een tendentieuze in druk overhouden als dit in zijn strek king juiste artikel wordt opgehangen aan de „beroepskeuze-adviseur". Voor zover hetgeen uit het artikel kèn gelezen worden hier wordt gedacht aan de beroepskeuze-advi seur. werkzaam op een Arbeidsbu reau, onttrekt een correcte beoorde ling zich aan mijn waarneming. Of schoon ook deze functionaris zijn be roepscode heeft, die haaks staat op de getarte beschrijving. Eén ding moet de auteur goed duidelijk zijn. Alle beroepskeuze-adviseurs en be roepskeuze-psychologen, verbonden aan de officieel êrkende psychologi sche insituten en particuliere bu reaus voor beroepskeuze „begelei den" en „adviseren" op grond van hun professionele beroepscode om advies vragende jeugdigen en volwas senen op dusdanige wijze, dat pri mair de eer en de waarde van de raadvragende recht wordt gedaan, hetgeen zich onder meer uit in een geheimhoudingsplicht. Bevindingen van onderzoekresultaten worden ook bepaald op totaal andere wijze dan in het artikel wordt gesuggereerd met de adviesvragende behandeld. Ik stel het op prijs de auteur recht te doen als het om de strekking van zijn artikel gaat. Evenzeer dienen wij recht te doen aan de beroepskeuze- deskundige, die het is zijn beroep op volstrekt integere, delicate en weloverwogen wijze de menselijke waarde van zijn consultant recht doet. Rotterdam B. van Gelderen, direkteur chr adviesbureau voor school- en beroepskeute Abortus (3) Met zekere ironie plaatst Trouw in de rubriek „Uit het parlement" van 11 november 1980 twee feiten naast el kaar. 1 Het CDA-kamerlld Deetman pleit te in het kamerdebat over het wets ontwerp inzake afbreking zwanger schap voor het verstrekken van meer financiële steun voor de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezins vorming (de PSVG). 2. Dezelfde dag brengt de P8VG haar standpunt over abortus naar buiten en dat komt er op neer dat de P8VG vindt dat de bestaande hulpverlening wettelijk mogelijk moet worden ge maakt. En, zoals bekend, dat is niet het standpunt van het CDA. Vooropgesteld moet weer worden dat de tegenstelling vóór of tegen abortus niet juist is. De zaak waar het om gaat is het wettelijk regelen van een goede hulpverlening. De PSVG beschouwt abortus als een nood maatregel. die pas wordt aangewend als het niet anders kan. De PSVG geeft voorlichting over seksualiteit. In die voorlichting wordt de nood zaak van het voorkomen van onge wenste zwangerschappen sterk bena drukt. Inderdaad: voorkomen (pre ventie) is beter dan abortus. Wat dit betreft wil de PSVG hetzelfde als het CDA: het aantal ongewenste zwan gerschappen terugdringen en zo de noodzaak tot abortus wegnemen. Maar: Als er wel sprake is van een ongewenste zwangerschap en de vrouw vindt dat abortus voor haar de enige mogelijkheid is dan moet zij die hulp kunnen kunnen krijgen. In Ne- derland is de abortushulpverlening in de praktijk heel goed geregeld. Die Rep en roer De heer Klei schrijft, dat de EO in rep en roer is over het pas aanvaarde rapport door de gereformeerde Syno de over het Schriftgezag. Nee, heer Klein, de EO is niet in rep en roer. Hij constateert alleen maar een feit. maar de synode brengt de Gerefor meerde Kerken wel weer eens in rep en roer door haar onbijbelse rappor ten. Is het uittreden van duizenden leden uit de gereformeerde kerken nog. niet genoeg? Vele leden komen door dit soort onbijbelse rapporten In gewetensnood. De grote afval is in volle gang, dat schijnen de gerefor meerde theologen niet te zien. Amsterdam J. A. van der Hoek hulpverlening voldoét aan hoge kwa liteitseisen, zowel in medisch als soci aal opzicht. Vanuit de overtuiging dat mensen in staat moeten worden gesteld zelf vorm te geven aan hun leven (en dat de verantwoordelijk heid daarvoor niet elders kan en mag worden gelegd) vindt de PSVG dat de mogelijkheid tot het laten verrichten van een abortus voor de vrouw die dat wil een onderdeel is van lichame lijke en geestelijke gezondheidszorg. Pas op dit punt scheiden zich wellicht de geesten van CDA en P8VO. En ook op dit punt wil de PSVG graag in gesprek met het CDA. 's-Gravenhage drs. Diek de Groot (directeur PSVG Postbezorging De PTT vindt dat verwijten over de postbezorging gegrond zijn op fabels (Trouw 11 november). Laat mij dan deze „fabel" vertellen. Omdat de postbezorging op mijn woonboot niet zo goed liep heb ik een postbus geno men waarin ik ook „Trouw" ontvang. Nu gebeurt het vaak dat ik de krant, van maandag pas dinsdags krijg. Als mijn postbus ergens in een achteraf- kantoortje diep in 't binnenland zou zijn, dan zou ik'me kunnen voorstel len dat er vertraging ontstond. Maar mijn postbus bevindt zich in de muur van het grootste Haagse postkantoor, met de mooie postcode 2500. Ik heb de indruk dat mijn krant op maah- dag/dinsdag een afstand van hooguit 20 meter in meer dan 24 aflegt. Daar zou een slak mee kunnen wedijveren. Hoewel ik verscheidene malen een klacht heb ingediend, blijft verbete ring uit. Ik krijg geen behoorlijk ant woord. Aldus bijven de fabeltjes in