emiddeling it muurvast Moskou stelt houding tegenover Reagan bij Carter wil toch top Begin-Sadat Leef afspraken Helsinki na rief uit de gevangenis Verloop van oorlog blijft onduidelijk ran wil niet praten Verslagen Verbod artikel kost Engeland ruim een ton fcïlDAG 7 NOVEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 'cent I 'rdoj kand Kït» or James Dorsey I stai 1st VQ s op {HERAN De Verenigde Naties en de nlet-gebonden iden gaan opnieuw proberen te bemiddelen in het conflict ien Iran en Irak. Men poogt beide landen tot een wapen- ___iand te bewegen, maar de kansen op succes voor zo'n iging worden in Teheran niet hoog aangeslagen. secretaris-generaal van de VN. waldheim zal op korte termijn gezant benoemen voor overleg en tussen Iran en Irak. Namens organisatie van niet-gebonden lan- i arriveerde de Cubaanse minister (buitenlandse zaken Malmierca in man. Ook hij moet proberen vre- tl stichten tussen Irak en Iran en (jaarvoor overleg voeren over de lenstelling van een commissie van de diensten. Vorige week stelden Wt-gebonden landen al een der- Ijke commissie voor die zou moe- N bestaan uit de minister van bui- landse zaken van Cuba. Algerije, goslavlë. Pakistan. India en Zam- alsmede een vertegenwoordiger i de Palestijnse Bevrijdingsorgani- ie (PLO) Dit plan stuitte echter op iet van Iran èn Irak. Irak wilde t dat Algerije deel zou uitmaken i de missie, omdat dit land te nau- betrekkingen heeft met Iran. ter- l Teheran op zijn beurt bezwaren tegen Pakistan. Joegoslavië en mbia. Ook de PLO ls in diskrediet aakt in Iran, omdat deze organlsa- geweigerd heeft de Iraakse agres- te veroordelen. Cuba lis Cuba wordt niet gespaard door beran. terwijl dit land zijn uiterste st doet Iran niet op de tenen te ippen. Het dagblad „Islamitische publiek" veroordeelde Cuba voor steun die dit land zou hebben »den aan de verklezlngscampag- vanJlmmy Carter. De Cubaanse er Fidel Castro zou de Ameri can» vertegenwoordiger bij de VN. "■"^eHenrr hebben beloofd Carters irveridislng niets in de weg te leg- n Bovendien zou Castro Carter een in de rug hebben gegeven vrijlating van 33 op Cuba te Amerikanen. iten in Teheran wijzen erop de huidige machthebbers In Iran meer op een normale te benade len. ..Iran leeft van de ene dag in Mdere". aldus een van hen. .Je probeert hen te bewegen na te den ken over de toekomst, maar ze ant woorden: Wat kan mij de dag van morgen schelen?" Daar komt bij dat velen de ingewik kelde binnenlandse machtsverhou dingen in Iran niet begrijpen. ..De meeste mensen begrijpen de nuances van de Iraanse situatie niet. Zij pra ten met president Bani 8adr en zijn medewerkers alsof zij de sltutle volle dig onder controle hebben. Ze begrij pen niet dat de werkelijke besluiten in de Islamitische Republikeinse Par tij genomen worden," aldus een ande re diplomaat. Deze partij wordt mo menteel gerepresenteerd door pre mier Rajal. die hier omschreven wordt als een „simpele revolutionaire rots zonder eigen ideeën Diplomatie en politiek zijn tegen die rots niet opgewassen. Dit bleek ook tijdens het bezoek dat premier Rajai vorige week aan de Veiligheidsraad van de VN bracht. Ondanks verzoeken om In New York aan te dringen op een openlijke ver oordeling van de Iraakse agressie, hield Rajai vast aan de normen van de Iraanse fundamentalisten: Iran vraagt niet om hulp en geeft gewoon niet toe dat het in een moeilijk parket zit Vandaar ook dat Iran tot dusver consequent elke bemiddelingspoging van de hand heeft gewezen met de mededeling dat er pas te praten valt als de Iraakse strijdkrachten zich van Iraans grondgebied hebben terugge trokken Voor de geringe soepelheid van Iran bestaat hier een mooie verklaring: dertienhonderd Jaar geleden streden All (de latere vader van de sjla-secte in de Islam) en Moawlja om de opvol ging van Mohammed. Afgesproken werd dat beiden op een plein in Mek ka publiekelijk zouden afzien van hun aanspraken op die opvolging. All was de oudere en wijzere en hij mocht als eerste de verklaring afleggen. HIJ trok een ring van zijn vinger en zei plechtig: „Ik doe afstand van de op volging van Mohammed". Een verslagen aanhangster van de verslagen president Carter heeft tenminste