overtoom lit brieven fan lezers :ien op T.V. en Viditel? ADVERTENTIES todget: Bon voor gratis Overtoom-boek Wij beschermen de waarde van uw auto Kuperus Rij-examen? FAMILIEBERICHTEN NOVEMBER 1980 TROUWKWARTET 11 rubnek lS uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen n artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, n oI reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te n) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over TZ>{fatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 ■|N Amsterdam. B«| publikatie worden naam en woonplaats van de schri|ver .ortus [week lazen wij in het boek van rfeet Jeremia het verschrikkelij- \j«el over het volk Israël omdat n kinderen aan de Bafil hebben vrfferd en over de priesters die Lten hebben het volk te waar- j is wat er tegenwoordig met Hortus praktijk gebeurt niet even [Christen politici mogen niet rken aan een wet om abortus •llseren. Daardoor wordt het •o een dwaalspoor gebracht. v W. Neutel g Neuman laat doorschemeren l vrijdag 7 nov.) dat we ons over de politiek van Reagan toch niet zoveel zorgen hoeven te maken, want „goede adviseurs kunnen wonderen verrichten Nu is het de vraag of Reagan inderdaad goede adviseurs zal aantrekken, en zo ja. zal hij ze in al zijn beslissingen raadplegen en zich door hen laten beïnvloeden? Van een man. die in 1965 heeft gezegd, dat hij heel Vietnam zou willen asfalte ren. om de jongens nog voor kerstmis thuis te kunnen halen, kan men veel beweren, behalve dat hij een van de hoogst verantwoordelijke posten in de wereld zou moeten bekleden. Van uit de neiging van de heer Neuman om het beleid van Reagan al bij voor baat te rechtvaardigen was dan ook te verwachten, dat de eigen inbreng van Reagan wordt gebagatelliseerd en dat de vooronderstelling, dat Rea gan zijn verantwoordelijkheden zal weten te delegeren, als vanzelfspre kend werd ingevoerd en overgeaccen- tueerd. Maar juist de heer Neuman zou moeten weten, dat de persoonlij ke bemoeienis van de president van de VS op het beleid aanzienlijk is. Den Haag PJ. Tump Jeugdagressie Het betoog van mevrouw prof. Van Stegeren dat wil beweren dat de jeugd niet agressiever is geworden, komt alles behalve geloofwaardig over. Het gesprek dat de heer Leo Kleyn met de hooggeleerde dame had (Trouw woensdag 5 nov.) verraadt trouwens, beschaafd en subtiel, ook twijfel aan de juistheid van haar op vattingen. Als mevrouw, naar aanlei ding van de opmerking van de ver slaggever over de vernielde telefoon cel. beweert dat de hele maatschappij anoniemer is geworden en men an ders over bezit denkt, is ze bezig het vandalisme te verklaren inplaats van adstructie te leveren ten behoeve van haar stelling. Ze komt zelfs met nog meer negatieve gedragsbeïnvloeding aandragen als ze wijst op veranderde opvoedingssituatie, waarin gezag niet meer vanzelf spreekt en maat schappelijke omstandigheden, waar in de kansen niet gelijk verdeeld zijn. Vroeger wel? Als prof. Van Stegeren dan tenslotte gelegenheid heeft ge had uit te spreken dat ze «en aanzien van de jeugdagressie niet van doem denken houdt (ik denk wel doem en ik heb reeds lang doen gedacht), wordt de ervaring van toenemende agressie ter zijde geschoven met de mededeling dat er geen enkel onder zoek bestaat dat zulks bevestigt. Wat een wetenschappelijkheid! Maar pro fessor. ik ken geen enkel natuurwe tenschappelijk onderzoek dat beves tigt wat ik toch zeker weet: dat de dagen in onze winter korter zijn dan in de zomer. Groningen dr.T. Poppema Stapje terug Ik kan me eigenlijk nauwelijks een andere dan een economische reden voorstellen voor Van Agts bezoek aan China. China heeft zich herhaaldelijk ontvankelijk