'Pak fraude bij sociale uitkering krachtig aan' Groot onderzoek naar hart- en vaatziekten CDA bij begroting sociale zaken: Nieuwe bepaling bij opleggen TBR Dr. W. Schuurmans Stekhoven (jurist medicus) overleden Onrust bij FoiL in AmsterdamPi FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 TROUWKWARTET Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het CDA wil een krachtiger bestrijding van oneigenlijk gebruik en fraude bij sociale uitkeringen. Het Kamerlid Hermsen gaf minister Albeda (sociale zaken) gisteravond een aantal suggesties mee in het Kamerdebat over diens begroting. Beperkingen van uitkeringen zijn volgens de CDA'er mogelijk voor rij ke weduwen, die naast hun AWW ook nog een volledig bedrijfspensioen of een eigen volledig arbeidsinkomen genieten. Ook wil hij besparingen bij verpleegden, voor wie in een AWBZ- inrichting de verpleging volledig wordt betaald, maar die daarnaast een WAO-uitkering ontvangen. Som migen hebben een spaarpot opge bouwd van zestigduizend tot 120.000 gulden. Bezuiniging acht Hermsen ook moge lijk bij langdurig gevangenen, die een WAO-uitkering ontvangen waarop niet kan worden gekort door de over heid, ook niet als het om alleenstaan den gaat. Ook zou kunnen worden bezuinigd bij langdurig gevangenen die zich gefingeerd laten scheiden van hun vrouw in gevallen dat de man WAO krijgt, en na de scheiding de vrouw bijstand. De CDA'er wilde voorts dat in de grote steden bij lang durig werklozen de gaven de opgaven en werkbriefjes van de uitkerings trekker worden gecontroleerd. Dat zou nu onvoldoende gebeuren. Nypels (D'66) „presenteerde" de be windslieden honderd miljoen gulden bezuiniging, door werknemers die vermindering van loonbelasting krij gen vanwege hypotheekrente van de eigen woning, niet tegeijk ook ver mindering van premie AOW/AWW te- geven. De Korte (WD) vond dat, net als bij de rijksuitgaven, ook de uitga ven voor sociale uitkeringen voor taan via een taakstellende begroting moeten worden geregeld. Wordt die overschreden dan moeten gewoon via het stellen van prioriteiten bezuini gingen worden doorgevoerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Een terbeschikking stelling van de regering (TBR) kan alleen worden opgelegd, indien een geestelijk gestoorde een misdrijf heeft begaan, waarvoor voorlopige hechtenis is toegelaten. Dit stellen minister de Ruiter en staatssecretaris Haars van justitie in de memorie van antwoord aangaande het wetsont werp tot herziening van de bepalin gen over de terbeschikkingstelling. Zij zetten daarin hun visie op het karakter van de tbr-maatregel uiteen en hebben op basis daarvan enkele wijzigingen aangebracht in het wets ontwerp. Die wijzigingen moeten een onevenredigheid tussen de ernst van het begane strafbare feit en de ingrij pende maatregel van tbr voorkomen. De bepaling over wanneer tbr kan worden opgelegd is er één van, terwijl de bewindslieden verder voorstellen de mogelijkheid tot verlengen van de maatregel te beperken tot die geval len. waarin tbr is toegepast bij een geweldsmisdrijf. Dat delict moet dan gericht zijn ge weest tegen of gevaai* hebben veroor zaakt voor één of meer personen en tevens de veiligheid van anderen dan wel de algemene veiligheid van perso nen, die verlenging eisen. Ook dan dient een onafhankelijk