fr5 De 'manden' van Helsinki nog slecht gevuld Ontspanning of coëxistentie terdag 8 nqvember_1980_ zatIrda ■BUITENLAND! trouw/kwartet De Finse hoofdstad Helsinki was op 1 augustus 1975 het to neel van een historische gebeur tenis. Staatshoofden en rege ringsleiders van 33 Europese landen, de Verenigde Staten en Canada ondertekenden er de Slotakte van de Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa. Hoewel de Slot akte geen verdrag was waaraan de deelnemende landen voor taan juridisch gebonden zouden zijn, verplichtten alle Europese landen (met uitzondering van Albanië), de Verenigde Staten en Canada zich moreel de ge maakte afspraken na te leven. De basis voor de afspraken van Helsinki werd gelegd tijdens een ontmoeting in de Finse hoofdstad in november 1972. toen afgevaardigden van de NAVO, van het Warschau Pact en van dertien niet- gebonden Europese landen bij elkaar kwamen voor voorbereidend overleg voor een Europese Veiligheidsconferen tie. Tussen september 1973 en juli 1975 werden vervolgens onderhandelingen gevoerd tussen de deelnemende partijen in het Zwitserse Genève. Deze onderhan delingen resulteerden in de op 1 augus tus in Helsinki ondertekende Slotakte. De Slotakte viel in vier hoofdstukken uiteen. In het internationale politieke spraakgebruik kregen die hoofdstukken weldra de naam „manden", als waren ze lege omhulsels waarin alle deelnemende staten hun ideeën over veiligheid en samenwerking in Europa hadden ge stort. De eerste mand betreft alle vraagstuk ken die verband houden met de veilig heid in Europa. In dit hoofdstuk staan vele fraai klinkende verklaringen over het afzien van het gebruik van geweld, onschendbaarheid van de grenzen, vreedzame regeling van geschillen en niet-inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van andere staten. In het zevende beginsel voor de verhouding tussen de deelnemende staten verbin den de deelnemers zich de fundamentele vrijheden en rechten van de mens, zoals die onder meer geformuleerd zijn in de Universele Verklaring van de Rechten van de mens, na te leven. Het is dan ook niet Juist, dat alleen de derde mand bepalingen over de mensenrechten zou bevatten, zoals wel*gesuggereerd wordt. De tweede mand gaat over de samenwer king op economisch, wetenschappelijk, technologisch en milieugebied. Hierin verplichten de deelnemende staten zich ondermeer tot uitwisseling van statistie ken en andere gegevens die van belang zijn voor de bevordering en uitbreiding van de wederzijdse economische betrek kingen. De derde mand geniet de grootste be kendheid en betreft de samenwerking op humanitaire en aanverwante terreinen. De deelnemers verbinden zich te werken aan een vrijere uitwisseling van perso nen en ideeën. Deze mand bevat nadere bepalingen ten aanzien van familiehere niging. huwelijken tussen onderdanen van verschillende staten en andere uit wisseling van personen. De vierde mand bevat niet veel meer dan de afspraak na verloop van tijd na te gaan wat er van de in de eerste drie manden terecht gekomen toezeggingen is verwezenlijkt. In Helsinki werd in 1975 afgesproken om in 1977 in Belgrado op nieuw bijeen te komen voor een zoge naamde toetsingsconferentie. Tijdens die bijeenkomst zou gecontroleerd moe ten worden in hoeverre de deelnemende staten zich aan de afspraken hadden gebouden en zou verder gewerkt moeten worden aan een uitbreiding van de on derlinge afspraken. Toen de deelnemende landen op 4 okto ber 1977 in de Joegoslavische hoofdstad bij elkaar kwamen, waren de verwach tingen voor de toetsingsconferentie hoog gespannen. De voorbereidende be sprekingen. die op 15 juni waren begon nen en reeds op 5 augustus werden afge rond, leverden een draaiboek („geel- boek") op voor de eigenlijke conferentie, waarin alle partijen