'Gezinsverzorging dubbel gepakt' Uit brieven van lezers Tekening van een lezer rouw help, een ring in de andijvie Commentaar ltuurpolitiek (1) vfl iltuurpolitiek(2) Bezuinigingen 'onbegrijpelijk en onrechtvaardig' tot (januari W stuurvrouw doorgaan joekes' boek dokter owen £DAG 18 NOVEMBER 1900 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S opa moet te denken geven: Neder- hceft een uniek omroepstelsel, in wij zelf nog niet voldoen- zegeningen tellen, maar waar ilanders ons om benijden én ind heeft nu al het dichtste 'voor kabeltelevisie in West- (en misschien we! in de hele onic4eld) i is d twee feiten hebben wat met te maken. Dat omroepstelsel Ierland "is nooit onomstreden i. In de jaren voor de oorlog iren er steeds personen en mgen. die met de vaag-libera- icn van de gezeten burgerij avondje comedie. een abonne- op de Beethoven-cyclus, een dansant) de ..algemeenheid" ten Daardoor kon alles wat die norm viel al gauw als lild" of ..sectarisch worden lerkt. Na de oorlog, vooral de komst van de televisie. :lden dezelfde krachten hun nten met die van een nieuwe jp gegadigden: zij die inzagen toegang tot radio en televisie alleen macht gaf. maar ook eens de gelegenheid om daar- stevig geld te verdienen en/of ere belangen dan die van de sr te behartigen. Er moest zelfs kabinet vallen, eer het in de ede helft van de jaren twintig jrmdc bestel eindelijk zijn vorm in de omroepwet laat is de minister van CRM een plan gekomen om vóór te dat alsnog het unieke Neder- ke omroepstelsel door middel de ..kabel" om hals zou worden it. Het doorgeven van bui- maar speciaal voor Ne- gemaakte programma's in de visie van de minister vergunningenstelsel onder- Dat zal haar niet door :n in dank worden afgeno- maar wat ons betreft: zij heeft zegen regeling voor de omroep is rtijd tot stand gekomen onder van de schaarste aan golf ten en zendkanalen Dit gemis Alter tot een positief punt om- i«d bleek mogelijk, om de aldus gestelde grenzen *Jf grote mate van vrijheid te ipcn en te garanderen. rdoor bleek een echte cultuur- bek mogelijk. Uitgangspunt n de Maar helemaal verslagen waren de tegenstanders van het Nederlandse omroepstelsel nog niet Met een energie, een betere zaak waard, gooiden zij het nu over een heel andere boeg. De gemeentebesturen werden bestookt met aardig uit ziende plannen voor kabelnetten, die niet alleen de antennes op de daken overbodig zouden maken, maar voor alle aangeslotenen ook een keur van buitenlandse zenders binnen het bereik zouden brengen Het is de fout van de gemeentebes turen geweest, dat zij nooit hebben onderkend wat hier werkelijk aan de hand was: het is ook de fout geweest van de politieke partijen dat zij hun vertegenwoordigers in de gemeenteraden met dit probleem maar wat hebben laten aanmodde ren en geen samenhangend beleid hebben helpen ontwerpen Met het voorspiegelen van al dat lekkers dat nu voorhanden was. hebben de kabelleggers de gemeen ten zover gekregen om mee te doen Ondertussen zwegen zij wel over de plannetjes die zij tegelijkertijd aan het uitbroeden waren voor het ogenblik dat die kabel er eenmaal zou liggen en zij de kans zouden hebben die zij nu al meer dan vijftig jaar niet hadden kunnen pakken werd niet het economisch haalbare of rendabele de grote smet die aan de I9e-eeuwse formulering van de vrijheid van drukpers kleeft maar wat de minderheden in dit door louter minderheden bewoon de land wensen. Als nu een minister zich opmaakt om deze verworvenheid te bescher men en zich daarbij o.a. kan beroe pen op internationale verdragen uit de tweede helft van deze eeuw ver dient zij geen beschuldigingen van censuur of betutteling Integendeel, zij dient dubbel en dik te worden geprezen. Het enige wat je nog van haar zou kunnen verlangen, is, dat zij zich ook nog een keer zet aan het ont werpen van een stelsel voor de drukpers, waarin eveneens andere, wetten dan louter economische zul len gelden Dat zou pas werkelijk cultuur-politiek mogen heten Vandaag demonstreren dui- men het „afbraakbeleid" van tiegroep gezinsverzorging de miljoen gulden te laten inle- zenden werkers in de gezins- het ministerie van CRM. On- plannen van CRM om de ge- veren, verzorging op het Binnenhof rechtvaardig en onverant- zinsverzorging in 1981 in het in Den Haag tegen wat zij noe- woord noemt de landelijke ac- kader van de bezuinigingen 75 door Henny de Lange ADVERTENTIE !C [handig Cvemch^ „et goedkoop?