nog een afbeelding van hem kun nen veroveren. MOSKOU (Reuter. AP) „Geachte heer Reagan, aanvaard mijn gelukwensen ter gelegen heid van uw verkiezing voor de post van president van de Verenigde Staten van Amerika. Ik spreek de hoop uit dat uw activiteit op die post zal bijdragen tot de verbetering van de relaties tussen onze landen ter wille van het volk van de Sowjet-Unie en Amerika en ter wille van de bevestiging van de vrede". Deze boodschap stuurde de Russi sche president en partijleider Brez- njew gisteren naar Ronald Reagan, die op 20 januari president van de Verenigde Staten wordt. Met de nauwkeurigheid die kenmerkend voor hen ls. constateerden Kremlino- logen gisteren, dat de Russische ge lukwens dit keer bijna 24 uur verder kwam dan vier Jaar geleden, toen Jlmmy Carter de zittende president Ford versloeg. Hysterie Dezelfde Kremlinologen constateren dat de Russische leiders hun aanvan kelijke harde opstelling tegenover de kandidaat Ronald Reagan opvallend snel hebben ingeruild voor een zekere afwachtende welwillendheid voor de gekozen president. De Russische pers constateerde vrijwel unaniem dat de nederlaag van president Carter is ver oorzaakt door de totale mislukking van zijn binnen- en buitenlands be leid. De Democratische regering was de laatste maanden sterk naar rechts opgeschoven wat een bedreiging was voor de ontspanning, aldus het partij blad Prawda. De Sowjet-media maakten opeens geen melding meer van de „anti-Sow- jet-hysterie", waarvan Reagan tot voor kort telkens weer werd beschul digd. Wel wees men erop dat Reagan zich tegenstander heeft betoond van het door Carter ingestelde verbod op de uitvoer van graan naar de 8owJet- Unie. Met de tegenvallende oogst zul len de bewoners van de Sowjet-Unie dat een geruststellende gedachte vinden. Sowjet-premler Nikolai Tichonow sprak aan de vooravond van de vie ring van de 63ste verjaardag van de Russische revolutie de hoop uit dat de nieuwe Amerikaanse regering de betrekkingen met de Sowjet-Unie constructief zal benaderen. Hij wees op het grote belang van goede betrek kingen tussen de beide grote mo gendheden voor de verhoudingen in de wereld. „De betrekkingen met de V8 kunnen, zoals die met elk ander land met een ander maatschappelijk- systeem, slechts gebaseerd zijn op gelijkwaardigheid, niet-inmenging in, de binnenlandse aangelegenheden en niet-benadeling van de wederzijdse' veiligheid," aldus Tichonow. De premier somde een groot aantal principes op van het Russische bui tenlandse beleid, daarmee implice rend dat Reagan een heel ander bui-' tenlands beleid zal moeten voeren dan president Carter wil hij op een goede verstandhouding met de Sow jet-Unie kunnen rekenen. Overigens- veroordeelde hij Carter niet met naam en toenaam, maar beperkte hij- zich tot verwijzingen naar ..de Vere nigde Staten" en ..het Amerikaanse imperialisme Tichonow hekelde in zijn toespraak wel het eind 1979 door de NAVO genomen besluit om 572 nieuwe middellange-afstandsraket- ten in West-Europa op te stellen, maar hij maakte geen melding van het tweede SALT-akkoord. waarvan- Reagan gezegd heeft dat hij daarover opnieuw wil onderhandelen. TEHERAN. BAGDAD (AP) De strijd tussen Iraanse en Iraakse strijdkrachten op de oostelijke oever van de Sjatt-al- Arab gaat onverminderd door, maar voor gegevens over het verloop van de strijd zijn de internationale persbureaus aangewezen op mededelingen uit Bagdad en Teheran. Een Iraakse militaire woordvoerder zei dat het voor de troepen van zijn land niet moeilijk meer was om Aba- dan te veroveren, maar dat de Iraak se leiding er de voorkeur aangeeft de Iraniërs in Abadan uit te putten Te genaanvallen vanuit Abadan zijn de afgelopen veertien dagen telkens vastgelopen, omdat het Iraakse leger de stad in een ijzeren greep heeft. De beschieting op Abadan door Iraakse artillerie is gisteren na een korte onderbreking weer hervat. Vol gens Iran zouden de afgelopen twee dagen bij gevechten zeker 265 Ira- kiërs om het leven zijn gekomen, ter wijl Irak zei meer dan 110 Iraniërs om het leven te hebben gebracht. Door de Iraakse salvo's op Abadan zijn daar slachtoffers gevallen onder de patiënten van een ziekenhuis, zo werd aan Iraanse zijde meegedeeld. 