verklaard voor de im port van westerse technologiên en produkten. Gezien de werkgelegen heidssituatie in ons land zou het niet gek zijn als Nederland daar een graantje van meepikte. De overheid en het bedrijfsleven doen investerin gen in het buitenland (onder andere in de Derde Wereld). Het buitenland zal die aandacht waarderen en erdoor in staat worden gesteld onze produk ten te kopen. Geld moet tenslotte rollen volgens Keynes' Multipliermodel. (Volgens dit economisch model van Keynes vermenigvuldigt een investering in het bedrijfsleven zich als het ware, doordat de ene investering nieuwe investeringen uitlokt. - red.) Keynes zag echter bij zijn model een aantal actuele problemen over het hoofd; de grondstoffen worden duurder en de prijs van de arbeid blijft stijgen. Het bedrijfsleven blijft investeren in ma chines. waardoor de resterende men selijke arbeid duurder wordt. Werklo zen moeten immers via een uitkering ook een inkomen hebben. Geven we ze dat niet. dan stort onze hele bin nenlandse consumptie ineen: Iede reen kent het voorbeeld van de jaren dertig! Het lijkt erop of de hele westerse wereld met open ogen in de richting van de put loopt. Moeilijkheden wor den wel onderkend, maar iedereen schuift ze voor zich uit. De enige oplossing is dat we met zijn allen een stapje terugdoen. Met minder werk genoegen nemen en vooral met min der luxueuze artikelen, zodat meer mensen in hun basisbehoeften kun nen voorzien. In Nederland geeft ie dereen zoveel geld uit aan luxe, dat er voor een basisbehoefte als wonen geen geld meer overblijft. Ik ben ervan overtuigd dat een stapje terug een deel van de problemen zou kunnen oplossen. Of de wil daartoe aanwezig is betwijfel ik echter Zijn er nog mensen die durven vragen 'Kan ik er wat aan doen?' Ik hoop het. Utrecht G. Hengelaar Missionair In een bericht (Trouw 6 november) over een verklaring opgesteld door de instanties van zending en werelddia- konaat van de gereformeerde kerken en een delegatie van de Christelijke kerk van Midden-Java, die hier op bezoek is geweest, staat te lezen dat de steun van de gereformeerde zen ding aan de Javaanse kerk vooral ten dienste zal staan van uitgesproken missionaire taken, zoals de groei van de kerk. toerustingswerk, theologisch onderwijs, christelijke opvoeding en de vorming van leidinggevend ka der." Verder staat in de verklaring: „Daarnaast (ik begrijp: naast de „uit gesproken missionaire taken") zal aandacht gegeven worden aan initia tieven die de afstand tussen arm en rijk verkleinen en kansarmen nieuwe hoop geven. Ook zal ernaar gestreefd worden de rol van vrouwen in kerk en maatschappij beter tot uiting te laten komen." Voor ieder die een beetje thuis is in de ontwikkelingen van het denken over „zending" in de wereld kerk, zal het duidelijk zijn dat hier een stap terug wordt gedaan. Im mers. het is Juist de tweede reeks van taken die als „uitgesproken missio nair" moet worden gezien De eerste reeks, vooral gericht op versteviging en uitbouw van de bestaande kerk. kan alleen in functie van de tweede reeks als „missionair" worden gekwa lificeerd. Het is te hopen dat de nood zakelijke kortheid van een persbe richt deze ongelukkige formulering heeft veroorzaakt, en dat deze geen weerspiegeling is van het denken over zending binnen de gereformeer de kerken. Kampen Leende rt Oranje Zevende dag Waar in de Bijbel staat, mijnheer Tipker (Trouw 3 november), dat God in Zijn tien geboden van ons verlangt dat we op zondag moeten rusten, zoals u schrijft? Leest u maar eens Exodus 20 vers 10, en dan zult u zien, dat er in de tien geboden helemaal niet staat, zoals u beweert, dat we op zondag moeten rusten en Van Agt daarom ook