Zorg over Tilburgs bouwplan Tekening van een lezer Trouw foto kwam op drie manieren Is 7 er Commentaar Madrid' niet kansloos (1) Madrid' niet kansloos (2) Wethouder niet zeker van steun provincie en rijk nMnlRDAG 13 NOVEMBER 1980 BINNENLA THOUW/KWARTET i conferentie over Europese vei- 5,eid en samenwerking in Madrid "al is het in de meest letterlijke zin elfder ure. toch nog begonnen de dreiging van de afgelopen «en dat de conferentie op voor- nd zou mislukken, is dat toch een sitieve ontwikkeling. Had dc aanse minister van buitenlandse ten José Pedro Perez Llorca isdagnacht de conferentie voor bepaalde tijd moeten verdagen, n zou dit het voorlopig einde van onderhandelingen over ontspan ing hebben betekend Het zou aanden. zo geen jaren hebben juurd, voordat er weer zou wor- n gepraat tussen oost en west er het brede terrein dat de Slot je van Helsinki omvat. is echter nog lang niet zeker dat conferentie tot een goed einde worden gebracht. De eerste •singsconferentie. twee jaar ge- pin Belgrado, vermocht weinig ie dragen aan de uitbouw van spanning bevorderende maatre en tussen oost en west. Die con- Jniie was niet veel meer dan een tglementeerde politieke con- ntatie tussen de twee machts teken. met de mensenrechten als get. De Russische inval in Afgha- stan. de houding van de Sowjet- loriteiten tegenover de dissiden- i en de Oosteuropese maatrege- i na de gebeurtenissen in Polen bben de sfeer nu zó verslechterd, de kans op een voortgezette rvfcifrontatie nog altijd aanwezig is. Een in principc7)ngelimiteerd debat over de nalëvirfg van de in de slotakte van Helsinki aanvaarde af spraken. beschouwde de Sow jet- Unie als een poging van het westen de Russen en hun bondgenoten aan de schandpaal te nagelen. Dat was voor hen een belangrijke reden bij het voorbereidend overleg vast te houden aan een in tijd beperkte dialoog over de naleving van de Slotakte. Het westen heeft het be ginsel van die beperkte dialoog wel iswaar aanvaard, maar probeert bij het slepende overleg over de agenda er toch nog wat méér uit te halen. Het westen, en Nederland niet in de laatste plaats, is erop gebrand ruim aandacht te kunnen besteden aan de gebrekkige naleving van de fun damentele rechten en vrijheden in de meeste Oosteuropese landen. De grote vraag is echter of het westen er onder de gegeven omstandighe den wel verstandig aan doet zo krachtig vast te houden aan uitge breide mogelijkheden voor zo n de bat. Niet dat mensenrechten onbe langrijk zouden zijn. Integendeel. Maar bij de discussie over naleving van de afspraken over mensenrech ten. moet niet uil het oog worden verloren, dat de confrontatie die zo'n discussie tot gevolg heeft, al leen zin heeft als die bijdraagt tot een verbetering van de situatie. Ge zien de kilte van de betrekkingen tussen oost en west kan men daar aan met reden twijfelen. aU*\ COM* Onder de gegeven omstandigheden ju het westen (en waarom zou Herland daarbij geen voortrek- Hsrol speten?) er verstandig aan doen in te spelen op de Russische behoefte om snel te gaan praten over nieuwe voorstellen ter verster king van de ontspanning in Euro pa Zowel op het terrein van de veiligheid als op dat van de econo- 1 iBische samenwerking kunnen vor- i/igen gemaakt worden. Daarbij men ernaar moeten streven in kader van alle drie manden van ilsinki nieuwe afspraken te ma- zodat toch wellicht op een indirectcrc wijze maatrege- tot stand gebracht worden an ook de Oosteuropese bpr- ton profiteren Ispraken en maatregelen van een lijk karakter zijn veel minder lair. De effecten ervan zül- zeker op korte termijn niet ibaar zijn. Bij de zaak van dc inning mag het echter niet in om oog en oor strelende taal. dient het te gaan om resulta- die het lang houden. Nederland zich op zijn realisme en iterheid te beroepen, maar ijkt in de praktijk nogal eens te 'en naar een zó grote zuiver- in de leer, dat een realiteit" ler een waas van goede, ja edele Jingen verdwijnt rat tan bij repareren van verkeerszuil omgekomen IRDRECHT (ANP) De zestigja- e gemeente-employé A. van Maas- cht uit Dordrecht is, toen hij op de 'llweg een verkeersz