'Iraakse vliegtuigen hebben bombar dementen uitgevoerd op Mahabad in het noordwesten van Iran en zouden daarbij een oliepijpleiding in brand hebben geschoten. De Irakezen zou den een Iraans Phantom hebben neergehaald, toen Iraanse Jagers een aanval deden op steden in het noor den van Irak Geen van de boven staande berichten konden echter on afhankelijk bevestigd worden. STRAATSBURG (AFP) De Britse regering moet aan een groep Journalisten van de Sun day Times een schadevergoe ding betalen van in totaal 22.626 pond (14.827 gulden) omdat hun vrijheid van meningsuiting ge schonden is. Deze uitspraak heeft het Europese hof voor de rechten van de mens gedaan in de thalidomide-zaak. Het zon dagsblad had In 1972 een onder zoek Ingesteld naar het gebruik van het slaapmiddel (hier be kend als softenon) door zwange re vrouwen, en het daarna optre den van misvormingen bij hun baby's. Op verzoek van de fabri kant werd publikatie door de Britse rechters tot in hoogste instantie verboden. De journalis ten deden toen een beroep op artikel 10 van de Europese con ventie voor de rechten van de mens, dat de vrijheid van me ningsuiting garandeert. WASHINGTON (Reuter, AFP) De Amerikaanse president^ Carter, die zich momenteel heeft teruggetrokken op zijn buitenverblijf Camp David om zich te beraden wat hij tot 20 januari nog moet doen, zou de geplande topconferentie met de Israëlische premier Begin en de Egyptische president Sadat gewoon door willen laten gaan. Het ls nu aan de Israëlische en Egyp tische leiders uit te maken of ze met die gedachte instemmen. Een mede werker van de speciale Amerikaanse ambassadeur voor het Midden-Oos ten Linowitz, James Leonard, arri veerde gisteren in Israël met een nieuw Amerikaans voorstel voor de Palestijnse autonomie. Bij zijn aan komst in Tel Aviv wilde hij geen verklaring afleggen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjamir. zei eerder geen reden te zien voor stopzetting van het autonomie- overleg. Ronald Reagan heeft gezegd het vre desoverleg met Egypte en Israël te willen voortzetten, maar het zou on gebruikelijk zijn als hij zich al voor zijn ambtsaanvaarding met rege ringszaken zo intensief zou bezighou den. Mocht het gesprek pas na 20 januari weer op gang komen, dan is een verdere vertraging niet uit te slui ten omdat dan de verkiezingen in Israël voor de deur staan. Aangenomen wordt dat premier Be gin bij het bezoek dat hij in de loop van deze maand aan de VS brengt ook een ontmoeting met Reagan zal hebben. 99 IBEf de ondertekening van de Slotacte van inki op 1 augustus 1975 is het politieke prttkgebruik verrijkt met de uitdrukking, it manden van Helsinki". De Slotakte be- taat namelijk uit vier onderdelen of Maden". k eerste mand bevat algemene beginselen iver kwesties van vrede en veiligheid. Het wende beginsel verplicht de deelnemende inden in eigen huis de mensenrechten na te en. tweede mand bevat afspraken over sa- iwerking op economisch, technologisch wetenschappelijk gebied. De derde mand FT1 III en bevat regelingen voor de internationale uit wisselingen van mensen en ideeën. In het kader van deze mand zijn afpraken gemaakt over een vrijere uitwisseling daarvan, ook tussen Oost en West. De ondertekenaars van nevenstaande briet beroepen zich zowel op het zevende beginsel als op de zogenaamde „derde mand". De vierde mand bevat de afspraak om na verloop van tijd te bekijken wat er van de overeengekomen akkoorden is terecht geko men. Dat gebeurde in 1978 in Belgrado en gebeurt vanaf volgende week weer in Ma drid. Mijnheer de President, De conferentie van Madrid wordt nu voorbereid. Er zullen delegaties aanwezig zijn van de landen die de Slotakte van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa van 1975 In Helsinki hebben ondertekend. De conferentie in Ma drid zal uitmaken in welke mate deze landen zich hebben gehouden aan de uitgangspunten en verplichtingen die zijn vastgelegd in dit historisch document. Terzelfdertijd zal zij spreken over verdere stappen op weg naar de ontspanning die door de ondertekening van de Akte werd bevorderd. Vacl» Bends Jirl Dienstbier Vaclav Havel jeze brief is geschreven in een