niet op zondag mag rei zen. Over de eerste dag spreekt God immers niet in de tien geboden? Wilt u zich dus echt aan God's tien gebo den houden en niet langer aan wat Constantijn in ongeveer 300 de Chris tenen (die tot dan toe op de zevende dag hebben gerust) voorschreef, dan mag u niet meer op de zevende dag werken, maar dien u, conform het vierde gebod, te rusten op die dag. Rijswijk P. Ten Cate-Kroon. Overtoom, da s hèt centrale magazijn van Nederland voor bedrijven instellingen en overheid Met 30.000 artikelen in voorraad Via de katalogus besteld. F ogenblikkelijk tegen scherpe prijzen geleverd Geen katalogus voorhanden'' Bel. <rt stuur dan de bon op 030-784641 119 lijnen) Tolhuislaan 47-85. 3734 GK Den Dolder Viditelnummer 543 ruim 400 pagina's dik. n dan 30.000 artikelen. Gratis voor bedrijven. Adres: Aard van bedrijf:. 1 1 1 particulieren 112.50*™ 1 av {Postgiro 433540) I» mI Code/plaats:. Accessoires en onderdelen monteur doet wmterheurt Te koop nieuwe SCHOKBRE- 1225 tectylering inbe- KERS. Alle merken 50% kor- Tel na 18.00 uur, bng 020-830026 •71522 GE kan nog reparaties. w spuitwerk aanne- «M32332/31191. ANTIEK TE KOOP? PLAATS EEN MINI-AOVERTENTIE. IJS voordat de winter hem verknoeit :hj£ntef Ml het uiterlijk van uw auto geen goed doen. de in u iaarde 0°®" dalen en u dus geld kosten: vee 51'0630 Mach,ne kunnen hier iets aan doen' d<xx eerst het lakwerk met de hand weer ln*uw te polijsten en daarna te beschermen met een •Peciale Zweedse wassoort. Lacro was. Dat is dezelfde tod als RoJls-Royce voorschrijft als enige goede was bun auto's, wij garanderen onze behandeling dan ook "■"Stens 6 mnd taken ook de binnenkant van uw auto weer nagelrtieuw de stoelen, hemel, vloerbedekking en deurpanelen sch te weinigen of te stomen, alles om de frisheid van auto-interieur weer naar voren te halen, voor een prijsopgave en een afspraak, zodat uw auto en goed beschermd de winter doorkomt. *21260 Prof. Tulpplein 3. Amsterdam Verhuur auto's enz. «w a truck** '8 loop tot 15 m3 I9-P®'s busjes 2ti C***1 ,n h#t M«kro- ou* T*l. 020-932332. Autoverf,.. Hoofdweg Adam. Citroen, Opel iÏ*»» Pers. en Tel. 020.163535. Bestelwagens t/m 18 m' voor kl en gr njbew Ook touw en blok Tevens: DATSUN FORD OPEL MERCEDES BMW VOLVO Middenweg 175. Amsterdam. Tel. 938790-940173. Kapper H. Bakker, vracht-, luxe-, bestel v.a. f 16,95 020-124047/152674/131457 Autofinanciering en verzekering AUTOVERZEKERING premies kunnen omlaag W A. vanat 177, All Risk v.a. f 372. Dorsman Assurantiën Zandvoort, 02507-4534 Personenauto's te koop aangeboden Aang. ALFA Romeo GT V 2000 bj. 0- 77 km st. 54 000. getinte ramen, aircond. i.p.st. Pr. 9950. Tel. 02968-5261 T.k. RENAULT 4 GTL. juni '79. km-st. 37000 Int. M Roelofs. Tel. 030-512133 na 10 00 u. Van part. aan part. weg emi gratie ALFA Romeo Super 1300. km-st. 22.000. kl. wit. leder desk. onderz. toegest. Tel. 020-422396 RUILSCHOKBREKERS TRIX. Quellijnstr. 159 Tel 020-723946 Diversen Last van ongedierte zoals MUIZEN. KAKKERLAKKEN. HOUTWORM enz PRE VENT A 023-262784/333467 Vraag de gratis brochure ZO SLAAGT U IN EEN KEER Ned Verkeersinstituut Postbus 60 - Harderwijk Zelf VERHUIZEN door geheel Nederland. G Hulshoff Zn. B V Tel 020-323630/369392 PASFOTO'S DIRECT GE REED. STUDIO HENO. KAL- VERSTR. HK. MUNTPL BEL VOOR HET OPGEVEN VAN EEN MINI-ADVERTENTIE 020-5 62 62 62 OP WERKDAGEN VAN 0 30 TOT 21 30 UUR Besteldienst kamerverhuizer expeditie bMl tarief 020- 151143 Alle soorten brandstoffen, bezorgen wij in Amsterdam en wijde omgeving. Antraciet, eierkolen, briketten, vtamko- len. turf, openhaardblokken. aanmaakmateriaal enz Bel voor bezorging Mons Tel 020-249589 1st. 4 Voor afha len. Mons. van Slingelandt- straat 