psychia trisch en psychologisch ondeizoek te hebben plaatsgevonden. TILBURG (ANP) Op 85-jarige leef tijd is in het Mariaziekenhuis in Til burg overleden de medicus-jurist dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven. Dr. Schuurmans Stekhoven deed in 1920 het artsexamen aan de rijksuni versiteit in Utrecht, promoveerde in 1926 tot doctor in de medicijnen aan dezelfde universiteit en behaalde in 1936 het doctoraal examen rechten, ook in Utrecht. In 1937 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan die universiteit. Dr. Schuurmans Stekhoven begon in 1918 (tot 1941) als medisch medewer ker bij het dagblad NRCF. hij was voorts secretaris van de redactie „Ge neeskundige Gids" en (van 1935 tot 1941) lid van de Utrechtse gemeente raad. Tot 1978 was hij arts-advocaat- verzekeringsgeneeskuirdige en publi cist op medisch-juridisch gebied. Hij behandelde vele medische tucht- zaken, zowel voor als tegen artsen. Voorts schreef hij onder meer medi sche bijdragen in het Nederlands Ju ristenblad, alsmede juridische in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. Voorts was hij lid van de staatscommissie Aalberse (vaccina- tievraagstuk) en Sikkel (ineenvoe ging medische rijksdiensten). Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Consultatiebureaus zullen de komende vier jaar systematisch alle mannen van 35 jaar oproepen om deel te nemen aan een onderzoek naar hart- en vaatziekten. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft dat plan bekendgemaakt. Bij deze grootscheepse preventieve actie zullen ook de huisartsen worden ingeschakeld. Mevrouw Veder volgt hiermee het advies op van de werkgroep-Vorst, die op dit terrein onderzoek en aanbevelingen heeft gedaan. Nog onlangs werd door toedoen van dr. Schuurmans Stekhoven een pro motie van een neuroloog uitgesteld, omdat in het proefschrift weliswaar een aantal uitgevoerde operaties be- GêhoOT schreven werd maar één operatie, waarbij een patiënt aan beide benen werd verlamd, ongenoemd bleef. Naar verwachting zal het onderzoeks programma in 1985 op volle toeren draaien. Het ministerie van volksge zondheid financiert de operatie. Het gaat om een jaarlijks bedrag van on geveer 6,5 miljoen gulden. Daarin zijn ook de kosten, die huisartsen extra gaan maken 8500 gulden per prak tijk begrepen. De werkgroep heeft voor mannen de leeftijd van 35 aangewezen, omdat die groep verhoudingsgewijs de grootste risico's loopt. Daarbij komt dat deze groep In veel gevallen kinde ren heeft van vijf tot vijftien jaar, op wie het leefgedrag van vader grote invloed kan hebben. Het programma begint vanuit de zes consultatiebureaus voor hartziekten, die tot eind van dit jaar nog op expe rimentele basis werken. Die bureaus zetelen in Amsterdam, Doetinchem, Leiden, Maatstricht, Rotterdam en Tilburg. Gegevens, die de zes bureaus tot op heden boven water hebben gehaald tonen aan dat tachtig procent van de opgeroepenen gehoor geeeft aan een oproep. Hierbij gaat het om mannen en vrouwen van ongeveér veertig jaar. Ook is gebleken dat zeventien procent van de mannen en acht pro cent van de vrouwen een te hoog cholesterolgehalte heeft. Vijftien pro cent van de onderzochte mannen rookt meer dan een pakje sigaretten per dag, terwijl de helft van hen tus sen de vijf en 24 sigaretten