Tsjechoslowaakse gevangenis, waartoe wij zijn veroordeeld regens onze activiteiten ln de mensenrechtenbeweging Handvest 77 en het Comité voor de ferdediging van ten onrechte Veroordeelden, VONS. We richten ons tot de conferentie ln fadrid ln de hoop dat de discussies werkelijk zullen bijdragen tot vermindering van de itematlonale spanning, tot afwending van de oorlogsdreiging en tot het scheppen van de _j oorwaarden voor het op gang komen van vruchtbare onderhandelingen over ontwapening. i] geloven dat ons werk, voornamelijk op het terrein a cultuur en wetenschappen, waar alle secties van de menleving. de naties en de staten elkaar kunnen ont- oeten, een bescheiden bijdrage heeft geleverd aan de tndhaving van vrede en orde ln Europa, en daarmee tot fn vreedzaam begrip in een wereld die acuut wordt Wrelgd door zelfvernietiging. deelneming aan de beweging Handvest 77 en ons trk ln VONS was en is geheel conform de Slotakte van conferentie in Helsinki. Ja. de oprichting van de Mta 77 beweging'was direct geïnspireerd door de Makte. zoals uit haar handvest blijkt. et zoals de afgevaardigden naar de conferentie in elsinki beschouwen wij de Slotakte als een ondeelbaar ™eel, waarvan geen onderdeel naar willekeur apart kan 'men genomen of geschrapt mag worden. We zijn ervan ertuigd dat werkelijke vooruitgang bij de besprekin- -n over détente slechts kan worden bereikt indien er op st terrein van de mensenrechten en de vrijheden van de «8er sprake is van oprechte ontspanning. Politieke öcnmlnatie van burgers in welk land dan ook. inbreu- op de democratische uitgangspunten van het leven et burgers, monopolisering van de informatiebronnen de massamedia, maatschappelijke discriminatie, filing en vervolging van burgers die zich niet aanpas- en. onderdrukking van godsdienstvrijheid en van uitin- «ni van de gewetensvrijheid, onderschikking van kun- en wetenschappen aan ideologische belangen dit io spanningen op in een samenleving en ver- hL» "^tengevolge de repressieve functie van de staat 1 oelang van machtsgroeperingen Vertegenwoordigers van staten waarin een ongrijpbare politie en andere repressieve organen zich uitbreiden en versterken, bezwijken voor nervositeit en vrezen steeds sterker voor hun eigen machtsbasis. We zijn er daarom van overtuigd dat de conferentie in Madrid terwille van een vermindering van de internatio nale spanningen zoveel mogelijk aandacht dient te schenken aan de mensen- en burgerrechten. Wij geloven dat het de doelstellingen van de conferentie ten goede zou komen als de afgevaardigden zouden overwegen richtlijnen uit te vaardigen die van de ondertekenaars 'van de 81otakte verlangen dat zij lijsten van hun politie ke gevangenen overleggen. Deze richtlijnen zouden te vens moeten lelden tot de instelling van een commissie in Madrid, die onderzoekt of de inhechtenisneming van deze politieke gevangenen is gerechtvaardigd onder de wetten van het betreffende land en onder de afspraken van Helsinki, alsmede het internationale verdrag over mensen- en burgerrechten, en die tevens een onderzoek Instelt naar de omstandigheden ln de gevangenissen en de gezondheid van politieke gevangenen. Wij zijn ervan overtuigd dat de doelstellingen van de besprekingen in Madrid in de allereerste plaats kunnen worden bereikt door de democratisering en vermenselij king van het leven der burgers ln alle landen. Dr. Vaclav Benda, Jlri Dienstbier. Vaclav Havel. Hermanlce gevangenis Cel 2 71302 Ostrava 13 Tsjechoslowakije Wij nemen dit document serieus en in overeenstemming met de verklarin gen die U als een ondertekenaar re gelmatig hebt afgelegd, beschouwen wij de uitvoering ervan niet slechts als een zaak van de regeringen, maar van alle burgers van alle naties. Wij Juichen daarom de veizekering toe dat onze regering belang hecht aan de zorgvuldige voorbereiding en op bouwende afloop van de conferentie in Madrid, die zou moeten bijdragen tot verbeterde betrekkingen tussen de staten en naties, die de veiligheid en de rechten van de burgers zou moeten versterken en die de dreiging van een conflict en een herleving van de koude oorlog zou moeten weg nemen. WIJ onderschrijven de passages in de verklaring