ÏXernwapens breekpunt in 'links' CDA ntslag voor langdurig ieke wordt moeilijker Drugsverslaafden moeten verplicht gaan afkicken Salarissen op Open School niet omhoog "ZET DAT LIEDJE 'S WAT MARDERi' "KW WEL 'N BEETJE xi LANGZAMER' Chips leiden tot meer werkloosheid Muziekonderwijs op conservatoria reorganiseren Isolatie woningen is fors gestegen FAMILIEBERICHTEN Onderzoek naar hormonen in babyvoeding Meer mensen de dupe van zwendelaar CNV wil beleid per bedrijfstak Plan burgemeesters stuit op verzet Justitie |AG 7 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ^■rton ARTü onze parlementsredactie fkea. ij HAAO De wegen van rerkgroep „Niet bij brood :n" (NBBAI en die van de Jmtte sympathiserende CDA- ww lerleden zijn uit elkaar ,'U5a an over de standpuntbe- m» ui ig ten aanzien van de mo- KJ isering van de kernwa- 'mksb De werkgroep vindt de i rijp voor een onvoorwaar- «SS ik „nee" tegen de plaat- E D"" van de nieuwe kemraket- «n op Nederlands grondge- «ens wt Tq Mwi sn CDA-Kamerleden zeggen ook A*wai maar vinden tegelijkertijd dat 1 [«te moet zijn voor een herover- in*rt ii van dit standpunt, bij voor als het aantal nieuwe kernwa- 1 op Europees grondgebied wordt steiS [gebracht van 572 tot bij voor n-A ie 300 Dit „D'66 standpuntdeze no* öi *ie bodem" is voor het NB BA rJS Brdbaar «uazoi prtt toelichting op belde stand- in van NBBA-er Bob Goud- rd, de vader van het CDA-pro- ma ..Niet bij brood alleen", die Idels de partij de rug heeft toe- «Cd. en Hans de Boer. oud-voor- nS *an de ARP en vtce-voorzitter -T*. cDA-fractie in de Tweede Boer tde Boer. ..Ik betreur het buiten en dat de werkgroep op dit punt tnd heeft te moeten afhaken, „nee" tegen de nieuwe kernwa is ook ons „nee". De vraag is r of je ook onder alle omstandig- i) „nee" moet zeggen. Doelstel s voor ons een terugdringing van 1 van de kernwapens Nu onher- tlijk ..nee" zeggen kan die doei ng in gevaar brengen, bij voor- m als zich de situatie voordoet Nederland tien raketten zou i plaatsen in plaats van 48 en ■t van Europa tweehonderd in p van vijfhonderd. In zo'n situa- >et ruimte zin voor een nieuwe „Ik ais atoompacifist kan me heel goed voorstellen dat je ook dan .nee' wil zeggen. Maar dan is er ook nog de vraag van de effectiviteit. Waarvoor sta je in de politieke werkelijkheid. Mijn conclusie is dat het effect van je standpunt groter is in het CDA met het daarbij behorende machtsbereik, dan in een kleine club waarin wel je standpunt zuiver wordt verwoord maar waarvan de gevolgen gering zijn." rechtgekomen. De totstandkoming van zo'n groep betreur ik. Zij ver zwakt de zaak waarvoor we staan en zij verzwakken ook de positie van de tien sympathiserende Kamerleden. We zullen niet meedoen aan de op richting van een nieuwe partij, te meer niet waar het CDA over dit soort zaken og een standpunt moet Goudzwaard bepalen." CDA-congres straks anders besluit tien Kamerkandidaten een gravamen (voorbehoud) zullen indienen. Ik vraag me daarom af: heeft men dan nog wel vertrouwen in ons. Ik moet dan vaststellen dat dit helaas niet het geval is." Verzwakking „Ik vrees dat het NBBA met zijn standpuntbepaling in christelijk atoompaclfistisch vaarwater is te- Hans de Boer is tenslotte teleurge steld. omdat hij vindt dat de tien Kamerleden ver hun nek hebben uit gestoken om het NBBA nog enigszins aan het CDA te binden. „Ons .nee' tegen de kernwapens is niet niks. Het betekent bijvoorbeeld dat als het Bob Goudzwaard: „Ik moet helaas vaststellen dat het standpunt van de tien CDA-kamerleden geen zekerheid biedt. De modernisering van de kern wapens. of het er nu meer of minder zijn, is een ingrijpende zaak. die ver strekkende gevolgen heeft voor de kernbewapening van Europa. Ik vind dat daar een krachtig ,nee', zonder dubbele bodems tegenover gesteld dient te worden." „Ik ontken dat het NBBA daarmee in het atoompaclfistisch vaarwater is terechtgekomen. Er vait met ons best te praten over bij voorbeeld een ver mindering van het aantal atoomta- ken van Nederland. Dat betekent een principiële bereidheid atoomtaken