rookt. Van de vrouwen rookt vier procent meer dan een pakje per dag en dertig pro cent blijft daaronder. Een jaar na het onderzoek blijkt tien procent van de zware rokers te zijn gestopt, terwijl elf procent van de matige rokers er mee is opgehouden. Mensen die bij onderzoek blijken een- licht verhoogd risico te lopen krijgen ee richtlijn mee om gezonder te leven. Mensen, die een flinke kans lopen door een infarct te worden getroffen, krijgen een uitnodiging voor een ge sprek. Daarbij wordt vooral aandacht besteed aan medicijngebruik, dieet- voorschriften, bloeddruk, gewicht en rookgewoonten. AMSTERDAM (ANP) - QS dernemingSraad van Ford sterdam is ongerust over toekomst van het bedrijf Amsterdamse fabriek Ford-vrachtauto's worden assembleerd, werken mensen. Voor donderdag is een verg; ring van directie en com. rissen uitgeschreven en des dernemingsraad is boos dau. daarover niet is ingelicht. I raad heeft namelijk dens dat op de vergadering^! strekkende voorstellen aang orde komen. Directeur Laun zei later de ondernerr nooit in te lichten over èenlL mende vergadering van dij, grik tie en commissarissen. We i^pde nog niet zo ver met verschil! JLi de beleidsalternatieven datr% donderdag aan de orde kom M* aldus Laurent. Over sluiti ÏIH2 van het bedrijf wordt niet dacht. 'mé z laidc Ook tegenover districtil ivo stuurder G. van den Heuaoce! van de Industriebond c: pa* heeft de directie met klem a irtiji kend dat er sluitingsplam 1de zijn. Van den Heuvel vertel wel dat Ford-Amsterdam jaar niet meer dan vrachtuauto's denkt te pen tegen nog 62.000 in ïufctbi Sinds september geldt al e*lder werktijdverkorting van vijijndw procent voor 1200 van de r werknemers. ifié, c d d: De directie heeft de laait: ,.E' maanden geweigerd iets omvoer de plannen te zeggen tegenoifllitie de ondernemingsraad. ctie esi mij Ijpito it o kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-562.6270, na 17.00 uur 562.2098. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Opa en Oma van Buuren - hartelijk gefeliciteerd met uw 50-jarig huwelijk en een fijne dag gewenst uw kinderen en kleinkinderen. Leusden, 12 nov. 1980. Dankbaar dat wij hem, met zijn blijmoedig heid. zo lang bij ons mochten hebben geven wij u kennis van het toch nog plotselinge overlij den van onze lieve vader en grootvader Arend te Velde Geb. 9-9-1895 overl. 10-11-1980 Sinds 18-6-1962 weduwnaar van Tjakkeliene Schuringa Zalig de doden die in de Here sterven Openbaring 14 13A Veendam Huize Buitenwoel Buitenwoelkade 2 Corr.adres: F. A. te Velde Dorpsstraat 290 9605 PH Kiel-Windeweer Wageningen, H. A. te Velde T. te Velde-van de Goot Stadskanaal, G. M. Brouwer-te Velde L. W. Brouwer Emmen, H. T. te Velde A. L. te Velde-Goelema Kiel-Windeweer, F A. te Velde A. T. te Velde-van de Leest Emmen, M. te Velde F. M. te Velde-Drost Drachten, J. H. P te Velde A. J. te Velde-Drost en kleinkinderen Vader is opgebaard in de aula Langeleegte 54 te Veendam. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 14 november op de Hervormde Begraafplaats te Kiel-Windeweer om 12.15 uur. Vooraf houden wij een dienst van Woord en Gebed in de Geref. kerk, Dr. A. Kuyperstraat te Veen dam die aanvangt om 11.00 uur. In de kerk is er van 10.30 uur tot 11.00 uur gelegenheid om de familie te condoléren. Op Gods tijd maar voor mij zeer plotseling werd weggenomen mijn geliefde broer Arend te Velde op de leeftijd van 85 jaar. F. te Velde 10 november 1980 Buitenwoelkade 2 Veendam. Enige kennisgeving In de vrede van Christus ontslapen op de leeftijd van 78 jaar Everdina Dragt weduwe van H. R. Heidema Bennebroek, 8 november 1980 De begrafenis heeft in stilte plaatsgevonden. uit aller naam: R. Heidema Condoleantie-adres: C. Pijl Abeelenlaan 13 2121 TJ Bennebroek. In stil vertrouwen op haar Heer is van ons heengegaan onze lieve en zo zorgzame moeder en oma Bregtje van der Zaag-Visser Sinds 28 mei 1959 weduwe van Pieter van der Zaag Zij werd geboren op 17 augustus 1891 te Grijpskerk. Alliston, Canada, A. van der Zaag A. van der Zaag-Woudstra Peter, Carla en Andrew Elizabeth, Brenda en Klaas, John, Evelyn Slootdorp, K. van der Zaag Alliston, Canada, H. J. van der Zaag B. van der Zaag-Kadijk Peter, Raymond, Homer, David Wageningen, D. E. van der Zaag E. G. C. van der Zaag-de Hoogh, Jowien, Pieter, Benno Slootdorp, Jac. van der Zaag J. van der Zaag-Smid Peter, Marjan, Brenda, Gea Sassenheim, E. van der Zaag F. van der Zaag-Botti Pieter en Linda, Frans en Renée, Roel, Brenda en Jan Stella, Anne, Karin Geldrop, J. van der Zaag T. van der Zaag-Biesheuvel Pieter Jan, Ellen, Arthur, Edwin Lopik, A. van der Zaag 1774 BE Slootdorp, 10 november 1980 Kon. Emmaweg 13. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op vrijdag 14 november om 13.30 uur in de Gereformeerde kerk te Slootdorp, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Middenmeer. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „De Meerbaak", Prof. ter Veenweg 2, Mid denmeer. De Here heeft tot Zich genomen, in de ouder dom van 89 jaar. onze lieve oudste zuster, schoonzuster en tante Bregtje van der Zaag-Visser Weduwe van Piet van der Zaag. „Zalig zij die in de Here gestorven zijn. Slootdorp, 10 mei 1980 Grijpskerk, H. Postma-Visser Holland (U.S.A.), R. Visser-de Boer en kinderen Grijpskerk, E. Haan-Visser D. G. Haan en kinderen Bilthoven, kinderen G. Visser In den Hemel is het schoon waar men juicht voor 's Heeren troon. Op 9 november 1980 is na een geduldig gedra gen lijden van ons heengegaan onze lieve moe der en grootmoeder Geeske Wittermans weduwe van Simon Gerrit Fokkema op de leeftijd van 77 jaar. Uden: S. D. Gaemers-Fokkema J. F. Gaemers Elske en Margo Amsterdam: M. D. Nieuwenhuis-Fokkema B. Nieuwenhuis Marcel, Peter en Eric-John 5403 TT Uden, 9 november 1980 Vaarzenhof 142 De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 13 november 1980 op de Algemene Begraaf plaats aan de Lindenstraat te Oss. De begrafenis zal worden voorafgegaan door een dienst van woord en gebed in de Paaskerk aan de Wethouder van Eschstraat te Oss, wel ke aanvangt om 13.00 uur. „En ik zal in het huis des Heeren blijven in lengte van dagen." Psalm 23. Moegestreden ging van ons heen mijn lieve moeder, schoonmoeder en onze oma Albertje de Vries weduwe van lede Snoek, eerder weduwe van Roelof Vlieger. op de leeftijd van 74 jaar. J. A. Boer-Vlieger H. H. Boer Bernhard Hester Tollebeek, 11 november 1980 De Roedel 11 Correspondentie-adres: J. A. Boer-Vlieger, B. van Zuylenlaan 10. 