Nedlloyd wil met KNSM samengaan En uf spaart u al bij de Amro Bank? Warmtepompen in de'oiT praktijkgedemonstreer\ Vragen over toekomst luchtvaartonderdeel Scheepvaartconcern met 19.500 man in de maak Auto-import V! niet beperkt Veel stafdiensten KNSM naar Rotterdam Vermogen Rolinco verder gegroeid Amsterdam krijgt varkensmarkt NOVEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET Van onze reda'ctie economie AMSTERDAM De scheepvaartondernemingen Koninklijke Nedlloyd Groep in Rotterdam en KNSM Group in Amsterdam zijn in bespreking over een fusie. Indien deze mocht doorgaan zal op basis van de cijfers over 1979 een scheepvaartconcern ontstaan met een omzet van ruim 3,3 miljard gulden en ongeveer 19.500 man personeel. De vakorganisaties zijn op de hoogte gesteld. De centrale ondernemingsraden van de twee bedrijven is gevraagd advies uit te brengen. Een en ander in overeenstemming met de bepalingen van de SER-fusiegedragsre- gels. Gelet op de vele haken en ogen aan een dergelijke fusie verbonden, zijn geen nadere mededelingen gedaan over hoe de bedrijven denken de fusie tot stand te brengen. De Vervoersbond CNV heeft terug houdend gereageerd op de fusievoor nemens van Nedlloyd en KNSM. Be stuurder J. Wienen zegt, dat „het na tuurlijk bekend was, dat de KNSM in de malaise zat. De afgelopen jaren zijn binnen dit bedrijf al veel reorga nisaties uitgevoerd, die de almaar slechter geworden positie van de KNSM heel duidelijk hebben aange toond". „Blijkbaar." aldus Wienen. „is nu het moment aangebroken dat de KNSM niet meer op eigen benen kan staan." De Vervoersbond CNV „het fusie- bericht is bij ons als een bom ingesla gen bekijkt de fusieplannen met grote zorg. „Niet alleen staan er bij KNSM zelf arbeidsplaatsen op de tocht, ook is de positie van de toch al zo kwetsbare Amsterdamse haven in het geding." „Na jarenlange achter uitgang", zegt Wienen, „was er juist de laatste tijd sprake van stabiliteit. De 'vraag is, hoe de Amsterdamse haven uit zo'n fusie tevoorschijn zal komen Uiteraard hangt dat sterk af van de manier, waarop Nedlloyd wenst te fuseren." De Vervoersbond de KNSM Amsterdam niet meer zou den aandoen en ook de stuwadoors- activiteiten naar Rotterdam zouden worden verplaatst, zou dat voor de Amsterdamse haven „een grote en wellicht fatale klap" kunnen beteke nen, vreest Wienen. Amsterdam heeft in de loop van de jaren al een reeks rederijen zien ver dwijnen naar andere havens Eén van die rederijen, die destijds de ba kens verzette naar Rotterdam, was de Nedlloyd zelf. Wienen is bang. dat deze er nu ook op uit is om de KNSM zoveel mogelijk naar Rotterdam over te hevelen. Hij noemt het overigens „een geluk bij een ongeluk", dat de KNSM zijn heil zoekt bij een Neder landse collega-rederij. De Nedlloyd, die eind vorig Jaar 15.623 personeelsleden telde, ont stond zelf tien jaar geleden uit een fusie van de Koninklijke Java-China Paketvaart Lijnen, Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd en Stoomvaat Maatschappij „Nederland". Ook de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij (VNS) werd in deze fu sie betrokken aangezien de KNSM tlonale), luchtvaart (deelneming van 49 procent in Martinair), telecommu nicatie (Radio Holland), container- overslag (35 procent belang in Europe Container Terminus in Rotterdam), veerdiensten op de Noordzee (Noord zee Veerdiensten. North Sea Ferries), reisbureaus en touroperators (een be lang van 37,5 procent in Holland In ternational Travel) en exploratieacti viteiten op het Nederlandse deel van het continentale plat. Het geplaatste gewone aandelenkapitaal bedraagt De „Salland" van de KNSM in volle zee. bijna 164 miljoen. KNSM Group had eind 1979 in totaal 3.846 mensen in dienst. Het bedrijf omvat lijnrederljen voornamelijk op Midden- en Zuid-Amerika, haven- en agentuurbedrljven, zwaar transport •en luchtvaart (Transavia is een volle dige dochteronderneming van KNSM). De afgelopen drie jaren be haalde het bedrijf teleurstellende re sultaten met name door de transat lantische lijnvaart. In 1975 werd een nettowinst geboekt van 8,7 miljoen. Verleden jaar was de netto winst nog maar 3,2 miljoen op een omzet van 764.6 miljoen. In de eerste zes maan den van 1980 werd een verlies geleden van ruim 10 miljoen. Eind vorig jaar omvatte de zeevarende vloot 23 sche pen. De KNSM Group heeft voor bij na 37,7 miljoen aan gewone aande len bij derden uitstaan. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De nieuwe onderne ming Warmtepomp Nederland wil in de komende vijf Jaar twintig demon stratieprojecten uitvoeren waarin gasgestookte warmtepompen worden gebruikt voor de verwarming van hui zen en kantoren. Met dit systeem zijn belangrijke energiebesparingen be reikbaar. De projecten zullen afzon derlijk gesubsidieerd worden door het ministerie van economische zaken. Aandeelhouders in Warmtepomp Ne derland zijn naast de Nederlandse energieontwikkelingsmaatschasppij (NEOM) de Gasunie en VEG-Gasin- stituut, de onderzoekorganisatie van de gezamenlijke gasbedrijven. Een warmtepomp onttrekt warmte aan grond- of oppervlaktewater of aan de buitenlucht en levert die af op een hoger temperatuurnlveau. Het is het zelfde principe dat andersom in een koelkast wordt gebruikt: die onttrekt warmte aan het koelelement en staat die aan de omgeving af. Een gasge stookte warmtepomp kan aanzienlijk meer warmte produceren dan over eenkomt met de verbrandlngswaarde van het verstookte gas. Volgens directeur ing. J. P. M. Bla- kenberg denkt men aan vijftien wo ningbouwprojecten, in omvang vi rend van twintig tot vijfhor wooneenhenden. en vijf kanto bouwen In de komende vijf jj moet duidelijk worden wat de wet lijke kosten van zulke systemen en hoe hoog in de praktijk de reiy menten liggen. Een belangrijke t| van de nieuwe onderneming dan ook het verstrekken van k en informatie WASHINGTON (Reuter) De V fini enigde Staten gaan de invoer t personenauto's niet beperken, commissie voor de internaUoa P handel in de VS heeft een verzoek beperking van de invoer afgew« A( dat was ingediend door het auto cern Ford en de vakbond van mers in de auto-industrie. De c missie kwam tot de slotsom dat Amerikaanse autofabrikanten p aanzienlijke schade hebben geled woe van de import van personenwap en dat er dus geen rede bestond importbeperking. CNV wil wat dat betreft eerst verder Group, de Holland Amerika Lijn en spreken met Nedlloyd en KNSM alvo rens daarover nader te oordelen. Geen ontslagen Uitgangspunten voor de vakbewe ging zal volgens Wienen, zeker zijn, dat er geen gedwongen ontslagen mo gen vallen. Zoals het er nu uitziet, zal QrOOtstC de fusie niet leiden tot ontslagen on der de zeelieden, maar de consequen ties voor het walpersoneel (afhande ling en administratief personeel) zijn nog onzeker. „Daarover zal nog ver der moeten worden gepraat." Phs. van Ommeren hun belangen in deze onderneming overdroegen. Daarmede kwam het gehele kapitaal van VNS in handen van de deelheb bers in de Nederlandsche Scheep vaart Unie, de huidige Koninklijke Nedlloyd Groep. Een ander uitgangspunt daarbij zal moeten zijn, dat de KNSM-bedrijven zoveel mogelijk in Amsterdam blij ven. Volgens de plannen zullen, aldus Wienen, de stafafdelingen van de KNSM en ook de ondersteunende ad ministratieve diensten van Amster dam naar Rotterdam moeten ver huizen. Hij meent, dat dat nog tot daar aan toe is, maar de eigenlijke rederij-acti viteiten mogen niet uit Amsterdam weg. Als bij voorbeeld de schepen van De Nedlloyd is qua omzet en aantal personeelsleden veruit de grootste van de twee bedrijven. De omzet van Nedlloyd (inkomsten uit vervoer en overige activiteiten) bedroeg vorig jaar 2.556 miljoen. De nettowinst beliep ƒ64,1 miljoen. Eind 1979 be stond de zeegaande vloot van de Nedlloyd uit 104 schepen met 2,5 mil joen ton draagvermogen. De Ned lloyd Groep omvat een honderdtal ondernemingen. Nedlloyd Lijnen is één van de groot ste lijnrederijen ter wereld. Het con cern heeft voorts belangen in onder nemingen met als hoofdactiviteiten zee- en havensleepvaart, berging en bevoorrading van booreilanden (be lang van 40 procent in Smit Interna- AMSTERDAM De vakbonden zijn niet gerust over de toe komst van de chartermaatschappij Transavia, een honderd procent dochter van de KNSM, Nedlloyd schrijft namelijk in de adviesaanvrage aan de ondernemingsraden dat het be stuur nader wil bekijken of de honderd procent deelneming kan worden gehandhaafd. Nedlloyd heeft zelf namelijk een belang van 49 procent in de andere grote Nederlandse charter maatschappij, Martinair. De vakbonden vinden dat door de opmerking van Nedlloyd de toekomst van Transavia min of meer in de lucht is