* omVoepWad ooA-motscWtHaa" Jgeenpostteoe» Neem even dj. moeite, de KR" ,S het waard. ROTTERDAM „Je moet de mensen zo lang mogelijk zelfstandig laten, wordt ons altijd verteld. Thuishulp is veel beter, wordt er gezegd, en is ook goedkoper. Maar de maatregelen die we nu noodgedwongen moeten nemen, zijn in lijnrechte tegenspraak met deze uitgangs punten." Catrten van Bekkum. ais leidster tij delijke hulpverlening in dienst van de SUchting Gezinsverzorging Het Groene Kruis in Rotterdam, noemt de door het ministerie van CRM voor gestelde bezuinigingsmaatregelen „onbegrijpelijk en onrechtvaardig" Onbegrijpelijk omdat de bezuinigin gen de gezins- en bejaardenverzor ging zullen uithollen. Onrechtvaar dig. zegt ze. omdat de gezinsverzor ging dubbel wordt gepakt. „Als trendvolger moeten we al inleveren en daar komen die 75 miljoen gulden nog eens extra bovenop." Vandaag zullen duizenden werkers in de gezins- en bejaardenverzorging uit alle delen van het land naar Den Haag gaan om staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) massa's (kartonnen) bouwstenen aan te bieden „om de gezinsverzorging weer op te bouwen". 'Extra kwaad' Catrlen van Bekkum. lid van de lan delijke actiegroep gezinsverzorging die de demonstratie in Den Haag heeft voorbereid, zegt dat de gezins verzorging „extra kwaad" is omdat deze sector al voor de derde keer moet Inleveren. „Iedereen moet be zuinigen. maar vergeten wordt dat we ln 1976 ook al flink ons steentje heb ben bijgedragen in de vorm van het inleveren van honderd miljoen gul den in de invoering van een nieuw systeem, dat erop neerkwam dat onze cliënten meer zijn gaan betalen voor hulp." Die bezuinigingsoperatie heeft, ver telt Catrten. geleid tot een vacatures top met als gevolg een wachtlijst van duizenden gezinnen. Naar aanleiding van deze ontwikkeling ls de landelij ke actiegroep gezinsverzorging opge richt. Wat de gezinsverzorging, die werk biedt aan 27.000 mensen (voor 't grootste deel vrouwen), helemaal rauw op het dak is gevallen, ls de mededeling van het ministerie dat de traditionele hulp geleidelijk aan moet worden omgezet in zogeheten Alpha-hulp. „Alpha-hulp betekent Duizenden vandaag naar Den Haag voor demonstratie werken met een zeer slechte rechts positie." zegt Catrlen van Bekkum. ..Een alphahelpster kan per minuut ontslagen en aangenomen worden. Ze ls niet in dienst van een instelling voor gezinsverzorging, maar de cliënt is in feite haar werkgever. Een alpha helpster heeft geen recht op sociale voorzieningen als de WW of de WAO Als ze ziek wordt heeft ze maximaal recht op zes weken ziekengeld. Al pha-hulp is goedkoop, ja, en gemak kelijk, want waar kun Je tegenwoor dig nog iemand per minuut ontslaan en aannemen? Maar volgens ons leidt verplichte Invoering van alpha-hulp tot een regelrechte uitholling van de gezinsverzorgng Werkgelegenheid De ambtenarenorganisaties ABVA KABO en ook de FNV delen deze kritiek. „Alpna-hulp is bovendien in strijd met het emancipatiebeleid, dat notabene op hetzelfde ministerie wordt gemaakt", zegt Catrten van Bekkum. „Ik vraag me af of die twee bewindslieden wel eens met elkaar overleggen." Omdat alpha-helpsters niet voorko men op een loonlijst, leidt invoering van alpha-hulp ook tot een afbraak van de werkgelegenheid voor vrou wen. vindt de landelijke actiegroep gezinsverzorging. Bovendien zal de kwaliteit van de gezinsverzorging achteruit hollen doordat de voorge stelde bezuinigingen vooral ten koste zullen gaan van het „management" in de gezinsverzorging. „De omvang van de hulpverlening blijft misschien wel gelijk," zegt Catrien. „maar er zal, omdat de leiding veel zwaarder wordt belast, nauwelijks nog tijd overblij