Meer geld voor vertalers nodig 'V olwassenenonderwi js groeipoot van toekomst' RENAULT 18 Personalia zy DIESEL Record-werkloosheid i provincie Groningen CDA en PvdA aan Gardeniers: Vrijspraak voor krakers in hoger beroep 1 A 'Breng burea- voor gezinsvrag toch onder AW 'Statiegeld op auto's spoedig invoeren' Het kon niet uitblijven: het succesvolle Renault 18 concept verdiende ook een diesel. Die hebben de Renaults 18 nu dan gekregen. En het is een schitterende.Want de stille, sterke, lichtmetalen 2-liter dieselmotor die door y Renault zelf is ontwikkeld,blijkt ook geknipt voor de Renault 18. De 48 kW (66 pk) maken de 18 het tegendeel van traag. Maar intussen wél extreem zuinig. De cijfers spreken boekdelen: 1 op 17,9 bij 90 km/u konstant en 1 op 12,5 bij 120 km/u konstant voor de 18 TD 4-bak. En 1 op 19,2 bij 90 km/u konstant en 1 op 13,9 bij 120 km/u konstant voor de 18 TD en GTD 5-bak. En dat terwijl u zich uitermate luxueus en komfortabel verplaatst. Zoals het de Renaults 18 betaamt, krijgt u ook meteen de keuze. U it de 18 TD en de nóg kompleter en luxueuzer GTD. Allebei stil,allebei mooi en allebei even ekonomisch. Dus twee heel goede redenen om eens snel langs de Renault Dealer te gaan. Renault 18 Diesel v.a. f 24100,-. Afl.k.f 351,-. Inklusief BTW. Wijzigingen voorbehouden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van CDA en PvdA willen dat minister Gardeniers van CRM meer geld gaat uittrekken voor subsidies aan vertalers van literaire boeken. De vertalers lieten in het voorjaar weten, dat ze gemiddeld van tien- tot vijftienduizend gulden per jaar moeten leven. Dat terwijl het in de regel om mensen gaat, die een academische opleiding hebben genoten. Rechterlijke macht Tot advocaat- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch is per 27 oktober benoemd mr. J. M. Hulleman. Hij was officier van justitie in het arrondissement Den Bosch. CNV-bestuur De algemene vergade ring van het CNV heeft GerartT Cre- mers benoemd als opvolger van Henk Moes, die in april van dit jaar over leed. De oud-militair gaat in het ver- bondsbestuur de portefeuille van on derwijs beheren. Gerard Cremers is in zijn militaire loopbaan waarnemer geweest bij de meteorologische dienst en werd in 1969 gekozen in het hoofdbestuur van de vakorganisatie Sint Martinus waarvan hij sinds '76 voorzitter was. De 34-jarige Cremers is nu voorzitter van de Facom, de Federatie van algemeen christelijke organisatie van militairen en plaats vervangend president van Euromil, de internationale vakorganisatie. Penning In het Veluws Museum in Harderwijk zal op 20 november dr. D. A. Wittop Koning, lid van de advies commissie van het Veluws museum van oudheden, de zilveren museum penning uitgereikt krijgen. Hij ont vangt de penning voor het vele werk dat hij bijna twintig jaar belangeloos voor Nederlandse musea verricht. Vooral het voormalig historisch me- disch-farmaceutisch museum in Am sterdam en het Veluws museum heb ben door zijn bemiddeling hun collec tie met belangrijke stukken kunnen uitbreiden. De minister maakte bij een monde ling overleg, dat zij gisteren met de Kamercommissie voor CRM bekend, dat zij een ton meer heeft uitgetrok ken voor hulp aan deze groep. Dat geld wordt in het fonds voor de lette ren gestopt Op die manier kunnen de vertalers er door toewijzing van meer beurzen van profiteren. DEN BOSCH (ANP) De acht kra kers van een dependance van het hotel Derion in Maastricht, die giste ren in hoger beroep terecht stonden voor het gerechtshof in Den Bosch, zijn vrijgesproken. De krakers waren eerder door de poli tierechter in Maastricht veroordeeld tot geldboetes van 125 tot 250 gulden. De raadsleden van de krakers hadden om nietigverklaring van de dagvaar ding gevraagd omdat deze niet ver meldde of de vorig jaar gekraakte dependance al dan niet een gesloten ruimte was. Daarom kon niet worden Zo worden Britse gevangenen bewaakt op