uiltje aan het reren was, omgekomen. Hij had auto met ingeschakelde zwaai- knipperlichten voor de zuil op de gezet, maar een automobiliste nstertpi de wagen te laat. reed er tegen en raakte vervolgens de man. Moeten we dan niets aan de situatie van de mensenrechten in Oost-Eu ropa doen*' De vraag stellen is haar beantwoorden. Er zijn echter nog legio manieren om wat te doen voor dissidenten in Oost-Europa: diplomatieke stappen, protesten van nationale en internationale or ganisaties, mobilisering van de pu blieke opinie, etc. Dergelijke activi teiten ervaart de Sowjet-Unie veel minder als een bedreiging voor de nationale veiligheid en de eigen positie, dan gezamenlijke kritiek van de gehele westelijke statenge meenschap. Het zou er alle betrokken westelijke landen in Madrid om moeten gaan dc Sowjet-Unie het gevoel te geven, dat zij--niet uit zijn op aantasting van haar externe en interne positie Daarmee kan een nieuwe uitgangs situatie worden gecreëerd, die op wat langere termijn een veel hechte re basis biedt voor pleidooien voor verbetering van dc naleving van de mensenrechten. Niet zo n dankbare activiteit, maar waarschijnlijk wel zo doeltreffend. Bovendien komt zo'n benadering tegemoet aan een gulden' regel van politieke strategie, dat men de tegenstander altijd in de gelegenheid moet stellen gezichts verlies te voorkomen. door Barend Mensen TILBURG Wethouder J. P. van Bergen van volkshuisves ting is er niet zo zeker van het plan om in zijn door woning nood geplaagde stad snel zo'n zeventienhonderd woningen te bouwen de vereiste mede werking van de provincie en het rijk te zullen krijgen. „Maar dat weerhoudt ons er niet van om ervoor te vech ten," zegt hij. „Je mag toch verwachten dat voor de ver wezenlijking van zo'n reëel plan als het onze aan alle kan ten stoom wordt bijgezet." Van Bergen trok ln mei van dit Jaar algemene aandacht met zijn plan om tijdelijke woningen te bouwen. Er werd verschillend op gereageerd. Er waren er die het een sympathiek idee vonden, waardoor snel op de achter stand in de woningbouw kon worden Ingelopen; er waren er ook die de terugkomst van het verschijnsel „noodwoning afkeurden. BIJ de verdere uitwerking van het plan kwam echter naar voren dat eigenlijk niet kan worden gesproken van noodwoningen, een woord waar bij men al spoedig denkt aan de krot ten van vroeger Gebleken is boven dien dat in het kader van dit plan ook snel en goedkoop een aantal perma nente woningen kan worden ge bouwd. Wethouder Van Bergen zou vanzelf sprekend veel liever alleen perma nente woningen laten bouwen. „Maar," zegt hij, „het is nu eenmaal zo dat het aantal woningzoekenden nog steeds sterk stijgt, terwijl daar entegen de bouwproduktie deerlijk is wordt daarbij gedacht aan woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. de zogeheten HAT-woningen. Van Bergen: „Het rijk zal daarvoor echter een extra contingent woningwetwoningen moe ten toewijzen." De Tilburgse meerjarenbegroting biedt geen ruimte voor de financie ring van de ruim duizend tijdelijke woningen. Voor 1981 kan echter ge put worden uit de gemeentelijke spaarpot waarin overschotten van vorige dienstjaren worden gestort. Daarna zullen offers moeten worden gebracht. Er worden volgens wethou der Van Bergen met de diverse poli tieke groeperingen al besprekingen gevoerd om ook na het eerste jaar de uitvoering van het plan financieel veilig te stellen. Het ziet er allemaal gezond en veelbelovend uit. De ge meenteraad zal met de voorstellen die nu worden behandeld, dan ook weinig moeite hebben. Zeker niet om dat het „voorwerk' op brede politie ke basis is verricht. Twijfel Wethouder J. P. van Bergen: „Onder zulke omstandigheden mag een gemeentebestuur geen enkele mogelijkheid uitsluiten." ingezakt. Te verwachten is dat het probleem van de woningnood de eers tkomende vljfUen twintig jaar niet veel verder zal worden opgelost. On der zulke omstandigheden mag een ;ntebestuur geen enkele moge- M uitsluiten. gemeen! UJkheld Tilburg telt meer dan elfduizend wo ningzoekenden. Gezien de achter stand zou de normale bouwproduktie minstens 