zich redelijk leken te kunnen vinden. De uitwerking van het draaiboek liet echter een heel ander beeld zien, dan men had verwacht. Van westelijke zijde, de Amerikanen voorop, werd felle kri tiek geleverd op de gebrekkige naleving door de Sowjet-Unle en haar bondgeno ten van de rechten van de mens. De Amerikaanse delegatieleider Arthur Goldberg gedroeg zich als waardige uit voerder van Carters pleidooien voor be tere naleving van de mensenrechten in de wereld. Daarmee Joeg hij de Russen danig tegen zich in het harnas. Op 9 maart 1978 werd de toetsingsconferentie afgesloten niet een slotdocument, waar in niets wezenlijks stond. Het enige dat uiteindelijk in Belgrado werd afgespro ken, was dat er in november 1980 in Madrid een tweede toetsingsconferentie zou worden gehouden. De frustratie was groot en algemeen. De mislukking van Belgrado al werd dat woord in alle officiële verklaringen zoveel mogelijk vermeden heeft haar weerslag gehad op de verwachtingen voor en de voorbereidingen van de con ferentie die dinsdag in Madrid moet be ginnen. De verslechterde verhouding tussen Oost en West heeft voor een aan zienlijk deel bijgedragen aan die algeme ne scepsis. Sedert 9 september zijn alle betrokken landen in de Spaanse hoofdstad bezig met het opstellen voor een agenda van de besprekingen, tot dusver echter zon der tastbaar resultaat. De Sowjet-Unie wil'hoe dan ook voorkomen dat zij op dezelfde manier in de beklaagdenbank komt te zitten als in Belgrado In samen werking met de Oosteuropese bondge noten probeert Moskou de tijd die be steed zal worden aan de toetsing van de naleving van de afspraken van Helsinki zo kort mogelijk te houden. Op die ma nier zou het Westen niet al te veel gele genheid krijgen om kritiek te oefenen op de Sowjet-inval in Afghanistan en de harde maatregelen die Moskou tegen dissidenten neemt. Het Westen wil echter helemaal geen beperking van de spreektijd over deze onderwerpen. De neutrale landen, die tijdens het vooroverleg in Belgrado de uiteindelijke agenda opstelden, staan tot dusver geheel aan de kant van het Westen. Toch zal er een compromis ge sloten moeten worden op dit punt. Be perking van de spreektijd over de toet sing van de naleving zal er dan wel uit moeten rollen. Door niet meer te verzanden in eindeloze discussies over het verleden en minder tijd te besteden aan verwijten over en weer, komt een discussie over de uitwer king van nieuwe maatregelen ter uitbrei ding van de in Helsinki gemaakte af spraken weer binnen het gezichtsveld. Mogelijkheden zijn er genoeg. Onderdeel van de eerste mand vormen, de zogeheten vertrouwenwekkende maatregelen. In de Slotakte van Helsin ki is de bepaling opgenomen dat militai re oefeningen waarbij meer dan 25.000 soldaten betrokken zijn, van tevoren moeten worden aangemeld. Aan die be paling heeft het Warschau Pact zich steeds gehouden, al gebeurde de aan melding niet elke keer op de daarvoor vastgestelde termijn van 21 dagen. Er zijn al Ideeën geopperd om de ver plichte aanmelding uit te breiden tot kleinere oefeningen en tot gewone troe penverplaatsing. Frankrijk heeft in dit verband het voorstel gelanceerd om de reikwijdte van deze regel uit te breiden tot de Oeral. Tot dusver gold de bepaling voor troepenverplaatsingen binnen een afstand van 250 kilometer van de west grens van de Sowjet-Unie. Ook op het terrein van de tweede mand valt er in Madrid nog wel wat te verbete ren. De uitwisseling van economische gegevens is nog niet wat zij zou moeten zijn. Het Westeuropese bedrijfsleven loopt vaak vast in de bureaucratieën van de centralistisch geleide Oosteuropese staten, en komt daardoor moeilijk recht streeks in contact met de industriën in die landen. De verhouding tussen de Europese Gemeenschap en haar Oosteu ropese tegenhanger