ven voor begeleiding van de gezins verzorgsters. Alpha-helpsters kunnen begeleiding helemaal wel vergeten. Het gevolg daarvan is legt Catrien van Bekkum uit. „dat alpha-help sters eigenlijk alleen nog maar inge zet kunnen worden voor de lichtere gevallen van hulpverlening. De tradi tionele helpsters houden daardoor al leen de zwaardere gevallen over." Ca trien voorziet dan ook een forse stij ging van het ziektepercentage, omdat vooral de leiding en de traditionele helpsters straks te zwaar zullen wor den belast. Eerste lijn „Waar blijven we dan", vraagt ze zich af. „met het streven de eerste lijn (huisarts, wijkverpleging, gezinsver zorging. red.) te versterken? De men sen moeten zo lang mogelijk in hun eigen omgeving blijven Maar als daar onvoldoende hulp kan worden geboden, en dat gebeurt straks met de invoering van de alpha-hulp. wat komt er dan van dit streven terecht? Het systeem van alpha-hulp is goed koop Alpha-helpsters kosten prak tisch niets, hun salarissen zijn mini maal. maar vergeten wordt dat er ook nog zoiets is als kwaliteit van de hulpverlening." Alpha-helpsters zullen ln te veel ge zinnen worden ingezet, vervolgt ze. Illustraties uit de informatiekrant van de landelijke actiegroep gezinsverzorging. hetgeen ook niet de kwaliteit van de hulp ten goede komt. Ook een groot bezwaar van de inkrimping op het managment is het feit dat straks niets extra's meer kan worden ge daan, zoals het geven van cursussen aan de helpsters. Kaarten geschud Om een voorbeeld te noemen: steeds meer buitenlandse gezinnen doen een beroep op de gezinsverzorging. Van een gezinsverzorgster mag je. meent Catrien, toch op zijn minst verwach ten dat ze enigszins op de hoogte is van de specifieke gewoonten van Ma rokkanen of Turken. Zoiets kunnen we straks niet meer bijspijkeren. Alp ha-helpsters die prijs stellen op bege leiding. zullen dat in huh eigen tijd moeten versieren. De demonstratie in Den Haag zal. hoopt de landelijke actiegroep ge zinsverzorging. de politici „aan het denken" zetten. Dat de voorgestelde bezuinigingen zullen worden terugge draaid lijkt overigens uiterst onwaar schijnlijk. Een meerderheid in de Tweede Kamer (CDA en WD) heeft zich namelijk al akkoord verklaard met de bezuinigingen in de gezinsver zorging. Deze fracties kunnen mee gaan ln de visie van staatssecretaris Wallis de Vries dat er geen sprake van is dat de omvang van de hulpverle ning te lijden heeft onder de bezuini gingen. omdat die voornamelijk wor den gerealiseerd door het accent te leggen op een goedkopere manier van werken. De PvdA en D'66 zijn tegen de bezuinigingen, omdat die indrui sen tegen de gedachte om juist de eerste lijn te versterken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op In deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen o( reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over hei met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponds ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bij pubiikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. DE T'JD IN MADRID IN HILVERSUM IN DE. WERELD Schakel-Aantjes (3) De heer Aantjes kan zich, gezien zijn verleden, niet weer beschikbaar stel len voor de Tweede Kamer en daar optreden als volksvertegenwoordi ger. Ik ben van mening dat de heer Schakel als politicus maar ook als christen, de heer Aantjes terecht heeft gewaarschuwd om niet terug te keren als volksvertegenwoordiger van het CDA om zo de heer Aantjes tegen zich zelf te beschermen. Nieuwegein C. Naardin Vakbonden Het wordt steeds duidelijker, dat wij naar bittere armoe geconcurreerd dreigen te worden. Wij moeten maar hopen, dat ook de vakbonden zich echt wijs tonen, na alle materiële „successen" van de afgelopen Jaren. Door onder meer solidair met elkaar te bevorderen, dat wij de concurren tie wèl aankunnen. Het verziekte In vesteringsklimaat helpen aantrekke lijk te maken. De redelijkheid van hun aantijgingen en eisen met echte bewijzen te staven. Daarom zouden eisen billijk kunnen zijn voor be trouwbare bedrijfsgegevens, bijvoor