1450 woningen per jaar moeten opleveren. In de praktijk ech ter worden nauwelijks duizend wo ningen gehaaid. De prognose dat er op 1 Januari van dit Jaar veertienhon derd woningen in aanbouw zouden zijn moest als gevolg van de ingestor te koopmarkt worden bijgesteld tot 850. Met een achterstand van meer dan drieduizend woningen wordt dit een hachelijke zaak. Zestig plaatsen Het Tilburgse gemeentebestuur, dat al heel wat verwijten over de situatie op de woningmarkt heeft moeten Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DALFSEN De achttienjarige Lam- bertus Nies uit Dalfsen is in zijn woonplaats dood naast zijn brommer gevonden. Hoe het ongeluk gebeurd is is nog duister. EMMELOORD De 65-jarige M. ten Napel uit Kreil is ln Luttelgeest om gekomen toen hij met zijn auto fron taal op een vrachtwagen botste aanhoren, vindt dan ook dat er kno pen moeten worden doorgehakt. Het plan ls de afgelopen maanden aan alle kanten onderzocht. Het blijkt nu mogelijk op zestig plaatsen in de stad (bulten de vier ringbanen, waarin het zogenaamde structuurplangebied of wel het ruim genomen binnenstads- gebied ligt) ruim duizend tijdelijke woningen te bouwen. Een verrassing was dat daarenboven ruimte en mo gelijkheden aanwezig zijn voor zeven honderd blijvende woningen. Het gaat dan om extra woningen boven het normale bouwprogramma. Voor deze woningen vond men in de stad bijna tweehonderd plaatsen. Ook voor de blijvende woningen wordt vastgehouden aan de voorwaarden die in het plan voor de bouw van tijdelijke woningen worden gesteld: een snelle bouw en stichtlngskosten tot ten hoogste ongeveer vijftigdui zend gulden. In sommige gevallen zullen de perma nente woningen wellicht ook gesta peld kunnen worden gebouwd. Wet houder Van Bergen: „Uit de vele of fertes voor de produktie en levering van geprefabriceerde woningen blijkt dat de technische levensduur van alle aangeboden woningen minstens 25 jaar ls, inplaats van vijftien, waarvan in het plan is uitgegaan. Vindt men dat tijdelijke woningen niet langer dan vijftien jaar ais zodanig mogen dienen, dan wordt de exploitatie wat moeilijker. Waarschijnlijk kunnen de woningen voor de resterende techni sche levensduur van tien jaar ge bruikt worden als wisselwoningen in het kader van de stadsvernieuwing; dan ontstaat alsnog een exploitatie- duur van 25 jaar." Huren Berekening van de beginhuur vol gens het puntensteLsel van de huur prijzen wet levert volgens Van Bergen voor driekamerwoningen 352 gulden en voor tweekamerwoningen 302 gul den per maand op. Op plaatsen waar de woonomgeving met een lager aan tal punten wordt gewaardeerd, zullen de huren achtereenvolgens 302 gul den en 263 gulden bedragen. Het is zelfs mogelijk tot een gemiddelde huur van 250 gulden per maand te komen. Dit alles als de stichtingskos- ten, nu geraamd op respectievelijk 62.000 en 53.000 gulden, wat dichter bij de in het plan geraamde halve ton kunnen worden gebracht. Wat de extra permanente woningen (een woning is permanent als deze veertig jaar meegaat) betreft, aange nomen wordt dat die in het kader van de bestaande regelingen met rijks subsidie kunnen worden gebouwd en voor de gemeente dus geen financiële last opleveren. In de eerste plaats Zoals uit de aanhef van dit stuk bleek heeft Van Bergen zorgen over de hou- ding.die hogere bestuurs ins tan ties te genover de plannen zullen aannemen. „Ik ben pas tevreden als ik de eerste stukken op tafel heb die de uitvoe ring van het plan mogelijk lijken te maken. Een plan maken is aardig maar het krijgt pas betekenis als het gerealiseerd kan worden. Ik heb daar uitstekende verwachtingen over. voor zover het de politieke besluitvor ming in Tilburg zelf betreft. Maar ik hoorde van provinciale twijfel, bij voorbeeld over de snelheid van de bouw. Degenen, die ons offertes heb ben gemaakt, achten een tempo van vijftig woningen per maand echter goed mogelijk." „Ook zijn er aanwijzingen" aldus Van Bergen „dat het enthousiasme van staatssecretaris Brokx maar ma tig ls. onder meer omdat hij vreest dat wanneer het Tilburgse plan steun van het rijk zou krijgen, de volgende dag vele tientallen andere gemeenten op zijn stoep zouden staan. Dc begrijp zijn angst daarvoor wel. Aan de ande re kant vind ik dat het van mensen, die op provinciaal of landelijk niveau politieke verantwoordelijkheid dra gen. dure plicht is achter initiatieven te gaan staan die erop gericht zijn de impasse te doorbreken." ADVERTENTIE Betaalbaar van 18 november 1980 af bij ondergetekenden uitke- ringsbewijs no. 25 der participa- tiebewijzen van 5 resp. 20 partici paties met DM 5.50 resp DM 22.