in NAVO-verband te handhaven. De modernisering betekent echter hoe dan ook een enorme sprong vooruit in de bewapeningswedloop. Ik vraag me dan af, of je nog wel in ernst van een daadwerkelijke vermindering kunt spreken. Nee. sinds het kernwapende bat vorig jaar december, maar vooral ook sinds de verkiezing van Reagan dient er zo spoedig mogelijk duide lijkheid te worden verschaft. We zul len die sprong moeten wagen. Daar gaat het om." „Ik vind het Jammer dat de wegen op deze manier uit elkaar gaan. Temeer daar ik weet dat Hans de Boer ons diep in zijn hart gelijk geeft. Ik blijf overigens alle respect houden voor de tien CDA-kamerleden." Discussienota Pais: Van onze parlementsredactie DEN HAAO Minister Pais (onder wijs en wetenschappen) wil het mu ziekvakonderwijs aan de conservato ria drastisch reorganiseren. Hij vindt dat het talent en de mankracht te veel versnipperd zijn. Omgekeerd wordt het repertoire in het concertle ven steeds omvangrijker en worden de kwaliteitseisen steeds hoger. De bewindsman denkt aan een reor ganisatie van de opleiding tot uitvoe rend musicus, waarbij de specialisa tie op het gebied van orkest- en en- semblespel in vier plaatsen geconcen treerd zou moeten worden. Pais denkt daarbij aan de conservatoria in Van onze parlements redactie DEN HAAO De iso latie van woningen heeft het afgelopen half jaar een hoge vlucht genomen. De omzet in deze tak van de bouwnijverheid be draagt nu haast een miljard gulden. Telt men niet alleen wonin gen. maar ook andere gebouwen, dan komt dat bedrag ruim over het miljard heen. Dit staat in een rapport van het ministerie van volkshuisvesting over de isolatie-activiteiten in het eerste half jaar van dit Jaar. De groei van het aantal particu lieren en instellingen dat subsidie aanvraagt voor isolatie-activitei ten overtreft ruim de oorspronkelijke plan- ning van tweehonderd duizend woningen per jaar. Eigenaar-bewo ners van koophuizen maken het meest ge bruik van de subsidie, maar ook het aantal ei genaars van huurhui zen dat voordeel ziet in isolatie groeit. De meeste subsidie wordt gebruikt voor het aanbrengen van dubbele beglazing (63 procent) daarna komt gevel-isolatie (21 pro cent) en ten slotte dak isolatie (16 procent). Op volkshuisvesting is verleden jaar al de vraag gerezen hoe al die subsidies betaald moeten worden nu ze de beschikbare subsi- diepot verre overtref fen. Er is toen overwo gen de isolatie-activi teiten wat te gaan af remmen. maar dit gaf zo veel andere nadelen, dat daarvan is afge zien. De overheidspro- paganda voor isolatie kon moeilijk met ge lijktijdig afremmen van de subsidies wor den gerijmd. Voorts zijn de positieve effec ten van de groeiende isolatie voor de ener giebesparing en voor de werkgelegenheid in de bouwnijverheid zo groot, dat de overheid die nu niet wil gaan af zwakken. GENEVE (Reuter) Het toepassen van de micro-elektronica (chips) in de industrie heeft in West-Europa een werkloosheid tot gevolg van negen procent in 1990. Dit zegt de Internationa le Arbeids Organisatie (ILO). Automatisering ondergraaft het ver mogen van de economie in de dien- stensector banen te scheppen. De or ganisatie waarschuwt dat een werk loosheidspercentage van zes in de in- dustrielandén en van negen in West- Europa in 1990 nog een voorzichtige raming is. Het gebruik van chips komt het hardst aan in de administratieve sec tor. waar de produktivlteit klein is en de kosten hoog zijn. De industrie zal minder onder de micro-elektronica te lijden hebben, maar het aantal ont slagen zal er toch wel aanzienlijk zijn. Den Haag, Amsterdam, een conserva torium in het noorden of oosten en een in het zuiden van het land. De chip zorgt wel voor uitbreiding van de werkgelegenheid in de com municatie en de automatisering. De ILO schat de jaarlijkse verkoop in de micro-elektronica in West-Europa, Japan en de Verenigde Staten op 240 miljard gulden. In de rest van de wereld wordt voor twintig tot dertig miljard gulden omgezet. Door een toeneming van de vraag kan de verkoop over de hele wereld volgend jaar