beeld via de overheid. Dit mede te bereiken door beëdiging bij en garan ties voor functies met rapporterings verplichting. Voorts in plaats van de kennelijk ons fataal geworden mate riële eisen, de personen, die van werk gever of taak willen veranderen, daar mee zoveel mogelijk helpen Hiervoor lijkt extra belangrijk, dat die mensen Schiedam ook kunnen beschikken over „perio dieke getuigschriften" met zo gunstig mogelijk en juiste omschrijving van vervulde (aangeleerde) soorten werk. Mooie vakbondstaken! Eindhoven L. Andre In beslag In Trouw van 12 november las ik dat een onbekende de 185 voor me vrouw Wessels had betaald, met ge volg dat de in beslag genomen huis raad werd teruggegeven. Naast een wasmachine, een droger, een afwas machine, stereo en dergelijke appara ten, het was een energieverslindende reeks. Als men dan zo bezorgd is over de bewapening dat toch een bescher ming is voor onze vrijheid, moet men ook de energie niet op deze manier misbruiken. Emmeloord IJ de Jong Werkloos De nieuwsberichten maakten er ge wag van dat er 250.000 WWers zijn en dat er geen 250 gegadigden zijn voor een Amsterdamse werf. dus dat er Joegoslaven moeten komen. Er zijn zeker Nederlanders hiervoor te vin den. maar waar moeten zij wonen in Amsterdam als ze nu ergens in Lim burg of Friesland wonen? Bij de kra kers? Buitenlanders kun je in een oud gebouw of overal in duwen, ze zijn niets gewend en ons minimumloon is toch drie keer hoger als het hunne. Jac. Maan Jhx Sinds kort kan aan het rijtje schrijvende politici het WD-Ka- merlid Joekes worden toege voegd. Hij heeft de afgelopen zo mer gebruikt voor het schrijven van een detective, „De moord in de Ridderzaal". Het eerste exem plaar wordt vandaag aan Kamer voorzitter Dolman in Den Haag aangeboden. Mr. J. L. Heldring, columnist van NRC Handelsblad, heeft eens ge wezen op het verschil tussen En gelse en Nederlandse parlemen tariërs kinderboeken schrijven. Daar zit wat in. Maar er zit zwaar dere kost aan te komen: PvdA- Kamerlid Bram Stemerdink legt de laatste hand aan zijn proef schrift, waarin de relatie tussen socialisme en militairisme cen traal zal staan. Ze moeten tegenwoordig wel, Een bedrijf mag volgens de wet niet meer alleen maar mannen vragen of aanstellen als het net zo goed vrouwen kunnen zijn bijna altijd dus. Shell houdt zich daar dus ook keurig aan en moe digt deze week zelfs in de om roepbladen per advertentie meis jes aan. „Nog steeds wordt bij de keuze van het vakkenpakket heel ouderwets gedacht", aldus die advertentie. „Wordt in verband met meisjes gedacht aan alle zo genaamde „vrouwelijke" beroe pen. En worden meisjes niet al Het is voor de vinder van die zoekgeraakte trouwring niet te hopen, dat het hem of haar ver gaat ais in de legende van het vrouwtje van Stavoren. Heel ver velend om open gesneden te moe ten worden en dan het eigendom van een ander in Je ingewanden blijken te hebben. Om geen mtsverfland te laten ontstaan: het gaat om een kleine advertentie uit uw eigen krant die dus tegelijk ln de Volkskrant en Het Parool stond: „Gouden trouwring zoekgeraakt in partij andijvie VOV Venlo; bestem ming Amsterdam of omgeving. Inscriptie Ria datum 1963." Ten eerste moet dat een grote partij andijvie zijn geweest, want op een veiling worden de groen ten niet per pond aangevoerd. Iemand die de partij daar aflever de, of klaarmaakte voor de vei ling. of voor verzending naar Am sterdam inpakte of wegzette heeft de ring dus tussen de groe ne bladeren laten vallen. Weg ring. en weg andijvie, want die wordt natuurlijk zo gauw moge lijk Ingeladen en weggereden. Nu even naar het vrouwtje van Stavoren: de ring die zij, verge zeld van niet malse en zeker niet prettig aandoende woorden ln zee wierp, werd door een vis opge slokt die, gevangen en gedood, nog in 8tavoren terechtkwam ook. Zou dat met de zoekgeraak te ring ongeveer zo gaan. dan is het voor te stellen dat de andijvie mèt ring in een Amsterdamse groentewinkel gekocht wordt door iemand die toevallig van niet te fijn gesneden rauwkost houdt. De