16-18 (zijstraat Haar lemmerweg bij Maggifabriek) Amsterdam. Voor al uw verhuizingen Tel. 020-763419/980547 kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgeqeven worden op nummer 020-562.6270. na 17.00 uur 562.2898 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur In het huis mijns Vaders zijn vele woningen, want Ik ga heen om u plaats te bereiden. Johannes 14 vers 2. Voor ons toch nog onverwacht, maar op Zijn tijd. heeft de Here, na een korte ziekte tot Zich genomen, mijn innig geliefde man, onze vader en lieve opa Wopke de Vries op de leeftijd van 70 jaar. A. A. de Vries-Knulst Rotterdam: Th. B. de Vries Numansdorp: C. P. M. de Kievit-de Vries W. H. de Kievit Marlies Matthé Arno 3068 VG Rotterdam, 9 november 1980. Cordell Hullplaats 333 De overledene is opgebaard in de rouwkamer Voorschoterlaan 51. Rotterdam. Bezoek en ge legenheid tot condoleren aldaar woensdag van 19.15-19.45 uur. De dienst van woord en gebed zal gehouden worden in de „Open Hof', Hesseplaats, op vrijdag 14 november, aanvang 13.00 uur, waar na aansluitend de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats „Crooswijk". Kerkhoflaan 5, circa 14.30 uur. Tevens gelegenheid tot condoleren in „De Open Hof", na afloop van de dienst Geen bloemen. Na een ernstige ziekte is overleden, mijn schoonzoon en onze zwager en oom Wopke de Vries Berkel: C. Knuist-Muilwijk Rotterdam: A. de Valk-Knuist J J. de Valk Voorschoten: L. Knuist D. Knulst-v.d. Graaf Rotterdam: R. A. v.d. Kooy-Knulst W. v.d. Kooy Rotterdam: C. Reeder-Knulst C. Reeder Berkel: B. J. Knuist W. Knulst-Seldenthuis Breu kelen: C. Hordijk-Knuist Berkel: P. M. Benschop-Knuist E. Benschop Berkel: P. M. Knuist W. Knulst-Tuinebreyer Neven en nichten. 9 november 1980. Verlangend naar zijn hemelvaart is mijn lieve man en onze onvergetelijke vader Arie Nicolaas Stolp op 58-jarige leeftijd opgenomen. Hoogeveen: A. C. D. Stolp-Mulder Esther Johan Maar de HEER zal uitkomst geven. Hij, die 's daags Zijn gunst gebiedt; 'k Zal in dit vertrouwen leven. En dat melden in mijn lied. 'k Zal Zijn lof, zelfs in den nacht. Zingen, daar ik Hem verwacht. En mijn hart, uiat mi; moog' treffen. Tot den God mijns levens heffen. 10 november 1980 Van Galenstraat 10 7907 AN Hoogeveen. De rouwdienst zal gehouden worden op don derdag 13 november a.s in de Gereformeerde Zuiderkerk, Baerlelaan 1 te Hoogeveen, van 12.00 tot 12.30 uur. Gelegenheid tot condoleren van 11.30 tot 12.00 uur. In plaats van bloemen, kollekte bestemd voor kankerbestrijding. De crematie zal in besloten kring plaats vinden. Heden nam de Here, na een kortstondige ziek te, uit ons midden weg, onze geliefde broer, zwager en oom Wopke de Vries geb. 10 februari 1910. Trooste de Here zijn diepbedroefde echtgeno te, kinderen en kleinkinderen. Rotterdam, 9 november 1980 A. H. de Vries-van Baardewijk Joh. G. de Vries G. W. M. de Vries-de Bruyn A. de Vries E. H. de Vries-Hazelzet neven en nichten. Ga niet alleen door 't leven. Die last is u te zwaar. Na een liefdevolle verpleging in „De Elf Ran ken" te Rotterdam, heeft de Heer uit ons midden in Zijn heerlijkheid opgenomen, onze lieve moeder, zuster, schoonzuster en tante Arina Pieternella Roos-Nugteren weduwe van Jan Roos op de leeftijd van ruim 82 jaar. Zij is verlost, God heeft haar wel gedaan. N. Roos A. Roos 2992 AH Barend recht, 9 november 1980, Talmaweg 40. Gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats, Scheldestraat, Barendrecht, op dinsdag van 19.30-20.15 uur. De rouwdienst geleid door de Weleerw. Heer Ds. M. Hiensch, zal gehouden worden in boven genoemde aula, woensdag 12 november aan vang 14.00 uur, waarna aansluitend de bijzet ting in het familiegraf