de 400 miljard gulden halen. De Verenigde Staten verdienen nog het meest aan de micro-elektronica, maar Japan is sterk in opmars. De landen van de Europese Gemeen schap hebben al 4,4 miljard gulden toegezegd voor de ontwikkeling van de micro-elektronische technologie. |onze sociaal-economische redactie K HAAG Arbeidsbureaus zullen binnenkort geen ontslagvergunning meer afgeven voor jknemers die langer dan twee jaar ziek of arbeidsongeschikt zijn, als niet eerst is bekeken of de betrokken werknemer een aangepaste baan is te vinden. Minister Albeda plaJe zaken) wil binnen enkele maanden een circulaire van deze strekking sturen naar de jeteuren van de arbeidsbureaus. bedrijfstak zijn die eisen te laag, ter wijl in de andere bedrijfstak deze te hoog zijn. Vooral in een periode van economische neergang betekent dit dat met name de zwakkere bedrijven onder dit systeem te lelden hebben. piu toe wordt vrij gemakkelijk lunning verleend aan een r die deze vraagt voor een pung arbeidsongeschikte werk Albeda doet zijn aankondi- in antwoord op vragen uit de Kamer over zijn begroting pa wil verder over ongeveer zes de arbeidsbureaus een circu it sturen over striktere toepassing e regels voor „passende arbeid" tekenden. De arbeidsbu zullen zich dan nauwgezet moe- kouden aan de procedures voor f twtsseling van informatie met de nties die de werkloosheldsuitke- 11 uitbetalen. Aanleiding tot de laire is onder meer de klacht van ekenkamer dat uitkertngsinstan- e weinig deden met opgaven van arbeidsbureaus dat een bepaalde werkzoekende weinig werkwillend was of zwart bijwerkte Ook klaagse de rekenkamer dat sommige arbeids bureaus zulke mededelingen aan uit- keringsinstanties onvoldoende laten uitgaan. Verder is een circulaire op komst waarin enkele aspecten van het be grip ..passende arbeid" nader worden toegelicht. Verder gaat het ministerie praten met directies van sociale diensen in enkele grote steden om tot betere samenwerking met de arbeids bureaus te komen. Albeda meent dat de kieskeurigheid van werkzoekenden sterk aan het af nemen Is. De bereidheid om welke werkkring dan ook te accepteren, neemt toe. Albeda krijgt deze berich- van maandag tof en met vrijdag telefo- van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op 020-562 6270. na 17.00 uur 562 2098. zondagavond is dit alleen mogelijk van 00-20 00 uur. p 6 november 1980 is ingegaan tot de sabbats- ust voor het volk van God onze zuster en tante Tannie Brouwer-van Wouwe weduwe van P. M. Brouwer i de ouderdom van 73 jaar. Hebr. 4:9 en 10 Middelburg J. J. S. van Wouwe-Koppe Stellendam: L. Kreeft-van Wouwe A. Kreeft Hoorn. W. van Wouwe C.C. van Wouwe-Verburg Middelburg: B. van Wouwe A. van Wouwe-Bouman en verdere familie lens de laatste moeilijke jaren van ziekte en na I overlijden van onze lieve man en vader Willem van Mourik wij van zeer velen steun en hartelijkheid ïrvonden nhebt*en ze®gen' u on# hiermee gehol pllen persoonlijk bedanken is helaas onmogelijk, nv We^fl u ervan verzekerd, dat wij u dankbaar j "et r«spect en de warmte die u onze man en °°nd hebt en voor uw daadwerkelijk meele- P tiet ons. pkum. november 1980 K. van Mourik-Warnaar en kinderen ten uit de kring van de arbeidsbu reaus. en het wordt ook bevestigd door de zeer sterk gestegen „omzet" van de arbeidsbureaus wat betreft aantallen in- en uitschrijvingen van werkzoekenden. Ook de snelle daling van het aantal openstaande vacatu res wijst volgens Albeda op afnemen de selectiviteit onder werklozen. Dit aantal vacatures is nu nog 43.000, en een flink stuk daarvan komt doordat het altijd wel even duurt voor een ontslagene een andere baan vindt. ZOETERMEER (ANP) Nutricia laat door een buitenlands laboratori um onderzoeken of er synthetische hormonen zitten in het kippevlees in Olvarit babyvoeding. De voeding met kip wordt niet uit de handel geno men. zoals wel gebeurde met die met kalfsvlees, nadat daarin door de Westduitse instanties onlangs sporen hormoon werden aangetroffen. Begin deze week vonden de Duitsers ook hormonen in babyvoeding met kip