van mei van de Warschau- Pactlanden mede ondertekend door U waarin wordt gewezen op de noodzaak alle bepalingen van de Slotakte strikt na te leven. We onder schrijven met name de principes die gelden voor het onderlinge verkeer tussen de ondertekenende landen en voor hun betrekkingen met de eigen burgers. Deze principes zijn vervat in de Akte en met zoveel woorden be vestigd ln de verklaring van het Wan schau Pact. Respect voor de mensenrechten en de fundamentele vrijheden wordt in de Akte onderstreept als een van de basisprincipes en voorwaarden voor vreedzame coëxistentie en samen werking. niet van minder belang dan politieke, economische en militaire voorwaarden en die van het interna tionaal recht. WIJ menen dat hierin de belangrijkste bijdrage van de Akte aan de vreedzame ontwikkeling van Internationale betrekkingen en maat schappelijke vooruitgang schuilt Het gaat ons ook ter harte dat de besprekingen ln Madrid vooruitgang zouden moeten opleveren op militair terrein, door de last van de bewape ning en het gevaar van een conflict te verkleinen. Als gewone burgers kun nen we op dit terrein nauwelijks spe cifieke maatregelen noemen, aange zien dat kennis van moeilijke techni sche problemen vereist en er boven dien een begrijpelijke geheimhou ding op rust. Daarom kunnen wij slechts het verlangen stemmen dat maatregelen effectief dienen te zijn en gelijk voor alle deelnemers, zonder een van hen te bevoordelen. Wij zouden blij zijn als de staat waar van wij burgers zijn, een positieve bijdrage levert aan de discussie over mensenrechten en fundamentele vrij heden en de „derde mand" in het algemeen, met respect voor de relatie tussen de machtsstructuur en de bur ger. Dit mag een binnenlandse zaak lijken, maar als bepaalde aspecten van deze relatie worden vastgelegd in een Internationaal akkoord, spreekt het vanzelf dat de naleving ervan een internationale kwestie ls. en een in ternationale discussie erover kan niet worden beschouwd als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een staat. Wij staan uiteraard een constructieve discussie voor. geen polemiek waarin argumenten van de koude oorlog tot nieuw leven komen. Wij zouden een dergelijke polemiek ook zeker niet tot stand willen zien komen door au toritaire daden tegen onze burgers, daden die in strijd zijn met de inter nationale afspraken over mensen rechten. die bij de Slotakte plechtig als bindend zijn aanvaard en die. aangezien ze zijn opgenomen in onze wetgeving, een richtsnoer dienen te zijn bij de uitleg en uitwerking van de andere onderdelen, voorzover deze betrekking hebben op de rechten en plichten van burgers. Als leden van een beweging van bur gers, gegrondvest op de Slotakte én op artikel 17 van onze grondwet, heb ben wij de aandacht van onze staats organen gericht op concrete gevallen en situaties die strijdig zijn met de Slotakte en internationale afpsraken die in onze wetgeving zijn verankerd. Het antwoord is onveranderlijk een toename en vergroting van de schen dingen geweest, inclusief repressieve acties van politie en justitie, die een sterke Internationale reactie hebben uitgelokt, met name van het Europe se publiek dat ijvert voor meer vreed zame coëxistentie. Om deze reden beschouwen wij het als onze burgerplicht erop te wijzen dat zulke acties door zekere autoritei ten waarschijnlijk heel wel aanlei ding kunnen zijn tot een polemiek die geen bijdrage zal leveren aan het con structieve karakter van de discussie over artikel 7 van de Slotakte. De enige manier om een dergelijke pole miek te voorkomen is naar ons oor deel het verwijderen, of tenminste verminderen van de gerechtvaardig de argumenten voor zo'n polemiek. Daarom verzoeken wij U, als Presi dent van de Republiek: 1. Uitoefening van uw gezag door het kwijtschelden van de straffen van de volgende ten onrechte veroordeelde personen: J. Sabata. O. Bednarova. V. Benda. J. Dienstbier. V. Havel, P. President Gustav Husak van Tsjechoslowakije, aan wie bij gaande onlangs het land uitge- smokkelde brief is geschreven. Uhl, A. Cerny, J. Savrda, P. Cibulka en anderen, en door de uitspraken tegen hen te vernietigen die ingaan tegen de verdragen over