zal plaatsvinden. Geen bloemen. Na een jarenlang moeitevol, maar dapper ge dragen ziek zijn werd heden uit onze familie kring weggenomen onze lieve zwager en oom Arie Nicolaas Stolp Joh. 14 2 Arnhem: Willem Mulder Joop Mulder-v.d. Kerk Hoogeveen: Leo Mulder Jos Mulder-v.d. Kerk Almkerk: Joop Mulder Loenen a/d Vecht: Henk Mulder Ineke Mulder-v.d. Kouwe Harderwijk: Annie Mulder Soest: Han Mulder Janny Mulder-Griffioen Krimpen a/d IJssel: Joost Hoogenboom Rotterdam: Frans Mulder Nichten en neven Hoogeveen, 10 november 1980. Moedig en volledig overgegeven aan zijn He melse Vader is van ons heengegaan onze ge liefde broer, zwager en oom Arie Nicolaas Stolp echtgenoot van Lily Stolp-Mulder en vader van Esther en Johan. Maarn: Jan Stolp Riet Stolp-Zuilhof Paris (Ont. Canada): Henk Stolp Annie Stolp-Snijder Den Haag: Simon Stolp Bep Stolp-Wiersma Zaandam: Riek Stolp Heemstede: Luit Reitsma Aat Reitsma-Stolp Maarn. Otto Stolp Ria Stolp-Serno neven en nichten. Hoogeveen, 10 november 1980. Jesaja 43 1 t/m 3 a Zo ontfermde zich onze Hemelse Vader, volko men onverwacht in de nacht van 4 op 5 novem ber, over mijn schoonzoon, onze zwager en oom Albert E. Roch echtgenoot van Irene M. Oppelaar vader van Kirsten - Karin en Vincent. les Colondalles 12 1820 Montreux Suisse Vrijdag 7 november waren wij aanwezig bij de begrafenis aldaar. Hazerswoude-dorp: Mevr. J. Oppelaar-Kal Taiwan (Form.): Fam. C. W. Oppelaar Boskoop: Fam. J. W. Windhorst Dordrecht: Mevr. C. Oppelaar Leiden: Fam. J. C. Brandt Boskoop, november 1980. Heden nam God tot Zich op de leeftijd van bijna 76 jaar onze lieve vader en grootvader Izaak Jacobus de Keijzer Weduwnaar van Zwaantje Poortinga „De Here is mijn Herder, mij ontbreekt niets" Psalm 23 1 Rotterdam: M. E. van Mastrigt-de Keijzer C. van Mastrigt Woerden: C. P. de Keijzer J. de Keijzer-Koster Vlissingen: R. de Keijzer W. de Keijzer-van Haeringen Oud-Vossemeer: J. de Keijzer S. de Keijzer-Hoek Bellevue (U.S.A.): E. Hoek-de Keijzer C. Hoek Athene (Griekenland): Y. de Keijzer G. L. de Keijzer-Nelemans en kleinkinderen Bergen op Zoom, 9 november 1980 Algemeen Burger Gasthuis Zuid-Oostsingel 35 Correspondentie-adres: C. P. de Keijzer Leo Gestelstraat 8 3443 VS Woerden De dienst van Woord en Gebed, waarin zal voorgaan de heer A. Wisse zal worden gehou den op woensdag 12 november a.s. om 14.00 uur in de aula op de protestantse begraaf plaats aan de Wouwsestraatweg. Hierna volgt de teraardebestelling. Samenkomst voor de begrafenis: na de teraar debestelling, in de aula. De Heer is mijn Herder Psalm 23 Met droefheid geven wij kennis, dat de Heere nog onverwacht uit ons midden heeft wegge nomen mijn geliefde zuster en onze tante Geertruida Hardinxveld op de leeftijd van 81 jaar. B C. de Jong-Hardinxveld nichten en neven. 8 november 1980. Wevershoekstraat 45 b. Corréspondentie-adres: M. de Jong, Tafelberg 8, 3328 SN Dordrecht. Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in het rouwcen- trum „Zuid-Holland", Maasdarnstraat 4 (Mijnsherenplein), Rotterdam-Zuid. Bezoek en gelegenheid tot condoleren aldaar dinsdag van 21.00 tot 21.30 uur De rouwdienst zal gehouden worden woens dag 12 november a.s. in de kapel op de begraaf plaats „Crooswijk", om plm. 13.40 uur, waarna de begrafenis in het familiegraf zal plaats vinden. Vertrek vanaf het rouwcentrum om 13.15 uur. Voor Uw medeleven en belangstelling betoond tij dens de ziekte en na het overlijden van mijn man Jan Siebold de Vries betuig ik U mijn hartelijke dank. Uw vele brieven en telefoongesprekken heb ik zeer op prijs gesteld. Chr. de Vries-van den Boogaard november 1980 Eastonstraat 88 1068 JC Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11