rtNV is bezorgd over toekomst ''m Koninklijke Bijenkorf 11% Meer banen weg bij Philips Medical Systems H ee verlevingskans garettenfabriek IDEAALSPAARREKENING Misleidende adviesprijzen worden verboden Prijsvoordeel aantonen ipaarpandbrief 1980/85 Pandbrief 1980per1982/88 RENTE m%. Reclame geeft geen informatie organisatie kost honderden arbeidsplaatsen iWestland Utrecht Hypotheekbank [else top Batco moet beslissen Vakatures Westland Utrecht Hypotheekbank iing sai Maximaal 100 man in produktieve sfeer een ideale combinatie tussen hoge rente en directe opvraagbaarheid Adviesaanvraag naar Sociaal-Economische Raad Balpen met uitwisbare inkt Mening over reclame jgDAG 19 NOVEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11-RHS13 onze redactie economie jERDAM De dien end FNV is bang dat bij rarenhuis concern De torf (een onderdeel van BB-concern waarin on- idere ook Perry van der de Hema zijn onderge bracht) vóór eind maart vol gend jaar driehonderd ar beidsplaatsen moeten ver dwijnen. De FNV maakt zich overigens zorgen over de toe komst van het hele waren huisconcern, waar circa 2400 mensen werken. ADVERTENTIE 10/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.700,- /O Huidig rentepercentage 11%; huidige afgiftcprijs f 995,- opgelopen rente vanaf 3 maart 1980 (effectief rende- I ment ta. 1110"Aan toonder, lentijds veriundelhur op de effek ten beurs, Verknjghaar bij de kan- n v.in Wesdand/Utiecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com- iission.ur in effekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 27/V 01 4I87J 2152 1224/ «84. *40-1 -II"1 -I4W ndt pvlao ld 17274 13c 0 onze redactie economie TERDAM De acties iet personeel en de vak- en (met name de Voe- nd CNV, die destijds uw nam) tegen de van de sigarettenfa- Batco in Amsterdam, lucces te hebben. De c zal waarschijnlijk rdam gehandhaafd zij het met minder [de heer J. Reidsma. beleids ter van de Voedingsbond |)n directie en commissarissen fmet de ondernemingsraad van Nederland tot een paar alter plannen gekomen. Gedacht [aan: van een nieuwe fabriek in lam voor het fabriceren en ten van twaalf miljoen siga- ?r dag. of. beperkte reorganisatie van inde fabriekscomplex, met een capaciteit voor het fa- en verpakken van twaalf faretten per dag. let bestuur als de ondeme- lad zien het meest in nieuw- idat daarmee meer zeker- rdt geboden voor de langere De bedrijfsleiding heeft die garantie tot nu toe echter nog niet willen ge ven en houdt het er op. dat de perso neelsvermindering via natuurlijk ver loop zal kunnen plaatsvinden Intussen moet los van die plannen het personeelsbestand tot het „normale" niveau van 230 worden uit gebreid om de produktie goed te kun nen behappen. Het aantal personeels leden is momenteel 200. Er zijn dus dertig vakatures. In herinnering kan worden gebracht, dat drie jaar geleden het plan bekend werd gemaakt het produktiebedrijf van Batco in Amsterdam naar Brus sel over te hevelen. De Voedingsbond CNV spande toen met succes een kort geding aan om de dreigende slui ting ongedaan te maken, stapte ver volgens naar de ondernemingskamer om de noodzaak tot sluiting te laten onderzoeken (uitspraak: economi sche noodzaak mogelijk aanwezig, maar sociaal onzorgvuldig) en droeg vervolgens bij tot het plan voor een studiegroep van directie en commis sarissen plus ondernemingsraad. Voorts werd de toezegging gekregen, dat Batco Amsterdam In elk geval tot 1 januari 1981 open zou blijven Deze studiegroep is nu dus met con crete plannen gekomen. Reden voor deze bezorgdheid zijn re organisaties, die zich al tweeenhall Jaar lang voltrekken in de warenhuis- groep. Sinds 1977 zouden als gevolg daarvan al zeshonderd banen zijn verdwenen. Op dit moment onder zoekt Bureau McKinsey de staf- en serviceafdeiing van de Bijenkorf. Me de gezien de reputatie op het gebied van grondigheid waarin McKinsey zich kan verheugen, vreest de FNV het ergste. Bij een