die uit Italië was geïmporteerd. Tot enkele jaren geleden werd door de Nederlandse pluimveehouderij op ruime schaal gebruik gemaakt van hormoonpreparaten om de kippen sneller te laten groeien Dat ver schijnsel verdween toen de prepara ten te duur werden. Op de zwarte markt verschenen daarna goedkope re preparaten van onbekende samen stelling. Een woordvoerder van het produktschap voor pluimvee zegt er voor 99 procent van overtuigd te zijn dat die niet gebruikt worden. Hij noemde het eventueel toedienen nau welijks lonend. Daarnaast staan vol gens de woordvoerder de keurings diensten van waren en de scherpe keuring van veevoer borg voor vlees waarin geen hormonen voorkomen. AMSTERDAM (ANP) De door de politie gezochte 42-jarige H van P blijkt meer mensen geld te hebben ontfutseld dan aanvankelijk werd ge dacht. Dat heeft de Amsterdamse po litie gisteren meegedeeld. Sommige mensen heeft P. miljoenen guldens afhandig weten te maken Sinds de politie maandag bekend maakte op zoek te zijn naar Van P., heeft zich opnieuw een aantal slacht offers tot de recherche gewend In de laatste gevallen gaat het om bedra gen van tien- tot vijftienduizend gulden. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM De dienstenbond CNV wil een herziening van het huidi ge onderhandelingsmodel. Het ar beidsvoorwaardenbeleid en het daar uit voortvloeiende CAO-overleg zijn geabseerd op macro-gegevens. Dat betekent voor de dienstensector In de sterkere bedrijfstakken zouden dat zowel in de winst-gevende bank- hogere eisen over bij voorbeeld het sector als in minder goed lopende scheppen van extra arbeidsplaatsen detailhandel dezelfde eisen op het kunnen worden gesteld. De diensten- gebied van het arbeidsvoorwaarden- bond wil per bedrijfstak het arbeids beleid worden gesteld. Voor de ene voorwaardenbeleid vaststellen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet is geenszins van plan de salarissen van Open School Medewerkers op te trekken tot het niveau van onderwijzend personeel. Minister Pais, coördinerend be windsman voor de volwasseneneducatie, zei gisteen in een commissievergadering dat dit onbetaalbaar zou worden. Hij gal daarmee tevens het dilemma aan waarmee het kabinet al geruime tijd worstelt in het kader van de Open School. ADVERTENTIE 2*3% De bedoeling is dat de manier van werken van de Open School volgend jaar op een dertigtal plaatsen in het land wordt ondergebracht bij be staande instellingen voor onderwijs en/of vorming. Onderwijs en vorming moeten dan samensmelten en ook de salarissen van onderwijsmensen en vormingswerkers moeten op elkaar worden afgestemd. Volgens Pais is dat „een heidens karwei" Vormingswerkers, die onder CRM vallen, hebben in het algemeen een minder gunstige rechtspositie dan onderwijsmensen, die bijvoorbeeld geen sociale verzekeringspremies en AOW-premies betalen. Dat verschil in rechtspositie is ook een van de belangrijke strijdpunten In het over leg tussen onderwijs en wetenschap pen en CRM (staatssecretaris Kraai- jeveld-Wouters) over de volwassenen educatie. Pais ging daar gisteren ech ter nauwelijks op in. De drie Kamercommissies stonden in grote lijnen positief tegenover het plan van het kabinet (Pais. Albeda voor sociale zaken en Kraaijeveld- Wouters) om de Open-School-werk- wijze ..in te sluizen" in bestaande instellingen (dagmavo's, volkshoge scholen. buurthuizen en dergelijke). Maar vrijwel alle fracties hadden kri tiek op de presentatie van het plan. Aanvankelijk was er grote onrust ontstaan door een .concept-uitvoe ringscirculaire" die Pais aan de be trokken instellingen had gestuurd voor commentaar. Daarin werd de indruk gewekt dat vorming en scho ling voor volwassenen los van elkaar verder zouden worden ontwikkeld. Daarmee zou dan een van de belang rijke doelstellingen van de Open School (integratie van vorming en scholing) om zeep worden geholen. In de definitieve circulaire namen de bewindslieden die indruk echter weer weg. Mevrouw Qinjaar (WD) pleitte voor de oprichting van educatieve centra om de samenwerking tussen vor- mings- en onderwijsinstituten te coördineren. Zij had dit. evenals de overige Kamerleden, in de plannen gemist. Ook wilde zij meer gerichte aandacht voor de zogeheten sponta ne groepen van de Open School. Daarvan zijn er vele tientallen van de grond gekomen, los van de veertien proefprojecten Open School Pais was het op deze twee punten in prin cipe met de Kamer eens. Volgende week praten de drie Kamer commissies en de minister verder over de Open School. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De burgemeesters van de vier grote steden zullen binnenkort in een brief aan de regering vragen met wettelijke maatregelen te komen, waardoor verslaafden aan hard drugs verplicht worden af te kicken. Die brief is een onderstreping van wat het viertal al eerder heeft bepleit in de ministerraad in januari van dit jaar. Ze dringen verder aan op overleg tussen Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de regering. Het ministerie van justlUe liet overi- gens gisteren weten, dat daar be paald niet wordt gedacht aan ge dwongen afkickmogelljkheden voor drugsverslaafden. Het standpunt van de bewindslieden ls. dat er met het systeem van gedwongen behandeling zeer terughoudend dient te worden omgesprongen, aldus een woordvoer ster van justitie. Dit standpunt is al eerder verwoord ln de beantwoording van kamervragen van de CDA-ka merleden Evenhuls, Van den Broek en Gualthérie van Weezel. gesteld in april. Twee van hen stelden in september opnieuw vragen over deze problema tiek en uit het antwoord van de mi nister op 3 november kwam eveneens naar voren, dat zijn gedachten uit gaan naar het verbeteren van de be staande mogelijkheden en dat behan deling op vrijwillige basis moet ge schieden. Dit gebeurt ook bij de expe rimenten met drugsverslaafden in de Huizen van Bewaring in Amsterdam en Rotterdam Straf De vier burgemeesters hebben des tijds ln de ministerraad als eerste mogelijkheid gewezen op een combi natie van behandeling en straf. Als een drugsverslaafde wegens bij voor beeld diefstal met Justitie ln aanra king komt. zou een rechter hem een lagere straf kunnen opleggen, mits hij zich voor zijn verslaving laat be handelen. Weigert hij, dan dient hij de volle straf uit te zitten. Hetzelfde gebeurt, als de veroordeelde zich tij dens de behandeling hieraan alsnog onttrekt. Pas als laatste mogelijkheid is gewe zen op de Krankzinnigenwet en het gedwongen afkicken, maar bij Justi tie staat men hier nogal huiverig te genover. Temeer omdat er op deze wet toch al veel kritiek bestaat en het nieuwe wetsontwerp bijzondere op nemingen ln psychiatrische zieken huizen juist de rechten van patiën ten, die gedwongen zijn opgenomen, wil verbeteren. Desgevraagd verklaarde een woord voerder van de gemeente Amster dam. dat het college daar een wat genuanceerder standpunt inneemt inzake het gedwongen afkicken met behulp van de Krankzinnigenwet dan bijvoorbeeld de burgemeester Schols (Den Haag, Vonhoff (Utrecht) en Van der Louw (Rotterdam). Het zou in totaal om zo'n tienduizend drugsver slaafden gaan, die. om aan hun dage lijkse dosis te komen, op het crimine le pad gaan. Voor hen is dat vaak de enige manier om geld te krijgen voor het kunnen betalen van deze drugs op de illegale markt. Oneigenlijk gebruik Directeur D. Postma van het Jelli- nekkliniek (alcohol en drugs) voelt weinig voor een gedwongen ontwen ningskuur. Naar zijn mening wordt de Krankzinnigenwet zo op een onei genlijke manier gebruikt. Bovendien blijkt in de praktijk dat drugsver slaafden die een tijd gevangen heb ben gezeten en niet aan drugs konden komen, na hun vrijlating onmiddel lijk weer het oude verslavingspatroon oppakten. Binnen de hulpverlening staat men over het algemeen op het standpunt dat een verslaafde zelf gemotiveerd moet zijn. wil een afkickmethode suc ces hebben. Met name is dit het geval bij de drugvrije therapeutische ge meenschappen. zoals de Emiliehoeve in Loosdumen Een artikel over verplichte opne ming staat op de Podiumpagina.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9