- tegen dagelijks vast te stellen koers Houders van participatiebewijzen Unifonds die hun uitkering in par ticipaties Unifonds willen her- beleggen wordt een korting van 3% op de dan in de Duitse Bondsrepubliek geldende afgifte- prijs per participatie verleend Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat: 1 Het herbeleggmgsaanbod van kracht is tot en met 31 januari 1981. 2. De op herbeleggingsvoorwaar- den verkregen participatibewij- zen in Nederland onderhevig zijn aan stempel Rubriek II Algemene Bank Nederland N V Bank Morgan Labouchere NV Amsterdam. ïeattf t Kof nlebo |uH Het lijkt wel of heel Nederland die ene foto van prinses Juliana met de twee oudste prinsessen in Canada thuis heeft. In elk geval is die foto nog in alle windstreken van het land te vinden. Uit noord, zuid, oost en west, uit steden en dorpen kregen we meldingen van mensen die de foto, vaak tussen een gToot aantal andere uit die tijd. opgedoken hadden, te veel om hier allemaal op te noemen. R8V In Druk's hoofdredacteur Van der Hoest heeft dezelfde er varingen. Hij is er mee begonnen en hij heeft het geweten ook. honderden brieven en telefoon tjes hebben hem bereikt, waar van de strekking ongeveer gelij kluidend is aan wat wij hier ont vingen: de foto is „uit de lucht komen vallen", aan de deur ge kocht, via geheim agenten en onder meer via een verzets groep ln Delfzijl het land binnen gesmokkeld. Al ln het eerste oor logsjaar is het kiekje hier mas saal verhandeld. Dat laatste lijkt in strijd met wat onze eerste tipgever, de heer Ko ning uit Eindhoven, ons vertelde: dat hij het Amerikaanse blad „Time" van 24 juni 1940 in de zomer van 1941 in handen kreeg. Achteraf twijfelt hij daar aan: „Het moet toch haast wel zomer 1940 geweest zijn," zegt hij. „Die Duitsers waren nog zo correct, en ze hadden nog niets tegen de Nederlanders. Ik weet nog dat ik. toen ik opgepakt was en op het bureau bij die Duitse officier zat, dacht: ik zal wel worden vastge houden, het kan me geen bal meer schelen. Ik heb die man dus steeds tegengesproken. Hij vroeg me zelfs: Wat denkt u van de oorlog? Nou, zei ik, als Jullie weg zijn komt de koningin natuurlijk weer terug en zo. Waarop hij zei: Ik denk dat Duitsland de oorlog verliest. Ze hadden me met een auto opgehaald bij een luchtbe schermingspost en toen ik naar huis mocht, zei ik: Ik ben met de auto gehaald, ik mag toch zeker wel verwachten dat lk ook weer met de auto teruggebracht wordt! Het had even wat voeten in de aarde, maar ik ben netjes met een Nederlandse politieauto door een agent in uniform thuis gebracht. Mijn vrouw wist niet wat ze zag; ze wist niet eens dat ik opgehaald was, want ik had haar niet mogen bellen. Dat moet toch wel helemaal ln het begin van de oorlog geweest zijn. Later hoefde Je zoiets niet meer te pro beren." Twee dingen zijn intussen komen vast te staan: de Bussumse foto graaf Hendrikse heeft zijn af drukken in de oorlog niet van een „brandplaatje" gemaakt, en de foto is zowel uit de Amerikaanse „Time" gehaald en vermenigvul digd als afgeworpen uit vlieg tuigen van een vriend Mevrouw Hendrikse, de weduwe van de Bussumse fotograaf, heeft ondanks ijverig zoeken geen ne gatief van het plaatje kunnen vinden. Eigenlijk geen wonder, want toen haar man de eerste keer was opgepakt, hadden de Duitsers bij de huiszoeking vrij wel alle aanwezige materiaal in clusief de fo6b-app ara tuur meegenomen. Mevrouw Hendrik se had zich daar bij de Ortskom- mandant over beklaagd: „Ze heb ben niet alleen mijn man afge pakt, maar ook mijn broodwin ning." Waarop de man alleen zei: „Als u niet gauw uw