stand. Doordat ik zelf dagelijks tus sen woonadres en postkantoor heen en weer loop bespaar ik de postdienst een duur deel van het werk. Daar zou toch best een goede service tegenover kunnen staan Den Haag Sim Hommes Drugverslaving Naar aanleiding van de beschouwing van H. Gualthérie van Weezei (Trouw 7-11-1980) sluit ik mij volkomen aan wat betreft zijn opinie over de proble matiek van drugsverslaving onder de jongeren in ons land. Ook ik ben één van die vele ouders, die verdriet en ellende heeft ondervinden en nergens hulp konden krijgen voor hun kind, omdat als een aan drugs verslaafd kind niet wil afkicken, dit niet ge beurt. De zal u de details besparen, want dan kom ik papier tekort. Het is algemeen bekend, dat er de laatste tijd veel slachtoffers vallen, zodat het hoog tijd wordt, dat onze lieve rege ring eindelijk eens iets gaat doen, en onder druk van vele, dingen moet gaan doen. Al die jaren heb ik echt niet stilgezeten, was tot twee maal toe in Singapore, had daar contact met SANA (Singapore Anti Narcotica Ass Heb dit alles doorgespeeld aan diverse Instanties maar nog steeds is het resultaat negatief. Mijn vraag is; wilt u alstublieft uw medewerking verlenen, omdat het hoog tijd wordt dat dit kwaad in onze maatschappij uitgeroeid zal worden, vanaf de wor tel. Ik denk hiermede aan het gebruik van hennepprodukten, waardoor alle ellende ls begonnen. Schudden jullie de juiste mensen maar eens wakker, misschien dat er dan echt iets gaat gebeuren. Ik zie uw antwoord met belangstelling tegemoet. Zwijndrecht W. C. v. Nugteren-Striegel EINDELIJK Een week of twee geleden k een bericht onder ogen waai kreet „eindelijk!" niet binnen houden. Het betrof het prote Stichting Kritisch Faunabi tegen het gebruik om de g de jagers te zegenen. In het Brabantse plaatsje Wouwse pj werd een Sint Hubertusmis opgedragen. Ik lees dat dit in plaatsen de gewoonte schijr en op enkele plaatsen wordtjj liturgie ook opgeluisterd me uitstalling van gedood wild. wild-offerande. Het wild wc door jachthonden naar de dienstdoende priester gebr „doodsignalen" van de jacht De feiten spreken voor ziel komt iemand erop? Ik herir jaren geleden eens te hebben dat een dienaar van de kerk tegenstander van dit soort fc gevraagd werd of zulk soort de kerk wel konden. De priest* toen geantwoord dat de kerk grote soepelheid moet bescl zich voorover moet buigen i volk". Het antwoord van de vragensteller was duidelijk en scherp: Als een kerk die zo i dan nog maar ruggegraat he de zaak waarom om het gaati natuurlijk verder. Het gaat i alleen om de vraag of de kerk geweren en niet te vergeten au mag zegenen, maar de vraag is j het? Heeft het zin? Kunnen worden gezegend? Hebben t dan een ziel die de zegen kan ontvangen? Ik heb altijd gele dit animisme heidendom was.) iemand animist worden, dat i zelf weten, maar ik denk datl duidelijk onverenigbaar is me de God van Sint Hubertus dat mensen zouden worden i en dan andere mensen zoude worden. VOORBUGANC|] beroepingswerk NED.HERV.KERK Beroepen te Wateringen: J.] Ende te Groningen; te en te Bameveld: A. de Capelle a.d. IJssel; te Bodei 8mlt te Hilversum; te (toez.) P. Oussoren, ev.luth.) Utrecht. Aangenomen naar Ste«ie°st Bronkhorst: J. Adolf sen te en naar Haarlem-Schoten: R. Crot ebii Bunnik; naar 's-Oravenzande iagi gem.): C. Groot te Lekkerkeri >es1 Meerkerk: J. Vis te Op- en Andel de GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming gen.synode tot wetenschappt dewerker voor categcse en j aan de afd. praktische t' de theol. hogeschool te Ka R. Juch te Bennekom. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen te_ Middelburg: Ij^ Van onze kerkredactie AMSTERDAM - Op 81 jarl®^, tijd ls overleden de Amsteri hervormde emerltus-predlki kerkhistoricus dr. R. B. Eve: Oppo Hij heeft vooral naam gei «r e met zijn vijf-delig stand ai- wi. over de geschiedenis van di tplan vormde gemeente te Amste: el vo* „Ook dat was Amsterdam" die Ten Have. Baarn). Dr. Evenhuis werd te Gron j geboren en heeft daar ook ti lf{gec gie gestudeerd. In 1931 promt erle( de hij bij prof. dr. J. Lindeboo nu doctor in de godgeleerdheid o eger Kerkhistorisch onderwerp, bij n dat hij in 1928 predikant wen uer de hervormde gemeente te N zon horn, was hij eerst hulppredil crisu Uithuizen en daarna voorg van van de (toenmalige) rechtzi lhee evangelisatie te Winschoten l61^ Vervolgens stond dr. Evenl Zaandam-Oost, te Scheven en te Amsterdam, waar hij in jschl zijn intrede deed. In 1960 gü ;ijdig om gezondheidsredenen (zUi jen" nemende dooiheid) met vem emeritaat. r] Nadien begon hij1 ln opdract de kerkvoogdij der Amsterd opp( hervormde gemeente zijn 'de zoek van het archief van dei de meente en dit heeft geleid N>en publikatie van „Ook dat nom] sterdam" Dr. Evenhuis behoorde in de dertig tot de oprichters van J herstel" (hervormd verbof kerkherstel). HIJ heeft ook dl gemaakt van de hoofdbest de Nederlandse bond van kanten en van de hervormde? aauw kanten vergadering M Mi

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2