1183 EH Amstelveen. De rouwdienst, welke geleid zal worden door de Weleerwaarde Heer ds. H. A. Marsman, is bepaald op zaterdag 15 november in het Prot. Kerkcentrum te Tollebeek, waarna de begrafe nis op de begraafplaats Top (Holkenkamp) te Urk zal plaatsvinden. Een ieder, die de overledene de laatste eer wenst te bewijzen, wordt verzocht uiterlijk 14.00 uur in bovengenoemd kerkcentrum aan wezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Herv. Centrum „De Ark'"te Urk. Thuis geen bezoek. De Here is mijn Herder Na een ernstige ziekte, heeft de Here Urt Zich genomen, mijn zeer geliefde man, onze lieve vader en opa Lambert Jan Goris, Em. predikant van de Ned. Geref. Kerk te Wezep, op de leeftijd van 69 jaar. Zondag 1 Vr. en antw. I van de Heid. Cat. IJsselmuiden: A. Gewis-Maas Kampen: L. H. Goris J. G. Goris-Post Bert Paulien Ageeth Hoogeveen: L. A. v.d. Veen-Goris H. R. S. v.d. Veen Agnes Johanneke 8271 CM IJsselmuiden, 9 november 1980 Burgemeester Visserweg 11 Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren woensdagavond 12 nov. van 18.30-20.30 uur in de Ned. Gerefor meerde Kerk, Zuiderzeestraatweg 503 te Wezep. Een rouwdienst wordt D.V. gehouden op don derdag 13 november a.s. om 13.30 uur in boven genoemd kerkgebouw, waarna de begrafenis om plm. 14.45 uur zal plaats vinden op de algemene begraafplaats „Bovenheigraaf" te Wezep. „De Here is mijn herder" Ps. 23 Met droefheid geven wij U kennis dat de Here uit onze familiekring heeft weggenomen onze geliefde zwager en oom Lambertus Jan Goris em. pred. van de Nederlands Gereformeerde Kerk te Wezep op de leeftijd van 69 jaar. Andel: C. E. Zegwaard-Maas Kerkwijk: W. A. Maas N. C. Maas-Slegh Aalst A Maas D. Maas-van Os neven en nichten 9 november 1980. Gezang 296 Openbaring 3 8 (gedeelte) „Zie ik heb een geopende deur voor uw aangezicht gegeven". Vandaag op den dag des Heren, is tot Zijne Heerlijkneid bevorderd, mijn beminde vrouw, onze dierbare moeder en onze lieve groot moeder Sara Levina Fonk-Hol op de leeftijd van 85 jaar en 7 maanden. Zij gaf tijdens het zijn op haar ziekbed aan een geliefde jonge vriend die met haar had gebeden haar getuigenis mee: Ik verlang naar het Huis hierboven. Dan zal ik zijn bij de schare, die niemand tellen kan. En dat waren ook de laatste woorden van haar, die duidelijk overkwamen aan allen onzer: haar man. kinderen en kleinkinderen, de fami lie en vrienden. Zij het tot een blijvende troost: „God hebbe haar ziel" Terneuzen: Jh. Fonk Amstelveen: G. J. Fonk N. Fonk-den Blaauwen hunne kinderen: Hans. Geert, Maarten Christiaan. Gert Jan Harderwijk: D. Fonk B. J. Fonk-Labrujère hunne kinderen: Michiel Robert Astrid Magriet 9 november 1980 Fahrenheitlaan 414 4532 JS Terneuzen De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 13 november a.s. om 13.30 uur, op de Zuiderbe graafplaats te Terneuzen. Daaraan vooraf gaand zal een rouwdienst worden gehouden in de aula van de begraafplaats, aanvang 13.00 uur; Voorganger ds. S. den Blaauwen. Gele genheid te condoleren na de begrafenis in de aula. Verzoeke Geen bezoek. Geen bloemen. Heden overleed na ernstige ziekte onze lieve schoonzus Cornelia Johanna de Booij weduwe van W. A. van Dam. in de leeftijd van 61 jaar. Zij is verlost. God heeft haar welge daan." J. C. van Dam G. H. van Dam 11 november 1980 Beelaertslaan 7, Oosterbeek De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 14 no