Comecon is uiterst moeizaam. Verbetering van de betrek kingen op economische en aanverwante terreinen is echter niet zo simpel als het lijkt, omdat economische kwesties in Oost-Europa zwaar politiek geladen zijn, terwijl ze in het Westen veelal be schouwd worden als technische proble men waarmee de politiek slecht margi naal van doen heeft. Heet hangijzer zal in Madrid de derde mand vormen. Oost-Europa zit helemaal niet te wachten op een betere uitwisse ling van ideeën en frequentere contacten tussen mensen. De verdubbeling van het bedrag dat Westduitsers bij hun bezoek aan Oost-Duitsland moeten besteden se dert de onrust in Polen, het cordon sani tair rondom het laatste land, het storen van Russische radiouitzendingen van de BBC. Deutsche Welle en de Voice of America sedert 20 augustus door de Sowjet-Unie, de harde maatregelen te gen onbekende en bekende dissidenten en de sterke vermindering van het aan tal aan Joden verstrekte uitreisvisa ma ken dat afdoende duidelijk. Als Oost en West het debat over deze zaken zonder kleerscheuren overleven, dan mag al van' succes worden gesproken. Het zal van de besprekingen over de eerste drie manden afhangen of de vier de mand weer gevuld kan worden. Pessi misten spreken het vermoeden uit dat Madrid voorlopig de laatste vervolgcon ferentie op Helsinki zal zijn. Of zij gelijk krijgen zal eerst in het voorjaar van 1981 blijken. Om de twee jaar, zo spraken de ondertekenaars van de Slotakte van Helsinki in 1975 af, zouden zij opnieuw bijeenkomen om te zien hoe goed het met de ontspanning in Europa gaat en om na te gaan of er nog meer vooruitgang te boeken is. Het is allemaal wat tegengevallen; de toenadering leidt een tamelijk bloedeloos leven. Dinsdag is het weer zo ver. In Madrid komen de vertegenwoordigers van vrijwel alle Europese landen, de Verenigde Staten, Canada en de Sowjet-Unie bijeen om er enkele maanden lang te praten over veiligheid en samenwerking in Europa. Het perspectief is somber. Maar twee jaar geleden, met „Belgrado", begon alles hoopvol om uiteindelijk op een fiasco uit te lopen. Misschien is het nu net omgekeerd. door Herman Amellnk I Ontspanning was het wacht woord in het debat van de eerste heltt van de jaren zeventig over de Internationale verhoudingen. Oost en West hadden de periode van de koude oorlog afgesloten. Bij alle ideologische verschillen brak het besef door van de ge- I meenschappelijke belangen. Dat besef moest en zou sterker wor- den, waarna belde systemen naar f\ elkaar toe zouden kunnen groei- Ien. In het kader van dit ontspan ningsproces werd in 1975 ln Hel sinki de Slotakte van de Confe rentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking ondertekend. be afspraken van Helsinki, zo werd over eengekomen, zouden om de twee Jaar geë valueerd worden. Bij een dergelijke toet sing zouden dan ook nieuwe slappen gezet kunnen worden ter voltooiing van het ontspanningsproces in Europa „Onze vol ken zullen de vooruitgang die we maken ln ogenschouw nemen en beoordelen. Ze kullen zich afvragen hoe wij onze nobele gevoelens vertalen in daden die een veili ger en rechtvaardiger orde ln het dagelijk se leven brengen van elk van onze naties en van hun burgers", aldus de toenmalige Amerikaanse president Ford bij de plech tige ondertekening van de Slotakte V er koeling Het proces van ontspanning heeft zich achter niet voltrokken zoals velen ge hoopt hadden. In plaats van toenadering tussen de twee stelsels, heeft zich de afge lopen vijf Jaar Juist een vrij scherpe ver koeling voorgedaan ln de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Het dieptepunt van dit proces jerd bereikt door de Russische Inval ln Afghanistan, omstreeks de laatste jaar wisseling. Daarvoor had de uitbouw van net Sowjet arsenaal aan