ring zit dus ook nog in de schaal op tafel, behalve door groene bladeren ook nog eens be dolven onder de olie en mayonai se. Dat glijdt makkelijk door het keelgat en voor de eter het weet. zit iets hards en glads ln zijn maag. Dat zal de consument niet lekker zitten en dus zit ie al gauw bij de dokter en vervolgens op een röntgenafdeling. De foto's ge ven duidelijk een vreemd voor werp ln een bocht in de darmen te zien en als de operatielamp wat later in de Ingewanden van de patiënt schijnt, roept de chi rurg: „hé, ik lees daar: Ria, 1963!" En zo kan de verloren gewaande trouwring dan na een grote om weg eindelijk bij de eigenaar te rugkomen, als de patiënt tenmin ste de advertentie bewaard heeft met het telefoonnummer. Om te voorkomen dat de ring tevoor schijn zou komen, maar de eige naar onbekend zou blijven, zet ten we het telefoonnummer er voor alle zekerheid maar even bij: 077-40954. na zes uur 's avonds. Er wordt een hoge belo ning toegezegd, dus dat drukt de operatiekosten. En wfe de ring ai onder het eten in de andijvie te rugvindt. kan natuurlijk hetzelf de nummer bellen. Horst Tappert, hier beter bekend als de Duitse politieman Derrick, wil best tot z'n oude dag Derrick blijven. „Als het aan mij ligt ga ik ermee door tot aan mijn pen sioen". laat Televlzler hem zeg gen. „We hebben succes en ik behoor niet tot degenen die met hun populariteit koketteren door steeds maar weer hun afscheid aante kondigen." Interviews met Kamerleden be vatten meestal een paar regels, waarin de zeer drukke werkweek van de volksvertegenwoordigers ter sprake komt. Weken van meer dan vijftig uur zijn geen uitzon dering Je krijgt de indruk dat onze parlementariërs voor weinig andere dingen meer tijd hebben. Zo was de stand van de Juf frouw Wereld-verkiesingen (Miss World dus) vorige week nog: middenin de nieuwe miss, de achttienjarige Westduitse Ga- briëlla Brum, geflankeerd door nummer twee (rechts), negen tienjarige Kimberly Santos van Guam en zeventienjarige Fran- caise Patricia Bareyk die num mer drie werd. In die situatie heeft Gabriella een ingrijpende verandering aangebracht, waar van ze zelf de dupe is geworden: ze is bezweken voor de dreige menten van haar 52-jarige, wel gestelde vriend Benno Bellen- baum, die volgens Gabriella „erg ongelukkig" was met haar verovering. Gabriella moest óf haar titel met bijbehorende vooruitzichten óf haar vriend opgeven. Ze koos voor het eerste, waardoor Kimberly Santos naar de eerste plaats is opgeschoven, en Miss World met één klap te rug is in haar eigen wereldje. Zeker niet voor het schrijven van boeken. De werkelijkheid is anders. Frac tievoorzitter Jan Terlouw van D'66 heeft inmiddels een rist jeugdboeken op zijn naam staan. terwijl het CDA-Kamerlid Scha kel de geschiedenis van „zijn" gemeente Hoornaar te boek stel de. Oud-GPV-Kamerlid Jonge ling werd bekend als de schrijver Piet Prins (Snuf de hond). tijd aangemoedigd een B-pakket te kiezen" Het komt er op neer dat het bedrijf voor meisjes mèt B (wiskundevakken) leuke banen in petto heeft. Er is een boekje te krijgen waarin een paar die er al werken, over hun beroep vertel len. En er staan foto's in die ad vertentie van vier jonge vrouwen die een baan hebben als ..process engineer", ..development engi neer". octrooigemachtigde en „stuurman". Blijkbaar gaat het dit bedrijf te ver om een vrouw ook vrouw te noemen. Een vrouw aan het roer blijft een „stuur man". Is dat nou zo modern? Wat is er eigenlijk voor geks aan een stuurvrouw? Op de vraag „is er een dokter in de zaal?" kwam in een Londens theater de voormalige Britse mi nister van buitenlandse zaken David Owen naar voren. Hij klom over een paar rijen stoelen om een vrouw te helpen die vermoe delijk door een hartaanval in el kaar was gezakt. Owen liet een ziekenwagen komen en bleef bij de vrouw tot ze naar hel zieken huis kon. Niet iedere ex-minister weet zo goed met zieken om te springen, maar Owen was dan ook al arts voordat hij minister van buitenlandse zaken werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5