vember om half drie te Den Haag. In plaats van kaarten „De Heer is mijn herder" In het weekend van 8 november 1980 is van ons heengegaan onze meelevende broer en zwager Hendrik Pietersma in de leeftijd van 56 jaar. Rozendaal: Z. Timmers-Pietersma J. L. Timmers Toronto (Can.): E. Klingenberg-Pietersma G. Klingenberg Amsterdam: J. Arnoldi-Pietersma Breda H. Bakker-Pietersma J. Bakker Enschede, november 1980 Weth. Gerbertstraat 53. Corr. adres: Steenhoek 16, 6891 CG Rozendaal (Gld.) De crematie zal plaatsvinden op -vrijdag 14 november 1980 in het Crematorium „Ensche de" te Usselo. U wordt uitgenodigd Henk de laatste eer te bewijzen en verzocht om 11.45 uur aanwezig te zijn in het Crematorium. Gele genheid tot condoleren na afloop van de plech tigheid. God is goed. Hij is waarachtig En gaat Zijn getrouwen voor. il ii P msu trelc rdei Heden heeft de Here, na een kortstond ziekte tot Zich genomen, onze vader en grJL n vader yst Kt 2 Johannes Lodema Sinds juni 1978 weduwnaar van Margaretha Johanna D mhel in de leeftijd van 75 jaar Nieuwkoop: H. Lodema A. A. Lodema-van Driel Ellen Nieuwkoop, 11 november 1980 Huize Aar en Amstel, Koekoekstraat 1 Corr.-adres: 't Ondiepe 18, Nieuwkoop De rouwdienst zal plaatsvinden op vrijdai november a.s. om 12.30 uur in „Aar en A stel", waarna de begrafenis zal plaatsvind op de algemene begraafplaats om 13.30 u Gelegenheid tot condoleren na de begrafa in „Aar en Amstel". unn» urerh Biets met' sproi Mijn lieve zorgzame man en onze lieve vi der en opa Jelle Bosma is maandag 10 november 1980 overleden Hij werd 78 jaar. Deze tekst droeg vader bij zich: „Ik ben de opstanding en het levew in mij gelooft zal leven, ook al u gestorven." Joh. 11 Drachten: A. Bosma-van Ek Hardinxveld-Giessendam Nel en Theun Wymenga-Bosm Amsterdam: Harm Bosma Rotterdam: Roel Wymenga Torenstraat 47, 9201 JS Drachten De begrafenis is op vrijdag 14 november ongeveer half twee op de Zuiderbcgi fj Gelegenheid tot condoleren in de ZuiderkWlI van 12.30-13.00 uur, aansluitend daarop korte plechtigheid. Ik ben van dood en zonde vrij. Gezang 15, oudel ers Heden overleed in volle zekerheid des geloe innig geliefde en zorgzame moeder, gr: de en overgrootmoeder Cornelia van Schelven Weduwe van Johannes van Splunder. in de gezegende leeftijd van 85 jaar. Utrecht: W J. van Splunder N. van Splunder-van Doornik Vlissingen: E Burggraaff-van Splunder A. E. Burggraaff Wilnis: J. Both-van Splunder J. Both Uithoorn: J. C. van Splunder M. van Splunder-Verbrugge klein- en achterkleinkinderen. Wilnis, 10 november 1980 Raadhuisstraat 3 De rouwdienst zal gehouden worden op dag 14 november a.s. te 13.00 in de Geref. te Wilnis. Daarna de teraardebestelling Ned. Herv. begraafplaats te Wilnis. Gel» heid tot condoleren na de begrafenis ii bouw „De Schakel", achter de Geref kerk| Aan huis liever geen bezoek. Geen bloemen. ee ha K i t tor en re dr hi In T 3-6,2 loon lalde er i-i Aan allen, die op welke wijze ook blijk gaven medeleven met ons dubbel 50-jarige jubileum* wij hartelijk dank. Het heeft ons menigmaal ontroerd Het grootste geschenk is wel, dat onze arl vergeefs was in de Here (1 Cor. 15:58). Wij bevelen allen in de genade van Jezus Ds. en mevr. Overduin-Kouwen Veenendaal, 12 november 1980

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14