middellange-af standsraketten en het besluit van de NA VO om 572 Pershings en kruisraketten op e stellen in West-Europa al gezorgd voor een verdere verslechtering van de betrek kingen tussen Oost en West. Hoe komt het dat het hoopvolle begin van Helsinki twee jaar later ln Belgrado uit liep op zo'n diepe ontgoocheling? De be langrijkste oorzaak van deze ontwikke ling Is een factor die al in de aanloop voor de eerste Europese VeUlgheidsconferentie meespeelde en die zich steeds meer begint •te wreken, namelijk het volstrekt uiteenlo pen tussen Oost en West van de Ideeën over het begrip „ontspanning" en de grote verschillen van Inzicht ten aanzien van de bedoelingen van de opeenvolgende toet singsconferenties. Invloed r=r=r Het idee van een pan-Europese conferen tie Is afkomstig uit de Sowjet-Unie. Na de tweede wereldoorlog en na vele Jaren kou de oorlog was in Moskou grote behoefte aan het vastleggen van de Invloedssferen van Oost en West in Europa. Groot belang hechtte de Sowjet-Unie bij het voorberei dend overleg voor de Slotakte aan de onveranderlijkheid van de grenzen ln Eu ropa. Het werd dan ook als een duidelijke concessie van de Russen ervaren, toen in de Slotakte de bepaling kwam dat de nu bestaande grenzen alleen langs vreedza me weg gewijzigd zouden kunnen worden. Op die manier werd de status quo althans formeel niet voor altijd en eeuwig vastge legd. Voor haar politiek van goede verhoudin gen binnen Europa hanteert de Sowjet- Unie het begrip „vreedzame coëxistentie", vreedzaam naast elkaar bestaan, een term die ook nadrukkelijk voorkwam ln de rede van partijleider Breznjew ter gelegenheid van de ondertekening van de Slotakte. Dit begrip, dat bij Lenln al voorkomt, geeft aan dat men afziet van gewapende strijd om een overwinning te bevechten op het kapitalistische stelsel, echter zonder dat men de ideologische en politieke tegen stellingen opzij zet. De Russische aandacht voor Madrid spitst zich dan ook toe op vraagstukken van vrede en veiligheid. Aan uitgebreide discussies over dissidenten, vrijheid van meningsuiting en meer van dergelijke in het Westen hoog geschatte zaken heeft men eigenlijk helemaal geen behoefte. Nog onlangs waarschuwde een commen tator ln het 8owjet weekblad Nieuwe Tij den nadrukkelijk voor een herhaling van Belgrado, waar de westelijke landen te hoop liepen tegen de schendingen van de mensenrechten ln de landen van het Oost blok: „De Sowjet-Unle en de andere socia listische landen zijn nooit de eersten om op internationale forums propagandisti sche botsingen te veroorzaken. Dat geldt ook voor Madrid. Maar als de wens om die bijeenkomst te veranderen in een propa gandistische confrontatie de overhand krijgt en er worden aanvallen ingezet op de Sowjet-Unle en haar socialistische bondgenoten, zoals dat ln Belgrado ge beurde, dan zullen die aanvallen op pas sende wijze afgeslagen worden. We zijn ertegen dat de negatieve ervaringen van Belgrado worden overgeplant naar Spaans grondgebied. Praktische compro mis-oplossingen zijn best te vinden, als er wederzijds respect en een verlangen el kaar te begrijpen bestaan, en geen weder zijdse scheldpartijen worden gehouden." Apart De negatieve ervaringen van Belgrado hebben ln de 8owjet-Unie de behoefte vergroot de kwestie van de veiligheid (de zogenaamde eerste mand) af te splitsen van de rest van de conferentie. In mei van het vorig jaar lanceerde het Warschau Pact al het idee van een aparte conferen tie over militaire ontspanning en ontwa pening ln Europa. De Sowjet-Unle zoekt momenteel aanslui ting bij voorstellen van Frankrijk, Zwe den en Finland die in dezelfde richting wijzen. Op die manier zouden de vervolg conferenties op Helsinki voor een belang rijk deel van hun gewicht ontdaan kunnen worden. Het dan resterende