eerste aanzet tot een onderzoek bij de Bijenkorf con stateerde McKinsey al dat van de honderd arbeidsplaatsen van een be paalde afdeling, er vijfenveertig zou den moeten vervallen. Het personeel van de Bijenkorf heeft er het wrange grapje „McKinsey erin wij eruit" op gevonden. De FNV is niet bij voorbaat de me ning toegedaan dat de reorganisatie overbodig is De bond is echter van mening dat snoeien in de arbeids plaatsen van het stafapparaat nadeli ge gevolgen zal hebben voor de servi ce die de Bijenkorf verleent, en voor het enigszins exclusieve karakter van het warenhuis. Districtsbestuurder L. Dors van de dienstenbond: „In dat geval zal de Bijenkorf afglijden naar het niveau van Vroom en Dreesman. En voor twee V en D's bestaat een voudig geen markt." Overigens is de bond van mening dat al die reorgani saties in de loop der Jaren weinig vrachten hebben afgeworpen: „Toen de Bijenkorf ermee begon draaide het concern met winst. Nu zit het in mil- joenenverliezen" Nonsens Lid van de raad vn bestuur van de Bijenkorf I. Samrén. ontkent dat er in de loop van 2.5 jaar al zeshonderd arbeidsplaatsen zijn verdwenen: ..Dat is absoluut nonsens In totaal zijn er 150 manjaar verloren gegaan, op het moment dat de volledige reor ganisatie is afgerond, in maart vol gend jaar" Omdat dit minder is dan het natuurlijke verloop, dat bij de Bijenkorf gemiddeld op 27 procent ligt, is er volgens Samrén „niets aan de hand". Op de duizendguldenvraag. of de Bijenkorf verlies UJdt. kon Samrén geen antwoord geven Op deze vraag wordt overigens al jaren geen ant woord gegeven, omdat de resultaten van de onderneming niet worden uit gesplitst naar verkoopgroep. Vast staat echter, dat de Hema voor een veel belangrijker deel bijdraagt aan de resultaten van de Bijenkorfgroep. dan de Bijenkorf zelf. Districtsbestuurder Dors zegt op grond van eigen waarnemingen en mededelingen van directiezijde, ze ker te zijn van het feit dat de Bijen korf verlies lijdt. Overigens meent Dors dat er voor een warenhuis als de Bijenkorf wel degelijk een toekomst is weggelegd. Koopkracht Eind januari vorig jaar kondigde de Bijenkorf aan definitief een punt te zetten achter de verkoop van elemen taire levensbehoeften. Stap voor stap wilde het concern overgaan op de verkoop van produkten die „een ver lengstuk van de persoonlijkheid van een bepaald publiek vormen". Daar bij werd de levensmiddelenafdeling in Amsterdam overboord gezet, de mode-, meubel- en cadeau-artikelen afdelingen werden uitgebreid. Foto-, film- en huishoudelijke afdelingen krompen in of verdwenen. De moeilijkheden waar de Bijenkorf zich nu voor geplaatst ziet, zijn de directe gevolgen van een dalende koopkracht Juist op het gebied van duurzame consumptiegoederen wordt de consument nu terughouden der. De concemomzet van de KBB- groep van 2,5 miljard gulden, leidde vorig Jaar tot een nettowinst van 28,6 miljoen Als de dalende koopkracht zijn invloed in <e tweede helft van dit jaar even hard zal doen voelen als in de eerste helft, zal de winst van de KBB-groep dit jaar slechts de helft bedragen: veertien vijftien miljoen gulden. DELFT Gist Brocades, wil een van haar bedrijfsonderdelen Brocatrade, verkopen. Brocatrade heeft 200 werk nemers en houdt zich voornamelijk bezig met de handel in zelf vervaar digde of van derden betrokken consu- mentenprodukten die via de drogist worden verkocht. Zoals zeep. honde- voer. verbandstoffen, luiers. Er zijn vestigingen in Weesp, Wolvega. Nij megen en Groningen. ADVERTENTIE Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig rentepercentage 11%; huidige afgiftcprijs f 995,- 0 opgeiopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren dement ca. 11.12' u).Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds vcrh:indelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van West land/U trccht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten.itw.il kittwiimtmpti waiiH4»aim Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 51 31 lelijke beslissing ligt bij de :tie van dit multinationale tn Londen. Verwacht wordt top akkoord zal gaan Dit r omdat de hoofddirectie in R bij de onderhandelingen be- is geweest, via een vertegen- ifer in de raad van commissa- nn het bedrijf in Amsterdam ig uit Londen wordt begin ne maand verwcht. Ten aan- fl nCjkanan zegt de heer Reidsma llgd „vrij optimistisch" te ini ïties w wordt besloten tot de bouw nieuwe fabriek, zullen onge- 85 mensen minder geplaatst worden In het geval dat tot itie van het bestaande com- It overgegaan, zullen er zo'n minder nodig zijn. jfsleiding in Amsterdam ver dat deze personeelsverminde- 1er gedwongen ontslagen p «wuiuen bereikt. De vakbonden c echter de garantie, dat er geen ontslagen zullen vallen Van onze correspondent BEST Philips heeft de vak bonden gisteren meegedeeld, dat bij de hoofdindustrie-" groep Medical Systems vóór eind 1983 nog eens minimaal 40 en maximaal 100 arbeids plaatsen in de produktieve sfeer zullen moeten verdwij nen. Dit is nodig, omdat de voorraden te hoog oplopen. Dit is nodig, omdat de voorra den te hoog oplopen. Om daar iets aan te doen moet de pro duktie worden verminderd. Een maand geleden had de bedrijfs leiding van Medical Systems aange kondigd, dat er vóór 1984 ongeveer 400 banen in de indirecte sector bij dit Phillps-onderdeel zouden moeten vervallen. In totaal komen nu dus 500 van de 2200 arbeidsplaatsen bij Phi lips in Best op de tocht te staan. De industriebond CNV spreekt van een ..zeer kwalijke gang van zaken". Zij eist, dat er zo gauw mogelijke een samenhangend reorganisatieplan voor de gehele lndustriegroep komt. Daarbij zal ook de interne organisa tie, de service en het commercieel beleid moeten worden betrokken. Pas dan kan worden gepraat over een afbouw van de werkgelegenheid. Voor de Industriebond CNV en ook voor de Industriebond FNV staat in elk geval vast, dat er geen gedwongen ontslagen zullen mogen vallen, noch in de directe noch in de indirecte sector. De Industriebond FNV is „woedend", omdat Philips telkens weer met nieu we gegevens komt. „Philips brengt op die manier onherstelbare schade toe aan het eigen bedrijf. De werknemers weten niet meer waar ze aan toe zijn en dat zal de motivatie zeker niet ten goede komen", aldus de Industrie bond FNV. ADVERTENTIE De IDEAALSPAARREKENING biedt een hoge rente en uw geld blijft direct beschikbaar. II kunt f 2.000.- per maand vrij opnemen Zonder opzegkostcn en zonder opzeg termijn. In december kunt u zelfs f 4.000.- vrij opnemen. Meer opnemen? Ook dat is mogelijk. Nog steeds zonder opzegtermijn; u betaalt echter over het meerdere 1 °'o opnamekosten voor gelden die langer dan 12 maanden op de rekening hebben bestaan 2^o opnamekosten voor gelden die korter dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan Hoe opnemen? Vanzelfsprekend bent u welkom om per soonlijk uw geld te komen halen. Maar ook; één telefoontje is voldoende om het door u gewenste bedrag dezelfde dag te laten overboeken naar uw bank- of girorekening. Een ideale mogelijkheid voor als u wat verder weg woont! Crediet' en Effectenbank Het saldo op uw IDEAALSPAAR REKENING dient minstens f2.000.- te bedragen. De rente wordt berekend volgens de dagelijkse methode. Wenst u nadere inlichtingen, vraag dan naar onze uitgebreide brochure of bel;onze afdeling spaargelden. Wij zullen u graag adviseren. Direct een IDEAALSPAARREKENING openen? Ook deze mogelijkheid hebben wij voor u gecreCerd. Ideaal voor u! U kunt nu een IDEAALSPAAR REKENING openen door storting op onze giro nr. 75651 of op onze bank rekening nr. 69.90.00.009. Oraag onder vermelding van "openen IDEAALSPAARREKENING". Utrecht: Kromme Nieuwe Gracht 4-12, telefoon 030-301911 Zeist: Boulevard 1, telefoon 03404-20634 Reclames, waarin door de „adviesprijs" een dikke streep is gehaald en daarnaast In kapitale cijfers een