burgerlijke en politieke rechten en dus ook tegen onze Grondwet die na de onderteke ning van de Slotakte daarvan niet meer los kan worden gezien: 2. Stopzetting van de strafprocessen tegen Rudolf Battek, Karei Soukup en anderen, over wier gevallen wij u meer in bijzonderheden kunnen in formeren; 3. Instelling van een grondig onder zoek naar die afdelingen van onze wetgeving, ln het bijzonder de straf wet en de politiewet, als ook naar andere wetten die niet overeenstem men met de bepalingen van interna tionale verdragen over mensenrech ten en dientengevolge ook niet spo ren met de verplichtingen die u op zich genomen hebt in Helsinki en die geformuleerd zijn in artikel 7 van de Slotakte. Wij geloven dat zelfs het begin van zo n herziening, waarvoor voorstellen zijn gedaan in het door Handvest 77 uitgegeven document 15, een con structieve bijdrage zou vormen aan de debatten in Madrid. Het is nauwe lijks nodig daaraan toe te voegen dat de woordvoerders, juridische deskun digen en de vele vrienden van Hand vest 77 graag bereid zijn daartoe een bijdrage te geven, op voorwaarde dat het onderzoek wordt ingesteld in de geest van daadwerkelijke naleving van de Slotakte. Ook zijn we bereid meer materiaal te overleggen dat de bestaande discrepantie aantoont tus sen onze wetgeving en juridische praktijk aan de ene kant en de ver plichtingen die voortvloeien uit onze ondertekening van de Slotakte aan de andere kant. Onze voorstellen en suggesties hebben maar één doel: een einde te maken aan die discrepantie. 4. Nog een bijdrage aan de discussie zou het zijn als de gedelegeerden zou den werken aan een overeenkomst, waarbij de deelnemende landen hun wetgeving en juridische praktijk, en wel speciaal de praktijken van de politie, zo snel mogelijk in overeen stemming zouden brengen met arti kel 7 en met de internationale over eenkomsten die daarop betrekking hebben, als ook met de Algemene Verklaring over de Mensenrechten, en als de gedelegeerden een coördine rend orgaan voor dat doel zouden* opzetten, vergelijkbaar met de Com missie voor de Mensenrechten. Als dat noodzakelijk mocht zijn, zouden de afgevaardigden hulp van die com missie kunnen inroepen. 5. Een belangrijk criterium voor de naleving van de Slotakte is de hou ding die de staat aanneemt tegenover initiatieven vanuit de burgerij die erop gericht zijn de nakoming ervan te bevorderen en belemmeringen uit de weg te ruimen. Het zou bijdragen aan een positieve geest van de be sprekingen in Madrid als de regerin gen van de aangesloten landen over eenstemming zouden bereiken over de legalisaering van en volledige steun aan zodanige initiatieven en over de vorm van communicatie tus sen de commissies die zich bezighou den met de problematiek van „de derde mand" en die initiatieven, ver gelijkbaar met de verhouding tussen de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties en de niet-gou- vernementele organen die op dit ter rein werkzaam zijn. WIJ zijn ervan overtuigd dat Tsje- choslowakijes reputatie en gezag aanzienlijk zouden worden versterkt als de delegatie van ons land boven staande voorstellen zou doen. We zouden u erkentelijk zijn, meneer de President, als u onze suggesties zoudt willen overwegen in de geest waarin ze bedoeld zijn. Wij geloven dat ze, als ze op de juiste wijze begre pen en gerealiseerd worden, de nale ving van de Slotakte zullen bevorde ren, het wederzijds vertrouwen tus sen staten en tussen de burgers van ons land en hun regering zullen ver sterken en de vrede ln Europa zullen bevorderen. Helaas moeten we er melding van maken dat in verband met de opstel ling van deze brief wij en onze vrien den de afgelopen weken zijn onder vraagd en dat sommigen van ons op onwettige en niet te rechtvaardige wijze achtenveertig uur door de poli tie zijn vastgehouden. Tegelijkertijd werden we verdacht van daden en bedoelingen, die niets te maken heb ben met de inhoud en de geest van deze brief, zoals onbevooroordeelde lezing ervan zonder twijfel duidelijk zal maken. w.g. Marie Hromodkova, woordvoer der van Handvest 77 Milos Rejchrt, woordvoerder van Handvest 77. Praag, 17 september 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7