mond houdt nemen we u er bij." En zelfs al zou ze nu een negatief vinden, dan nog zou er niet mee bewezen kunnen worden dat het een opna me uit een krant geweest is of een brandplaatje. Mevrouw Nood- wang uit Bussum die ons mee deelde dat ook fotograaf Hen drikse in haar woonplaats de be wuste foto afdrukte en verspreid de, is er nu achter gekomen hoe hij aan de foto kwam: haar vader had 'm van een vriend uit Am sterdam, en heeft de foto weer aan de fotograaf doorgegeven. Bovendien heeft ze ontdekt dat de foto ook via de Canadese edi tie van Time in ons land ls geko men. Achterop haar afdrukken staat: „overgenomen uit het Ca nadese tijdschrift Time, septem ber 1940" een paar maanden na die afdruk ln het Amerikaanse blad dus. uit de lucht Veel lezers berichten ons dat ze de foto van de drie prinsessen nog altijd bewaren. Mevrouw De Blaey uit Breskens en mevrouw vmhieit tftdrluftk Vcrxkglt* voorden m<$ U«n Nodtjdfb wrïJaa! antkari A licü joali voa Ook dit plaatje is in het begin van de oorlog in ons land ver spreid. Wie goed soekt aal er de profielen van koningin Wilhel- mina, prinses Juliana en prins Stroober-Honkoop uit Amster dam bezitten een uitgebreide col- I Bernhard en de twee oudste prinsessen in vinden. De bijbe horende tekst is dan ook veelxeg- gend. lectle foto's en illegale drukwer ken, waaronder exemplaren die door vliegtuigen zijn afgeworpen en zij zullen zeker de enigen niet zijn. Wel heeft mevrouw Stroober een heel bijzondere foto in haar verzameling: een in Cana da opgenomen foto met een pi laar, waarop „Trouw" te zien is. Volgens mevrouw Wannink uit Eibergen, die destijds in Hilver sum woonde, is de bedoelde foto door geheim agenten het land binnengebracht. Ze heeft ze zelf gezien: negatiefjes van 6 bij 3'/. centimeter, die door fotografen vergroot en afgedrukt werden, en ze heeft ze zelf ook verkocht. Dat was één manier waarop de foto in omloop kwam, want veel lezers schrijven hoe zij zelf of hun ge zinsleden afdrukken buiten von den die afgeworpen moeten zijn. in het weiland „Mijn vader was destijds, in 1941, landbouwer en veehouder." schrijft mevrouw Kaptein uit Reeuwijk. „Hij heeft deze foto en nog andere van het koninklijk gezin ln zijn weilanden gevonden. Die foto's werden 's nachts door de Engelse vliegtuigen uitgewor pen, en zaten aan kleine jutezak- jes vast die gevuld waren met thee." Mevrouw Vink uit Eist her innert zich dat de foto op een koninginnedag aan een zakje thee is uitgeworpen boven Rot- terdam-Pemis: „De thee hebben we lang bewaard, maar ten slotte toch maar gebruikt." De heer Van Dalen uit het Noordholland se Limmen heeft een stuk of wat exemplaren zelf in het weiland gevonden en opgeraapt. Hij heeit ze nog, hoewel ze door de inwer king van vocht niet zo mooi meer zijn, maar daaraan kun je duide lijk zien, vindt hij, dat ze in de open lucht afgeworpen zijn. En ook de heer A. Maarsen uit Aals meer heeft zelf exemplaren ge vonden tussen de seringenstrui ken, midden op een akker. Dat was dicht bij de Westerner plas sen, en het meeste zal dus wel ln het water terechtgekomen zijn, denkt hij. Mevrouw Van Soest uit Soesterberg gelooft beslist niet dat eventueel uitgeworpen nega tieven brandplaatjes geweest zijn („dat was maar bangmakerij van de Duitsers"), maar dat neemt niet weg dat ze er wel op geleken kunnen hebben. brandplaatje De échte „brandplaatjes" zagen er uit als gewone negatieven, maar ontbrandden als de zon er op scheen. Er moet iets als fosfor in gezeten hebben en de kleur van de voor brandplaatjes uitge scholden negatieven zal daar wel enigszins op geleken hebben. Een van de drie negatieven van „de" foto die een lezer uit Sleen in de spullen van zijn vader gevonden heeft, lijkt daar sterk op. Hij ge looft zeker dat het voor zo'n brandplaatje versleten kan zijn. want het heeft, in tegenstelling tot de beide andere, een roodach tige kleur. En zo weten we nu dus, dat de „Canadese foto" op minstens drie manieren in ons land geko men is: als afdruk uit een blad, uit een viiègtuig geworpen als negatief èn als foto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5