lagere „eigen prijs" wordt genoemd, zullen worden verboden. Daarnaast zal een aantal andere „prijsver gelijkingen" aan banden worden gelegd. Dat Is althans de bedoeling van de rege ring. Dit blijkt uit de zeer concrete adviesaan vraag over misleidende prijsvergelijking, die staatssecretaris Haze- kamp (Economische Za ken) aan de Sociaal-Eco nomische Raad heeft ge stuurd. Hierin wordt erop gewe zen, dat sommige bedrij ven hun eigen prijs vaak met een andere hogere prijs vergelijken, om bij de consument de sug gestie van een prijsvoor deel te wekken. Hierbij worden vele soorten prij zen als vergelljkingsprij- zen gebruikt, met name: Adviesprijzen; Vroegere eigen prijzen; Prijzen die andere za ken rekenen; Volkomen fictieve (uit de duim gezogen) prijzen; Toekomstige prijzen, waarop overigens twee uitzonderingen bestaan. Het gaat er dus duidelijk •om. misleidende prijs vergelijkingen wettelijk te gaan verbieden Eerlijk Aangezien beslist niet al le prijsvergelijkingen misleidend zijn, blijven reële (eerlijke) prijsver gelijkingen toegestaan. In de adviesaanvraag worden die vrij nauw keurig aangegeven. In principe worden de volgende prijsvergelij kingen reëel geacht Vergelijking met de prijs, waarvoor het be treffende artikel eerder in dezelfde winkel te koop was. De vergelij- kingsprijs moet dan wél de laagste prijs van de voorafgaande dertig da gen zijn. Voorts moet de duur van de aktie be kend worden gemaakt. Voor postorderbedrijven geldt, dat bij een aanbie ding de prijs moet wor den vergeleken met de in de vorige catalogus ge noemde prijs. Vergelijking met een toekomstige prijs wordt, zoals opgemerkt, in twee gevallen reëel gevonden. Dat is het geval bij intro- duktieprijzen en bij een te verwachten prijsver hoging die de leverancier niet in de hand heeft, zoals een accijnsverho ging. Vergelijking met de prijs, waarvoor een arti kel in een andere zaak onder dezelfde leverings voorwaarden en op het zelfde moment wordt aangeboden De naam van die andere zaak waarmee de prijs wordt vergeleken, moet dan wél worden genoemd. Voorts moeten slogans als „tijdelijke prijzen" en „weekend-aanbiedin gen" meer inhoud krij gen. Het is de bedoeling, dat de consument ook in deze gevallen een goed Inzicht krijgt in het prijs voordeel. Zoals op de meeste re- gels, zijn er ook op deze voorgestelde regeling en kele uitzonderingen. In verband met, wat wordt genoemd, de karakteris tieke manier waarop standwerkers en verko per bij afslag en opbod zich presenteren, wordt voorgesteld deze koop lieden van de regeling uit de zonderen. Ook op het afprijzen van artikelen die bederfelijk zijn, zou de regeling niet van toe passing moeten zijn. vindt de staatssecre taris. Tenslotte wil hij en dat lijkt merkwaardig de regeling niet laten gel den voor het afprijzen van modegevoelige arti kelen in met name de kledingbranche. En Jan hei ik voor U ew adrnm* nn,ihltn wt tnttn verkoppy/an dat niet fantast/es? Goed werk heeft tijd no dig. Daarom heeft het waarschijnlijk zoveel ja ren (alles bijeen wel een jaar of tien) geduurd, voordat er een goede aanzet kon worden gege ven voor een wettelijke regeling tegen misleiden de prijsvergelijking. Met name adviesprijzen die uit het oogpunt van voorlichting en be scherming van de consu ment vaak een belangrij ke oorzaak van mislei dende prijsvergelij kin gen zijn zullen in de toekomst wettelijk zijn verboden, evenals trou wens een aantal andere prijssuggesties Het uitgangspunt voor de wettelijke regeling is immers dat de zaken man die een feitelijke mededeling van een prijsvoordeel doet, moet kunnen aantonen dat het ook werkelijk een prijsvoordeel is. De positie van de consu ment zal op dit belangrij ke punt sterk worden verduidelijkt en daar mee verbeterd. Dit te meer omdat, zo blijkt uit een gesprek met direc teur L. Donia van het Konsumenten Kontakt. de consument vaak de neiging heeft meer op het prijsverschil (tussen „de