komen te hangen. Transavia en Martinair, de enige gro te chartermaatschappijen die ons land rijk is, ondervinden allebei mo menteel de malaise in de luchtvaart. Volgens bestuurder Weerstand van de CNV-bond zit - een fusie tussen MEtftinair en Transavia waarschijn lijk niet in de lucht. Martinair en Transavia verdienen allebei een deel van hun brood met vakantievluch- ten. Daar zit behoorlijk de klad in, maar verder richten ze zich op ver schillende gebieden in het charter wezen. Martinair met zijn grote lange-af- stands DC 10-toestellen bestrijkt een heel ander stuk van de chartermarkt dat Transavia, die voornamelijk Boeing 737-toestellen voor de kortere afstanden in zijn vloot heeft. Beide maatschappijen vullen eikaars acti viteiten dus voor een belangrijk deel aan en de Vervoersbond CNV ver wacht daarom geen problemen. Geen besprekingen Zowel de directies van de luchtvaart maatschappijen Transavia en Mar tinair. als de woordvoerders van Ned lloyd en KNSM wilden maandagmid dag niet ingaan op de vraag, in hoe- ROTTERDAM (ANP) Het vermo gen van Rolinco is in het op 31 augus tus afgelopen boekjaar van 2,35 tot 2,57 miljard gegroeid (voor winstver- deling). Dit gebeurde ondanks de te rugloop van het aantal uitstaande aandelen. Rolinco gaf 807.000 aande len uit en nam 2,47 miljoen aandelen via de beurs terug. De intrensieke waarde per aandeel nam toe van 144 tot 175 en daarna nog met 13 pro cent. De beleggingen zijn in het boek jaar enigszins verschoven van West- Europa naar het Verre Oosten. Het vrij grote belang in de VS werd ge handhaafd. De jaarwinst bedroeg 75 (81) miljoen. verre bij het fusie-overleg ook de bei de luchtvaartmaatschappijen be trokken zijn. Een woordvoerder var Martinair zei wel dat er tot nu toe geen besprekingen tussen de beidt luchtvaartmaatschappijen zijn ge voerd in het kader van het fusie overleg tussen de KNSM en Nedlloyd Volgens CNV-bestuurder Weerstand wist Martinair-directeur Schröder van niets. Schröder is in Japan en is woedend over deze manier van doen. „Hij is de enige niet", aldus Weer stand. Uit de adviesaanvraag van Nedlloyd is verder gebleken dat Nedlloyd de stafdiensten en administratieve dien sten van de KNSM in Amsterdam naar Rotterdam wil overhevelen. Nedlloyd wil van de 400 man die daar werken de werknemers van 57,5 jaar en ouder in totaal 70 man laten afvloeien. Ook gokt Nedlloyd erop dat er flink wat werknemers niet mee willen naar Rotterdam zodat er via natuurlijk verloop een groep van 250 Amsterdammers resteert die naar Rotterdam kan, zo is Wienen geble ken. De Amsterdamse havenbeleids commissie is er „niet direct benauwd voor dat met een fusie van Nedlloyd met de KNSM-groep scheepvaartac tiviteiten van de KNSM naar Rotter dam zullen verdwijnen. AMSTERDAM Vrijdag wordt in de Koopmansbeurs in Amsterdam een termijnmarkt in levende slachtvar- kens geopend. Voortaan kunnen op werkdagen vanaf één uur tot onge veer half vijf contracten worden ge sloten voor de levering van slachtvar- kens in een van de eerstvolgende twaalf maanden met uitzondering van juli. Doel van de termijnhandel is handelaren in de gelegenheid te stel len zich tegen prijsrisico's te be schermen. In principe kan iedereen via de be voegde tussenpersonen aan de han del deelnemen, maar in de praktijk zullen de deelnemers uit mesters be staan, binnenlandse handelaren, ex porteurs en slachtbedrijven die het risico van een nadelig prijsverloop wilïën vermijden en speculanten. Puur zilver voor nieuwe Amro- spaardeis. Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,-(voor niet-Amro-spaarders f 30,-) Spaait u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol klei nood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegen heid het zilveren plaatje te kopen voor het spe- 10 gram fine silver 999,0. Afmetingen. i'/j x 2'h cm. Dikie: 3 mm. Gegarandeerd door de Amro Bank mei een genummerd .certificaat van echtheid". ciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro-spaarders f 30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voor raad strekt Ontvangt u liever een spaarpremie Lp.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar Deze unieke aanbieding van de Amro Bank geldt vanaf 4 november tot en met 5 december Zorg dus dat u er snel bij bent

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14