het ogenblik. De cipiers vastgesteld of hier van huis- of lo- zijri nog steeds in staking wegens een loonconflict en militairen kaalvredebreuk sprake was. Na be- hebben hun werk overgenomen. Ook burgers worden nu vastgehou- ™fd to 06 r^dkamer kwam het hor - - tot nietigverklaring. Het vonnis van de politierechter werd vernietigd. den in legerkampen. Mevrouw Kappeyne van de Coppello (WD) was zeer tevreden over dit ini tiatief. De fractie van het CDA wil op korte termijn meer van de minister, maar had begrip voor de krappe ruimte die de bewindsvrouwe heeft. PvdA-woordvoerder Niessen meent, dat ondanks de ton meer subsidie de toestand van de vertalers nog altijd ontoelaatbaar is. Hij had berekend dat de ongeveer vijftig vertalers ten minste op modaal zitten als de minis ter vierenhalve ton uittrekt op jaar basis. Hij pleitte bovendien voor een staatsprijs voor vertalers. Leenrecht De Kamer drong voorts aan op een snelle wetgeving op het gebied van het leenrecht. Daarmee wordt be doeld dat schrijvers geld horen te krijgen als hun boek in een biblio theek wordt geleend. De minister wees op het ingewikkelde van deze materie. Zij beloofde een commissie in te stellen, die alle voetangels en klemmen zal onderzoeken. Daarin komen vertegenwoordigers van de betrokken ministeries te zitten. Met voortvarendheid wordt aan wetge ving gewerkt, hield minister Garde niers de Kamer voor. Ze merkte daar bij op dat men ervan moet uitgaan dat die er niet binnen vijf Jaar is. De Kamer meent unaniem dat het wets ontwerp er eerder moet komen. Nieuwe taak Stichting leerplanontwikkeling Van onze ondefwijsredactie UTRECHT De Stichting voor de leerplanontwikkeling wordt nauw betrokken bij het onderwijs aan volwassenen. Want deze tak van onderwijs is „de groeipoot voor de ko mende jaren". Dit zei minister Pais (onderwijs) gis teren in Utrecht tijdens een manifes tatie van de vijfjarige stichting, die op aanvraag onderwijsleerplannen, schoolwerkplannen en onderwijsleer pakketten ontwikkelt. De minister vindt dat de stichting mede een ant woord moet geven op de vraag hoe onderwijs en vorming hun plaats moeten krijgen in alle vormen van volwasseneneducatie. Tot nu toe ligt het hoofdaccent bij de stichting (die ook een adviserènde en coördinerende taak heeft) bij de ont wikkeling van leerplannen voor de nieuwe basisschool, de middenschool en het kort middelbaar beroepson derwijs. In de nabije toekomst, aldus Pais, moet de Stichting ook een bij drage leveren aan de volwassenene ducatie. De beleidsnota voor het onderwijs aan volwassenen, die nog dit Jaar wordt verwacht, zal de stichting een ondersteunende functie geven. Dat kan vooral gebeuren door het ontwer pen van kaderplannen, die op regio naal en plaatselijk gebied worden in gevuld. De komende beleidsnota zal de eerste zijn van een reeks nota's over dit onderwerp, zei de minister. Bij de Stichting voor leerplanontwik keling zelf leven talrijke vragen over de rol die zij krijgt toebedeeld door de overheid. De voorzitter van de be stuursraad prof. dr. A. M. P. Knoers, constateerde in zijn toespraak dat de stichting te vaak zonder vooroverleg wordt betrokken bij allerlei nieuwe Ideeën die opkomen, zonder dat er sprake is van een ministerieel beleid. „Wat wil de overheid met de midden school en met het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs? Welke richting gaat het op met het lager beroepsonderwijs? Wat wil men met het kort middelbaar beroepsonder wijs? Welke kant wil men op met het onderwijs aan culturele minderheden en hoe zit het met de volwassenedu catie?", aldus prof. Knoers. Verzorging Minister Pais gaf gisteren alvast op een vraag antwoord: de stichting wordt nauw betrokken bij het onder wijs aan volwassenen. Staatssecreta ris A. J. Hermes kondigde in zijn speech de wet op de verzorging aan, waarin de stichting tezamen met de Stichting voor Onderzoek van het onderwijs (SVO) en het