adviesprijs" en „on ze prijs") te letten, dan op het bedrag dat moet worden neergeteld. De consument heeft dus alle reden reikhalzend naar de wettelijke rege ling met betrekking tot misleidende prijsverge lijking uit te zien. Even als trouwens de (kleine) winkelier, die in het alge meen ook graag het sys teem van de doorge streepte adviesprijzen ziet verdwijnen. Het zal waarschijnlijk toch nog wel anderhalf tot twee jaar duren, voordat de regeling wet telijk in kannen en krui ken is. Directeur L. Do nia van het Konsumen ten Kontakt vreest, dat °r in de Commissie Prijs- bekendmaking van de Sociaal-Economische Raad nog wel een fikse „knokpartij" zal moeten worden gevoerd, alvo rens advies aan de rege ring kan worden uitge bracht. Directeur Consu mentenbeleid drs J. Koopman van het minis terie van Economische Zaken ziet het niet zo somber ..Ik moet nog zien of het zo controver sieel ligt. Het gaat im mers alleen maar over het verbieden van onge remde vormen van recla me." zegt hij. De tijd zal leren wie ge lijk heeft, maar er zit be weging in. Als iets duidelijk werd, vorige week vrijdag tij dens de discussiemiddag van de Bond van Adver teerders en de Neder landse Vereniging van Erkende Reclame-Ad viesbureaus was het. dat reclame geen voorlich ting aan de consument geeft. Weliswaar zeggen de re clamemakers dat de con sument recht heeft op volledige informatie en dat de producent de plicht heeft die informa tie ook te geven, maar reclame wordt daartoe niet het aangewezen „middel" geacht. De heer M. P. Franzen. directeur van het adver tentiebureau FHV/ BBDO. zei zelfs, dat hij zijn klanten adviseert zo weinig mogelijk informa tie in advertenties op te nemen. Meer dan één boodschap komt. vol gens hem. meestal niet over. Bij dagelijkse ver- bruiksartikelen met een lage prijs is de „spontane interessse" bij de consu ment doorgaans gering. De consument moet de informatie in het alge meen maar zien te krij gen door proefaankopen. Bij duurzame gebruiks goederen met een hogere prijs zoekt de consument meer informatie. Maar die moet dan vooral uit een folder of catalogus worden gehaald. Geen wonder Tegen deze achtergrond is het geen wonder dat. zoals mevrouw dr M. Zel- denrust-Noordanus. di rectrice van het Insti tuut voor Psychologisch Marktonderzoek zei. de meeste mensen reclame bekijken „met in het achterhoofd de gedach te. dat het reclame is." Volgens haar heeft recla me een minder grote in vloed dan vaak wordt verondersteld. Gelukkig maar. gezien de schamele informatie die wordt geboden, met het vooropgezet doel het publiek te beïnvloeden, om niet te zeggen te ma nipuleren. Er is een balpen uitge vonden met uitwisbare inkt. De inkt van deze pen kan. zolang die nog nat is. worden uitge gumd. Pas als de inkt is opgedroogd, is het ge schrevene onuitwisbaar geworden Toch wordt de pen afge raden voor documenten, zoals cheques en wissels, waarbij vervalsing mo gelijk is. Meer geschikt lijkt de pen voor mensen die zonder doorhalingen willen corrigeren, zoals scholieren, studenten en puzzelaars. Een voordeel van de pen is ook. dat daarmee uit alle standen kan worden geschreven, zelfs verti caal De pen is echter niet goedkoop De nieuwprijs is 6,95 terwijl een vul ling met een gommetje 4,75 kost. Deze prijs zal ,.5B y[ -4'J: tjT" lW> 'V%,%a M. k. 4 i v wel verband houden met de ontwikkelingskosten. Idie 24 miljoen gulden I. f - hebben bedragen H. H. J. Heule (museumdirecteur): Al zou ik 1000 jaar worden, altijd zou ik willen blijven studeren en ontdekken. Speurend mijn weg terug willen vinden naar de bron van alle dingen. De bron van vrede, liefde en harmonie: de Schepper, die dat intense verlangen in mij heeft gelegd. Voor de reclame, die zich richt op deze bij mij ingeschapen drang en mij helpt op de weg in het labyrint van deze wereld, ben ik erg dankbaar. En dan wil ik ruim denken. (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13