overleg over economische samenwerking en humani taire kwesties zou relatief gewichtloos en ongevaarlijk worden, en zou zelfs zonder gevaar afgebroken kunnen worden. Het idee dat het Westen heeft van „ont spanning" wijkt fundamenteel af van de ln het Oostblok daarover verkondigde ge dachten. Ontspanning betekent in het Westen het over de gehele linie (zowel inhoudelijk als geografisch) verbeteren van de verhouding tussen Oost en West. Alle binnen- en buitenlandse politfeke ter reinen zijn bij dat proces betrokken. Het Westen vindt dat de Sowjet-Unie zich na Helsinki niet langer kan beroepen op de stelling dat bemoeienis met het lot van dissidenten inmenging ln binnenlandse aangelegenheden ls. Zowel de bepalingen van de derde mand als beginsel VII van de eerste mand brengen ook voor de landen van het Oostblok internationale verplich tingen met zich mee. Wanneer het Westen ln Madrid zonder meer vasthoudt aan de ondeelbaarheid van de ontspanning en zich uitput in verwijten aan het adres van de Sowjet- Unle, dan ls de kans groot dat Madrid de laatste vervolgconferentie zal blijken te zijn. Willen de Westeuropese landen. Ca nada en de Verenigde Staten ook na Ma drid het ontspanningsproces blijven voortzetten, dan zullen ze op de een of andere manier moeten inspelen op de be doelingen die de Sowjet-Unle en haar bondgenoten met dat proces hebben. Tftrughnudftnd— In dit verband wordt tegenwoordig onder- scheld gemaakt tussen dynamische en statische ontspanning. Bij dynamische ontspanningen denkt men aan verande ringen binnen de twee tegenover elkaar staande stelsels om de toenadering tussen beide te bevorderen. Het statische begrip van ontspanning dringt niet op structure le veranderingen aan, maar aanvaardt de gegeven omstandigheden als uitgangs punt om daarbinnen aan verbetering van de betrekkingen te werken. De Amerikaanse diplomaat Albert Sherer, hoofd van het onderhandelingsteam van, de VS tijdens het overleg dat leidde tot de Slotakte en leider van de Amerikaanse delegatie tijdens het voorbereidend over leg van Belgrado, heeft onlangs in een artikel in het Amerikaanse kwartaaltijd schrift Foreign Policy een nadrukkelijk pleidooi gevoerd voor de terughoudende benadering. Albert Sherer meent dat de Europese lan den een belangrijker rol zouden moeten spelen bij het overleg in Madrid. Doordat de Amerikanen zich in Belgrado zo op de voorgrond drongen met de keiharde op stelling van delegatieleider Goldberg, liep het overleg daar uit op een rechtstreekse confrontatie tussen de grote mogend heden. Dit pleidooi sluit goed aan bij de West- duitse benadering van de ontspanning in Europa, die uitermate praktisch is. De Westduitse regering heeft er in het verle den geen misverstand over laten bestaan, dat zij ontspanning wel degelijk deelbaar acht. Bonn wil zeker niet voorbijgaan aan de Russische inval in Afghanistan, aan de slechte behandeling van dissidenten en aan de beperkingen die op instigatie van Moskou door de Oostduitsers zijn opge legd aan het personenverkeer met het Westen. Maar anderzijds zijn de Westduit sers door geografische, historische en per soonlijke banden te nauw betrokken op Oost-Europa, dat ze de gesprekken met de Oosteuropese regeringen om die reden zwaar zouden willen frustreren. Deze uiterst realistische houding, die een groot aantal uiterst nobele idealen voor alsnog op de lange termijn plaatst, lijkt op dit moment nog enig perspectief te bieden op een goed verloop van de conferentie in Madrid. Gaat het Westen overvragen, dan bestaat er een goede kans dat Madrid de laatste vervolgconferentie wordt en dat zou een grote slag zijn voor de ontspan ning. Niet het minst voor de dissidenten en onderdrukte minderheden in Oost-Eu ropa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21