Centraal In stituut voor Toetsontwikkeling (CI TO) een specifieke functie zullen krijgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om het probleem van autowrakken afdoende op te lossen, dient zo spoedig mogelijk statiegeld op auto's te worden ingevoerd. Ver der dient het aantal terreinen met autowrakken te worden terugge bracht, terwijl de prijs voor schroot op een stabiel niveau moet worden gehouden. De kosten voor de verwij dering van de autowrakken moeten ten laste van de autobranche komen. Dit schrijft de Voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne in een commentaar op een ontwerp-richtlijn van minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) over de ver wijdering van autowrakken. Voor die verwijdering moeten de provincies DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980TROUWKWARTET PRSj, Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De werk loosheid in de provincie Gro ningen is in oktober gestegen tot tien procent van de be roepsbevolking, een hoogte die daar nooit eerder bereikt is. De werkloosheid is er naar verhouding het grootst van Nederland, groter dan in Lim burg, welke provincie een tweede plaats inneemt. Het percentage van tien steekt schril af tegen het landelijke gemiddelde van 6,3 procent. In absolute cijfers is het aantal werklozen in Groningen nu gestegen tot bijna 15.000. In enke le rayons (Groningen en Winschoten) is het percentage nog hoger. Vergeleken met oktober vorig Jaar is het aantal werklozen in Groningen met 4100 of 28 procent gestegen. Wel iswaar is relatief gezien het werkloos heidspercentage onder vrouwen met 16.8 procent hoger dan dat van de mannen, (8.1 procent) maar er tekent zich voor de mannen een ongunstige tendens af. In oktober nam de werk loosheid onder vrouwen zelfs iets af; de toename komt dan ook geheel voor rekening van de mannelijke be roepsbevolking. Sinds oktober vorig Jaar was de stijging voor mannen 3140 of 48 procent, voor vrouwen 955 of 22 procent. Vooral de ongunstige situatie in de bouwsector is de oor zaak. Deze sector neenft nu veertig procent van de totale werkloosheids toename voor zijn rekening, ft bod van banen is daaiente» daald. Het is nu achthondettih procent) lager dan vorig jaar De Jeugdwerkloosheid heeft zij erg ongunstig ontwikkeld, loosheidsstijging bij mannen zich in de leeftijdsgroep tot eft A nen totóS UTRECHT (ANP) - De weri in de ambulante geestelijke i heidszorg vinden dat staatss* Veder-Smit alles in het weri stellen om de bureaus voor lew gezinsvragen toch per 1 janui onder de AWBZ te brenge meerderheid van de Tweede stemde vorige week voor een die uitstel van de financiering algemene wet bijzondere ziek tén voor deze instellingen beo In hun brief wijzen de werkget de problemen, die zullen ontsti de toepassing van de CAO v ambulante geestelijke gezoni zorg, als niet alle werkvormen: sector op deze manier worde nancierd. De bureaus voor lew gezinsvragen krijgen momente sidie van CRM. plannen opstellen. Minister Ginjaar wil het huidige aantal sloopterreinen (1650), waar jaarlijks ongeveer 400.000 wrakken worden verwerkt, binnen vijf jaar tot vierhonderd gro tere terugbrengen. Hij heeft hiervoor een bedrag van 160 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De raad vindt terugbrengen vi aantal sloopterreinen geen a!i oplossing. Een voldoende toeva wrakken naar sloopterreinen ij te verwezenlijken als het de i autobezitter gemakkelijk \wr maakt zich van zijn autowrak) doen. Daaarom zal statiegeld j worden ingevoerd. Voorts meent de raad dat eeni schrootprijs moet worden borgd, omdat het anders lijk zal zijn voortdurend ken op te ruimen. Ten slotte] de raad meer aandacht voon tie van achtduizend wooi woners, die in het autosli werkzaam zijn. De sanering deze groep ernstige gevol hebben. RENAULT® NUOOK ALS SCHITTERENDE DIESEL Renault adviseert#

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10